PDA

Zobacz pełną wersję : Starożytny Rzym



Wiktor_Lechki
02-10-2009, 19:16
Wątek przeznaczony do dyskusji na temat Starożytnego Rzymu, czyli od założenia miasta upadku Zachodniego Cesarstwa.
Wskazane są propozycje tytułów jeśli chodzi o wszystkie zagadnienia związane z antycznym Rzymem.

http://www.gandalf.com.pl/b/historia-sp ... ego-rzymu/ (http://www.gandalf.com.pl/b/historia-spoleczna-starozytnego-rzymu/)

Czytał ktoś tą książkę?

tomsn
02-10-2009, 19:38
Oczywiście - świetna synteza. kolejny samograj dot. syntez rzymskich. Trzeba przeczytać. Raczej nie traci na aktualności z biegiem lat.

Herr Puzon
02-10-2009, 20:32
Witam !! Ja osobiście polecam książkę Dzieje Greków i Rzymian świętej pamieci Kubiaka, znawcy okresu antycznego. Jest starożytnośc a Rzym jest świetnie pokazany POLECAM!!!

Wiktor_Lechki
02-10-2009, 21:01
Witam !! Ja osobiście polecam książkę Dzieje Greków i Rzymian świętej pamieci Kubiaka, znawcy okresu antycznego. Jest starożytnośc a Rzym jest świetnie pokazany POLECAM!!!

Myślę, że książka jest w miarę dobra, lecz tylko dla kompletnych laików jeśli chodzi o dzieje Rzymu (cz też Grecji, w pierwszej części książki). Daje bardzo powierzchowne pojęcie o Rzymie, ale jak wspomniałem- jest dobra tylko i wyłącznie na początek przygody z historią starożytną ;)

Wiktor_Lechki
03-10-2009, 18:17
Co sądzicie o reformach serwiańskich? Czy można ustalić datę dokładniejszą niż "panowanie króla Serwiusa Tulliusa" (czyli od 578 do 543 p.n.e.) ?
I czy możliwe jest to, że armia rzymu po reformie Serviusa liczyła 193 centurii? Jeśli tak to, czy "centuria" musiało oznaczać, że znajduje się tam 100 żołnierzy, czy było po prostu nazwą?

Furiusz
03-10-2009, 19:22
opracowan o Rzymie jest całkiem sporo (scullard'a 9dokładnej pisowni nie pamiętam wydane w serii ceram - jak na dziś trochę już trąci myszką) no ale przede wszystkim Ziółkowski :D
a wracając do samego pytania to albo Ziółek którego czytasz całkiem sporo się o tym rozpisał, albo miesza mi się z jego wykładem.

tomsn
03-10-2009, 19:43
Scullard i Ziółkowski to jednak pozycje nieporównywalne. Scullarda czyta się jako całościowy look - oparty w głównej mierze na źródłach pisanych. Porównać go można - (chętnie to robię) chociażby do Maszkina.
Z kolei Ziółkowski to dla mnie zbiór przyczynków, monografii - porównuję go bardziej do np. Vademecum Wipszyckiej. ale to tylko takie moje pierdoły...

Wiktor_Lechki
03-10-2009, 19:54
a wracając do samego pytania to albo Ziółek którego czytasz całkiem sporo się o tym rozpisał, albo miesza mi się z jego wykładem.
Rozpisał, ale nie ma tam wszystkich odpowiedzi na pytania z mojego poprzedniego posta ;)

Ja, Klaudiusz
05-10-2009, 17:22
Najlepsza synteza o starożytny Rzymie to książka "Starożytny Rzym" śp. pani prof Marii Jaczynowskiej i dr Pawlaka.
http://www.taniaksiazka.pl/starozytny-r ... 58044.html (http://www.taniaksiazka.pl/starozytny-rzym-jaczynowska-maria-pawlak-marcin-p-158044.html)
No i oczywiście sławetny Scullard.

Wiktor_Lechki
05-10-2009, 17:33
Skończę "Historię Rzymu" Ziółkowskiego to sprawdzę tą pozycję.

tomsn
05-10-2009, 17:38
Zgadza się. To po prostu podręcznik.
Zainteresowanym polecam mniej podręcznikowy, ale jak najbardziej ogólny: "Starożytny Rzym we współczesnych badaniach" - nie pomnę roku wydania, ale wszystkie większe biblioteki dysponują. To szereg artykułów, a najważniejszych aspektach świata rzymskiego.

Z syntez dobra, pisana w anglosaskim stylu jest Wellsa - Cesarstwo Rzymskie. To seria Fontana - udatnie przetłum aczona na polski. Z tej samej serii czytałem też Późne Cesarstwo Rzymskie i Świat Hellenistyczny.

Wiktor_Lechki
05-10-2009, 17:46
Z syntez dobra, pisana w anglosaskim stylu jest Wellsa - Cesarstwo Rzymskie. .

