PDA

Zobacz pełną wersję : Falanga



Emiliusz
08-09-2013, 14:49
Chciałbym poruszyć temat poruszania się falangi, mianowicie jej rozbicia w trakcie ataku.
Gdy prowadzę oddziały ustawione w tej formacji przy "kliknięciu" ataku na jednostkę wroga formacja rozsypuje się t.j. ikona formacji falanga staje się nieaktywna. Rozumiem, że jest to związane z szarżą na przeciwnika jednak co zrobić by mój oddział zbliżył się i atakował jako falanga pełną gębą? :) Być może powinienem o to zapytać w odrębnym temacie, jednak po dłuższym namyślę stwierdziłem, że ten wątek może służyć do prowadzenia wszelkich dywagacji na temat tej formacji ;)
Żeby nie było niedomówień, atakuje pojedynczym kliknięciem myszy i aż do czasu zbliżenia się do jednostek wroga formacja się trzyma.

Rebel
08-09-2013, 14:59
Zależy czy chodzi ci o falangę hoplitów czy pikinierów. Jeśli chodzi o pikinierów to atakując nimi z włączoną falangą to, gdy biegnąc zbliżą się do przeciwnika opuszczają sarissy i spowalniają marsz natomiast falanga hoplitów działa tylko w obronie i kiedy ci atakują to umiejętność się wyłącza.

firefly
08-09-2013, 15:01
No niestety trzeba przyznać że falanga jest nie za dobrze zrobiona w nowym romku. Większość jednostek przy szarży przebija się przez sarissy i falangici często zmieniają się na miecze, bardzo słabe trzymanie szyku itp. Zamiast atakować można spróbować wskazać za oddział, wydaje mi się że wtedy lepiej się trzymają .
Jeszcze jeden mankament to ustawiony szybki bieg zamiast marszu po kliknięciu, przez co przegrałem kilka bitew na multi.

Emiliusz
08-09-2013, 15:02
O i to jest rzeczowa odpowiedź, wielkie dzięki ;) Co do szybkiego biegu przy pojedynczym kliknięciu to również miałem kilka problemów z tym związanych. Poza tym to podwójne kliknięcie było takie intuicyjne.

Rebel
08-09-2013, 15:04
No niestety trzeba przyznać że falanga jest nie za dobrze zrobiona w nowym romku. Większość jednostek przy szarży przebija się przez sarissy i falangici często zmieniają się na miecze, bardzo słabe trzymanie szyku itp.
Przecież ktoś zawsze się musi przebijać przez sarissy, to by było nierealne gdyby wszystkie oddziały w grze rozbijały się 5 metrów przed moją falangą w ogóle jej nie uszkadzając, wystarczy, że już teraz jest op. Co innego, że macedońska falanga po większej zadymie czasem się buguje i w ogóle nie reagując na polecenia stoi w miejscu.

guffqa
08-09-2013, 17:30
Close combat mod poprawia takie bugi

Rebel
08-09-2013, 17:32
Z tym modem można grać multiplayer? Bo wątpię a ja dość często gram z innymi graczami.

guffqa
08-09-2013, 17:48
Na razie testuje wszystko w kampanii, ale myślę, że gra sama wyłączy modyfikacje w rankingowym Multi. W Shogun Total War można było tworzyć Gry multi z modami.

Sanvone
09-09-2013, 23:56
Hard grupowanie pomaga jednostką trzymać szyk. Ogólnie falanga i rozkaz szarży się nie lubią. Czasem rozkaz ataku nie łamie jej, czasem tak. Ja staram się maszerować falangami za wroga i zwykle nie mam problemu z falangą o ile wcześniej przez bieg się nie rozpadnie formacja. Gram póki co tylko na hoplitach, pikinierów jeszcze nie próbowałem. Słyszałem też głosy na oficjalnym forum, że falanga działa "As intended" ale były to wypowiedzi użytkowników, nie devsów :roll:
Pozdrawiam

