PDA

Zobacz pełną wersję : Czytamy starożytność - Kącik książkowy dla Rome 2 TW



Umbrecht
05-09-2013, 12:34
Hej, zapewne wśród userów forum i graczy nowego Rome jest sporo osób amatorsko interesujących sie historią i czytujących książki historyczne, w tym te dotyczące starożytności.
No to sobie pozwoliłem założyć ten temat dla zainteresowanych, celem "wymiany" informacji o literaturze obejmującej czasy starożytne, także polecajcie jakieś ciekawe tytuły (ksiązki, opracowania etc), dobre antykwariaty, księgarnie itd.
Informacji w tym temacie nigdy za mało.
Nie samym graniem wszak człowiek żyje.

Zacznę od siebie i na szybko polecę 6 książek, które przychodzą mi na myśl teraz:

1."Tacyt - Dzieła" Przekład Seweryna Hammera , wyd. Czytelnik, Warszawa 2004, świetny przekład, legendarnego autora, zawiera : Roczniki, Dzieje, Germanię, Żywot J.Agrykoli, Dialog o mówcach

2. "Herodot -Dzieje" Przekład S.Hammera, wyd. Czytelnik, Warszawa 2011,, zawiera: IX ksiąg od Klio do Kallliope, ogólnie historia wczesnej Grecji

3. "G.S. Trankwillus (Swetoniusz) Żywoty Cezarów" -, wyd. Zakład Narodowy im.Ossolińskich, wydanie 4, Wrocław 1968 (kupione w antykwariacie) - przekład Janina Niemirska-Pliszczyńska, zawiera: Żywoty cezarów od Juliusza Cezara przez m.in. Kaligulę, Nerona, Galbę, Wespazjana, Tytusa po Dominicjana. Ciekawy podział przedstawienia postaci władców, najciekawsze są analizy psychologiczne ich cech charakteru, gorąco polecam!

4. "Upadek Cesarstwa Rzymskiego" Peter Heather- wyd. Rebis, Poznań 2012 - zawiera: świetna analiza i teoria upadku cesarstwa, świetny styl pisania, książkę się połyka dosłownie.

5."Dzieje Starożytnego Egiptu" Nicolas Grimal - wyd. PIW, Warszawa 2005 - zawiera: szczegółowa analiza i wycieczka od prehistorii do czasów panowania perskiego , zwieńczona nadejściem Greków - trochę żmudna ale dla zainteresowanych naprawdę ciekawa.

6." Historia Galów" Albert Grenier - z czaszki nie pamiętam wydawnictwa, ale książka jest do kupienia w m.in. Empiku, dosyć świeża pozycja. Autor koncetruje się głównie na kulturze i archeologii, jak dla mnie trochę rozczarowanie bo da się odczuć frankofilskie nastawienie piszącego i mam wrażenie , że utor "przeleciał" się po zagadnieniu. Niemniej jednak z braku laku warto.

I na koniec zachęcam do buszowania po antykwariatach, które biją księgarnie na głowę jeśli chodzi o zakres materiałów a często gęsto i pod względem ceny, np za 50 zł można kupić ze 3 pozycje.
W Krakowie mogę polecić ten przy ul. Św. Marka http://www.antykwariat.wojtowicz.krakow.pl/contact.php, duży wybór, niskie ceny wielu doskonałych pozycji i zorientowany w temacie właściciel, do tego wygodny parking niedaleko

Kamiloss
05-09-2013, 12:39
Ja ze swej strony mogę polecić dwie książki, które posiadam w swoich zbiorach:

1. Ryszard Kapuściński - "Podróże z Herodotem" Wydawnictwo Znak - posiadam wydanie z 2008 roku

2. Ross Cowan - "Wojny, Bitwy i Wojownicy Rzymscy" Wydawnictwo Bellona - Wydanie z 2010 roku - świetna książka, dużo materiałów i ciekawie opisana.