Póki co przeczytałem tylko "Poczet Cesarzy Rzymskich" A.Krawczuka, jeśli chodzi o syntezę na temat Cesarstwa Rzymskiego.
Czy książki są porównywalne, jeśli chodzi o poziom? (:

Furiusz
05-10-2009, 19:51
Scullard to archeologia już :D zwłaszcza jeśli idzie o początkowe okresy historii Rzymu.
Co do Jaczynowskiej, to mam wydanie jeszcze komunistyczne :D Nigdy nie zapomnę Ziółkowskiego gdy ktoś wspomniał śp Jaczynowską na jego zajęciach :D :mrgreen:

Wiktor_Lechki
05-10-2009, 22:48
Miałeś/masz zajęcia z Ziółkowskim? :o

tomsn
06-10-2009, 13:04
"Poczet Cesarzy Rzymskich" Krawczuka to po prostu zbiór biografii. Sprawy społeczne czy gospodarcze omawia jedynie przy okazji np. reform przeprowadzonych przez danego władcę. Poczet do dobry odnośnik, gdy chce się szybko poznać danego statystę. Napisany oczywiście w pięknym literacjim stylu. opiera się zdecydowanie na źródłach pisanych.

Wells to po prostu tok narracji - inny niż w przypadku takiej np. Jaczynowskiej, gdzie wszystko jest poukładane. Warto przeczytać Wellsa - jest tam też sporo źródeł, choćby w postaci inskrypcji (jeśli dobrze pamiętam - nie mam teraz książki przy sobie)

Furiusz
06-10-2009, 20:46
Miałeś/masz zajęcia z Ziółkowskim?

taa dostałem od niego oprócz książki z dedykacją tez piątkę ale raczej dlatego, że ci co przychodzili do niego w czwartek (czyli ja) dostali pięć a reszta co się spóźniła 4 :D
Jeśli będziesz miał kiedys okazje go posłuchać to polecam, lepiej mówi niż pisze. No i jak większość wielkich ma swoje dziwactwa - stosunek do Jaczynowskiej czy sposób prowadzenia wykładów.

Fallen
27-11-2009, 14:14
Wielka historia powszechna
Dzieje rzymskie
L.Piotrowicz
co sądzicie o tej "książce"

tomsn
27-11-2009, 14:31
No cóż, czytałem ale juz dość dawno - jak każda starsza kompilacja dobra na początek, ale ja potraktowałbym to jako rzecz do czytania ku rozrywce, w sensie - dla samej przyjemności czytania. Może ktoś bardzie na bieżąco pomoże Ci bardziej...?

Furiusz
27-11-2009, 15:50
Ja bym tak tego nie deprecjonował, niektóre rzeczy na które on zwraca uwagę, warto znać :d świat się zmienił nauka poszła do przodu, zwłaszcza archeologia, ale to nie jest takie kompletne nic :D Porównaj z E. Gibbonem, książka wydana ponad 200 lat temu a nadal cieszy się atencja jako pozycja naukowa :D

Kobrax
18-01-2013, 16:48
Mam prośbę. Zamierzam poprawić moje opowiadanie historyczne o powstaniu Spartakusa (właściwie to przerobić bo było ono pisane w podstawówce) ale skoro w końcu chcę się za to zabrać to chciałbym to zrobić porządnie. Potrzebował bym w związku z tym jakąś książkę o Rzymie tamtego okresu, dobrze jakby miała opis legionów rzymskich i sposób ich walki. Jak nie to potrzebował bym też taką książkę, która o tym opowiada. Jeżeli znacie też coś co przybliży mi bardziej samo powstanie Spartakusa to też chętnie się dowiem co to za książka. Przy okazji też będę mógł poznać bardziej okres, który mnie interesuje, a nie tylko wiedzieć, że było wtedy powstanie i jego przebieg. O ogólnie przyjmę wszelkiego rodzaju porady bo na pewno się mi przydadzą.

Bronti
18-01-2013, 21:24
http://www.amercom.com.pl/wielkie-bitwy ... -HB-9.html (http://www.amercom.com.pl/wielkie-bitwy-historii/457-HB-9.html)

Kobrax
18-01-2013, 22:17
O dzięki wielkie, na pewno skorzystam z takiej okazji. Zna ktoś coś jeszcze o starożytnym Rzymie tamtego okresu? W szczególności o wojsku i jego sposobie walki.