Reznow45
11-09-2013, 14:20
Zauważyłem,że czasami, gdy oddział falangitów znajdzie się w okrążeniu, zamiast rozsypać się bądź walczyć na miecze, formuje "jeża". Nie wiem, czy to bug, ale kilka razy uratowało mi to skórę na MP.
Na singlu parę razy widziałem, jak falangici mimo włączonej formacji, biegli tak szybko jak reszta armii :P

firefly
11-09-2013, 14:54
Macie jakieś sprawdzone sposoby na walkę z falangą, szczególnie na multi? Frontalny atak nawet elitami raczej odpada, wydaje mi się że najlepiej stworzyć przewagę na skrzydłach a frontalną linią się cofać przed falangą i okrążyć.

Sanvone
11-09-2013, 14:59
Zauważyłem,że czasami, gdy oddział falangitów znajdzie się w okrążeniu, zamiast rozsypać się bądź walczyć na miecze, formuje "jeża". Nie wiem, czy to bug, ale kilka razy uratowało mi to skórę na MP.
Na singlu parę razy widziałem, jak falangici mimo włączonej formacji, biegli tak szybko jak reszta armii :PNiektóre jednostki mają umiejętność kwadrat, która właśnie ustawia ich w formacji "jeżą". Może kliknąłeś na tą umiejętność ;)? O ile hoplici ją posiadają.
Macie jakieś sprawdzone sposoby na walkę z falangą, szczególnie na multi? Frontalny atak nawet elitami raczej odpada, wydaje mi się że najlepiej stworzyć przewagę na skrzydłach a frontalną linią się cofać przed falangą i okrążyć. No taka jest teoria. Niestety w praktyce póki co najbardziej elitarne falangi pikinierów są za silne. O ile nie zmienią tego, jak szeroko mogą się rozstawić (albo nie powiększą map bo grajac 2vs2 na spamie pik można się ustawić od czerwonej linii do czerwonej linii) albo nie zmniejszą ich skuteczności na maksymalnej szerokości oddziału to nie będzie za bardzo co poradzić. IMO powinni zrobić jak w Shogunie, gdzie oprócz kary do szybkości była też kara do ataku ale za to premia do obrony wzw.

Ludzie z oficjalnego forum zaczęli raportować, że ten patch 1.5 poprawia trzymanie formacji przez jednostki. Czyżbyśmy już pod koniec tego tygodnia mieli się doczekać naprawienia tego aspektu gry :D ?
Pozdrawiam

Reznow45
11-09-2013, 15:03
Niektóre jednostki mają umiejętność kwadrat, która właśnie ustawia ich w formacji "jeżą". Może kliknąłeś na tą umiejętność ;)? O ile hoplici ją posiadają.
Możliwe, choć dałbym głowę uciąć że walczyli bez kwadrata :P

Niestety w praktyce póki co najbardziej elitarne falangi pikinierów są za silne
To prawda, frontalnie są OP, aczkolwiek zauważyłem,że są bardzo wrażliwi na ostrzał procami z boku i oszczepami Królewskich Peltastów od frontu (raz udało się złamać szyk taką "salwą" i rozbić w walce na miecze).

firefly
11-09-2013, 15:19
W końcu to falanga, od przodu była praktycznie nie do ruszenia. Jakby wprowadzili limit na oddziały elitarne było by dobrze, bo zwykli falangici, szczególnie mocno rozciągnięci, szybko padają.

Reznow45
11-09-2013, 16:05
Na multi jest spam oddziałów elitarnych, chociaż swoją drogą byłoby dziwne brać gorsze jednostki skoro można najlepsze.

firefly
11-09-2013, 16:16
No właśnie to napisałem że powinni wprowadzić limit na elity(max 2-3) i wtedy trzeba by wziąć resztę zwykłej falangi i by można coś pokombinować.

janrod11
18-09-2013, 18:57
Lusted palnął teksta...
http://forums.totalwar.com/showthread.php/94255-Battle-and-Unit-teams-What-we-are-working-on?s=2492a9a056cd08bf8763d467d9251fdb

A nuż wyciągną jakieś wnioski?