Jeśli ktoś byłby chętny to mogę sprzedać obie książki :)

Edit :Jeszcze trzecia pozycja:

3. Philip Matyszak - "Wrogowie Rzymu, Od Hannibala do Attyli, króla Hunów" Wydawnictwo Bellona r.2007 - książka opisująca nacje, z którymi walczył Rzym

Kerdej
05-09-2013, 13:47
Ja przeczytałem ostatnio zakupioną na jakimś jarmarku "Rzymska sztuka wojenna" Jonathan P. Roth. W skrócie przedstawiona historia Rzymu z naciskiem na wojny, od powstania do upadku Zachodniego Cesarstwa- czyta się lekko i szybko, zawiera pewne minimum wiedzy o Rzymie jako takim, reformach wojskowych i wojnach przezeń prowadzonych. Na koniec obszerna bibliografia angielskojęzyczna, również dla najmłodszych i słowniki pojęć i postaci historycznych.

Promulgacja
05-09-2013, 15:40
"Rzymska sztuka wojenna" Jonathan P. Roth - czytałem na forach historycznych niepochlebne opinie na temat tej pozycji i sobie odpuściłem.

Teraz aktualnie czytam : "Powstanie i upadek Starożytnego Egiptu" Toby Wilkinson. Polecam tą pozycję choć aspekty militarne nie są w tej książce najbardziej eksponowane. Ta pozycje jest bardziej przeznaczona dla maniaków starożytności ;)

Umbrecht
05-09-2013, 16:10
@ Promulgacja
Dzięki! Właśnie mam zamiar kupić tą książkę o Egipcie, a nie do końca kojarzyłem nazwisko autora.

Ps.
Czy ktoś mógłby polecić jakąś pozycję opisującą bliżej wschodnie państwa (w tej kwestii mam potężne braki) np . Seleucydów, Partię i nie posiadam ani jednej książki o nich.

Promulgacja
05-09-2013, 16:27
@ Umbrecht
Spoko :) Powiem Ci, że przez pierwsze 100 stron ciężko się przebić. Dużo jest osobistych uwag autora, domysłów itp. Do tego opisy tego jak kształtowała się dolina i delta Nilu, opisy fałd wydm i różnej maści geograficzne niuanse. Pierwszy kontakt z książką może czytelnika autentycznie - "uśpić". Ja sięgałem na początku po tą pozycję wtedy jak już miałem się spać, a nie czułem wystarczająco zmęczony... Później robi się ciekawiej. Podoba mi się to, że wszystko jest w tej książce po kolei przedstawiane. Nie sposób się zgubić w chronologii wydarzeń dziejących się na przestrzeni tych kilku tysięcy lat historii.

Kerdej
06-09-2013, 00:27
"Rzymska sztuka wojenna" Jonathan P. Roth - czytałem na forach historycznych niepochlebne opinie na temat tej pozycji i sobie odpuściłem.
Nie jestem historykiem z wykształcenia, więc nie ocenię wiarygodności tej książki- pewnie na forum mają rację. Ma ona zdecydowanie popularnonaukowy charakter, więc jak napisałem, daje ona tylko pobieżne wyobrażenie o historii Rzymu, ile da się zmieścić na niecałych 300 str. W zestawieniu z niektórymi przedstawionymi tu dziełami to w sumie "książeczka" zaledwie :)

Promulgacja
06-09-2013, 00:33
Dokładnie, jako wprowadzenie pewnie może być. Jakby ktoś jednak chciał szerzej o Rzymie to polecam m.in :
"Starożytny Rzym" Historia wojskowa i polityczna - Christopher S. Mackay

Dobra też jest : "Antyczna sztuka wojenna" Hans Delbruck. Są trzy tomy -
1. Persja - Grecja - Macedonia
2. Republika Rzymska
3. Cesarstwo Rzymskie i Germanie

Sabat
06-09-2013, 10:17
Trochę Luźniejsze:
„Orły Imperium” Simona Scarrowa cykl powieści historyczno przygodowych.
i trochę mniej
"Cezar. Życie giganta" Adriana Goldsworthy

MG42
06-09-2013, 23:36
Może coś z Heraklita? Nie wiadomo o co chodzi i jest pesymistycznie. W sam Raz wpisuje się w klimat RomeII ...

