PDA

Zobacz pełną wersję : MEGASUBMOD V do BC 6.3 dyskusja i błędy



Strony : [1] 2 3 4 5 6 7 8

Araven
10-03-2013, 13:47
Witajcie w związku z namnożeniem się submodów, i problemami z instalacją postanowiłem zrobić jeden połączony submod. Ma w sobie submod Aravena na Dziedzica frakcji, submod na zmienione statystyki jednostek, submod Aravena na free_upkeep darmowe jednostki w garnizonach, najnowszego submoda Mietka77 z wieloma świetnymi zmianami dla Polski szczegóły tutaj viewtopic.php?f=367&t=10655 (http://forum.totalwar.org.pl/viewtopic.php?f=367&t=10655) , najnowszego submoda Aramegila ze zmianami jednostek dla Polski oraz trzema nowymi jednostkami dla naszej nacji: viewtopic.php?f=367&t=10655 (http://forum.totalwar.org.pl/viewtopic.php?f=367&t=10655)


LINK do najnowszej INSTALKI MEGASUBMODA nr 2 od WINO z 21.04.2013 http://forum.totalwar.org.pl/showthread.php?7965-Instalka-Polskiego-Megasubmoda-(wersja-V)

Wymaga BC 6.3 nie działa z BC 7.0.

wino
10-03-2013, 16:14
Super. Działa jak należy.

P.S. popraw opis w punkcie b) - po najnowszym Mietku nie trzeba już wgrywać żadnej poprawki żeby współgrał z moim. Dodaj też info, że trzeba usunąć nie tylko map.rwm, ale też oba pliki events i oba music z katalogu sounds.

Dorzucam małego patcha do tej kompilacji submodów (dodaj go też w pierwszym poście) - dzięki niemu mamy poprawnie biegających Mounted Crossbowmen, Mounted Norse Crossbowmen, kilka poprawek w moim submodzie (dodane głosy dla słoni), a także poprawki, dzięki którym mój submod działa poprawnie z Aramegilem (też go sobie wgraj i usuń pliki z sounds, będziesz miał głosy nowych jednostek Aramagila).

http://file4u.pl/download/3546305/patch_www.file4u.pl.zip

Najlepiej jakby teraz każdy nowy submod opierał się o EDU, EDSUV i inne "wrażliwe" pliki, które mamy w Bellum po wgraniu mojego submoda oraz tej kompliacji. Nie będzie wtedy problemów w przyszłości.

Araven
10-03-2013, 18:18
Wino ja czegoś nie rozumiem, najnowszy Mietek77 jest wgrywany po punkcie b), przed nim trzeba wgrać te poprawki jak rozumiem, czyli punkt b) jest ok. O sounds nie pisałem bo wskazałem by czytali opis instalacji w Twoim submodzie, a tam o tym pisze bu usunąć z sounds 4 pliki. Te poprawki co dałeś opierają się o unit z megasubmoda mam nadzieję? Zwłaszcza o unit mi chodzi? więc nie są kompatybilne z savami. mam fajną kampanię wgram poprawki po niej. Dzięki i super, że działa. Ta zadyma z submodami się na coś przydała powstał megasubmod Polski.

wino
10-03-2013, 18:38
Chodzi o poprawienie opisu w punkcie b): "czytajcie opis instalacji i wrzuććie koniecznie poprawki dla submoda Mietka77 jakie zrobił Wino." - to jest niekatualne - wywal to.

Tego patcha co dałem to wgrywa się po Twojej kompilacji. Po wszystkim trzeba usuwać pliki map.rwm i te 4 z katalogu sounds. Poprawki są na tym unicie, tak. Nowa kampania pewnie konieczna.

Araven
10-03-2013, 18:43
Czy Twój patch dodaje już głosy trzem nowym jednostkom z submoda Aramegila? I inne pytanie czy ludzie grający w czyste Bellum jak usuną te 4 pliki z sounds o jakich mowa wyżej, to powinni mieć dźwięki dla wszystkich jednostek na tym pliku jaki zrobił Aramegil (EDU i EDSUV)? Dla czystego Bellum Aramegil zrobił na oryginalnym Unit wszystko, nie na tym co my gramy czyli na zmienionych statach. :twisted:

wino
10-03-2013, 18:53
Aramegil sam dodał głosy trzem nowym :) Wszystko rozchodzi się tylko o to, że on pracował na oryginalnym pliku EDSUV, dlatego jak ktoś gra z moim submodem to pliki były niekompatybilne ze sobą. Więc ja to tak poprawiłem, żeby oba submody ze sobą współgrały. Także ja nie dodawałem, bo głosy już były, ale poprawiłem tak, żeby oba mody się nie gryzły.

Grający w czyste Bellum po usunięciu 4 plików z sounds będą mieli dźwięki dla jednostek Aramegila, ale niestety tracą moje poprawki kilkudziesięciu innych jednostek w bitwach :) Po prostu twórcy Bellum zwalili plik z tymi dźwiękami i ja to naprawiłem w pierwszej wersji swego submoda - dźwiękowego.

Mój patch to wszystko naprawia, wszystko jest tak jak należy po jego wgraniu.

EDIT: acha, no to w takim razie mój patch jest tylko dla nowego EDU, ale po cholerę grać na starym, które jest do dupy???

Araven
10-03-2013, 18:55
Czyli Twój patch jest także dla czystego Bellum w odniesieniu do EDSUV? Bo na razie napisałem, że tylko dla submodów. I nie jestem pewien, a chcę w submodzie Aramegila napisać co mają zrobić Ludzie grającyc w czyste Bellum z submodem Aramegila na oryginalnym unit by mieć dźwięki wszystkich jednostek. Wg mnie Ci od czystego Bellum powinni uzyć unitu aramegila dla czystego Bellum (oryginalnego + nowe jednostki) i ew. twego EDSUV, tak ? :mrgreen:

wino
10-03-2013, 19:02
Edytowałem poprzedniego posta - tam jest odpowiedź.

Są tacy którzy chcą grać na czystym Bellum? Po co? Mietek się narobił, ekipa od spolszczenia też, ja dodałem muzę i poprawiłem dźwięki, Aramegil dodał 3 jednostki i kilka rzeczy poprawił - to są zmiany, które jedynie poprawiają rozgrywkę, więc po co ktoś miałby grać w czyste BC? Przez to robi się tylko zbędne zamieszanie z plikami i potem każdy nowy submod się krzaczy z innymi bo każdy sobie bierze pliki jakie mu pasują a potem my musimy to poprawiać. Po co?

Twórzmy standardy szefie - każdy szanujący się gracz ma @#$%^ obowiązek wgrać wszystko wg instrukcji z pierwszego posta i basta. Czyste Bellum jest g. warte. Koniec kropka.

Araven
10-03-2013, 19:37
Dobra od teraz albo Nowi korzystają z Megasubmoda, albo ryzykują instalkę osobnych submodów ich wybór. Trochę Ludzi gra w czyste Bellum, ich wybór, nie wiedzą co tracą, nawet czyste Bellum jest bardzo dobre Panie Wino, ale z submodami jest zajebiste.

wino
10-03-2013, 19:51
Moje zdanie jest takie: zrobiłeś dzisiaj super sprawę i trzeba teraz iść w tym kierunku, rozszerzyć ten projekt. To będzie genialna sprawa, która przyniesie mega korzyści dla wszystkich (graczy, tworzących submody). Odpadną też irytujące posty "jak to zainstalować" i "gdzie" albo że komuś się wywala gra i co zrobić. Kolejną zaletą będzie to, że jak ktoś będzie robił nowego jakiegokolwiek submoda czy też poprawiał już zrobionego to będzie miał obowiązek użyć plików EDU, EDSUV, DFS czy jakichkolwiek innych nie z czystego BC, ale właśnie z tej wielkiej kompilacji - odpadnie potem robota zmieniania tak, żeby wszystko z wszystkim grało.

Twoją kompilację trzeba rozrzeszyć tak, żeby w punkcie 3 nie było 5 podpunktów a jeden - mianowicie link do pliku exe na sendspace który sam zainstaluje wszystko. Tak, żeby nowi musieli zrobić tylko 2 kroki - prawidłowa instalacja BC i na to Wielki Polski Submod (może przyjmijmy roboczy skrót "WPS"), ewentualnie dorzucenie AI Pitera.

Będzie potem można się tym nawet pochwalić na twc ;)))

Mogę w tym projekcie Ci pomóc jak chcesz.

Ja się bawić w jakieś tam czyste BC nie zamierzam i pomagać w poprawkach dla tego dziadostwa uczestniczyć nie będę.

Araven
10-03-2013, 20:12
Wytyczne dobre, na razie Megasubmod nie zawiera dfs ani innego ai niż to jaki każdy ma obecnie. Testuję obecnie najnowsze ai Pitera, nie opublikowane jeszcze, dość obiecujące, wg mnie lepsze niż 3.2. Pogram jeszcze tak do Kazimierza Wielkiego to zobaczę. Instalka dla Nowego Polskiego Megasubmoda mile widziana, ale za jakiś czas trzeba pograć na tym co jest descr_mount od Miska bym dorzucił tez w kolejnej wersji. Za jakieś 2 lub trzy tygodnie może się zrobi nową wersję Megasubmoda z nowym ai, dfs i może czymś jeszcze oraz z Twoim patchem zawartym juz w instalce. Wtedy pomyślimy o pliku exe. Mam nadzieję, że Mietek77 na razie nie wypuści kolejnej wersji swego świetnego submoda, bo znowu będę musiał je łączyć do kupy. Na razie trzeba pograć i potestować. Racja trzymamy się submodów.

wino
10-03-2013, 20:32
Nie ma pośpiechu - to co już jest jest i tak wypas. Niech tylko jeszcze sobie Misiek "NPMa" pobierze i robi zmiany na nowych plikach, byłoby super.

Co do instalki - to będzie łatwe do ogarnięcia w przypadku wszystkich submodów już tu zawartych. AI Pitera odpada z 2 powodów - po pierwsze ten projekt NPM zawiera takie rzeczy, które są właściwie poprawkami i dodatkami, natomiast AI Pitera to już jest kwestia preferencji - ktoś może woleć oryg AI, ktoś Pitera. W przypadku pozostałych submodów to raczej nie ma takiego dylematu - te submody są "ulepszaczami" i chyba nikt nie będzie kręcił nosem, że ni chce nowych jednostek Aramegila, spolszczenia, świetnego dzieła Mietka czy poprawionych dźwięków i dodanej nowej muzy? Po drugie te proste instalatory są łatwe do zrobienia o ile mają tylko kopiować. W przypadku wyboru AI to już nie takie łatwe chyba. Dlatego AI chyba nie załapie się do NPM i każdy będzie musiał sobie sam wybrać na jakim chce grać (no chyba że ktoś umie taki instalator ogarnąć gdzie będzie można wybierać różne opcje).

Także ja uważam że należy iść w tym kierunku. A jak ktoś chce dogrywać sobie indywidualnie to musi niestety mieć na uwadze, że może mieć problemy z ich współdziałaniem. Na razie potestujmy, może Mietek, Aramegil, Misiek, Ty czy ktokolwiek inny coś zaproponuje jeszcze (np. ja zawsze sobie podmieniam katalog cursors z Medka, bo to z BC to jest jakaś pomyłka). No i fajnie jakby twórcy submodów się wypowiedzili czy i ewentualnie mająw planach nowe wersje swoich submodów, tak żeby to wszystko w jednym terminie wydać. Ja mam kilka kawałków do dogrania, więc mogę się w miarę szybko ogarnąć.

A może jednak komuś taki pomysł się nie podoba? Warto to przedyskutować.

Luqass[PL]
10-03-2013, 20:44
Ludzie ;_; jeżeli to zrobicie jesteście bóstwami :D co do AI to gram na Pietera bo w końcu... ankieta tam jest i pokazuje że jednak dla większości jest lepsza.... co do kursora... to mi się buguje... i dobrze by było żebyście dodali do paczki nowy... albo stary :P

wino
10-03-2013, 20:54
No widzisz, co my biedne owieczki bez pastuszka Aravena byśmy na tym poletku zwanym Bellum Crucis poczęły? ;)

Kursory możesz sam sobie podmienić póki co.

te z Medieval II Total War\data\cursors\ kopiujesz i nadpisujesz do Medieval II Total War\mods\BellumCrucis6\data\cursors\ i voila.

AI Pitera jest lepsze, Piter je dopracowuje, komp lepiej nazwijmy to myśli :) Sojusze proponuje, armie się chowają po lasach itp.

misiek1205
10-03-2013, 21:15
Wino ta moja szarza z mieszaniem sie szeregow powinna działac na tym submodzie, poniewaz plik descr mount nie jest zmieniany. Jedynie musialbym zmodyfikowac descr unit zeby zmniejszyc szybkosc jazdy bo jest zdecydowanie za szybka.

10-03-2013, 21:19
Moja sugestia do moderatora, piszę jako gracz zwykły, czy nie można tego tematu zamknąć, zostawić same linki z opisem? Przetestować, dać potem jakieś aktualizacje? Na wiele pytań padły już odpowiedzi, sprawdzałem rekord wynosi...mało ważne :cry: , jest wyszukiwarka forumowa. Coraz ciężej przebić się w tych tematach o tej modyfikacji poprzez wielość powtarzalnych pytań...
----------------
A megasubmod chodzi jak ta lala, szacunek dla wszystkich którzy poprawili tę modyfikację... :D

Luqass[PL]
10-03-2013, 21:47
To może czas zrobić FAQ? :D

Araven
10-03-2013, 21:57
Luzik Eutychesie za jakiś czas pousuwam wiekszość postów z tego tematu poza tym pierwszym, na razie sobie tu technicznie pogadamy z Wino i Innymi, potem wyczyszczę ten temat. Cieszę się, że Megasubmod działa i się podoba.
Dobra Wino pomyślimy, dorzucimy kursory i descr_mount Miśka1205 do kolejnej wersji, mnie osobiście szybkość szarży nie przeszkadza i unit bym zostawił jak jest, za to na pliku descr_mount Miśka1205 z poprawionej szarży ciężka jazda robi taką masakrę, że strach się bać. Ale spoko jak Misiek chce niech spowalnia szarżę ale na pliku z Megasubmoda jak zauważyłeś.

Racja AI każdy sobie dogra osobno wg preferencji, to już proste. Ja gram np. na bitewnym Germanicu5 wersja 5.7 oraz na najnowszym od Pitera, do megasubmoda w poście nr 1 się doda jak instalować alternatywne ai i skąd.

Luqass[PL]
10-03-2013, 22:14
Moglibyście też włączyć auto zapisy :P pewnie większość ludzi wie jak się to robi ale znajdą się tacy co nie wiedzą i będą spamić...

wino
10-03-2013, 23:13
Ja gdzieś wyczytałem, że niby autosave mogą powodować zwiechy.

Luqass[PL]
10-03-2013, 23:44
To może fix do tego zrobicie? ;)

Araven
11-03-2013, 08:29
Autosavy powodują nieznacznie dłuższe tury, ja mam włączony autosave ale mam mocnego kompa i gram na patchu 4gb i programach poprawiających wydajność kompa. z tego linku: viewtopic.php?f=367&t=11404 (http://forum.totalwar.org.pl/viewtopic.php?f=367&t=11404) Raczej go nie włączymy, co najwyżej się napisze w poście nr 1 jak właczyć go dla chętnych, co nie wiedzą.

11-03-2013, 12:40
Jedna uwaga do tego tematu, zrobić ten wiodącym "przykleić" a pozostałe co stanowią części składowe odpiąć i ewentualnie w nim poruszać poszczególne wątki...Obserwuję tę modyfikację od czasów wersji 5.0 i zasługuje mimo pewnych bolączek na specjalne traktowanie...Cały czas mi chodzi by było dla potencjalnych nowych graczy przejrzyściej, ale to co teraz napisałem jest pochodną PW jakie dostaję, niekoniecznie na tym forum :?
-----
To sugestia: zrobicie jak uważacie ;) Jeszcze jedno, czy ktoś próbował dodatek Gigantusa teksturowy by zmniejszyć ich wielkość i przez to przyspieszyć jego, znaczy się moda działanie? Swego czasu zrobił pod TA i mody, może by ktoś kto ma o takich rzeczach pojęcie zorientował się, czy jest taka konwersja możliwa? :oops:

Wonsz
11-03-2013, 14:26
A jak mam submoda Aramegila tylko to jak zainstaluje to nic mi się nie "zwicksuje?"

Araven
11-03-2013, 14:28
Patrz strona 1 post nr 1 kolejność instalacji. Submod wino jest niezbędny.

marko1805
11-03-2013, 14:35
Moda miałem zainstalować dopiero za kilka dni, ale wczoraj nie wytrzymałem :D i zainstalowałem wieczorem, bo w końcu doczekałem się rodzimego submoda uwzględniającego poprawki historyczne w naszej nacji , nowe jednostki ,oraz nowe tekstury dla Królestwa Polskiego z dodatkiem świetnej muzy, gra nabiera naprawdę nowego wymiaru. Warto pobrać i zainstalować tym bardziej, że kilku osobom chciało się poświecić na to swój prywatny czas i zebrać to wszystko do kupy. Mam nadzieje ze to dopiero początek i megasubmod będzie nadal rozwijany . Ja tymczasem zabieram się dalej do gry bo mi Niemce zbierają armie na granicy , jak pójdą na Wrocław to im Psie Pole zrobię :twisted:

misiek1205
11-03-2013, 18:51
Co do statystyk, oprócz zmniejszenia szybkości jazdy do standardowej jak w innych modach, proponowałbym jeszcze dodanie skuteczności przeciw pancerzom kusznikom i oszczepnikom.

wino
11-03-2013, 19:09
No nie wiem, w sumie może być jak chcesz ale jako 2 wersje do wyboru. Wtedy konni kusznicy będą przegięci. Także w bazowej wersji megasubmoda bym tego nie dawał, ale jakby ktoś chciał to możesz udostępnić w swoim wątku.

Araven
11-03-2013, 19:10
Czy spowolnienie szybkości ruchu jednostek osłabi szarżę? I jak widzisz to dodanie pancerza? Zwiększenie zbroji tylko dla jazdy czy dla innych też? I o ile myślisz to zmienić? Proponuję najpierw ustalić założenia, wg mnie ten unit jest dobrze zblansowany za duża ingerencja może to rozwalić i tak wzmocnienie szarży premiuje nacje z konnicą dobrą. Dwie wersje byłyby ok jak Wino proponuje. Podstawowa i Twoja alternatywna. Do Megasubmoda dałbym Twój plik descr_mount wierzchowce. Unit byłby chyba opcjonalnie dla chętnych. Z czasem może i ja go użyję jak mnie przekonają Twe zmiany.

misiek1205
11-03-2013, 20:02
Czy spowolnienie szybkości ruchu jednostek osłabi szarżę? Wydaje mi się że nie, ale jeszcze to sprawdze.

