PDA

Zobacz pełną wersję : POPRAWA wydajności kompa do Bellum i innych gier



Araven
19-10-2012, 08:17
http://www.twcenter.net/forums/showthread.php?t=439839 oto link do tematu na TWC.
Z wymienionych tam programów osobiście używam:
Advanced SystemCare optymalizacja kompa, czyszczenie rejestru, poprawa szybkości netu, usuwanie zbędnych plików tymczasowych i inne takie.
Glary Utilites - czyści system i usuwa pliki tymczasowe
Game Booster - optymalizacja systemu wyłaczenie zbędnych procesów obciążających pamięć, ja go nie używam do usprawnienia konkretnych gier a do usprawnienia systemu jako takiego.
Smart Defrag - defragmentacja dysków twardych co porządkuje dane i przyspiesza prace kompa.
Przyspiesza kompa i turki w Bellum. Programy są darmowe i zajmują niewiele miejsca.

Obecnie używam programu Cleaner zamiast ASC

Patch 4 gb link. poprawa szybkosci tur i grafiki: http://www.ntcore.com/files/4gb_patch.zip

http://www.twcenter.net/forums/showthread.php?t=360880 link do różnych porad Germanicus5 na problemy z modami.

wino
19-10-2012, 10:29
Good stuff. Będę musiał użyć, bo mój leciwy jednordzeniowy Barton @ 2,2 GHz, 1,5 GB ramu i GF7600GT czasem muli ;) Choć pomimo tak muzealnego sprzętu gram na max detalach i AAx2 i gra się ok :)

Araven
19-10-2012, 11:25
Użyj nie pożałujesz, ja mam silnego kompa ale po zaaplikowaniu trzech w/w programów i ich praktycznym użyciu, znacznie mocy i szybkości nabrał. I tury szybsze i bitwy płynniejsze, ogólnie duża poprawa.

Arthas990
19-10-2012, 11:57
Ja osobiscie używam tylko Game Boostera i cccleanera do oczyszczania windy i dysku i rejestru i śmiga az miło ;) Windows zero przycinek i gry tez lepiej chodzą.

McAbra
19-10-2012, 12:34
Ja osobiscie używam tylko Game Boostera i cccleanera do oczyszczania windy i dysku i rejestru i śmiga az miło ;) Windows zero przycinek i gry tez lepiej chodzą.

U mnie tak samo ;)
CCleaner i Game Booster trzymają mojego kompa przy życiu! :P

Strunin
03-12-2012, 13:31
Cóż, Game Booster mam i zawsze włączam przed włączeniem BC. Dwa pozostałe właśnie zainstalowałem, teraz robi mi defragmentacje dysku, ten program Glary już użyłem i poczyścił. Czy lepiej będzie mi chodziło BC zobaczymy ;>

krzych
05-12-2012, 19:25
Strunin jak uruchamiasz BC za pomocą Game Bostera, bo za cholere nie mogę wczytać tam do panelu aplikacji startujacej BC czyli pliku o rozszerzeniu .exe. Czy sam z ikony uruchamiasz Game Boster dajesz przyśpiesz i poźniej osobno klikając na ikone na pulpicie BC uruchamiasz, czy uruchamia ci ją od razu Game Boster.
Z góry dzięki za odpowiedź

Strunin
05-12-2012, 20:16
Strunin jak uruchamiasz BC za pomocą Game Bostera, bo za cholere nie mogę wczytać tam do panelu aplikacji startujacej BC czyli pliku o rozszerzeniu .exe. Czy sam z ikony uruchamiasz Game Boster dajesz przyśpiesz i poźniej osobno klikając na ikone na pulpicie BC uruchamiasz, czy uruchamia ci ją od razu Game Boster.
Z góry dzięki za odpowiedź

To znaczy za pomocą tego programu nie da się BC uruchomić. Po prostu poprawia on wydajność komputera po włączeniu go (programu). Zatrzymuje Ci niepotrzebne procesy i usługi, co poprawia jakość i grywalność (gra się nie ścina itd.). Po prostu jeżeli mam ochotę zagrać np. w Bellum, uruchamiam komputer, po włączeniu się włączam Game Booster'a, klikam "START", po czym zatrzymuje on zbędne usługi i procesy ( u mnie jest "niby" zwiększona wydajność komputera o 40%) i włączam Bellum. Tyle.

Czy rzeczywiście poprawia on wydajność komputera i tym samym grę? Szczerze mówiąc u mnie tego zbyt nie widać. Jestem zdania, że po prostu trzeba mieć dobry sprzęt, niezasyfiony jakimś szajsem, wirusami itd i gry śmigają. Chociaż owszem, sam się łudzę i włączam i ściągam te programiki, choć w moim przypadku jak już wyżej napisałem różnicy ogromnej to nie robi.
Pozdrawiam.

Araven
05-12-2012, 20:27
Cudów nie ma. Te programy nieco poprawią wydajność ale sprzęt jest ważny jak Strunin napisał.