Umbrecht
07-09-2013, 00:07
@Mg42
No albo trochę Platona żeby niektórzy wyszli z jaskini :idea: a i tak kolorów nie zobaczą to dopiero przygnębiające :o

A poglądowo o twórcach filozofii starożytnej świetnie napisano w "Historii filozofii" Tatarkiewicza (of kłors I tom)

Asuryan
07-09-2013, 00:29
"Duma Kartaginy" - David Anthony Durham.

Yarden
07-09-2013, 04:27
Anabaza Ksenofonta - polecam, niesamowita pozycja.

Regulus
07-09-2013, 08:50
Hellada Królów Anny Świderek - wspaniała pozycja o epoce hellenistycznej, napisana żywym literackim językiem. Czyta się świetnie. Jeżeli kogoś interesują wojny diadochów, dzieje ich królestw, powinien zacząć od tej książki ;)

Kyuzo
07-09-2013, 10:41
Ja natomiast polecam pozycje z serii 'Arcydzieła Kultury Antycznej' wydanej przez Zakład Narodowy im. Ossolińskich, należą do niej między innymi wspomniane wcześniej Żywoty Cezarów Swetoniusza.

Są tą tłumaczenia starożytnych tekstów opatrzone licznymi przypisami i obszernym wstępami, z których można się dowiedzieć sporo na temat samego działa, czasów jakich dotyczy i w jakich powstawało oraz samym autorze.

Moim faworytem jest Wojna Galijska Cezara - ogólnie jedna z lepszych książek jakie czytałem. Dla osób zainteresowanych rzymską wojskowości pozycja obowiązkowa. Jest tu także sporo ciekawych informacji o organizacji społecznej, życiu codziennym i sposobach prowadzenia wojen zarówno u Galów, Germanów jak i Brytów (o tych oczywiście najmniej).

Natomiast jest chodzi o historię cesarstwa rzymskiego to na pewno Plutarch i Liwiusz.
Bardzo ciekawa jest także wizja Appiana, ale tutaj problemem może być 'oryginalne' podejście autora do chronologii i ogólnie spora ilość błędów merytorycznych.
Appian opisuje historię poszczególnych krain np. Hiszpanii w osobnych księgach pomijając zupełnie wydarzenia w innych regionach, co wymaga od czytelnika dosyć dobrej znajomości historii żeby powiązać pewne fakty.

Niestety sporym minusem dużej części tych opracowań jest niekompletność tekstów np. połowa wydania Kasjusz Dion Kokcejanus, Historia rzymska to jedynie urywki z niezachowanych w całości rozdziałów. Niestety nie ułatwia to czytania, a szkoda bo autor naprawdę przyłożył się do swojego dzieła.

