PDA

Zobacz pełną wersję : Risen - prawdziwy następca Gothica?



voitek
05-10-2009, 15:09
Temat do dyskusji o nowej grze Piranha Bytes - Risen
http://www.gry-online.pl/Galeria/Gry9/1029278609.jpg

Link do dema: http://risen.deepsilver.com/blog/pages/ ... nloads.php (http://risen.deepsilver.com/blog/pages/en/downloads/downloads.php)

Risen to stworzona przez studio Piranha Bytes gra z gatunku cRPG, będąca pierwszym projektem niemieckiej grupy od czasu wydania trzeciej odsłony Gothica. Produkt nie wiąże się w żaden sposób z sagą o przygodach Bezimiennego, gdyż nie pozwoliły na to prawa autorskie, pozostałe przy firmie JoWood.

Akcja tytułu rozpoczyna się na wyspie, której centralnym punktem jest czynny wulkan. Wokół niego ukształtował się zróżnicowany krajobraz, w którym można dostrzec góry, tereny bagniste czy kamieniste wybrzeża. Obszar obfituje w zróżnicowane gatunki fauny i flory (m.in. trujące rośliny) oraz liczne, przemieszczające się częstokroć w grupach potwory. Wulkaniczną wyspę zamieszkują też ludzie i przedstawiciele innych ras. Próżno jednak szukać tu orków, krasnoludów czy elfów.

Gracz wciela się w postać zwykłego śmiertelnika, który stale uczy się, jak radzić sobie w niebezpiecznym świecie. Zadaniem bohatera jest eksploracja terenu i wykonywanie misji, które zlecają mu postacie niezależne (NPC) lub przywódcy frakcji obecnych na wyspie. Realizacja questów owocuje przyznaniem punktów doświadczenia oraz zapłatą w lokalnej walucie, za którą u handlarzy można kupić nowe typy broni albo jedzenie. Dla rozwoju naszego podopiecznego ważna jest bowiem nie tylko walka, lecz również spożywanie posiłków i regularny odpoczynek. Wraz z postępami w rozgrywce bohater otwiera kolejne rozdziały fabuły, które skłaniają go do zgłębiania umiejętności posługiwania się bronią jedno- i dwuręczną (mieczami, toporami, łukami itp.) oraz nauki zaklęć. Wydarzenia dziejące się w wirtualnym świecie sprawiają też, że od czasu do czasu heros komentuje swoje przeżycia krótkimi monologami.

Sterowanie śmiałkiem odbywa się za pośrednictwem myszy i klawiatury, jednak pierwszy z kontrolerów nie jest wcale niezbędny, by opanować kluczowe ruchy postaci. Bohaterowi towarzyszymy dzień i noc, obserwując przy tym zmienne warunki pogodowe i dopracowaną grafikę – sylwetki niektórych osób wykonano przy użyciu 6 tys. wielokątów, a do przedstawienia terenu wykorzystano technologię HDR. Całość warstwy technicznej dopełniono użyciem komercyjnych modułów w rodzaju silnika Ageia Physx oraz ścieżką dźwiękową, skomponowaną przez Kaiego Rosenkranza.*

*http://www.gry-online.pl/S016.asp?ID=11997

http://www.komputerswiat.pl/media/717341/risen-screen.jpg

Dagorad
05-10-2009, 15:15
Jak na mój gust to jest to ładniejszy Gothic3 ale z 4 konkurować nie będzie. Starali się dogonić Gothica i im się to chyba udało ale nic po za tym.