Strunin
05-12-2012, 20:40
Chcąc nie chcąc, powiedzmy sobie szczerze - bez grubej kieszeni szału nie ma - nie chodzi tu o to, że sobie nie pograsz ale o to, na jakich wymaganiach itd. Kupisz kompa za 5 000 zł musisz mieć kasę na jego konserwację itd. Chodzi mi o kupno jakichś części od czasu do czasu, czegokolwiek. Ściągasz programy, zapychasz dysk, zawsze np. jak ściągasz muzykę czy coś znajdzie się jakiś wirol, nawet mały ale się znajdzie. Już komp nie chodzi tak jak w dniu kupna :P
Taka prawda. Mi osobiści, gdy kupiłem komputer (lapka dokładnie) jakiś czas temu, to jak zainstalowałem i uruchomiłem medivala, wcześniej zakupionego to bo prostu bajka... Wszystko full. Skala ogromna, chodziło jak po maśle, nawet w lesie się nie cięło, nic. Komputer się szybko włączał itd. Dziś już tak nie jest. Tragedii oczywiście nie ma (dalej gram na full :D) ale pogorszenie wydajności kompa widać gołym okiem. Medek się nie ścina ale lubi przymulać, delikatnie przycinać w większych bitwach. Sprzęt się zużywa, i to co wyżej napisałem.
Kiedyś, może w najbliższym czasie zainwestuję znów i kupię jakiegoś notebooka, będę na nim oglądał filmy, ściągał np. muzykę, przeglądał neta, a na drugim kompie po prostu grał w moje gry. Trochę to głupie ale zobaczymy, może to coś zdziała. Na razie muszę zadowolić się tym, co mam...

wino
05-12-2012, 21:52
...ale pogorszenie wydajności kompa widać gołym okiem. Medek się nie ścina ale lubi przymulać, delikatnie przycinać w większych bitwach. Sprzęt się zużywa, i to co wyżej napisałem...

what? Jak zużywa? Z proca Ci hertze uciekają a z ramu bajty? Hehe. Ja mam 9cio letniego kompa, proc jednordzeniowy 2200 MHz, 1,5 GB ramu, GF 7600 GT i gram na rozdziałce full HD, AA x2, anizo 2x, reszta detali max i gra mi chodzi płynnie. No oczywiście nie ma żylety tak jak na najnowszym kompie, ale bez jaj. Jedynie tury trwają długo, ale i tak krócej niż w SS 6.4. Podejrzeweam, że mam najstarszego kompa spośród wszystkich forumowiczów, więc jak Wam może gra się ciąć? Zasyfione windy macie i tyle.

Strunin
05-12-2012, 22:01
Długo siedzisz na kompie? (chodzi mi o dzienną dawkę :P)
Co ile robisz format?
Dokupowałeś jakieś nowe części?

Nie słyszałeś czegoś o zużywalności materiału? Nie mówię tu o czymś ma się rozumieć że po 5 latach Ci komputer na pół pęknie albo pordzewieje - bez przesady. Ale nawet na logiczne myślenie te części muszą się zużywać. Jak nie same, to po prostu człowiek je zużywa przez siedzenie na kompie. Jeszcze się nie spotkałem z czymś takim, że po 9ciu latach od zakupu kompa chodzi on w 100% tak jak na początku i wygląda tak samo. Chyba, że przeleżał w pudełku na strychu cały czas.

wino
05-12-2012, 22:06
Kilka/kilkanaście godzin dziennie. Format raz na pół roku albo rzadziej. Przez te 9 lat zwiększyłem ram z 512 MB do 1,5 GB i zmieniłem grafę.

O zużywalności coś słyszałem, ale nie w kontekście części komputerowych. Mi herców nie ubyło ani bitów ;)


je zużywa przez siedzenie na kompie

ja siedzę obok, a nie na nim ;)

Strunin
05-12-2012, 22:12
Nie bierz tych uciekających herców tak dosłownie. Po prostu chodziło mi o takie małe, przebiegłe stworzonka z czerwonymi kapelusikami (krasnoludki), które po prostu wykradają ramy po trochu, przegryzają kabelki i podwadzają zapałkami klawisze, celem ich całkowitego wyciągnięcia.


ja siedzę obok, a nie na nim ;)
...wiesz, ja siedzę na... i może przez to tak szybko się zużywa... ;/ Muszę pomyśleć poważnie o zakupie krzesła ew. jakiegoś fotelu do biurka.

Pozdrawiam ;)

wino
05-12-2012, 22:16
W nowych kompach (mnie to nie dotyczy, może i lepiej), a szczególnie w lapkach są funkcje, które spowalniają częstotliwość proca, jak mu jest za ciepło. Dlatego kompa należy czyścić co jakiś czas jak się zakurzy. Bo jak się zakurzy to się w nim ciepło gorzej odprowadza, zaczyna się grzać, no i te funkcje obniżają taktowanie rdzenia.

Może po prostu przeczyść radiatory/wiatraki, może masz gówniane sterowniki do sprzętu itd. itp., ale nie winiłbym parujących herców ani krasnoludków :)

tusek21
26-03-2013, 08:49
U mnie tury trwaja tak 2.5 min mam 6 gb ramu, czy jak bym dokupil jeszcze cztery gb, to bym mial tury jeszcze szybsze? I jeszcze pytanie co odpowiada za takie rwanie podczas bitew czego jest za malo, w takich sytuacjach przewaznie fpsow jest duzo, a jednostki tak rwia troche sie przycinaja, najczesciej to wystepuje jak sa duze bitwy z kilkoma armiami posilkow

26-03-2013, 09:14
U mnie tury trwaja tak 2.5 min mam 6 gb ramu, czy jak bym dokupil jeszcze cztery gb, to bym mial tury jeszcze szybsze? I jeszcze pytanie co odpowiada za takie rwanie podczas bitew czego jest za malo, w takich sytuacjach przewaznie fpsow jest duzo, a jednostki tak rwia troche sie przycinaja, najczesciej to wystepuje jak sa duze bitwy z kilkoma armiami posilkow
Ważne jest jaki masz procesor i jak wszystko poukładane na kompie, jaka karta grafiki itd itp...Zasada jest prosta na gry robione na jeden procek, im więcej skryptów tym dłużej chodzą tury, nawet na nowych kompach, bo co mają nowe kompy, czego nie robili projektanci gier wtedy czynionych? Zastanawia mnie, po kiego ładuje się skrypty, jak są inne rozwiązania, dlatego pewnie wersja 7.0 moda będzie wymagała kompa z NASA :D

wino
26-03-2013, 09:17
U mnie tury trwaja tak 2.5 min mam 6 gb ramu, czy jak bym dokupil jeszcze cztery gb, to bym mial tury jeszcze szybsze?