Wtedy konni kusznicy będą przegięci. Może masz rację.

Ale pieszym kusznikom to dal bym tą premię bo w pojedynku polscy kusznicy kontra chlopscy łucznicy, przewaznie wygrywaja chłopscy lucznicy mimo ze są duzo tańsi.

Araven
12-03-2013, 11:17
Aramegil się odezwał na PW, około 14-15 marca będzie miał nieco więcej czasu, może dorobic ulepszenia pancerza dla kilku naszych polskich jednostek. Już kilku dorobił, więc kolejne mile widziane. Ja bym dał ulepszenie włócznikom i piastwkim miecznikom, macie jakies pomysły?

wino
12-03-2013, 11:54
Rozumiem, że chodzi o ulepszenia wizualne, nie statystyki?

Jeśli tak, to mi się bardzo podobają te jednostki, które zaproponował Luqass: http://www.twcenter.net/forums/showthread.php?284550-NEW-Patch-1-2(Poland)-Released-!!!

te nowe jednostki Aramegila też mają chyba jakieś standardowe tekstury, możny by je trochę podrasować.

Araven
12-03-2013, 12:39
Przydałby się wykaz jednostek które nadal już po submodzie Aramegila, mają jeszcze orła z koroną zamiast piastowskiego. To Aramegil też by ew. poprawił. Stan na ten moment jest bardzo zadowalający, ale jak może być lepiej to trzeba pomóc Aramegilowi. Myslę, że ulepszenie pancerza, wymaga też drobnych zmian w export_descr_units, przez dodanie poziomu ulepszenia pancerza do statystyki jednostki. Maksymalnie ulepszona konna drużyna książęca jest super jak dla mnie.

marko1805
12-03-2013, 12:43
Moje sugestie dotyczą bardziej poprawy istniejących jednostek, a mianowicie zmiany orłów współczesnych na kropierzach koni oraz na jakach dowódców oddziałów, chorążego chorągwi nadwornej , zmianie tej nieszczęsnej czarnej chorągwi u nadwornego oddziału. Można byłoby również pokusić się o zmianę herbów, te które są obecnie, są co prawda ładne,ale większość z nich ma niewiele wspólnego z ich historycznymi odpowiednikami. Jeśli zaistnieje taka potrzeba, mogę przesłać moje propozycje herbów.

tusek21
12-03-2013, 13:01
Rzeczywiście są bardzo ładne, może by tak tych rycerzy przenieść do tego submoda.:)

marko1805
12-03-2013, 13:18
Przydałby się wykaz jednostek które nadal już po submodzie Aramegila, mają jeszcze orła z koroną zamiast piastowskiego. To Aramegil też by ew. poprawił.
Postaram się przesłać wieczorem jak wrócę do domu.

Wonsz
12-03-2013, 15:09
Wino te jednostki kojarzą mi się z setllers 6.Są takie "Grube" a zbroje z SS nie są nawet w połowie tak dobrze zrobione jak w BC.

wino
12-03-2013, 15:17
Hmm, no bo to jest rzecz gustu ;) Tamte mają takie żywe kolory i to mi się podoba. Decyzja i tak będzie należała do Aramegila ;)

wino
12-03-2013, 17:34
Osoby, które są za wspieraniem megasubmoda są proszone o małe testy nowej wersji Ulepszona szarża kawaleri oraz zmniejszonej szybkości jazdy produkcji Miśka1205:) Trzeba sprawdzić jak te zmiany wpływają na rozgrywkę. Jeśli ulepszona szarża nie wpływa na "siłę zniszczenia" to ta zmiana zostanie oczywiście zaimpolikowana do megasubmoda i będzie cieszyć nasze oko. Jeśli jednak konnica dostała powera, z kolei zmniejszona szybkość ją osłabiła to trzeba by sprawdzić jak to wychodzi w praniu.

Jeśli zmiany istotnie wpłyną na rozgrywkę wówczas powyższe poprawki nie zostaną dograne do megasubmoda, ale zostaną podlinkowane dla każdego chętnego tak, aby w razie chęci mógł sobie je dograć, gdyż jest to w pełni kompatybilne z megasubmodem.

Wonsz
12-03-2013, 19:35
Cóż ta konnica nadal nie ma takiego brzydko mówiąc "jebięcia" jakie mieć powinna ale widać że szarża została ulepszona.Prędkości nie testowałem bo uważam że konnica ma dobrą prędkość.

misiek1205
12-03-2013, 19:53
Cóż ta konnica nadal nie ma takiego brzydko mówiąc "jebięcia" jakie mieć powinna ale widać że szarża została ulepszona.Prędkości nie testowałem bo uważam że konnica ma dobrą prędkość.
Ulepszenie nie polegalo na dopakowaniu typu wieksza premia do szarży, ataku itp. tylko zmniejszeniu wirtualnej wielkości jeźdźca (mimo ze tekstura jest taka sama) dzieki czemu kawalera łatwiej przeciska sie miedzy jednostkami piechoty badz innej jazdy. Mi się wydaje że tylko wyglad szarzy się zmienil, ale moge sie mylic.

wino
12-03-2013, 20:03
Aravenie, przejrzałem wszystkie polskie jednostki ze wszystkich 3 epok. Zauważyłem 3 rzeczy:
- kapitanowie większości jednostek mają na zbrojach współczesnego orła (dotyczy jednostek pieszych i konnicy też!)
- banery oraz ubiór kapitanów machin oblężniczych jest trochę dziwny. Ubiór kapitanów jakiś krzyżacki czy cuś. Ale może tak ma być. No i banery mają jakieś dziwne.
- fatałaszki dla koni w 2 jednostkach (Chorągiew Nadworna oraz Polscy Rycerze Ziemscy) zawierają współczesne orły.

Poza tym chyba wszystko gra. Jakby Aramegil poprawił to byłoby cudnie. A czemu chcesz ingerować w pancerze w EDU?

Wonsz
12-03-2013, 20:21
Wiem :) . Chodziło mi o większą penetracje oddziałów wroga nie zwiększając punktów szarży właśnie o tym mówię ;)

marko1805
12-03-2013, 20:56
Testowałem kilka razy szarże bez i ze zmniejszeniem prędkości, według mojego subiektywnego odczucia w jednym i drugim przypadku straty przeciwnika były bardzo podobne, natomiast sama szarża wygląda po zmniejszeniu prędkości bardziej naturalnie ,ale to oczywiście wyłącznie moja subiektywna opinia.

Araven
12-03-2013, 21:07
Ja mam nadzieję, że obejdzie sie bez ingerencji w unit, ale Aramegil coś mi pisał, że myśli zrobić kilka stopni pancerza niektórym polskim jednostkom. Zobaczymy. Jak to wyjdzie. Z nową wersją submoda poczekamy, bo możliwe, że i Mietek77 coś dorzuci, w pewnych kwestiach. 8-)

wino
12-03-2013, 21:34
Ok, najważniejsze tylko, żeby już każdy używał plików z obecnego megasubmoda uzupełnionego tym moim małym patchem. Wtedy nie ma pośpiechu.

tusek21
12-03-2013, 22:14
Straty wrogów są podobne na szarży miśka i bez niej, sprawdzałem to :)
Co do zmniejszenia prędkości jazdy też jestem na tak, zgadzam się z tym co napisał marko1805 po zmniejszeniu prędkości jazdy szarża wygląda naturalniej.

wino
12-03-2013, 22:37
Czyli ulepszony wygląd szarży nie wpływa na straty wrogów. A szybkość szarży? Testowałeś to osobno czy oba pliki wgrałeś na raz i wtedy sprawdziłeś?

tusek21
12-03-2013, 23:13
Czyli ulepszony wygląd szarży nie wpływa na straty wrogów. A szybkość szarży? Testowałeś to osobno czy oba pliki wgrałeś na raz i wtedy sprawdziłeś?
No raczej nie, testowałem szarze miska majac wgrana oba pliki, pozniej zmienialem descr mount na orginalny i wlaczalem taka sama bitwe 1 na 1 sprawdzajac czy piechota odniesie podobne straty jak z descr mount miśka. W obu przypadkach straty wsrod piechoty byly podobne. Ale dla pewnosci niech inni sprawdza czy tak rzeczywiscie jest.

wino
13-03-2013, 07:35
Ja próbowałem, ale zawsze ta piechota łaziła jakoś tak, że nie miałem idealnie takiej samej bitwy, żeby mieć poprawne porównanie. Po kilku bitwach się poddałem, będę musiał zrobić drugie podejście.

Luqass[PL]
13-03-2013, 18:42
Dam post nie na temat... i w ogóle to wykaże się debilozą za przeproszeniem... ale możecie mi wyjaśnić dlaczego w medku tak ciężko się rozstawia wojsko w mieście!? zawsze chciałem to wiedzieć... i nigdy nie zapytałem :D

wino
13-03-2013, 22:47
Cholera wie, w ogóle bitwy w miastach/zamkach są męczące, tak jak rozstawianie. A już chodzenie po murach to woła o pomstę do nieba.

Luqass[PL]
14-03-2013, 08:37
Taaa..... buguje się gówno...

Araven
14-03-2013, 09:07
Panie Luqass, drugi post całkowicie nie na temat się ogranicz z takimi postami, tu się dyskutuje o megasubmodzie, nie ogólnie o Medku itp.

Luqass[PL]
14-03-2013, 11:57
Ale nie trafiłem do sedna sprawy :P może da się to jakoś naprawić? albo chociaż trochę polepszyć tę rozstawianie?? jeżeli tak to moglibyście to w megasubmodzie dodać :) (ale ja głupoty pier*ole ;_;)

Araven
14-03-2013, 12:00
My nie cudotwórcy, to wynika z silnika gry nie przeskoczymy tego.

Luqass[PL]
14-03-2013, 12:06
A w rome działa dobrze :P to chyba ten sam silnik ?

Araven
14-03-2013, 12:23
Nie całkowicie inny silnik gry ma Rome i Medieval.

Luqass[PL]
14-03-2013, 13:45
Hmm to w takim razie strasznie podobny :P

Araven
15-03-2013, 09:44
W poście nr 1 dodałem patch z 15.03.2013 od Mietka77 do megasubmoda, naprawia on działanie klasztorów poprawa zdrowia i dowodzenia generałów w prowincjach z klasztorami, muszą tam byćminimum 3 tury, poprawia nominacje arcybiskupie dla kapłanów, nominacje patriarchów prawosławnych i inne bonusy dla generałów. W kolejnej wersji megasubmoda, będą zawarte wszystkie patche, descr_mount od Miśka1205 raczej spowolniona szarża od Miśka1205 i podrasowane dochody (sakiewka króla) i startowa kasa dla Mongołów, za szybko bankrutują obecnie. Będzie też raczej przesunięcie braci dobrzyńskich na II poziom Kaplicy zamkowej (oraz raczej będą od 1216 roku zgodnie z sugestią Mietka77, ale nad tym jeszcze się zastanawiam) oraz nieznacznie podrasowanie pieszej drużyny książęcej jako łuczników.

COMEE
16-03-2013, 00:46
Mam pewna propozycję odnośnie polskich jednostek, bo bardzo po macoszemu włosi potraktowali nasze jednostki miotające, tak jakby Piastowie nie wiedzieli z której strony łuku się strzela, a tymczasem kroniki mówią, że Niemcy nie lubili bić się ze swoimi sąsiadami z zza Bugu, bo chowali się po krzakach, używali broni dystansowej i zatruwali strzały. Są też znaleziska długich łuków, ~180cm, z wieków X-XI -> łuki z Opola, łuk wawelski. Zresztą długich łuków to pierwsi używali Normanowie, więc i do nas też musiały dotrzeć takie łuki. Stad też pomysł, zrobienia z Drużyny Piastowskiej uniwersalnej jednostki podobnej do Łuczników Skandynawskich. Łucznicy Skandynawscy mają atak 9, na dystans 8, obronę 11. Naszym drużynnikom można by dać trochę mniej. Wrzucam tabelkę porównawczą łuczników w Europie:
http://i45.tinypic.com/658qky.png
Drużyna mogła by mieć, atak 7, na dystans 7/8, obrona 9/10, do tego ew. można by dorzucić możliwość budowania palisad (wredni i podstępni Słowianie), wszystko oczywiście kosztem podniesionych kosztów rekrutacji (400-420) i utrzymania (180-190). Liczby w sumie wyczarowałem, wiec proszę o komentarz. Trzeba by też dograć czas rekrutacji, żeby nie przegiąć i był porównywalny.

Tylko pytanie co z konną drużyną? Czy dać ja później jako odpowiedź na konnych kuszników, wpływy orientalne, łuki refleksyjne i te sprawy... ?

Braci dobrzyńskich ja bym dał dopiero od 2, albo 3 poziomu kaplicy, bo od początku taka kawaleria to zdecydowanie przegięcie.

Araven
16-03-2013, 07:46
O braciach dobrzyńskich myślę podobnie z pierwszego poziomu kaplicy ich przesunę na drugi. Drużyna książęća piesza może i słusznie, ale trzeba uważać by nie przesadzić bo Polska dostanie za silne jednostki i też będzie nieciekawie (na co mi Wino zwrócił uwagę). Dzięki za uwagi, co myślą Inni?

Wonsz
16-03-2013, 07:47
Masz w zasadzie racje,tylko żeby oni nie wyglądają jak skandynawscy bo te tarcze przy łuku to chyba lekka przesada(Jak oni by to trzymali?Wiem bo próbowałem trzymać łuk i tarcze w jednej ręce nie udało się).

Araven
16-03-2013, 07:54
Tarczy łucznicy używali w walce bezpośredniej bronią ręczną (białą), podczas strzalania łucznik miał ją na plecach zwykle. Tekstura nie ulegnie zmianie a tylko współczynniki i zdolności.

W kolejnej wersji megasubmoda, będą zawarte wszystkie patche, descr_mount od Miśka1205 raczej spowolniona szarża od Miśka1205 i podrasowane dochody (sakiewka króla) i startowa kasa dla Mongołów, za szybko bankrutują obecnie. Będzie też raczej przesunięcie braci dobrzyńskich na II poziom Kaplicy zamkowej (oraz raczej będą od 1216 roku zgodnie z sugestią Mietka77, ale nad tym jeszcze się zastanawiam) oraz nieznacznie podrasowanie pieszej drużyny książęcej jako łuczników. Aramegil doda raczej kilki jednostkom dodatkowe ulepszenia pancerza oraz ma poprawić orły z koroną jakie się jeszcze uchowały, wczoraj do mnie pisał w tej sprawie.

marko1805
16-03-2013, 08:50
Kiedy w przybliżeniu można się spodziewać nowej wersji ?

wino
16-03-2013, 09:32
Wszystkie zmiany oczywiście cieszą niezmiernie, ale mimo to jak już wspomniałeś Aravenie obawaiam się, że Polska przez te wszystkie poprawki stanie się nacją niezwyciężoną, a chyba nie o to chodzi? Wcześniej słabą stroną byli łucznicy i średnia piechota. Teraz praktycznie nie będziemy mieć wad w kraju mlekiem i miodem płynącym. Trzeba by to przemyśleć, same zwiększone koszty to trochę mała "kara", bo kasa w BC akurat nie jest problemem (przynajmniej na średnim poziomie trudności, nie wiem jak na VH).

@marko1805: kwestia tygodnia, może 2? Tak mi się zdaje :) Generalnie to co już jest niewiele będzie się różnić od nowej wersji. Nowa wersja będzie zawierać mojego submoda (będą 2 wersje, jednak dla nowych, druga dla tych, co mają już mojego submoda, żeby nie musieli zasysać z netu niepotrzebnie pół giga danych), a oprócz tego spolszczenie i te wszystkie patche. Także nie ma co czekać na nową wersję - obecna jest już megazajebiaszczym projektem ku chwale ojczyzny :)

P.S. fajny banerek na górze strony, bo ja miałem cały czas jeszcze ten świąteczny ;)

Wonsz
16-03-2013, 10:18
To może zmniejszyć też sakwe króla Polsce i małą dostępność jednostek?

marko1805
16-03-2013, 10:48
Dzięki Wino, pytałem bo moja kampania Polską jest już dość zaawansowana i raczej pociągnę ją w takim razie do końca.

wino
16-03-2013, 10:49
imo nie tędy droga żeby karać kasą, ale trzeba raczej osłabić wojsko. Nie znam historii tak dokładnie, ale chyba nie byliśmy taką potęgą na polach bitwy w XII czy XIII wieku. Trochę jesteśmy przepakowani tymi zmianami - super konnica (tu ok), super łucznicy i jeszcze super piechota. Niedługo granie bitew Polską zamieni się ze strategii w zręcznościówkę. Może przesadzam, bo w sumie nie grałem jeszcze Polską po tych zmianach, ale takie mam wrażenie.

Araven
16-03-2013, 11:02
Przemyślimy więc to podrasowanie drużyny, może zostanie jak jest. Dużo od ai zależy. Wraz z nową wersją submoda alternatywnie dam najnowsze ai strategiczne Pitera, tylko ja je testowałem i jestem zadowolony z niego, lepsze od 3.2 wg mnie. Ono będzie obok megasubmoda w osobnym linku dla chętnych. Jak Aramegil zrobi poprawki, to Wino to poskłada do kupy z moją pomocą i będzie nowa wersja. Łuczników możemy mieć litewskich po zdobyciu tamtejszych prowincji. Słowiańscy łucznicy + drużyna książęca zostana jednak jak są. Każdy może sobie ich podpakować indywidualnie.

Wonsz
16-03-2013, 11:11
Przydaliby się polsce jacyś zachodni łucznicy tacy jacy są w Polish Kingdom mod.

Gnejusz
16-03-2013, 14:17
Jesteście niesamowici... takiego entuzjazmu, konsekwencji i bezinteresowności nie mam już wiele w naszym narodzie.
Co do jednostek - nie osłabiajcie tych elitarnych a drużyna książęca taką przecież była, ograniczcie jej rekrutację do kilku prowincji i dajcie taką kwotę rekrutacji i utrzymania żeby powstrzymywała radosną rekrutację.
Nasze jednostki nie są przepakowane w stosunku do innych, nie mieliśmy w tym okresie wielu ciężkich wojsk ale te które były nie ustępowały tym zachodnim. Lekką i średnią jazdę mieliśmy zawsze lepszą, piechota jeżeli byłą dobrze wykorzystana też sobie radziła, brak znaczącej ilości wojsk z dobrym opancerzeniem był naszą bolączką, to przekładało się jednak na obronę a nie atak.
Jednostki miotające w Polsce z tamtego okresu były raczej słabsze od większości konkurencji, gdyby było inaczej na pewno czytalibyśmy w podręcznikach o dobrych łucznikach czy kusznikach - tak jak czytamy o dobrej jeździe.
Ja ze względu na niezadawalające AI zaprzestałem już gry w Bellum ale dzięki Wam do niego znowu wrócę, może to nie jest dobry temat z tym Ai ale mam wrażenie że we wcześniejszych wersjach było dużo lepsze.
W każdym jednak razie dożo uznania dla Was za to co robicie - MTW ciągle ma się z Wami dobrze.