Tur
05-10-2009, 15:17
Rozbawiła mnie informacja o ilości wielokątów na postacie w tej grze. Widziałem grę w max detalach i powiem że jeżeli TE postacie mają po 6 tys wielokątów to ja jestem 3 blizniakiem. Ogólnie klimat gothica ( ukłon w stronę jedynki obóz na bagnach). Uwaga dla posiadaczy konsol x360 , gra wygląda jak na ps2. Jeżeli komuś nie będzie przeszkadzać grafika to można na konsoli grać. W miarę możliwości oglądnijcie przed zakupem.

voitek
05-10-2009, 15:18
O, musze powiedziec, ze gra przegonila G3 :) W koncu robilo ja to samo studio co poprzednie czesci, a przy G3 przez poganianie wydawcy otrzymalismy bete gorsza od Empire :)
I jest ladniejsza od G3, wyglada lepiej niz na tym screenie :)

kuroi
05-10-2009, 16:59
Wyprzedzenie G3 to nie jest nawet najmniejszy wyczyn... G3 to uwstecznienie w serii Gothic....
A grafika jest akurat najmniej istotna. Wole grę z grafiką G2 ale wspaniałą fabułą niż z grafiką Crisisa bez fabuły, lub fabułą wymyśloną przez 7 latka...

voitek
05-10-2009, 17:04
Hmm, a ja bym wolal jedno i drugie :)

Tur
05-10-2009, 20:53
Fabuła jak narazie ok, trzeba trochę "pofarmować" żeby uciułać coś grosza. Ogólnie gothic i to raczej ze wskazaniem na 1 i 2, posiada wrodzoną wadę serii tz. nie uzasadnione chrupanie.

Janek
06-10-2009, 06:33
Mnie Risen dziala duzo lepiej niz G3 - gram na high z wlaczonym antyaliasingiem i nawet odrobine nie przycina (Q6600, 4GB RAM, R4870).
A sama gra moglaby smialo nazywac sie Gothic 4 - nawet niektore obiekty w grze wygladaja tak samo jak w G3 - na przyklad rosliny.
Niemniej calosc jest znacznie bardziej dopracowana, poprawiono tez znacznie walke ktora wreszcie jest w miare ciekawa a nie jak w G3 tylko zaklikujemy przeciwnika na smierc.
Fabula daje rade, aczkolwiek jest strasznie oklepana i w sumnei nieciekawa. Przyjemnie mi sie gra dla samego zwiedzania swiata, a nie wyszukiwania jakichs bzdurnych kawalkow czegostam (kolejny symbol serii GOthic - znajdz 10 kawalkow Nocnika Przeznaczenia rozrzuconych po calym swiecie ;) ).

Tur
06-10-2009, 07:12
Janek - gdyby chciało chrupać na twoim sprzęcie to ja przepraszam ;).

voitek
06-10-2009, 13:53
To ja na swoim wysluzonym Athlonku 3200+ 2.3 GHz ( s939) GF 9800 GT 512 i 2 GB Ram spokojnie gralem w demo na max :)

Janek
06-10-2009, 15:00
Janek - gdyby chciało chrupać na twoim sprzęcie to ja przepraszam ;).

G3 mi chrupie na maksymalnych :)

voitek
06-10-2009, 15:46
Bo G3 chrupal, chrupie i bedzie chrupac na kazdym kompie

Dragonit
07-10-2009, 16:08
A grafika jest akurat najmniej istotna. Wole grę z grafiką G2 ale wspaniałą fabułą niż z grafiką Crisisa bez fabuły, lub fabułą wymyśloną przez 7 latka...

Taaa ... jakie to fajne jest powtarzanie rzeczy zasłyszanych w necie, które wymyślają jacyś fanatycy. Zobaczymy, jak wparuje tu Hetman ;)

A gothic 3 nie zacina się u mojego kolegi, który nie ma zbyt nowego kompa, więc nie pisz że zawsze będzie chrupać. Zależy to pewnie w dużej mierze od sterowników.

Demo Risena właśnie ściągam, niedługo opisze swoje wrażenia.