Cała lista poniżej
[spoiler:24eavl9h]
* Ajschylos, Prometeusz skowany. Persowie
* Anna Komnena, Aleksjada, tom I
* Anna Komnena, Aleksjada, tom II
* Appian z Aleksandrii, Historia rzymska, tom I
* Appian z Aleksandrii, Historia rzymska, tom II
* Appian z Aleksandrii, Historia rzymska, tom III
* Apulejusz z Madaury, Metamorfozy albo złoty osioł
* Arystofanes, Trzy komedie: Lizystrata, Sejm kobiet, Plutos
* Arystoteles, Poetyka
* Arystoteles, Polityka
* Cyceron, Wybór listów
* Cyceron, Wybór pism naukowych
* Demostenes, Wybór mów
* Eurypides, Medea, Hippolitos
* Flawiusz Arrian, Wyprawa Aleksandra Wielkiego
* Focjusz, Biblioteka, tom I
* Focjusz, Biblioteka, tom II
* Focjusz, Biblioteka, tom III
* Focjusz, Biblioteka, tom IV
* Gajusz Juliusz Cezar, Wojna galijska
* Grecka nowela antyczna
* Herodian, Historia Cesarstwa Rzymskiego
* Homer, Iliada
* Homer, Odyseja
* Horacy, Dwadzieścia dwie ody
* Horacy, Wybór poezji
* Kasjusz Dion Kokcejanus, Historia rzymska
* Katullus, Poezje
* Ksenofont z Efezu, Opowieści efeskie
* Ksenofont, Historia grecka
* Ksenofont, Wyprawa Cyrusa
* Kwintylian, O kształceniu mówcy
* Libanios, Wybór mów
* Liryka starożytnej Grecji
* List antyczny
* Lucjusz Anneusz Florus, Zarys dziejów rzymskich
* Lukian, Dialogi, tom I
* Lukian, Dialogi, tom II
* Lukian, Dialogi, tom III
* Marcus Porcius Cato, O gospodarstwie wiejskim
* Menander, Wybór komedii i fragmentów
* Michał Psellos, Kronika
* Nikefor Bryennios, Materiały historyczneq
* Owidiusz, Metamorfozy, tom I
* Owidiusz, Metamorfozy, tom II
* Pauzaniasz, U stóp Boga Apollona
* Pauzaniasz, Wędrówki po Helladzie. Na olimpijskiej bieżni i w boju
* Pauzaniasz, Wędrówki po Helladzie. W świątyni i w micie
* Petroniusz, Satyryki
* Pindar, Wybór poezji
* Pliniusz, Historia naturalna, tom I
* Pliniusz, Historia naturalna, tom II
* Plutarch z Cheronei, Moralia
* Plutarch z Cheronei, Żywoty sławnych mężów, tom I
* Plutarch z Cheronei, Żywoty sławnych mężów, tom II
* Plutarch z Cheronei, Żywoty sławnych mężów, tom III
* Polibiusz, Dzieje, tom I
* Polibiusz, Dzieje, tom II
* Rzymska elegia miłosna
* Rzymska krytyka i teoria literatury, t. I
* Rzymska krytyka i teoria literatury, t. II
* Rzymska nowela antyczna
* Salustiusz, Sprzysiężenie Katyliny Wojna z Jugurtą
* Seneka, Fedra
* Sielanka grecka
* Sofokles, Antygona, Król Edyp, Elektra
* Stacjusz, Sylwy
* Swetoniusz, Żywoty Cezarów, tom I
* Swetoniusz, Żywoty Cezarów, tom II
* Tacyt, Wybór pism
* Terencjusz, Eunuch, Bracia, Teściowa
* Trzy poetyki klasyczne
* Trzy stylistyki greckie
* Tukidydes, Wojna Peloponeska, tom I
* Tukidydes, Wojna Peloponeska, tom II
* Tytus Liwiusz, Dzieje od założenia miasta Rzymu
* Tytus Makcjusz Plautus, Bracia, Kupiec
* Wellejusz Paterkulus, Historia rzymska
* Wergiliusz, Bukoliki i Georgiki
* Wergiliusz, Eneida[/spoiler:24eavl9h]

Chaak
07-09-2013, 12:00
Miał już ktoś z was okazję czytać "Zniszczyć Kartaginę"? Zastanawiam się nad zakupem i nie wiem czy daje radę, czy największą atrakcją jest okładka z gry.

szwajcar
08-09-2013, 10:00
Ja bym polecił książki z serii ,,Historyczne Bitwy'' Bellony pana Krzysztofa Kęcieka : Benewent 275pne, Magnezja 190pne, Kynoskefalaj 197pne, oraz Wojna Hannibala.
Autor opisuje w nich oprócz Republiki Rzymskiej (co do którego jest krytycznie nastawiony i ja podzielam jego zdanie) państwa Macedonii, Seleukidów, oczywiście Kartaginę no i Epir Pyrrusa.
Lektura łatwa i przyjemnie napisana polecam.