Piter
16-03-2013, 14:47
Przemyślimy więc to podrasowanie drużyny, może zostanie jak jest. Dużo od aai zależy. Wraz z nową wersją submoda alternatywnie dam najnowsze ai strategiczne Pitera, tylko ja je testowałem i jestem zadowolony z niego, lepsze od 3.2 wg mnie. Ono będzie obok megasubmoda w osobnym linku dla chętnych. Jak Aramegil zrobi poprawki, to Wino to poskłada do kupy z moją pomocą i będzie nowa wersja. Łuczników możemy mieć litewskich po zdobyciu tamtejszych prowincji. Słowiańscy łucznicy + drużyna książęca zostana jednak jak są. Każdy może sobie ich podpakować indywidualnie.

3.2 to badziew w porównaniu z tym, zresztą 3.2 to ja nawet sam za bardzo nie przetestowałem, bo mi się nie chciało, za to na 3.3 sam już rozegrałem kilka kampanii po kilkadziesiąt tur i naprawdę jestem zadowolony z efektów.

sadam86
16-03-2013, 19:11
Najpierw słowa uznania dla wszystkich którzy mają wkład w powstawanie megasubmoda
a teraz trzy grosze odnośnie statystyki drużyny jeśli o mnie chodzi Polacy nie byli wcale złymi łucznikami, więc można im podnieść staty tak jak sugeruje COMEE niech na korzyść takiego rozwiązania wpłynie może fakt, iż w Polsce jako pierwszym kraju król miał monopol na pozyskanie cisu(drzewo z którego w średniowieczu robiono najlepsze łuki) ograniczał eksport jego drewna za granicę a Władysław Jagiełło w 1423 roku objął cis ochroną i nadał wojsku pierwszeństwo w korzystaniu z zasobów tego drewna

Wonsz
18-03-2013, 20:01
Aravenie kiedy powinna pojawić się poprawka tekstur od aramegila?Swoją drogą ta jednostka konnicy-Piastowska Chorągiew czy jakoś tak posiada zbroje pytową ,której nie powinno być w Bellum Crucis.

Araven
18-03-2013, 20:11
EliminatorT. To od Aramegila zależy, nie zamierzam go naciskać. Czemu niby zbroi płytowej ma nie być w Bellum????? Nie bądź świętszy od papieża. Będą tekstury to będzie nowa wersja megasubmoda, reszta jest gotowa.
Sadam86 może i racja z tym cisem, ale z racji na balans, raczej nie podrasuję łuczników dla Polski w megasubmodzie. Każdy może sobie ew. sam to zrobić na własną odpowiedzialność.

Wonsz
18-03-2013, 20:38
Chodzi mi o to że taką zbroję płytową mają chyba tylko 3 jednostki.

sadam86
18-03-2013, 21:04
Jak dla mnie lepsza drużyna to nie priorytet poczekam na nowa wersję megasubmoda i będę rozsmarowywał wrogów Polski po staremu konnicą :twisted:

wino
18-03-2013, 22:53
Hahaha, podczaszy rodu Piastów przesyła wieści, iż kielichy pełne a stoły suto zastawione. Zapraszam gości na wielką ucztę, sowicie trunkami królewskimi zaprawianą. Prócz jadła i napitków dziewki zabawiać Was wszakże będą, zaś muzyka uszy podróżą zmęczone cieszyć.

Przejrzałem kilka programików do tworzenia instalatorów i znalazłem fajny i prosty w obsłudze Install Jammer. Świetna wiadomość jest taka, że można łatwo wybierać komponenty do instalowania, więc o ile taka wola książąt naszych nad AI pracujących czy też nad szybkością szarży konnicy naszej dumających, można śmiało owoce ich pracy zamieścić również w służbie miłościwie Megasubmoda nam panującego :)

Czekam więc na wieści od kowala Aramagila, niechaj podkowy dla naszego rycerstwa w kuźni swej wykuwa naprędce, a Darius niechaj polszczyznę naszych Braci doskonali. Ja spokojnie (a raczej niespokojnie) na znak do ataku czekam w ukryciu i w odpowiednim czasie szarżę kawalerii poprowadzić zamierzam ku zwycięskiemu wydaniu instalki MEGASUBMODA!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!

Luqass[PL]
19-03-2013, 11:03
Hahaha, podczaszy rodu Piastów przesyła wieści, iż kielichy pełne a stoły suto zastawione. Zapraszam gości na wielką ucztę, sowicie trunkami królewskimi zaprawianą. Prócz jadła i napitków dziewki zabawiać Was wszakże będą, zaś muzyka uszy podróżą zmęczone cieszyć.

Przejrzałem kilka programików do tworzenia instalatorów i znalazłem fajny i prosty w obsłudze Install Jammer. Świetna wiadomość jest taka, że można łatwo wybierać komponenty do instalowania, więc o ile taka wola książąt naszych nad AI pracujących czy też nad szybkością szarży konnicy naszej dumających, można śmiało owoce ich pracy zamieścić również w służbie miłościwie Megasubmoda nam panującego :)

Czekam więc na wieści od kowala Aramagila, niechaj podkowy dla naszego rycerstwa w kuźni swej wykuwa naprędce, a Darius niechaj polszczyznę naszych Braci doskonali. Ja spokojnie (a raczej niespokojnie) na znak do ataku czekam w ukryciu i w odpowiednim czasie szarżę kawalerii poprowadzić zamierzam ku zwycięskiemu wydaniu instalki MEGASUBMODA!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!


Wino ;_; ty jesteś poetą? xD

wino
19-03-2013, 11:37
Z każdym rokiem uaktywnia się kolejny mój ukryty talent :)

Luqass[PL]
20-03-2013, 14:45
Proponuję dodać do gry możliwość przejścia słowiańskich państw na ich starą wiarę :D czyli religie Słowian :P nie powinno być to trudne.... ale co ja się tam znam ;_;

Araven
20-03-2013, 19:17
Całkowicie niehistorycznie, jak dla mnie, pomysł chybiony na całej linii. Co Perkuna i Swaroga oraz Welesa mamy wyznawać? W XI wieku? Po chrzcie w 966 roku, gra startuje jak Polska już 200 lat była chrześcijańska.

Luqass[PL]
20-03-2013, 19:59
Za to pogaństwo na ziemiach Polskich nadal było....

Araven
20-03-2013, 20:02
Było, dlatego dopiero stopniowe budowanie kaplic i szkolenie kapłanów zmienia religię na katolicką i mod to oddaje.

Edit: W poście nr 1 jest nowa wersja megasubmoda z 20.03.2013.

misiek1205
20-03-2013, 20:58
Dało by się zrobic jedna instalke spolszczenie, submod muzyczny + reszta w jednym?
Przeciez wino cos wspominal ze moze taka zrobic, nie którzy moga tej instrukcji nie ogarnac.

Wonsz
20-03-2013, 21:01
Wielka szkoda że serwery zajęte... bo bardzo chcę wypróbować wasze nowe dzieło.

Araven
20-03-2013, 21:08
Może i da radę ale ja nie potrafię, może Wino ogarnie taką instalkę.

wino
20-03-2013, 21:11
Robię.

Moggwai
21-03-2013, 12:15
Jest wersja bez ingerencji w konnicy? Czy wystarczy nie wgrac descr_mount, a reszta bedzie wciaz wspolgrala?

Araven
21-03-2013, 12:21
Nie ma takiej wersji na razie (Wino zrobi alternatywne opcje, ale to za jakiś czas). Wgraj megasubmoda potem zaś descr_mount oryginalny, jak ten od Miska Ci nie odpowiada. Pousuwaj map.rwm i ok będzie.

Gnejusz
21-03-2013, 12:44
Ostatnia poprawka jest dużo lepsza a przynajmniej tak brzmi. Poprzednia wersja powodowała, że byliśmy zbyt przypakowani na starcie, jak jeszcze wyeliminujecie buga na złodziejstwo komputera to wrócę do Bellum bo po dzisiejszej instalacji SS przeżyłem rozczarowanie. Świetna robota Panowie - naprawdę koronkowa.
Mam jednak pytanie o Braci Dobrzyńskich - u mnie byli tylko jako kawaleria a nie miałem jednostki pieszej, pisaliście gdzieś w wątku, że dacie pieszą zamiast kawalerii i by łoby według mnie lepiej choć obie też mogą być. Wszak historycznie Bracia Dobrzyńscy istnieli i mieli mir w średniowiecznym społeczeństwie.
Co do ich rekrutacji to dałbym rzeczywiście tylko do zamków i to jeszcze z wyższego poziomu refektarza, niech grach wie, że rozwój mu się opłaci sowicie. Może dodacie jeczcze włoczników do Braci a zabierzecie możliwość rekrutacji Templeriuszy i Szpitalników na terenie wschodniej Europy i półwyspu Iberyjskiego. Hiszpanie mają swoje zakony i mogą przy nich pozosyać a historycznie wasz submod zyska. Marzy mi się jeszcze zmiana sytuacji politycznej na starcie na taką która rzeczywiście oddaje realia roku startowego gry. Kto miał wojnę z istniejącym w grze państwem niech ją ma w grze na samym początku i to samo z sojuszami. Roboty nie będzie przy tym wiele a Wasza paczka zyska historyczność. Proponuję też poprawę stosunków między poszczególnymi państwami na zbliżoną do tamtego okresu miałbym też kilka innych prostych do wykonania pomysłow ale nie chcę mądrować i denerwować nikogo. Jeżeli będziecie zainteresowani to piszcie na PW. - Szacunek za Waszą pracę.

wino
21-03-2013, 12:53
Megasubmod to dzieło Aravena - jednej osoby, nie pisać mi tu Wasza praca, Wasz megasubmod, no chyba chodzi o Wasza Dostojność ;) Ja zrobię tylko instalkę.

Ostatnia wersja jest super - zmniejsza przepakowanie Polski i poprawia kilka a może kilkanaście innych rzeczy. Jak na moje to zostało już tylko dokończyć spolszczenie i dokoptować drobne poprawki od Aramegila, jak już je zrobi. A z tymi pieniędzmi to Mietek sprawdza chyba. Na razie nie wiadomo co jest przyczyną i czy to w ogóle błąd.

Gnejusz
21-03-2013, 12:59
W skład wchodzą submody innych ludzi, nie chcesz to nie wymieniam ale nie można nikogo pominąć. Bez wazeliny ale i bez niesprawiedliwośći - każdy kto zrobił swoją część do tej paczki zasłużył na podziękowania. Araven ma u mnie flaszkę już od półtorej z górą roku, jak wybiorę się na mecz do Wrocławia to może się zobaczymy. Bez skromności Panowie - my korzystamy z Waszej pracy, czasami kwękamy albo krytykujemy ale zawsze z poważaniem.

wino
21-03-2013, 13:02
Acha ok, myślałem, że chodzi o megasubmoda jako takiego, a nie o twórców poszczególnych submodów ;) Spoko spoko :)

Araven
21-03-2013, 13:08
Pomysły mile widziane. Relacje startowe między krajami można poprawić. Dawaj tu pomysły i propozycje na relacje, w skali od 1 do 10. Z oryginalnym ai jest tu problem oni startowo nie robili wojen na dzień dobry by było te 30 tur nieagresji, ale historycznośc jest ważniejsza.

Gnejusz
21-03-2013, 14:57
Pisząc o pomysłach miałem bardziej na myśli jednostki i technologie z polityką równierz, co do faktycznych relacji pomiędzy państwami jest to do odtworzenia i mogę się tym zająć ale trochę to potrwa jeżeli mam podać w skali 1: 10 i nie improwizować. Jak wiesz odinstalowałem Bellum więc musisz napisać mi na Priw jakie nacje są w grze - wszystkie. Potem powinien to sprawdzić ktoś dobry z historii tego okresu, zawsze warto zrobić coś solidnie.
Na zachętę do historyczności wklejam linak do roku 1180;

http://pl.wikipedia.org/wiki/1180

Jak widać założono wtedy pierwszą polską szkołę w Płocku, gdyby tak wykorzystać jakąś teksturę z tych licznych gilddi w modzie i uwiecznić w grze tem ewent. Szkoła może dawać bonus do np. dyplomacji i możliwość rekrutacj dyplomaty i powiedzmy kupca. kupiec na tym etapie gry to b. cenna figura. Z resztą sami lepiej będziecie wiedzieć czy wchodzić w ten pomysł i co w niego ew. włożyć.
Tak w ogóle to dodałbym nacjom katolickim możliwość rekrutacji fanatyków religijnych w miastach z kościołami od 3-go stopnia wzwyż z dostępnością powiedzmy 1/3 na turę na początek i zwiększał dostępność w miarę rozbudowy kościołów. Jednostka tania w utrzymaniu i idealna do podtrzymywania nastrojó w mieście. Albo po akceptacji wybudowania klasztoru np Cystersów lub innych, Te gildie i klasztory aż się proszą o jakąś jednostkę lub postać.
Ulepszałbym Bellum takimi smaczkami które pasują do nacji, wyznania lub technologii, jednostkiściśle regionalne można rozszerzyć na podbite prowincje ale trzeba uzasadnić ich rekrutację argumentami pasującymi do konkretnego kraju i uzależnić od wybudowania zaawansowanego budynku. Czasami mogą być to nabrzeża kupieckie jak zrobiłeś mi dla Wenecji, choć tutaj akurat dałbym jednostkę na najwyższy poziom budowli. dla Polski też można znaleźć budynek który otworzy drogę do rekrutacji elitarnej jednostki poza macierzystą prowincją. Dla każdego kraju można a wtedy Megasubmod dla Polski wypłynie na szersze wody i pojawi się na forach zagranicznych, nie jesteści e gorsi od tamtych entuzjastów.

Edit:
Może 30 tur pokoju da się zachować wsensie takim, że frakcje nie będące ze sobą w stanie wojny na początku gry zachowają tą 30 turową karencję. Nie wiem czy można tak zrobić w plikach, żeby każda zachowywała pokojowe stosunki ze wszystkimi oprócz posiadanego wroga?

Wonsz
21-03-2013, 15:11
Spieszeni Bracia Dobrzyńscy to byłoby to!

Luqass[PL]
21-03-2013, 15:15
Religia Słowian to było by to! :cry: :( :cry:

Gnejusz
21-03-2013, 15:20
Ano - ciężka piechota mile widziana, jazdy ci unas dostatek, choć pomysł i robota piewsza klasa. Doradzam rozwinąć zakon Braci Dobrzyńskich do 3 jednostek a usunąć możliwość rekrutacji zakonów rodem z ziem zachodnich dla Polskski - jak pisałem wcześniej. Warto by jednak przemyśleć ich rekrutację i dostępność, to, że zakon nie istniał długo nie ma znaczenia bo od momentu startu historię w grze kształtuje już gracz i komputer, jeżeli nie pojawią się smoki i Gandalf to wiele może się wydarzyć.

Edit:
Rekrutacja Braci Dobrzyńskich z przerobionego kapitularza zakonów zachodnich
-pierwszy stopień - włócznicy (wiem, że ich jeszcze niema lub nie będzie wcale) i spieszona jednostka braci
-drugi stopień - włocznicy, spieszeni bracia i jednostka konna.

Wonsz
21-03-2013, 15:53
Nie sądzę by religia słowian to byłoby to.W Polsce jak już Araven wspomniał chrześcijaństwo było od 10 wieku a gramy na modzie który rozpoczyna grę w 12 wieku a poza tym 2 rodzaje kościołów?

Araven
21-03-2013, 16:04
Nie będzie żadnych nowych jednostek dla Polski. Pogaństwo odpada. Nad relacjami pomyślę, jak mam je na PW wysyłać to sam wolę zrobić.

Gnejusz
21-03-2013, 16:26
Pisałem żebyś wysłał mi zestawienie nacji - krajów które są w modzie a nie ich relacji. Relacje dojdzie się grzebiąć w przekazacg historycznych albo własnej pamięci. Nie zrozumiałeś mojej wypowiedzi Araven.

Araven
21-03-2013, 17:14
Zrozumiałem, oto wykaz nacji:
england
france
sicily
milan
aragon
moors
portugal
spain
egypt
venice
normans Królestwo Jerozolimy
zenghids Syria
byzantium
turks
cumans
scotland
hre
hungary
denmark
russia Księstwo Włodzimiersko - kijowskie
poland
novgorod
papal_states
pisa
aztecs Gruzja
saxons Norwegia
timurids czyli Abbasydzi
mongols

misiek1205
21-03-2013, 17:20
Arven nie wiedzialem ze w bellum mamy aztekow ;D

Araven
21-03-2013, 17:24
Aztecs to Gruzja. I jestem Araven nie Arven.

Gnejusz
21-03-2013, 17:56
Ok Araven zacznę grzebać w necie, jak będą postępy piszę Ci na PRIW.
Jeszcze jedna sprawa;
-sojusz to relacje od ? 5<6<
-wojna od-do?
Chodzi o kryteria.

Edit:

O zbliżeniu Polski i Węgier zadecydowało położenie geopolityczne obu krajów. Pierwszy król Węgier Stefan I Święty pod koniec swojego panowania[potrzebne źródło] zajął należące od 1001/1003r do Polski tereny dzisiejszej Słowacji i Węgry tym samym ustanowiły od północy granicę z Polską. Początki polsko-węgierskiego zbliżenia datuje się właśnie na wiek XI oraz XII, w których oba kraje zawiązały koalicje antyniemieckie mające na celu przeciwstawienie się ekspansji Cesarstwa niemieckiego. Węgierski historyk Endre Kovacs napisał: „sojusz obronny Bolesława Krzywoustego i króla węgierskiego Kolomana Uczonego na jesieni 1108 sprawił, iż losy węgierskiej kampanii zostały rozstrzygnięte nad Odrą i Łabą, polska broń uratowała Węgry od niemieckiej nawały”[1].