Edit: Już grałem. Z 15 minut i więcej mi się nie chce.
Gra na najwyższych dość mocno się ścina, dopiero po wyłączeniu cieni działa dość dobrze, co jest śmieszne, gdyż taki Two world na najwyższych nie sprawiał kłopotów, oscylując w granicach 40 - 50+.
Grafika jest moim zdaniem słaba. Ubranie wygląda jako tako, ale otoczenie słabo. Animacja jest kiepska, skakanie wygląda jak żart a walka też mnie nie przekonuje. Postać dziwnie wyprowadza ciosy, jakby przytrzymując broń przed atakiem. Albo nie zauważyłem zmiany nazw widentycznie wyglądających potworach, albo znowu mamy to co w gothicu 3, czyli raz dzik nie stanowi zagrożenia, a raz rozkłada nas na dwa strzały. Ciekawe. Najbardziej męczące jest to, że mimo iż gra działa dobrze, to strasznie muli - kamera dziwnie się obraca i ma się wrażenie, że "płynność" gry oscyluje w granicach 20 - 25 fps'ów. Fabułe trudno ocenić, dialogi także (angielski znam niezbyt dobrze, więc nie rozumiałem ich w 100%), system rozwoju postaci przypomina ten z gothiców ale, nie wiedzieć czemu, na wstępie posługiwanie się wszystkimi rodzajami broni białej wynosi 3 punkty na ok. 10. Po krótkiej przechadzce musiałem znaleźć w dwupokojowym domku jakieś klucze, i mimo przetrząśnięcia go całego, nie udało mi się tego dokonać. W końcu znudziłem się i wyłączyłem grę. Z tego co widzę, nie chciało by mi się w Risena grać nawet jakbym go dostał za darmo (pewnie bym zainstalował, bo może potem robi się ciekawiej, ale na razie nie da się tego zweryfikować). Jedyną zaletą jest to, że mi osobiście gra jakoś szczególnie nie przypomina Gothica (oprócz rozwoju postaci), na co narzekała większość recenzentów.

voitek
07-10-2009, 17:30
A grafika jest akurat najmniej istotna. Wole grę z grafiką G2 ale wspaniałą fabułą niż z grafiką Crisisa bez fabuły, lub fabułą wymyśloną przez 7 latka...
Ja wole miec obie rzeczy naraz :)

A co do Crysis, to nie wiem czemu ludzie zarzucaja mu beznadziejna fabule, czy niegrywalnosc.
Mnie osobiscie ta gra bardzo wciagnela, do tego stopnia, ze przeszedlem ja majac 10-20 fps :P
Gdybym tylko mial lepszy procek to szybko bym do niej wrocil :)


Poza tym, dlaczego bronicie tworcow gier ze slaba grafika powolujac sie na zamierzchle czasy? Wtedy komputery nie mialy takiej mocy, podobnie sprawa ma sie z mozliwosciami tworcow gier. Wiec teraz powinno sie robic grafike na miare czasow :)

Tur
07-10-2009, 20:03
Pograłem w Risena i muszę powiedzieć że narazie odkładam. Nie wiem czy to wina słabej fabuły czy może już nie mam ochoty na poszukiwania godzinami jakiś tam kolesi. Wracam do bf2 i army of two :P

Biniu
08-10-2009, 22:05
Yyy... a jak mogłeś w to zagrać skoro premiera w Polsce jest dopiero za 55 minut :D . Chyba,że zamówiłeś z zagranicy...

Janek
08-10-2009, 22:41
Mozna kupic na Steamie.

kuroi
09-10-2009, 06:54
Poza tym, dlaczego bronicie tworcow gier ze slaba grafika powolujac sie na zamierzchle czasy? Wtedy komputery nie mialy takiej mocy, podobnie sprawa ma sie z mozliwosciami tworcow gier. Wiec teraz powinno sie robic grafike na miare czasow :)
To jest proste. Kiedyś, kiedy nie było dobrych kompów umieli wymyślić dobrą fabułę. Teraz już nie... Ciekawe questy, postacie itd. To było kiedyś, teraz to już coraz rzadziej. Pierwszy przykład z brzegu. Fallout 2. Questy były ciekawe tak jak całe uniwersum. Wtedy aż chciało się grać. Nie po to, żeby przejść grę, tylko po to, żeby zobaczyć co ona jeszcze oferuje.
A teraz? Idź zabij/porozmawiaj/znajdź.
Gdyby przenieść F2 w trochę lepsza grafikę (nie koniecznie 3d) i dodać możliwość gry w czasie rzeczywistym z FT to byłby murowany hit.