Umbrecht
08-09-2013, 21:28
Dorzucam do naszej pięknie tu rosnącej biblioteczki, pozycję odgrzebaną dzisiaj za paroma książkami:
"Historia kultury starożytnej Grecji i Rzymu" Kazimierza Kumanieckiego, wydanie IV, wyd. PWN, Warszawa 1969
Świetnie napisana i bardzo dokładnie (a przy tym niesamowicie przystępnie i ciekawie) wprowadzająca w geografię, historię i kulturę Rzymu oraz Grecji.
Jak zwykle w przypadku "starych" polskich książek historycznych cechuje się pięknym językiem autora, który dzieli się z czytającym olbrzymią wiedzą w sposób "zapalający"
do połykania kolejnych stron.
Ciekawe opisy architektury, malarstwa, sztuki użytkowej, handlu, wymiany kulturowej, wierzeń i sporo unikatowych fotografii.
Polecam gorąco!

Doppellganger
09-09-2013, 13:53
"Scypion Afrykański Starszy" książka o niedocenionym i zapomnianym pogromcy Hannibala. Pozycja obowiązkowa dla wszystkich zainteresowanych starożytnym Rzymem.

merlin.pl/Scypion-Afrykanski-Starszy-Najwiekszy-wodz-starozytnego-Rzymu_Richard-A-Gabriel/browse/product/1,791485.html?skad=saqvvfenpn&gclid=CL3DwYetvrkCFURY3god8hwAXw

Umbrecht
11-09-2013, 13:57
Dobra, udało mi sie namierzyć książki obejmujące starożytny Wschód, który mnie bardzo interesuje od niedawna (ile można tylko o barbarzyńcach , Rzymie i Grekach) a książek na ten temat jak na lekarstwo mam.
W pierwszych dwóch pozycjach znajdują się (informacja od znajomego) opisane także dzieje Partii, o której bardzo ciężko znaleźć polską książkę.
Państwo Partów pojawia sie w rozmaitych książkach na ogół jedynie w odniesieniu do konfliktu z Rzymem o Armenię, kiedy samo w sobie jest niesamowicie ciekawe jeśli o architekture chodzi i pojawianie w niej np. elementów później szeroko adaptowanych przez architekturę Islamu (np. sale typu Iwan in Liwan ) o ogromnym wpływie na sasanidzki Iran nie wspominając.

Także na polowanie:

Bogdan Składanek: "Historia Persji. Tom I. Od czasów najdawniejszych do najazdu Arabów" (Ogólnie to jest pozycja "biblijna" dla zainteresowanych losami Persji , równiez w czsach dominacji imperium rzymskiego i potem, nie tylko w "oklepanych" czasach Herodota.
Warszawa: Wyd. Akademickie Dialog, 2004

Marek J. Olbrycht: " Iran Starożytny. W: Anna Krasnowolska (red.): Historia Iranu"
Wrocław: Zakład Narodowy im. Ossolińskich 2010

Maria Składankowa: "Kultura perska"
Wrocław: Zakład Narodowy im. Ossolińskich 1995

Arnaud D.,: "Starożytny Bliski Wschód. Od wprowadzenia pisma do Aleksandra Wielkiego", Warszawa 1982

Gurney O. R: "Hetyci" Warszawa 1970

Bieliński P., :"Starożytny Bliski Wschód. Od początków gospodarki rolniczej do wprowadzenia pisma", Warszawa 1985

Tyloch W.,: "Rękopisy z Qumran nad Morzem Martwym", Warszawa 2001

Bobodżan Gafurow,: "Dzieje i kultura ludów Azji Centralnej"
Warszawa: Państ. Instytut Wydawniczy, 1978.