Stosunki między oboma narodami zacieśniły się w XIV wieku. Doszło wówczas do zawarcia unii personalnej w wyniku której w 1370 królem Polski został dotychczasowy władca Węgier Ludwik I zwany w węgierskiej historiografii Wielkim. Panował w obu królestwach do swojej śmierci (1382). W Polsce tron po nim objęła młodsza z jego córek Jadwiga. Ponad pół wieku później, w 1440 oba państwa ponownie połączyła osoba wspólnego króla. Został nim Władysław III Warneńczyk, syn Władysława Jagiełły. Druga unia polsko-węgierska przetrwała zaledwie cztery lata i zakończyła ją klęska z Turkami pod Warną (1444) oraz śmierć króla Władysława poniesiona w tejże bitwie.


Jakie kryterium przyjmiemy w tym wypadku?

Araven
21-03-2013, 18:22
Relacje 5 i wyżej może być sojusz o ile uzasadniony historycznie. Zrób projekt, reszta na PW. Tylko najważniejsze relacje trzeba zrobić.

Wonsz
21-03-2013, 19:13
Aravenie nie rozumiem czemu nie będzie żadnych nowych jednostek.Piechota dobrzycka to naprawdę fajny bajer a wiele osób w tym ja jest fanem dowodzenia piechotą.

Araven
21-03-2013, 19:35
Są trzy nowe wprowadzone (konni bracia dobrzyńscy, spieszona i konna drużyna książęca), starczy. Aramegil dorobi dodatkowe ulepszenia pancerza dla kilku jednostek piechoty jakie mamy. Oraz poprawi te Orły różne z współczesnych na Piastowskie, jutro mam dostać pliki.

Wonsz
21-03-2013, 20:27
A żebym tylko umiał robić nowe jednostki...

tusek21
21-03-2013, 20:40
Nie mysleliscie aby dodatkowo powiekszyc rozmiar oddzialow razy 2, wtedy bitwy by byly bardziej epickie.

Gnejusz
21-03-2013, 20:56
Co ze spieszoną jednostką Braci? Przecież widziałem jej ikonki i same jednostki? To byłaby perełka nad perełkami, lepiej dać już tą pieszą jeżeli trzeba dokonać wyboru. Co do reszty czyli włóczników i rekrutacji nie będę dopytywał bo robota nie jest łatwa a nie mam prawa dysponować nie swoim czasem. Ale... - Panowie, na Boga najwyższego - piesi Bracia muszą przecież być!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Edit:
To wstępne propozycje dla Bizancjum - nie mieli dobrych relacji z sąsiadami a im bliżej tym gożej. Uwagi i sugestie mile widziane:


Bizancjum -
3 england
3 france
1(wojna) sicily
2 milan
3 aragon
2 moors
2 portugal
2 spain
2 egypt
1 venice
2 Królestwo Jerozolimy
2 Syria
1(wojna) turks - Seldżukowie
1 cumans
3 scotland
3 hre
1(Wojna) hungary
3 denmark
2 russia Księstwo Włodzimiersko - kijowskie
3 poland
3 novgorod
4 papal_states
2 pisa
4 Armenia
3 saxons Norwegia
1 timurids czyli Abbasydzi
1 mongols

Araven
21-03-2013, 21:52
tusek21 może i epickie by były ale większość kompów nie uciągnie bitew z ponad 5000 ludzi. Gnejusz bez przesady z całym światem relacji nie będziemy robić a Armenii nie ma w modzie jest Gruzja a jej nie ująłeś. Kilku sąsiadów najważniejszych.

Shane
21-03-2013, 22:04
u mnie wyskakuje napotka przy pierwszej bitwie

Araven
21-03-2013, 22:13
Map.rwm usunąłeś?, próbuj ponownie, obniż wymagania grafiki. Zachowałeś kolejność instalacji? Po jednym razie to o wiele za mało.

Shane
21-03-2013, 22:17
Tak,spolszczenie,nastepnie paczka do mods.Tylko ze map.rwm bylo tylko w full.Wymagania sprouje,ale nie wydaje mi sie bo mam 7870 1250/1450,powinna dac rade na maxa

Araven
21-03-2013, 22:46
A submoda muzycznego z litery b) masz?

Shane
21-03-2013, 23:42
Mialem juz go wczesniej,pobieram teraz pacha do niego,moze pomoze:-)a jak nie to probuje reinstalke medka i wszystko krok po kroku jeszcze raz.Nie dalibyscie rady jakos magicznie wstawic Litwy?

Wonsz
22-03-2013, 07:56
To trzeba by utworzyć nową frakcje dodać do i tak zapełnionego limitu jakieś 20 jednostek...Nie sądzę by to się przyjęło.I tak pewnie coś ominąłem...

Shane
22-03-2013, 21:29
Araven,moglbys nakierowac mnie gdzie jest dokladnie opisana instalacja submoda muzycznego?

Luqass[PL]
22-03-2013, 21:45
Tak ciężko przeczytać pierwszy post???

viewtopic.php?f=367&t=11135 (http://forum.totalwar.org.pl/viewtopic.php?f=367&t=11135)

Shane
22-03-2013, 21:58
Ciezko,heh nie wiem jak na to patrzylem ale nie widzialem instrukcji,tylko historie:-)W kazdym razie wszystko smiga,zaczynam nowa kampanie.Dzieki

Profesor
24-03-2013, 12:31
Do tego by wszystko było cacy potrzeba mi jeszcze właśnie Megasubmoda który waży niecałe 30 mb. Jednak sendspace spłatał mi figla i od wczoraj twierdzi, że serwer jest zajęty - "wszystkie sloty są aktualnie zajęte przez użytkowników premium"...
Rozumiem, że nie ma innego źródła skąd można nabyć ten plik?

wino
24-03-2013, 13:06
Dzisiaj postaram się wydać instalkę i wgram ją na file4u.pl, tam się czeka 30 sek, wpisuje 4 literki i można zasysać. Niestety łącznie jest 562 MB (bo dochodzi muzyka).

Profesor
24-03-2013, 13:26
O to bardzo fajnie. Czy będą w niej jakieś nowości, których nie ma wersji podanej w pierwszym poście? Czy stracę coś, jeżeli nie zainstaluje nowego wydania? Bo właśnie udało mi się pobrać ten plik z sendspace i nie wiem czy będę musiał wszystko instalować od nowa :P

wino
24-03-2013, 13:37
Będzie kilka drobnych korekt w stosunku do tego z pierwszego posta, dam opis różnic jak skończę.

Profesor
24-03-2013, 14:42
Rozumiem, że w MEGASUBMOD'zie nie ma alternatywnego AI i trzeba samemu je instalować? Ogólnie warto się w tym babrać, czy AI w BC jest już na tyle dobre, że nie trzeba nic zmieniać? :)

Araven
24-03-2013, 16:22
Radzę pograć na oryginalnym ai kilka kampanii i dopiero potem testować inne ai. Ja gram ostatnio na ai Pitera wersja 3.3 ale Piter też będzie je jeszcze ulepszał. W kolejnej kampanii wrócę do oryginalnego ai raczej.

Profesor
24-03-2013, 20:26
Eh, szkolenie zabójców w BC jest strasznie żenujące... za jedno marne zabójstwo (rebeliancki generał) umiejętności mojego nowego agenta podskoczyły z 4 oczek na 8... :? Zabójstwa są tak banalne, że aż nielogicznie głupie. Początkujący morderca potrafi zlikwidować papieża z palcem w nosie :D Jest jakiś sposób, by temu zaradzić? Podwyższanie poziomu trudności kampanii odpada - nie znoszę gdy komp dostaje ogromne bonusy do doświadczenia szkolonych jednostek...

Araven
24-03-2013, 20:31
Aż tak dobrze to nie ma. Zależy kogo członków rodziny nie tak łatwo pozabijać. Można zabójcom szanse na zabicie obniżyć w pliku descr_campaign_db muszę sobie przypomnieć jak to się robiło.

Mietek77
24-03-2013, 20:49
Zmień wartość <assassinate_base_chance float="25"/> w wyżej wspomnianym pliku np. na 15

Araven
25-03-2013, 07:49
W poście nr 1 jest link do najnowszego Instalatora dla Megasubmoda od Wino z 24.03.2013, zawiera muzykę i opcję wyboru submodów do instalacji.

wino
25-03-2013, 08:03
Instalka w stosunku do tego MEGASUBMODA dodatkowo ma chyba 3 drobne poprawki literówek w spolszczeniu, głębszą szarżę i darmowe jednostki dodane jako opcja (tu są w standardzie), muzykę przepuszczoną przez program MP3Gain i zawiera najnowsze poprawki Aramegila, a w nich ulepszenie pancerza dla naszych włóczników, mieli jeden upgrade teraz mają dwa i oszczepników słowiańskich (nie mieli upgradu a go dostali) oraz poprawki godeł straży generalskiej dla kilku innych jednostek.

Także jak ktoś ma wgranego obecnego MEGASUBMODA to nie musi na siłę spieszyć się z zakończeniem trwających kampanii - instalka ma tylko drobne poprawki nie mające dużego wpływu na grę.

misiek1205
25-03-2013, 12:03
Czy w tej najnowszej wersji z instalka, jest wersja submoda Mietka77 z ograniczonem rekrutacji czy bez?

wino
25-03-2013, 12:43
A opis czytał? Nie. To niech przeczyta.

Araven
25-03-2013, 14:39
Ograniczona rekrutacja wg pomysłu Mietka77 i jego autorstwa dostosowana do najnowszego megasubmoda, będzie dzisiaj raczej dołączona do Instalki w drugim poście tematu o Instalce megasubmoda (jako osobny plik). Super się gra z ograniczona rekrutacją, trzeba wosjko szanować i niekiedy rekrutować słabsze jednostki lub/i najemników.

Wonsz
25-03-2013, 15:18
A jakie jednostki zmienia submod Aramegila?Pytam bo mam i nie widzę zmiany w żadnej jednostce

Araven
25-03-2013, 15:43
viewtopic.php?f=367&t=12871&p=283883#p283883 (http://forum.totalwar.org.pl/viewtopic.php?f=367&t=12871&p=283883#p283883) w tym temacie w poście nr 2 jest Ograniczona rekrutacja do Bellum wg pomysłu Mietka77, polecam.

EliminatorT Najnowszy submod z Instalki Wino z 24.03.2013 nie dodaje żadnych nowych jednostek, co było zapowiadane. Dodaje tylko ulepszenie pancerza dla EE spearmen Włóczników z zamku, mieli jedno ulepszenie, mają dwa ulepszenia, oraz dodaje ulepszenie pancerz słowiańskim oszczepnikom. Poprawia orły na piastowskie w jednostkach generalskich, inne zmiany opisał Wino. Poza tym patrz 4 posty wyżej na Twoim ostatnim postem, pisze dokładnie o tym co ja tu powtórzyłem + inne zmiany.

Piter
25-03-2013, 16:12
Może byście rozdzielili możliwość rekrutacji wojsk sensownie, bo grając Kastylią wystarczył jeden budynek w zamku żeby móc szkolić 99% rodzajów wojsk, to trochę bezsensu, reszta dawała im więcej doświadczenia, a we własnej bitwie też nie zauważyłem za wiele jednostek które wraz z czasem mogły dochodzić. Co to za sens, że na początku w miastach można szkolić, nie wiem 5-7 jednostek? To też obniża wartość zamków, w miastach zawsze była głównie tylko badziewna milicja. Fajnie by było jakby np. najlepszą piechotę- feundlanych rycerzy można było robić w późniejszych poziomach garnizonów np. tylko od fortecy i pierwszego poziomu garnizonu który się otwiera wraz z jej powstaniem, a nie zwykłęgo zamku jak teraz, może to byłoby trochę nie historyczne ale grywalność znacznie by zyskała.

wino
25-03-2013, 16:56
Słuszna uwaga, też mi się takie rzeczy nie podobają, kiedy można szkolić od początku gry najlepsze lub jedne z najlepszych wojsk. Szkolenie tych samych wojsk w miastach co w zamkach też jest poronionym pomysłem. Fajnie jakby się ktoś tego podjął.

Araven
25-03-2013, 19:41
Pierwszy krok zrobił Mietek77 z ograniczeniem rekrutacji, kolejny to jak sugeruje Piter i Wino mógłby być usunięcie lepszych jednostek z niższych poziomów garnizonów, stajni i strzelnic.

Dudas
25-03-2013, 21:04
Witam, jestem nowy na forum ale w Bellum 6.3 gram od początku pojawienia sie tej wersji i sledze codziennie forum i wszystkie nowinki dotyczace tego moda .
Mam problem z Megasubmodem a mianowicie po ściągnieciu 2 części najpierw mialem duży problem żeby stworzyć plik instalacyjny winrarem, po wielu próbach 1 udało mi się ale nie działał to zamienilem na 7zip ( tym bez problemu ) ale to szczegół, poprostu ten stworzony plik u mnie nie działa i wyskakuje jakiś błąd który uniemozliwia zainstalowanie Megasubmoda.
Zaznaczam ze 2 razy to ściągałem i 2 razy to samo. Czy ktoś może wie co zrobic zeby było OK ?

Wielkie gratki dla wszystkich którzy pomagali przy Megasubmodzie gdyż jest to efekt końcowy dotychczasowej pracy wielu osób przy Bellum 6.3.

wino
25-03-2013, 21:10
Coś robisz źle. Ty masz to rozpakować WinRARem a nie tworzyć plik instalacyjny.

Odpal WinRARa, wskaż plik part1, zaznacz plik exe, kliknij "extract to" i wskaż gdzie ma się wypakować.

Dudas
25-03-2013, 21:21
Właśnie w tym jest problem że on mi pisze że nie mam woluminu i podana jest nazwa 1 części a ja to mam i nawet jak mu to wskazuje to nie uruchamia się i nie moge tego wszystkiego w ogóle wypakować. Setki razy uzywałem winrara i 7zip to nic trudnego ale ten nie wypakowuje pobranych plików, może są one uszkodzone ?
Winrarem to mi się nie chce wypakować ale 7zip robi to bez problemu.

wino
25-03-2013, 21:29
Jakby były uszkodzone to inni też by mieli ten problem. Poza tym stawiaj znaki interpunkcyjne bo ja kompletnie nie rozumiem tego co piszesz.

Oba party masz w tym samym katalogu?

Jeśli tak to masz jakąś niekompatybilną wersję WINrara. Ja mam jakąś starą 4.10 32 bit i taką pakowałem to, więc może poszukaj takiej.

Araven
25-03-2013, 21:30
Jak wypakujesz winrarem part 1 to potem jak woła o kolejny part wskaż part II i kliknij ok i Ci zrobi instalkę ja winrarem wypakowałem.

Dudas
25-03-2013, 21:38
Ok, postaram się pisać ze znakami. 7zipmi to rozpakował ale nie działa, a Winrara to mam chyba 4.20 64 bit może dlatego to nie działa, zaraz poszukam takiego jakim było to pakowane. Dzięki za podpowiedź, a tak na marginesie to wszystkie submody itp do Bellum pobierałem z tej strony i zawsze tym samym programem Winrar to rozpakowywałem i działało, więc jestem zdziwiony, że teraz nie działa.

Araven
25-03-2013, 22:22
Ja też mam Winrar 4.20 64 bitowy i mi prawidłowo wypakowało instalkę.

Dudas
25-03-2013, 22:39
Udało sie zainstalować, zaraz sprawdze czy działa. Winrar nie ma znaczenia, tylko ja źle to robiłem i tutaj podpowiedź Aravena mi pomogła.
Kolejną sprawą która uniemożliwiła samą instalcję po wypakowaniu to antywirus, skanował i nie było zagrożenia więc dałem zamknij ( wtedy wyskakiwał jakiś błąd z dostępem do ścieżki). Tymczasem trzeba było wcisnąć kontynuj i dopiero wtedy instalcja sie rozpoczynała.
Dzięki wielkie za pomoc.

Araven
26-03-2013, 08:31
viewtopic.php?f=367&t=12871&p=283937#p283883 (http://forum.totalwar.org.pl/viewtopic.php?f=367&t=12871&p=283937#p283883) w tym temacie dałem drugą ulepszoną wersję Ograniczonej rekrutacji z 26.03.2013 dla Megaubmoda. Jak ktoś zaczął na tej z wczoraj niech dogra sobie kampanię. Nowa jest najnowszym dziełem Mietka77, są pewne poprawki i ulepszenia. Kilka wojowniczych nacji jak Skandynawowie, Turcy mają nieco szybsza rekrutację. Generalnie polecam plik od nowej ograniczonej rekrutacji.

Mietek77
26-03-2013, 10:29
Może byście rozdzielili możliwość rekrutacji wojsk sensownie, bo grając Kastylią wystarczył jeden budynek w zamku żeby móc szkolić 99% rodzajów wojsk, to trochę bezsensu, reszta dawała im więcej doświadczenia, a we własnej bitwie też nie zauważyłem za wiele jednostek które wraz z czasem mogły dochodzić. Co to za sens, że na początku w miastach można szkolić, nie wiem 5-7 jednostek? To też obniża wartość zamków, w miastach zawsze była głównie tylko badziewna milicja. Fajnie by było jakby np. najlepszą piechotę- feundlanych rycerzy można było robić w późniejszych poziomach garnizonów np. tylko od fortecy i pierwszego poziomu garnizonu który się otwiera wraz z jej powstaniem, a nie zwykłęgo zamku jak teraz, może to byłoby trochę nie historyczne ale grywalność znacznie by zyskała.Postaram się to się to po trochu poprawiać. Sytuacja z np. z Hiszpanii jest nie do przyjęcia. Z drugiej strony jest sporo oddziałów które na początku w grze nie są widoczne i pojawiają po odpowiednim evencie np. bardzo duże jednostek Tureckich. Odnośnie tego co piszesz o rekrutacji w miastach to idea jest również jak najbardziej słuszna. Sprawdzi się na pewno w państwach liczących wiele prowincji, ale czy w małych, które maja 2 lub 3 prowincje - tego nie jestem pewny. Boję się, że granie małym krajem było by nie współmiernie trudne bo miałby ( w przypadku 2 prowincji ) tylko jedno miejsce gdzie można by rekrutować dobre jednostki. Trzeba to przetestować.
Dodałem bonusy handlowe państwom kupieckim ( Wenecja, Piza, Nowogród i Portugalia ). W przypadku dwóch pierwszych są to zwiększone bonusy tzw.
trade_fleet - czyli floty handlowe. Były to państwa o tradycji handlu morskiego i bonusy takie zwiększają ilość połączeń handlowych w prowincjach z portem.
Nowogród jako wielki ośrodek handlu ma bonus tzw. trade_base_income_bonus -czyli ma większe wpływy z handlu. Portugalia ma miks wyżej wspomnianych bonusów.
Mediolan jako wielki ośrodek wytwórczości ma po prostu bonus finansowy. W grze ma dochody na poziomie Mazowsza!!! Bizancjum oraz Jerozolima mają ogólnie obniżone dochody z wszystkich prowincji. Były to państwa słabe mocno skorumpowane, często nie miały pieniędzy do wystawienia armii i floty. W grze tymczasem mają kasy jak lodu. Turcy mają nieznacznie podwyższone dochody dokładnie z odwrotnych przyczyn. Uważam, że te wszystkie zmiany urealnią grę.

