PDA

Zobacz pełną wersję : Dyskusja o jednostkach i agentach w Rome 2



Strony : [1] 2

KLAssurbanipal
24-09-2012, 21:19
Myślę, że pora na taki temat.
Ze screenów widać wojaków kartagińskich i rzymskich.
Wyglądają o niebo lepiej niż w pierwszy RTW - łucznicy w hełmach, mają tarcze; Kartagińczycy mają hełmy frygijskie (przypominają wreszcie wojowników hellenistycznych a nie reskin Iberów).


Jednostki z DLC "Beast of War"

Syryjskie słonie:

http://cdn4.steampowered.com/v/gfx/apps/267630/ss_396c4c1f52f4df13a6043a60fe51788933c1a5d7.1920x1 080.jpg?t=1392226778

Wielbłądzi katafrakci:

http://cdn4.steampowered.com/v/gfx/apps/267630/ss_857ba749ba113bf69e086b2cc3540faf9bd972da.1920x1 080.jpg?t=1392226778

Balisty ze skorpionami i wężami:

http://cdn4.steampowered.com/v/gfx/apps/267630/ss_6f9e2961e8dc995dd0e2069b75583f01524149bd.1920x1 080.jpg?t=1392226778

Psy epirockie:

http://cdn4.steampowered.com/v/gfx/apps/267630/ss_afee18ba27dfb73ff3889b2f7a16a9bd0edda71f.1920x1 080.jpg?t=1392226778

Psy celtyckie:

http://cdn4.steampowered.com/v/gfx/apps/267630/ss_e4004c33eaa59884def4a0d778ae3f049c89bf3b.1920x1 080.jpg?t=1392226778

Pszczoły z katapult:

http://cdn4.steampowered.com/v/gfx/apps/267630/ss_aaaa4e940e464b76813c6846e82b3edac5ceb44e.1920x1 080.jpg?t=1392226778

Herod
26-09-2012, 20:31
Z takich co mi się rzuciło ostatnio w oczy (jestem chłodno nastawiony do gier, więc nie śledzę tematu)
5. Pilum - w scenie desantu piechoty ci atakują swymi glaudiusami... nie wyrzuciwszy pilum wcześniej. Ok, niech będzie.... za to widząc pilum na plecach, niczym jakiś karabin...
6. Ciągle mała różnorodność barw i odcieni tunik, patrz Iberowie. Ale załóżmy iż to wczesna wersja i muszą być uproszczenia.

KLAssurbanipal
26-09-2012, 22:13
Tak, szczególnie gdzie idą wojownicy iberyjscy to widać - co prawda mają ze 3 rodzaje hełmów, ale tą samą tunikę i co bardziej dziwi - identyczne tarcze.

P.S. Trochę dziwne, że nie śledzisz tematyki skoro te forum w 90% jest nastawione na gry. :D

Lwie Serce
27-09-2012, 14:29
Nie widziałem jeszcze hellenistycznych ale mam szczerą nadzieję że będą dobrze zrobione. I falanga o której kilka razy pisałem żeby była realistyczna. Druga sprawa katafrakci, żeby się różnili seleucydzcy od partyjskich. W Rome 1 są tacy sami. A wiadomo że to całkiem inne kultury i uzbrojenie.

KLAssurbanipal
27-09-2012, 14:52
Tak, mam nadzieję że katafrakt hellenistyczny będzie się różnił od wschodniego. W RTW1 wygląd katafrakta był porażką (Seleucydzi, Partia, Armenia) - to był katafrakt rzymski z IV-V n.e. Jego wygląd został żywcem przeniesiony z jednej z tablic Ospreya, gdzie rzymska kawaleria paraduje obok łuku triumfalnego.

Lwie Serce
27-09-2012, 15:13
http://pu.i.wp.pl/k,NjkyMTY0NTUsNDcxMjAxNzA=,f,katafrakt.jpg
Tak powinni wyglądać partyjscy. Całkowicie niepodobni do tych z Roma widać gołym okiem. Jakoś nie przypomniało mi się to poprzednio to teraz napiszę. Mianowicie chodzi o opisy jednostek. Wielu graczy TW interesuje się historią ale nie wszyscy. Wiem że może się czepiam ale pisanie że pretorianie nosili lorica segmentata (chociaż na obrazku obok widać co innego) jest nieodpowiednie. Mnie to razi nie wiem jak Was.
Ach tak następna sprawa. Hoplici spartańscy. Niech mają ZBROJE! Przecież ci z pierwszego Roma to była porażka! Żaden spartiata nie ruszał do bitwy bez zbroi. Zaprawdę jedna z najfajniejszych i najklimatyczniejszych jednostek nie może zostać schrzaniona.

Rzyminin
27-09-2012, 15:22
http://pu.i.wp.pl/k,NjkyMTY0NTUsNDcxMjAxNzA=,f,katafrakt.jpg
Tak powinni wyglądać partyjscy. Całkowicie niepodobni do tych z Roma widać gołym okiem. Jakoś nie przypomniało mi się to poprzednio to teraz napiszę. Mianowicie chodzi o opisy jednostek. Wielu graczy TW interesuje się historią ale nie wszyscy. Wiem że może się czepiam ale pisanie że pretorianie nosili lorica segmentata (chociaż na obrazku obok widać co innego) jest nieodpowiednie. Mnie to razi nie wiem jak Was.
Ach tak następna sprawa. Hoplici spartańscy. Niech mają ZBROJE! Przecież ci z pierwszego Roma to była porażka! Żaden spartiata nie ruszał do bitwy bez zbroi. Zaprawdę jedna z najfajniejszych i najklimatyczniejszych jednostek nie może zostać schrzaniona.
Racja ci hoplici Spartańscy byli dziwni, latali tylko w szmacie :mrgreen:
Co do katafraktów to im więcej tym lepiej :D
FALANGI są ważne!!!!
W I Rome Pikinierzy Pontu,Tracji,Macedoni i Seleucydów byli tacy sami, mogli by wprowadzić jakieś różnice.
To samo tyczy sę słoni, wiadomo, że słonie Indyjskie różnią się od Afrykańskich leśnych, choćby wielkością
RZYMIANIE Z PILUM NA PLECACH???????????????????????????????????????
To jaja miały być jakieś?

KLAssurbanipal
27-09-2012, 18:24
Pochód armii rzymskiej. Poznajecie postać po środku? Ten Rzymianin posłużył dla CA jako katafrakt Seleucydów, Partów i Armeńczyków. Pomylili się o jakieś 500-600 lat. ;)

[spoiler:2f0a3w5a]http://imageshack.us/a/img217/2074/lateromancavalrymanad23.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/217/lateromancavalrymanad23.jpg/)[/spoiler:2f0a3w5a]

Tu są bardzo dobrze przedstawieni katafrakci Seleucydów (przez 3 świetnych rysowników historii wojskowości):

Angus McBride:

[spoiler:2f0a3w5a]http://imageshack.us/a/img217/6194/armiehellenistyczne01.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/217/armiehellenistyczne01.jpg/)[/spoiler:2f0a3w5a]

Igor Dzis:

[spoiler:2f0a3w5a]http://imageshack.us/a/img59/6772/bitwapodmagnezj.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/59/bitwapodmagnezj.jpg/)[/spoiler:2f0a3w5a]

Johnny Shumate:

[spoiler:2f0a3w5a]http://imageshack.us/a/img208/4146/hellenistics.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/208/hellenistics.jpg/)[/spoiler:2f0a3w5a]

Scorpi80
28-09-2012, 10:44
Chciałbym zobaczyć jak najbardziej historyczne jednostki z każdej nacji jaka będzie w RTW2. Żeby były różnice pomiędzy barbarzyńskimi,hellenistycznymi,wschodnimi jednostkami nie tylko kolorem ale i różnymi szczegółami. Nie jestem historykiem ani znawcą więc zdaję się na innych ale lubię grać tak jak powinno być:)

KLAssurbanipal
28-09-2012, 11:09
Dopiszcie co jeszcze zauważyliście nie tak. W niedzielę założę temat na TWC.
Na jednym ze screenów widać murzynów na słoniach. Te słonie są za duże. Na takich słoniach stałą wieżyczka u Seleucydów, a te są do taranowania i siedzi na nim jeden kornak. Powinny być to małe słonie.

Podsumowanie:

1. Legioniści mają słabo urozmaicone tarcze - ten sam kolor, różnią się jedynie małymi detalami w postaci 2-3 różnych od siebie malunków. Brawa za różne hełmy. Wojownicy iberyjscy co prawda mają ze 3 rodzaje hełmów, ale tą samą tunikę i co bardziej dziwi - identyczne tarcze.
2. Kolor uzbrojenia z brązu:
a) Kolor brązowych hełmów i pancerzy wydaje się zbyt ciemny.
b) Kilka odmian koloru brązu - centurion ma kirys, hełm, napoliczniki hełmu, nagolennice w 4 różnych kolorach. Taka różnorodność koloru jest niemożliwa.
3. Brak pasów na kolczugach (w przypadku huzarów w NTW obiecywali że brak ich charakterystycznych pasów to wersja pre-alpha i ze zmienią, ale tak się nie stało - mimo tego NTW miał rewelacyjnie wykonane jednostki w porównaniu do ETW - finalnie wyglądały jeszcze gorzej niż na pierwszych screenach).
4. "Pteruges" wyglądają jak współczesny fartuch kuchenny - osłaniają przód i boki, a tył jest odsłonięty. Może graficy z CA patrzyli na zdjęcia przestawiające wojowników z przodu i domniemali, ze z tyłu jest odkryta tunika.
5. Pilum - w scenie desantu piechoty ci atakują swymi glaudiusami. (Herod)
6. Rzymianie mają pilum na plecach. (Rzymianin)

Herod
28-09-2012, 16:26
Jako iż aktualnie siedzę w tematyce armii Seleukidów i będę go tym bardziej zgłębiał.
Jedynie jeździec z tablicy drugiej (rysunek Igora) mógłby uchodzić za Katafrakta "Syryjskiego". Rekonstrukcja numer jeden to całkowita pomyłka, bazuje na odkrytym w Baktrze fragmencie pancerza, pochodzącego prawdopodobnie z okresu podbicia tychże przez Kuszanów (więc prawdopodobnie jest ich wyrobem). Ten po lewej to hetairoi z Ile Basilike, oparty na fryzie pergamońskim wykonanym po 189 p.n.e... dostał tarczę, nie wiadomo do końca skąd bo Sekunda w opisie planszy pisze wielce tłumaczące zdanie "Mógł nosić tarczę". Trzeci bazuje na wizerunku z monety pochodzącej z 83 p.n.e - zresztą i Liwiusz i Polibiusz zwracają uwagę na to iż zarówno jeździec i koń nosili pancerz. Nie podają niestety jaki ten pancerz był (wiemy tylko iż cięższy niż te z Ile Basilike)
Natomiast jeździec dwa (pominę tego padającego, który jest kolejną rekonstrukcją na podstawie monety 83) to najczystsza, pozbawiona wszelkich fantazji próba odwzorowania jeźdźca na podstawie Fryzu z Pergamonu i figurki pieszej w podobnym ekwipunku. Odwzorowuje stan naszej wiedzy o tej formacji na żołdzie królów Syrii.
Dlatego mam nadzieję iż autorzy Rome II nie będą spoglądać na rekonstrukcję - czyli ujmując to metaforycznie "lustrzane odbicie", a zatrudnią poważnych historyków, którzy dokonają kwerendy w źródłach pisanych, epigraficznych, numizmatycznych etc i na ich podstawie dokonają własnej rekonstrukcji. Niestety, jak widać po figurkach wielu tak nie robi. Oprócz kilku chlubnych wyjątków jak np.

http://hesperiana.wordpress.com/category/armies/dba-book-ii/ii19-seleucid/page/2/

ARF miniatures 15mm

Czy jeszcze lepszych 25mm

http://www.ancientbattles.com/WAB_Successors/battle_reports/01_Seleucid_Successors_jjonas.htm


Tak powinni wyglądać partyjscy.

Dobry żart. Jakbyś poczytał opisy pod zdjęciem to byś wiedział iż ta rekonstrukcja nie oddaje żadnego katafrakty okolic I p.n.e, ani też późniejszych To tylko efektywny zlepek elementów pt. "Katafrakt". Wygląd jazdy arsacydów znamy dość dobrze, nawet zbroje końskie z I/II n.e się zachowały.

Lwie Serce
28-09-2012, 16:55
Na forum o modelach wojowników znalazłem wklejone to zdjęcie katafrakta, napisane że to katafrakt partyjski lub sasanidzki. Jest tam też kilka obrazków przedstawiających katafraktów tej samej nacji podobnych pod względem uzbrojenia. Ale cóż, wiedzy o starożytności wielkiej nie mam choć zauważyłem że styl uzbrojenia jest wschodni. Dlatego uwierzyłem w to że to katafrakt partyjski.

KLAssurbanipal
28-09-2012, 17:06
Moim zdaniem to co piszesz to zbyt duże wymagania. ;) Zrobienie Rzymian do których źródeł mają tysiące to dla nich problem. Jak zrobią Seleucydów takich jak na tych 3 rysunkach to i tak duży sukces. Póki co mamy Rzymian bez pasów na kolczugach, z pilum na plecach i nie wiem czy zauważyłem - hełm "montefortino" ma zrobiony kompletnie źle nakarcznik.


Rekonstrukcja numer jeden to całkowita pomyłka, bazuje na odkrytym w Baktrze fragmencie pancerza, pochodzącego prawdopodobnie z okresu podbicia tychże przez Kuszanów (więc prawdopodobnie jest ich wyrobem).

Rekonstrukcja numer jeden nie różni się niczym od tych, które pokazałeś na figurkach - taka sama maska, kirys, 'manica' na rękach i 'pteruges'. Ma też tak samo odsłonięte nogi bez tuniki. Jedyne co może być wątpliwe to te 'segmentowe buty'.



Ten po lewej to hetairoi z Ile Basilike, oparty na fryzie pergamońskim wykonanym po 189 p.n.e... dostał tarczę, nie wiadomo do końca skąd bo Sekunda w opisie planszy pisze wielce tłumaczące zdanie "Mógł nosić tarczę".

Poza tarczą nic go nie różni od katafrakta z rysunku Dzisa, Shumate oraz tych figurek, więc nie widzę rażącego błędu. ;) Tarcza też nie jest wykluczana.



Trzeci bazuje na wizerunku z monety pochodzącej z 83 p.n.e - zresztą i Liwiusz i Polibiusz zwracają uwagę na to iż zarówno jeździec i koń nosili pancerz. Nie podają niestety jaki ten pancerz był (wiemy tylko iż cięższy niż te z Ile Basilike)

O którego jeźdźca chodzi? Zgubiłem się. Tego na koniu?



Natomiast jeździec dwa (pominę tego padającego, który jest kolejną rekonstrukcją na podstawie monety 83) to najczystsza, pozbawiona wszelkich fantazji próba odwzorowania jeźdźca na podstawie Fryzu z Pergamonu i figurki pieszej w podobnym ekwipunku.

Teraz to już w ogóle nie wiem o którego chodzi. Czy nadal rysunek numer jeden, czy inny? Chyba pokręciłeś numerację. ;)

Jeździec z obrazku Shumate jest taki sam jak u Dzisa. Ma po prostu inny hełm, który był używany w świecie hellenistycznym. Nie zapominaj, że wówczas nie było jednolitej uniformizacji i kawalerzyści mogli wystąpić w każdym hełmie tego okresu - trackim, attyckim, frygijskim, beockim itp.



zatrudnią poważnych historyków, którzy dokonają kwerendy w źródłach pisanych, epigraficznych, numizmatycznych etc i na ich podstawie dokonają własnej rekonstrukcji. Niestety, jak widać po figurkach wielu tak nie robi. Oprócz kilku chlubnych wyjątków jak np.


Nie zatrudniają do tego historyków, zawsze jednostki robią z rysunków, zdjęć itp. Nie kojarzę w Credits żadnych nazwisk poważnych historyków.

Jak mówię, ważne żeby poprawili ważniejsze rażące blędy. Jak zrobią katafrakta, którego widzę a rysunku Dzisa to ich będę całował po rękach. Wątpię w to szczerze powiedziawszy. Seleucydzi będą raczej wyglądać jak Kartagińczycy ze screenów. Jak zapowiedzieli mają zrobić olbrzymią liczbę jednostek, czyli wiele z nich będzie różnić się kolorem. Zadbajmy zatem o to, żeby schemat frakcji hellenistycznych, barbarzyńskich itp. był poprawny. To, że Seleucydzi będą mieli inne jednostki od Ptolemeuszy jest marzeniem. Mówię o jednostkach wspólnych np. falangici, hypaspiści które u wszystkich hellenistycznych będą takie same. Będą mieli po prostu inne jednostki unikatowe dla danej frakcji jak Nubijczycy itp.

Herod
28-09-2012, 17:58
Rekonstrukcja numer jeden nie różni się niczym od tych, które pokazałeś na figurkach - taka sama maska, kirys, 'manica' na rękach i 'pteruges'. Ma też tak samo odsłonięte nogi bez tuniki. Jedyne co może być wątpliwe to te 'segmentowe buty'.

Ma wypowiedź tyczyła się konnego wojownika "b", zwącego się "Seleucid cataphract". Z prostej przyczyny pominąłem pieszego - dokładną kopię zachowanej figurki z brązu, znajdującej się w Luwrze. Z "obuwiem" włącznie.


Poza tarczą nic go nie różni od katafrakta z rysunku Dzisa, Shumate oraz tych figurek, więc nie widzę rażącego błędu. Tarcza też nie jest wykluczana.

Pokaż mi źródła, które jednoznacznie wskazują na tarcze, które jakoby mogliby nosić Hetairoi Ille Basilike. Znam tylko jedno i jest to ta moneta z 83 p.n.e, której zdjęcie możemy znaleźć np. w "Machabeuszach" Bar-Kochvy, chyba bożka każdego szanującego się i innych "syryjczyka". Na tej monecie (z Cybaris,we Frygii) możemy znaleźć nieśmiałe zarysowanie czegoś na kształt tarczy (niestety jeździec jest pokazany nam ze strony włóczni), aczkolwiek dość dziwacznie w stosunku do ciała jeźdźca umiejscowione, tuż przy skarabeuszy (czy innym chrabąszczu).
Sekunda w opisie do tej planszy "mówi" nam iż jest to odwzorowanie na podstawie fryzu ze świątyni Ateny Polias w Pergamonie... przedstawiający sprzęt zdobyczny... akurat tak się składa iż oprócz nieco wcześniejszego - przed Magnezją - ataku na obóz rzymsko-pergamoński walk z tą formacją raczej nie było, a przynajmniej ta nie została skutecznie pobita. Spod samej Magnezji Szwadron Królewski uciekł, nawet nie wdając się w walkę. Pergamończycy nie mieli przeto okazji do zdobycia ekwipunku tejże formacji... co innego katafrakci, których zmieciono trzy tysiące na lewej flance i bito się z nimi na prawej.
Nie mi wnikać czy autorzy A i B od siebie "bezwstydnie zrzynali" w kilku kwestiach. Za to Autor B robi wszystko poprawnie, nawet upadający jeździec jest bardzo dobry (nawet jeżeli optymistycznie uznamy iż ta tarcza jest poprawna). Tak wygląda jeździec z Cybaris (może ma nieco dłuższą włócznię tamten), nie ma żadnego pancerza na koniku. Autor numer dwa zrobił wszystko jak należy, według źródeł, bez większego kombinowania (oprócz tarczy) czy snucia domysłów.


O którego jeźdźca chodzi? Zgubiłem się. Tego na koniu?

Plansza numer trzy, wizja fantasy.


że wówczas nie było jednolitej uniformizacji i kawalerzyści mogli wystąpić w każdym hełmie tego okresu - trackim, attyckim, frygijskim, beockim itp.

Akurat ze znanych mi źródeł wynika iż kawaleria Syryjczyków prawdopodobnie nosiła się w miarę jednolicie. Gdy mamy jedną figurkę (np. tylko fryz) to możemy snuć domysły "prawdopodobnie nosili się różnie". Ale mamy trzy niemalże identyczne przedstawienia katafrakta, z hełmem, kirysem etc. A gdy mówimy o czymś takim w epoce starożytnej (biorąc pod uwagę zachowane materiały, szczególnie skąpe z państwa Dynastii Seleukidów) to mówimy o standaryzacji.

Lew - nic nie szkodzi. Lepiej jednak sięgać do książek niż for, polecam Woźniaka "Armie Starożytnej Persji". Jeżeli chodzi o źródła i ich analizę jest bardzo fajnie, z racji iż autor jest Archeologiem.

Lwie Serce
28-09-2012, 18:05
Dzięki Herodzie za radę.
A wracając do tematu jednostek ciekawią mnie jeszcze rydwany i ich potęga. Rydwany z kosami zwalili bo woźnicami byli rzymscy katafrakci :lol: Dobry byłby efekt kiedy żołnierze by padali od kos na kołach. Nie liczę na tracenie nóg bo tego nie będzie na pewno ale mam nadzieję że będzie dosyć realistycznie. Jakby ktoś gdzieś trafił na info o rydwanach to byłbym wdzięczny gdyby zamieścił.

Herod
28-09-2012, 18:22
Dzięki Herodzie za radę.
A wracając do tematu jednostek ciekawią mnie jeszcze rydwany i ich potęga. Rydwany z kosami zwalili bo woźnicami byli rzymscy katafrakci Dobry byłby efekt kiedy żołnierze by padali od kos na kołach. Nie liczę na tracenie nóg bo tego nie będzie na pewno ale mam nadzieję że będzie dosyć realistycznie. Jakby ktoś gdzieś trafił na info o rydwanach to byłbym wdzięczny gdyby zamieścił.

W tematykę rydwanów jeszcze nie wchodziłem. Możliwe iż Syryjscy woźnice wyglądali jak zwykli jeźdźcy z formacji pancernych (czyli jak pan z rysunku B wyżej omawianego), tak samo konie w pancerzach biegały. Nie na darmo jest koło od wozu na Fryzie z Pergamonu, przy reszcie uzbrojenia, ma nawiązywać do triumfu spod Magnezji i osławionej szarży rydwanów. Musiałbym zajrzeć do dziejopisarzy odnośnie czegoś więcej o pancerzach (może jest) i skuteczności (raczej śmiesznej). Z rekonstrukcji - w serii Deadliest Warriors, gdzie testują bronie na świniakach, żeloludziach badali skuteczność rydwanu z kosami (starcie celtowie kontra perscy nieśmiertelni,dwie ekipy próbujące pokonać oponentów przy pomocy wytypowanej przez siebie broni). Żadnego przecinania nie było, raczej efektowna stłuczka i nieco ran brzucha. Ale to tylko jedna rekonstrukcja, a to były raczej "świdry".