18-01-2013, 22:28
O dzięki wielkie, na pewno skorzystam z takiej okazji. Zna ktoś coś jeszcze o starożytnym Rzymie tamtego okresu? W szczególności o wojsku i jego sposobie walki.
Powinno coś w tym być ;)
[spoiler:ptt1mcp0]* Obszerna bibliografia w: Cary M., Scullard H. H., Dzieje Rzymu, Warszawa 1992, t. II, s. 639-668
(opracował M. Stępień)
Alföldi A., Historia społeczna starożytnego Rzymu, Poznań 1998
Amielańczyk K., Lex Cornelia de sicariis et veneficis. Ustawa Korneliusza Sulli przeciwko
nożownikom i trucicielom, Lublin 2011
(http://press.umcs.lublin.pl/perl/ksin_wu.pl?id=XG5IYxocRQmYLuizOhNMng&.Docel=wstep_pokaz)
Amielańczyk K., Dębski A., Słapek D. (red.), Ochrona bezpieczeństwa i porządku publicznego w
prawie rzymskim, Lublin 2010
(http://press.umcs.lublin.pl/perl/ksin_wu.pl?id=gWcVG7X599vnj-NmfZ02TA&.Aktual=wstep_pokaz&id_ksiazka=2912)
Awianowicz B. B., Monety Republiki Rzymskiej. Kompendium, Toruń 2010
(http://classica-mediaevalia.pl/2010/12/bartosz-b-awianowicz-monety-republiki-rzymskiej-kompendium/)
Bartnik A., Powstanie Cywilisa 69-70 n.e., Zabrze–Tarnowskie Góry 2011
(http://infort-sklep.pl/index.html)
Bender P., Ameryka - Nowy Rzym. Historia równoległa dwóch imperiów, Warszawa 2004
Biernacka-Lubańska M., Śladami Rzymian po Hiszpanii, Wrocław 1983
Birley A. R., Hadrian, Warszawa 2002
Bolz B., Niewolnicy w pismach Cicerona, Poznań 1963
Boruch W., Aspekty polityczne i ideologiczne panowania cesarza Domicjana (81-96 r. po Chr.) w
świetle mennictwa imperialnego, XP m nr 1, Poznań 2002
Bringmann K., Historia Republiki Rzymskiej. Od początków do czasów Augusta, Poznań 2010
(http://classica-mediaevalia.pl/2011/02/klaus-bringmann-historia-republiki-rzymskiej/)
9
Brown P., Świat późnego antyku. Od Marka Aureliusza do Mahometa, Warszawa 1991
Brown P., Augustyn z Hippony, Warszawa 1993
Browning R., Justynian i Teodora, Warszawa 1996
Browning R., Cesarstwo bizantyńskie, Warszawa 1997
Burckardt J., Czasy Konstantyna Wielkiego, Warszawa 1992
Byra M., Powstanie w Judei 66-74 n.e., Zabrze 2011 (http://infort-sklep.pl/index.html).
Cameron A., Późne cesarstwo rzymskie, Warszawa 2005 (FHAW)
Carcopino J., Życie codzienne w Rzymie w okresie rozkwitu cesarstwa, Warszawa 1960
Cary M., Scullard H. H., Dzieje Rzymu, t. I-II, Warszawa 1992
Carry M., Warmington E. H., Starożytni odkrywcy, Warszawa 1963
Casson L., Podróże w starożytnym Świecie, Ossolineum 1981
Charles-Picard G. i C., Życie codzienne w Kartaginie w czasach Hannibala, Warszawa 1962
Ciechanowicz J., Rzym - ludzie i budowle, Warszawa 1987
Ciecieląg J., Palestyna w czasach Jezusa. Dzieje polityczne, Kraków 2000
Ciecieląg J., Polityczne dziedzictwo Heroda Wielkiego. Palestyna w epoce rzymsko-herodiańskiej,
Kraków 2002
Ciecieląg J., Poncjusz Piłat prefekt Judei, Kraków 2003
Cornell T., Matthews J., Rzym, Warszawa 1995
Cowan R., Rzymska sztuka wojenna od 109 p.n.e. do 313 n.e., Warszawa 2010
Crawford M., Rzym w okresie republiki, Warszawa 2004 (FHAW)
Cunliffe B., Starożytni Celtowie, Warszawa 2003
Daicoviciu H., Dakowie, Warszawa 1969
Danow Ch., Trakowie, Warszawa 1987
Dąbrowski K, Nagrodzka-Majchrzyk T., Tryjarski E., Hunowie europejscy, Proto-bułgarzy,
Chazarowie, Pieczyngowie, Wrocław 1975
Dobrowolski W., Malarstwo etruskie, Warszawa 1979
Długosz D., Barbarzyńcy w północnej Italii, Warszawa 2011
(http://www.wydawnictwotrio.pl/index.php?Tytul010=349&Podstrona=0)
Drążyk J., Kobiety a spisek Pizona, w: Grecy, Rzymianie i ich sąsiedzi, Nawotka K., Pawlak M.,
Pałuchowski A., Wojciechowska A. (wyd.), Wrocław 2007, s. 637-644 (Acta Universitatis
Wratislaviensis 2992, Antiquitas XXIX)
(http://www.jezuici.krakow.pl/cgi-bin/rjbo?b=kata&q=Antiquitas&f=60)
Duval P. M., Życie codzienne w Galii w okresie pokoju rzymskiego, Warszawa 1967
Dyczek P., Rhizon/Risinium. Od iliryjskiej osady do rzymskiego municipium, XP sa nr 35, Poznań
2009