Araven
26-03-2013, 10:55
Mietek77 te bonusy finansowe i handlowe są w export_descr_buildings czy w jakimś innym pliku? Z tymo ograniczeniami rekrutacji trzeba uważać, fajnie sie gra na ostatnim pliku Twoim co Wino niedawno wysłałeś. Dałem go dziś w ograniczonej rekrutacji jako ew. dopdatek do megasubmoda.

Edit: Mietek77 może na półwyspie Iberyjskima dać na dzień dobry sojusz Hiszpanii, Portugalii i Aragonii i każdemu z nich wojnę z Maurami? To bardziej historyczne niż wchłanianie Portugalii przez Hiszpanię lub odwrotnie, Albo Aragonnii przez Hiszpanię. To taki początek rekonkwisty byłby.

CesarzBarakus
26-03-2013, 11:03
Witam. Muszę podziękować za tego Submoda. Jest świetny. Mam jedno pytanie. Chodzi mi o zamianę zamków w miasta i odwrotnie. Czy jest taka możliwość?

COMEE
26-03-2013, 11:16
Wchodzisz w katalog data moda, następnie world->maps->campaign->custom->wybierasz rodzaj kampanii na której grasz, otwierasz plik descr_strat i edytujesz.
Na przykładzie Szczecina:


settlement castle
{
level large_town
region Stettino_Province

year_founded 0
population 2400
plan_set default_set
faction_creator poland
building
{
type core_castle_building castle
}
(...)
}

Musisz usunąć castle przy settlement i zmienić wszystkie budynki na "miastowe", np. kopiując tą część z budynkami z Płocka. Oczywiście zrób kopię pliku przed edycją, a przed uruchomieniem BC, usuń map.rwm z tego samego katalogu.

CesarzBarakus
26-03-2013, 11:20
O.K Dziękuję. Chodziło mi raczaej o zamianę już w samej rozgrywce jak w SS lub oryginale. Państwo mi się powiększa i zamki potrzebne mi są na granicach.

Araven
26-03-2013, 11:22
W samej grze to Włosi zablokowali, nie wykombinowałem do tej pory jak to obejść, znaczy by w grze bez ingerencji w descr_strat przebudowywać miasta na zamki i odwrotnie.

CesarzBarakus
26-03-2013, 11:38
Zauważyłem też jedną ciekawą sprawę. Grając Polską od razu wysyłam 2 kupców do Pragi. Tam są 2 źródła srebra. Po podbiciu Pragi i wybudowaniu pierwszych kopalń mam około 1000 bizantów za kopalnie z handlu. Nieopodal jest źródło złota (na poludnie od Krakowa) i choćbym nie wiem co robił zysk z niego nie przekracza mi 300 bizantów. Mówię o pierwszych 100 turach gry.

Araven
26-03-2013, 11:50
Zgadza sie jak jest podwójny surowiec danego rodzaju to zyski z handlu kupieckiego są x2 jak kontrolujemy oba złoża. Wykorzystujcie klasztory. Wszystkich nowych generałów dajcie do 18 lub 19 lat do zamków lub miast by się kztałcili potem takiego delikwenta dajecie na klasztor na kilka tur i zdrowie mu się zwykle poprawia do Bardzo Energicznego to daje bonusy do dowodzenia i kilka fajnych cech zwykle, Marko1805 mi to podpowiedział niedawno. akurat tego nie używałem wcześniej.

tusek21
26-03-2013, 12:01
Ale przy klasztorze benedyktynow lub cystersów nie ma wzaimki o poprawie zdrowia jest aby bonus do kultury.

Araven
26-03-2013, 12:11
Chodzi o klasztory na mapie strategicznej kampanii jak np. blisko Krakowa. Nie o te budowane w zamkach jak benedyktyni, cystersi czy inni. A klasztory zakonne w zamkach dają niekiedy bonus do handlu, rolnictwa, i religijności oczywiście. Poza tym szkoleni tam mnisi to nieźli łowcy czarownic i heretyków zwłaszcza cystersi.

wino
26-03-2013, 12:17
A widzisz, pisałem już kiedyś o tym tu: http://forum.totalwar.org.pl/viewtopic.php?f=367&t=9828&start=1300#p271763, a potem tu: http://forum.totalwar.org.pl/viewtopic.php?f=367&t=9828&start=1320#p271905.

CesarzBarakus
26-03-2013, 12:43
Wacając do tego srebra i złota. Ja wnioskuję, że złoto jest mniej cennym surowcem niż srebro. Porównując do oryginału jest to dziwne bo ja wysyłałem kupców od razu do afryki zachodniej po złoto i kość słoniową. Były z tego ogromne zyski.

Araven
26-03-2013, 13:28
To nie tak. Złoto jest generalnie cenniejsze niż srebro ale dla Polski z Krakowa na Słowację jest bardzo blisko a to wpływa na dochód z handlu złotem, poza tym srebro w Pradze to wyjątek, bo jako podwójne złoże daje 2x tyle kasy co pojedyńcze srebro w innej prowincji. Decyduje kilka czynników odległość od naszej stolicy i wartość danego surowca, poziom handlu w danej prowincji, posiadanie albo i nie praw handlowych, cechy kupca. Po przeniesieniu stolicy może się to mocno pozmieniać.

Wino ja wiem dużo o Bellum, ale napewno nie wszystko. Odpowiadam zawsze wg stanu mej wiedzy.

CesarzBarakus
26-03-2013, 13:46
Wszystko jasne.

Mietek77
26-03-2013, 13:53
Mietek77 te bonusy finansowe i handlowe są w export_descr_buildings czy w jakimś innym pliku? Z tymo ograniczeniami rekrutacji trzeba uważać, fajnie sie gra na ostatnim pliku Twoim co Wino niedawno wysłałeś. Dałem go dziś w ograniczonej rekrutacji jako ew. dopdatek do megasubmoda.

Edit: Mietek77 może na półwyspie Iberyjskima dać na dzień dobry sojusz Hiszpanii, Portugalii i Aragonii i każdemu z nich wojnę z Maurami? To bardziej historyczne niż wchłanianie Portugalii przez Hiszpanię lub odwrotnie, Albo Aragonnii przez Hiszpanię. To taki początek rekonkwisty byłby.

Dlatego napisałem, że do pewnych ograniczeń rekrutacji trzeba będzie podejść ostrożnie. Sojusz tak, ale wojna to raczej nie. Nie było wtedy wojny, dlatego nie twórzmy jej na siłę. Tak te bonusy są export_descr_buildings. Wieczorem wyślę to zobaczysz jak to wygląda w grze. By wszystko zadziałało trzeba skasować plik map.rwm

wino
26-03-2013, 13:54
Araven, spoko, tak tylko nawiązałem że już coś mi się takiego zdarzyło, sam nie byłem przekonany że tak jest, ale skoro ktoś potwierdził to znaczy że to prawda :)

EDIT: wieczorem znajdę opis tego budynku i poprawię. Po prostu opis tego budynku jest mało zrozumiały, tak pewnie już dawno byśmy o tym działaniu klasztorów wiedzieli.

Araven
26-03-2013, 15:03
Ok Mietek77 to czekam na te bonusy, nową kampanię zacznę jutro na pliku od Ciebie jak go dasz radę wysłać wieczorem. Odpowiedz też na moje PW w miarę możliwości ok?.

Sugerowane zmiany w dyplomacji. Trzeba ogarnąć dyplomację lepiej startową poza Półwyspem Iberyjskim też by trzeba nieco zmian zrobić. W 1157 roku Bolesław Kędzierzawy złożył hołd cesarzowi Barbarossie, sojusz dla Polski z Niemcami ew. można rozważyć (sugestia Gnejusza), tak samo jak z Węgrami. Jakies inne pomysły? Seldżucy nie kochali się z Nura ad Dinem i jego Syrią, historycznie Nur ad Din był atabegiem Mosulu i kontrolował też część dzisiejszej Syrii, zdobył Edessę na Krzyżowcach, ew. wojna między nimi a sojusz Syrii z Bizancjum, w czasie startu moda Nur ad Din miał dobre relacje z cesarzem Bizancjum. Ew. wojna Egiptu z Syrią też by mogła być. Co myślicie?

Gnejusz
26-03-2013, 15:50
Ja u siebie poprawiałem jeszcze zaawansowanie rozwoju w kilku miastach - stolicach. W modzie są zbyt ubożuchne a w rzeczywistości powinny być o poziom - dwa wyższe. Zwłaszcza kościoły, które często trzeba budować od podstaw a były już w XII wieku słynne na cała Europę w kilku miastach. Nie wiem czy zrobię mądry krok ale chyba pomimo spalonych 3 podejść (ze względu na bug z pieniędzmi) wrócę do Bellum i zagram w tego nowego submoda.

darius_d
27-03-2013, 01:02
Sugerowane zmiany w dyplomacji. Trzeba ogarnąć dyplomację lepiej startową poza Półwyspem Iberyjskim też by trzeba nieco zmian zrobić. W 1157 roku Bolesław Kędzierzawy złożył hołd cesarzowi Barbarossie, sojusz dla Polski z Niemcami ew. można rozważyć (sugestia Gnejusza), tak samo jak z Węgrami. Jakies inne pomysły? Seldżucy nie kochali się z Nura ad Dinem i jego Syrią, historycznie Nur ad Din był atabegiem Mosulu i kontrolował też część dzisiejszej Syrii, zdobył Edessę na Krzyżowcach, ew. wojna między nimi a sojusz Syrii z Bizancjum, w czasie startu moda Nur ad Din miał dobre relacje z cesarzem Bizancjum. Ew. wojna Egiptu z Syrią też by mogła być. Co myślicie?

Popieram, w dodatku warto pomyśleć jak silne sojusze >8, czy <8?

Wonsz
27-03-2013, 07:08
Także popieram

Mietek77
27-03-2013, 14:16
Dodałem bonusy handlowe państwom kupieckim ( Wenecja, Piza, Nowogród i Portugalia ). W przypadku dwóch pierwszych są to zwiększone bonusy tzw.
trade_fleet - czyli floty handlowe. Były to państwa o tradycji handlu morskiego i bonusy takie zwiększają ilość połączeń handlowych w prowincjach z portem.
Nowogród jako wielki ośrodek handlu ma bonus tzw. trade_base_income_bonus -czyli ma większe wpływy z handlu. Portugalia ma miks wyżej wspomnianych bonusów.
Mediolan jako wielki ośrodek wytwórczości ma po prostu bonus finansowy. W grze ma dochody na poziomie Mazowsza!!! Bizancjum oraz Jerozolima mają ogólnie obniżone dochody z wszystkich prowincji. Były to państwa słabe mocno skorumpowane, często nie miały pieniędzy do wystawienia armii i floty. W grze tymczasem mają kasy jak lodu. Turcy mają nieznacznie podwyższone dochody dokładnie z odwrotnych przyczyn. Uważam, że te wszystkie zmiany urealnią grę.

Wrzucam nową wersję rekrutacji. Proszę wrzucić do fofderu z modem -BellumCrucis6\data i nadpisa. Potem skasować plik map.rwm z kampani Full i Light.
Pozdrawiam
http://www.sendspace.pl/file/c44acde63f2f2f395e89efd

Araven
27-03-2013, 15:45
Mietek77 ten plik to to samo co mnie wysłałeś na PW? Ale to wersja bez free_upkeep tak? Jak dajesz plik to rób tak jak ja i z Free_upkeep i bez niego, analogicznie jak w megasubmodzie ok?. Dzięki za plik.

janekv3
27-03-2013, 21:30
Podoba wam się zasięg jednostek kupcy, dyplomaci, agenci w porządku ale wojsko a zwłaszcza kawaleria trochę jest przesadzona.

Araven
29-03-2013, 07:37
Z kawalerią Ci chodzi o jej zasięg na mapie strategicznej, czy o szybkość z jaką dokonuje szarży w bitwie?

janekv3
29-03-2013, 07:45
Tak na strategicznej

Gnejusz
29-03-2013, 10:04
Wygląda na to, że podejdę do Bellum po raz 4-ty w tym miesiącu, zapowiada się świetnie.
Zastanawialiście się nad sprawdzeniem AI z MOS-u w Waszym submodzie? Póki co w MOS jest jedno z najlepszych w jakie grałem choć nie ma w nim kupców, duchownych i księżniczek (przynajmniej na razie nie spotkałem). Żałuję trochę, żę nadal nie wdrożyliście do gry jednostki pieszej Braci Dobrzyńskich, może kolejna poprawka jednak to zmieni...?

Araven
29-03-2013, 10:36
Polecam do Megasubmoda i czystego Bellum nowe ai Pitera wersja 3.4 z 24.03.2013 z tego linku, post nr 1 do pobrania. viewtopic.php?f=367&t=9822 (http://forum.totalwar.org.pl/viewtopic.php?f=367&t=9822)

Ai z MOS sprawdzałem w Bellum szału nie było, kiedyś może sprawdzę je ponownie na megasubmodzie, tam znaczy w MOS dużo działań kompa jest w skryptach w campaign script zakodowanych. Pisza wersja braci dobrzyńskich nie jest przewidziana, jak na razie. Może za jakiś czas Aramegil ją dorzuci, ale nie wiem bo Polska jest i tak mocna teraz.

Wonsz
29-03-2013, 11:16
Mam takie pytanie:Anglia w tym modzie posiada dobrych łuczników dobrą piechotę i dobrą kawalerie.Od kiedy polscy rycerze są najsłabszą odmianą konnego rycerstwa (polska konnica ma staty 12-23 a angielska 12-27! niemcy,francja wenecja piza i wiele innych też mają lepszą. )Bracia dobrzyńscy są ledwo w stanie pokonać rycerzy feudalnych.Piastowska chorągiew przyboczna nawet z rycerzami nie są w stanie wygrać... I jak tu mówić że polska jest silna.

Araven
29-03-2013, 11:24
To chyba mamy inne pliki unit. Feudalnych rycerzy należy porównywać z Polskimi pocztowymi, a Rycerze angielscy to elita ich należy porównywać z Polskimi Pancernymi, tymi co tylko w Krakowie co są na początku dostępni. A nasi polscy rycerze Ci prawdziwi rekrutowani od 1270 roku zjadają Feudalnych rycerzy zachodu z butami. Podanie przez Ciebie jedego czy dwóch wyrwanych z kontekstu parametrów nie decyduje, o rzeczywistej sile danej jednostki. Atak, szarża, pancerz, obrona, morale to suma najważniejszych elementów, ale są i inne. Ja Polską jazdą rozjeżdżam sąsiadów, nie wiem o co Ci chodzi z jej rzekomą słabością? Gram na megasubmodzie. Robiłem juz porównania jakiś czas temu w temacie, herezje waćpan wypisujesz.

Wonsz
29-03-2013, 12:14
nie porównuje pancernych do angielskich rycerzy tylko polskich rycerzy do angielskich rycerzy

Araven
29-03-2013, 12:30
Panie EliminatorT patrz niżej:

type English Knights
dictionary English_Knights ; English Knights
category cavalry
class heavy
voice_type Heavy
banner faction main_cavalry
banner holy crusade_cavalry
soldier English_Knights, 20, 0, 1
officer BC_EURO_captain
officer northern_captain_early_kingdom
mount mailed horse
mount_effect elephant -4, camel -4, horse +1
attributes free_upkeep_unit, sea_faring, hide_forest, can_withdraw, can_formed_charge, knight
move_speed_mod 1.1
formation 2, 4.4, 3, 6, 2, square, wedge
stat_health 2, 2
stat_pri 12, 8, no, 0, 0, melee, melee_blade, piercing, spear, 25, 1
;stat_pri_ex 0, 0, 0
stat_pri_attr no
stat_sec 14, 2, no, 0, 0, melee, melee_blade, slashing, axe, 25, 1
;stat_sec_ex 0, 0, 0
stat_sec_attr ap
stat_pri_armour 13, 10, 4, metal
;stat_armour_ex 8, 9, 0, 0, 4, 4, 4, metal
stat_sec_armour 0, 0, flesh
stat_heat 6
stat_ground 0, -2, -4, 0
stat_mental 15, normal, highly_trained
stat_charge_dist 45
stat_fire_delay 3
stat_food 60, 300
stat_cost 1, 830, 327, 208, 166, 1080, 4, 210
stat_stl 4
armour_ug_levels 4, 5
armour_ug_models English_Knights, English_Knights_ug1
ownership england
era 1 england
era 2 england
recruit_priority_offset 24
;unit_info 10, 0, 16



type Polish Knights
dictionary Polish_Knights ; Polish Knights
category cavalry
class heavy
voice_type Heavy
banner faction main_cavalry
banner holy crusade_cavalry
soldier Polish_Knights, 20, 0, 1
officer ee_captain
officer russian_captain_early_royal
mount barded horse
mount_effect elephant -4, camel -4, horse +1
attributes free_upkeep_unit, sea_faring, hide_forest, hardy, can_withdraw, can_formed_charge, knight
move_speed_mod 1.1
formation 2, 4.4, 3, 6, 2, square, wedge
stat_health 2, 2
stat_pri 12, 8, no, 0, 0, melee, melee_blade, piercing, spear, 25, 1
;stat_pri_ex 0, 0, 0
stat_pri_attr no
stat_sec 14, 2, no, 0, 0, melee, melee_blade, piercing, sword, 25, 1
;stat_sec_ex 0, 0, 0
stat_sec_attr no
stat_pri_armour 9, 10, 4, metal
;stat_armour_ex 8, 9, 0, 0, 5, 4, 4, metal
stat_sec_armour 0, 0, flesh
stat_heat 5
stat_ground 0, -2, -3, 1
stat_mental 16, impetuous, trained
stat_charge_dist 45
stat_fire_delay 1
stat_food 60, 300
stat_cost 1, 790, 313, 198, 158, 1080, 4, 210
stat_stl 4
armour_ug_levels 3, 4, 5
armour_ug_models Polish_Knights, Polish_Knights_ug1, Polish_Knights_ug2
ownership poland
era 1 poland
recruit_priority_offset 24
;unit_info 13, 0, 17