I wątpię czy kiedyś jeszcze powstaną takie gry. Teraz, kiedy są takie możliwości wszyscy dają grafikę, bo dzieci to lubią i teraz, kiedy dostają kompa na komunię jest ich coraz więcej przy nich :x

koxus
09-10-2009, 13:53
nowa gra PB jak dla mnie kox. ale gothic skończył się na 3 i żaden inny nie pokaże nam (przynajmniej mi) kontynuacji fabuły. zagram w demo więcej wypowiem się na temat gry
pozdro

Janek
10-10-2009, 20:41
Ja wlasnie skonczylem - pierwsze 2 rozdaialy byly bardzo fajne (duzo zadan, zwiedzanei swiata, ciekawe lokacje), natomiast rozdzialy 3 i4 niestety byly juz duzo slabsze (w zasadzie tylko hack&slash). Wszelkie rekordy pobilo zakonczenie, ktore smialo moge nazwac Jednym z Najgorszych Zakonczen w Historii Gier Komputerowych.
Ogolnei gra daje rade, ale olsniewajaca nie jest - poprawiony Gothic 3.

Biniu
15-10-2009, 22:28
Jako wielki fan RPG bardzo szybko pokochałem te grę. Wspaniała fabuła,system walki,ciekawe zadania (nareszcie zadania typu "przynieś 10 grzybów, zabij 3 wilki nie stanowią już podstawy gry),interesujące frakcje,świetna grafika - to wszystko daje wspaniały efekt. Uważam,że Risen jest conajmniej tak dobry jak Gothic i Gothic 2, a już na pewno bije na głowę 3. Jeżeli lubisz RPG - ta gra jest stworzona dla ciebie. Nad niczym się nie zastanawiaj,tylko biegnij do sklepu! :D

[IG] Misiak
16-10-2009, 10:11
a mnie układ wyspy przypomina jakby trochę naszą starą dobrą wyspę Khorinis. Jakoś dziwnie podobna :) Nie mniej jednak gra przypadła mi do gustu przyznam. Zaczynam dopiero rozdział drugi i mam nadzieję, że będzie równie intereujący co pierwszy;)

voitek
16-10-2009, 13:59
Przeszedlem wczoraj gre i jestem totalnie zawiedziony zakonczeniem :P Zeby tak spartolic calkiem dobra fabule trzeba byc naprawde zdolnym. Jednak ogolnie dobrze mi sie gralo i teraz chyba zagram po stronie bandytow :)

Dragonit
16-10-2009, 21:04
Jako wielki fan RPG bardzo szybko pokochałem te grę. Wspaniała fabuła,system walki,ciekawe zadania (nareszcie zadania typu "przynieś 10 grzybów, zabij 3 wilki nie stanowią już podstawy gry),interesujące frakcje,świetna grafika - to wszystko daje wspaniały efekt. Uważam,że Risen jest conajmniej tak dobry jak Gothic i Gothic 2, a już na pewno bije na głowę 3. Jeżeli lubisz RPG - ta gra jest stworzona dla ciebie. Nad niczym się nie zastanawiaj,tylko biegnij do sklepu! :D

Wspaniały system walki i świetna grafika? Chyba trochę zapatrzony jesteś ;) Ja jestem fanem rpg, ale wolę nasz rodzimy Two world's, a Temptation to w ogóle będzie miazga. Swoją drogą, może mi ktoś na PW wysłać o co chodzi z tym zakończeniem, przedstawiając pokrótce sytuacje? Jestem ciekawy, a zabawy mi to nie zepsuje, gdyż grać w grę nie zamierzam; a jak już, to dopiero gdy trafi do jakiejś gazety, a do tego czasu zapomnę 8-)

Janek
17-10-2009, 11:05
Niestety Risen duzo traci gdy sie dojdzie do 3-ciego rozdzialu - pozniej jest juz calkiem liniowo i w zasadzie tylko hack&slash :?