Umbrecht
18-09-2013, 19:10
Ciekawy post Lusteda, widać że idą w dobrym kierunku. A tempo wydawania poprawek jest więcej niż zadowalające (w porównaniu do Med2, Empire czy S2), sporo mniej też do poprawienia co widać po rozmiarach patchy.
Tyko się martwię co będzie adi robił jak już zniknie większość bugów , hihi. :mrgreen:
Adi poczytaj sobie o bitwie pod Pydną i "zobaczysz" co czasem się działo z falangą o hoplitach nie wspominając (był to chyba formalny "koniec" supremacji falangi jako czołgu starożytności).
Sama falanga doskonale walczy w formacji (a nawet sie w niej porusza w kilka jednostek naraz), kwestia opanowania UI .

adi
18-09-2013, 19:22
Mi chodzi o to,ze nie potrafia atakowac w falandze jak w romku1. Daje im atak to przechodza do zwyklego starcia.

Umbrecht
18-09-2013, 19:24
Zaznacz kilka jednostek falangi z włączoną już opcją phalanx, przytrzymaj LMB i sobie przesuń na lub za atakowaną formację wroga.
CO więcej działa nie tylko w przypadku falangitów ale i innych jednostek , które walczą z założenia trzymając szyk
(jak wiadomo z historii nie zawsze (a w zasadzie prawie nigdy w samym ogniu) to wyglądało także tak, że jednostki stały sobie w idelanym szyku ramię w ramię i grzecznie się zabijały, największą uwagę przywiązując do tego aby nie naruszyć formacji, to chyba jakiś efekt zbyt długiego ustawiania żołnierzyków z ciężkiego ołowiu)
Voilla! Uściski adi

adi
18-09-2013, 19:36
Zaznacz kilka jednostek falangi z włączoną już opcją phalanx, przytrzymaj LMB i sobie przesuń na lub za atakowaną formację wroga.
CO więcej działa nie tylko w przypadku falangitów ale i innych jednostek , które walczą z założenia trzymając szyk
(jak wiadomo z historii nie zawsze (a w zasadzie prawie nigdy w samym ogniu) to wyglądało także tak, że jednostki stały sobie w idelanym szyku ramię w ramię i grzecznie się zabijały, największą uwagę przywiązując do tego aby nie naruszyć formacji, to chyba jakiś efekt zbyt długiego ustawiania żołnierzyków z ciężkiego ołowiu)
Voilla! Uściski adi


No nie gadaj. Mam uzywac myszki?? To dlatego nie dzialalo!

Lekka kawaleria wjezdza jak w maslo w falange a maszerujace masy przeciwnika potrafia ją zlamac. To przeciez ma byc sciana. No na tym Umbrecht polegalo wyszkolenie. Po co komu falanga albo takie wojo jak nie potrafia utrzymac szyku hehe. Kazdy piechur grzecznie stal i dal sie zabijac. A Ty sie dziwisz. Kto nie stal, to zwiewal i czapa za dezercje.To sie nazywa karnosc i tylko tak mozna utrzymac szyk i pozycje. Umbrecht co Ty czytasz? Komiksy?:)

Umbrecht
18-09-2013, 19:41
"Lekka kawaleria wjeżdża jak w masło w falangę" ???