type Polish Guard
dictionary Polish_Guard ; Polish Guard
category cavalry
class heavy
voice_type Heavy
banner faction main_cavalry
banner holy crusade_cavalry
soldier Polish_Guard, 20, 0, 1
officer ee_captain
officer northern_captain_early_kingdom
mount barded horse
mount_effect elephant -4, camel -4, horse +1
attributes free_upkeep_unit, sea_faring, hide_forest, very_hardy, can_withdraw, frighten_foot, can_formed_charge, knight
move_speed_mod 1.1
formation 2, 4.4, 3, 6, 2, square, wedge
stat_health 2, 2
stat_pri 12, 8, no, 0, 0, melee, melee_blade, piercing, spear, 25, 1
;stat_pri_ex 0, 0, 0
stat_pri_attr no
stat_sec 14, 2, no, 0, 0, melee, melee_blade, piercing, sword, 25, 1
;stat_sec_ex 0, 0, 0
stat_sec_attr no
stat_pri_armour 9, 10, 4, metal
;stat_armour_ex 8, 9, 0, 0, 5, 4, 4, metal
stat_sec_armour 0, 0, flesh
stat_heat 5
stat_ground 0, -2, -3, 1
stat_mental 15, disciplined, trained
stat_charge_dist 45
stat_fire_delay 1
stat_food 60, 300
stat_cost 1, 790, 313, 198, 158, 970, 4, 140
stat_stl 4
armour_ug_levels 4, 5
armour_ug_models Polish_Guard, Polish_Guard_ug1
ownership poland
era 2 poland
recruit_priority_offset 24
;unit_info 13, 0, 17

recruit_pool "English Knights" 1 0.12 2 0 requires factions { england, } and event_counter ad1270 1 and hidden_resource inghilterra and not event_counter ai_player 1
recruit_pool "Armored Clergy" 1 0.12 2 0 requires factions { denmark, } and event_counter ad1200 1 and hidden_resource scandinavia and not event_counter ai_player 1
recruit_pool "Armored Clergy" 1 0.12 2 0 requires factions { saxons, } and event_counter ad1200 1 and event_counter kalmar_union 1 and hidden_resource scandinavia and not event_counter saxons_heretic_conversion_accepted 1 and not event_counter ai_player 1
recruit_pool "Danish Knights" 1 0.12 2 0 requires factions { saxons, } and hidden_resource scandinavia and not event_counter ai_player 1
recruit_pool "Danish Knights" 1 0.12 2 0 requires factions { denmark, } and event_counter kalmar_union 1 and hidden_resource scandinavia and not event_counter ai_player 1
recruit_pool "Chivalric Knights" 1 0.12 2 0 requires factions { spain, aragon, } and not event_counter ai_player 1 and event_counter ad1270 1 and hidden_resource nordspagna or hidden_resource sudspagna
recruit_pool "Gendarmes" 1 0.12 2 0 requires factions { spain, aragon, } and event_counter ad1300 1 and not event_counter ai_player 1 and hidden_resource nordspagna or hidden_resource sudspagna
recruit_pool "Chivalric Knights" 1 0.12 2 0 requires factions { sicily, } and event_counter ad1270 1 and not event_counter ai_player 1 and hidden_resource norditalia or hidden_resource suditalia
recruit_pool "Noble Knights" 1 0.12 2 0 requires factions { france, } and event_counter ad1270 1 and hidden_resource francia and not event_counter ai_player 1
recruit_pool "Lancers" 1 0.12 2 0 requires factions { france, } and event_counter ad1300 1 and hidden_resource francia and not event_counter ai_player 1
recruit_pool "Imperial Knights" 1 0.12 2 0 requires factions { hre, } and event_counter ad1270 1 and hidden_resource germania and not event_counter ai_player 1
recruit_pool "Gothic Knights" 1 0.12 2 0 requires factions { hre, } and event_counter ad1300 1 and hidden_resource germania and not event_counter ai_player 1
recruit_pool "Polish Knights" 1 0.12 2 0 requires factions { poland, } and event_counter ad1270 1 and hidden_resource polonia and not event_counter ai_player 1
recruit_pool "Polish Guard" 1 0.12 2 0 requires factions { poland, } and event_counter ad1270 1 and hidden_resource polonia and not event_counter ai_player 1

Komentarz:
Nie patrzysz całościowo a wąsko. Nasi rycerze są porównywalni z angielskimi bo mają wyższe morale, my rekrutujemy I Polskich Rycerzy i Polską Gwardię a Anglicy tylko English Knights, z tych samych budynków, mamy więc 2 x więcej ciężkiej jazdy. Do tego dojdzie konna łucznicza druzyna książęca, Polscy pancerni (Polscy możni) i nasza piesza druzyna książęca + Bracia dobrzyńscy i Londyn zdobyty a Anglia pobita. Do statów dodaj wacpan mozliwości rekrutacji jeszcze i dopiero płącz. Niektórzy by chyba chcieli by Polsce dac czołgi najlepiej, a co. Albo XVII wieczną husarię...

Wonsz
29-03-2013, 12:34
Szanowny panie Aravenie przecież widać że polscy rycerze oraz gwardia mają po 12-23 a angielscy rycerze 12-27.

Araven
29-03-2013, 12:39
I co z tego, zachodni rycerzy byli historycznie ciężej opancerzeni od polskich, te kilka punktów nie robi wielkiej różnicy w pancerzu. Nasi rycerze są hardy a Polska gwardia nawet Very Hardy i przeraża piechotę, przez co jest lepsza i to sporo od angielskich rycerzy. I jak pisałem wyżej możemy zrekrutować 2 x tyle ciężkiej jazdy jak Anglia, bo mamy naszych Pocztowych + Mazowsze przeciwko ich Feudalnym zwykłym i Polską Gwardię i polskich Rycerzy przeciwko angielskim rycerzom. ja tam swoje wiem. takie wyszukiwanie kilkupunktowych róznic bez brania pod uwagę wszystkich ceh jednostek i potencjału rekrutacji prowadzi do fałszywych wniosków, jak Twoje.

Wonsz
29-03-2013, 12:43
Jak zrobić tak by polscy rycerze posiadali 3 rodzaj pancerza i zarazem by jakoś wyglądem się różnili od tego drugiego poziomu?

Araven
29-03-2013, 12:48
Poprosić Aramegila by im zrobił teksturę na trzeci poziom ulepszenia i ew. zmodyfikował ich wygląd. To wymagałoby też kolejnej zmiany unit w stosunku do tej z megasubmoda.

Gnejusz
29-03-2013, 13:49
Zedytuj sobie plik unt do takich statystyk jakie Ci odpowiadają, jazda - ciężka jazda jest słabo odzwierciedlana w serii MTW. Procentowo według przekazów historycznych stanowiłą od 5-15% stanu ówczesnych armii. Duża rozpiętość bierze się z chęci uogólnienie proporcji ciężkiej jazdy do pozostałych wojsk w średniowiecznej Europie. Jednak ta ciężka jazda byłanieprawdopodobnie droga ale i skuteczna. Szarża 100 rycerzy zmiatała szeregi 5-10 krotnie liczniejszego wroga. Jednak pod warunkiem, że byłą odpowiednio użyta czyli w sprzyjającym terenie i nie bezpośrednio na pikinierów o głębokich szeregach. W zasadzie to powinienem napisać włóczników ale mało kto dzisiaj jest w stanie podać prawdziwe długośći włoczni ówczesnej ciężkiej piechoty a i te byłyby zróżnicowane.
Do statyskyk jednak wracająć to szarża powinna być zawsze większa od ataku a atak raczej podobny do ataku ciężkiej piechoty. Jazda która straciłą już impet starałą się wycofać, nabrać ponownie rozpędu i zaszarżować, jeżeli połamała już kopie to liczyła głównie na masę ciężko opancerzonego jeźdźca i ciężkiego rycerskiego konia. Walcząc w zwarciu a zwłaszcza w tłoku ciężka jazda traciła swój największy atut.
Doradzam Ci zwyczajnie pozmieniać statystyki jazdy we wszystkich nacjach, pozmieniaj jej też ceny rekrutacji i utrzymania na takie, żeby dobrze się zastanowić nad radosną rekrutacją. Jeszcze co do cen utrzymania to wiele chorągwi, zwłaszcza tych elitarnych - magnackich nie obciążało znacząco skarbu państwa - utrzymywali się w zasadzie sami choć gdy mieli okazję zadbać o zarobek to nie mieli żadnych skrupółów.
Masz jednak rację, że Polska jazda byłą silniejsza od większośći europejskich, te z zachodu już w bitwie pod Grunwaldem miały lata świetności poza sobą. Rycerz była panem który bardziej przypominał bawidamka niż wojownika, chętnie otaczali się nimbem twardego wojaka ale większość nie walczyła nigdzie poza turniejami, często z ustawionymi wynikami i to na broń turniejową - nie zaostrzoną a w przypadku broni obuchowej o innej wadze i rozmiarach.
Jeżeli nie wiesz jak edytować te statystyki to pisz na forum a większość z nas chętnie Ci podpowie - będziesz miał roboty na 25-40 min i przerobisz całą jazdą w Bellum.

Wonsz
29-03-2013, 14:11
Wiem jak to zrobić i dziękuję że "naprostowałeś" mnie historycznie bo miałem że tak powiem nie aktualne dane :lol: .

Araven
29-03-2013, 19:22
Ludzie, czy wy rozumiecie, że zmiana statystyk to rozwalanie balansu. Gdyby jazda miała być tak skuteczna jak historycznie to byłaby bardzo droga i raz na 20 tur do rekrutacji albo rzadziej. A skoro tak nie jest to można jej rekrutować więcej, tym samym aż tak potężna być nie może. To GRA nie symulator historii. W takim Królestwie Jerozolimy było kilkuset rycerzy (poniżej pięciuset), jak zginęli to pozamiatane było, w grze jak mamy budynki odpowiednie to o kilka tysięcy można ich mieć. A dlaczego bo to gra...

HellVard
29-03-2013, 21:24
Co do spieszonych Braci Dobrzyńskich... Zrobiłem taką jednostkę dla własnego użytku w modzie polish kingdom od Aramegila ;)
http://imageshack.us/photo/my-images/69/dobrzyn.png/
http://imageshack.us/photo/my-images/849/dobrzyn1.png/

Wbrew pozorom i moim własnym początkowym obawom, nie jest to nic trudnego, wystarczył tutorial na twcenter i trochę praktyki :)

Araven
29-03-2013, 22:26
Fajni, ale widziałem takich właśnie u Aramegila, czyli Ty je robiłeś? A dałbyś radę ich dołożyć do Bellum do Megasubmoda znaczy? Ew. bym ograniczył jakąś inną jednostkę a dał tych spieszonych braci jednak. :mrgreen:

HellVard
29-03-2013, 22:29
Spieszeni Bracia Dobrzyńscy byli kiedyś w modzie Aramegila, ale w najnowszej wersji zostali usunięci. Więc nie jest to moje dzieło, a raczej przywrócenie do życia jednostki Aramegila ;) Co do dołożenia ich do waszego submoda to nie ma problemu, o ile Aramegil nie będzie miał nic przeciwko.

janekv3
30-03-2013, 04:00
Wcześniej napisałeś że ich zrobiłeś :]

Wonsz
30-03-2013, 08:32
Pisałem do Aramegila i powiedział że zrobi braci dobrzyńskich jako piechota z mieczami dwuręcznymi jeśli araven na to zezwoli.

Gnejusz
30-03-2013, 08:49
Co do jazdy to wszyscy chyba mamy rację, to jedna z takich rzadkich spraw.
Nie jestem mocny w edycji pliku buldings ale zrobiłbym właśnie to co pisze Araven - ograniczył mocno rekrutację ciężkiej jazdy dla wszystkich nacji i oczywiście. ograniczył czasowo, finansowo i jeszcze obwarował wybudowaniem odpowiednich budynków. Rekrutacja tylko od min. 3-go poziomu zamku i miasta i to jeszcze uzależniona od wybudowania 3-go poziomu stalni i 3-go poziomu budynku kowala-płatnerza. Sama rekrutacja już może być z koszar lub innego logicznie pasującego budynku. Nie wiem też jak trudna jest edycja plików odpowiadających za misje od Rady lub Papiestwa ale właśnie za wykonanie tych misji a rzaczej tych trudniejszych jak królobójstwo lub zabicie ważnego generała dawałbym jako nagrodę np. ciężką jazdę. Dobrze byłoby pójść w kierunku takim, żeby gracz dobrze się zastanowił nad zaryzykowaniem utraty tych jednostek - oczywiśćie po poprawionym balansie. Najbliżej tego jest zrobiona rekrutacja w MOS i wcale nie zepsuła rozgrywki a wręcz ją uatrakcyjniła. Trzeba myśleć, rotować oddziały, doszkalać je, wycofywać i planować ekspansję w oparciu o bliskość prowincji w których możemy doszkolić oddziały. Z MOS można zaczerpnąć wiele pomysłow nie tylko odnośnie rekrutacji.
W ogóle w Bellum jest takie bogactwo budynków, że można dokładająć im funkce czy bonusy i ew. powiązania pomiędzy nimi zrobić grę znacznie ciekawszą.
Przy takich zmianach jak np ta ew. z jazdą warto by też pozmieniać stopień zaawansowania stolic na starcie gry - pisałem już o tym, że robiłęm to w kilku nacjach. Miałem na starcie w kilku krajach miasta bardziej zgodne z historycznośćią i umilające rozgrywkę. Czy było mi przez to łatwiej? - Może tak ale grając Polską miałem obok Cesarstwo z dużo bardziej zaawansowanymi miastami i zamkami. Jeżeli przeróbka będzie dotyczyłą większośći lub wszystkich państw to balans pozostanie zachowany ale roboty będzie po rękawy.
Każdy może coś zrobić, jeżeli będzie plan, koordynator to podzielimy prace to może nam się udać, inaczej będziemy tylko kłapać dziobami a ci bardziej złośliwi będą nas wyszydzać i podpuszczać.

Piter
30-03-2013, 08:54
Gnejusz, problemem w modowaniu medka nie jest brak kreatywności moderów i brak pomysłów tylko to, że takie pomysły jak w twoim ostatnim poście jest niezwykle trudno wcielić w życie na tym silniku gry, a wcielić tak żeby AI nie głupiało jeszcze trudniej więc niepotrzebnie się produkujesz tymi wywodami ;) No chyba, że sam zaczniesz próbować to wcielać w życie ;) Myślę, że jak wyjdzie wwmwe 3.0 to może Cię zainteresować, bo tam chłopaki nieźle namieszali z budynkami :)

Gnejusz
30-03-2013, 09:02
Zupełnie nie znam się na Ai Piter, modyfikowałem desr_strat pod kątem zaawansowania miast i raczej nie głupiało. Plik buldings a raczej jego edycja możę wpłynąć na AI? Jeżeli nie, to większych zagrożeń nie ma. Dodawanie prowincji, nacji, zmian ukształtowania mapki, surowcó - pełna zgoda. Moje nawet nie propozycje a z resztą - jak wolisz to niech będzie - produkowanie się nie powiino zaburzyć AI. Piter - edycja dotyczyłaby 3 plików - descr_strat, unit i buldings.
Jeżeli z Twoich doświadczęn wynika, żę zaburzają albo mogą zaburzyć AI to będę musiał uwierzyć bo jak pisałęm nie znam się na tym magicznym AI zupełnie.

Piter
30-03-2013, 09:07
Zupełnie nie znam się na Ai Piter, modyfikowałem desr_strat pod kątem zaawansowania miast i raczej nie głupiało. Plik buldings a raczej jego edycja możę wpłynąć na AI? Jeżeli nie, to większych zagrożeń nie ma. Dodawanie prowincji, nacji, zmian ukształtowania mapki, surowcó - pełna zgoda. Moje nawet nie propozycje a z resztą - jak wolisz to niech będzie - produkowanie się nie powiino zaburzyć AI. Piter - edycja dotyczyłaby 3 plików - descr_strat, unit i buldings.
Jeżeli z Twoich doświadczęn wynika, żę zaburzają albo mogą zaburzyć AI to będę musiał uwierzyć bo jak pisałęm nie znam się na tym magicznym AI zupełnie.
Akurat zaawansowanie miast na początku gry nie wpłynie na ogłupienie komputera ale mieszanie w unit i buldings jak najbardziej może wpłynąć na AI.

Gnejusz
30-03-2013, 09:16
Chyba zazynam to rozumieć - zmiana obliczeń np szans na wygranie starcia przez komputer z 5 słabymi oddziałami vs 2 b. silne po modyfikacji itp. Pozostaje zatem praktykować na sobie ale robotę też trzeba zrobić samemu a dla jednej - 3 nacji to za mało żeby trafnie ocenić zachowanie komputera po modyfikacji.

Araven
30-03-2013, 09:18
Statystyki jednostek do Megasubmoda przerobi Kam2150 na moją prośbę, on się na tym dobrze zna. Napisałem do Aramegila by w miarę możliwości robił tych spieszonych Braci Dobrzyńskich. Gnejusz Twe propozycje wcale nie są łatwe do wprowadzenia. A ai może zgłupieć i rekrutować same słabe jednostki, bo nie zdąży pobudować tak wysokich poziomów budynków wymaganych do elitarnych jednostek. Trudno zachować też balans w rozwoju stolic, może i niektóre powinny być lepiej rozwinięte na starcie, ale to też zakłóci balans. Jak potężna nacja np. Bizancjum dostanie wspaniale rozbudowany Konstantynopol to będzie dla niej kolejne duże wzmocnienie. Ostatnie ruchy Mietka77 idą we właściwym kierunku ograniczenie rekrutacji dla wszystkich nacji i pewne kary do dochodów dla Bizancjum i Jerozolimy, ze względu na korupcję w Bizancjum, a w Jerozolimie większość dochodów z handlu zgarniały włoskie republiki kupieckie, i zakony rycerskie a nie sam Król Jerozolimy. Dalsze zmiany to nowy unit od Kama2150, zmiana statystyk i kosztów, ograniczenie rekrutacji wg. pomysłu Mietka77 i dodanie spieszonych Braci Dobrzyńskich.