KLAssurbanipal
28-09-2012, 18:41
Rekonstrukcja numer jeden nie różni się niczym od tych, które pokazałeś na figurkach - taka sama maska, kirys, 'manica' na rękach i 'pteruges'. Ma też tak samo odsłonięte nogi bez tuniki. Jedyne co może być wątpliwe to te 'segmentowe buty'.

Ma wypowiedź tyczyła się konnego wojownika "b", zwącego się "Seleucid cataphract". Z prostej przyczyny pominąłem pieszego - dokładną kopię zachowanej figurki z brązu, znajdującej się w Luwrze. Z "obuwiem" włącznie.

Dlatego precyzuj wypowiedź. Analogicznie biorąc cyfry do liter, sądziłem że pisząc o postaci numer jeden masz na myśli tę ze znaczkiem a). ;)




Pokaż mi źródła, które jednoznacznie wskazują na tarcze, które jakoby mogliby nosić Hetairoi Ille Basilike. Znam tylko jedno i jest to ta moneta z 83 p.n.e, której zdjęcie możemy znaleźć np. w "Machabeuszach" Bar-Kochvy, chyba bożka każdego szanującego się i innych "syryjczyka". Na tej monecie (z Cybaris,we Frygii) możemy znaleźć nieśmiałe zarysowanie czegoś na kształt tarczy (niestety jeździec jest pokazany nam ze strony włóczni), aczkolwiek dość dziwacznie w stosunku do ciała jeźdźca umiejscowione, tuż przy skarabeuszy (czy innym chrabąszczu).

Jednoznacznie to nawet nie mamy pewności w jakich kolorach były kity w hełmach korynckich lub tuniki legionistów rzymskich w owym czasie. Pewne rekonstrukcje trzeba robić na domysłach. Gdyby nie to nie bylibyśmy w stanie zrekonstruować Iberów, bo źródła są skąpe. Znamy np. kształt ale nie mamy pewności czy to płócienne nakrycie czy twardy hełm, stąd ten "hełm" różnie wygląda u rysowników.




Plansza numer trzy, wizja fantasy.


Ja nie widzę nic fantasy. Każdy z tych elementów był gdzieś znaleziony, opisany lub przedstawiony w świecie hellenistycznym. Spójrz na to tak np. tarcza znaleziona w Dura-Europos (w Syrii) pojawia się często w rekonstrukcjach legionistów, również walczących w Germanii. Musimy snuć domysły, ze była noszona przez legionistów nie tylko w Syrii. Podobnie z uzbrojeniem hellenistycznym. Jednak jeśli coś znajdziemy w Egipcie pochodzenia hellenistycznego możemy domniemywać, że podobne wyroby były znane w Syrii lub Macedonii. Gdybyśmy brali pod uwagę jedynie miejsca w których to znaleziono to w rekonstrukcji wojownik ptolemejski znacząco różniłby się od seleudzkiego. Według tego to tak samo z Rzymianami - np. zbroje segmentowe nie powinny być przedstawiane u legionistów walczących na wschodzie.




Akurat ze znanych mi źródeł wynika iż kawaleria Syryjczyków prawdopodobnie nosiła się w miarę jednolicie. Gdy mamy jedną figurkę (np. tylko fryz) to możemy snuć domysły "prawdopodobnie nosili się różnie". Ale mamy trzy niemalże identyczne przedstawienia katafrakta, z hełmem, kirysem etc. A gdy mówimy o czymś takim w epoce starożytnej (biorąc pod uwagę zachowane materiały, szczególnie skąpe z państwa Dynastii Seleukidów) to mówimy o standaryzacji.

Nigdy nie było żadnego pewnego źródła na temat standaryzacji np. hełmów. Są wiadomo pewne elementy standaryzacji, że noszono kilka stylów w pewnych granicach, jednak wymogu raczej nie było. Kształt hełmu katafrakta mógł być frygijski czy attycki. Zaprzeczysz?


P.S. To są naprawdę elementy niepewne, gdzie specjalisci nie mają pewności. Są ważniejsze elementy do poprawy w grze - chociażby te nieszczęsne pilum czy kształt montefortino. Na to jest cała masa źródeł i możemy być pewni jak to zrobić poprawnie.

Herod
28-09-2012, 20:01
Dlatego precyzuj wypowiedź. Analogicznie biorąc cyfry do liter, sądziłem że pisząc o postaci numer jeden masz na myśli tę ze znaczkiem a).

Myślę iż gdybym analizował rysunek Mcbridge to wówczas zastosowałbym abc. ;) Myślę też iż skoro analizowałem jazdę z tych trzech rysunków to słusznie zastosowałem podział numeryczny, całkiem zrozumiały i logiczny dla większości, przy tym czytelny. Aczkolwiek karygodny błąd popełniłem myląc "lewą" z "prawą".

Na resztę odpowiem gdzieś w tygodniu, jutro mam odebrać laptopa z warsztatu, w niedzielę prawdopodobnie będę próbował z Baalem przeanalizować bitwę pod Magnezją w świetle źródeł, potem seminarium i praca o Machabeuszach... więc zapewne w czwartek-piątek pewne kwestię poruszę. ;)

KLAssurbanipal
28-09-2012, 20:29
Dlatego precyzuj wypowiedź. Analogicznie biorąc cyfry do liter, sądziłem że pisząc o postaci numer jeden masz na myśli tę ze znaczkiem a).

Myślę iż gdybym analizował rysunek Mcbridge to wówczas zastosowałbym abc. ;) Myślę też iż skoro analizowałem jazdę z tych trzech rysunków to słusznie zastosowałem podział numeryczny, całkiem zrozumiały i logiczny dla większości, przy tym czytelny. Aczkolwiek karygodny błąd popełniłem myląc "lewą" z "prawą".

Na resztę odpowiem gdzieś w tygodniu, jutro mam odebrać laptopa z warsztatu, w niedzielę prawdopodobnie będę próbował z Baalem przeanalizować bitwę pod Magnezją w świetle źródeł, potem seminarium i praca o Machabeuszach... więc zapewne w czwartek-piątek pewne kwestię poruszę. ;)

Właśnie w tym problem, że powinieneś na samym początku mogłeś zaznaczyć, że analizujesz kolejno wg rysunków. Myślałem początkowo, ze dość długo analizujesz jeden rysunek McBride;'a. Tak, jak to napisałeś wyszło trochę skrótem myślowym. ;)

Teraz widzę, skąd takie zagłębienie w Seleucydów. Piszesz o Machabeuszach. Ciekawy temat, szkoda że ja nie miałem możliwości takiego tematu pisać. :roll: Dla mnie starożytność jest najciekawsza w Grecji i na Bliskim Wschodzie, a głównie epoka hellenistyczna.

Moje modele wojowników Seleucydów do Rome 1:

[spoiler:31pkcecg]http://imageshack.us/a/img96/8995/seleucidagema.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/96/seleucidagema.jpg/)
(koń jest tylko tak, żeby pokazać jeźdźca - to zwykłą tekstura z podstawki)

http://imageshack.us/a/img121/2719/seleucidlegionary1.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/121/seleucidlegionary1.jpg/)

http://imageshack.us/a/img854/8859/seleucidlegionary2.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/854/seleucidlegionary2.jpg/)[/spoiler:31pkcecg]

Tak na marginesie. Jestem fanem amerykańskich i włoskich filmów o starożytności z lat 50. (nie tylko produkcje typu Ben-Hur, Spartacus, Kleopatra, ale też mniej znane tj. Kolos z Rodos, Nefertete, Salomon i królowa Saby, Dawid i Batszeba, Historia Rut itp.). Kiedyś oglądałem na VHS film o Machabeuszach (włoski lub amerykański). Nie pamietam tytułu. Siedzisz nad pracą, więc może trafiłeś na ten film? Mówię z góry, prawdy historycznej się tam nie spodziewaj. W tamtych czasach kostiumy jak i całe wydarzenia były przekłamane. Ja lubię te filmy za charakterystyczny klimat. Jeśli jesteś w stanie pomóc, to świetnie. Nie mogę znaleźć filmu, a poszukiwałem i pytałem na filmwebie, stopklatce itp. :)

Lwie Serce
28-09-2012, 20:50
Gdyby katafrakci seleucydów w grze wyglądali tak jak Twoi to dobrze by było. Ale myślę że nie mamy co liczyć na takich. Pewnie znowu zrobią jeden model dla kilku nacji i katarfakci partyjscy będą tacy sami jak seleucydzcy, armeńscy.

Herod
28-09-2012, 20:52
Właśnie w tym problem, że powinieneś na samym początku mogłeś zaznaczyć, że analizujesz kolejno wg rysunków. Myślałem początkowo, ze dość długo analizujesz jeden rysunek McBride;'a. Tak, jak to napisałeś wyszło trochę skrótem myślowym.

Całkiem sporo nas, historyków starożytności (nieśmiało się tak nazwę) pisze i mówi pewnym żargonem, zwłaszcza jak lubi to co robi. Do tej pory pisałem o tym głównie w dziale historycznym, a z racji najczęstszych tam gości nie musiałem wykładać im swych myśli prościej, nikomu to nie sprawiało problemów. Następnym razem postaram się to zrobić bardziej czytelnie. ;)


Teraz widzę, skąd takie zagłębienie w Seleucydów. Piszesz o Machabeuszach.

Właściwie staram się w wolnym czasie zgłębić ich problematykę, jak też wydarzeń w tej części świata od IV do I p.n.e (z naciskiem na Dynastię Seleukidów, ale zapewne też Dzieje Izraela i Heroda z familią postudiuję). To trochę niedoceniona u nas tematyka, więc tym bardziej sprawia mi radość.... staram się, gdyż oprócz pracy maluję armię syryjczyków. 15mm miniaturki, czekam na dostawę. Dlatego teraz większą wagę przywiązuję do kwestii uzbrojenia, przed wakacjami skupiłem się na katafraktach nieco (bo w armii mam 40'stu) żeby wyselekcjonować najlepsze miniaturki.

Akurat tematyką filmową się nie zajmuję, chociaż lubię te filmy z lat 50'tych i 60'tych. Z Machabeuszy czekam na Gibsona film, chociaż z tego co czytałem niestety scenariusz mają bardzo spłycić.

KLAssurbanipal
05-10-2012, 00:42
Kolejnym punktem jaki trzeba dodać to brak kolorów. CA chyba myślą, że już wtedy powszechne były barwy maskujące stąd wojownicy są w kolorach - biały, czarny, brązowy, bordowy. Rozumiem, że chcieli dodać realizmu, ale nie tędy droga. Wiadomo, że nie każdy wojak mógł sobie pozwolić na kolory, jednak żaden nie był taki "szary". Starano się zdobić tarcze w miarę możliwosci, a tu mamy Call of Duty w starożytności. Niech dodadzą, kusz, pobrudzenia ale przy kolorach (chociaż wyblakłych) a nie robią jednolite "uniformy", które są jak nowe, co z tego że ciemne i szare to i tak nowe jak armia wyruszająca na wojnę w 1915.

Volomir
05-10-2012, 09:30
Chciałes powiedziec "kurz".

KLAssurbanipal
05-10-2012, 14:06
Hehe, mała literówka w pośpiechu. Nie ma to jak pisać post jedynie po to by zwrócić uwagę w pisowni. ;)

McAbra
08-10-2012, 06:53
Nie, no niektórzy przeczytali tylko nie komentują. :twisted:
Masz rację z tymi kolorami, a co do kurzu to przez tą literówkę myślałem że chcesz im dać nową broń :lol:

KLAssurbanipal
17-10-2012, 11:41
Herod masz ten obrazek z książki ilustrowanej przez Shumate w powiększeniu?
http://slinging.org/uploads/images/memb ... abeans.jpg (http://slinging.org/uploads/images/member/johnny_shumate/johnny_s_maccabeans.jpg)
Mam tylko ten obrazek, a zależy mi na zobaczeniu go z bliska. Tam są katafrakci Seleucydów.

Batmacik
01-11-2012, 21:57
Jeśli ma być dostępne 70 frakcji to nie wiem w jaki sposób mieliby zrobić odrębne dla każdej frakcji kolory. Będą podobieństwa, miejmy nadzieję, że jak najmniejsze. Zgadzam się, że ubrania i zbroje lepiej i realistyczniej by wylądały, gdyby były postrzępione i porysowane.
Co do Spartan, to mam nadzieję,że CA uda się wybrnąć z sytuacji, w której taka frakcja miałaby tylko jeden odział - Spartiatów. Armia z samymi hoplitami to byłaby masakra, więc fajnie by było, gdyby można było wykorzystywać do walki helotów z widłami i kamieniami :D.
I jeszcze jedno, mam nadziję, że nie będzie chłopów ubranych na purpurowo, bo to by była przesada ;).

Poliorketes
01-11-2012, 23:21
Armia Sparty w III wieku, to zupełnie co innego ,niż ta z okresu klasycznego. Spartiatów było coraz mniej, więc ich rola w armii była znacząco mniejsza. Główny ciężar spadł na barki najemników ( o ile była na nich kasa ) i oddziały sformowane z nie-spartan. Pod wpływem wzorców macedońskich, Kleomenes stworzył oddział uzbrojony w sarissy, zwany syraforami. Poza tym jakaś lekkozbrojna piechota, trochę jazdy. Znając CA może być różnie...

Batmacik
02-11-2012, 00:07
Armia Sparty w III wieku, to zupełnie co innego ,niż ta z okresu klasycznego. Spartiatów było coraz mniej, więc ich rola w armii była znacząco mniejsza. Główny ciężar spadł na barki najemników ( o ile była na nich kasa ) i oddziały sformowane z nie-spartan. Pod wpływem wzorców macedońskich, Kleomenes stworzył oddział uzbrojony w sarissy, zwany syraforami. Poza tym jakaś lekkozbrojna piechota, trochę jazdy. Znając CA może być różnie...
Racja, zapomniałem, że Rome II będzie się rozgrywał w czasach III w p.n.e. do czasów cesarstwa, więc Sparta nie będzie już walczyła z Persami :lol:
btw. W Rome I nie podoba mi się to, że spartiaci walczą na piki, jeżeli w rzeczywistości walczyli na długie włocznie i miecze.

Lwie Serce
02-11-2012, 08:13
Na jakie piki? Pikami w to walczą falangici (sarissami) a spartiaci długimi włóczniami i krótkimi mieczami (jak się te miecze zwą zapomniałem). To co zwalili to walczenie w samych tunikach, przecież spartiaci jako pełnoprawni obywatele walczyli zawsze w ciężkim pancerzu.

Ezechiel
02-11-2012, 15:21
Powiem tak... historyczność jest ważna, zależy mi na tym by w nowym (mam nadzieję lepszym Romku:D) nie zaistniały zjawiska paraantyczne :D Mimo wszystko nie wyobrażam sobie Rome II bez:

- Spartiatów w krwistoczerwonych szatach, długich włosach walczących falangą (hah w I części byli Oni falangitami:D)
- Grając (jakąś frakcją grecką...) bardzo chciałbym zobaczyć Hoplitów z Aten, Koryntu, Teb, Syrakuz, Krety, Rodos coś jak w Rome Surrectum II oczywiście nie wszyscy na jedno kopyto.
- Zróżnicowanych barbarzyńców, niech miedzy Galami a Brytami będą jednak spore różnice w jednostkach...
- Kartagina stworzona bardzo potężnie...a nie Włócznicy Libijscy, Piechota Punicka, iberyjska, Święty Zastęp, milicja, Balearczycy...koniec. No porażka by była...
- Frakcje typu Partia, Armenia powinny posiadać większą ilość piechoty by grać nimi z większą przyjemnością.
Bardzo dużo jednostek najemnych, regionalnych, to by było coś!!!
Grając Macedonia tak przynajmniej 5 różnorodnych falangitów i obowiązkowo jazda Tesalska.

Na razie tyle :D

Lwie Serce
02-11-2012, 15:33
Spartiatów w krwistoczerwonych szatach
Eeee przecież to straszliwa ahistoryczność, spartiaci ruszali do boju ZAWSZE jako ciężkozbrojni hoplici.

Frakcje typu Partia, Armenia powinny posiadać większą ilość piechoty by grać nimi z większą przyjemnością

Sęk w tym że te państwa opierały się na kawalerii. Partia całą swoją taktykę opierała właśnie na kawalerii. Piechota była wojskiem pomocniczym i najgorszym w ich armii służącym tylko do zdobywania miast co często też robili spieszeni kawalerzyści czyli powinni być np. katafrakci i spieszeni katafrakci tak jak to jest z rycerzami feudalnymi w M2. Twórcy Rome 2 powinni robić wszystko w miarę historycznie a nie odwalać na pałe typu Partia mająca armię złożoną z pieszych, i tak tragiczny wygląd katafraktów wystarczył w Rome 1 dobrze chociaż że piechota była cienka jak naprawdę.

Kot
02-11-2012, 16:51
A oni znowu o tą historyczność :D
Niech z historycznością nie przesadzą lepiej,bo sie zapewne grać nie będzie dało(nie znam sie na starożytności,najgorsza epoka jak dla mnie)

Lwie Serce
02-11-2012, 17:06
To temat o wadach prawda? Więc wyłapujemy błędy :) Przecież w Rome 1 jest wiele drażniących ahistoryczności.

Niech z historycznością nie przesadzą lepiej,bo sie zapewne grać nie będzie dało
Proszę o uzasadnienie Twych słów :)

Przemysł II
02-11-2012, 17:29
Frakcje typu Partia, Armenia powinny posiadać większą ilość piechoty by grać nimi z większą przyjemnością

Sęk w tym że te państwa opierały się na kawalerii. Partia całą swoją taktykę opierała właśnie na kawalerii. Piechota była wojskiem pomocniczym i najgorszym w ich armii służącym tylko do zdobywania miast co często też robili spieszeni kawalerzyści czyli powinni być np. katafrakci i spieszeni katafrakci tak jak to jest z rycerzami feudalnymi w M2. Twórcy Rome 2 powinni robić wszystko w miarę historycznie a nie odwalać na pałe typu Partia mająca armię złożoną z pieszych, i tak tragiczny wygląd katafraktów wystarczył w Rome 1 dobrze chociaż że piechota była cienka jak naprawdę.
po co robić 2 osobne jednostki jak można zrobić tak jak jest to w FOTS, że da się spieszyć niektórych kawalerzystów. wystarczy opcja, żeby kawalerzyści zsiadali z koni w czasie bitwy na nasze wezwanie i to rozwiąałoby problem piechoty w Partii. Upiekłem 2 pieczenie na jednym ogniu :D

Lwie Serce
02-11-2012, 17:32
Racja nie przyszło mi to do głowy :D

Ezechiel
02-11-2012, 21:26
Nie no aż tak ciemny nie jestem...Wiem że Frakcje wschodnie opierały swoją armię na jeździe, Wiadomo że słynęli z potężnej konnicy, dobrze wyszkolonej również w ataku z dystansu... Ale to nie oznacza że ma być tylko Saparabara i koniec... Uważam że można zrobić taką partię bardzo ciekawie także pod kontem piechoty nie wykluczając trzonu armii jako jazdy Np:

Z piechoty: Saparaba, Piechota wschodnia, Górale kaukascy, procarze, łuczniczy partyjscy, łucznicy Ariańscy, łucznicy Hyrkańscy, Kardakowie, Sugdyjscy wojownicy, i coś w rodzaju nieśmiertelnych elitarnej gwardii. Żeby tak trochę pozostałości po Persji było... ale oczywiście specjalizacja Partów to kawaleria... W ogóle gdyby obok Partii, Armenii powstało na przykład Królestwo Hyrkanii lub Baktria byłoby ciekawiej...ale wiem nie ma co za dużo wymagać:D

Z tymi nacjami wschodnimi to różnie, bo chyba Armenia mimo posiadania silnej konnicy, opierała swoją armie na piechocie prawda?

A Spartanie...niech już mają wspaniałe ozłacane zbroje, ale przynajmniej te długie włosy i mimo wszytko jakaś czerwona pelerynka do tego:D

Lwie Serce
02-11-2012, 21:31
Co do piechoty to Przemysł dobrze napisał a spartanie racja (tak szczerze to większość ludzi miała długie włosy :D ).

Kot
02-11-2012, 23:02
To temat o wadach prawda? Więc wyłapujemy błędy :) Przecież w Rome 1 jest wiele drażniących ahistoryczności.

Niech z historycznością nie przesadzą lepiej,bo sie zapewne grać nie będzie dało
Proszę o uzasadnienie Twych słów :)
Rome 1 to oldschool.Czasy po Medku 1 możemy im podarować :D
Jak mówiłem,nie znam sie na antyku,to moje domysły tylko.

Ezechiel
03-11-2012, 11:12
:D haha a moim zdaniem Przemysł napisał mega głupotę...na co mi w grze ta same jednostki tylko bez koni...to taka prościzna...Ludzie ogarnijcie się! Partia, dawne Satrapy Persji...Bliski wschód przecież to aż kipi różnorodnością jak wiele ludów zamieszkiwały te ziemie...przecież musieli być wcielani do armii. Jak można z nacji wschodniej zrobić skromną w jednostkach armie... Tak nie wolno! śpieszni katafrakci czy coś w tym stylu...no porażka totalna:D
Rozumiem średniowiecze tak jak było to rozwiązane w Medku (rycerze feudalni, kawalerowie itd.) Ale nie w starożytności gdzie różnorodność była wielka. Oczywiście wiem że to są pragnienia, które raczej nie staną się realne w podstawowej wersji Rome II, ale już moderzy mogliby i zapewne zadziałają w tym kierunku.

kuroi
03-11-2012, 13:34
Ok. To zamiast powtarzać w kółko słowo różnorodność, wymień nam proszę potencjalne jednostki piechoty dla Partii.