Nie.


I jeszcze pytanie co odpowiada za takie rwanie podczas bitew czego jest za malo, w takich sytuacjach przewaznie fpsow jest duzo, a jednostki tak rwia troche sie przycinaja, najczesciej to wystepuje jak sa duze bitwy z kilkoma armiami posilkow

imo to procesor, bo musi przeliczyć ogromne ilości danych i stąd gra tnie.

Zastosuj 4GB patch, u większości czyni on cuda. http://forum.totalwar.org.pl/viewtopic.php?f=368&t=12080&hilit=4gb+patch. Dodatkowo oczywiście te 3 programy o których jest mowa w I poście i gitara gra.

P.S. ja bym się ieszył, jakby mi tury trwały tylko 2,5 min ;) Mam kompa "klasycznego" ;)

tusek21
26-03-2013, 10:28
U mnie tury trwaja tak 2.5 min mam 6 gb ramu, czy jak bym dokupil jeszcze cztery gb, to bym mial tury jeszcze szybsze?

Nie.



A bedzie to mialo jakikolwiek wplyw na gre?




Zastosuj 4GB patch, u większości czyni on cuda. http://forum.totalwar.org.pl/viewtopic.php?f=368&t=12080&hilit=4gb+patch. Dodatkowo oczywiście te 3 programy o których jest mowa w I poście i gitara gra.

P.S. ja bym się ieszył, jakby mi tury trwały tylko 2,5 min ;) Mam kompa "klasycznego" ;)

Korzystam z tych programów od dawna ale musze sprawdzić czy ten patch rzeczywiscie przyspiesza tury, zainstalowalem go i nie zwracalem uwagi czy jest duza ruznica, teraz odpatchuje i zobacze ile beda trwaly.

A a czy wogule medek wykorzystuje wszystkie rdzenie procesora, gdzies ktos pisal na tym forum ze im wiekszy rozmiar jednostek tym oprucz lepszej grafiki trzeba miec wiecej ramu to prawda?

wino
26-03-2013, 10:32
Medek jest pisany na proce jednordzeniowe, dlatego na nowych kompach wielordzeniowych ten patch 4GB mocno pomaga.

Im więcej ramu i lepsza grafa to wiadomo że lepiej, ale 6 GB to dla medka chyba sporo, szerze wątpię aby 6 wykorzystywał, więc dołożenie raczej nic nie da. Choć może się mylę.

Araven
26-03-2013, 10:56
Patch 4gb przyspiesza, im masz więcej ramu i silniejszego kompa tym patch lepiej działa. Tury sporo szybsze, grafika lepsza.

tusek21
26-03-2013, 12:24
Przy wlaczonym 4 gb path i game bosterze tura w BC 6.3 mi trwa 1 min 40 sek bez tych programow tyle samo czyli mi te programy nic nie pomaga, a mam 6 gb ramu i Phenoma x4 955 BE.

Jeszcze wyjme 2 gb ramu i pogram na 4 gb ramu i ciekawe czy to bedzie mialo wplyw na dlugosc tury.

cana123
29-03-2013, 21:19
jak sadzicie, uzycie pendrive i ustawienie tej opcji ze niby dodaje ram pomoze przy grze? zapomnialem ja kto sie nazywa a nie mam akurat penka przy sobie.

w programie Glary Utilites jest opcja wyszukiwania duplikatow plikow, oraz po ich znalezieniu opcja kasacji tychze plikow. nie znam sie na kompach za bardzo i sie troche boje czy sobie nie zrobie tym usuwaniem wiecej szkody niz pozytku. co radzicie moi drodzy, usuwac nie usuwac?

Araven
30-03-2013, 07:03
Z pendrivem to nie wiem o co Ci chodzi. Ja Glary Utilities i Deffraglera oraz Game Bostera wersja 3.4 używam od kilku miesięcy i nic mi się nie zepsuło. Użyj też Patcha 4gb na pliku Kingdoms.

cana123
30-03-2013, 10:11
po wlozeniu penka pojawia sie opcje autoodtwarzania i jedna z nich jest "przyspiesz swoj komputer przy uzyciu Wondows Ready Boost . i wlasnie z tym zwiazane jet moje pytanie, czy takie cos w ogole pomoga ? orientuje sie ktos?

wino
30-03-2013, 12:30
Najlepiej sprawdź sam :) Chyba nikt tego nie sprawdzał.

@tusek21: i jak? Sprawdzałeś na 4GB jak chodzi? Jakbyś jeszcze na 2GB sprawdził to byłoby super, bo sam mam 1,5GB i jestem ciekawy czy zwiększenie ramu coś mi da ;)

30-03-2013, 12:36
Zwiększenie RAMU da pod warunkiem, ze płyta główna jest przystosowana do takich kombinacji, przy takim modzie jak ten to procesor, ram i karta grafiki jak do Crysis 3 :D A im więcej kombinujecie przy nim,tym bardziej będzie wymagający :D Mam w miarę dobry komp, gdzie najnowsze gry mogę grać na ultra ustawieniach, a tutaj tury się ślimaczą :D

wino
30-03-2013, 12:48
Mam w miarę dobry komp, gdzie najnowsze gry mogę grać na ultra ustawieniach, a tutaj tury się ślimaczą :D

i dlatego zastanawiam się czy jest sens zwiększać ram w moim leciwym kompie :) Tym bardziej, że szybkość tur to raczej sprawa proca, a nie ramu. A że gra była pisana pod kompy jednordzeniowe to choćbyś miał 20 rdzeni o szybkości 1,5 GHz to będzie wolniej niż na jednordzeniowym 2GHz.