Dyrlaga P. D., Cesarz Makryn. W cieniu wojen i uzurpacji, Towarzystwo Wydawnicze „Historia
Iagellonica”, Kraków 2010 (Notos – Scripta Antiqua et Byzantina IV)
(http://iagellonica.com.pl/?p0=2&p1=8&o=146)
Etienne R., Życie codzienne w Pompejach, Warszawa 1971
Evert-Kapesowa H., Historie konstantynopolitańskie, Warszawa 1964
Gaudemet J., Socjologiczne aspekty rodziny rzymskiej, Czasopismo Prawno-Historyczne, s. 41-56
Giardina A., Człowiek Rzymu, Warszawa 1997
Grant M., Neron, Warszawa 1980
Grant M., Gladiatorzy, Warszawa 1987
Grimal P., Miłość w Rzymie, Warszawa 1990
Gutt R., Matka, dziecko i medycyna w Grecji starożytnej i w Rzymie, Meander 34, 1979, nr 5-6, s.
265 nn.
Hamman A. G., Życie codzienne w Afryce Północnej w czasach św. Augustyna, Warszawa 1989
Haussig H. W., Historia kultury bizantyńskiej, Warszawa 1969
Heurgon J., Rzym i świat śródziemnomorski do wojen punickich, Warszawa 1973
Iluk J., Grzywny sepulkralne w italskich epitafiach z okresu cesarstwa rzymskiego, Gdańsk 1985
Jaczynowska M., Dzieje Imperium Romanum, Warszawa 1996
Jaczynowska M., Historia starożytnego Rzymu, Warszawa 1986
Jaczynowska M., Pawlak M., Starożytny Rzym, Warszawa 2011 (Wydawnictwo TRIO)
Jundziłł J., Rodzina rzymska w czasach prosperity i przemian ustrojowych II wieku, Bydgoszcz 1996
10
Kamienik R., Z zagadnień życia rodzinnego niewolników w Rzymie za cesarstwa, Antiquitas 5, 1975,
s. 49-77
Kamienik R., Dominus coniunx, Balcanica Posnaniensia 3, 1984, s. 193-200
Kamienik R., Studia nad powstaniem Spartakusa, 1984
Kamienik R., Studia nad powstaniem Spartakusa, Lublin 1994
Kapera Z., Masada, Filomata 1966, nr 196, s. 312-326
Kapera Z. J., Rękopisy z Masady: kontekst archeologiczny, przegląd treści, znaczenie, w: Studia z
archeologii Azji Przedniej i Starożytnego Wschodu, M. L. Bernhardt, L. W. Stefaniak (red.),
Kraków 1970, s. 189-208
Kasjusz Dion, Księgi flawijskie (Historia rzymska LXV-LXVII), Poznań 2011 (tłum. M. Kaźmierska i
D. Latanowicz-Domecka, wstęp i kom. L. Mrozewicz, Fontes Historiae Antiquae XIX)
(http://press.amu.edu.pl/)
Keaveney A., Lukullus, Warszawa 1998
Kehne P., „Babska władza” u ludów ościennych w ujęciu historiografii rzymskiej, XP sa nr 14,
Poznań 2002
Kęciek K., Dzieje Kartagińczyków. Historia nie zawsze ortodoksyjna, Warszawa 2003
Klein M. J., Rzymska Moguncja (Mogontiacum) w świetle najnowszych badań, XP sa nr 13, Poznań
2002
Kłodziński K., Sekretarze ab epistulis i a libellis w kancelarii cesarzy od Augusta do Hadriana.
Studium historyczno-prawne, Toruń 2011
(http://www.wydawnictwoumk.pl/prod_73611_Sekretarze_ab_epistulis_i_a_libellis_w_ kancelarii_cesarzy_od.html#)
Kolendo J., Kolonat w Afryce Rzymskiej w I-II wieku, Warszawa 1962
Kolendo J., Niewolnicy i wyzwoleńcy cesarscy w administracji Imperium rzymskiego, Kwartalnik
Historyczny 79, 2, 1972, s. 261-265
Kolendo J., Specyficzne zastosowanie pracy niewolników i wyzwoleńców w Rzymie. Nomenclator -„pamięć” swego pana lub patrona, w: Świat Antyczny. Stosunki społeczne, ideologia i polityka,
religia. Studia ofiarowane Izie Bieżuńskiej-Małowist w pięćdziesięciolecie pracy naukowej
przez jej uczniów, Bravo B., Kolendo J., Lengauer W. (red.), Warszawa 1988, s. 117-140
Kolendo J., Kontakty Rzymu z barbarzyńcami Europy Środkowej i Wschodniej, w: Starożytny Rzym
we współczesnych badaniach, Kotula T, Kunisz A., Wolski J. (red.), Kraków 1994, s. 211-231
Korpanty J., Rzymska pochwała idealnej żony, Meander 1980, z. 4, s. 156-164
Korpanty J., Teoria upadku obyczajów w Rzymie i jej funkcja ideologiczna, Meander 23, 1968, s. 29-44
Kotula T., Afryka Północna w starożytności, Wrocław 1972
Kotula T., Septymiusz Sewerus, cesarz z Lepcis Magna, Wrocław 1987
Kotula T., Kryzys III wieku w zachodnich prowincjach Cesarstwa Rzymskiego, Wrocław 1992
Kotula T., Barbarzyńcy i dworzanie. Rzym a barbarzyńcy w dworskiej literaturze późnorzymskiej,
Kraków 2004
Kotula T, Kunisz A., Wolski J. (red.), Starożytny Rzym we współczesnych badaniach, Kraków 1994