Sam Fisher
07-11-2009, 07:30
Problem. Jest zadanie z Patty. Idziemy do tych grobów, gdzie jej ojciec coś zakopał. Z tego co wiem to trzeba rozkopać jakiś grób. Ale który? Nie mogę żadnego rozkopać chociaż mam łopatę. Hlp plz

exar
07-11-2009, 08:44
Jeśli dobrze pamiętam to lekko na prawo od patty szukaj takiej charakterystycznej zruszonej ziemi, kliknij a bezio zacznie kopać.

Sam Fisher
07-11-2009, 10:29
Jeśli dobrze pamiętam to lekko na prawo od patty szukaj takiej charakterystycznej zruszonej ziemi, kliknij a bezio zacznie kopać.
Dobra, dzięki :D Ja ciągle klikałem na grób, nie na ziemię =.='

Barsa
13-11-2009, 10:01
Gralem i gra fajna, szczegolnie 1 i 2 rozdział, potem już słabo... liniówka. Ogolnie gra przypomina gothica I, tam tez bylo sporo zadan na poczatku a potem juz tylko głowne z kilkoma pobocznymi. Duzo osób skarzy sie na gothica 3, ja nigdy problemów z tą gra nie mialem, tylko, że tu znów fajnie jest w Myrtanie, a potem juz na pustyni troche nudno, za duzo zadan ;) Może kiedys wymyslą coś miedzy rodzialami(risen, gothic 1) a wolna amerykanką(gothic3)....

Mi tam grafika nie przeszkadza, nie zwracam za bardzo uwagi na to w grach...

Fabuła nie do konca mnie wciagneła, jakas taka naciągana... nie wiem nie czułem tego ale mimo tego grało się naprawde fajnie, widac tęsknota za taką gra ;) No i zakonczenie do kitu.

Ituriel32
25-09-2014, 07:40
Risena mam z cd-actiona ale jeszcze nie grałem (problemy z napędem). Natomiast gram sobie na steamie w Risen2 i jest dobrze.
Bujam się po tych malutkich wysepkach swoim Bezimiennym jednookim bohaterem "CycKlop" razem z Patty "Panty" i małpą "O Małpka". Ja tam się bawię świetnie, choć jest to zupełnie inny klimat (z kolonią nawet nie ma co porównywać).
Gram sobie już 30 godzin i jestem tak w połowie (szukam Garsji czy jak to się pisze). Mam nadwyżki 20 tysięcy doświadczenia/sławy i średnio dopakowane cechy, poza cwaniactwem (złodziejstwo, zastraszanie i złotousty) niestety cały czas brakuje mi kasy na ulepszanie umiejętności, czy zakup lepszego ekwipunku. Ale tak ma być.

Poziom trudności jest raczej niski, ale to nawet dobrze bo nie mam już takiego samozaparcia jak kiedyś.
Walki z bossami nie podobają mi się. Jestem tradycjonalistą czyli widoczny pasek życia niemilca i wiadra kul potrzebne do ukatrupienia go. A tu mamy zręcznościową zabawę z celowaniem w odpowiednim momencie i miejsce.
Nie wiem czemu ale minigierka w strzelanie jest u mnie całkowicie niegrywalna (mam w niej takie jakieś dziwne lagi), i mam nadzieje że nie trafię na obowiązkową, bo to będzie mój koniec gry.

Jak tylko wymienię napęd to nagram Risena 1, w końcu oko samo się nie straci.
I naprawdę się zastanawiam nad zakupem Risen 3, bo ma mieć więcej klimatu z Gothica.