Piter
30-03-2013, 13:21
Mam w miarę dobry komp, gdzie najnowsze gry mogę grać na ultra ustawieniach, a tutaj tury się ślimaczą :D

i dlatego zastanawiam się czy jest sens zwiększać ram w moim leciwym kompie :) Tym bardziej, że szybkość tur to raczej sprawa proca, a nie ramu. A że gra była pisana pod kompy jednordzeniowe to choćbyś miał 20 rdzeni o szybkości 1,5 GHz to będzie wolniej niż na jednordzeniowym 2GHz.
To akurat nie prawda, bo ja mam jeden rdzeń 3GHz na swoim staruszku, a gość o kompie dwurdzeniowym kiedyś pisał, że miał dużo szybsze tury odemnie, a miał poniż 2GHz ;)

30-03-2013, 13:49
Już o tym było na forum, Kirlan o ty pisał, ja pisałem i inni. Sprzęt ma być kompatybilny, systemowo dobrze ułożony i dopiero można kombinować, i to co Piter napisał w takim układzie okazuje się, że ktoś ma teoretycznie słabszy sprzęt a lepiej chodzi od teoretycznie mocniejszego...Tyczy się wszelakich gier i modyfikacji...

kirlan
03-04-2013, 19:14
RAM-u NIGDY dosyć!!!
Jakbym miał full kasy to bym sobie 20 Giga walnął , zrobiłbym na części RAM-U wirtualny twardziel robił tam kopię dysku systemowego i partycji z grami i z niego odpalał system i najważniejsze gierki - 30 000 wojska latałoby jak w Neo matriksie!!
No a jakbym miał trichę kasy to bym przynajmniej zwiększał tak RAM żeby plik wymiany (wirtualny RAM) nie był potrzebny, bo to bardzo spowalnia. (patrz architektura north & south bridge, patrz czsy dostepu do danych na twardzielu, patrz czasy dostepu do RAM fizycznego)

wino
03-04-2013, 19:20
A robiłeś testy Medka na różnych ilościach pamięci że tak odważnie piszesz? :) To gra sprzed kilku lat, może i mod jest pamięciożerny, ale ja szczerze wątpię, aby on potrafił wykorzystać więcej niż 4 czy tam 6GB.

kirlan
03-04-2013, 19:28
A system?? A antywirus?? ... i całe mnóstwo sterowników itp itd -
A na zwiększenie limitu RAM dla JEDNEJ aplikacji też jest sposób!
No i RAM-dysk!! / wirtualny twrdziel!

poprostujakub
05-04-2013, 00:04
Mam mocarnego laptopa, a mimo to narzekam na długość przejścia tury.
-i7 4 rdzenie, 8 wątków, 3,2 GHz na 4 rdzeniach, 3,5 GHz na jednym rdzeniu,
-16 GB RAM,
-dysk SSD na którym siedzi Medek,
-i wyświetlacz LCD 4x20 znaków, do monitorowania parametrów komputera.

Ten LCD mówi przy przejściu tury co następuje: 10 GB wolnego RAM, obciążenie poszczególnych rdzeni nie większe niż 15% przy taktowaniu 3,4 GHz, dysk się nudzi.
Co więc grze nie pasuje?

Araven
05-04-2013, 07:42
Użyłeś patcha 4 gb ? Ja przerobiłem nim plik kingdoms.exe i wstawiłem do laptopa znajomego z 4 gb i tury są szybsze. Napisz ile Ci trwa tura, to że narzekasz na jej długość nic mi nie mówi.

wino
05-04-2013, 07:56
No i to co pisze poprostujakub pokazuje, że nie ma sensu dokupować ramu i kupować lepszych proców - to jest gra sprzed kilku lat i nic to nie da. A szybkość tur jest wynikiem widocznie kiepskiego rozwiązania jeśli chodzi o skrypty.

poprostujakub spróbuj tego patcha 4GB, on może jedynie pomóc.

kirlan
05-04-2013, 11:04
Ten LCD mówi przy przejściu tury co następuje: 10 GB wolnego RAM, obciążenie poszczególnych rdzeni nie większe niż 15% przy taktowaniu 3,4 GHz, dysk się nudzi.
Co więc grze nie pasuje?

A co z grafiką??
karta MUZYCZNA??
LIMIT RAm-U dla JEDNEJ aplikacji??
Plik wymiany (= wirtualny RAM = plik stronicowania) czy w ogóle jest?? gdzie i jaki rozmiar?
Masz jakieś info o architekturze kompa / płyty głównej? - połączenie RAM z CPU, gdzie i jak podłączona grafika? Jakie mostki? - ich parametry?, Co masz podłączone do mostka południowego? (jeśli występuje)
Próbowałeś robić RAM-dysk , wgrywać na niego system i grę i z niego dopalać system i grę? (to jest ostra zaawansowana jazda, ale najszybszy SSD nie ma nawet co się porównywać z tą sztuczką)
Jak temperatury ?? Może mechanizm bezpieczeństwa "programowo" zmniejsza taktowanie ?
===========
Oczywiście kod współczesnych gier, najdelikatniej pisząc, jest &#*$-wy pod względem optymalizacji. Ale z tym niewiele da się zrobić.
.......
A jak optymalizacja działania komputera (ustawienia wydajności)?? Pod kątem aplikacji / programów ?? czy inaczej,
Antywirus ci przypadkiem nie ogranicza zasobów dostępnych dla 1 aplikacji??

wino
05-04-2013, 12:16
A co wg Ciebie ma grafa do szybkości tury? :) To samo dźwiękówka - skoro 15% mocy proca jest wykorzystane to znaczy, że nawet słaba dźwiękówka nie ma żadnego.

