PDA

Zobacz pełną wersję : HOI3 - Idealny Skład Dywizji



Zwiastun
25-03-2013, 05:13
Właśnie zagrałem sobie (na TFH) trochę ZSRR i uważam, że gra nabrała rumieńców w przeciwieństwie do prostego Semper Fi (zainstalowałem od razu FtM i TFH). I mam takie pytanie: czy dywizje składające się z 2 brygad piechoty, 1 przeciwpancernej i 1 oddziału saperów poradzą sobie z Niemcami? A gdy przejdę do ataku to dywizja 2x średni czołg, 1 zmotoryzowana i 1 oddział saperów sobie poradzi?

adriankowaty
25-03-2013, 05:17
Właśnie zagrałem sobie (na TFH) trochę ZSRR i uważam, że gra nabrała rumieńców w przeciwieństwie do prostego Semper Fi (zainstalowałem od razu FtM i TFH). I mam takie pytanie: czy dywizje składające się z 2 brygad piechoty, 1 przeciwpancernej i 1 oddziału saperów poradzą sobie z Niemcami? A gdy przejdę do ataku to dywizja 2x średni czołg, 1 zmotoryzowana i 1 oddział saperów sobie poradzi?
Ja biłem Szwabów samą piechotą jako Polska i wygrywałem. Dasz radę, kolego.

Zwiastun
25-03-2013, 13:28
Właśnie zagrałem sobie (na TFH) trochę ZSRR i uważam, że gra nabrała rumieńców w przeciwieństwie do prostego Semper Fi (zainstalowałem od razu FtM i TFH). I mam takie pytanie: czy dywizje składające się z 2 brygad piechoty, 1 przeciwpancernej i 1 oddziału saperów poradzą sobie z Niemcami? A gdy przejdę do ataku to dywizja 2x średni czołg, 1 zmotoryzowana i 1 oddział saperów sobie poradzi?
Ja biłem Szwabów samą piechotą jako Polska i wygrywałem. Dasz radę, kolego.
W 39? Gdy mają w pełni zmobilizowaną armię?

Salvo
25-03-2013, 16:19
Może na 1.0 ;)

Słabo się znam, zwykle gram średnimi państwami typu Szwedy, Rumuny, Australia, Holandia, ale nie brzmi źle. Zwykle (głównie przez ograniczone zasoby tych państw) moja podstawowa dywizja skłąda się z 2 zmotoryzowane + 1 inżynierska + 1 czołgi średnie.

Zwiastun
31-03-2013, 21:04
Dywizja piechoty składająca się z 2x piechoty, przeciwpancernej i inżynierów nie wyszła, nie mogę pokonać Niemców taką piechotą. Muszę pomyśleć nad czymś innym. Dywizje czołgów też chyba zmienię na 3x średni + inżynier, żeby były jak najtwardsze i dobrze leciał practical.

Salvo
01-04-2013, 08:09
3x średni + inżynier, żeby były jak najtwardsze i dobrze leciał practical.
Nie radzę, stracisz bonus jednostki składanej (piechota + czołgi).

Pinotchet
01-04-2013, 11:34
3x średni + inżynier, żeby były jak najtwardsze i dobrze leciał practical.
Nie radzę, stracisz bonus jednostki składanej (piechota + czołgi).

potwierdzam, tzn odradzam tak jak Salvo

Zwiastun
01-04-2013, 13:21
Odradzacie, ale własnej propozycji co do składu dywizji nie podacie. A mój skład dywizji czołgów ma taką zaletę, że szybciej będzie rósł practical przez co w krótszym czasie więcej czołgów będę mógł produkować. Bo Niemców idzie chyba tylko pokonać miażdżącą przewagą liczebną.

Salvo
01-04-2013, 15:09
Efekt składanej występuje (chyba) gdy dywizja składa się z dwóch typów, z czego pojedyńczy to co najmniej 33%.