ADI WEŹ NIE PITOL gramy chyba w inne gry :) może tu jest problem! :x

Falanga choćby postawiona przez Foot Companions z opuszczonymi badylami, zatrzymuje nawet frontalny atak Katafraktów.
Chyba że masz na myśli wjazd w bok albo od strony kakao. :x

Jeżeli natomiast masz na myśli hoplitów i ich "mur" nazywasz falangą (nawet jeśli tak to nazwano w grze) to przepraszam ale mylimy tutaj pojęcia.
I niech sobie historia murki spartańskie nazywa falangą.
Akurat Hoplici nie byli tak skuteczni (co potwierdza historia) jak FALANGA MACEDOŃSKA , która jest tą WŁAŚCIWĄ.
Hoplicka falanga oparta na wpychaniu koleżków z tyłu na miejsce padniętych na przedzie i rozpychaniu się dupnymi tarczami oraz wystawianiu przykrótkich patyczków fajnie wyglądała ale na "300" i fajnie się słucha o obronie wąwozu etc. ale los Sparty niech będzie podsumowaniem.
Zresztą grzać Spartan po całości za ich służbę Persom przeciw Związkowi Helleńskiemu, banda najemników nic więcej (że o królu Sparty dorabiającym sobie 1000 nym kontyngentem (jakżeby więcej skoro własne dzieci zrzucali ze skały deble) swoich ledżendarnych chłopatasiów u pewnego egipskiego regenta nie wspomnę - cały ten jazz z braciszkiem Nektanebo ) prawdziwe córy Koryntu ot co.
Prawdziwe rozwinięcie i zastosowanie tej formacji to już praca m.in. Filipa II i jego znanego synalka, oraz pomocników.
Którzy z pchającej się bandy naładowanych kretyńską filozofią Spartan uczynili formację dużo bardziej wyrafinowaną i przede wszystkim skuteczną.
Dopiero klęski pod Magnezją i Pydną ok. z tego co pamiętam ze łba 197, 168pne. ujawniły jej słabości w starciu ze zmieniającą się techniką wojenną.

Może idziesz/stoisz falangą z podniesionymi pikami czy sarissami? :x
Albo ustawiasz ich w 3/4 rzędy , tak że są cienutkim długim paskiem?

No co do maszerujących mas łamiących falangę to naprawdę polecam choćby bitwę pod Pydną .
To nie jest tak, że falanga od frontu jest nie do ruszenia dla piechoty, zwłaszcza posiadającej broń miotaną.

ARGHHHHHH (żyłka...) :cry: ADI NA KARNEGO JEŻA MARSZ

adriankowaty
18-09-2013, 19:46
Przede wszystkim, falanga i stygmata maszerowały miarowo, jak Niemcy na paradzie - i walce też żołdacy trzymali się szyku. A tutaj? "Kupą panowie bracia, kupą!" Tak to najlepiej określę - falanga w walce wygląda jak jeż (około połowy pierwszego szyku tworzy "ryjek", reszta żołnierzy robi za korpus). Wygląda to dziwacznie...

adi
18-09-2013, 19:58
No wjezdza. Hoplici lamia szyk chociaz nadal zachowuja sie jak w falandze. Mogliby zrobic tak jak czworoboki w Napku.

Umbrecht gram w serie total war od sporego czasu wiec wiem co widze:)Zreszta wrzucilem wczesniej screen gdzie hoplici nie trzymaja formacji. Znaczy sie oni trzymaja niby ale to wyglada jakby nie trzymali czyli jak zwykle zwarcie.

I nie mieszaj gry z historia. Jak mowie jak w grze zachowuja sie jednostki i widac,ze cos jest nie tak.

P.S. Srezja. A tej bitwy nie wspomniales; http://pl.wikipedia.org/wiki/Bitwa_pod_ ... _p.n.e.%29 (http://pl.wikipedia.org/wiki/Bitwa_pod_Kynoskefalaj_%28197_p.n.e.%29) bo tam prawie wygrala falanga z Rzymem;)

Umbrecht
18-09-2013, 20:03
Hoplici czy falangici?