Wonsz
05-04-2013, 12:19
lol Skyrim działa mi na full detalach a tu tury trwają 2minuty...:/

misiek1205
05-04-2013, 12:22
U mnie tura na 6 Gb ramu trwa tyle samo co na 4 Gb ramu dopiero sprawdzalem, wniosek z tego taki ze jak mamy wiecej niz 4 giga ramu to tury beda trwac i tak tyle co na 4 giga ramu.

wino
05-04-2013, 12:36
Ale pewnie masz słabą kartę muzyczną i dlatego tak wolno ;)

Gnejusz
05-04-2013, 12:54
Ja myślę, żę długość tur nie będzie inna na komputerach silnych i średnich, to kwestia silnika gry i sprzęt nie ma tutaj większego znaczenia chyba, że piszemy o naprawdę słabym komputerze.
Do czyszczenia i optymalizacji polecam jv16 Power Tools 2012 - robi niemal wszystko z rejestrem i plikami, możecie też zoptymalizować system, wcześniej miałem kilka programów diagnostycznych ale teraz korzystam tylko z niego.

poprostujakub
05-04-2013, 14:16
Użyłeś patcha 4 gb ? Ja przerobiłem nim plik kingdoms.exe i wstawiłem do laptopa znajomego z 4 gb i tury są szybsze. Napisz ile Ci trwa tura, to że narzekasz na jej długość nic mi nie mówi.
Dopiero dziś będę go testował, jak znajdę czas. Teraz tura trwa mi 30-60 sekund.



A co z grafiką??
karta MUZYCZNA??
LIMIT RAm-U dla JEDNEJ aplikacji??
Plik wymiany (= wirtualny RAM = plik stronicowania) czy w ogóle jest?? gdzie i jaki rozmiar?
Masz jakieś info o architekturze kompa / płyty głównej? - połączenie RAM z CPU, gdzie i jak podłączona grafika? Jakie mostki? - ich parametry?, Co masz podłączone do mostka południowego? (jeśli występuje)
Próbowałeś robić RAM-dysk , wgrywać na niego system i grę i z niego dopalać system i grę? (to jest ostra zaawansowana jazda, ale najszybszy SSD nie ma nawet co się porównywać z tą sztuczką)
Jak temperatury ?? Może mechanizm bezpieczeństwa "programowo" zmniejsza taktowanie ?
===========
Oczywiście kod współczesnych gier, najdelikatniej pisząc, jest &#*$-wy pod względem optymalizacji. Ale z tym niewiele da się zrobić.
.......
A jak optymalizacja działania komputera (ustawienia wydajności)?? Pod kątem aplikacji / programów ?? czy inaczej,
Antywirus ci przypadkiem nie ogranicza zasobów dostępnych dla 1 aplikacji??

- Grafika przy przejściu tury nieobciążona.
- Plik stronicowania ręcznie ustawiony na 2 GB, siedzi na SSD.
- Płyta główna pod architekturę Sandy Bridge Intela - kontroler pamięci w CPU, przepustowość szyny 21,3 GB/s. GPU podłączone do do kontrolera PCI-E 2.0 x16 w CPU. Do mostka południowego podłączone tylko kontrolery sieci.
- RAM-dysk był problematyczny - mocno spowalniał start systemu kopiowaniem danych z SSD (RAM jest pamięcią ulotną, wszystkie dane przed wyłączeniem komputera kopiowane są na dysk). Poza tym - dysk na którym siedzi Medek się nudzi przy tej grze (wnioskowane po częstotliwości mrugania diody dysku).
- Temperatury nie przekraczają 70 stopni, CPU trzyma taktowanie 3,2-3,4 GHz.
- Win 7 x64 wstaje razem ze wszystkimi aplikacjami w 30-40 sekund.
- Linpack puszczony na 12 GB RAMu i 8 wątków nie skarży się na żadne blokady.

Araven
05-04-2013, 16:34
30 - 60 sekund to świetny czas trwania tury jak na tak rozbudowany mod jak Bellum w kampanii Full.

kirlan
05-04-2013, 17:16
Właśnie im lepsza grafa, lepsza muzyczna tym ...
bardziej MOGĄ być zawalone mostki północny i południowy i /lub magistrala między nimi
....
Któryś mostek lub magistrala
to mogło być wąskie gardło :!:
dlatego pytałem też o inne zainstalowane urządzenia.

ale sądząc po najnowszym info , to chyba nie to

....
a spróbuj na max poprawić chłodzenie procka i go trochę podkręcić (nie wiem czy się da w tym konkretnym przypadku)
skoro w nim są kontrolery RAM-u i grafiki to od niego może wiele zależeć.
Zobacz czy nie ma na stronie producenta aktualizacji oprogramowania dla tych kontrolerów w procku.