Krawczuk A., Ród Konstantyna, Warszawa 1985
2
Krawczuk A., Neron, Warszawa 1988
Krawczuk A., Kronika starożytnego Rzymu, Warszawa 1994
Krawczuk A, Poczet cesarzy rzymskich, t. I-II, Warszawa 1996
Krzyszowska A., Kulty prywatne w Pompejach, dysertacja doktorska dostępna w IH UWr., obroniona
1998 (też malarstwo pompejańskie), wydanie: Krzyszowska A., Les cultes privés à Pompéi,
Historia 156, Wrocław 2002
Kuhoff W., Cesarz Dioklecjan. Historyczne znaczenie tetrarchii, XP sa nr 17, Poznań 2003
Kumaniecki K., Cyceron i jego współcześni, Warszawa 1959
Kumaniecki K., Literatura rzymska. Okres cyceroński, Warszawa 1977
Kumaniecki K., August, Warszawa 2010 (wyd. z autografu przez A. Zawalską)
Lancel S., Hannibal, Warszawa 2001
Linderski I. J., Śmierć Tyberiusz Grakcha, XP sa nr 1, Poznań 1997
Łoposzko T., Historia społeczna republikańskiego Rzymu, Warszawa 1987
Łoposzko T., Zarys dziejów społecznych Cesarstwa Rzymskiego, Lublin 1989
11
Łoś A., Struktury społeczne w epoce wczesnego cesarstwa (27 p.n.e. - 235 n.e.). Warstwy wyższe, w:
Starożytny Rzym we współczesnych badaniach, Kotula T, Kunisz A., Wolski J. (red.), Kraków
1994, s. 49-79
Łuć I. A., Oddziały pretorianów w starożytnym Rzymie: rekrutacja, struktura, organizacja, Lublin
2004
Łuć I. A., Boni et mali milites Romani. Relacje między żołnierzami wojsk rzymskich w okresie
Wczesnego Cesarstwa, Kraków 2010
Maier J., Między Starym a Nowym Testamentem, Kraków 2002
Markale J., Wercyngetoryks, Warszawa 1981
Marrou H. I., Zmierzch Rzymu czy późna starożytność? II-IV wiek, Warszawa 1997
Martin J. P., Kult panującego w cesarstwie rzymskim, XP sa nr 23, Poznań 2005
Mączyńska M., Wędrówki Ludów. Historia niespokojnej epoki IV i V wieku., Warszawa–Kraków
1996
Mączyńska M., Europa w okresie wędrówek ludów, XP sa nr 11, Poznań 2001
Milik J. T., Dziesięć lat odkryć na Pustyni Judzkiej, Warszawa 1968
Misztal-Konecka J., Bigamia w prawie rzymskim, Lublin 2011
(http://wydawnictwo.kul.lublin.pl/sklep/)
Miszulin A. W., Powstanie Spartakusa. Zarys popularnonaukowy, Warszawa 1952 (zob. też E.
Wipszycka, O starożytności polemicznie, Warszawa 1994, s. 215-220)
Modrzewska-Pianetti I., Zarys archeologii Hiszpanii rzymskiej, Warszawa 2002
Mommsen T., Historyja rzymska, Warszawa 1867
Morawiecki L., Legum ac libertatis auctor et vindex. Marek Juniusz Brutus i jego program polityczny,
XP sa nr 10, Poznań 2001
Mrozek S., Ostatni wódz republiki. Życie i działalność Lucjusza Licyniusza Lukullusa, Gdańsk 2003
Musiał D., Antyczne korzenie chrześcijaństwa, Warszawa 2001
Ostrogorski G., Dzieje Bizancjum, Warszawa 1967
Ostrowski J. A., Słownik artystów starożytności, Katowice 1994
Ostrowski J. A., Starożytny Rzym. Polityka i sztuka, Warszawa–Kraków 1999
Paweł Diakon, Historia rzymska. Historia Longobardów, Warszawa 1995 (tłum. H. Cichocka)
Pawlak M., Niewolnicy prywatni w rzymskiej Afryce w okresie wczesnego cesarstwa, Historia 158,
Wrocław 2002
Piegdoń M., Galia Przedalpejska. Studia nad rzymską obecnością w północnej Italii w III-I w. p.n.e.,
Towarzystwo Wydawnicze „Historia Iagellonica”, Kraków 2009 (Notos – Scripta Antiqua et
Byzantina I)
Piegdoń M., Krassus. Polityk niespełnionych ambicji, Mediterraneum VIII, Kraków 2011
(http://iagellonica.com.pl/?p0=2&p1=8&o=159)
Pietri L., Święty Marcin, XP sa nr 7, Poznań 1999
Pina Polo F., Dziejopisarstwo, mos maiorum i rzymska tożsamość, XP sa nr 16, Poznań 2003
Płodzień S., Lex Rhodia de iactu. Studium historycznoprawne z zakresu rzymskiego prawa
handlowomorskiego, Lublin 2011 (wyd. 2)
Righini R., Między mitem a rzeczywistością. Indie w wyobrażeniach Rzymian od Oktawiana Augusta
do II wieku, XP sa nr 2, Poznań 1997
Rochała P., Las Teutoburski 9 r. n.e., Warszawa 2011
(http://ksiegarnia.bellona.pl/index.php?c=new&bid=3123&page=0)
Rozwadowski W., Nowe badania nad istotą małżeństwa rzymskiego, Meander 1987, z. 4-5, s. 237-247