ManUtd
11-09-2013, 16:38
Z lekkich książek polecam Goldsworthy'ego "Cezar. Życie giganta" Bardzo dobra biografia prezentująca kampanie tego wybitnego wodza i rzymskie rozgrywki polityczne schyłku republiki w przystępny i ciekawy sposób.
Oprócz tego, tego samego autora "W imię Rzymu" - Sylwetki najlepszych dowódców rzymskich i ich największych osiągnięć. Z tej samej serii wydawnictwa Amber jest jeszcze "Attyla" autorstwa Johna Mana, natomiast książki Hollanda jak dla mnie niespecjalnie.
Wszystkie pozycje Krzysztofa Kęcieka, oprócz tych wspomnianych wyżej są jeszcze "Dzieje Kartagińczyków" oraz "Starożytność wyklęta".

Atar
11-09-2013, 18:10
Witam wszystkich
Jako że nie mam już siły grać w wersję beta Rome II postanowiłem coś dorzucić w temacie, żeby było co czytać do czasu wydania mega patcha albo Europy Barbarorum II
Do Starożytnego Bliskiego Wschodu mogę polecić
1) Marek Jan Olbrycht "Aleksander Wielki i Świat Irański", Rzeszów 2004 - bardzo dobra książka, głównie o wpływie tradycji irańskich na sztukę wojenną Macedończyków po podboju Aleksandra Wielkiego. Jest też rozdział o koloniach Aleksandra na Wyżynie Irańskiej (m.in. tereny Partii i Baktrii). Praca specjalistyczna, ale czyta się dobrze, niestety bardzo trudno dostępna (czasami bywa na allegro)
2) M. Składankowa "Zoroaster i magowie", "Mitologia Iranu" - głównie o wierzeniach Irańczyków + krótkie informacje wstępne o historii tego obszaru
3) Niestety po polsku książek o Królestwie Partów jest jak na lekarstwo, jedyna ogólniejsza i czasami dostępna to Imperium Arsacydów Józefa Wolskiego
4) Józefa Wolskiego jest jeszcze "Dzieje i upadek imperium Seleucydów"
5) Oprócz wymienionej wcześniej "Hellady Królów" A. Świderkówny,tej samej autorki "Hellenika - wizerunek epoki od Aleksandra Wielkiego do Augusta", też bardzo przystępnie napisana
6) O wojskowości Irańczyków niedawno ukazała się też praca M. Woźniaka "Armie starożytnej Persji. Od powstania państwa Achemenidów do upadku imperium sasanidzkiego", jeszcze nie czytałem i trudno mi ocenić, na forach historyków zarzucają jej pewne braki

Do strefy nam bliższej polecam
1)"Wojna Galijska" Cezara - podstawowe źródło do Galów, dobrze się czyta mnóstwo informacji o wojskowości i życiu Celtów
2)"Germania" Tacyta, ale w nowym tłumaczeniu T. Płóciennika (wydawnictwo UAM Poznań, 2008 r.), z komentarzem J. Kolendo, który opisuje kolejne rozdziały i uzupełnia w oparciu o najnowsze wyniki badań
3) "Zapomniane narody Europy" J. Strzelczyka (Wrocław 2009) - są rozdziały o Wenetach, Swebach, Piktach i Longobardach, książka popularnonaukowa, dobrze się czyta

szwejk
12-09-2013, 16:19
Dorzucam:

Peter Green - Aleksander Wielki - znakomicie się czyta. Napisana w reporterskim stylu, historia Macedonii, króla Filipa i Aleksandra. Zawiera nie tylko zagadnienia polityczne i obyczajowe, ale też opisy i mapki bitew... (znakomity opis oblężenia Tyru :) )

Ronald Syme - Rewolucja Rzymska - "Jest to wydana po raz pierwszy kilkadziesiąt lat temu, uznana za klasyczną praca na temat przemian w starożytnym Rzymie w okresie pomiędzy 60 r. przed Chrystusem a 14 r. po Chrystusie. Tematem przewodnim książki jest dojście Augusta do władzy, ale w rzeczywistości otrzymujemy szeroką panoramę społeczeństwa rzymskiego w epoce głębokich przemian. " - Dobrze napisana. Bez nudziarstwa ;) Niestety ciężko ją teraz dostać, ale... polecam!