Lwie Serce
03-11-2012, 15:37
Ja rozumiem jakby zrobili wschodnią piechotę i kilka oddziałów innych piechoty ale przydałby się też chociaż jeden oddział elitarny typu spieszeni katafrakci.

Batmacik
04-11-2012, 01:59
Na jakie piki? Pikami w to walczą falangici (sarissami) a spartiaci długimi włóczniami i krótkimi mieczami (jak się te miecze zwą zapomniałem). To co zwalili to walczenie w samych tunikach, przecież spartiaci jako pełnoprawni obywatele walczyli zawsze w ciężkim pancerzu.
Mówiłem przecież, że mi się nie podobały spartańskie piki w Rome, przeczytaj jeszcze raz, uważnie. :D

Mam nadzieję, że będzie możliwość rekrutowania jednostek z rzymskich sojuszy, bo skoro gra zacznie się w 242 r.p.n.e., to nie wyobrażam sobie gry bez Latynów i Kompanijczyków.

Na trailerze wzyscy Rzymianie wygladali tak samo, poza hełmami i tarczami. Jednak warto pamiętać, że rzymski legonista zbroił się sam i niektórzy żołnierze nosili pancerze płytowe, a inni kolczugi. :oops: Mam nadzieję, że CA jeszcze troche zróżnicuje jednostki i doda jakieś rysy na tarczy, albo wyszczerbione hełmy.

EDIT. Komenatrz poniżej świetny. Tak jak w Third Age TW rekrutowanie niektórych jednostek będzie zależne od regionu. W Medievalu brakowało mi tego i zastanawiało mnie, dlaczego mogę rekrutować portugalskich chłopów w Jerozolimie? :lol:

Ezechiel
04-11-2012, 11:55
Ok. To zamiast powtarzać w kółko słowo różnorodność, wymień nam proszę potencjalne jednostki piechoty dla Partii.

Już wymieniam zaczynając od najsłabszych, kolejno do silniejszych jednostek:

- Chłopi, niewolnicy...
- Lekka piechota satrapska (synowie, ojców którzy walczyli dla Persji, by poprawić sobie byt.)
- Górale kaukascy (używajacy toporów)
- Procarze wschodni
- Sparabara (podstawowa piechota Partii, lekkozbrojni włócznicy)
- Takabara (druga linia Partii, lepiej wyszkolona od Sparabary, wyposażona w oszczepy)
- Łucznicy Arianów
- Piechota Medyjska (lekka piechota Medów, wyposażona we włócznie)
- Łucznicy Mardyjscy
- Hyrkańscy oszczepnicy
- Wojownicy Sugdyjscy (ciężka piechota posługująca się buzdyganami)
- Hyrkańscy łucznicy
- Kardakowie (bardzo silni ciężkozbrojni włócznicy)
- Perscy Nieśmiertelni (odziały wyposażone w łuki, oszczepy, w zwarciu walczący jako elitarni włócznicy)
- Piechota Azacka (arystokratyczne ciężkozbrojne oddziały.
- Gwardia Króla Partii ( elita wojsk wschodnich, walczący mieczami).

To byłaby taka podstawa, teraz w trakcie podbojów innych ziem do armii mogliby wcielać kolejne jednostki regionalne...

Tom_P
07-11-2012, 21:46
Ja tam w pierwszej kolejności liczę szczególnie na dużo poważniejsze potraktowanie umundurowania wojsk rzymskich z różnych okresów istnienia Republiki czy późniejszego Cesarstwa. Jeżeli gra zacznie się w okresie 3 wojny punickiej to jednak można by wprowadzić pewne zmiany pomiędzy wojskiem z tej epoki a np. tymi które później walczyli z Hannibalem, Filipem czy Antiochem. Podobnie też powinna być wtedy możliwość rekrutowania jednostek sprzymierzeńców którzy zostali praktycznie zignorowani w pierwotnym Romie co było poważnym niedopatrzeniem.

Podobnie wojsko z reformy Mariusza mogło by być lepiej oddane. Pamiętam że wprowadzenie reformy w grze sprawiało że można już było rekrutować nawet wojska z pancerzami i tarczami wyraźnie wskazującymi najwcześniej na wojska Augusta, a bardziej już I/II wiek n.e. Nie uważam żeby wprowadzenie odpowiedniego piechura we wcześniejszej kolczudze, charakterystycznym kasku i bardziej zaokrągloną tarczą było aż tak takim problemem.

Zdaję sobie sprawę że wielu może powiedzieć że to tylko gra i tyle. Ale jednak zaliczam się do tych co wybitnie zgrzytali zębami na widok armii rzymskiej w wizji Creative Assembly. Wymiękały przy tym wszystkie uogólnienia stosowane przy armiach wrogów Rzymu czy już typowe żarty w postaci sfor kundli czy płonących prosiaków ;)

Asuryan
07-11-2012, 23:56
- Grając (jakąś frakcją grecką...) bardzo chciałbym zobaczyć Hoplitów z Aten, Koryntu, Teb, Syrakuz, Krety, Rodos
Tylko nie z Teb. Przypominam że gra ma się rozpoczynać w 242 r. p.n.e. (rok przed końcem pierwszej wojny punickiej i trzeciej wojny syryjskiej) - Teby w 335 r. p.n.e. zostały zrównane z ziemią, mieszkańcy sprzedani w niewolę, a ziemie rozdzielono między jej wrogów.

Ezechiel
08-11-2012, 16:19
Tak zgadza się Asuryan, nie jestem specem od historii ale przeczuwałem że Teby nie koniecznie musiały istnieć w tym czasie. Ja tak bardziej ogólnie pisze, mimo wszystko dzięki za poprawkę :)

Jeśli chodzi o Helladę to na prawdę mogliby ten rejon bardzo poważnie potraktować. Mile widziane byłyby z mojej strony przeróżne jednostki z Greckich rejonów... ^^

Tak sobie myślę że ciekawą rzeczą byłoby wprowadzenie różnicy wzrostu u żołnierzy...ale pewnie to niemal niemożliwe :D

Grając frakcjami barbarzyńskimi powinno być wiele modeli dla wojów w poszczególnych oddziałach tak myślę...więcej niż gdziekolwiek, myślę także o istnieniu specjalnych jednostek typu berserkerzy gdzie okrzyk wojenny podwyższałby bardzo atak ale nie sprawiał że są (jak w podstawce:D) niczym Rambo...wchodzą i rozwalają wszystkich.

Ciekawym pomysłem byłyby dla mnie nowe specjalności jednostek, wiele możliwości ich formacji co sprawiałoby że strategia stałaby się jeszcze bardziej przemyślana. Załóżmy możemy ustawić formację piechoty w półkola i inne wariacje które umożliwiałyby przewagę przemyślanej formacji nad liczebnością wroga. :)

Poliorketes
08-11-2012, 17:26
Teby jak najbardziej istniały w 242 roku p.n.e. Już dawno zdążyły się podnieść po ataku Aleksandra, inna sprawa, że nigdy już nie odzyskały dawnego znaczenia.

Asuryan
08-11-2012, 22:06
A fakt, mój błąd, dopiero teraz doczytałem. Po śmierci Aleksandra Wielkiego odbudował je Kassander.

KLAssurbanipal
21-11-2012, 23:20
Pancerz katafraktów:
http://www.twcenter.net/forums/showthre ... st12176095 (http://www.twcenter.net/forums/showthread.php?p=12176095#post12176095)
Ja nie jestem w pełni tym usatysfakcjonowany... ;)

Lwie Serce
22-11-2012, 13:56
Ani ja. A na katafraktach najbardziej mi zależy jako iż uwielbiam walczyć ciężką kawalerią.

Ituriel32
22-11-2012, 16:35
Ja mam nadzieje że twórcy odejdą od ogólnego schematu drabinki (chłopi -ciężkozbrojna milicja - hoplici - ciężcy hoplici - spartanie).
Na rzecz urozmaicenia w liczebności, statystykach, kosztach.
Chciałbym aby liczebność wojska była bronią samą w sobie.

Il Duce
22-11-2012, 21:01
W porównaniu z pierwszą częścią i tak jest gigantyczny postęp. Jest szansa że jednostki poszczególnych państw będą się od siebie różnić.

Lwie Serce
22-11-2012, 21:06
A ja czuję że różnić to się będzie Rzym od Grecji :lol: Żart oczywiście ale ma pewne przesłanie, otóż chodzi o to że jednostki wschodnie mogą się różnić bardzo mało :!: A Egipt będzie wyglądał jakby nie przechodził stopniowej hellenizacji :!: Pancerz katafraktów jakiego wygląd już znamy może być taki sam zarówno u partyjskich jak i seleucudzkich, armeńskich itd :!: Mam nadzieję że nie popełnią tego błędu po raz drugi.

Bronti
24-11-2012, 11:38
Ten drugi typ pancerza nie był używany jeszcze przez wojska osmańskie w XVII wieku?

KLAssurbanipal
24-11-2012, 15:36
To trochę co innego, ale wiem co masz na myśli. Są podobne na pierwszy rzut oka. Moim zdaniem dla katafrakta powinni wybrać coś typowego. Żaden z powyższych nie jest charakterystyczny, szczególnie jeśli dadzą to hellenistycznym..... :roll:

KLAssurbanipal
05-12-2012, 22:17
Skomentuję jednostki jakie zaprezentowano na screenach:

[spoiler:70zirz4s]http://imageshack.us/a/img526/2563/41441839072761766911198.jpg
http://imageshack.us/a/img19/9643/47804339066996100821083.jpg[/spoiler:70zirz4s]

- cofanie się w tył (wcześniej nagolenniki, hełmy itp. bardziej przylegały, a teraz ''wiszą w powietrzu'');
- hełm hellenistyczny stosowany przez Macedończyków, Seleucydów, Ptolemeuszy jest terazu Rzymian???
- legiony w kirysach (widać kilka oddziałów w kirysach muskularnych);
- nagolenniki nie z tej epoki;
- niezbyt różnorodne tarcze (2 wzory - z wilkiem i fale poukładane po prostu od niechcenia w różnych kątach i rozmiarach);
- tarcze wyglądają jakby były wykonane z blachy - fizyka wyginania w czasie uderzenia (tak jakby ludzie z CA patrzyli na same obrazki wojowników nie czytając z czego się uzbrojenie robiło)
- armie klonów wracają (jedna twarz, a nawet pre-alpha ETW miałą 2 i tak zostało do premiery);
- otoczenie się nie zgadza - w tej epoce nie było mowy o Koloseum czy Panteonie;
- orzeł nie jest rzymski lecz napoleoński! http://img178.imageshack.us/img178/1043 ... gle105.jpg (http://img178.imageshack.us/img178/1043/frencheagle105.jpg) to nic innego jak kopia tego orzełka...


Ja rozumiem, że to wczesna wersja, że narzekam zbyt wcześnie... Jednak trochę czasu minęło, a postępu nie ma tylko cofanie się w tył (hełm, którego Rzymianie nie używali powszechnie, niedopasowane elementy uzbrojenia). Jeśli jest problem ze zrobieniem Rzymian (którzy mają mnóstwo źródeł) to co będzie z Seleucydami, Partami, Scytami...
Wiadomo, że to screeny na pokaz, beta. Jednak mogli zadbać, żeby to miało ręce i nogi, trzymało się ram czasowych. Mamy za to pomieszanie epok i frakcji.
Póki co mnie to nie przekonuje.

Lwie Serce
07-12-2012, 16:35
Efekt mnie zachwycił (graficzny) ale te ahistoryczności są rażące, co oni podstawowych rzeczy nie wiedzą czy im się nie chce, nawet wikipedia im wystarczy żeby było "historyczniej" :D

KLAssurbanipal
09-12-2012, 21:53
Spójrzcie na wyniki ankiety którą pół roku temu zamieściłem. Wynik co do jednostek egipskich jako hellenistycznych jest jednoznaczny:
http://www.twcenter.net/forums/showthread.php?t=549018

Dagorad
09-12-2012, 22:36
Spójrzcie na wyniki ankiety którą pół roku temu zamieściłem. Wynik co do jednostek egipskich jako hellenistycznych jest jednoznaczny:
http://www.twcenter.net/forums/showthread.php?t=549018

Ale o czym on mówi? Gdyby ankieta była bardziej rozbudowana i zawierała opcje typu "chcę historycznych jednostek kosztem dostania gry o pół roku później" czy "chcę historyczny Egipt kosztem dodatkowych bajerów dla Rzymu" itp. to wyniki byłyby inne. Już nie mówiąc o tym że brak opcji "wisi mi to", "kupie tak czy siak".

KLAssurbanipal
09-12-2012, 22:49
Spójrzcie na wyniki ankiety którą pół roku temu zamieściłem. Wynik co do jednostek egipskich jako hellenistycznych jest jednoznaczny:
http://www.twcenter.net/forums/showthread.php?t=549018

Ale o czym on mówi? Gdyby ankieta była bardziej rozbudowana i zawierała opcje typu "chcę historycznych jednostek kosztem dostania gry o pół roku później" czy "chcę historyczny Egipt kosztem dodatkowych bajerów dla Rzymu" itp. to wyniki byłyby inne. Już nie mówiąc o tym że brak opcji "wisi mi to", "kupie tak czy siak".

Czyli zakładasz, że hellenistyczne jednostki zamiast tych z epoki brązu to dłuższe siedzenie nad grą? wtf? Możesz to jakoś logicznie uzasadnić? Albo to, że przez hellenistyczny Egipt, straci Rzym? Zainteresuj się tematem to się dowiesz, że łatwiej zrobić hellenistyczny Egipt bo jednostki pokryją się z jednostkami macedońskimi lub seleudzkimi, a jakby robić Egipt z epoki brązu to trzeba robić wszystko od nowa i patrzeć w inne źródła, z innych książek. Tak więc takie opcje jakie napisałeś mijają się z faktami. Tak zapowiadana gra jako historyczna powinna jakiś poziom trzymać. Tym bardziej, ze CA co chwilę piszą, że bardzo trzymają się źródeł.
Wg Ciebie najlepiej się bać coś negocjować z CA bo przez to że robią jedną frakcję porządnie to spartolą drugą. Śmieszy mnie takie podejście. Wolisz bajery dla Rzymu a Egipt niech będzie byle jaki. To gra będzie nierówna. Gdyby osobom było to obojętne głosowaliby na cokolwiek i wynik byłby bardziej wyrównany, bo przez przypadek takiej różnicy by nie było. Ludziom przeszkadzał Egipt z Rome 1 i ma to duże znaczenie, bo to tak jakbyś w grze o Napoleonie dał jednostki średniowieczne.
Poza tym po co opcja "kupię tak czy siak", która nie ma zero związku z moją ankietą. Nie pytam ''czy kupisz czy nie'', tylko ''co wolisz''. To jest konkretnie napisane.

Dagorad
10-12-2012, 14:18
[quote="King Louise Assurbanipal":3jssf2aq]Spójrzcie na wyniki ankiety którą pół roku temu zamieściłem. Wynik co do jednostek egipskich jako hellenistycznych jest jednoznaczny:
http://www.twcenter.net/forums/showthread.php?t=549018

Ale o czym on mówi? Gdyby ankieta była bardziej rozbudowana i zawierała opcje typu "chcę historycznych jednostek kosztem dostania gry o pół roku później" czy "chcę historyczny Egipt kosztem dodatkowych bajerów dla Rzymu" itp. to wyniki byłyby inne. Już nie mówiąc o tym że brak opcji "wisi mi to", "kupie tak czy siak".

Czyli zakładasz, że hellenistyczne jednostki zamiast tych z epoki brązu to dłuższe siedzenie nad grą? wtf? Możesz to jakoś logicznie uzasadnić? Albo to, że przez hellenistyczny Egipt, straci Rzym? Zainteresuj się tematem to się dowiesz, że łatwiej zrobić hellenistyczny Egipt bo jednostki pokryją się z jednostkami macedońskimi lub seleudzkimi, a jakby robić Egipt z epoki brązu to trzeba robić wszystko od nowa i patrzeć w inne źródła, z innych książek. Tak więc takie opcje jakie napisałeś mijają się z faktami. Tak zapowiadana gra jako historyczna powinna jakiś poziom trzymać. Tym bardziej, ze CA co chwilę piszą, że bardzo trzymają się źródeł.
Wg Ciebie najlepiej się bać coś negocjować z CA bo przez to że robią jedną frakcję porządnie to spartolą drugą. Śmieszy mnie takie podejście. Wolisz bajery dla Rzymu a Egipt niech będzie byle jaki. To gra będzie nierówna. Gdyby osobom było to obojętne głosowaliby na cokolwiek i wynik byłby bardziej wyrównany, bo przez przypadek takiej różnicy by nie było. Ludziom przeszkadzał Egipt z Rome 1 i ma to duże znaczenie, bo to tak jakbyś w grze o Napoleonie dał jednostki średniowieczne.
Poza tym po co opcja "kupię tak czy siak", która nie ma zero związku z moją ankietą. Nie pytam ''czy kupisz czy nie'', tylko ''co wolisz''. To jest konkretnie napisane.[/quote:3jssf2aq]

Gdybym coś takiego zakładał to bym to napisał. Co do reszty to sobie po prostu wymyśliłeś co ja rzekomo myślę i jakie jest moje podejście. Ja napisałem tylko że taka ankieta o niczym nie mówi bo odpowiedź jest oczywista. Ona jest wręcz prymitywna w kwestii badania czyjejś opinii na dany temat. Równie dobrze możesz zrobić ankietę czy gra ma być za 4 czy 400zł.


Gdyby osobom było to obojętne głosowaliby na cokolwiek i wynik byłby bardziej wyrównany, bo przez przypadek takiej różnicy by nie było.

Nie ma to jak naginać wszystko pod swoje widzimisię. Jak już to gdyby to komuś było obojętne to by raczej nie głosował wcale.

KLAssurbanipal
10-12-2012, 15:05
Gdybym coś takiego zakładał to bym to napisał. Co do reszty to sobie po prostu wymyśliłeś co ja rzekomo myślę i jakie jest moje podejście. Ja napisałem tylko że taka ankieta o niczym nie mówi bo odpowiedź jest oczywista. Ona jest wręcz prymitywna w kwestii badania czyjejś opinii na dany temat. Równie dobrze możesz zrobić ankietę czy gra ma być za 4 czy 400zł.

Było proste konkretne pytanie, czy wolisz żeby były jednostki hellenistyczne czy to co mieliśmy w Rome 1. Nie ma sensu rozwijania tej ankiety i dodawania opcji np. "kupię tak czy siak" bo to nie ma związku z tematem. To by dopiero wyszła prymitywna ankieta, bez ładu i składu. Poproszę więcej logicznego myślenia, bo zarzucasz mi zrobienie prymitywnej ankiety a masz duży problem z jej rozumieniem. Tutaj nie jest potrzebne więcej opcji - wolisz taki czy taki Egipt - proste. Gdy są wybory prezydenckie masz kandydata: nr 1, nr 2 i trzecią opcję "lubię jeść jajecznicę". Chyba teraz to rozumiesz?



Nie ma to jak naginać wszystko pod swoje widzimisię.


Wiedz, że to Twój przykład ankiety pod takie widzimisię był zrobiony. Moja ankieta była konkretna. Nie narzucała nic, a była prosta jak konstrukcja cepa, bez żadnych ukrytych treści pomiędzy wierszami, a sami ludzie zagłosowali w zdecydowanej większości, więc co tu kto nagina?
Twoje opcje poprzez sformułowanie odpowiedzi jakoby hellenistyczny Egipt wpłynął negatywnie na rozwój gry, nieźle naginałyby rzeczywistość i narzucały na co trzeba głosować. Twój przykład ankiety w przeciwieństwie do mojej był czystą, najprostszą manipulacją. Ankietowany miał od razu jasność, żeby głosować przeciwko i miałby narzucone, całkowicie mylne wyobrażenie: 1) że gdy Egipt będzie hellenistyczny to opóźni się premiera 2) Rzym na tym straci. Takie brednie od razu narzucają pogląd, żeby głosować przeciw. Jednak Twoje poglądy nie były niczym poparte bo niby dlaczego Rzym straci na tym? Ba, nawet ten hellenistyczny przyspieszy zrobienie gry, bo znacznie łatwiej go zrobić nić ten z epoki brązu (wyjaśniałem konkretnie post wyżej).


Jak już to gdyby to komuś było obojętne to by raczej nie głosował wcale.

Tak samo jak mu obojętne to nie wciska komuś kitu o błędnej, prymitywnej ankiecie a sam podaje przykład ankiety niedość, że pozbawionej logiki (niepowiązane opcje) to pełnej manipulacji by zagłosować pod jeden wariant.

Dagorad
10-12-2012, 16:02
Jednak Twoje poglądy nie były niczym poparte bo niby dlaczego Rzym straci na tym? Ba, nawet ten hellenistyczny przyspieszy zrobienie gry, bo znacznie łatwiej go zrobić nić ten z epoki brązu (wyjaśniałem konkretnie post wyżej).

Człowieku mam ci narysować że to nie są moje poglądy? Masz jakiś problem z tym że nikt z tobą nie dyskutuje i dlatego musisz wymyślać sobie co ktoś myśli? To co sobie myślisz to twoja sprawa, możesz nawet uważać że wolę żeby Egipt był starożytny ale nie masz prawa publicznie wciskać mi w usta czegoś czego nie powiedziałem.


Wiedz, że to Twój przykład ankiety pod takie widzimisię był zrobiony. Moja ankieta była konkretna. Nie narzucała nic, a była prosta jak konstrukcja cepa, bez żadnych ukrytych treści pomiędzy wierszami, a sami ludzie zagłosowali w zdecydowanej większości, więc co tu kto nagina?

Po grzyba odwracasz kota ogonem? Ja mówiłem w którym punkcie chodzi mi o naginanie. Jeżeli muszę powtórzyć w bardziej dosadnych słowach to proszę bardzo: "wymyślanie sobie że gdyby ludziom było obojętne to magicznie złożyłoby się tak że głosowaliby w miarę po równo jest brednią".

Rozkręciłeś dyskusję o nic. Ja tylko stwierdziłem że twoja ankieta o niczym istotnym nie świadczy, ba nawet ilość osób która wzięła w niej udział jest śmieszny (w stosunku do ogólnej liczby graczy serii i potencjalnych klientów).