Sadurska A., W cieniu Panteonu. O sztuce starożytnego Rzymu, Warszawa 1965
Sadurska A., Archeologia starożytnego Rzym, t. I-II, 1975 i 1980
Salamon M., Rozwój idei Rzymu – Konstantynopola od IV do pierwszej połowy VI w., Katowice
1975
Sartre M., Wschód rzymski. Prowincje i społeczeństwa prowincjonalne we wschodniej części basenu
Morza Śródziemnego w okresie od Augusta do Sewerów (31 r. p.n.e.–235 r. n.e.), Wrocław
1997
Sauron G., M. Puppiusz Pizon i willa Poppei w Oplontis, XP sa nr 12, Poznań 2002 (też malarstwo
pompejańskie)
12
Sawiński P., Specjalni wysłannicy cesarscy w okresie od Augusta do Tyberiusza. Studium nad
początkami pryncypatu, XP m nr 4, Poznań 2005
Schnurbein S. von, August w Germanii (w świetle najnowszych badań archeologicznych), XP sa nr
20, Poznań 2004
Schumacher L., Faszystowska recepcja propagandy augustowskiej, XP sa nr 15, Poznań 2003
Show B. D., Rozbójnik, w: Giardina A., Człowiek Rzymu, Warszawa 1997, s. 371-416
Słapek D., Gladiatorzy i polityka. Igrzyska w okresie późnej republiki rzymskiej, Wrocław 1995
Smirnow A., Scytowie, Warszawa 1974
Southern P., Oktawian August, Warszawa 2003
Stebnicka K., Bandytyzm w Egipcie rzymskim, Meander 46, 1991, s. 319-371
Strzelczyk J., Goci. Rzeczywistość i legenda, Warszawa 1984
Szczygieł S., Marek Porcjusz Katon – rzymski tradycjonalista czy polityk realista, Warszawa 2011
(http://www.dig.com.pl/index.php?s=karta&id=921)
Świrgoń-Skok R., Beneficja spadkowe w prawie rzymskim, Rzeszów 2011
(http://wydawnictwo.univ.rzeszow.pl/product_info.php?products_id=1457)
Wolfram H., Germanie, Kraków 1996
Strzelczyk J., Wandalowie i ich afrykańskie państwo, Warszawa 1992
Strzelczyk J., Odkrywanie Europy, Poznań 2000
Suder W., Census populi. Demografia starożytnego Rzymu, Historia 160, Wrocław 2003
Sulimirski T., Sarmaci, Warszawa 1979
Syme R., Rewolucja rzymska, Poznań 2010
Szarypkin S, Witczak K.T. (red.), Golias M. (tłum.), Chorografia czyli Opis kręgu ziemi Pomponiusza
Meli, Piotrków Trybunalski 2011
Szubelak B., Legionista Cezara. Studium, uzbrojenia, Częstochowa 1999
Śnieżewski S., Salustiusz i historia Rzymu, Homini, Kraków 2003
Treadgold W., Bizancjum i jego armia (284-1081), Wodzisław Śląski 2011
(http://wydawnictwo-templum.pl/?page=1)
Tyszkiewicz L. A., Hunowie w Europie. Ich wpływ na Cesarstwo Wschodnie i Zachodnie oraz na
ludy barbarzyńskie, Wrocław 2004
Veyne P. (red.), Historia życia prywatnego, t. I: Od Cesarstwa Rzymskiego do roku tysięcznego,
Wrocław—Warszawa—Kraków 1999
Vogt J., Upadek Rzymu, Warszawa 1993
Walter G., Cezar, Warszawa 1983
Weber E., Tabula Peutingeriana, XP sa nr 4, Poznań 1998
Wells C., Cesarstwo rzymskie, Warszawa 2005 (FHAW)
Wheeler M., Rzym poza granicami cesarstwa, Warszawa 1958
Wilczyński M., Zagraniczna i wewnętrzna polityka afrykańskiego państwa Wandalów, Kraków 1994
Wilczyński M., Królestwo Swebów – regnum in extremitate mundi, Kraków 2011
(http://www.wydawnictwoap.pl/index.php)
Wolfram H., Historia Gotów, Gdańsk 2003
Zając J., Wyzwoleńcy w antycznej Brixii: studium prozopograficzne (I – 1. poł. III w. n.e.), Toruń
2000
Zakrzewski K., Historia Bizancjum, Kraków 1999
Zanker P., August i potęga obrazów, Poznań 1999 (tłum. L. Olszewski)
Zanker P., Apoteoza cesarzy rzymskich. Rytuał i przestrzeń miejska, XP m nr 5, Poznań 2005
Ziółkowski A., Rzym ostatnich królów, XP sa nr 8, Poznań 1999
Ziółkowski A., Historia Rzymu, Poznań 2004
Zołoteńki D., Galia u schyłku panowania rzymskiego. Administracja cywilna i wojskowa oraz jej
reprezentanci w latach 455-486, Kraków 2011 (Notos – Scripta Antiqua et Byzantina VI)
(http://iagellonica.com.pl/?p0=1&p1=3)
Zwolski E., Kasjodor i Jordanes. Historia gocka, czyli scytyjska Europa, Lublin 1984
Żołnierczu M., Wykupienie się z niewoli w rzymskim prawie klasycznym, AUMCS, Sect. G 23, 1976,
s. 87-121
Żurek G., Servi sunt immo homines, Meander 22, 1967, s. 216-225[/spoiler:ptt1mcp0]