===================

Plik stronicowania ręcznie ustawiony na 2 GB, siedzi na SSD.
Czytanie tegoż to spoko, ale prędkość zapisu ... to może być lekki problem !!
.....
masz sporo RAM więc spróbuj BEZ PLIKU WYMIANY (ram wirtualny - zero na sztywno)
koniecznie podnieś limit RAM dla 1 aplikacji.
------
Sprawdź w BIOSie jak masz limity i alerty temperaturowe ustawione - podnieś poziom akceptowalny do 70 stopni - jeśli jest teraz niższy (albo popraw chłodzenie).
.....
Coś czuję ze wąskim gardłem jest skrypt gry ...
gdzieś jest pętla która po kawalątku , wąskim strumyczkiem liczy jedne po drugich kolejne dane, zamiast hurtem wsio co RAM pomieści i procek wykona
a wtedy nawet 100 rdzeni 10 TB ramu nic nie pomoże bo skrypcik i tak jedzie po kilka bajtów.
"Optymalizacja" to chyba zapomniane słowo :evil:

poprostujakub
06-04-2013, 12:19
Właśnie im lepsza grafa, lepsza muzyczna tym ...
bardziej MOGĄ być zawalone mostki północny i południowy i /lub magistrala między nimi
....
Któryś mostek lub magistrala
to mogło być wąskie gardło :!:
dlatego pytałem też o inne zainstalowane urządzenia.

ale sądząc po najnowszym info , to chyba nie to

....
a spróbuj na max poprawić chłodzenie procka i go trochę podkręcić (nie wiem czy się da w tym konkretnym przypadku)
skoro w nim są kontrolery RAM-u i grafiki to od niego może wiele zależeć.
Zobacz czy nie ma na stronie producenta aktualizacji oprogramowania dla tych kontrolerów w procku.

===================

Plik stronicowania ręcznie ustawiony na 2 GB, siedzi na SSD.
Czytanie tegoż to spoko, ale prędkość zapisu ... to może być lekki problem !!
.....
masz sporo RAM więc spróbuj BEZ PLIKU WYMIANY (ram wirtualny - zero na sztywno)
koniecznie podnieś limit RAM dla 1 aplikacji.
------
Sprawdź w BIOSie jak masz limity i alerty temperaturowe ustawione - podnieś poziom akceptowalny do 70 stopni - jeśli jest teraz niższy (albo popraw chłodzenie).
.....
Coś czuję ze wąskim gardłem jest skrypt gry ...
gdzieś jest pętla która po kawalątku , wąskim strumyczkiem liczy jedne po drugich kolejne dane, zamiast hurtem wsio co RAM pomieści i procek wykona
a wtedy nawet 100 rdzeni 10 TB ramu nic nie pomoże bo skrypcik i tak jedzie po kilka bajtów.
"Optymalizacja" to chyba zapomniane słowo :evil:

Na 100% winą jest skrypt gry. Procesor już i tak mam wyżyłowany, z temperaturą throttlingu ustawioną na 95 stopni i limitami mocy trybu turbo podniesionymi z 45W na 60W i 72W dla krótkich obciążeń. Ale CPU się ewidentnie nudzi.

Araven
06-04-2013, 12:34
Poprostujakub nie wiem o co Ci chodzi. Mody są za darmo, robią je pasjonaci. Wiele gier komercyjnych nie jest zoptymalizowanych, a Ty wymagasz doskonałej optymalizacji od moda. Masz bardzo silny sprzęt i szybki czas trwania tury, są ludzie jakim tura w SS trwa 5 minut a Bellum też około 3-4. Chcesz grać w tury po kilka sekund to graj w jakieś badziewne mody bez rozbudowanych campaign_scriptów i masy nowości jakie ma w sobie Bellum. Wiele Osób byłoby bardzo zadowolonych z czasu tury jaki masz, a Ty szukasz dziury w całym.

U mnie tura trwa nieco poniżej 1 minuty, czasem nieco powyżej po iluś tam turach.

Wonsz
06-04-2013, 12:44
Jeśli chce się uszybszyć Belluma to mam spatchować plik od kingdomsów?

Araven
06-04-2013, 13:35
Tak jak chcesz przyspieszyć Bellum masz programem patch4gb spatchować plik kingdoms.exe co przy opisie patcha4gb jest wyjaśnione krok po kroku i łopatologicznie wręcz. W pierwszym poście tego tematu jest link do tematu patchu4Gb.

poprostujakub
06-04-2013, 18:03
Poprostujakub nie wiem o co Ci chodzi. Mody są za darmo, robią je pasjonaci. Wiele gier komercyjnych nie jest zoptymalizowanych, a Ty wymagasz doskonałej optymalizacji od moda. Masz bardzo silny sprzęt i szybki czas trwania tury, są ludzie jakim tura w SS trawa 5 minut a Bellum też około 3-4. Chcesz grać w tury po kilka sekund to graj w jakieś badziewne mody bez rozbudowanych campaign_scriptów i masy nowości jakie ma w sobie Bellum. Wiele Osób byłoby bardzo zadowolonych z czasu tury jaki masz, a Ty szukasz dziury w całym.

U mnie tura trwa nieco poniżej 1 minuty, czasem nieco powyżej po iluś tam turach.
O to, że gra nie wykorzystuje możliwości sprzętu. I zastanawiałem się, cz da się coś z tym zrobić. Nie musisz mi się od razu rzucać do gardła.
Wiesz, nowego procka nabyłem głównie z myślą o Medku i jestem nieco zawiedziony takim stanem rzeczy. Patch 4 GB też nie pomógł.
Fajnie byłoby, gdyby wydano odświeżonego Medka, tak jak wydano The Settlers II Anniversary.

Samick
06-04-2013, 18:39
O to, że gra nie wykorzystuje możliwości sprzętu.

Sprawdź datę wydania Medka i pamiętaj: im starszy tytuł, w tym mniejszym stopniu wykorzystuje możliwości rozwijających się podzespołów do PC.

Araven
06-04-2013, 18:48
Poprostujakub, a używasz programów z linku nr 1 na pierwszej stronie tego tematu, m.in. do optymalizacji?
Powtórzę, masz bardzo krótki czas trwania tury o ile to co podałeś od 30 do 60 sekund dotyczy kampanii Full ze wszystkimi skryptami, pomyśl, że niektórzy co też pisałem czekają na koniec tury 5 minut np. Wypróbuj programy do optymalizacji Advanced Care 6 jest fajny i użyteczny, podobnie jak i inne ze strony 1, tego tematu.