PS. Swoją drogą to śmieszne jest że twierdzisz iż ta twoja ankieta nie była manipulacyjna skoro odpowiedzi to "YES! It will be great and historically " i "No... ". Gdyby była tak prosta i jasna jak twierdzisz to po prostu byłoby "yes" i "no".

KLAssurbanipal
10-12-2012, 17:24
Człowieku mam ci narysować że to nie są moje poglądy? Masz jakiś problem z tym że nikt z tobą nie dyskutuje i dlatego musisz wymyślać sobie co ktoś myśli? To co sobie myślisz to twoja sprawa, możesz nawet uważać że wolę żeby Egipt był starożytny ale nie masz prawa publicznie wciskać mi w usta czegoś czego nie powiedziałem.

Tylko po co podałeś tak bzdurne opcje ankiety? Nie napisałeś co to jest, że to jakiś przykład, wzór itp a się z zawartością tego nie identyfikujesz. Logiczne, że wnioskuję o Twoich poglądach. Na drugi raz się lepiej precyzuj.





Po grzyba odwracasz kota ogonem? Ja mówiłem w którym punkcie chodzi mi o naginanie. Jeżeli muszę powtórzyć w bardziej dosadnych słowach to proszę bardzo: "wymyślanie sobie że gdyby ludziom było obojętne to magicznie złożyłoby się tak że głosowaliby w miarę po równo jest brednią".


Podałeś absurdalne przykłady które manipulują i wpływają na podjęcie decyzji. Jeśli tego nie widzisz, to nie mój problem. Liczy się jak wypadasz przed publiką, a nie co sobie myślisz. Trzeba było takich "wzorów" do ankiety nie podawać, bo czort wie co miałeś na myśli jeśli nie to co napisałeś.





Rozkręciłeś dyskusję o nic. Ja tylko stwierdziłem że twoja ankieta o niczym istotnym nie świadczy, ba nawet ilość osób która wzięła w niej udział jest śmieszny (w stosunku do ogólnej liczby graczy serii i potencjalnych klientów).


Ja rozkręciłem? Ty się doczepiłeś. Powinieneś być świadomy, że skoro zaczynasz podawać kontrargumenty to zaczniesz dyskusje. Myślałeś, że się nie ustosunkuję do Twojej wypowiedzi? To Ty mi zadawałeś ironiczne pytania i mówisz że ja rozkręciłem dyskusję? Buahahah.
Ankieta o niczym nie świadczy? To w takim razie, żaden ranking nie byłby miarodajny - oceny filmów na serwisach, hoteli itp. bo stosunek tych oceniających do potencjalnych widzów lub turystów jest żaden.



PS. Swoją drogą to śmieszne jest że twierdzisz iż ta twoja ankieta nie była manipulacyjna skoro odpowiedzi to "YES! It will be great and historically " i "No... ". Gdyby była tak prosta i jasna jak twierdzisz to po prostu byłoby "yes" i "no".

Jeśli nie widzisz różnicy to nie mam pytań. Hellenistyczny Egipt - czy to nie jest historyczne jest? Jest. Z kolei Twoje warianty nie miały pokrycia z rzeczywistością.


Dobra na tym koniec. Jesteś z tych osób, które choćby nie miały racji i tak się nie przekonają. Trudno jest zgodzić się z drugą stroną i przyznać się do błędu. Co ja napiszę Ty i tak swoje, a mnie też nie przekonasz. Tak będzie w kółko.


Dlatego teraz proponuję - pisz albo merytorycznie na temat tych jednostek - wyglądu, historii, statystyk, albo prowadź absurdalną dyskusję, ale z kimś innym ;)
Chciałbym popisać na temat jednostek, bo dziś pokazano różne rodzaje uzbrojenia.


Dużo nowych elementów uzbrojenia. Co o tym sądzicie? Ja już widzę sporo błędów, ale CA i tak nie przegadamy. Zaraz Lusted wyskoczy z jakimś napoleońskim źródłem. :lol:



http://www.twcenter.net/forums/showthread.php?t=548136

[spoiler:sfd8jpyn]KONIE


http://wiki.totalwar.com/images/thumb/f/f9/03.jpg/722px-03.jpg

RZYMSKIE, GRECKIE, KARTAGIŃSKIE, WSCHODNIE WŁÓCZNIE

http://wiki.totalwar.com/images/thumb/0/05/Hellenic_javelin_screen_01x.jpg/583px-Hellenic_javelin_screen_01x.jpg

CELTYCKIE PANCERZE

http://wiki.totalwar.com/images/thumb/8/88/Celtic_leather_cuirass_sketch.jpg/800px-Celtic_leather_cuirass_sketch.jpg

http://wiki.totalwar.com/images/thumb/1/17/Celtic_leather_cuirass_01_screen_01.jpg/800px-Celtic_leather_cuirass_01_screen_01.jpg

http://wiki.totalwar.com/images/thumb/3/31/Celtic_leather_cuirass_02_screen_01.jpg/800px-Celtic_leather_cuirass_02_screen_01.jpg

http://wiki.totalwar.com/images/thumb/e/e8/Celtic_leather_cuirass_03_screen_01.jpg/800px-Celtic_leather_cuirass_03_screen_01.jpg

http://wiki.totalwar.com/images/thumb/2/2e/Celtic_leather_cuirass_04_screen_01.jpg/800px-Celtic_leather_cuirass_04_screen_01.jpg[/spoiler:sfd8jpyn]

Salvo
10-12-2012, 17:44
Tylko proszę koniec już z tymi wzajemnymi docinkami, dyskutujmy o jednostkach i już. Nie interesuje mnie kto zaczął i kto ma rację (bo mam ją Ja :P )

KLA
To skrobaj co jest źle, bo ja błąd bym poznał tylko gdyby wrzucili zbroję szturmowca z SW :D
I daj linka na twc jeśli z naszym przyjacielem Lustedem zaczniesz gawędzić ;)

KLAssurbanipal
10-12-2012, 18:06
Już zacząłem:

http://www.twcenter.net/forums/showthre ... 01&page=93 (http://www.twcenter.net/forums/showthread.php?t=547901&page=93)

Nie widzi nawet, że źle zrobił nakarcznik. Powinien od tyłu zwężać się ku uchu, a nie przy uchu idzie ku dołowi i ma ostre zakończenie. W ogóle to jest za duży. Wygląda jak przy hełmach greckich np. frygijskim, trackim itp.
Sam podał źródło na podstawie którego robił i wygląda to tak samo jak moje przykłady a nie jego. Nie przyzna się do niedbalstwa jak zwykle i wciska że to na podstawie tego robił. ;)
Chociaż to nie jest aż takie niedbalstwo jak orzeł napoleoński, ale Montefortino to najbardziej podstawowy hełm z czasów Republiki, więc chociaż go mogliby dokładnie zrobić. Każda ekipa modderska zrobiła dużo lepiej montefortino pod RTW1 np. EB, RS2, RTR.

Co do tych pancerzy to są takie błędy, że robią to bezpośrednio na podstawie celtyckich posążków. Celtycy artyści nie robili płaskorzeźb proporcjonalnie, nie mieli takiej wprawy w rzeźbie jak Grecy czy Rzymianie. Stąd duże niedopracowania ze strony CA. Powinni zobaczyć jak ktoś namalował te pancerze na podstawie płąskorzeźb, zachowując proporcje a potem modelować. Np. Peter Connolly - genialny angielski znawca militariów greckich i rzymskich sam rysuje obrazki i widać że to co na płaskorzeźbie jest niedokładne i różni się od rekonstrukcji. Niestety CA nie patrzy na takich specjalistów i robi po swojemu bez proporcji i w złych kształtach. Mogliby popatrzeć previewy do Roma Surrectum bo tamten mod ma najdokładniej wykonane jednostki. Nie wiem czemu tego nie robią. Przecież Lusted zna TWC i wie gdzie zaglądać.

kuroi
10-12-2012, 18:14
Z tego, co widzę, to oni chyba są trochę zbyt aroganccy. Mają swoje źródła i zlewają gdy ktoś wytknie im błąd posuwając się nawet do otwartego kłamstwa (sprawa z orzełkiem).
Mógłbyś ich teraz zasypać tonami lepszych źródeł, a Oni i tak będą trwać przy swoim, bo uważają, że znają się lepiej. Na to raczej nic nie poradzisz.

Lwie Serce
10-12-2012, 18:17
Jak widać CA robi grę i ma w nosie historyczność :) Na początek olewają detale (nakarcznik można przeboleć ale już orły czy zbroje są zwalone to ło Jezu zlituj się) a później nie wiadomo co zrobią, a tak Koloseum :D

KLAssurbanipal
10-12-2012, 18:18
Tak, to prawda. Dokładnie ta sama sytuacja powtórzyła się dziś z hełmem z Montefortino. Nie jest to aż taki priorytet jak orzełek, ale to główny hełm z Republiki i wypadałoby go porządnie wykonać. Znów ta sama gadka. Lusted podaje źródło, które w ogóle nie jest podobne do tego hełmu który zrobił. Ba, wygląda tak samo jak moje źródła. Znów się wypiera, twierdzi że dokładnie to zrobił. Ich się nie przegada i tak powiedzą, że wiedzą lepiej.
Jeśli zobacyzmy na kolejnych screenach jakieś duże błędy, wątpię czy to poprawią.

Lwie Serce
10-12-2012, 18:29
Moim skromnym zdaniem to wypieranie się jest po prostu bezczelne, Lusted powinien wziąć na poważnie zdanie graczy :)

Dagorad
10-12-2012, 18:43
Jak widać CA robi grę i ma w nosie historyczność :) Na początek olewają detale (nakarcznik można przeboleć ale już orły czy zbroje są zwalone to ło Jezu zlituj się) a później nie wiadomo co zrobią, a tak Koloseum :D

Gdyby mieli w nosie historyczność to robili by większe błędy niż teraz. Ba gdyby mieli w nosie historyczność to od razu napisaliby że gra jest tylko luźno osadzona w danych czasach, na sprzedaży zbytnio to by się nie odbiło. Sam fakt że odpowiadają na fanowskim forum świadczy już o tym że chcąc nie chcąc w nosie historyczności nie mają.

Asuryan
10-12-2012, 19:13
Ja, tak samo jak Salvo, poznam błąd tylko wtedy, gdyby wrzucili zbroję szturmowca z SW ;) Tego orzełka, detali zbroi, etc sam bym na pewno nie wychwycił i w grze by mi nie przeszkadzały - od teraz, dzięki KLA będą :mrgreen:
Zapowiedziany brak starego Egiptu faraonów cieszy, jeszcze tylko żeby zlikwidowali hordy psów i stada płonących świń - i produkcja będzie dla mnie grywalna... dopóki nie wrzucą jakiejś słoniokatapulty czy innego wynalazku.

Gaius Julius
10-12-2012, 19:28
kto wie, czego się będzie można spodziewać? :D Najpierw orzełek Napoleoński to ciekawe co jeszcze? Piechota liniowa, armaty, kirasjerzy? :lol:

Grogmir
10-12-2012, 20:05
Taak, i Tie-Fightery z Gwiazdą Śmierci od razu... kiepski sarkazm jest kiepski, jak dla mnie z historycznością jest coraz lepiej, a czy orzełek będzie taki czy inny ma znaczenie, ale dla niewielkiej części graczy - i w najgorszym razie poprawią to dla nich moderzy w góra tydzień po premierze. Czy to powód, by przekreślać całą grę? Rome I miał Egipt z epoki brązu, świnie i amazonki, a i tak jest najmilej wspominaną częścią serii przez większość z nas, nie tylko ze względu na mody. ;)

kuroi
10-12-2012, 20:11
Ale za to miał bogatą kampanie. Nie 7 budynków na krzyż do wybudowania i weź się tu napawaj strategią.
W rome 1 kampania dawała dużo radości i wymagała jednak jakiegoś podejścia. W S2 idziesz przez całą Japonię jak walec drogowy i rozwałkowujesz wszystko, co stoi Ci na drodze bez konieczności zabezpieczania flanek czy czegokolwiek w tym stylu. Rozwój też jest minimalny.
Oni po prostu tak zubożają rozgrywkę, że na końcu zostawią tylko bitwy bez trybu kampanii, bo i po co nam to?

Tom_P
10-12-2012, 20:37
W S2 idziesz przez całą Japonię jak walec drogowy i rozwałkowujesz wszystko, co stoi Ci na drodze bez konieczności zabezpieczania flanek czy czegokolwiek w tym stylu. Rozwój też jest minimalny.

Eeee, czy tylko ja w S2 bardziej niż w innych częściach zamartwiałem się o zdradę sojuszu lub co bardziej pewne desant morskich w trakcie zaangażowania moich sił w głębi lądu:)? Jak dla mnie do przeciwnik pod tym względem dopisuje nawet lepiej niż w ETW i NTW więc nie przesadzajmy. Ciekawe zwroty akcji i związane z nimi batalie dostatecznie rekompensują ubogość budowli w stosunku do drugiej generacji Total Warów. Ale to tylko moja opinia z którą można się nie zgadzać.

Grogmir
10-12-2012, 20:39
Ale za to miał bogatą kampanie. Nie 7 budynków na krzyż do wybudowania i weź się tu napawaj strategią.
W rome 1 kampania dawała dużo radości i wymagała jednak jakiegoś podejścia. W S2 idziesz przez całą Japonię jak walec drogowy i rozwałkowujesz wszystko, co stoi Ci na drodze bez konieczności zabezpieczania flanek czy czegokolwiek w tym stylu. Rozwój też jest minimalny.
Oni po prostu tak zubożają rozgrywkę, że na końcu zostawią tylko bitwy bez trybu kampanii, bo i po co nam to?



Nie zgadzam się - zacząłem grać w Rome 1 w dość młodym wieku (z 13 lat miałem?) i moja pierwsza gra Julkami, kiedy jeszcze nie bardzo wiedziałem co, gdzie i jak, polegała na armii samych ekwitów + generał, która rozjeżdżała Galów na miazgę. Jak doszło do konfrontacji z innymi rodami to miałem na tyle kasy, że bez problemu podkupywałem im dosłownie wszystkie armie, przez co sam nie musiałem nic rekrutować, a oni byli bezbronni. Faktycznie, super podejścia wymagała kampania ;) (dodam, że nie było to na easy/easy).

kuroi
10-12-2012, 20:54
W S2 idziesz przez całą Japonię jak walec drogowy i rozwałkowujesz wszystko, co stoi Ci na drodze bez konieczności zabezpieczania flanek czy czegokolwiek w tym stylu. Rozwój też jest minimalny.

Eeee, czy tylko ja w S2 bardziej niż w innych częściach zamartwiałem się o zdradę sojuszu lub co bardziej pewne desant morskich w trakcie zaangażowania moich sił w głębi lądu:)? Jak dla mnie do przeciwnik pod tym względem dopisuje nawet lepiej niż w ETW i NTW więc nie przesadzajmy. Ciekawe zwroty akcji i związane z nimi batalie dostatecznie rekompensują ubogość budowli w stosunku do drugiej generacji Total Warów. Ale to tylko moja opinia z którą można się nie zgadzać.
Nie wiem. ja jak grałem na hardzie i zacząłem w jednym końcu mapy, to aż do dojścia do Kioto nie miałem żadnych problemów. Desanty były, ale szybka mobilizacja i przeciwnik leży na łopatkach. Później kampania mi się po prostu znudziła, bo była zbyt łatwa.
Fakt, że każda bitwa była niemal identyczna wcale nie pomagał w utrzymaniu mojego zainteresowania.

K A M 2150
10-12-2012, 20:58
Ale za to miał bogatą kampanie. Nie 7 budynków na krzyż do wybudowania i weź się tu napawaj strategią.
W rome 1 kampania dawała dużo radości i wymagała jednak jakiegoś podejścia. W S2 idziesz przez całą Japonię jak walec drogowy i rozwałkowujesz wszystko, co stoi Ci na drodze bez konieczności zabezpieczania flanek czy czegokolwiek w tym stylu. Rozwój też jest minimalny.
Oni po prostu tak zubożają rozgrywkę, że na końcu zostawią tylko bitwy bez trybu kampanii, bo i po co nam to?


O ile z budynkami mogę się zgodzić, to z resztą nie bardzo, bo chyba graliśmy w inną grę ; P Shogun 2 oraz dodatek to pierwsze części, w których właśnie taktyki walca nie da się robić, bo właśnie ciągle ktoś atakował moje prowincje z flanki lub robił desanty w głębi państwa. W takim Zmierzchu Samurajów AI notorycznie atakowało mi macierzyste miasta i porty przez co moja flota nie mogła wspierać wojsk lądowych na froncie. Po czasie ogarnąłem sytuację na tyle, że na północy i południu Japonii miałem dwie silne floty, które jeżeli przepuściły statki wroga, to te były łapane przez flotę na północy Kyushu i małą flotyllę przy wyspie Awa. Do tego w Nagasaki stacjonował 1 pancernik na niedobitki wrogiej floty :)

kuroi
10-12-2012, 21:11
Nie miałem okazji zagrać w dodatek, więc na jego temat się nie wypowiem, ale w podstawce ród Shimazu nie miał żadnych problemów z rozjeżdżaniem wrogów. 15 jednostek samurajów Shimazu, szarża "na pałę" a bitwa i tak wygrana z minimalnymi stratami.
Oblężenia były trochę trudniejsze, ale mimo wszystko nic wielkiego. W polu nie używałem ani kawalerii ani łuczników, bo byli oni najzwyczajniej w świecie zbędni. żadnych manewrów, flankowania, czegokolwiek. Brutalna szarża i wróg ucieka po kilkunastu sekundach walki. (nie wiem jak u was, ale u mnie komputer miał wyjątkowe umiłowanie do ashigaru no yari)
W jednej z kampanii zdarzyły mi się trzy desanty na początkową wyspę. Wszystkie odparte bez problemu. Śmieszne było też to, że zająłem wszystkie 4 zachodnie morskie punkty handlowe bez żadnej obstawy. Hajs płynął sobie bez żadnych ataków na te statki handlowe.

Tom_P
10-12-2012, 22:25
Nie wiem. ja jak grałem na hardzie i zacząłem w jednym końcu mapy, to aż do dojścia do Kioto nie miałem żadnych problemów. Desanty były, ale szybka mobilizacja i przeciwnik leży na łopatkach. Później kampania mi się po prostu znudziła, bo była zbyt łatwa.
Fakt, że każda bitwa była niemal identyczna wcale nie pomagał w utrzymaniu mojego zainteresowania.

A jak gra się takim klanem co jest na krawędzi to się nie dziwie, Właśnie te klany najmniej radochy mi dawały przy graniu z tych samych powodów co podałeś. Ja zawsze najbardziej lubię grać Takedami, a ci z racji kłopotliwego położenia są duży lepszym wyborem do "nerwowej" rozgrywki. Jak już Szogun wypowiadał wojnę to nawet przy finansowym udobruchaniu części ważniejszych sojuszników pozostaje sporo wrogów na których armie muszą pójść a obrona Wału Atlantyckiego wydaje się przy ochronie własnej linii brzegowej pestką :D .

Stąd wniosek że jakby Rzym miał podobną sytuację startową z AI jak np. Takedzi to frajda staje się podobna. Naokoło plemiona celtyckie, Kartagińczycy, ewentualny Pyrrus czy późniejsi Macedończycy - miód wojen na co najmniej dwa, jeśli nie trzy frontach na raz ;)

KLAssurbanipal
10-12-2012, 23:02
Nie byłbym tak optymistyczny czy szybko będzie można zmieniać modele przez modderów.
Zanim modderzy doszli jak zmienić czapkę, hełm w ETW na taką z innego modelu minął ponad rok, a zanim powstawały elementy od zera - jeszcze więcej. W STW2 chyba nadal nie można zmieniać modeli. Nie widać by powstał jakiś mod z nowymi elementami, a minęły 2 lata. ;)
Dlatego nie uważam by jakiś team zmienił szybko orzełka. Trzeba po prostu patrzeć jeśli coś źle zrobią i męczyć do skutku, bo nie wiadomo czy za jakiś czas nie zobaczymy hełmu kirasjera u Macedończyków i Seleucydów (w końcu hełm kirasjerski wzorowany był na trackim i byłoby tłumaczenie jak z orłem).

Gaius Julius
11-12-2012, 17:17
Nie byłbym tak optymistyczny czy szybko będzie można zmieniać modele przez modderów.
Zanim modderzy doszli jak zmienić czapkę, hełm w ETW na taką z innego modelu minął ponad rok, a zanim powstawały elementy od zera - jeszcze więcej. W STW2 chyba nadal nie można zmieniać modeli. Nie widać by powstał jakiś mod z nowymi elementami, a minęły 2 lata. ;)
Dlatego nie uważam by jakiś team zmienił szybko orzełka. Trzeba po prostu patrzeć jeśli coś źle zrobią i męczyć do skutku, bo nie wiadomo czy za jakiś czas nie zobaczymy hełmu kirasjera u Macedończyków i Seleucydów (w końcu hełm kirasjerski wzorowany był na trackim i byłoby tłumaczenie jak z orłem).
męczyć - tyle, że nic sobie z tego nie robią, klakierski wobec nich admin twcenter, jak wspomniałeś, pokasuje krytyczne wpisy i zostaną tylko te wpisy, które im się podobają...potem tylko się będą chwalić jaka to ich gra nie jest, z realizmem i SI na czele.
mam wrażenie, że CA sobie po prostu wydaje betę, za którą płacą gracze a potem jak im się zachce to wydadzą jakieś łatki żeby nie jęczeli i spokój święty.
A narzędzia? Pffff, po co sobie głowę zawracać.

Lwie Serce
11-12-2012, 17:27
Ja tylko czekam na jakichś hellenów, ciekawi mnie jak będzie falanga wyglądała.

KLAssurbanipal
14-12-2012, 23:51
Widać już pierwszy screen z falangą. ;) Wygląda tak jak z Rome 1 z małą poprawką...
Co do wyglądu jednostek to na duży plus hełmy frygijskie z brodą. Gorzej z trackim, który powinien w tym stylu być wyższy. Ogólnie dalej niektóre hełmy są za duże i trzymają się w powietrzu, szczególnie ten stary fenicki.
Trochę dziwne - niby armia klonów, a jeden ma inną twarz, z brodą. Chyba że to po prostu jakiś oficer?