U mnie tak łatwo nie łamią a już z pewnością nie pod szarżą lekkiej kav, adi nie wkurzaj mnie :x bzdety pierdzielisz
Jak to trzymają a wyglądają jakby nie trzymali.
Czy jak ci się chce kupę to trzymasz a wyglądasz jakbyś nie trzymał? Albo albo.
Nie potrafisz trzymac jednostek w formacji i ich przemieszczać to ludzi w błąd nie wprowadzaj :o

Tak tak, bo myślisz że ja czerpię wiedzę z wikipedii i jak ktoś pyta to w sekundę walę każdą datę z opisem , dziadygo jeden :D
Poza tym PRAWIE robi wielką różnicę, pffff.

adi
18-09-2013, 20:07
Hoplici czy falangici?

U mnie tak łatwo nie łamią a już z pewnością nie pod szarżą lekkiej kav, adi nie wkurzaj mnie :x bzdety pierdzielisz
Jak to trzymają a wyglądają jakby nie trzymali.
Czy jak ci się chce kupę to trzymasz a wyglądasz jakbyś nie trzymał? Albo albo.
Nie potrafisz trzymac jednostek w formacji i ich przemieszczać to ludzi w błąd nie wprowadzaj :o

Umbrecht odstaw , to co bierzesz;)

Jak niby mam ich trzymac w formacji? Mam z nimi na mapie bitwy dowodzic? :D. No naprawde ciezka sprawa wcisnac falange i nie obracac sie gdy wrog atakuje.Trzeba miec papiery jak na prawko.

Umbrecht Ty wiekszosci bugow nie zauwazasz albo sobie je tlumaczysz przerobiona historia na wlasny uzytek. To sie nazywa znakomity mechanizm obronny :D

adriankowaty
18-09-2013, 20:15
Adi się nie myli - hoplici (ale tylko hoplici) "wyłączają" falangę gdy każe im się coś zrobić. Spójrz pan na ikonki w interfejsie. Jak falanga jest uruchomiona, jej przycisk ma złotą obrączkę, z kolei przy jakimkolwiek rozkazie falanga hoplicka się dezaktywuje (wchodzą w zwykły szyk). Z kolei w stygmacie mamy taki numer, że jak się da im komendę marszu, to po dojściu na miejsce nie chcą się dziady zatrzymywać. Trzeba im dać komendę stop.

K A M 2150
18-09-2013, 20:17
Adi, jaka wyższość falangi pod Kynoskefalaj? To że przez chwilę Macedończykom udawało się wygrywać nie zmienia faktu, że falanga ZOSTAŁA ZMASAKROWANA w tej bitwie.

Umbrecht
18-09-2013, 20:18
Ja wiem że się adi nie myli, ja to wiem od zawsze, Wodzu co Wódz?

Zresztą jak już mamy w dziale ogólna dyskusja pierdzielić o bugach po raz nty to pokłóćmy się ambitnie na tematy historyczne, mając na uwadze Romana2.
Ja stawiam tezę kolokwialnie, żeby nie było że się wymondżam że Hoplici Hapią Dzidę.
W przeciwieństwie do Falangitów.

PS. Adi po książkę poszedł...

adriankowaty
18-09-2013, 20:25
Adi, jaka wyższość falangi pod Kynoskefalaj? To że przez chwilę Macedończykom udawało się wygrywać nie zmienia faktu, że falanga ZOSTAŁA ZMASAKROWANA w tej bitwie.
KAM - tu nie chodzi bynajmniej o zdolności manewrowe falangi (te zawsze były nikłe), ale o to, że żołdacy nie umieją jej utrzymać. Wychylają się do przodu, i z tego powodu szyk zmienia się w bezładną "kupę", a ponadto jest tu mowa o bugu, mianowicie dezaktywacji falangi hoplickiej w momencie wydania jakiegokolwiek rozkazu.