Odradzacie, ale własnej propozycji co do składu dywizji nie podacie.
Pisałem, że ja gram średniakami typu Szwedy, Turki, Rumuny, nawet pod koniec rozgrywki połowa jednostek to te, które dostaję na starcie, nie mam takiego luksusu żeby dowolnie modelować dywizje. Grając Szwedami w 42 zacząłem produkować dywizje w składzie 1 x średnie czołgi, 1 x inżyniery + 2 x piechota zmotoryzowana, choć i tak na dwóch chyba skończyłem, bo rekruci się wyczerpali.
Gigantami nigdy nie grałem ;)

WielkodusznyBezduszny
01-04-2013, 20:12
2x czołgi średnie, 1x zmotoryzowana lub zmechanizowana, 1x niszczyciel czołgów lub działo samobieżne. Jeśli chodzi o piechotę to nie jestem pewien ale 3x piechota, 1x artyleria zwykła, przeciwpancerna lub przeciwlotnicza. Z czasem będzie można dodać 5 brygad. Jak masz dodatek TFH to warto jeszcze dać ciężkie czołgi, na podstawce i innych dodatkach nie opłaca się.

roman zabawa
02-05-2013, 13:12
A jak będzie sprawować się niemiecki korpus pancerny:
2 DPz (brygada czołgów, 2 brygady zmechanizowane)
1 Brygada szturmowa (1-2 brygada dział samobieżnych)
1 Batalion czołgów ciężkich (brygada)?

Chcę pograć plus minus historycznie 8-)

Salvo
03-05-2013, 08:21
Powinno być OK.
Inna sprawa, że historycznie produkowanie samych takich dywizji byłoby niemożliwe :) Gdy w 43 (bodajże) powstał pomysł natychmiastowego zaprzestania budowy trójek i czwórek obliczono, że już po miesiącu braki w dywizjach będą masakryczne.

roman zabawa
03-05-2013, 11:17
Dlatego SS miało priorytet i raczej z uzupełnianiem swoich dywizji pancernych dawali radę.

A na zatrzymanie produkcji panzerów rzeczywiście Guderian kręcił nosem. Zresztą surowcowo 3 Tygrysy odpowiadały 4 Pantherom przy podobnych walorach bojowych, więc oszczędnie Rzesza nie gospodarowała, oj nie.
Potem skończyło się na 1 batalionie pancernym i 1 dział samobieżnych w DPz w 1945 :(

Salvo
03-05-2013, 12:59
Nawet w "Rycerzach czarnego Krzyża" B.Perreta znalazłem fragment :P

(...)już na jesieni 1942 roku zaprzestano wytwarzania PzKpfw III, poza podwoziami (...). Gdyby przerwać produkcję Pzkpfw IV, przez długi czas powstawałoby jeszcze 25 Tygrysów miesięcznie
Nie mieli wyboru ;)
Teoretycznie Tygrys był jednym z najmniej ekonomicznych czołgów epoki :D (też gdzieś był o tym fragment z dokładnymi danymi, ale szukać już mi się nie chce). Inna sprawa, że gotowość Panther szacowano na lipiec/sierpień 1943, co i tak było zbyt optymistycznym założeniem (ilość usterek porażająca). Nie dało się ot tak przestawić produkcji, szkoda że w grze tego nie ma, jeszcze ciekawiej by było (to nie CA, więc wymagania stawiać można ) :)

Potem skończyło się na 1 batalionie pancernym i 1 dział samobieżnych w DPz w 1945
Już po Kursku działa samobieżne zaczęły coraz częściej spełniać rolę czołgów z racji ich niedoboru.

odi.profanum
03-05-2013, 23:14
Ja starałem się grać: 1 rozpoznawczy ( albo niszczyciele czołgów zmotoryzowani ), 1 średni czołg, 2x piechota zmotoryzowana ( potem upgrade do grenadierów pancernych ), arta zmotoryzowana. Tak mi się wydawało, że jest w miarę historycznie. Dawały radę takie dywizję.
Korpusy to różnie ale np 2 dywizje pancerne, 1 zmotoryzowana albo na odwrót. Chodzi o szybkość oddziałów, więc ciężkich czołgów i nic co nie jest zmotoryzowane nie warto dawać.

Ravenscar
29-05-2017, 22:50
Ave!

