PDA

Zobacz pełną wersję : Starożytna Grecja



Wiktor_Lechki
01-10-2009, 20:34
Temat ma służyć do dyskusji na temat Starożytnej Grecji oraz okresie hellenistycznym.
Zachęcam również do podania jakichś ciekawych tytułów.
Mnie interesowałaby jakaś monografia na temat Grecji. :)

Qba1993
01-10-2009, 20:51
Co sądzicie o cywilizacji minojskiej?? Jestem ciekaw jak losy Grecji by się potoczyły gdyby ta cywilizacja nie upadła (1450r p.n.e. - z niewyjaśnionych przyczyn, najprawdopodobniej wybuch wulkanu niedaleko Krety, dlatego jest wyspa jest jak rogalik)

Furiusz
01-10-2009, 21:49
ja wiem czy upadła z tego powodu? Słyszałem i inne teorie, np. taka, że Kreta została podbita przez mykeńczyków, Ci z kolei z innych powodów (m.in. najazd ludów morza) sami upadli, co pociągnęło za sobą i cywilizacje krety.

Co do publikacji to można by polecić Wipszycką-Bravo & Bravo :D Włodzimierza Lengauera, czy już trochę trącącego myszka hammonda :D Jeśli idzie o poszczególne tematy typu demokracja ateńska, Sparta etc można by temat rozwijać bo takich publikacji jest całkiem sporo.

Wiktor_Lechki
01-10-2009, 21:58
A książka "Historia Starożytnych Greków" (nie pomnę teraz autora)? Co sądzicie o niej?

Zależy mi na poznaniu (powierzchownym) całości historii Grecji starożytnej.
W takim razie co byście polecili?

Furiusz
01-10-2009, 22:33
o ile dobrze kojarzę tytuł to to jest właśnie Wipszycka plus mąż :D

żeby nie było niedomówień

http://allegro.pl/item748987381_wipszyc ... rekow.html (http://allegro.pl/item748987381_wipszycka_bravo_historia_starozytnyc h_grekow.html)

książka godna polecenia, bez jakiś uzupełnień się nie obejdzie, ale książki ich autorstwa i konkurencyjnego Lengauera dają całkiem dobry obraz rzeczywistości greckiej.

PS wydawana ma być na dniach kniga której nigdy w ręku nie miałem ale która juz jest hitem - Drugi tom Wipszyckiej-Bravo&Bravo :D

Furiusz
05-11-2009, 18:21
Dodam jeszcze jedno, dla czasów hellenistycznych w Polsce mało ruszonych, można by poczytać ostatnio wydane ponownie prace śp. Świderkówny np. Hellada królów. raczej problemów z dostaniem nie powinno być. Ciekawa (ale to kwestie ustrojowe są a nie historia w popularnym znaczeniu) jest też praca pana dok. hab (od niedawna, zresztą ponoć afera na wydziale z tego powodu była :D) Jacka rzepki, Monarchia macedońska. dodam od razu, że praca jest trudna jak nie wiem co, autor bogato okrasił ją mianowicie greczyzną, przez co staje się trochę niestrawna :D ale mimo wszystko jest b. dobra.

Czarodziej
04-05-2010, 19:41
Przeczytałem i potwierdzam. Książka śp. Anny Świderkównej jest świetna. Zainteresowałem się tą książką dosyć przypadkowo. Najpierw polecił mi ją nauczyciel od historii a potem przeczytałem o niej na tym forum. Idealnie się komponuje ze wcześniej przeczytaną przeze mnie biografią Petera Greena o Aleksandrze(mimo upływu czasu to chyba najlepsza książka o tym wielkim wodzu), ponieważ jej akcja zaczyna się tuż po jego śmierci. Szczegółowo opisuje mało znany fragment historii jakim są wojny diadochów. Tak więc dziękuje Furiuszowi za polecenie tej książki. Ja za to polecam biografie Aleksandra Wielkiego autorstwa Petera Greena, która również bardzo szczegółowo opisuje panowanie Filipa.

turkopol
19-05-2010, 17:39
Tylko źródła starozytne, zadnych opracowań których osobista tendencja przyćmiewa jasny obraz dziejów - np Herodota. By zyskac pełniejszy obraz początków warto tez siegnac do Hezjoda czy Homera. Potem do innych jeszcze poetów. Nastepnie do dzieł filozofów. Dalej Tukidydesa i późniejszych historyków. Troche uzupełnien w sferze nowozytnych odkryć nie zawdzi. Literatura na temat literatury to zbedne stadium pośrednie które śmiało mozna sobie odpuscic. Przechodzac od razu do źródeł zyskujemy własny nieskazony cudzym pogladem na temat wgląd w zagadnienia antyku. Oczywiscie dogłebna znajomosc kontekstu wymaga szerokiego horyzontu i przestudiowania mozliwie najwiekszej liczby źródeł. I tak bedziecie czytac opracowania wiec smiało i z pełna odpowiedzialnościa moge powiedziec: nie czytajcie opracowan, nie warto. Siegajcie do źródeł.