Dan Drever
30-03-2013, 11:53
W czasie wypakowywania 2 plików z najnowszej instalki Wino pojawia się takie coś:
http://images37.fotosik.pl/2015/75c549bd333721a7m.jpg (http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/75c549bd333721a7.html)
I za nic nie mogę sobie z tym poradzić.
EDIT:
OK, udało się wypakować, ale pojawia się komunikat, że archiwum jest uszkodzone:
http://images42.fotosik.pl/820/8722d4ac0c739401m.jpg (http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/8722d4ac0c739401.html)
Plik instalacyjny też nie działa:
http://images41.fotosik.pl/1995/28278a819213f9a1m.jpg (http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/28278a819213f9a1.html)

wino
30-03-2013, 12:24
Pogadaj na priv z Dudasem. Tu miał też ten problem: http://forum.totalwar.org.pl/viewtopic.php?f=367&t=12791&start=140#p284120, ale parę postów później go rozwiązał. Dajcie mi na priv znać co robiliście źle i dodam opis w pierwszym poście z instalką co należy robić, żeby uniknąć tego błędu.

janekv3
31-03-2013, 13:59
Działa wam instalka megasubmod z G5ReallyBadAI 5.7 all mods bo dograłem to ai bitewne i na mapie strategicznej po kliknięciu na rozpoczęcie walki od razu wywala do windowsa i błąd napotka. Wgrałem G5ReallyBadAI 5.7 na czyste Bellum i działa dograłem wszystko z megasubmoda i ten sam błąd. Próbowałem instalację G5rba 5.7 ręczną i z automatu.

Dan Drever
31-03-2013, 14:36
OK. Udało się wypakować (potrzebny był winrar 4.20, i już przy sciąganiu pliku było trzeba zapisać go tym winrarem) i zainstalować, ale gdy próbuję włączyć kampanie feudalną, klikam "Dalej" i obraz na chwilę się zawiesza, a potem wywala do pulpitu z napisem "Medieval 2: Total War napotka". Dzieje się tam tylko z kampaniami feudalnymi. Tak ma być? Działają tylko zwykłe kampanie?

Wonsz
31-03-2013, 14:55
Działają tylko kampanie light i full.Feudalne nie działają przynajmniej u mnie też.

Gnejusz
31-03-2013, 17:57
Tak ma być,w kampanii z fortami submod nie będzie działał.
Ile dokładnie zajmuje miejsca na dysku Bellum z submodem? - Usuwam co mogę a nie mam póki co nośnika do nagrania, będę miał jakieś 22 Gb wolnego miejsca.

misiek1205
31-03-2013, 18:30
Tak ma być,w kampanii z fortami submod nie będzie działał.
Ile dokładnie zajmuje miejsca na dysku Bellum z submodem? - Usuwam co mogę a nie mam póki co nośnika do nagrania, będę miał jakieś 22 Gb wolnego miejsca.
U mnie równe 10 Gb.

Wonsz
31-03-2013, 18:31
chyba 10 gb powinno starczyć choć mogę herezje wypisywać.

Araven
01-04-2013, 11:39
Mnie megasubmod działa z Germanicu 5.7 po instalacji megasubmoda, należy wgrać pliki manual integration z g5 do głównego katalogu mod i nadpisać i usunąc map.rwm z light i full kampanii idziała. Obecnie testuje nowe ai bitewne od Włochów, taki jak ma być w Bellum Crucis 7.0, ale data jego wydania nadal tajna jest.

W Megasubmodzie nie działają kampanie Feudalne, co wiele razy było pisane. Ale Megasubmod zjada z butami czyste Bellum, a kamapnie Feudalne wywalały częściej jak zwykłe w czystym Bellum.

Gnejusz
03-04-2013, 12:42
Jeżeli pozmienia rozsądnie to też chętnie skorzysram, chciałem to zrobić sam dla wszystkich nacji ale Araven mnie przystopował. dobrze jest robiąc takie zmiany moć zobaczyć każdą jednostkę na mapce bitewnej. widzimy wtedy jaki ma oręż i ochronę.
Wiecie w którym pliku zmienia się relacje pomiędzy nacjami - kilka muszę zmienić bo jakoś nie mogę zaakceptować tych relacji historycznie. Pewnie trzeba będzie nową kampanię zakładać a oglądam właśnie Rodzinę Borgiów i sytuacja w Italii mnie fascynuje.
Swoją drogą tylko my mówimy na Italczykó "Włochy". Podobno wzięło się to z czasów Bony i jej dworzan z długimi i gęstymi włosami kiedy nasza szlachta podgalała kark i skronie. Ale do rzeczy - będę wdzięczny za poradę jak zmienić relacje pomiędzy państwami na samym starcie.

Edit:
Może nie odpowiedni dział ale znalażłem taki poradnik:

http://medieval-workshop.pl/sws/m2tw/pmod1.html

Mietek77
03-04-2013, 15:10
Relacje miedzy państwami zmienisz w pliku descr_strat.txt , który jest w -BellumCrucis6\data\world\maps\campaign\custom\Full lub Light. Są na samym dole tego pliku: np.
; >>>> start of diplomacy section <<<<
faction_standings england, -0.4 scotland
faction_standings scotland, -0.4 england


faction_relationships england, at_war_with france
faction_relationships france, at_war_with england
faction_relationships poland, allied_with france
faction_relationships france, allied_with poland, scotland
faction_relationships scotland, allied_with france

Pierwsze to relacje drugie to wojny , sojusze itd
W obu przypadka relacje muszą być podwójne!!! To znaczy jeśli Anglia nie lubi Francji na -0.4 to Francja również musi nie lubić Anglii takim samym stopniu czyli na -0.4.- nazywam to zasadą wzajemności.
Tak samo jest w kwestii wojny i sojuszu. Po przecinku można dodać frakcje, ale należy pamiętać o zasadzie wzajemności stosunków.
Ja zamierzam dziś umieścić pliki z nieco zmodyfikowanymi stosunkami w duchu powyższej dyskusji, ale i w granicach rozsądku.
Obecnie przerabiam tzw. Garrison Script. Daje on dodatkowe jednostki w czasie oblężenia maksymalnie dwóm miastom w każdej nacji. Niestety w praktyce działa to ciut słabo bo jednostek jest mało i są nie zawsze właściwe. Grając kilkoma nacjami z łatwością w trakcie krucjaty zdobyłem Konstantynopol. W rezultacie postanowiłem zwiększyć ilość jednostek tak by rzeczywiście zwiększały obronność miasta oraz zwiększyć ilość samych skryptów np. Bizancjum będzie miało skrypt nie w dwóch a w czterech miastach.

tusek21
03-04-2013, 15:43
Ktos kiedys piosal zeby roznym frakcja na poczatku kampani ustawic sojusze i wojny tak jak to mialo miejsce w historii, wtedy by bylo bardziej historycznie.

Araven
03-04-2013, 15:44
Oto moje ostatnie zmiany w relacjach, m in. sojusz Polski z Węgrami i Hre, sojusz Syrii z Bizancjum, wojnę Syrii z Seldżukami. i Kilka innych zmian, m. in. sojusz frakcji katolickich na półwyspie Iberyjskim. Gran testowo na nowym ai jakie testuje w Bellum to ai strategiczne z innego moda). Czad jest. Róbcie kopię pliku descr_strat nim coś zmienicie w nim. Wystarczy w descr_strat wkleić ten fragment na końcu tego pliku wszystko nadpisując od ; >>>> start of diplomacy section <<<< w dół. Nowa kampania konieczna. Należy usunąc map.rwm z base z Light i Full, chyba, że zmiany robicie w jednej kampanii, wtedy tylko w niej. I

; >>>> start of diplomacy section <<<<


faction_standings england, -0.4 scotland
faction_standings scotland, -0.4 england

faction_standings scotland, 0.2 france
faction_standings france, 0.2 scotland

faction_standings england, -0.3 france
faction_standings france, -0.3 england

faction_standings england, -0.3 zenghids
faction_standings zenghids, -0.3 england

faction_standings portugal, 0.5 spain
faction_standings spain, 0.5 portugal

faction_standings portugal, 0.5 aragon
faction_standings aragon, 0.5 portugal

faction_standings portugal, -0.3 moors
faction_standings moors, -0.3 portugal

faction_standings spain, 0.5 aragon
faction_standings aragon, 0.5 spain

faction_standings spain, -0.4 moors
faction_standings moors, -0.4 spain

faction_standings moors, -0.3 sicily
faction_standings sicily, -0.3 moors

faction_standings sicily, -0.3 zenghids
faction_standings zenghids, -0.3 sicily

faction_standings france, 0.3 hre
faction_standings hre, 0.3 france

faction_standings zenghids, -0.3 france
faction_standings france, -0.3 zenghids

faction_standings hre, 0.2 denmark
faction_standings denmark, 0.2 hre

faction_standings hre, 0.5 poland
faction_standings poland, 0.5 hre

faction_standings hre, -0.2 hungary
faction_standings hungary, -0.2 hre

faction_standings hre, -0.2 venice
faction_standings venice, -0.2 hre

faction_standings hre, -0.4 milan
faction_standings milan, -0.4 hre

faction_standings hre, 0.2 pisa
faction_standings pisa, 0.2 hre

faction_standings venice, -0.4 pisa
faction_standings pisa, -0.4 venice

faction_standings sicily, 0.2 pisa
faction_standings pisa, 0.2 sicily

faction_standings venice, -0.4 pisa
faction_standings pisa, -0.4 venice

faction_standings poland, 0.5 hungary
faction_standings hungary, 0.5 poland

faction_standings poland, -0.2 russia
faction_standings russia, -0.2 poland

faction_standings poland, -0.2 novgorod
faction_standings novgorod, -0.2 poland

faction_standings venice, 0.2 hungary
faction_standings hungary, 0.2 venice

faction_standings venice, 0.2 byzantium
faction_standings byzantium, 0.2 venice

faction_standings aztecs, 0.4 byzantium
faction_standings byzantium, 0.4 aztecs

faction_standings aztecs, -0.4 turks
faction_standings turks, -0.4 aztecs

faction_standings aztecs, -0.2 zenghids
faction_standings zenghids, -0.2 aztecs

faction_standings hungary, -0.4 cumans
faction_standings cumans, -0.4 hungary

faction_standings hungary, -0.3 byzantium
faction_standings byzantium, -0.3 hungary

faction_standings sicily, -0.4 byzantium
faction_standings byzantium, -0.4 sicily

faction_standings cumans, -0.3 russia
faction_standings russia, -0.3 cumans

faction_standings cumans, -0.3 byzantium
faction_standings byzantium, -0.3 cumans

faction_standings cumans, 0.3 turks
faction_standings turks, 0.3 cumans

faction_standings russia, 0.2 novgorod
faction_standings novgorod, 0.2 russia

faction_standings russia, 0.2 byzantium
faction_standings byzantium, 0.2 russia

faction_standings novgorod, 0.2 byzantium
faction_standings byzantium, 0.2 novgorod

faction_standings byzantium, -0.4 turks
faction_standings turks, -0.4 byzantium

faction_standings byzantium, 0.5 zenghids
faction_standings zenghids, 0.5 byzantium

faction_standings turks, 0.2 zenghids
faction_standings zenghids, 0.2 turks

faction_standings turks, -0.3 normans
faction_standings normans, -0.3 turks

faction_standings normans, -0.4 egypt
faction_standings egypt, -0.4 normans

faction_standings normans, 0.3 england
faction_standings england, 0.3 normans

faction_standings normans, 0.3 france
faction_standings france, 0.3 normans

faction_standings normans, -0.3 zenghids
faction_standings zenghids, -0.3 normans

faction_standings saxons, 0.3 denmark
faction_standings denmark, 0.3 saxons


faction_relationships portugal, allied_with spain
faction_relationships spain, allied_with portugal
faction_relationships portugal, allied_with aragon
faction_relationships aragon, allied_with portugal
faction_relationships aragon, allied_with spain
faction_relationships spain, allied_with aragon
faction_relationships poland, allied_with hre
faction_relationships hre, allied_with poland
faction_relationships poland, allied_with hungary
faction_relationships hungary, allied_with poland
faction_relationships turks, at_war_with zenghids
faction_relationships zenghids, at_war_with turks
faction_relationships zenghids, at_war_with egypt
faction_relationships egypt, at_war_with zenghids
faction_relationships byzantium, allied_with zenghids
faction_relationships zenghids, allied_with byzantium
faction_relationships england, at_war_with slave
faction_relationships france, at_war_with slave
faction_relationships hre, at_war_with slave
faction_relationships spain, at_war_with slave
faction_relationships aragon, at_war_with slave
faction_relationships venice, at_war_with slave
faction_relationships sicily, at_war_with slave, byzantium, moors
faction_relationships milan, at_war_with slave
faction_relationships pisa, at_war_with slave
faction_relationships scotland, at_war_with slave
faction_relationships byzantium, at_war_with slave, sicily
faction_relationships aztecs, at_war_with slave
faction_relationships russia, at_war_with slave
faction_relationships moors, at_war_with slave, sicily
faction_relationships turks, at_war_with slave
faction_relationships egypt, at_war_with slave
faction_relationships denmark, at_war_with slave
faction_relationships portugal, at_war_with slave
faction_relationships poland, at_war_with slave
faction_relationships hungary, at_war_with slave
faction_relationships cumans, at_war_with slave
faction_relationships normans, at_war_with slave
faction_relationships novgorod, at_war_with slave
faction_relationships zenghids, at_war_with slave
faction_relationships papal_states, at_war_with slave
faction_relationships saxons, at_war_with slave
faction_relationships timurids, at_war_with slave
faction_relationships slave, at_war_with england, france, hre, spain, venice, sicily, milan, scotland, byzantium, russia, moors, turks, egypt, denmark, portugal, poland, hungary, cumans, normans, aragon, novgorod, zenghids, pisa, aztecs, papal_states, saxons, timurids
;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;; ;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;; ;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;; ;;;;;;;;;;;;;;;

; >>>> start of regions section <<<<

;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;; ;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;; ;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;; ;;;;;;;;;;;;;;;;

script
campaign_script.txt

Piter
03-04-2013, 15:44
Tylko garnizon skrypt jest znienawidzony przez wielu graczy, a ustawienie wojen jest bez sensu przez 30 turowy pon, wiadomo, że nikt się do wojny nie włączy, a inne frakcji po prostu łatwiej sobie podbiją rebelie.

misiek1205
03-04-2013, 15:50
Araven gdzie to wkleic.

tusek21
03-04-2013, 15:54
Tylko garnizon skrypt jest znienawidzony przez wielu graczy, a ustawienie wojen jest bez sensu przez 30 turowy pon, wiadomo, że nikt się do wojny nie włączy, a inne frakcji po prostu łatwiej sobie podbiją rebelie.
No tak tylko ze wkurzajace jest jak polska np bije sie z wegrami.

Araven
03-04-2013, 15:55
Misiek1205 napisałem na górze postu ze zmianami dyplomacji gdzie to wkleić.

Piter
03-04-2013, 15:56
Tylko garnizon skrypt jest znienawidzony przez wielu graczy, a ustawienie wojen jest bez sensu przez 30 turowy pon, wiadomo, że nikt się do wojny nie włączy, a inne frakcji po prostu łatwiej sobie podbiją rebelie.
No tak tylko ze wkurzajace jest jak polska np bije sie z wegrami.
Ale to jest tylko gra, w rzeczywistości też się biliśmy ale tak się ułożyło, że przez większą część historii opłacało się nam bądź byliśmy zmuszeni do sojuszu, w grze to się tak nie musi układać.

Jak chodzi o garnizony to to jest kwestia AI i wielu denerwują pojawiające się znikąd armie ale nie wszystkich więc może to dać jako opcję do submoda?

Mietek77
03-04-2013, 15:59
Tylko garnizon skrypt jest znienawidzony przez wielu graczy, a ustawienie wojen jest bez sensu przez 30 turowy pon, wiadomo, że nikt się do wojny nie włączy, a inne frakcji po prostu łatwiej sobie podbiją rebelie.
Hmm, A skąd ta nienawiść? Skoro Konstantynopol w czasie trwania gry został został zdobyty raptem trzy razy mimo, iż prób takowych było wiele to nie może gracz małą garstką "cieciowego" wojska go podbijać kiedy chce. Damaszek , Kair nigdy nie został zdobyty przez chrześcijan mimo że brały się za to największe potęgi jak Francja czy Niemcy wspomagane flotami republik włoskich które całkowicie dominowały na morzu śródziemnym. W grze tymczasem jest to dziecinnie proste. Jeśli masz pomysł jak to utrudnić dla gracza inaczej niż przez "garnizon skrypt" to zamieniam się w słuch i bardzo chętnie poznam taki sposób.
Jeśli ktoś chce w kilkadziesiąt tur podbić całą Europę to proszę bardzo.

Jak chodzi o garnizony to to jest kwestia AI i wielu denerwują pojawiające się znikąd armie ale nie wszystkich więc może to dać jako opcję do submoda?
Nie z znikąd. Po prostu ai nie jest tak mądre jak gracz i zostawia najważniejsze miasta bez wojska, dlatego te armie. Jest to swoiste wyrównanie szans komputera.Założę się, że jako gracz nie zostawiasz najważniejszych miast bez garnizonów.

Piter
03-04-2013, 16:07
No właśnie skąd ta nienawiść? Ja po prostu nie lubię tego skryptu i uważam, że jest on bezsensu :) W rzeczywistości Polska też nigdy nie podbiła połowy europy, a ja to co kampanie robię ;)

Piter
03-04-2013, 16:10
No i przy krucjatach AI zawsze się gubiło, ale u mnie komp zazwyczaj trzyma garnizony w największych miastach, w stolicy nie wiem jak na oryginale. Nawet gdy stolica nie jest na linii frontu.

Gnejusz
03-04-2013, 18:06
Ja jestem za skryptem z garnizonami, wojnami i sojuszami na starcie i wszystkim co zbliżą do historyczności a nie utrąci Ai komputera. Pisałęm kiedyś o poprawie zaawansowania stolic kilku nacji - tych najbardziej znanych jak Konstantynopol choćby. Danie im od początku możliwości rekrutacji silnych jednostek a nawet b. silnych dodatkowo poprawi ich obronność. po przeróbce Mietka z rekrutacją i finansami nie powinno to przepakować żadnej nacji. Piter możę mieć jednak rację co do AI - tutaj trzeba zastanowienia ale umieszczenie wersji do testó możę rozwiać wiele wątpliwości.
Te wojny na starcie ciężko jest pogodzić z 30- turowym ponem. Nie wiem czy można zrobić tak w plikach, żeby wojna była w polityce ale komputer nie przepuszczał ataków przez te 30 tur. dwa lata po rozpoczęciu gry (4tury) Polska została zwasalizowana przez Cesarstwo. Wiem, wiem - kontrowersyjna sprawa dla gracza ale mi by to nie przeszkadzało, można to zhołdowanie zamienić na sojusz jak chce Araven.
Jest już tak wiele modów do MTW 2, że kolejne są lepszą lub gorszą klepanką - rozwój - wojna - branie kolejnych miast itp. Można zrobić coś odważnego i oryginalnego, takie mody gdzie realia historyczne są zbliżone do faktów raczej do tej pory nie powstawały.
Bizancjum ma ciężko bo po kilkunastu turach idzie na niego dżihad, jeżeli Konstantynopol będzie miał możliwość rekrutacji najsilniejszych oddziałów a mury będą miały baszty i były potężne to i tak nie wiele zmieni dla balansu gry. tym bardziej, żę Mietek poharatał Bizantyjczyków ekonomicznie i etnicznie utrudniając rekrutację.
Zastanówcie się nad tymi przeróbkami i ew, zachowaniem AI, możę warto zaryzykować, przecież submod cały czas jest betą - będą kolejne wersje. Proponuję wprowadzić oznaczenia cyfrowe z cyfrą 0 na początku przecież było już kila wersji a co wyjdzie następna jest jeszcze lepsza.

misiek1205
03-04-2013, 18:32
Ja bym proponował jeszcze wzmocnić w jakis sposob Francje, bo u mnie w kampani zawsze po kilkudziesieciu turach jest prawie rozebrana.