Kobrax
18-01-2013, 23:24
Łał. Ogromne dzięki. Będzie z czego wybierać. Polecasz coś z tego szczególnie?

18-01-2013, 23:32
Łał. Ogromne dzięki. Będzie z czego wybierać. Polecasz coś z tego szczególnie?
hmmm...w miarę nowe, ale na datację nie patrz, książki pisane przed erą internetową, wcale nie odstają od dzisiejszych ;)
[spoiler:ipi2bsi5]Łuć I. A., Oddziały pretorianów w starożytnym Rzymie: rekrutacja, struktura, organizacja, Lublin
2004
Łuć I. A., Boni et mali milites Romani. Relacje między żołnierzami wojsk rzymskich w okresie
Wczesnego Cesarstwa, Kraków 2010[/spoiler:ipi2bsi5]

Kobrax
19-01-2013, 00:19
Jeszcze raz dzięki. Będę miał co przez ferie czytać.

19-01-2013, 10:22
Nie wiem jak wygląda twoja odporność ale sugerowałbym, jeżeli chcesz wejść w tematykę w realny sposób, to wybierając związane z Rzymem: :mrgreen:
[spoiler:1zd99qzi]Źródła

Eliusz Arystydes, Pochwała Rzymu, przeł. W. Madyda, „Meander” 1951, 6 {= w: Imperium Romanum. Władza, propaganda, konflikty ideologiczne. Wybór źródeł, oprac. K. Stebnicka i P. Janiszewski, Warszawa 2003]
Ammianus Marcellinus, Dzieje rzymskie, przełożył, wstępem i przypisami opatrzył I. Lewandowski, Warszawa 2001-2002
Appian z Aleksandrii, Historia rzymska, przeł., oprac. i wstępem opatrzył L. Piotrowicz, /różne wydania/
Arystoteles, Ustrój polityczny Aten, tłumaczył L. Piotrowicz, w: Arystoteles, Dzieła wszystkie, Warszawa 2001
Arystoteles, Polityka, tłumaczył L. Piotrowicz, w: Arystoteles, Dzieła wszystkie, Warszawa 2003
Cezar, O wojnie domowej, tłum. E. Konik, /różne wydania/
Cezar, Wojna galijska, tłum. E. Konik, /różne wydania/
Filostrat Starszy, Obrazy, przełożył, wstępem, komentarzem i przypisami opatrzył R. Popowski, Warszawa 2004
Flawiusz Filostratos, Rozmowa o herosach, z języka greckiego przełożył, wstepem i komentarzem opatrzył M. Szarmach, Toruń 2003
Geografia antyczna, zestawił M.S. Bodnarski, tłum. J. Jurczyński, Warszawa 1957
Józef Flawiusz, Autobiografia, Warszawa 1986
Józef Flawiusz, Dawne dzieje Izraela, Warszawa 1993
Józef Flawiusz, Wojna żydowska, z gr. przeł. oraz wstępem i komentarzem opatrzył J. Radożycki, /różne wydania/
Lucjusz Anneusz Florus, Zarys dziejów rzymskich, przełożył, wstępem i komentarzem opatrzył I. Lewandowski, /różne wydania/
Herodian, Historia Cesarstwa Rzymskiego, przeł. i komentarzem opatrzył L. Piotrowicz, wstępem poprzedził J. Wolski / różne wydania/
Herodot, Dzieje, z jęz. grec. przeł. i oprac. S. Hammer, przyp. przejrzał i uzup. A. Krawczuk, /różne wydania/
Historycy cesarstwa rzymskiego. Żywoty cesarzy od Hadriana do Numeriana, tłum., wstęp, komentarz H. Szelest, Warszawa 1966
Jordanes, O pochodzeniu i czynach Gotów, tłum., komentarz E. Zwolski, w: E. Zwolski, Historia gocka, czyli scytyjska Europa, Lublin 1984
Marek Junianus Justynius, Zarys dziejów powszechnych starożytności na podstawie Pompejusza Trogusa
Kasjusz Dio, Historia rzymska, tłum. W. Madyda, /różne wydania/
Kasjusz Dio, Historia rzymska, Ks. 41-50, przeł. I. Ptaszek, Kraków 2008
Kasjusz Dion, Mowa Mecenasa (Historia rzymska LII 14-40), przekład i komentarz M. Stuligrosz, P. Sawiński, Poznań 2004
Klaudiusz Elian, Opowiastki rozmaite. Listy wieśniaków, przeł. i wstępem poprzedziła M. Borowska., przypisami opatrzyła M. Borowska przy współpracy A. Masłowskiej-Nowak, Warszawa 2005
Kronika Miasta Rzymu, tłum. P. Janiszewski, w: Imperium Romanum. Władza, propaganda, konflikty ideologiczne. Wybór źródeł, oprac. K. Stebnicka i P. Janiszewski, Warszawa 2003
Ksenofont, Historia grecka, przeł. W. Klinger, opracował i wstępem opatrzył J. Wolski /różne wydania/
Ksenofont, Ustrój polityczny Sparty, pod kierunkiem R. Kuleszy z oryginału greckiego przekładu dokonali A. Zinkiewicz, A.R. Sypuła, J. Longfors, M. Daszuta, Warszawa 2008
Tytus Liwiusz, Dzieje Rzymu od założenia miasta, tłum. A. Kościółek, M. Brożek, wstęp J. Wolski, komentarz M. Brożek, J. Wolski, ks. I-V, Wrocław 1968; ks. VI-X, Wrocław 1971; ks. XXI-XXVII, Wrocław 1974; ks. XXVIII-XXXIV, Wrocław 1976; ks. XXXV-XL, tłum., oprac. M. Brożek, komentarz M. Brożek, J. Wolski, Wrocław 1981; ks. XLI-XLV, tłum. oprac. M. Brożek. Wrocław 1982