Edit: Samick ma dużo racji, to gra bodajże z 2006 roku. Reasumując spróbuj programów do optymalizacji ustawień kompa i ciesz się tym co masz.

07-04-2013, 08:16
Do tego co Samick napisał i Araven dodam od siebie trzy grosze, modyfikacje takie jak BC czy MOS bazują na skryptach, które w takiej ilosci powodują ddatkową pracę bazując na grze która była robiona na 1 procesor...Im więcej i większe skrypty tym czas się będzie wydłużał...Takie dam porównanie, gra Medek 2 to taka książka z co ma 400 stron, kartki przerzucamy jedną dłonią, skrypty to patrząc po BC i MOSie to druga Gra o Tron hehe 5000 stron, weź to przerzuć, do pewnego momentu wydaje się że szybciej, ale co da użycie czterech rąk, jak komp czyta kartka po kartce? I trzeba pamiętać że to książka dla jednej ręki, dłoni...Uffff chyba jaśniej nie da się tego wyjaśnić...Reasumując, trzeba zbierać na kompa z NASA i po kłopocie :lol:

poprostujakub
07-04-2013, 12:55
Poprostujakub, a używasz programów z linku nr 1 na pierwszej stronie tego tematu, m.in. do optymalizacji?
Powtórzę, masz bardzo krótki czas trwania tury o ile to co podałeś od 30 do 60 sekund dotyczy kampanii Full ze wszystkimi skryptami, pomyśl, że niektórzy co też pisałem czekają na koniec tury 5 minut np. Wypróbuj programy do optymalizacji Advanced Care 6 jest fajny i użyteczny, podobnie jak i inne ze strony 1, tego tematu.

Edit: Samick ma dużo racji, to gra bodajże z 2006 roku. Reasumując spróbuj programów do optymalizacji ustawień kompa i ciesz się tym co masz.
Glary Utilites - mój system wstaje błyskawicznie, foldery otwierają się zanim na nie kliknę, mające 250 MB zdjęcie jakiejś galaktyki otwiera się kilkanaście sekund. Mój komp nie jest zamulony.
Game Booster - Na 8-wątkowym procesorze mogę mieć naprawdę tysiące procesów uruchomionych i nawet tego nie zauważę, bo procesor nie wychodzi nawet z idle... a pamięci mam cały czas 10-12 GB wolnej.
Smart Defrag - dysków SSD z racji na inny sposób pracy nie defragmentuje się. Poza tym, jest on i tak znacznie szybszy od talerzowca - w HDTune 255 MB/s SSD vs. 65 MB/s HDD.

Gdyby gra faktycznie siedziała na jednym rdzeniu i mocno go obciążała, byłbym zachwycony, wszak wtedy wchodzi on na 3,4-3,5 GHz, co daje mu wydajność większą niż ma dwurdzeniony Pentium Dual Core T4400@2,2 GHz. Ale wykresy obciążenia rdzeni czołgają się przy osi odciętych.

wino
07-04-2013, 14:08
No więc nic już nie da się zrobić więcej.

Mi tury lecą kilka minut i jakoś z tym żyję, ba jestem uchachany że mogę na nim grać na max detalach i mi nie tnie na normalnych bitwach, gdzie nie ma kilku tysięcy wojsk.

Piter
24-04-2013, 16:56
Jak mam 1,5 gb ramu to pomoże mi coś patch 4gb?

Araven
24-04-2013, 17:24
Spróbuj a się przekonasz.

Piter
25-04-2013, 14:29
Nic nie daje, za to ten od usuwania plików tymczasowych całkiem niezły

Araven
25-04-2013, 14:55
Raczej trzeba mieć minimum 4gb by coś dał, dobrze, że się przydało coś z tego zestawu.

misiek1205
25-04-2013, 18:16
Ja mam 6 GB ramu, 4 rdzenie i tury trwaja tyle co bez tego patha, moze cos zle robie.

kirlan
26-04-2013, 16:24
Już o tym pisałem... ale dla przypomnienia:
Ten patch jest świetny, ale nie załatwia wszystkiego. Twórca dość niejasno go opisał. Możliwe że na najnowszych kompach nic nie daje.

Jolly
27-03-2015, 13:59
Aaa holerka jasna odinstalowałem wszystko w piź.dzielec ( :) ) przyjdzie karta graficzna to będe grał pierdziele męczarnie tur 2 minutowych.

Proszę nie przeklinać, post nie wnosi nic do dyskusji, na razie upomnienie słowne
Sadam86

wino
27-03-2015, 15:38
A co ma karta graficzna do szybkości tur?

Przeniosłem z dyskusji o przebiegu kampanii
Sadam86

ordenus22
09-05-2015, 14:35
Czy byłby ktoś chętny do przetestowania wydajności sprzętu podczas bitwy przy pomocy Fraps? Niedawno pisałem że wersja BC 7 wydaje się bardziej wymagająca niż poprzednie wersje, u mnie jest to zauważalne gołym okiem. Zanim przeprowadziłem test podczas bitwy wcześniej zrobiłem defragmentacje dysków, poczyściłem go cccleanerem i powyłączałem zbędne programy, w opcjach wydajności dostosowałem komp do uzyskania najlepszej wydajności. Mój komp to co prawda staruszek więc jest jak jest ( intel core 2 duo 4300 1,8ghz, sp3, 2g ramu, gf 7600gs)
Bitwa ok. 3600 żołnierzy. Po rozpoczęciu bitwy, kiedy obie armie są od siebie oddalone mam 17 fraps, jak się zbliżają na odległość strzałów 12 fraps (przy zbliżeniu średnim) kiedy dochodzi do walki wręcz (mam tu namyśli kiedy obie armię na całej linii zewrą szyki) 7fraps, a z maksymalnego bliska 5 frapsów.
Jak to wygląda u Was?