KLAssurbanipal
19-12-2012, 08:13
Będą druidzi... i tyle w temacie:

http://forums.totalwar.org/vb/attachment.php?attachmentid=8229&d=1355840734

http://forums.totalwar.org/vb/attachment.php?attachmentid=8228&d=1355840727

KLAssurbanipal
11-01-2013, 16:37
Możemy oglądać pancerze greckie i italskie:

viewtopic.php?f=471&t=10785&p=265133#p265133 (http://forum.totalwar.org.pl/viewtopic.php?f=471&t=10785&p=265133#p265133)

Poza jednym pancerzem italskim i szczegółami u greckich nie mam większych zastrzeżeń. ;)

Lwie Serce
12-01-2013, 10:02
Ooo nareszcie greckie pancerze :D Na mnie również zrobiły bardzo pozytywne wrażenie, oby CA tak dalej trzymała.

tomciopogromcio
13-01-2013, 21:55
potem tylko się będą chwalić jaka to ich gra nie jest, z realizmem na czele.

A jest jakaś inna gra strategiczna z jeszcze lepiej odwzorowanymi wojskami i podobną liczebnością na polu bitwy? Chętnie bym zagrał. Chyba znacznie przesadzacie, w poście o błędnych hełmach, ja nie widziałem różnicy i zagadka spokojnie może mieć rangę "trudna" w "zadaniu" "znajdź jedną różnicę". Chyba tylko poważnym historykom może to przeszkadzać, rozumiem, że wy takimi jesteście. Więc wy powinniście chyba rozumieć, że to są graficy i informatycy z kolei nie historycy. Na początku też nie widzę różnic między wieloma katafraktami :/ (katafrakty numer 1 z postu 8 ma tylko dodany płaszcz i włosy na hełmie do katafrakta z postu 6). Po co macie czekać na moderów, widzę, że sami zrobicie znacznie lepszą grę od podstaw, tylko wam się nie chce. A jak wam się chce, ale nie zrobicie, to nie ma sensu narzekać, jak to totalnie nie historycznie jest zrobione, bo tak samo jak inni (i 99,99999% ludzi) zobaczyłbym różnice tylko jak by dali szturmowca SW, czy uruk-hai zamiast legionisty. Jeszcze całkiem nie dawno, było czymś pojawianie się zakrwawienia na żołnierzu, a już wam przeszkadza, że wszystkie stroje są ładne, a nie podarte, czy zakurzone. A w jakich grach takie są???!!! Czasem myślę, że gracie tylko w TW, a reszta życia to wpatrywanie się w wizerunki starych żołnierzy i szukanie, czy temu hełm odchodzi od ucha czy do ucha (czy jakoś tam) i wytykanie tego grafikom. Acha i dla mnie Egipt może być i taki jak w Rome I, bo poza wschodem, barbarzyńcami i Rzymem, widzę, że wszystko chcecie "hellenistyczne". Ale w tamtej ankiecie też bym zaznaczył "historically", bo to..... "historically", zawsze niby lepiej, ale też uważam, że jakby było tylko "yes" , "no" , to już by proporcje odpowiedzi były dużo inne :P. To było lekkie naprowadzanie ;]. Trzymajcie się i dalej toczcie swoją wojnę z CA, ja i tak będę być może zachwycony, a jak nie, to nie dlatego, że ciuchy Rzymian nie były podarte, czy dlatego, że wszyscy przed bitwą się ogolili, bo grafika i tak jest cudna, a podczas bitwy mało czasu na zaglądanie czy żołnierze umyli zęby.

Seba Fallus III Wielki
13-01-2013, 22:09
Acha i dla mnie Egipt może być i taki jak w Rome I, bo poza wschodem, barbarzyńcami i Rzymem, widzę, że wszystko chcecie "hellenistyczne".
Chyba z konia spadłeś :o
Przecież to była zupełna parodia. To tak jak w Napoleonie dali by Prusom wojowników germańskich :roll:
Ani to nie był starożytny Egipt ani państwo Ptolemeuszy . A w tych ramach czasowych Egipt musi być hellenistyczny. I nie dziw się że większość frakcji będzie hellenistyczna bo takie są realia historyczne. I nie wiem co może być złego we frakcjach hellenistycznych, przecież są one bardzo różnorodne. Masz jednostki Macedońskie, Greckie (falanga peltaści hetajrowie) i regionalne (Indowie Trakowie Persowie itd.). Ile tu masz możliwości ile różnych taktyk ...

K A M 2150
13-01-2013, 22:13
Tak drogi kolego, masz rację, ale widocznie nie czytałeś naszych wypocin. Błędy mogą być i nikt by o nie aż takiego żalu nie miał, tyle że w przypadku Rome 2, CA właśnie chwali się dbałością o detale, wsparciem historyków, a wszystko ma być oparte o źródła. A potem dają legionistom hełmy greckie... Jednak to co mi osobiście przeszkadza to podejście, że niby na podstawie źródła coś jest, wstawiają model i źródło na postawie którego owa jednostka została zrobiona, a oba obrazki się ze sobą nie zgadzają, a jak ktoś zwróci na to uwagę to jego posty są kasowane lub podają kolejne źródła, które tym bardziej nie zgadzają się z owym modelem. Prościej mówiąc irytuje mnie gdy ktoś pokazuje mi kolor czarny i stara się wmówić, że to biały.

Gdyby nie ich wielkie deklaracje to miałbym to gdzieś bo screeny są przepiękne i zarówno legioniści jak i święty zastęp wylądowali na mojej tapecie, ale gdy czymś się chwalisz to dotrzymuj obietnicy, a nie udawaj, że wszystko jest ok gdy ewidentnie nie jest.

tomciopogromcio
13-01-2013, 22:16
No, napisałem, że dla mnie MÓGŁBY BYĆ taki jak w Rome I. Może i na pracy magisterskiej opisane Egiptu tamtego okresu byłoby takim błędem, jak opisanie Prus z jednostkami germańskimi, ale w grze nie, zwłaszcza, że statystykami itd. było ok. Jednostki germańskie, przeciwko szeroko pojętym "pistoletom" nie dali by rady. Nie znam różnic jednostek "hellenistycznych" od "hellenistycznych", ale jak są duże i będzie dużo taktyk itd. jak piszesz to ok może być Egipt po waszemu, bo dla mnie to jest najważniejsze (gameplay, najlepiej bitewny właśnie). Ale, żebyście nie wywalczyli hellenistycznego Egiptu, a całe CA nie znajdzie różnic między hellenami jak ja i wszystko będzie się różnić tylko kolorami uzbrojenia.

Edit do KAM 2150

Nie wiem co w tym względzie obiecywali, ale chyba mimo wszystko mają najbardziej historyczne jednostki ze wszystkich gier (bo widzę, że ostatnia dawka podobała się nawet wam), więc mimo wszystko mają się czym chwalić. Mimo, że konkurencja w takich grach jest żadna i nawet jakby walnęli falangę w Rzymie pewnie nadal w tego typu produkcjach byliby najbardziej historyczni xD. A jakby ktoś lekko ich wyprzedził, to i tak ich gra by wygrała grafiką, gameplayem, skalą bitew, ogólnie pojętą miodnością, epickością i co tam tylko byśmy chcieli :).


Edit. A tak z poza trochę tematu to, to jest orzeł rzymski czy też napoleoński? : [spoiler:x96gs8v0]http://1.fwcdn.pl/po/71/54/657154/7474891.3.jpg?l=1354332730000[/spoiler:x96gs8v0]

cyborgowiec97
14-01-2013, 06:32
CA nie zrobi gry z 100% zgodnością historyczną, ponieważ to by kosztowało dużo więcej roboty i nie podniosło by znacznie grywalności. Ale to że CA robi banalne błędy jest dla mnie niezrozumiałe.

KLAssurbanipal
14-01-2013, 13:52
No, napisałem, że dla mnie MÓGŁBY BYĆ taki jak w Rome I. Może i na pracy magisterskiej opisane Egiptu tamtego okresu byłoby takim błędem, jak opisanie Prus z jednostkami germańskimi, ale w grze nie, zwłaszcza, że statystykami itd. było ok. Jednostki germańskie, przeciwko szeroko pojętym "pistoletom" nie dali by rady.

Tak samo Egipt faraonów nie dałby rady sąsiadującym obok Seleucydom - inna taktyka, sposób walki i uzbrojenie, które w przypadku monarchii hellenistycznej było o wiele bardziej zaawansowane. Miecze Egipcjan łamałyby się o miecze Seleucydów.



może być Egipt po waszemu, bo dla mnie to jest najważniejsze (gameplay, najlepiej bitewny właśnie).

Nie wie skąd bierze się takie mylne przeświadczenie, że historyczność wyklucza gameplay. Można zrobić świetny gameplay z nieźle odwzorowaną historią (wiadomo, ze w 100% się nie da bo nie wyszłaby z tego gra). Mody są dowodem, że można połączyć gameplay z historią na tyle ile to możliwe - przykłady EB, RS2 - przerastają czystego Rome 1 pod względem gameplayu a historycznie to miodzio.



Ale, żebyście nie wywalczyli hellenistycznego Egiptu, a całe CA nie znajdzie różnic między hellenami jak ja i wszystko będzie się różnić tylko kolorami uzbrojenia.


Jak nie znajdzie to będzie świadczyło o wyjątkowym lenistwie. Za pomocą googli można zobaczyć jak wyglądała armia Ptolemeuszy, a jak Seleucydów lub Antygodnidów.
Sam Lusted po wielu pytaniach powiedział, że Egipt będzie hellenistyczny i będzie się różnił od innych hellenistycznych jednostkami regionalnymi. Jeśli to spartaczą to będą pretensje do ich niedbałości, ale lepiej nie zapeszać.



nawet jakby walnęli falangę w Rzymie pewnie nadal w tego typu produkcjach byliby najbardziej historyczni xD.

Nie przesadzajmy. Wtedy przykładowo Kozacy byliby bardziej historyczni. ;) Jest dużo gier ale w innych gatunkach np. Mount & Blade.

tomciopogromcio
14-01-2013, 14:11
Mount & Blade rozgrywa się w zmyślonym świecie Calradia, chyba, że chodzi o Ogniem i Mieczem, myślę, że bardziej historyczne od falangi w Rzymie, ale od tego co rzeczywiście dostaniemy, pewnie już nie. A w kozaków nie grałem, ale patrząc na screeny, nie widać hełmów przy samych uszach i nie możesz ocenić, czy mieli to lepiej wykonane czy nie :D. Poza tym napisałem to trochę ironicznie bo najbardziej chodziło mi, że całkiem w tym typie to w ogóle prawie nie ma gier, tym bardziej bardziej historycznych. Czyli taka mapa kampanii i takie bitwy połączone. Znam tylko Imperial Glory czy dość nowy Król Artur, raczej nie bardziej historyczne od ROME II. A te całe gry "The History Channel: Great Battles of Rome" "Grand Ages: Rome" "Glory of the Roman Empire" "Hegemony: Philip of Macedon " , wychodzące teraz "Hegemony Rome: The Rise of Caesar" "Fate of Hellas" też raczej nie są lepsze od robionego ROME II pod względem historyczności czy wykonania jednostek :).

KLAssurbanipal
20-01-2013, 23:42
Nazwanie hypaspistów przez Lusteda "shield bearers" to wielka ignorancja i niewiedza. Napisał, że stosują angielską nazwę dlatego nie są to "Hypaspists". Jednak to nic innego jak głupota. "Hypaspist" ( liczba mnoga "hypaspists") jest już angielskim słowem. Greckie słowo to "Hypaspistai", czego Lusted nie wie, a to podstawa którą powinien wiedzieć wypowiadając się na ten temat. Ktoś mu podał przykład z hoplitami, którzy po grecku to "hoplitai", po angielsku "hoplites", tak jak hypaspiści to "hypaspists". Ciekawe jak nazwą falangitów "nosiciele sariss"?
Powinni się wysilić i podpatrzeć mody.

Lwie Serce
21-01-2013, 15:10
Shield bearers to prędzej nazwa dla jakichś barbarzyńskich tarczowników :lol: Lusted się ośmiesza i tyle, głupoty takie wali że szkoda gadać, jak to można się chwalić że gra będzie historyczna jak już nazwy są nieprawidłowe?

KLAssurbanipal
21-01-2013, 15:23
Można tak to przetłumaczyć, na chłopski rozum, ale takiej nazwy się nie używa. To tak jakby każdą jednostkę ponazywać w podobny sposób, bo pamiętajmy, że greckie jednostki miały nazwy od noszenia tarcz lub zbroi i Lusted wg tego powinien nazwać hoplitów "nosicielami hoplonów", a falangitów "nosicielami sarissy".
Denerwuje mnie jeszcze to że wypowiada się niczym specjalista a nie ma o tym bladego pojęcia. Nie umie rozróżnić nazwy greckiej od angielskiej. :)
Niech ponazywa:hastati, triarii i principes po swojemu i zobaczymy co wyjdzie. :P

KLAssurbanipal
25-01-2013, 18:24
Lusted jest jakiś ciężko kapujacy. :D

Katafraktów nazywa "Cataphract" (nazwa angielska), ale hypaspistów "shield bearers" (czyli znaczenie słowa).

Jednostki są nazwane zatem chaotycnzie. Jedne mają nazwy angielskie, inne w narodowych jezykach a inne tylko znaczenie słowa. Są też takie gdzie jest oryginalne słowo z angielskim. :roll:

Podałem mu prosty przykład. Ciekaw co powie:

[spoiler:3aoxym0w]1. A Cataphract (English) - Kataphraktoi (Greek)

The word in English is derived from the Greek: κατάφρακτος Kataphraktos (κατάφρακτοι Kataphraktoi),literally meaning "armored" or "completely enclosed".

2. A Hypaspist (English) - Hypaspistai (Greek)

The word in English is derived from the Greek: (Ὑπασπιστής Hypaspistai) ,literally meaning "shield bearer" or "shield covered".[/spoiler:3aoxym0w]

http://www.twcenter.net/forums/showthre ... 540&page=2 (http://www.twcenter.net/forums/showthread.php?t=586540&page=2)

MichalKruk
25-01-2013, 19:47
Podałem mu prosty przykład. Ciekaw co powie:

[spoiler:1dyto29f]1. A Cataphract (English) - Kataphraktoi (Greek)

The word in English is derived from the Greek: κατάφρακτος Kataphraktos (κατάφρακτοι Kataphraktoi),literally meaning "armored" or "completely enclosed".

2. A Hypaspist (English) - Hypaspistai (Greek)

The word in English is derived from the Greek: (Ὑπασπιστής Hypaspistai) ,literally meaning "shield bearer" or "shield covered".[/spoiler:1dyto29f]

http://www.twcenter.net/forums/showthre ... 540&page=2 (http://www.twcenter.net/forums/showthread.php?t=586540&page=2)[/quote]

Pewnie kiedy zauważy że ty miałeś racje po usuwa twoje posty.... wątpię żeby ten egoista coś zmienił i zrobi tak jak mu się będzie podobało...

Salvo
25-01-2013, 20:17
Nikt nie będzie niczego usuwał, jeśli już to oleją ;) CA to może i są egoisty, ale cenzury nikt nie uprawia.

Sam nie widziałem żeby gdzieś usuwali (a jako moderator lokalny TWC mam moc widzenia usuniętych postów). Jeśli się mylę i gdzieś coś było czego nie ma to dajcie linka.

Myrkull
26-01-2013, 16:35
http://video.news.sky.com/h264/vod/700/ ... TERSON.mp4 (http://video.news.sky.com/h264/vod/700/2013/01/250115-SWIPE-DIGITAL-PLATFORMS-PATERSON.mp4)
Chyba zobaczymy psy bojowe:
http://i47.tinypic.com/29lzcch.png
http://i49.tinypic.com/2d7uby8.png

Dagorad
26-01-2013, 19:22
Psy bojowe to zbyt skomplikowana nazwa, raczej będą to "czworonogi z kłami", "pchlarz pospolity walczący wręcz".

Wygląda na dość porządnie robioną jednostkę. Ten pies wygląda trochę jak rottweiler, tyle że wówczas wyglądały one inaczej.

MichalKruk
26-01-2013, 20:15
Psy bojowe to zbyt skomplikowana nazwa, raczej będą to "czworonogi z kłami", "pchlarz pospolity walczący wręcz".

Wygląda na dość porządnie robioną jednostkę. Ten pies wygląda trochę jak rottweiler, tyle że wówczas wyglądały one inaczej.

Oj daj już spokój :D Nie bądź taki cięty na CA, co prawda mają tam prawdziwych "profesjonalistów" ale cóż zrobić skoro się nie słuchają :P

KLAssurbanipal
28-01-2013, 15:46
Nikt nie będzie niczego usuwał, jeśli już to oleją ;) CA to może i są egoisty, ale cenzury nikt nie uprawia.

Sam nie widziałem żeby gdzieś usuwali (a jako moderator lokalny TWC mam moc widzenia usuniętych postów). Jeśli się mylę i gdzieś coś było czego nie ma to dajcie linka.

Spójrz od posta #1855 (moja rozmowa z Lustedem):

http://www.twcenter.net/forums/showthre ... 01&page=93 (http://www.twcenter.net/forums/showthread.php?t=547901&page=93)

Salvo
31-01-2013, 15:33
No rzeczywiście.
Choć teoretycznie admina można tłumaczyć, ale...Co nie zmienia faktu, że jeśli to my założymy temat z "uwagami", to tam nie usuną.

Myrkull
01-02-2013, 13:35
http://wiki.totalwar.com/images/9/9b/PaintedOnes.jpg
Z nowej zajawki wiemy jak będą wyglądać "Pomalowani".

Niesmiertelnik
05-02-2013, 22:37
The people on this forum tend to represent the most hardcore part of our fanbase, and the most detailed knowledge of history. Very few of our fans have an in-depth knowledge of Macedonian unit names or their meaning.

This is not a decision that was made on one day, it was the result of many meetings between the lead designers to strike that balance. Not everyone will agree with it, that we know, but we think the unit names for Rome II will provide flavour with some authentic names sprinkled in without turning away the more casual parts of our fanbase. Our games appeal to a wide array of gamers and we want that to be true of Rome II as well. Hypaspist/Hypaspistai may be a well-known nameamong some of them, but it is not that well-known generally so we will not be using it.

To się Lusted wypowiedział o nazwach jednostek..... W zasadzie można to przetłumaczyć tak:

Nazwiemy jednostki tak, żeby ogół nieuków kupujących nasze gry zakumał o co chodzi i nie poczuł się urażony nazwami, które mogłyby być przypadkowo uznane za obrazę ich matek, więc drodzy i nieliczni hardkorowcy ...... f.u. i zrozumcie że jest Was tylko promil - poszukajcie sobie we własnym gronie tych co to zmienią w modach, a nam dajcie się bawić tak jak nam się podoba.

Pomalowani, Noszący tarcze, Heroiczna Szlachta, Bracia miecza......


Names which have flavour to them and try to communicate some of the nature of the cultures they represent :lol: :lol: :lol:

I jeszcze raz LOL XD.
Tym razem przynajmniej nasi spece od polskiej lokalizacji gry nie będą musieli dołożyć nic od siebie :idea:

Misioleon*
07-02-2013, 14:19
"Ułani, ułani chłopcy malowani...." ciśnie się na usta. Już widzę efekt końcowy nazewnictwa po inwencji CA i lokalizacji polskich speców. Grając Macedonią popindalać będziemy pewnie "Niedźwiedzimi tarczownikami" jak ktoś źle zajrzy do słownika tłumacząc Shield bearers/Hypaspists.
Nie rozumiem tej niechęci twórców do używania oryginalnych nazw. Przecież nikt nie wymaga (no prawie nikt ;) ) superortodoksyjnego nazewnictwa typu pedzetairoi, sarrisoforoi itp. Ale hypaspista, hetajrowie, peltasta czy agema to nazwy które spokojnie powinny być stosowane.

Aha, dawno mnie nie było na forum (eh te czołgi) ale fajnie widzieć że pewne rzeczy, a w zasadzie osoby się nie zmieniają w tej otaczającej nas porąbanej rzeczywistości. Pozdrowienia KLA i inni weterani TW. :D

Amrod
07-02-2013, 14:37
Lipa z sosną, upraszczanie gry. Nawet Age of Mythology miało bardziej historyczne nazwy. Tylko polski dystrybutor mógłby to zmienić, ale pewnie nie pójdzie tą drogą.

MichalKruk
07-02-2013, 15:00
Hmmm... a może by tak... :D
Jeżeli CA będzie dalej takie uparte i wyda grę z tymi nazwami to może by tak zrobić petycje do CDPROJEKT (Oni chyba tłumaczą TW?) żeby zmienili te nazwy na poprawne? :D
Ale tak chyba nie można.... :/

W jakim celu cytujesz post nad swoim wpisem?

Amrod
07-02-2013, 15:18
Czemu nie, serwis i Obi Wan pewnie wspomogliby akcję, tylko trzeba poczekać na jakieś większe informacje odnośnie nazw jednostek i przygotować krótkie, ale rzetelne źródłosłowie danej nazwy z solidnym wstępem przedstawiającym problem, może poparte ankietą.

A w zasadzie takie zapytanie do wydawcy o możliwość "uhistorycznienia" nazw jednostek. Herb frakcji w Medieval 2 udało się zmienić, więc może da się zrobić i takie coś.

KLAssurbanipal
08-02-2013, 18:52
Co do nowego screena z jednostkami mam mieszane odczucia.
Są duże plusy i kilka minusów.

(+)
- zróżnicowanie kolorystyczne - 7 wzorów tarcz, z czego 4 rodzaje kolorów (3 tarcze zielone, jedna żółta, jedna brązowa i 2 niebiesko-żółte);
- mniejsze pobrudzenie;
- zróżnicowane twarze (choć ta sama tekstura to różnorodne fryzury, zarost sprawiają że twarze wydają się inne);
- ciekawe wzornictwo;

(-)
- elementy "fantasy" jak ten dzik powrzucany do rozmaitych hełmów;
- wszystkie tarcze są pobrudzone dokładnie w ten sam sposób (co prawda nie rzuca się to w oczy bo wzory tarcz są różnorone i na pewno wygląda to lepiej od Macedonii gdzie brud miał różne tekstury, ale było go za dużo);
- tekstura kolczugi przypomina raczej sweter. :D

Generalnie pierwszy punkt jest najważniejszy. Wreszcie mamy coś nowego - różne kolorystycznie jednostki w tym samym oddziale. Widzimy peleryny czerwone, zielone i żółte, a tarcze sprawiają wrażenie super różnorodności.
Nie przeszkadza to jednak w odróżnieniu oddziału gdyż z daleka widać doskonale zielony kolor.