Mój skład Dywizji Pancernej, który się sprawdza wyśmienicie:

1x Armour
1x Mot/Mech Inf
1x S-P Art
1x Armoured Car
1x Mot AA

Do tego dowódca z Logistic Wizard, resztę skili nabędzie podczas walk ;)

W korpusie pancernym dwie takie dywizje i trzy zmotoryzowane:

2x Mot/Mech Inf
1x Armoured car
1x S-P Art
1x Tank Destroyer

Zawsze używam sztabów w walkach. Skład sztabu w korpusie pancernym:

1x Light Armour
1x Mot/Mech Inf
1x Engineer
1x Tank Destroyer

lysy
31-05-2017, 20:32
Ten skład dywizji pancernej sprawdzi się, gdy wróg jest upierdliwy w powietrzu. Przy własnej przewadze powietrznej szkoda slota na brygadę AA. W dywizji sztabowej chyba lepiej wykorzystać średnie czołgi, gdyż i tak nie wykorzystamy głównego atutu lekkich czołgów czyli szybkości. Różnica w cenie przy dużej armii jest niewielka :)

Ravenscar
08-06-2017, 16:14
Ten skład dywizji pancernej sprawdzi się, gdy wróg jest upierdliwy w powietrzu. Przy własnej przewadze powietrznej szkoda slota na brygadę AA. W dywizji sztabowej chyba lepiej wykorzystać średnie czołgi, gdyż i tak nie wykorzystamy głównego atutu lekkich czołgów czyli szybkości. Różnica w cenie przy dużej armii jest niewielka :)

Dobre spostrzeżenie :)
Właśnie rozpoczynam nową kampanię. Wprowadze korektę według Twojej sugestii. Zamiast FlaK --> Panzerjager Abtailung :)
Staram się maxymalizować skutecznośc dywizji. Kolorki ;)

Ps. Fajnie, że ktoś tu jeszcze zagląda.

Dziki_Dzik
26-11-2017, 16:21
A po co w dywizji Armoured car ??? Nie szkoda przypadkiem tylko miejsca na taką słabą jednostkę ?
Jak chcę zrobić coś na wzór rosyjskich brygad inzynieryjno-szturmowych to 1x piechota i 3x saperzy będzie się sprawdzać ??? bonusy dawane przez spaerów sumują się ??

lysy
30-11-2017, 21:02
Statystyki sumują się, natomiast umiejętności wyrażone w procentach już nie. Liczy się tylko największa wartość.
Armored car przydaje się, jeśli dywizja ma być atakująca. Do tego jeśli twoja dywizja pancerna opiera się na lekkich czołgach, to AC są jedną z dwóch brygad, która nie specjalnie zmniejsza ich prędkość (druga do piechota zmechanizowana).
Hardcorem które idzie zastosować w kumulacji brygad wsparcia, to milicja z techem zmniejszającym szerokość frontu do 0,5, wspartą np. czterema brygadami artylerii. Bez ujemnych modyfikatorów, takich dywizji na raz może atakować 20 z jednej prowincji do drugiej:)

Jak coś zapraszam tutaj https://eufigames.com/multiplayer/forumdisplay.php?fid=7
:)

Dziki_Dzik
01-12-2017, 08:59
Czyli lepsza będzie dyw. 1x sap i 3x piech niż dywizja składająca się z 3x sap i 1x piech ??
Poza tym AC daje jakieś bonusy dywizji ??

lysy
01-12-2017, 10:16
Lepiej dać jedną piechotę plus jakieś brygady wsparcia. Wynika to z tego, że piechota ma szerokość frontu 1 a brygady wsparcia 0 i ma to znaczenie gdy wykonujemy atak z prowincji do prowincji, gdzie szerokośc frontu to 10. Czyli w takim ataku w walce będzie uczestniczyć 10 dywizji w składzie 1 piechota+3 brygady wsparcia ale dywizji w składzie 3 piechoty+brygada wsparcia już tylko 3. Osobiście przy 4 brygadach używam 2 piechoty+artyleria/art ppanc+inżynierowie i dzięki temu w ataku z jednej prowincji może uczestniczyć pełny korpus. Dogęszczenie sprawdzi się tylko przy kilku punktach na mapie, gdzie w jednym momencie potrzebujemy większej siły, np. Gibraltar.

AC dają przede wszystkim 5% Combined Arms, tak samo jak inżynierowie. Można przyjąć, że jeśli chcemy ofensywne dywizje zmechanizowane to AC a jeśli defensywne to inżynierowie. W przypadku wszelkich dywizji piechoty (nie dotyczy spadochroniarzy), rację bytu mają tylko inżynierowie. Przy 5 różnych typach brygad w dywizji, robi się nam już 25% Combined Arms a to ma już całkiem realne przełożenie na walkę.