P.S. Co myślicie żeby wyłączyć pliki stronicowania coś to pomoże, może jeszcze jakieś porady?

P.S. 2 Doczytałem że jest jakiś 4 gb_patch (21 KB) , a jego nie mam, jak go wrzucę to kampania od nowa?

Araven
10-05-2015, 07:41
Co do frapsów to nie wiem. patch 4GB nie wymaga zaczęcia nowej kampanii, ja mam dość mocny sprzęt jak na Medka, nie bardzo wiem jak te frapsy przetestować w Medku.

ordenus22
10-05-2015, 08:11
To piszesz że nie trzeba nowej kampanii po wrzuceniu tego patcha i on ma tylko 21 KB?

Araven
10-05-2015, 08:17
Tak, nim się przerabia plik Kingdoms.exe i wstawiasz ten przerobiony w miejsce oryginału. niektórym pomaga innym nie. Zrób kopię oczywiście oryginału.

sadam86
10-05-2015, 12:36
ordenus22 ja ma procek mocniejszy bo 2,8 ghz, Radeon 4800 (512 mb) dałem 3800 wojaków. Na prędkości normalnej poniżej 30 fps nie spada, nawet na maksymalnym zbliżeniu podczas walki, na szybkości x6 w momencie gdy armie się starły spadło do 12 fps, ale tylko na chwilę, potem 25 utrzymywało.

ordenus22
10-05-2015, 13:28
sadam86, a korzystasz z tego patcha 4gb? A tak poza tym gdzie mam ten patch wrzucić bo mam wskazać ścieżkę?

sadam86
10-05-2015, 13:32
Nie, a komp i tak daje radę, użyj tych polecanych programów, zrobią porządek na dysku to i komp trochę zrywu odzyska.

Artem.pl
10-05-2015, 14:07
Ten patch przyspiesza chyba tylko czas ładowania się tur i kampanii, ale pewności nie mam.

Lwie Serce
10-05-2015, 14:11
Bitwy też sprawniej działają, pamiętam jakiego Third Age mi kopa dostało, mogłem o 1000 więcej wojaków maksymalnie na polu bitwy mieć żeby nie cięło.

Araven
10-05-2015, 14:59
Ordenus wrzuć kingdoms exe do katalogu z patchem zaznacz go i użyj patcha by przerobił plik. Potem plik kingdoms.exe po przerobieniu patchem 4gb dajesz w miejsce oryginału i sprawdź w grze. Możesz mieć jakiś wirus też, albo kilka. Skoro u Sadama słabszy sprzęt ma lepsze osiągi.

ordenus22
10-05-2015, 16:35
Czyli tak, po wgraniu tego patcha nie widzę żadnych zmian na lepsze, ale twój post Araven odnośnie wirusów dał mi trochę do myślenia i przeskanowałem komp Combofixem i płynność bitew się poprawiła z 5 fps do 10 przy maksymalnym zbliżeniom.
Zresztą sprzęt sadama jest duuużo lepszy od mojego więc nie ma się w zasadzie co dziwić że u niego gra się lepiej spisuję, ale myślałem że mój komp powinien lepiej sobie dawać radę, no trudno, przycinki są w dużych bitwach przy zbliżeniach, więc da się wytrzymać.

Araven
10-05-2015, 17:13
Game boostera używasz? Razer cortex się nazywa najnowsza wersja, wyłącza część programów i funkcji na czas bostowania co wspomaga płynność gry. Patch 4gb działa tym lepiej im masz więcej pamięci Ram, chyba minimum 4 trzeba by coś dał. Ale nie wiem na pewno z tą pamięcią.

Lwie Serce
10-05-2015, 17:14
chyba minimum 4 trzeba by coś dał.

Właśnie sęk w tym że nie, ja mam 2 razy mniej a poprawa wydajności jest widoczna. :)

DAN1367
13-07-2015, 20:28
Polecam także Driver Booster, aby zaktualizować sterowniki.

Emerson
18-07-2015, 20:51
Jeżeli nie wyświetlają się komunikaty od sterowników to lepiej nie instalować tego, tym bardziej, że "Medek" czasem woli starsze wersje.
Co do przyspieszenia komputera to na tym portalu http://forum.dobreprogramy.pl/optymalizacja-i-odchudzanie-windowsa-xp-opis-krok-po-kroku-t64973/ przewijamy na dół pod tematem ZAAWANSOWANE robimy skrypt rejestru jeden a później drugi i uruchamiamy oba (XP). Następnie pobieramy ten program http://xp-antispy.org/download/ i zaznaczamy interesujące nas opcje. Jeżeli czegoś nie rozumiesz to oznacza, że wybrałeś nieodpowiedni język :F . Tutaj http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/7f15gb3l8gc5pne4.html zaznaczamy tylko "wygładź krawędzie czcionek ekranowych". Po tych drobnych zabiegach ( chyba, że ktoś woli boostera) antywirus nie będzie miał zbyt wiele do roboty i będzie można go wyłączyć, na czas grania :P . Z uwagi na to, że aktualnie posługuję się zdezelowanym kompem nie wkleję gotowych skryptów na serwer, gdyż coś nie działa a tego posta chyba piszę już drugą godzinę ze znalezieniem linków włącznie. Poprzedni komp poszedł do naprawy, bo piorun strzelił ruter i kartę sieciowa prawdopodobnie jednocześnie :mrgreen:

bajabongo
15-01-2016, 14:44
Jak użyć owego patcha skoro nie mam pliku Kingdoms.exe?

sadam86
15-01-2016, 15:28
Zrób analogiczną operację na medieval.exe