KWidziu
19-05-2010, 18:20
Pomińcie jedno i się kontekst walnie w całości...

turkopol
19-05-2010, 22:08
Myslisz ze kazdy z "opracowujących" zna wszystkie? : ) Dobrze by to było.

KWidziu
20-05-2010, 17:42
Nie, ale czasem nie ma się dostępu do źródeł, do których ktoś inny dostęp miał. Poza tym podważając wartość opracowań zapędzasz całą historię w ślepą uliczkę.

turkopol
20-05-2010, 18:35
Tak czy owak źródła jednak stanowią kluczową role. Opracowania warto czytac zeby poznac jak odmiennie ludzie potrafia interpretowac to co nas potem zaskoczy jako coś jeszcze zupełnie innego. Albo odwrotnie - znając juz źródło zaskoczy nas opracowanie pytaniem "skąd on to wział" albo skierowanym do siebie: "czy ja na pewno czytałem to samo?"

KWidziu
20-05-2010, 18:56
Ależ oczywiście. Trzeba też pamiętać o tym, że niektórych źródeł już nie ma, a opracowania na ich podstawie powstałe są.

turkopol
21-05-2010, 18:24
To opracowania tez czytajcie :lol: Zwłaszcza jak nie zamierzacie być ekspertami albo czytacie tak o. Dzieje Herodota są fajne. Tukidydes bywa nudnanawy. Plutarcha zwłaszcza polecam W TYM MIEJSCU. Wielu tam wodzów zywoty, Sparta, Epaminondas, Aleksander 'te sprawy'. Tak nawiasem to cała uroda scenariusza filmu "Trzystu" czy jak to sie w pismie podaje - to dzieło Plutarcha. Np scena w której młodą skóre dreszcz sciąga kiedy Leonidas czy kto tam wskazuje swych zawodowców i przeciwstawia armii rzemieslników. I rózne tym podobne. To wiec wszystko jest w wiekszosci z Plutarcha. No i w pewnym sensie jakby nie patrzył to tez w jakiś sposób opracowania...

"Fajne to moga być skarpetki"
(Pani od polskiego)

KWidziu
22-05-2010, 09:19
To są opracowania. Trzeba pamiętać też, że każde opracowanie jest źródłem. To tylko kwestia celu, do którego chcesz wykorzystać daną pracę - wtedy zostaje określony jej charakter.

tomsn
22-05-2010, 13:02
z tymi źródłami jest jeszcze jeden myk: np. Herodota poznałeś w przekładzie Hammera, Tucycydesa - Kumanieckiego, a Appiana - Piotrowicza. Te wydania JUZ SĄ OPRACOWANE! Podobnie nawet z opracowaniami inskrypcji, poezji. Trzeba dany tekst najpierw pozbierać często z różnych rękopisów, ułożyć, czasem przenieść to i owo a nawet dopisać! Dlatego, nie warto toczyć bojów o puryzm - Swoją drogą, ja także bardzo, bardzo polecam czytanie tekstów źródłowych, to rzeczywiście sól historii. Dodam, że pierwsze miejsce po lewej (zaszczytne) moich półek zajmują właśnie źródła: Herodot i Edda Poetycka!

Trias
24-05-2010, 13:55
Jeśli ktoś interesuje się Starożytną Grecją, to myślę, że musi przeczytać "Paideia" Wernera Jagera. Grube to, ale ważne.
Nie sposób też interesować się samą historią wojen, bez historii filozofii i społecznej tamtego okresu.

Pozrwiwam

jasiek90
11-08-2013, 10:30
Moglibyscie podać jakies ciekawe opracowania na temat cywilizacji minojskiej ? Piszę pracę w tym temacie i bardzo by mi one pomogły...

tipi55
13-08-2013, 20:24
Dołączam się do prośby jaśka90. Ostatnio pożeram wszystko co związane z cywilizacją minojską.