Mam nadzieję, że pójdą tym tropem i Icenowie, Macedończycy, Kartagińczycy też dostaną zróżnicowane kolory. Dziwnie to wygląda jak każdy Kartagińczyk pomimo różnych wzorów tarcz ma ten sam biały podkład.

Myrkull
10-02-2013, 11:54
Podobno w marcowym magazynie PC Gamer UK mają się znaleźć screeny z bitwy w Lesie Teutoburskim, jak również opis jednostek Germanów:

[spoiler:3blso5ry]Not from what I can see, but here's some info on Barbarian units:

Berserkers (Does what it says on the tin).

Sword Masters:

Veteran soldiers wearing salvaged equipment. Their sense of honour means that if their leader falls, they're bound to follow him to the afterlife.

Bloodsworn:

Young warriors who are obliged to grow their beards until they've slain their first enemy. Their desire for a shave ( ) means they fight in the vanguard.

Night Hunters:

Warriors of the Harii tribe who painted themselves black to ambush enemies at night, causing widespread panic among enemy troops.[/spoiler:3blso5ry]

Jeżeli to jest prawda, to nie jest dobrze, jak mamy Berserkerów to równie dobrze możemy się spodziewać powrotu mumii.

kuroi
10-02-2013, 12:59
CA zarzekało się, że nie zrobią Egiptu Ramzesa I, tylko ten Hellenistyczny, więc chyba nie musimy się o to martwić.

Myrkull
10-02-2013, 13:29
Trochę przesadzam oczywiście, ale jak dali jednostkę zupełnie nie z tej epoki to mogą dać kolejne.

KLAssurbanipal
10-02-2013, 15:14
Co to za jednostki??? Załamka. Są jakieś screeny?

Kerdej
10-02-2013, 15:44
Screeny bedą zapewne jak wyjdzie marcowy numer, wyjawią do tego czasu dwie wschodnie nacje a potem pewnie razem z gazetą pojawią się Germanie ( którzy jak dla mnie powinni wogle nie być grywalni, mocna defensywna frakcja nie pozwalająca Brytom i Galom robić na północy zbyt szybkiego imperium i tyle.) A potem wreszcie gameplay.. Nazwami bym się nie przejmował, mogą całkiem historycznie wyglądać te jednostki a słowa fajnie brzmią dla Anglików .

Asuryan
10-02-2013, 16:02
Jeżeli to jest prawda, to nie jest dobrze, jak mamy Berserkerów to równie dobrze możemy się spodziewać powrotu mumii.
Jest postęp - brak wrzeszczących kobiet :mrgreen:

Poliorketes
10-02-2013, 16:06
Wrzeszczące baby jak wrzeszczące baby, ale jak Germanie znowu będą mieć falangę w stylu hellenistycznym, to będzie dla mnie dramat.

KLAssurbanipal
10-02-2013, 16:33
Obawiam się tej jednostki z mieczem. ;)

Tym sposobem pewne na 90%, że Germanie będą grywalni. Spośród tych trzech: Seleucydzi, Ptolemeusze i Partowie ktoś musi odpaść. Wątpię, żeby to była Partia, bo jest jedyną kulturą wschodu.

Myrkull
10-02-2013, 17:46
Jest postęp - brak wrzeszczących kobiet
Wrzeszczące baby bez tasaków i krótkich spódniczek miałyby przynajmniej jakąś podstawę historyczną (m.in. Tacyt i Juliusz Cezar o nich pisali), antyczni berserkerowie nie mają żadnej.

Obawiam się tej jednostki z mieczem.
Mnie jeszcze bardziej ci Bloodsworn, od Wildlingów się urwali czy co?

Wald
10-02-2013, 17:56
A legendy o wilkołakach, to skąd się niby wzięły :?:

Myrkull
10-02-2013, 18:32
Neurowie byli trochę dalej. ;)

Asuryan
10-02-2013, 20:59
Wrzeszczące baby bez tasaków i krótkich spódniczek miałyby przynajmniej jakąś podstawę historyczną (m.in. Tacyt i Juliusz Cezar o nich pisali)
Ja znalazłem jeszcze wzmiankę u rzymskiego historyka Ammianusa Marcellinusa, ale dotyczącą walczących celtyckich kobiet, a nie germańskich...


antyczni berserkerowie nie mają żadnej.
Berserkerów kojarzy się głównie z Wikingami, ale nie tylko u nich występowali.

Myrkull
10-02-2013, 21:23
Ja znalazłem jeszcze wzmiankę u rzymskiego historyka Ammianusa Marcellinusa, ale dotyczącą walczących celtyckich kobiet, a nie germańskich...
Jeszcze m.in. w bitwie pod Vercellae miały brać udział.

Berserkerów kojarzy się głównie z Wikingami, ale nie tylko u nich występowali.
Tylko. Oczywiście w innych kulturach byli też inni wojownicy którzy wpadali w szał bojowy, ale nie można ich określić jako berserkerów.

A tych Bloodsworn, CA najwyraźniej od Tacyta wzięli, mój błąd.

glaca
10-02-2013, 22:00
przecież te jednostki to kalki jednostek z EB :D jedynie nazwy są zmienione na ''lepiej brzmiące'', bo nie w oryginalnych językach...

KLAssurbanipal
10-02-2013, 22:15
Zapomniałeś dodać, że słabe kalki. ;)
Jednostki w EB nie mają prawie błędów w porównaniu do tych.

Całe szczęście, że nie jest tak źle jak w ETW. CA robi lepsze jednostki, ale mogliby bardziej się przyglądać elementom, fizyce. Wystarczy zrobić mix jednostek z EB i Roma Surrectum ze zmienionymi detalami i nikt nic nie zarzuci. ;) Nie wiem czemu czasem sami od siebie coś wymyślają, przecież to pod górę.

Teraz mają znacznie lepiej niż robiąc RTW1 bo jest kilkadziesiąt dobrych modów a tysiące skinów jednostek na których mogą się wzorować. Dlatego dziwne, że korzystają nieraz z niedokładnych źródeł przypadkowo znalezionych w google. :lol:

KLAssurbanipal
13-02-2013, 13:18
Odnośnie nowego screena można powiedzieć nieco o Rzymianach z I n.e. Choć niewiele widać to można wyłapać pewne rzeczy.

(+)
- różnorodne hełmy legionistów (cesarsko-galijskie), pod względem tworzywa i kształtu - widać, że część jest z brązu a część z żelaza, część wzorowana na galijskich oryginałach a część jest wariantem italskim. Nie widać na tyle dobrze by stwierdzić czy nie ma błędów, ogólny zarys raczej się zgadz

(-)
- wszyscy mają słynną zbroję 'lorica segmentata' co jest przesadą. Mogli dać części kolczugi, bo jak wiemy nie było aż tak jednolitej uniformizacji.

Memnon[pl]
13-02-2013, 14:34
Narzekaliscie na nedociagniecia przy poprzednich zrzutach...to teraz bedziecie sobie ogladac nowe screeny z "troche" dalszej persektywy :? 8-) ....ot tak zeby ktos przypadkiem nie wylapal jakis bledow(np KLA :D ).A klakierzy i tak powidza ze wyglada "amazing/awesome" itp...
Ciezko cos wywniskowac z takiego screena-jedno co rzucilo mi sie w oczy-brakuje mi sztandarow-jakos nie widze nikogo kto by niosl jakis sztandar...za to jezeli sie nie myle to w tyle marszu mamy (chyba) orla legionow.
Ciekawe czy teraz wszystkie screeny beda robine z tak dalekiej odleglosci?

KLAssurbanipal
05-03-2013, 18:14
Mam pomysł na użycie psów, jednak nikomu nie ubliżając członkowie CA mogą nie być dość rozsądni by na to wpaść.

Pomyślałem, że psy bojowe mogły by występować jako dodatek do normalnej jednostki tzn. jednostka barbarzyńców z włóczniami ma na smyczy psy (nawet nie każdy wojownik w jednostce, ale np. 1/3). W trakcie ataku spuszczają psy i biegną za nimi.

Taka integralność ma większy sens niż robienie odrębnej jednostki. Sądzę, że nawet będzie to dużo ciekawsze niż w formie tradycyjnej.

Lwie Serce
05-03-2013, 18:18
To byłby dobry pomysł, ale obawiam się że to nierealne, choć przyznam że bitwy byłyby urozmaicone i ciekawsze :)

KLAssurbanipal
05-03-2013, 18:21
Jest to bardzo realne w wykonaniu, tylko problem tkwi w tym czy CA na to wpadnie lub jeśli im się podpowie na TWC - czy w ogóle zrobi.

Aztec
05-03-2013, 18:29
Ciekawy pomysł, chyba nawet był już przedstawiony tylko w innym temacie.

Przydałyby się też jednostki zwiadowcze niezależne i nie należące do kart jednostek, takie grupki 5/10 osobowe jazdy, którą można posłać w dowolne miejsce jeśli spodziewamy się, że wróg ukrywa oddziały w lesie lub dolinie. Teraz już nie będziemy widzieć wrogiej armii jeśli nie będzie w zasięgu wzroku naszych jednostek :)

Wald
05-03-2013, 18:47
..

Ja osobiście nie tworzyłbym takiej jednostki jako "psy", ale jednostkę właśnie takich wojowników gdzie przy każdym stoi wierny "czworonożny kompan" :D

Zdaje mi się, że to Ja już o tym pisałem. ;) Czasem warto poczytać co pisze :)

KLAssurbanipal
05-03-2013, 19:56
No to w sumie podobne. Mam na myśli to jako jednostkę, która atakuje najpierw pasami (szczuje) po czym po chwili uderzyć wręcz. Z tym, że ja jestem za tym, żeby psów było mniej niż wojowników. :)

2 nowe jednostki kawalerii:

[spoiler:1i077icb]http://img337.imageshack.us/img337/1843/motivationalposterjeepcba7.jpg

http://imghumour.com/assets/Uploads/Bear-Cavalry.jpg[/spoiler:1i077icb]

Harry-Potter-TW
05-03-2013, 20:00
Mam pomysł na użycie psów, jednak nikomu nie ubliżając członkowie CA mogą nie być dość rozsądni by na to wpaść.

Pomyślałem, że psy bojowe mogły by występować jako dodatek do normalnej jednostki tzn. jednostka barbarzyńców z włóczniami ma na smyczy psy (nawet nie każdy wojownik w jednostce, ale np. 1/3). W trakcie ataku spuszczają psy i biegną za nimi.

Taka integralność ma większy sens niż robienie odrębnej jednostki. Sądzę, że nawet będzie to dużo ciekawsze niż w formie tradycyjnej.

Ja tam cię popieram, ale w TW lubię różnorodność, i dlatego uważam, że mogli by dać takie rozwiązanie jak mówisz, ale do tego np. oddział psów z kilkoma treserami. Psy rzecz jasna - kilka ras;D

Wald
05-03-2013, 21:38
No to w sumie podobne. Mam na myśli to jako jednostkę, która atakuje najpierw pasami (szczuje) po czym po chwili uderzyć wręcz. Z tym, że ja jestem za tym, żeby psów było mniej niż wojowników. :)




No masz racje, lepiej by to wyglądało, mniej chaotycznie.

Można było by dodać jedynie dla dowódców oddziałów takie zwierzaki :D dowódców takich jacy byli RTW:BI w oddziałach barbarzyńskich .

royal1410
06-03-2013, 17:25
Ciekaw jestem jak twórcy poradzą sobie z taktyką legionową, która kładła ,przecież nacisk na współdziałanie oddziałów

KLAssurbanipal
07-03-2013, 13:48
[spoiler:k4f8fjhl]http://wiki.totalwar.com/images/5/53/ParthiaRoyalCataphracts.png[/spoiler:k4f8fjhl]

Nie wiem jak Wy, ale uważam że ci katafrakci mają najmniej detali ze wszystkich zaprezentowanych dotychczas jednostek. Poza tym dużo błędów w uzbrojeniu, znów luźne hełmy. Ja już nie będę na TWC w tej kwestii się wypowiadał.
Partowie bez bród? Przez to, że jest za dużo brodatych barbarzyńców musieli grę zbalansować i dać gołowąsów. :lol:

K A M 2150
07-03-2013, 14:07
Nie trudno odnaleźć ich "źródło" :D

[spoiler:t4yig8ut]http://www.iranchamber.com/history/parthians/images/parthian_cataphracts.jpg[/spoiler:t4yig8ut]


Przy okazji, jak Ci katafrakci od CA sterują koniem? ; P

kuroi
07-03-2013, 15:33
Przy okazji, jak Ci katafrakci od CA sterują koniem? ; P
Nogami. Tak, jak konni łucznicy. ;p

Memnon[pl]
07-03-2013, 15:38
I znowu brakuje lejcy u koni...Jakos w Mediewalu dalo sie zrobic zeby to jakos wygladalo,a pozniej to juz o tym chyab zapomnieli...Panowie z CA chyba nigdy nie jezdzili konno.Szkoda-niby detal,ale to detale skladaja sie na calosc.....

buger13
07-03-2013, 16:06
Jak to mają być Partyjscy katafrakci :shock: , to gratuluję panom z CA. :twisted:

Yarden
07-03-2013, 16:16
Lejce są zbyt manestreamowe ;]
Btw. KAM nie wyświetla mi się obrazek od Ciebie, mógłbyś podać adres?

JanHetman
07-03-2013, 16:23
Komendami. ;d

KLAssurbanipal
07-03-2013, 17:06
Najlepsze jest to, że katafrakci w 100% wzorowani na Ospreyu, choć nieudolnie, a Lusted znów pokazuje płaskorzeźbę na której niewiele widać. Mamy uwierzyć, ze wzorował się na płaskorzeźbie gdzie ledwo można poznać postać ludzką,a wyszło niemalże identycznie jak w Ospreyu (choć zła interpretacja techniczna). Ludzie wklejali ten obrazek od razu po preview frakcji. Mógłby się przyznać, że wzorował na Ospreyu, a dopiero ten Osprey był oparty o płaskorzeźbę. Gdyby opierał się na płaskorzeźbie to interpretacja jest tak dowolna, więc wyszedłby twór nie przypominający Ospreya.
Mam teraz jasność - Lusted nie robił barbarzyńców, których widzieliśmy. Robił tych Partów.

Lwie Serce
08-03-2013, 13:53
Coś ci katafrakci mi na Partów nie wyglądają, ale podoba mi się sposób trzymania włóczni, tu realistycznie i historycznie zrobili.

KLAssurbanipal
28-03-2013, 17:11
Nie sądzicie, że zostaliśmy oszukani? Piszę, to dosłownie bo CA nie jest konsekwentne w tym co zapowiada. Dlatego też uważam, że nie ma co wierzyć w 117 frakcji. Pamiętam jak pół roku temu były zapowiedzi, że super historyczna gra, były obrazki z przekreśloną świnią i psami bojowymi. Teraz proszę, nie poprawiać mnie, bo uważam że piszę prawdę o tym kłamstwie. Mamy to czego się obawialiśmy: psy bojowe, świnie, wrzeszczące kobiety, Egipcjanie z epoki Ramzesa. Oto fragment relacji z San Francisco na targach: ''Germanic women used to fight alongside their husbands and/or support them with their screaming.'' ''1. Flaming pigs are confirmed! '' http://www.twcenter.net/forums/showthre ... isco-Event (http://www.twcenter.net/forums/showthread.php?594900-Various-Info-from-the-San-Francisco-Event) Tym bardziej wydaje mi się to dziwne, ponieważ takie psy bojowe, świnie, wrzeszcząc kobiety nie są ciekawym elementem gry. Dwa poprzednie tytuły funkcjonowały nieźle bez tego. Nawet następca Romka - MTW2 nie miał tych wynalazków. Robią to ze względów komercyjnych? Jeśli tak, to myślą źle bo ile osób używało psów bojowych czy wrzeszczących kobiet w Rome 1? Ja nigdy tym nie walczyłem i sądzę po opiniach userów, że wielu graczy też tego nie używa. Czy są to tak ciekawe elementy, by je dodawać w celu polepszenia grywalności? Nie wydaje mi się. Większą różnorodność wnosi zrobienie kilku rodzajów falangitów, gwardzistów i numeryczne legiony niż takie egzotyczne wybryki.

Mamy powrót do Rome 1:
- psy bojowe,
- wrzeszczące kobiety,
- płonące świnie,
- Egipcjanie "mix jednostek hellenistycznych i tradycyjnych"

[spoiler:e06ciw0r]http://image.gamespotcdn.net/gamespot/images/2013/085/675757_20130327_790screen020.jpg

http://image.gamespotcdn.net/gamespot/images/2013/085/675757_20130327_790screen015.jpg

http://image.gamespotcdn.net/gamespot/images/2013/085/675757_20130327_790screen016.jpg

http://image.gamespotcdn.net/gamespot/images/2013/085/675757_20130327_790screen010.jpg

http://image.gamespotcdn.net/gamespot/images/2013/085/675757_20130327_790screen011.jpg

http://image.gamespotcdn.net/gamespot/images/2013/085/675757_20130327_790screen013.jpg

http://image.gamespotcdn.net/gamespot/images/2013/085/675757_20130327_790screen018.jpg

http://image.gamespotcdn.net/gamespot/images/2013/085/675757_20130327_790screen012.jpg

http://image.gamespotcdn.net/gamespot/images/2013/085/675757_20130327_790screen017.jpg

http://image.gamespotcdn.net/gamespot/images/2013/085/675757_20130327_790screen019.jpg

http://image.gamespotcdn.net/gamespot/images/2013/085/675757_20130327_790screen014.jpg

http://image.gamespotcdn.net/gamespot/images/2013/085/675757_20130327_790screen021.jpg[/spoiler:e06ciw0r]

Reznow45
29-03-2013, 09:02
Cóż, zobaczyli,że przeciętnemu graczowi się to podoba (o! jaki fajny bajer!) i poszli komercyjnie - no przecież to takie fajne, płonące świnie, "Egipcjanie", itp... ;)

Myrkull
29-03-2013, 12:06
Czy są to tak ciekawe elementy, by je dodawać w celu polepszenia grywalności? Nie wydaje mi się.
A komuś innemu może się wydawać. ;)

Sapiens
29-03-2013, 13:32
Pies (germański?) pomalowany w tygrysie paski, to się musi sprzedać :lol:
P.S. Ta pani z ludzkimi czaszkami to jakaś nekromantka będzie?

KLAssurbanipal
29-03-2013, 19:22
A co powiecie na japońskich wojowniczych mnichów w Rome 2? :D

Chyba nikt nie powie, że nie są niemalże identyczni. Coś podobnego można znaleźć jedynie w średniowieczu u muzułmanów, ale i tak nie będą na tyle podobni jak ci łucznicy do samurajów. :D

http://image.gamespotcdn.net/gamespot/images/2013/085/675757_20130327_790screen001.jpg

http://media.moddb.com/images/mods/1/18/17346/Yari_Warrior_Monks.jpg


http://img850.imageshack.us/img850/3665/beztytuuvfa.png (http://imageshack.us/photo/my-images/850/beztytuuvfa.png/)

Aztec
29-03-2013, 20:02
Mieli już gotowy model jednostki to po co się przepracowywać ? :D

KLAssurbanipal
29-03-2013, 20:21
No właśnie. :D
Może to Seleucydzi?

Już wiemy jak wyglądają ich słonie, ale co z resztą rosteru?

- falangici (za model posłużą pikinierzy z ETW);
- hetajrowie (za model posłużą sipahowie z NTW)
- katafrakci (tutaj idealnie będzie pasować gwardia samurajska z STW2)
- rydwany bojowe (Kartaczownica Gatlinga (STW2) + grenadier Pavlovski (NTW) jako woźnica)
- zromanizowana piechota (tutaj tradycyjnie legioniści w segmentatach przemalowani na biało - model już jest)

Macie inne pomysły?

Lwie Serce
29-03-2013, 20:24
Co do hetajrów lub katafraktów też kirasjerzy francuscy mogą się zatrudnić, chłopaki mieli zbroje i hełmy wzorowane na nich to mogą brać włócznie w ręce i do boju :lol:

Andres87
29-03-2013, 20:26
No właśnie. :D
Może to Seleucydzi?

Już wiemy jak wyglądają ich słonie, ale co z resztą rosteru?

- falangici (za model posłużą pikinierzy z ETW);
- hetajrowie (za model posłużą sipahowie z NTW)
- katafrakci (tutaj idealnie będzie pasować gwardia samurajska z STW2)
- rydwany bojowe (Kartaczownica Gatlinga (STW2) + grenadier Pavlovski (NTW) jako woźnica)
- zromanizowana piechota (tutaj tradycyjnie legioniści w segmentatach przemalowani na biało - model już jest)

Macie inne pomysły?

Dahomejskie Amazonki jako krzyczące kobiety :D pasują do tych z włócznią od germanów ^ ^

Wald
29-03-2013, 20:30
"Baszybuzukowie z etw +falcata" jako oddział najemny :D

Sapiens
29-03-2013, 21:09
Nie! To będzie iberyjska piechota Hannibala! Oddziałem najemnym będą Gurkowie - najprawdopodobniej jako balearscy procarze. Przy okazji, hiszpańscy guerillas (z Empire) mają idealne kapelusze dla kreteńskich łuczników.