Stephen Dando-Collins - Machina do zabijania. XIV legion Nerona - Fajnie i fachowo ujęta historia legionu. Tego autora są też;
Żołnierze Marka Antoniusza. Legion III Galijski i Porywacze Kleopatry. VI legion Cezara. Niestety ciężko je teraz dostać. Może w antykwariatach?

Jacek Bocheński - Boski Juliusz - co prawda to beletrystyka, ale jak pysznie napisana! - nietypowe spojrzenie na Juliusza Cezara-polecam.

Paweł Rochala - Las Teutoburski 9 rok n.e. - Polecam też inne książki tego autora - ma fajny styl.

Umbrecht
14-09-2013, 22:43
Ja dorzucam tym razem nie książkę a naprawdę fajny, dziś przypadkiem odkyrty krakowski antykwariat:

http://www.antykwariatnws.pl/

Umbrecht
18-09-2013, 13:19
Do naszej bilbioteki dokładam:
"Wojny domowe w imperium Aleksandra Wielkiego" - Bob Bennett i Mike Roberts
wyd. Bellona , Warszawa 2012

Sporo informacji co się działo z ideą Aleksandra po jego śmierci, opisy wojen jego następców, sporo informacji o kulturze, trochę nawet o architekturze.
Zgrabnie napisana książka, daje ogólny pogląd i jest niedroga ok 30zł.

Bojaki
18-09-2013, 15:25
Tym którzy nie intereresowali się do tej pory wojnami rzymian a chcieliby liznąć temat, na rozbudzenie apetytu polecę:
"Wrogowie Rzymu : od Hannibala do Attyli, króla Hunów". Philip Matyszak

Przez ostatnie parę lat Bellona (seria Historyczne Bitwy) i Inforteditions (serie Pola Bitew i Taktyka) wydali kilkanaście (jak nie -dziesiąt ;) ) książek o kampaniach wojennych starożytności. Warto poszukać w antykwariatach i na allego, większość trzyma równy poziom (na minus wyróżnię tylko D. Gazdę i B. Nowaczyka).
Ciekawie prezentują się też "Wojna Hannibala" - Krzysztof Kęciek o drugiej wojnie punickiej, "Dzieje kartagińczyków" tego samego autora oraz "Imperium u progu zagłady" - Rochala Paweł o wojnach Rzymian z Cymbrami i Teutonami
Świetną robotę zrobiło wydawnictwo Historia Iagiellonica wydając serię Mediterraneum, właściwie wszystkie pozycje są wartościowe, a i przekrój tematów nietypowy - od Baktrii, przez wojny Ptolemeuszy z Seleucydami po monografię Krassusa.
Last but not least świetna biografia boskiego Juliusza - "Cezar: Życie giganta" Adrian Goldsworthy
W ogóle mam wrażenie, że teraz rynek książek trochę oklapł, ale jeszcze niedawno bez problemu można było dostać nawet "Dzieje" Tacyta w twardej okładce.
Mógłbym tak cały dzień wymieniać, bo i książek mam i czytam dużo ale nie chcę robić eseju - niemniej gdyby ktoś chciał to chętnie doradzę w temacie :D

[edit] Teraz widzę, że kilka z tych które wymieniłem się powtarza, nie chce mi się już wycinać - ale to tylko oznacza że to naprawdę wartościowe pozycje :)

dawid621
22-09-2013, 21:15
Czytal ktos juz ta ksiazke inspirowana romkiem 2? Mam ochote sobie ja kupic ale w necie nie ma zadnej sensownej recki i nie wiem czy sie oplaca ja w ogole kupowac ;)