Umbrecht
18-09-2013, 20:26
Wg mnie hoplici zachowują się jak należy. Nie spodziewałbym się po nich jakiś wspaniałych umiejętności.
Adriankowaty może łapiesz jakiegoś buga w grze, ale jak poczytasz posta Lusteda z oficjalnego forum to zobaczysz że w najbliższym paczu jednym z głównych ficzerów ma być m.in. naprawa wszelkich bugów z brakiem trzymania formacji przez unity , które jako tako formację trzymac powinny ;)
Szerokości ja idę grac w Romana ;)

adriankowaty
18-09-2013, 20:30
Tu nie chodzi bynajmniej o wychowanie. Po prostu adi znalazł parę bugów przy falandze, a ja i przy niej i przy stygmacie (falangitach). To, że hoplici łamią szyk, a penzetatoi nie potrafią się zatrzymać po zajęciu przykazanej pozycji to bug. Dałbym screena (gram akurat Macedonią i mam z tym cały czas do czynienia), ale niech mi ktoś wyjaśni, gdzie są screeny ze steam'a.

Umbrecht
18-09-2013, 20:32
To jak taki bug macie to zaraz go nie będzie (a przynajmniej nie powinno) bo idzie patch 3 ;) poczytajta se opis jego ogólnych założeń ;)
Co do tych potyczek postowych z adim, to on wie że ja go i tak lubię i se tylko tak przytykamy od czasu do czasu for fun jak się dogadać nie możemy.
Dobry żart tymfa wart.

adi
18-09-2013, 20:34
To jak taki bug macie to zaraz go nie będzie (a przynajmniej nie powinno) bo idzie patch 3 ;) poczytajta se opis jego ogólnych założeń ;)

No i dobrze. Nie po to kupilem gre by wypisywac jakie ma bugi i zamiast odkrywac pozytywne rzeczy w grze, to odkrywam nowe bugi:)




Co do tych potyczek postowych z adim, to on wie że ja go i tak lubię i se tylko tak przytykamy od czasu do czasu for fun jak się dogadać nie możemy.
Dobry żart tymfa wart.

Bardzo sie ciesze,ze traktujesz moje posty tak jak trzeba:)

adriankowaty
18-09-2013, 20:35
Wg mnie hoplici zachowują się jak należy. Nie spodziewałbym się po nich jakiś wspaniałych umiejętności.
Adriankowaty może łapiesz jakiegoś buga w grze, ale jak poczytasz posta Lusteda z oficjalnego forum to zobaczysz że w najbliższym paczu jednym z głównych ficzerów ma być m.in. naprawa wszelkich bugów z brakiem trzymania formacji przez unity , które jako tako formację trzymac powinny ;)
Szerokości ja idę grac w Romana ;)
Na TW Center nie zaglądam z prostego powodu - ja w te ich zapowiedzi po prostu nie wierzę.

K A M 2150
18-09-2013, 21:46
Ilu graczy tyle bugów, u mnie nie ma większości tego na co narzekacie. Co do mapki to wgrajcie sobie Radious Graphic Mod, usuwa kilka dupereli jak chmurki na mapie kampanii itd. kilka dodatkowych FPS to daje ;)



KAM - tu nie chodzi bynajmniej o zdolności manewrowe falangi (te zawsze były nikłe), ale o to, że żołdacy nie umieją jej utrzymać. Wychylają się do przodu, i z tego powodu szyk zmienia się w bezładną "kupę", a ponadto jest tu mowa o bugu, mianowicie dezaktywacji falangi hoplickiej w momencie wydania jakiegokolwiek rozkazu.

Ale ja się nie odniosłem ani trochę do gry, tylko do tego co Adi napisał o bitwie pod Kynoskefalaj ;) W samej grze formacja dostępna dla hoplitów pod nazwą "falanga" faktycznie jest lipna, bo daje efekt tylko pod ostrzałem, przemieszczanie jej lub starcie się z nacierającym wrogiem od razu ją łamie.

leo
18-09-2013, 22:02
Ilu graczy tyle bugów, u mnie nie ma większości tego na co narzekacie. Co do mapki to wgrajcie sobie Radious Graphic Mod, usuwa kilka dupereli jak chmurki na mapie kampanii itd. kilka dodatkowych FPS to daje ;)



KAM - tu nie chodzi bynajmniej o zdolności manewrowe falangi (te zawsze były nikłe), ale o to, że żołdacy nie umieją jej utrzymać. Wychylają się do przodu, i z tego powodu szyk zmienia się w bezładną "kupę", a ponadto jest tu mowa o bugu, mianowicie dezaktywacji falangi hoplickiej w momencie wydania jakiegokolwiek rozkazu.