Marek Anneusz Lukan, Wojna domowa, przeł. i oprac. M. Brożek, /różne wydania/
Cyceron, Filipiki. Mowy przeciwko Markowi Antoniuszowi, przełożyła, wstępem i przypisami opatrzyła K. Ekes, Warszawa 2002
Marek Tulliusz Cycero, Mowy przeciwko Katylinie, spolszczyła I. Żółtowska, /różne wydania/
Marek Tulliusz Cyceron, Mowy, przełożyli i opracowali S. Kołodziejczyk, J. Mrukówna, D. Turkowska, /różne wydania/
Marek Tulliusz Cyceron, O państwie; O prawach, spolszczyła I. Żółtowska, Kęty 1999
Marcus Tullius Cicero, Pisma filozoficzne, t. 2: O państwie. O prawach, przełożył W. Kornatowski. komentarzem opatrzył K. Leśniak, Warszawa 1960
Korneliusz Nepos, Żywoty wybitnych mężów /różne wydania/
W świątyni i w micie z Pauzaniasza Wędrówki po Helladzie, Księgi I, II, III i VII, przeł. z jęz. greckiego i oprac. J. Niemirska-Pliszczyńska; Na olimpijskiej bieżni i w boju z Pauzaniasza Wędrówki po Helladzie, Księgi V, VI i IV, przeł. z jęz. greckiego i oprac. J. Niemirska-Pliszczyńska; U stóp boga Apollona z Pauzaniasza Wędrówki po Helladzie, Księgi VIII, IX i X, przełożyli z jęz. greckiego J. Niemirska-Pliszczyńska (ks. VIII), H. Podbielski (ks. IX, X), oprac. H. Podbielski, /różne wydania/
Pliniusz, Historia naturalna (wybór), wstęp, przekład i komentarz I. I T. Zawadzcy, /różne wydania/
Gajusz Pliniusz Cecyliusz Młodszy, Panegiryk czyli mowa dziękczynna na cześć Trajana wygłoszona w senacie w 100 r., przeł. i oprac. P. Gruszka, Gdańsk 1996
Listy Pliniusza Młodszego, tłum. S. Patoń. Do druku przygotował i notą wydawniczą opatrzył J. Mikołajtis, Częstochowa 1964
Plutarch, O szczęściu czy dzielności Aleksandra, przekł. i oprac. K. Nawotka, Wrocław 2003
Plutarch z Cheronei, Żywoty sławnych mężów, tłum. M. Brożek, /różne wydania/
Plutarch, Żywoty równoległe, t. 1. Tezeusz – Romulus i ich porównanie. Likurg – Numa i ich porównanie, przełożył i wstępem poprzedził K. Korus, przypisami i komentarzem opatrzyli L. Trzcionkowski, K. Korus, Warszawa 2004
Gaius Salustius Krispus, Sprzysiężenie Katyliny i wojna z Jugurtą, przełożył i wstępem poprzedził K. Kumaniecki , /różne wydania/
Seneka, Apokolokyntosis, czyli udynienie boskiego Klaudiusza, w: Nowele rzymskie, oprac. S. Stabryła, Warszawa 1975
Gajusz Swetoniusz Trankwillus, Żywoty Cezarów, tłum., wstęp, komentarz J. Niemirska-Pliszczyńska, Wrocław-Warszawa-Kraków 1987
Tacyt, Germania, w: Tacyt, Dzieła, w języka łacińskiego przełożył S. Hammer, /różne wydania/ albo Publiusz Korneliusz Tacyt, Germania, przekład T. Płóciennik. wstęp i komentarz J. Kolendo, Poznań 2008
Tacyt, Roczniki, w: Tacyt, Dzieła, z języka łacińskiego przełożył S. Hammer, /różne wydania/
Tacyt, Dzieje, w: Tacyt, Dzieła, z języka łacińskiego przełożył S. Hammer, /różne wydania/
Tacyt, Żywot Juliusza Agrykoli, w: Tacyt, Dzieła, z języka łacińskiego przełożył S. Hammer, /różne wydania/
Tukidydes, Wojna peloponeska, z języka greckiego przełożył, przedmową i przypisami opatrzył K. Kumaniecki, /różne wydania/
Wellejusz Paterkulus, Historia Rzymska, przełożył, wstępem i komentarzem opatrzył E. Zwolski, /różne wydania/
Zosimos, Nowa Historia, tłum. H. Cichocka, wstęp, komentarz E. Wipszycka, Warszawa 1993[/spoiler:1zd99qzi]

Kobrax
19-01-2013, 11:23
Jestem w miarę odporny. Na razie to na pewno chcę przeczytać to co związane z Rzymem okresu powstania Spartakusa by napisać choć w miarę dobre opowiadanie. Może jak napisze to mi z polskiego jakąś ocenę dodatkową wystawi ale przede wszystkim chce to zrobić by zobaczyć czy jestem w stanie napisać coś w miarę OK. W tą tematykę chcę wejść realnie by wreszcie wiedzieć i choć trochę znać się na tym co z historii lubię. W książkach podanych przez ciebie widziałem też takie o Grecji i Tracji(ta może się przydać bo w końcu Spartakus podobno był z Tracji) co mnie też bardzo cieszy bo Starożytną Grecję też bardzo lubię, ogólnie lubię starożytność. Na razie jednak skupie się na Rzymie, a potem ewentualnie przejdę do innych państw. Muszę jak najszybciej się wyposażyć w te książki i zacząć je czytać.
EDIT. A co z tych książek powinienem zacząć czytać najpierw? Bo chcę najpierw zobaczyć czy jestem w stanie przeczytać takie książki i nie wydawać kasy na marne.