Umbrecht
23-09-2013, 19:55
Dawid, ja bym nie kupował. Ale to tylko przeczucie.
Jakoś mnie nie ciągną fabularyzowane historie udające te prawdziwe czy jakoś tak.
Albo zaryzykuj i walnij nam tu opinię bo może i jest to dobra książka.
Widziałem ją w księgarni w piątek, wyglądała "ładnie" i obawiam się ,że może cierpieć na syndrom książki telefonicznej.
Tzn. bohaterów w pizdu ale akcja do d..py
Chyba juz lepiej iść na ten film :
[youtube:1c8oszss]https://www.youtube.com/watch?v=Vs1_OyRwwpQ[/youtube:1c8oszss]

Umbrecht
27-09-2013, 00:06
Tym razem w wersji online (fragment), prawdziwa perła :

Plutarch z Cheronei " Żywoty sławnych mężów" - legendarne dzieło, komentarze i polecenia zbędne

Fragment przedstawiony zawiera m.in żywot Solona, tak tego , na którego Plato powołuje się przy Atlantydzie.

http://www.fpt.uksw.edu.pl/files/biblio ... c2%b3w.pdf (http://www.fpt.uksw.edu.pl/files/biblioteka/Plutarch%20z%20Cheronei%20%20%c3%85%c2%bbywoty%20s %c3%85%c2%82awnych%20m%c3%84%c2%99%c3%85%c2%bc%c3% 83%c2%b3w.pdf)

Lee
27-09-2013, 20:10
Kto by chciał przeczytać jak to u schyłku Rzymu (przynajmniej Cesarstwa Zachodniego) bywało, polecam Williama Napiera i trylogię "Attyla". Wspomniano tu Dando-Collinsa - pierwszą jego książką były "Legiony Cezara" (książka skupia się na X legionie bodajże).

dawid621
29-09-2013, 22:59
http://www.wykop.pl/ramka/1652272/total ... a-ksiazki/ (http://www.wykop.pl/ramka/1652272/total-war-rome-zniszczyc-kartagine-recenzja-ksiazki/) tutaj jest recenzja ksiazki na podstawie romka, o dziwo jest pozytywna :P no nic w pazdzierniku zaryzykuje i kupie ja, jak przeczytam to dam znac tutaj czy rzeczywiscie jest taka dobra ;)

Umbrecht
29-09-2013, 23:57
Ja polecam Philip Hitti "Dzieje Arabów" Pwn, Warszawa ~ 1969r.

marko1805
30-09-2013, 11:29
tutaj jest recenzja ksiazki na podstawie romka, o dziwo jest pozytywna :P no nic w pazdzierniku zaryzykuje i kupie ja, jak przeczytam to dam znac tutaj czy rzeczywiscie jest taka dobra ;)
Gra również miała opinie baaaaaardzo pozytywne :lol:

dawid621
30-09-2013, 16:21
Ale opinie na temat gry byly i tak dla nas juz po fakcie bo wiekszosc (w tym ja) kupilismy preordery :P a jak mowi staromongolskie powiedzenie, 2 dychy dupska nie ma, mozna kupic i sprawdzic :P

Rymeryk
13-10-2013, 21:38
To i ja dodam parę tytułów -

K.Kęciek - "Wojny Macedońskie" - najnowsza pozycja cenionego autora,w interesujący sposób opowiada o 3 wojnach Macedońsko - Rzymskich.
P.Rochala - "Powstanie Spartakusa 73 - 71 p.n.e."

Powieści historyczne-
Scott Oden "Memnon" , "Spiżowi Wojownicy".

Umbrecht
23-10-2013, 18:50
Ja dodaję kolejną książkę prof. Petera Heathera ,autora rewelacyjnego "Upadku cesarstwa rzymskiego" ,
"Imperia i Barbarzyńcy" , Dom Wydawniczy Rebis, Poznań 2012.
Właśnie skończyłem czytać i stwierdzam, że podobnie jak od "Upadku ...." tak i od tej książki ciężko się oderwać.
Świetna synteza Europy jako spuścizny starożytności, doskonale przedstawione migracje ludów, powstawanie "nowożytnych" królestw.
Napisana wspaniałym stylem łączącym naukowy wykład z licznymi anegdotami, humorem . Doskonała, kosztuje ok. 70zł.