Ale ja się nie odniosłem ani trochę do gry, tylko do tego co Adi napisał o bitwie pod Kynoskefalaj ;) W samej grze formacja dostępna dla hoplitów pod nazwą "falanga" faktycznie jest lipna, bo daje efekt tylko pod ostrzałem, przemieszczanie jej lub starcie się z nacierającym wrogiem od razu ją łamie.

W końcu zas... chmurki usunąłem - kto to wymyślił to oskara powinien dostać ... czemu niby to miało służyć. I jeszcze te "magiczne" bramy w oblężeniach płonące od byle ogarka. Po co brać sprzęt oblężniczy jak podłazisz byle jednostka i brama za chwile płonie ... dobrze że chociaż mody usuwają takie " kwiatki" bo na patche to bym zbytnio nie liczył .

Asuryan
22-09-2013, 01:46
Falangą pikinierów się nie atakuje, tylko klika raz za przeciwnikiem - raz, by przez niego przemaszerować trzymając szyk, a nie dwa razy by przebiec. Trzeba uważać by nie przeciągnąć prawego przycisku, bo wtedy ustawia się nową formację, do której pikinierzy biegną. Hoplitów jeszcze nie sprawdzałem.

Sanvone
22-09-2013, 14:19
A ja zaskoczę i powiem, że hoplitami moim zdaniem jest lepiej najpierw po prostu zaszarżować (całkiem miła zwykle premia do szarży) a dopiero po zakończeniu szarży i ewentualnym okrążeniu przeciwnika, kliknąć na przycisk falangi (ludzie postarają się zewrzeć szyki + otrzymają bonus do statystyk). Takie podejście jest szczególnie lepsze przeciwko piechocie która, rzuca oszczepami podczas szarży, bo jak idą hoplici w falandze to straty przez pilum powodują chwilowe rozerwanie szyku. :D

Pozdrawiam

Asuryan
22-09-2013, 14:29
Mi wydawało się dotąd, że falanga hoplitów służy głównie do tego by byli podczas marszu lepiej przed takimi dzidami chronionymi. Coś jak mur tarcz u barbarzyńców.

Sanvone
22-09-2013, 15:39
Mi wydawało się dotąd, że falanga hoplitów służy głównie do tego by byli podczas marszu lepiej przed takimi dzidami chronionymi. Coś jak mur tarcz u barbarzyńców. Historycznie nie mam pojęcia. W praktyce falanga nadaje się do wzmacniania swoich oddziałów (+20 Obrona w zwarciu, wytrzymałość tarczy) i do przyjmowania o wiele lepiej szarż (w szczególności ciężkiej kawalerii, ponieważ jednostka lepiej amortyzuje wrogą kawalerię po czym skuteczniej ich wycina). W sumie z tego co zauważyłem to Falanga i mur tarcz różnią się trochę skutecznością. Falanga daje +20 do obrony w zwarciu, mur tarcz +5. Co do pozostałych niewyświetlających się statystyk to nie mam pewności. Cieszy mnie to bo gdyby mur tarcz dawał także +20 to trochę zabiłoby to dla mnie uniwersalność falang hoplitów. ;)

Pozdrawiam

Asuryan
22-09-2013, 16:32
Dlatego napisałem "coś jak". Falanga hoplitów powinna być zdecydowanie lepsza od muru tarcz, ale działać na podobnej zasadzie. Inna sprawa z falangą pikinierów, bo tu szyk powinien być utrzymywany cały czas - i w grze działa to bardzo dobrze... może nawet zbyt dobrze, jeśli tylko nic nie zaatakuje ją w bok czy w plecy.