Reznow45
30-03-2013, 14:54
Od razu Berberowie z M2 jako Numidzi i ludy na południe od Kartaginy - no przecież tam się nie zmieniali ;)

KLAssurbanipal
30-03-2013, 21:30
Ja bym proponował zapełnić rostery frakcji niegrywalnych jednostkami z poprzednich części. Ma być aż 117 frakcji, to żeby nie było klonów można śmiało dać jednostki z ETW, NTW, STW2. :)

Grogmir
30-03-2013, 22:37
Hohohohoho, ale z Was śmieszki panowie, aż mi pranie w łazience wyschło... :)

Canaris
02-05-2013, 18:32
Nie sądzicie, że zostaliśmy oszukani? Piszę, to dosłownie bo CA nie jest konsekwentne w tym co zapowiada. Dlatego też uważam, że nie ma co wierzyć w 117 frakcji. Pamiętam jak pół roku temu były zapowiedzi, że super historyczna gra, były obrazki z przekreśloną świnią i psami bojowymi. Teraz proszę, nie poprawiać mnie, bo uważam że piszę prawdę o tym kłamstwie. Mamy to czego się obawialiśmy: psy bojowe, świnie, wrzeszczące kobiety, Egipcjanie z epoki Ramzesa. Oto fragment relacji z San Francisco na targach: ''Germanic women used to fight alongside their husbands and/or support them with their screaming.'' ''1. Flaming pigs are confirmed! '' http://www.twcenter.net/forums/showthre ... isco-Event Tym bardziej wydaje mi się to dziwne, ponieważ takie psy bojowe, świnie, wrzeszcząc kobiety nie są ciekawym elementem gry. Dwa poprzednie tytuły funkcjonowały nieźle bez tego. Nawet następca Romka - MTW2 nie miał tych wynalazków. Robią to ze względów komercyjnych? Jeśli tak, to myślą źle bo ile osób używało psów bojowych czy wrzeszczących kobiet w Rome 1? Ja nigdy tym nie walczyłem i sądzę po opiniach userów, że wielu graczy też tego nie używa. Czy są to tak ciekawe elementy, by je dodawać w celu polepszenia grywalności? Nie wydaje mi się. Większą różnorodność wnosi zrobienie kilku rodzajów falangitów, gwardzistów i numeryczne legiony niż takie egzotyczne wybryki.

Norma dla CA. Kłamac, mydlić oczy tysiącami nic nie wnoszących screenów, filmików, preview, rally pointów i uj wie czym jeszcze a w ostateczności siegnąć po cenzure. A potem udawać że sie nic nie dzieje.
Jedno mnie zastanawia - Czy naprawde w CA nikomu nie powiedział nic fakt że te ich wynalazki ala psy i wrzeszczace kobiety wylatywały jako pierwsze z kazdego moda niefantasy jaki powstał na RTW ?? Czy oni nie pamietają tego masywnego shitstormu po premierze, dziesiatek tematów zakładanych na TWC apropos tych jednostek z flejmem itp ?? Czy moze po prostu nie chca pamietac na zasadzie "bo my wiemy najlepiej co tam nam historycy bedą bredzić " ??

P.S. Historyczne to one nie są ni chu chu te gemrańskie druidki/czarodziejki/ czy co to tam jest ale laseczki takie że hnnnnnnnnnngggggggg...

cyborgowiec97
02-05-2013, 19:57
Coś mi się zdaje że CA w końcu nieźle się przejedzie na swojej obecnej polityce.

McAbra
02-05-2013, 20:13
Coś mi się zdaje że CA w końcu nieźle się przejedzie na swojej obecnej polityce.

A mi się wydaje że nie. Skoro już teraz R2 wzbudza takie emocje, to myślę że wielu się nie oprze możliwości pomarudzenia już po premierze ;).

cyborgowiec97
03-05-2013, 07:31
Ja nie twierdze że CA przejedzie się już na RTW2, ale na dłuższą metę robienie gier strategicznych pod klakierów to zły pomysł.

KLAssurbanipal
11-05-2013, 20:05
◾Mercenary Veteran Hoplites – [available to all playable factions]
From glistening spear points to earth-shaking tread, a phalanx is a sight and sound to inspire dread. With these veteran hoplites, that dread is sold to the highest bidder.

◾Thureos Hoplites – [Unique to Athens]
While the linen breastplates worn by these men may look flimsy, they are cool, practical and surprisingly tough. As with all hoplites, the men inside are also practical and tough warriors.

◾Thorax Hoplites – [Unique to Athens]
These heavy hoplites are marked by their bronze breastplate armour, a sign of wealth and status. They are armed with spears and hoplon shields, and use the phalanx formation to batter enemies into submission.

◾Agrianian Axemen – [Unique to Epirus and Macedon]
The Paeonian tribe of Agrianes are fierce fighters. As well as terrible killing tools, their axes are also climbing hooks for rough terrain. No sensible general would not use them in an assault.

◾Aspis Companion Cavalry – [Unique to Epirus and Macedon]
A king’s companions in battle are his nobles and esteemed friends. It is an honour to be a companion, to ride forth with javelin and kopis to fight for your lord and master.

◾Heroes of Sparta – [Unique to Sparta]
Embodying the spirit of Thermopylae, the Heroes Of Sparta bear their spears and shields with fierce pride and unrivalled mastery.

◾Polybolos Repeating Scorpion – [Siege Deployable available to all Greek, Roman and Carthaginian factions]
Able to make short work of even the most heavily-armoured opponents, this repeating bolt thrower sacrifices the ordinary Scorpion’s range in return for a rapid rate of fire.

◾Tortoise Armoured Battering Ram – [Siege Deployable available to all Greek, Roman and Carthaginian factions]
Combining devastating ramming power while affording protection to its crew, used well the Tortoise more than makes up for its lack of speed and manoeuvrability in open ground.

Il Duce
11-05-2013, 20:14
Nie podobają mi się "Bohaterowie Sparty" nie lepiej było ich po prostu nazwać spartiatami? Chyba że to jest coś jeszcze lepszego ;-).

McAbra
11-05-2013, 20:24
While the linen breastplates worn by
these men may look flimsy, they are
cool, practical and surprisingly tough.
To mnie rozbawiło :lol:

KLAssurbanipal
11-05-2013, 23:48
Opisy dopasowane do screenów:

◾Thureos Hoplites – [Unique to Athens]
While the linen breastplates worn by these men may look flimsy, they are cool, practical and surprisingly tough. As with all hoplites, the men inside are also practical and tough warriors.

http://wiki.totalwar.com/images/thumb/c/ca/Athens.png/700px-Athens.png

◾Aspis Companion Cavalry – [Unique to Epirus and Macedon]
A king’s companions in battle are his nobles and esteemed friends. It is an honour to be a companion, to ride forth with javelin and kopis to fight for your lord and master.

http://wiki.totalwar.com/images/thumb/6/63/Epirus.png/700px-Epirus.png

◾Heroes of Sparta – [Unique to Sparta]
Embodying the spirit of Thermopylae, the Heroes Of Sparta bear their spears and shields with fierce pride and unrivalled mastery.

http://wiki.totalwar.com/images/thumb/d/d3/Sparta.png/700px-Sparta.png

Reznow45
12-05-2013, 09:00
Mnie trochę dziwi z tymi "Heroes of Sparta", powinni być Spartiaci czy coś (wcześniej ktoś pisał to), no ale przecież tak lepiej brzmi ;) (zresztą wcześniej już mówiliśmy, jakie kwiatki były z np "nosicielami tarcz").

MichalKruk
12-05-2013, 10:50
Wydaje mi się czy ci Spartanie mają zakrwawione tarczę? :D Może rzeczywiście zrobią ten system zabrudzeń jak w Medi :D


Mnie trochę dziwi z tymi "Heroes of Sparta", powinni być Spartiaci czy coś (wcześniej ktoś pisał to), no ale przecież tak lepiej brzmi ;) (zresztą wcześniej już mówiliśmy, jakie kwiatki były z np "nosicielami tarcz").

Były? A co, zmienili na tych "Hispanistów"?

Wald
12-05-2013, 10:57
Nie, to nie jest krew to są bakterie które dają +40 do obrony i prestiżu :lol:

KLAssurbanipal
12-05-2013, 11:13
Te tarcze mają tą samą zaschniętą, czarną krew co wszystkie inne pozostałe tarcze. Niestety wygląda to tak jakby z automatu był ten brud od początku.

MichalKruk
12-05-2013, 11:15
Tylko ta zaschnięta krew u Spartan jest czerwona a u innych czarna, albo mam coś z wzrokiem :D

KLAssurbanipal
12-05-2013, 11:47
To drugie. :D Krew jest czarna jak na pozostałych, kliknij w powiększeniu. To czerwone to kolor tarczy, a raczej rdzy. Jeston pod spodem a na nim dobrze już znana "czarna krew".

Reznow45
12-05-2013, 13:24
Wydaje mi się czy ci Spartanie mają zakrwawione tarczę? :D Może rzeczywiście zrobią ten system zabrudzeń jak w Medi :D


Mnie trochę dziwi z tymi "Heroes of Sparta", powinni być Spartiaci czy coś (wcześniej ktoś pisał to), no ale przecież tak lepiej brzmi ;) (zresztą wcześniej już mówiliśmy, jakie kwiatki były z np "nosicielami tarcz").

Były? A co, zmienili na tych "Hispanistów"?
Hypaspisów :D O ile pamiętam, to chyba w końcu tak.
Ta krew to dla lansu, który Spartiat ma większego skilla ;)

Bronti
12-05-2013, 17:32
Krew jest czarna jak na pozostałych

To co oni Orków zabijali? :P

Volomir
17-05-2013, 11:54
Do czego to doszło! Żyjemy w czasach gdzie dyskutuje się o przybrudzeniach na jednostkach:P

DavidoFF
17-05-2013, 13:39
No widzisz, a tak większość starych graczy twierdzi, że kiedyś to liczyła sie grywalnoś, pieprzyć stronę graficzną.
A tymczasem jak przychodzi co do czego, to goście trzęsą portkami o takie pierdoły jak to, czy na tarczy jest kurz, czy jest równo ubrudzona, itp. :lol:

KLAssurbanipal
17-05-2013, 18:07
Nie o to chodzi. Chodzi o realizm, fizykę itp. Kto osłaniał się zardzewiałą tarczą? Bo takie są te u Spartan. Kto chodził non stop z tarczą której nawet do 1/3 powierzchni -+
zajmuje zaschnięta krew? Bo takową ma każdy żołnierz w grze. :)
Bez namysłu robią niektóre rzeczy bezpośrednio kopiując eksponat z muzeum, nie uwzględniając że zmienił się trochę przez 2000 lat. :)

http://img543.imageshack.us/img543/1826/beztytuu6f.jpg

voitek
17-05-2013, 18:40
Od kiedy to brąz rdzewieje?

Tak wygląda "stary" brąz

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/0/0e/Assorted_bronze_castings.JPG/220px-Assorted_bronze_castings.JPG

cyborgowiec97
17-05-2013, 20:53
Ale za to cała tarcza nie jest wykonana z brązu, tylko jest nim pokryta i ta wierzchnia warstwa z upływem czasu i używaniem w walce się zdziera. . Żeby doprowadzić tarczę do takiego stanu w jakim mają je spartanie to trzeba by parę lat jej używać i mieć gdzieś dbanie o nią.

Poliorketes
17-05-2013, 21:10
Widzę, że dyskusja o tym czy ówcześni wojownicy łazili z brudnymi, poplamionymi krwią tarczami trwa w najlepsze. Nie będę nikogo na siłę przekonywał do swoich racji, ale wrzucę fragment z Plutarcha opisujący wojska trackie i macedońskie przed bitwą pod Pydną.

" Na czele maszerowali Trakowie, którzy szczególnie uderzyli go wyglądem, gdyż byli to mężowie wysocy, uzbrojeni w lśniące bielą długie tarcze i nagolenniki i odziani w czarne chitony; (...) Jako trzecia samych Macedończyków, lśniących pozłacanym uzbrojeniem i świeżą purpurą płaszczy. Kiedy ci ustawili się w szyk bojowy, zza palisady wynurzyły się pułki Brązowych Tarcz i napełniły równinę blaskiem lśniącego żelaza i brązu, a góry echem okrzyków bojowych.

Nich sobie każdy sam wyciągnie wnioski i wyrobi wyobrażenie na temat wyglądu macedońskich wojowników. Szczególnie polecam podkreślone fragmenty.

KLAssurbanipal
17-05-2013, 21:30
Od kiedy to brąz rdzewieje?

Tak wygląda "stary" brąz

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/0/0e/Assorted_bronze_castings.JPG/220px-Assorted_bronze_castings.JPG

Pytaj CA, a nie mnie. To oni zrobili tak wyglądającą tarczę. 8-) :lol:

Czy tak wygląda hoplon przeznaczony do walki?

[spoiler:2o9l1l9j]http://img543.imageshack.us/img543/1826/beztytuu6f.jpg[/spoiler:2o9l1l9j]

Czy bardziej przypomina to:

[spoiler:2o9l1l9j]http://www.zaradni.pl/img/posts/normal/733d14bf9e045bd5acadf1ea584c83e6.jpg[/spoiler:2o9l1l9j]

czy to:

[spoiler:2o9l1l9j]https://encrypted-tbn3.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcQv97byGKHUbnB_edKGDVJD9yysUhrBS fJBG021y80--yeWAuhvEQ[/spoiler:2o9l1l9j]

Nie moja wina jak robi się na podstawie znalezisk nie uwzględniając upływu czasu:

http://briandurfeesanthrowiki.wikispace ... _armor.gif (http://briandurfeesanthrowiki.wikispaces.com/file/view/Hoplite_armor.gif/174322343/313x260/Hoplite_armor.gif)

Równie dobrze mogli dać taki hełm - idealnie by pasował do tej tarczy:

[spoiler:2o9l1l9j]http://img543.imageshack.us/img543/1826/beztytuu6f.jpg
http://t2.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcTEhKCV3tDpM4whDZY59EvnqnO1MXzQB xvSNMpXhdB9VNCYAloLww[/spoiler:2o9l1l9j]

Il Duce
18-05-2013, 10:10
Na oficjalnej stronie total wara jeden gość pienił się że żołnierze od CA są..... za czyści. Jego zdaniem powinni ociekać błotem,krwią i być cali zabandażowani. Aż odebrało mi mowę :lol: . Te tarcze Spartan znacznie lepiej wyglądałyby gdyby były podobne do tych z Rome 1 ale możemy sobie tylko marzyć o tym że to zmienią.

Volomir
18-05-2013, 11:40
Nie o to chodzi. Chodzi o realizm, fizykę itp. Kto osłaniał się zardzewiałą tarczą? Bo takie są te u Spartan. Kto chodził non stop z tarczą której nawet do 1/3 powierzchni -+
zajmuje zaschnięta krew? Bo takową ma każdy żołnierz w grze. :)
Bez namysłu robią niektóre rzeczy bezpośrednio kopiując eksponat z muzeum, nie uwzględniając że zmienił się trochę przez 2000 lat. :)

http://img543.imageshack.us/img543/1826/beztytuu6f.jpg

Mnie chodzi o pewny zaistniały absurd. Kiedyś liczyła się różnorodność jednostek, SI, patch finding itd. A więc wszystko co w mniejszym lub większym stopniu wpływało na grywalność i nasze możliwości strategiczne - co w ostatecznym rozrachunku świadczyło o jakości gry. Teraz natomiast ciężar debaty przechodzi na detale, na które większość nie zwróci uwagi, które są tylko kosmetycznym aspektem gry. Nie chce mi się wnikać, czy to przesadzone, czy nie, czy zgodnie z prawami natury czy nie. Mi sie nawet podoba, od razu widać, że mamy tutaj fajterów i tyle. Pewnie po dwoch - trzech bitwach nie bede na to zwracac uwagi.

PS: rozumiem też, ze to skok technologiczny i taka kolej rzeczy w grach. Nie zmienia to jednak faktu iż smieszy mnie to ogromnie;)

Il Duce
18-05-2013, 11:54
Na razie oceniamy to co mamy, gdybyśmy mieli możliwość debaty nad rosterami,mapą kampanii itp.to o tym byśmy dyskutowali. A tak zostają nam spartańskie tarcze i kilka screenów innych jednostek.

cyborgowiec97
18-05-2013, 20:41
Co do grafiki jest taka prawda, że w RTW2 w bitwie komputer będzie musiał wygenerować kilka tysięcy modeli żołnierzy, teren, a w trakcie bidy będzie musiał nimi zarządzać. Dlatego grafika w RTW2 będzie wyglądała szpetnie w porównaniu, np. z najnowszym Tomb Raiderem. A co do brudzenia jednostek to nie rozumiem CA, niby jak trochę pobrudzili żołnierzy to dałoby trochę realizmu, ale to co pokazują w rome 2 przechodzi moje pojęcie, osobiście nie spotkałem porządnej gry w której tak na siłę brudzono ludzi.

Canaris
19-05-2013, 12:31
Do czego to doszło! Żyjemy w czasach gdzie dyskutuje się o przybrudzeniach na jednostkach:P

Bo o niczym innym w sumie sie nie da dyskutowac bo CA nic innego nie pokazuje jak tą "super" grafike i jednostki, tarcze etc.

Nie ma zadnych informacji ( oprocz kilku wymijajacych zapewnień że "będą" ) o np polityce wewnętrznej poszczególnych państw, o roznicach w ustrojach, o tym jak bedzie wygladała asymilacja podbitych terenów ( zapewne bedzie jak w RTW - miasto odpowiednio duże = można wystawiać co sie chce w jedną ture po podbiciu nieważne czy to miasto 10km od stolicy czy z drugiej strony Europy ), o potrzebie zaopatrywania armii, liniach zaopatrzenia które mozna przeciąć i wygłodzić przeciwnika bez walki, o np możliwości zmiany ustroju ( odwzorowanie Rzymskich wojen domowych - Sulla, Mariusz et consortes ), o tym czy bedą jakieś sztuczne ograniczenia w rozwoju regionów jak w Empire czy bedzie mozna zbudowac wszystko wszedzie jak w RTW itp itd itd.
Po prostu nie mamy czego innego krytykowac i o czym innym mowić.

McAbra
19-05-2013, 12:33
:idea: Możecie nie krytykować w ogóle. :P

kuroi
19-05-2013, 14:18
Gdy ma się powody, by krytykować, to się to robi.
A z mojego punktu widzenia jest wiele rzeczy, które są tej krytyki godne.
Nie widzę powodu, by wstrzymywać się od krytyki gdy uważa się, że coś jest nie tak.

Myrkull
19-05-2013, 14:20
o np możliwości zmiany ustroju ( odwzorowanie Rzymskich wojen domowych - Sulla, Mariusz et consortes )
Jest potwierdzona, np. Republika Rzymska może przekształcić się w cesarstwo.

Nie widzę powodu, by wstrzymywać się od krytyki gdy uważa się, że coś jest nie tak.
Ale po co się aż tak grą stresować? ;)

Canaris
19-05-2013, 15:47
Gdy ma się powody, by krytykować, to się to robi.
A z mojego punktu widzenia jest wiele rzeczy, które są tej krytyki godne.
Nie widzę powodu, by wstrzymywać się od krytyki gdy uważa się, że coś jest nie tak.

TO !


Jest potwierdzona, np. Republika Rzymska może przekształcić się w cesarstwo.

Jak to bedzie wyglądało tak ja zmiana ustroju w Empire to ja podziekuje i postoje.


Ale po co się aż tak grą stresować?

A kto tu sie stresuje ?? Ot zwykłe wytykanie głupot i błedów.

Myrkull
19-05-2013, 16:01
Jak to bedzie wyglądało tak ja zmiana ustroju w Empire to ja podziekuje i postoje.
Chyba i tak podziękujesz i postoisz. ;)

A kto tu sie stresuje ?? Ot zwykłe wytykanie głupot i błedów.
No, takie nieustanne narzekanie na to że "powinno być lepiej" nie jest zbyt zdrowe.
Odnoszę wrażenie że tą grą bardziej przejmują się osoby którym ona się nie podoba. Ciekawe zjawisko.

Wald
19-05-2013, 16:29
Odnoszę wrażenie że tą grą bardziej przejmują się osoby którym ona się nie podoba. Ciekawe zjawisko.

oraz te osoby które zagrają w nią góra 10 godzin i rzucą w kąt ;)

kuroi
19-05-2013, 17:16
Odnoszę wrażenie że tą grą bardziej przejmują się osoby którym ona się nie podoba. Ciekawe zjawisko.
Odnoszę wrażenie, że odnosisz błędne wrażenie.
Z mojego punktu widzenia grą się przejmują Ci ludzie, którym zależy na tym, by była ona dobra. Ci ludzie, którzy nie zadowolą się fuszerką, którą niestety zapewne dostaną.
W dzisiejszych czasach może to być coś zaskakującego, ale niektórzy gracze nie lubią dostawać gry zrobionej na odwal i z powycinaną zawartością.

Canaris
19-05-2013, 17:35
No, takie nieustanne narzekanie na to że "powinno być lepiej" nie jest zbyt zdrowe.

Wieczne włażenie w odbytnice twórcow tez nie ...


oraz te osoby które zagrają w nią góra 10 godzin i rzucą w kąt

Nie sądze żeby dzieciaki, które rzucą w kąt tą gre po 10 godzinach, bo znajdą inny "cool " i "awesome" tytuł tak bardzo przejmowały sie jakością tego co kupują za pieniądze rodziców ... ;)


Odnoszę wrażenie, że odnosisz błędne wrażenie.
Z mojego punktu widzenia grą się przejmują Ci ludzie, którym zależy na tym, by była ona dobra. Ci ludzie, którzy nie zadowolą się fuszerką, którą niestety zapewne dostaną.
W dzisiejszych czasach może to być coś zaskakującego, ale niektórzy gracze nie lubią dostawać gry zrobionej na odwal i z powycinaną zawartością.
[/quote]
<brakująca_emota_owacji_na_stojąco>

KLAssurbanipal
19-05-2013, 18:15
http://imageshack.us/a/img707/522/screenshot20130518at115.png

legoras
19-05-2013, 18:38
Jak mniemam, Gladiatorzy będą :)

hełm wygląda ciekawie, szkoda że taka słaba jakość..