Wonsz
03-04-2013, 19:00
Może dodać francuskim rycerzom dodatkowy pancerz?

Gnejusz
03-04-2013, 19:14
Paryż trzeba bardziej rozbudować na starcie - nie mieścinka a miasto przez duże M.

Araven
03-04-2013, 19:31
Megasubmod to nie beta a wersja finalna. Co nie znaczy, że nie będzie udoskonalany. Dużo od ai zależy, gram na nowym eksperymentalnym i Francja kosi, ale fakt na oryginale i na Ai Pitera 3.4 zwykle ją Niemcy pospołu z Anglią lub Aragonią pokonują.

Piter
03-04-2013, 19:40
Megasubmod to nie beta a wersja finalna. Co nie znaczy, że nie będzie udoskonalany. Dużo od ai zależy, gram na nowym eksperymentalnym i Francja kosi, ale fakt na oryginale i na Ai Pitera 3.4 zwykle ją Niemcy pospołu z Anglią lub Aragonią pokonują.
Ciekawe, bo jak ja grałem ma swoim 3.4 to Francja też kosiła :) Widać różnie to się toczy, po prostu tak to się potoczyło na tym na którym teraz grasz ;)

Strunin
04-04-2013, 10:25
Wielkie podziękowanie i głęboki ukłon w stronę autorów za stworzenie submodzika, instalacja prosta, przejrzysta, po ściągnięciu można praktycznie zacząć grać :)
Pamiętam, że chyba Araven pisał, że popracuje kiedyś nad stworzeniem jednego submoda, żeby nie było problemow z ściąganiem i instalacją kolejnych - a to dziedzica, a to spolszczenia etc., no i się udało :)
Super.
Tylko takie moje małe spostrzeżenie, relacje na początku kampanii mogłyby być większe, przynajmniej tak jak w podstawce 5/10, tu w 90% jest 4/10, co sprawę komplikuje, nie wiem, czy będą tak samo szybko spadać jak na oryginale, co jeszcze byłoby bardziej skomplikowane, tym bardziej jak ktoś lubi pograć bardziej dyplomatycznie ale zobaczymy.

Wonsz
04-04-2013, 12:36
Czy wiadomo już kiedy powinno pojawić się EDU.

Tak jestem niecierpliwy :D .

Gnejusz
04-04-2013, 13:05
Cha - niezłe szaleństwo. W 35 turze miałem wojnę z 4 nacjami, najpierw zaatakował mnie Novogród, w kolejnej turze Cesarstwo, dwie tury później zdradziły mnie sojusznicze Węgry i runęła na mnie Ruś kijowska. Ja mam już po grze jak widzicie ale tą politykę a w zasadzie relacje pomiędzy państwami trzeba koniecznie pozmieniać bo nacje zachowują się jak pitbule w stosunku do Polski. Gram a w zasadzie grałem na poziomie trudnym - mapka i bitwy. Do 30 -tej tury miałem podpisane umowy handlowe ze wszystkimi państwami i dwa sojusze - z Węgrami dyplomatyczny i z Anglią poprzez małżeństwo. Cesarstwo było nieprzebłagane choć oferowałem im spore pieniądze, legendę mapy i trybuty. Mój dyplomata miał max swoich umiejętności. Polityka i relacje między krajami są do poprawy ale nie tylko na starcie ale też w trakcie gry bo z 7 potrafi spaść do 4 w kilka tur nie wiedzieć czemu. - Żadnych zadrażnień, wojen, naruszania terytorium. Jeżeli uda mi się poprawić w plikach relacje startowe to zakładam grę jeszcze raz, jeżeli nie to może jeszcze na poziomie średnim ale nie chcę znowu się rozczarowywać bo komputer nie tylko nie respektuje sojuszy ale dodatkowo "zmówił" się na naszą biedną ojczyznę. Z ziem które zdobyłem to:
-Gdańsk
-Ołomuniec
-Praga
srarałem się poprawić relacje z Rusią, Cesarstwem i Kijowem ale łatwiej walić głową w mur

Mogę bronić się jeszcze przez 10-20 tur bo pograłem dobrze ekonomicznie ale Pragi, Ołomuńca i Płocka już nie obronię. Reszta padnie w kolejnych turach - póki co niezłe szaleństwo.
Jeszcze jedna rzecz na koniec taka ciekawostka - po kliknięciu i aktywacji niektórych postaci takich jak - kupiec, dyplomata czy morderca bardzo często mam informacje o straconym miejscu w radzie. - Prestiż na 100%, skarb sporo na plusie, ziemie katolickie w ponad 70% najsłabsza - co się z tym dzieje?

wino
04-04-2013, 13:11
Na jakim AI grasz? Po drugie jak mocny jesteś militarnie? Jak jesteś słaby (znaczy masz mało wojsk) to Cię zawsze zaatakuje silniejszy.

Natomiast zgadzam się z tym, że trochę może kiepsko jest to rozwiązane, że się rzucają wszyscy na raz.

Kwestia agentów - to chyba jest losowe.

Gnejusz
04-04-2013, 13:35
wino - Ai org z submoda, jestem mocny na ocenę komputera na 7. szkoda, że komputer zawsze zaatakuje słabszego, bo podpisywanie sojuszy traci całkowicie sens.
Cesarstwo przymierzało się do mnie już od ok 17-ej tury. Zgromadzili na granicy z Pragą 4 silne armie a potem było ich 7, spodziewałem się ataku więc umocniłem Pragę, Ołomuniec I Wrocław. Wiedziałem też, że zaatakuje mnie Novogród więc też byłem gotowy (to moje 4-te podejście do tej wersji), nie brałem Grodna żeby nie zadrażniać Kijowa ale ok - tacy sąsiedzi. Natomiast zdrada Węgrów i to w momencie gdy przed konfliktem z Cesarstwem mieli ze mną i nimi sojusz a pozostali przy mnie to... - nie wiem co o takim bezsensie napisać.
Agenci tracą miejsce w Radzie w takim tempie w jakim Wałęsa dymisjonował premierów za swojej prezydentury, upatruję tutaj winy po stronie bugów bo jak pisałem wiadomość przychodzi po kliknięciu na nich choć nie za każdym razem.

wino
04-04-2013, 14:10
Oryginalne AI tak ma, jest agresywne i komp atakuje gracza. Trudność VH w Bellum to nie to samo VH co w normalnym Medku. Tutaj medium jest zalecanym poziomem trudności. Kampanię na VH mają przechodzić jedynie hardkory i o to chodzi :) Sama nazwa mówi - very hard ;)

Gnejusz
04-04-2013, 14:33
wino - gram na trudnym, nie na "b. trudnym". Skoro jest jednak jak piszesz to warto napisać wiadomość dla innych, że na poziomach wyższych niż średni komputer to bestia nie szanująca żadnych zasad. nie ma co być uczciwym bo nóż w plecy to norma:)
A tak na poważnie - na średnim komputer zachowuje się racjonalnie? - Na dużym ładnie walczy, podciąga posiłki, kalkuluje, wybiera dogodny moment do ataku - sama walka jest fajna. Do du.y jest polityka i nie ma żadnych zasad.

Piter
04-04-2013, 15:01
Komp zawsze rzuca się na gracza na oryginalnym AI i nie rzuca się na Polskę tylko na gracza.

Araven
04-04-2013, 15:07
Gnejusz. Na średnim walczy podobnie, ale ma mniejszą agresywność. Można racjonalną dyplomację prowadzić.

Edit: Dziś testowałem AI strategiczne Pitera 3.5, jeszcze go nie ma na Forum. Kolejny duży krok naprzód. ew. wstaw je Piter i napisz w ostatnim poście, ze to zrobiłeś, post ma byc z datą dzisiejszą, a nie po cichu zmienasz opcje co trudno zauważyć.

Strunin, stronę wcześniej masz dwa albo trzy posty jak i gdzie zmienić sobie relacje dyplomatyczne.

EliminatorT Jak będzie to będzie, nie naciskaj bo tylko pogorszysz sprawę.

Gnejusz
04-04-2013, 16:21
Wróciłem do zapisu z 28 tury i wyprzedziłem atak Nowogrodu - wziąłem im Grodno, walczyli o niego jak lwy, wysłali 3 armie do odbicia ale słałem posiłki i grałem bitwy na mapce więć nie dali rady. 35 tura pada Konstantynopol a w 36 idzie na mnie Cesarstwo - zaatakowali pełnochorągiewną armią Szczecin, podciągnęli 2 silne armie pod Wrocław i w kolejnej turza zapewne go oblegną (cha - biada Ci Arawenie - ucz się już Niemieckiego :)). Ruś Kilowska idzie na Płock, ponieważ go wzmocniłem poczekali dranie aż dociągną posiłki i wezmą jak swoje. Skarb zaczyna pustoszeć, nie dam rady pomimo tego, że Węgry jeszcze mnie nie zdradziły.
Poziom trudny nie dla mnie grając Polską choć Wenecją radziłem sobie doskonale ale tam miałem świetną ekonomię i miasta tak blisko, że po dwa naraz wspierały zaatakowane. Do atakowania mnie też nie było kolejki ale Polskę napadają wszyscy sąsiedzi. Póki co Dania tłucze się z Norwegią bo inaczej przysiągłbym, że już ładują się na łodzie.
Piter - wiem, że komputer nie atakuje Polski tylko gracza, gram Polską więc napisałem o ojczyźnie.
Teraz mam do Ciebie pytanie - czy korzystając ze swoich talentów, mógłbyś tak przerobić AI żeby zachowało zachowanie w kwestii walki bo walczy świetnie ale respektowało sojusze a stosunki nie psuły się bez powodów jak jest obecnie? Dla mnie byłoby to Ai optymalne i lepszego już nie potrzeba. Teraz jeszcze poprawa relacji startowych na te bardziej historyczne i nic tylko grać. - Cha- choć dla mnie niestety poziom średni mapki i trudne bitwy, jakoś nie potrafię zabezpieczyć się politycznie, o ile to jest w tym submodzie możliwe - sojuszy nie szanują....

Piter
04-04-2013, 16:25
To tak jest na moim, bardziej szanują sojusze, chcesz to na nim graj, logicznie rzecz biorąc jest łatwiej jak się na Ciebie wszyscy nie rzucają jeśli nie masz z nimi relacji większych niż 8/10 jak na orginale ale jest logiczniej :)

Gnejusz
04-04-2013, 16:31
Brzmi zachęcająco ale powrócę do pytania o samą walkę - jak już jest wojna to komputer walczy tak dobrze jak na oryginale? - Myśli, nie jest bierny, odpuszcza tam gdzie sądzi że nie da rady ale nie toleruje wroga w swoim zasięgu.
Twoja polityka i walka z oryginału - to mi się marzy.

Piter
04-04-2013, 16:34
Brzmi zachęcająco ale powrócę do pytania o samą walkę - jak już jest wojna to komputer walczy tak dobrze jak na oryginale? - Myśli, nie jest bierny, odpuszcza tam gdzie sądzi że nie da rady ale nie toleruje wroga w swoim zasięgu.
Twoja polityka i walka z oryginału - to mi się marzy.
W orginale bezmyślnie napierdala do przodu :) Przetestuj najnowszą wersję i oceń...

Gnejusz
04-04-2013, 16:39
A, korci mnie, korci. Nie chcę się mądrzyć ale gdybyś napisał dla zachęty co zmieniłeś, np: - komputer nie napada na sojuszników z relacjami powyżej 6, chętniej zawiera sojusze, nie psuje bezpodstawnie relacji itp. to zagrałoby pewnie więcej osób. Czytałem teraz poczatek z Twojego tematu o AI - jest dość tajemniczo. :)


Edit:

... ano, tak to jest jak nie czyta się spojlerków... - wybacz, wstawiłeś co trzeba, teraz już widzę.

Dudas
06-04-2013, 10:50
Al w Megasubmodzie. Gram Polską. Miałem następującą sytuacje, która według mnie nie powinna się zdarzyć a mianowicie : Dania jest moim wasalem, ja bije się z Norwegią a Dunczycy mi nie pomagają i z Norwegami są neutralni. Przewijam kolejną turę i wydarza się sytuacja, że mi prestiż spada na 60% a powodem tego jest sojusz Danii z Norwegią i ja otrzymuje automatycznie pokój z Norwegią. Co wy na takie zachowanie al ? wg mnie coś jest nie tak, Dania nie powinna mieć prawa podpisać sojuszu z Norwegią jak jest moim wasalem, tym bardziej,że ja się z nimi walcze i dąże do ich zniszczenia. Teraz chyba rozjade obie nacje za takie zachowanie.
Druga sytuacja z początkowej fazy gry.
Wojna z Danią, Norwegia także z nimi walczy, ja z Norwegią mam neutralność. Norwegowie posiadają już Lund i atakują stolice Danii, ale jej jeszcze nie oblegają tylko stoją obok miasta. Mój szybki desant ze Szczecina i stalica Danii jest zdobyta. Obok miasta stoi księżnczka Norwegii i armia z pełną flagą. Przewijam turę i Norwegia proponuje mi sojusz, przyjmuje, relacje 8/10 i w tej samej turze armia co stoi pod miastem atakuje to miasto. Wojna z Norwegią a relacje były 8/10, możliwe bez komentarza. Powtarzam turę i znowusz Norwegia proponuje sojusz, relacje 8/10 to im na dokładkę daję przemarsz wojsk i relacje skaczą na 9/10 i jak poprzednio armia Norwegii mnie atakuje.
Wydaje mi się, że tak nie powinno być, zachowanie al coś nie działa prawidłowo.

Araven
06-04-2013, 11:14
Kolego Dudas, coś nie doczytałeś. Jak nie odznaczyłeś w czasie instalacji to w Megasubmodzie zainstalowało Ci Ai Pitera wersja 3.3, a jakbyś poczytał opisy o tym ai, to byś wiedział, że ono nie respektuje paktu o nieagresji i może zaatakować przy relacjach 8/10 i wyższych. To ai alternatywne, obecnie jest na Forum jego wersja 3.5 dużo lepsza. Ew. możesz wrócić do oryginalnego ai z Bellum wystarczy do katalogu moda wgrać plik descr_campaign_ai_db. Ai megasubmoda to domyślnie ai z BellumCrucis6, Ty zaś wybrałeś opcję instalacji Ai Pitera wersja 3.3 bo nie odznaczyłeś jej w czasie instalacji megasubmoda. Jak nie masz oryginalnego pliku ai to mogę go tu wstawić ew. do pobrania. Ale ew. przetestuj wersję ai Pitera 3.5 link: viewtopic.php?f=367&t=9822 (http://forum.totalwar.org.pl/viewtopic.php?f=367&t=9822) . Zmiana ai wymaga nowej kampanii. Zachowania ai jakie opisujesz wynikają z ai Pitera 3.3 jak pisałem to wyżej. Ai z moda Bellum nie zaatakowałoby przy relacjach 8/10 i wyżej.

Dudas
06-04-2013, 13:56
To już wszystko jasne, moja wina. Faktycznie mam zainstalowaną wersję 3.3 i nie czytałem o zachowaniu ai w tej wersji. Poprostu sądziłem,że poziom relacji w każdym alternatywnym ai ma znaczenie a się okazuje,że nie. Dotychczas grałem na oryginalnym ai i o relacje zawsze dbałem jak tylko mogłem, więc byłem tym zachowaniem zdziwiony. Szkoda tylko, że mam juz 103 tury rozegrane a jak komp ma się tak zachowywać w dalszej rozgrywce to nie widze sensu kontynuowania kampani na wersji 3.3, gdyż gra sporo traci na uroku bez respektowania relacji między państwami. Teraz potestuję wersje ai Pitera 3.5.

Araven
06-04-2013, 22:42
Dostałem dziś Spieszonych Braci Dobrzyńskich od Aramegila, walczą dwuręcznymi mieczami. Piękna robota, jak Wino dorobi im głosy to zapodam aktualizację Megasubmoda. Dzięki Aramegilu.

wino
07-04-2013, 01:17
Zrobione.

No, chyba będzie trzeba niedługo zrobić nową instalkę z dodatkową opcją zmieniającą system rekrutacji od Mietka, z AI Pitera 3.5 i spieszonymi dobrzyńcami. Do tego kilka poprawek w spolszeczniu powstało.

Araven
07-04-2013, 09:28
viewtopic.php?f=367&t=12871 (http://forum.totalwar.org.pl/viewtopic.php?f=367&t=12871) pod tym linkiem w poście nr 2 są Spieszeni Bracia Dobrzyńscy od Aramegila, plus najnowsza wersja ograniczonej rekrutacji do Megasubmoda jak zawiera Spieszonych Braci Dobrzyńskich i niedawne poprawki Mietka77 do ograniczonej rekrutacji.

Edit: Dziękuję Aramegilowi za tekstury i Wino za głosy dla spieszonych Braci.

Profesor
07-04-2013, 15:32
Mam nadzieję, że plik z ograniczoną rekrutacją będzie zawarty w megasubmodzie z opcją jego instalacji bądź nie? Osobiście nie chce z niego korzystać :)

Araven
07-04-2013, 15:41
Ograniczona rekrutacja jest osobno przecież. Na razie nie będzie nowej instalki Megasubmoda, nie ma takiej potrzeby. Nowe rzeczy są dodawane opcjonalnie.

Piter
07-04-2013, 16:21
Dukas widać coś się zbugowało, normalnie komp nie atakuje przy takich relacjach. ALe to norma w medku, że na każdym AI rzadko ale zdarzy się, że komp postanowi zrobić coś niezrozumiałego, taki jest już silnik gry. Normalnie przy relacjach 9/10 komp nie zdradza.