Tutaj pełne statystyki AC https://hoi3.paradoxwikis.com/Land_units#Support

Dziki_Dzik
02-12-2017, 23:07
No dobra to już wyjaśnione ;)

A czy w późniejszych etapach gry można/nie jest aż tak głupie stosowanie kawalerii ?? Nie mówię tu o takich teatrach jak Francja ale jak np. Chiny czy Rosja.

lysy
04-12-2017, 10:16
Kawaleria świetnie sprawdza się do pacyfikacji partyzantów, szczególnie jeśli chodzi o Niemcy. ZSRR bardziej potrzebuje czołgów do walki z Wehrmachtem a w związku z małą pulą na badania, rozdrabnianie się na kolejną jednostkę jest stratą czasu. W przypadku Chin nie jest to zły pomysł, tym bardziej, że kawaleria choć mobilna to potrzebuje tylko zaopatrzenia.

Dziki_Dzik
04-12-2017, 21:25
<kawaleria choć mobilna to potrzebuje tylko zaopatrzenia.>


A po rozwinięciu kawalerii nie jest przypadkiem tak że ma taką samą mobilność co piechota. Czy kawaleria ma jakieś bonusy i atuty poza tym że może pacyfikować ( do czego i tak używam o wiele skuteczniejszej żandarmerii)

lysy
05-12-2017, 19:37
Piechota ma 4 km/h a kawaleria 5km/h. Do tego tańsza niż piechota a do pacyfikacji partyzantów potrzeba mniej brygad. Rewelacyjnie sprawdza się, gdy Niemcy muszą likwidować wybuchające bunty szczególnie po Barbarossie. Owszem żandarmeria ma większą umiejetność pacyfikacji ale ta odnosi się do zapobiegania wybuchom niezadowolenia. Nie da się tak zrobić aby nie było w ogóle buntów i tutaj otwiera się pole do wykorzystania kawalerii.
Jak na swą prędkość przemieszczania, potrzebuje tylko zaopatrzenia w przeciwieństwie do piechot zmotoryzowanych/zmechanizowanych czy czołgów które bez ropy nie pojadą.
Osobiście kawalerię traktuję jak "czołgi" dla ubogich lub pacyfikator buntów. Podczas gry dużym państwem, zwyczajnie szkoda mi marnować 4 punktów badawczych na rozwijanie technologii dedykowanych kawalerii. Zawsze znajdzie się coś ważniejszego do odkrywania a sama kawaleria nawet w starciu z prawidłowo skonstruowaną dywizją piechoty jest zwyczajnie bez szans.

Dziki_Dzik
06-12-2017, 15:26
Ja mam zawsze słabość do kawalerii z racji tego że kiedy grałem w HoI3 moją pierwszą grę Niemcami ( nie byłem wtedy zbytnio ogarnięty ) to dywizje kawalerii zajęły Moskwę gdy dywizje pancerne i zmotoryzowane z braku benzyny dawno stanęły. Ach pamiętam ten moment ... coś pięknego.

Ravenscar
01-01-2018, 20:48
Lepiej dać jedną piechotę plus jakieś brygady wsparcia. Wynika to z tego, że piechota ma szerokość frontu 1 a brygady wsparcia 0 i ma to znaczenie gdy wykonujemy atak z prowincji do prowincji, gdzie szerokośc frontu to 10. Czyli w takim ataku w walce będzie uczestniczyć 10 dywizji w składzie 1 piechota+3 brygady wsparcia ale dywizji w składzie 3 piechoty+brygada wsparcia już tylko 3. Osobiście przy 4 brygadach używam 2 piechoty+artyleria/art ppanc+inżynierowie i dzięki temu w ataku z jednej prowincji może uczestniczyć pełny korpus. Dogęszczenie sprawdzi się tylko przy kilku punktach na mapie, gdzie w jednym momencie potrzebujemy większej siły, np. Gibraltar.[/url]

"Dogęszczenie" brygadami wsparcia czy pułkami inf/pz? Obstawiam że to pierwsze ale nie napisałes jednoznacznie :)
Swoją drogą szerokośc frontu na 10 pozwala wejść do walki np 4 dywizjom o 'szerokości' 3 albo 6 dywizjom o szerokości 2, albo 11 dywizjom o szerokości 1 albo nawet 3 o szerokości 5... ale nie wiem czy ktoś takie wogóle tworzy.