Poliorketes
19-05-2013, 19:03
Oby tylko nie był lwów bojowych ;)

Grogmir
19-05-2013, 19:08
Może jak zbudujemy arenę to będzie dostępna minigra w stylu Spartan: Total Warrior, w której pokierujemy gladiatorem. :p

Wald
19-05-2013, 19:12
a może jednak będzie coś w rodzaju cechy z R1, czyli : "ulubiony pies myśliwski" ale tym razem taki lew lub inny groźny zwierz :D będzie przy jednostce generała

McAbra
19-05-2013, 19:18
Ulubiony lew był i w Rome 1 :)

Myrkull
21-05-2013, 17:02
Odnoszę wrażenie, że odnosisz błędne wrażenie.
Z mojego punktu widzenia grą się przejmują Ci ludzie, którym zależy na tym, by była ona dobra. Ci ludzie, którzy nie zadowolą się fuszerką, którą niestety zapewne dostaną.
W dzisiejszych czasach może to być coś zaskakującego, ale niektórzy gracze nie lubią dostawać gry zrobionej na odwal i z powycinaną zawartością.
Zaraz, to gra wam się chyba nie podoba skoro nazywacie ją fuszerką i mocno wytykacie błędy? I ciągle o tym wypisujecie - widać wyraźne przejęcie z waszej strony. A u osób w większości zadowolonych z tej gry takiej aktywności nie widać. I jak to smooqu napisał:
a tutaj ciągle czytam posty ludzi, którzy DOSKONALE wiedzą, że Rome 2 NIE SPEŁNI ich oczekiwań, bo chcieliby innej gry (np. bardziej nastawionej na ekonomię i zarządzanie, jak Canaris) i mimo to nieustannie piszą o tym jakie to CA JEST CHU&*$% bo nie zrobi z Rome Total War drugiej Victorii itd, albo tarcze jakiś tam żołnierzy są brudne (LOL).

Wieczne włażenie w odbytnice twórcow tez nie ...
Oczywiście, ale Hetman jest tylko jeden na forum. ;)

Nie sądze żeby dzieciaki, które rzucą w kąt tą gre po 10 godzinach, bo znajdą inny "cool " i "awesome" tytuł tak bardzo przejmowały sie jakością tego co kupują za pieniądze rodziców ...
Ty musisz być stary dziad, skoro tak często podkreślasz swoją dojrzałość. :twisted:

towarzysz_pancerny
08-06-2013, 15:34
Nie znalazłem obrazka nawet niehistorycznej żywej płonącej świni ale jak bedą je robili to są poprawnie wygladajace zwłoki

http://t1.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcTqUwK4tAFL3oRoy2-RPa2BWDZ0bw_izKaCvQ4wAlttzcDPBM7AQg

(I już tu nie świnię)

KLAssurbanipal
11-06-2013, 21:58
Można pogawędzić o agentach, których widzimy na mapie kampanii.

1. Prawdopodobnie rzymski czempion, coś w stylu bohatera.

http://img833.imageshack.us/img833/4544/agent1.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/833/agent1.jpg/)

2. Prawdopodobnie grecki czempion, coś w stylu bohatera.

http://img802.imageshack.us/img802/5661/agent2.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/802/agent2.jpg/)
[spoiler:16nr8h3q]Ma na sobie hełm koryncki, więc tłumaczenie Lusteda, że ten hełm dali tylko jednej spartańskiej jednostce po raz kolejny okazało się blefem. ;)[/spoiler:16nr8h3q]

3. Kobieta... Wiedźma? Wróżka? Wojowniczka?

http://img832.imageshack.us/img832/681/agent3.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/832/agent3.jpg/)

4. Na moje to jakiś zwiadowca nubijski (choć wygląda bardziej na Zulusa).

http://img38.imageshack.us/img38/9388/agent4c.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/38/agent4c.jpg/)

5. Ten wydaje się najbardziej pewny - szpieg.

http://img90.imageshack.us/img90/7066/agent5.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/90/agent5.jpg/)

Il Duce
11-06-2013, 22:18
Myślę że ci czempioni bedą działać na zasadzie "zamorskiego weterana" z FOTS.

Asuryan
11-06-2013, 23:05
3. Kobieta... Wiedźma? Wróżka? Wojowniczka?
Być może po prostu skrytobójczyni.

voitek
11-06-2013, 23:10
Wygląda raczej jak Boudika, może zły model

KLAssurbanipal
11-06-2013, 23:55
Bardzo się cieszę, że wreszcie Egipt ma hellenistyczne rydwany. :) Szkoda tylko, że woźnicowie nie mają oapncerzonych rąk, a konie hełmu z grzebieniem - jak na źródłowym obrazku z Pergamonu. Ale i tak jestem bardzo zadowolony, że ta jednostka nie jest z epoki Ramzesa. 8-)

http://img96.imageshack.us/img96/2769/egyptianscythedchariots.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/96/egyptianscythedchariots.jpg/)

http://img706.imageshack.us/img706/908/scythedchariots.jpg

Promulgacja
12-06-2013, 10:17
Patrząc na ilość żołnierzy w poszczególnych oddziałach jestem trochę zaniepokojony. W tych nowych screenach widać np falangę w której jest 169 osób, a i tak jest to oddział na "oko" najbardziej liczny. Oby zmiana wielkości jednostek była tak prosta jak w Shogunie (campaign_unit_multiplier w preferences script).

Il Duce
12-06-2013, 10:30
Po za tym niepokoi to że falanga jest miażdżona od frontu przez legionistów. Oby to się zmieniło w finalnej wersji gry bo inaczej państwa Hellenistyczne zostaną mocno skrzywdzone.

KLAssurbanipal
12-06-2013, 18:17
Zauważcie co odkryłem w trailerze - katafraktów.

http://img819.imageshack.us/img819/667/beztytuulnh.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/819/beztytuulnh.jpg/)

Zaznaczyłem elementy, które pokrywają się ze screenem Partów - kita w hełmie, zbroja oraz opancerzenie konia. Widać, że dokładnie to ta sama jednostka.

http://img842.imageshack.us/img842/2213/egyptiancataphracts.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/842/egyptiancataphracts.jpg/)

Lusted mi nawet raczył odpisać:


Hellenic and Eastern Cataphracts will look different.

Those units are on the Roman side in the trailer.

Egypt does not have access to Hellenic Cataphracts.

Teraz pytanie - co miał na myśli - czy rzymskich katafraktów u schyłku Republiki czy najemników? Na kolejne pytanie nie pofatygował się z odpowiedzią. ;)


Przy analizie innego screena odkryłem Rzymianina w zbroi - manica. Poniżej podaję co to jest:

http://en.wikipedia.org/wiki/Manica_%28armguard%29

http://img833.imageshack.us/img833/4544/agent1.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/833/agent1.jpg/)

[spoiler:1k2ivahl]http://www.romanarmy.net/images/Pages/articles/manica1.jpg
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/c/cf/Roman_legionaire_with_manica_01.jpg/399px-Roman_legionaire_with_manica_01.jpg
http://2.bp.blogspot.com/_R6DlEB-7pyE/TJ5UNUjgHRI/AAAAAAAABDs/E_DSIXsA8es/s1600/legionariosencombatesegvc3.jpg
http://www.legionxxiv.org/loricapage/manicaebent.jpg
http://i1.ifrm.com/2279/116/upload/p22000728.jpg[/spoiler:1k2ivahl]

Il Duce
12-06-2013, 22:29
Myślę że na 99,9% są to najemnicy albo jacyś sprzymierzeńcy.(żołnierze Mitrydatesa?)

smooqu
12-06-2013, 23:17
Zauważcie co odkryłem w trailerze - katafraktów.


Masz sokole oko :)

Harry-Potter-TW
13-06-2013, 17:55
Mi by się bardzo spodobała opcja zwiększenia liczby agentów. I przywrócenie dyplomaty. Dyplomacja mogła by być po staremu, ale taki dyplomata mógłby zwiększyć szanse naszych dyplomatycznych poczynań, a potem awansować na ambasadora. To byłoby cool. Mogli by też zrobić coś z kadrą oficerska na polu bitwy, tak aby nie opłacało się zabić jej u przeciwnika. Oficerowie mogli by też uciec z pola bitwy jako osobne jednostki agentów, ciekawe co by z tego wynikło - tak kombinuje, bo ta dyplomacja taka dla mnie płytka:/
Edit: w sumie to będę czempioni czy coś, więc moje marzenia zrealizują się chociaż w części.

KLAssurbanipal
13-06-2013, 21:44
Zauważcie co odkryłem w trailerze - katafraktów.


Masz sokole oko :)

Dzięki modowaniu zwracam uwagę na każdy element, stąd katafrakci czy manica :)

Tym razem podkradłem to z TWC - czarnoskórzy legioniści?

http://img441.imageshack.us/img441/985/91951930.jpg

voitek
13-06-2013, 21:48
A co w tym dziwnego?

MichalKruk
13-06-2013, 22:15
Jakimś super mega zapalonym historykiem nie jestem ale armie Rzymską stanowili mieszkańcy dzisiejszych Włoch, Frakcji, Grecji i Hiszpanii z innych terenów CHYBA nie zaciągano ludzi tym bardziej że ludzie sami musieli mieć kase na sprzęt a tam w np: Egipcie pod rządami Rzymu CHYBA nie było tak jak w miastach we Włoszech. :)

voitek
13-06-2013, 22:19
A to niby czemu? W starożytności nie było rasizmu. Murzyn mógł być wyzwoleńcem i bez problemu zaciągnąć się do armii. Przecież niewolnicy dostawali zapłatę za swoje usługi i w przyszłości mogli się sami wykupić, by stać się wolnymi ludźmi.
Są przesłanki o czarnoskórych rzymskich urzędnikach czy politykach.

Nie miało znaczenia to czy jesteś czarny czy biały. Ważne było to, że albo byłeś niewolnikiem albo nie.

Lord Wełnowór
13-06-2013, 22:22
No ale dziwne i nienaturalne raczej to jest, że na mapie kampanii, gdzie żołnierz symbolizuje całą armię, rzymianin jest akurat murzynem. Raczej niedopatrzenie twórców, wypadek przy pracy albo na szybkości zrobili i na sto pro nie będzie legionistów murzynów.

voitek
13-06-2013, 22:23
Dalej nie rozumiem dlaczego nie może to być Murzyn? Co w tym nienaturalnego i nienormalnego?

Lord Wełnowór
13-06-2013, 22:26
Hmm Voitek, a od kiedy Ty tak jesteś za historycznością, że dopuszczasz rzymianina-murzyna, bo się znajdą takie przesłanki?

MichalKruk
13-06-2013, 22:28
Są przesłanki o czarnoskórych rzymskich urzędnikach czy politykach.

Politycy politykami, ale czy jacyś z nich byli generałami? Bo na mapie kampanii zazwyczaj pokazany jest generał danej armii...

W sumie mi to obojętnie czarny czy biały, ważne żeby nie spaprali falangi i wiele innych aspektów ważniejszych niż murzyn-generał :)

voitek
13-06-2013, 22:29
To raczej kwestia twojego uprzedzonego podejścia do Murzynów, a nie tego czy ja jestem za historycznością czy nie.

Lord Wełnowór
13-06-2013, 22:36
Tak, bo powiedziałem, że nie pasuje mi symbol rzymskiego legionisty jako czarnoskórego, tzn od razu, że mam uprzedzenia? To może tak, w polskim parlamencie mamy jednego czarnoskórego posła. To może w takim razie, jak tworzymy wyobrażenie naszego parlamentu, to pokazujmy sylwetkę posła Godsona? No to będzie na pewno bardzo racjonalne... (z całym szacunkiem oczywiście dla pana Godsona)

voitek
13-06-2013, 22:38
Ale co to za problem, że jest po prostu możliwość posiadania czarnego generała? Przecież nie wszyscy będą Murzynami? Nie rozumiem w czym ci to przeszkadza.

Lord Wełnowór
13-06-2013, 22:44
Oczywiście, nie przeszkadza mi w niczym - jeśli każdy generał będzie miał swoją własną teksturkę na mapie kampanii i czarny generał będzie raczej wyjątkiem, a nie zjawiskiem powszechnie spotykanym.

voitek
13-06-2013, 22:45
Oczywiście, że nie będzie samych Murzynów :D Po prostu dali to jaki urozmaicenie.

Lord Wełnowór
13-06-2013, 22:47
Zobaczymy w ogóle czy dadzą jakichkolwiek czarnoskórych generałów :p

Poliorketes
14-06-2013, 00:11
Ale co to za problem, że jest po prostu możliwość posiadania czarnego generała? Przecież nie wszyscy będą Murzynami? Nie rozumiem w czym ci to przeszkadza.

Voitek, a weź zarzuć jakimś konkretnym przykładem czarnoskórego rzymskiego generała, bo ciekaw jestem (jedyny jakiego kojarzę, to ten ze słabego serialu o młodym Oktawianie, ale to postać fikcyjna).
A rasizm jest stary jak świat, ludzie antyku byli rasistami do kwadratu. Opcja posiadania czarnoskórego generała to pewnie przejaw wszechobecnej poprawność politycznej. Skoro w filmie Thor mieliśmy boga-murzyna, to czemu w Rzymie nie możemy mieć czarnoskórego generała. Tylko mi nie pisz że jestem rasistą ;)

Tessali
14-06-2013, 05:08
Generał murzyn, legioniści po połowie Chińczycy (są przesłanki ze rzymianie prowadzili wymianę handlową z Chinami) i hindusi. Biali niech zostaną niewolnikami. Będzie poprawnie politycznie :)

Robb20
14-06-2013, 06:59
Ten czaroskóry generał jest na terytorium egiptu. Być może jak stworzymy legion np. w egipcie to będzie więcej czarnoskórych ludzi. To samo z uzupełnianiem armii. Myśle że po galii nie będą latać czarnoskórzy. Co do koloru skury to mi to jest obojętne.

Harry-Potter-TW
14-06-2013, 07:48
"z kury" to się rosół robi:P. Dyskusja o kolorze skóry... LOL. Ale mogli by zrobić agenta a'la zgredek - Putin z H. Pottera :D

Kerdej
14-06-2013, 08:42
Może to tylko taki mocno opalony facet i takie oświetlenie, a nie jest murzynem wcale. Ta sama armia stoi obok tego egipskiego agenta na tym screenie- http://www.gry-online.pl/S055.asp?ID=262848 -na filmiku potem rusza na północ (swoją drogą jak się porusza to gość wsiada na konia i wygląda wtedy jak bohater z Heroes of M&M). :P

Harry-Potter-TW
14-06-2013, 11:10
No właśnie - mocno opalony facet. Po prostu ma faktorie handlową i solarium z chin sprowadza. Lol ale suchar:D.

KLAssurbanipal
14-06-2013, 21:40
.
Nie sądzicie, ze gdyby przerobić je lekko na mozaiki byłoby o niebo lepiej?

http://i4.minus.com/ibn5KdCGqGOZiK.jpg


Choć i tak najlepiej i najprzystępniej prezentują się tradycyjne:

[spoiler:3o5kh1gi]http://img838.imageshack.us/img838/1254/icon4e.jpg[/spoiler:3o5kh1gi]

Także z STW2 prezentowały się dobrze i bardzo klimatycznie:

[spoiler:3o5kh1gi]http://sergeantyork.webs.com/images/cavalry_1.png[/spoiler:3o5kh1gi]

MichalKruk
14-06-2013, 23:02
Chyba wole te z Rome 2 niż te z Shoguna 2.... Dla mnie te z Shoguna to totalny masochizm... te z Rome też ale przynajmniej przypominają ludzi a nie anime czy tam mange czy co to tam jest...

Chociaż i tak było by najlepiej jak by dali klasyczne a nie jakieś wymysły swoje...

KLAssurbanipal
14-06-2013, 23:16
anime, mange? To jest wzorowane na oryginalnej sztuce feudalnej Japonii. Te z Rome 1 tylko trochę przypominają ceramikę grecką. Poza tym są z niewłaściwej epoki. W epoce Rome 2 sztuka hellenistyczna i rzymska była tak rozwinięta, że przypominała sztukę renesansu.

[spoiler:37lbeock]http://cdn103.iofferphoto.com/img/item/892/818/66/o_Samurai-Archer.jpg

http://img2.etsystatic.com/008/0/6500921/il_fullxfull.385639294_9aq6.jpg

http://cdn101.iofferphoto.com/img/item/892/821/96/o_Samurai-Revolt-big.jpg[/spoiler:37lbeock]

Przykłady malarstwa rzymskiego, które było bardzo realistyczne i po upadku Rzymu dopiero zaczęto tak malować w renesansie:

[spoiler:37lbeock]http://projectionsystems.files.wordpress.com/2009/08/g-rufus.jpg

http://files.myopera.com/JohnWilliamGodward/albums/4630312/RomanPainting1.jpg

http://factsanddetails.com/media/2/20120227-Fayum%20mummy%20portrait%20ff.jpg

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/c/c3/Zetoyanfion.jpg

http://www.imageandnarrative.be/inarchive/painting/images/fulya04.jpg

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/5/56/Herculaneum_-_Hercules.jpg[/spoiler:37lbeock]


Tak więc widzisz, że units cards w STW2 są klimatyczne i historyczne, a te z RTW2 to jedna wielka ściema. :)

glaca
15-06-2013, 08:46
zapewne ''normalne'' unit cards będą dostępne jako dlc ;/ bo i pewnie modować ich nie będzie można ;]
a ze sztuki hellenistycznej warto przypomnieć rzeźbę Galaty/Gala (wąsatego z torquesem na szyi i ''celtycką trąbą'' pod nogami :P ) dlaczego sięgnięto po sztukę o 500 lat wcześniejszą? xd i na dodatek tworząc zupełnie nieczytelne ikony..?
[spoiler:byk95ke6]http://www.loustrzyki.edu.pl/przedmioty/sztuka/album/05_grecja/slides/umierajacy_gal.jpg[/spoiler:byk95ke6]

MichalKruk
15-06-2013, 09:03
Może te karty z Shoguna są Historyczne i Klimatyczne ale to są tylko karty jednostek i najlepiej żeby byly łatwo czytelne (a te z Rome 2 i Shoguna 2 nie są) a nie historyczne, jak ktoś grał w poprzednie części to musiał się przyzwyczaić do nowych kart, ja niektórych do teraz nie rozpoznaje. (Mam FOTS'a ale jak na multi gram z Shogunem i patrze jego armie to widze te karty, a często grałem z Shogunem w drużynie bo mój kumpel ma samego Shoguna2.)

Jak by dali to malarstwo Rzymskie które tu pokazałeś to by mogło naprawdę nieźle wyjść, ale raczej już kart nie zmienią, chyba że w jakimś dodatku.


zapewne ''normalne'' unit cards będą dostępne jako dlc ;/ bo i pewnie modować ich nie będzie można ;]

Pewnie chcą zrobić takie zrypane karty żeby ludzie kupowali DLC z normalnymi, o ile takie DLC oczywiście będzie, ale znając CA będzie.

KLAssurbanipal
15-06-2013, 10:31
Może te karty z Shoguna są Historyczne i Klimatyczne ale to są tylko karty jednostek i najlepiej żeby byly łatwo czytelne (a te z Rome 2 i Shoguna 2 nie są) a nie historyczne, jak ktoś grał w poprzednie części to musiał się przyzwyczaić do nowych kart, ja niektórych do teraz nie rozpoznaje.

Ja grałem w poprzednie i nie miałem problemu. Właśnie fajnie to rozwiązali, bo jednostki w grze były identyczne (różniły się kataną, yari itp.) a na units cards wyglądały cąłkiem różnorodnie - kolor odzieży, zbroi.



Jak by dali to malarstwo Rzymskie które tu pokazałeś to by mogło naprawdę nieźle wyjść, ale raczej już kart nie zmienią,

Malarstwo rzymskie pasuje bo jest klasyczne i units cards byłyby podobne do standardowych z poprzednich gier, a to byłoby najlepsze rozwiązanie (bo to co w STW2 się udało, nie wychodzi tutaj).


chyba że w jakimś dodatku.

Parodią będzie jeśli w dodatku o upadku Rzymu dadzą te units cards z epoki archaicznej (tysiąc lat różnicy). To tak jakby w grze o XV wieku dać units cards z okresu upadku Rzymu.

Westecz
15-06-2013, 11:20
A pokazywali już jak będą wyglądać te z Galami, Brytami itd? Bardzo mnie to ciekawi.

KLAssurbanipal
15-06-2013, 13:51
Raczej tak samo z 2 powodów:

- units cards zawsze są w jednym stylu dla wszystkich frakcji w grze,

- Rzymianie są w tym stylu choć to grecki styl archaiczny (podobny do niego), więc podobnie będzie z pozostałymi frakcjami.

towarzysz_pancerny
15-06-2013, 17:53
Niektóre np bedą w tej samej stylistyce ogólnie ale bedą bardziej przypominały np egipski hieroglif. Było na filmikach. Tak wiec wazowo-piramidowe ;)

KLAssurbanipal
16-06-2013, 23:18
Jednak wygląda to przeokrutnie bo egipski hieroglif utrzymany w kolorystyce wazy czasów archaicznych (czarna postać). Takie mieszanie ma się nijak do klimatu, którego to nie wytwarza. Units Cards powinny współgrać z resztą tego co widzimy na ekranie i epoką. ;)

Taki temat założyłem:

http://www.twcenter.net/forums/showthre ... th-June%29 (http://www.twcenter.net/forums/showthread.php?604494-The-ENCYCLOPEDIA-of-HELLENISTIC-HELMETS-%28all-helmets-have-historical-sources%29-screens-of-RTW2-where-are-those-helmets-%28Updated-16th-June%29)

towarzysz_pancerny
17-06-2013, 23:22
Wydaje sie że celowali w jakąś synteze stylistyki starożytnej. Jako że w basenie Morza Śródziemnego wyróżnial sie styl grecki wzięli z tego wiecej, tudzież trzon, szkielet i motyw przewodni, troche z tego i z tego, dodali z tamtego i owego, w zalezności od frakcji i jest - TAKA INWENCJA ARTYSTY, NIE MA SIE CO CZEPIAĆ Zgadzam sie ze zwykłe obrazki lepiej i przyjemniej sie "czyta" od tego "pisma obrazkowego".NO TO MOŻE JEDNAK JEST SIE CO CZEPIAĆ :lol: (taka inwencja arysty - glupie bo głupie ale siadło, jest, zdumiewa, wywołuje uśmieszek politownia, daje sie wydźwignąć na piedestał, zachwyca, niesmaczy, wystawia skierowanie do psychiatry, powoduje niestrawność samej siebie dwojakiego rodzaju: Z WŁASNEGO WYBORU I ZUPEŁNIE WBREW NIEMU, tak czy owak stanowiąc ozdobę i element użytkowy, czy to sie komuś podoba, czy tez nie. SZTUKA JEST WOLNOŚCIĄ WYBORU. A jak to sie ma do ikon z gry - NIE WIEM :lol:

Vlad
18-06-2013, 00:52
no to się wysiliłeś :( no, ale adminem gdzieś tam jesteś :shock: