PDA

Zobacz pełną wersję : Komu mapę komu, bo idę do domu...



Zyndram
08-11-2013, 22:48
Witam, tym bardziej gorąco, że nigdy dotąd tutaj nie pisałem.

By, na wstępie, powiedzieć parę słów o sobie - mam *troszkie* doświadczenia w modowaniu gier, w tym i MTW. Ostatnio, mając chwilkę wolnego czasu, strzeliłem sobie mapkę, w zamyśle do Baltic:TW, bo tamtejsza oryginalna z teutonic - paskudna. Jeno, rzuciwszy okiem na to forum, dostrzegłem istnienie czegoś takiego jak "Polish Kingdom" i pomyślałem, że - jeżeli temat żyje i rozwija się - może tutaj by się przydała bardziej, zwłaszcza że bardziej ona polono, niż bałtykocentryczna. Nad walorami takiego a nie innego obszaru nie będę się rozpisywał, jak jest - widać. Widziałem jakkolwiek, że szykowana jest przerzutka z SS BftB, tamta mapa zacna, ale jednak chyba bardziej bałtycka toteż wie Sie wollen.

Ze swojej strony oferuję pomoc w zintegrowaniu mapy z modem i serwis gwarancyjny. ;) Tak czy inaczej do dopieszczenia pozostało mi jeszcze trochę, m.in. rozkład flory.

Rozmiar 1021x1021. Poglądowo wygląda to tak (heights+ground_types+features+regions):

http://img196.imageshack.us/img196/9900/wu4w.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/196/wu4w.jpg/)

Pozdrawiam

Araven
08-11-2013, 23:10
Świetna robota, napisałem do Hellvarda, on teraz ciągnie tego moda. Powinien się do Ciebie odezwać. Pozdrawiam.

Piter
09-11-2013, 11:16
Genialna mapka jak na mod o krzyżakach, można by nawet dodać ottomanów tak samo jak mongołów w podstawce jako inwazję. Tyle, że tutaj powstała nowa frakcja Szwecja- więc fajnie by było jakby i Norwegia i Szwecja miały po te 2 prowincje chociaż. Ale rozmieszczenie prowincji jest świetne. Można dodać Węgry, porobić frakcje w stylu Ruś Halicka. Super.

Zyndram
09-11-2013, 21:30
Po 2? Ja mam tu jeszcze ze 40 prowincji w zapasie. :)

Jeżeli ten mod zaczyna się, jak teutonic, w 1250 (sorry, jeszcze nie grałem, dopiero się przymierzam :) ) to pole do popisu jest. HRE to wreszcie jest HRE a nie jakaś popierdułka z kilkoma prowincjami. Można dodać Czechy (Przemysł Ottokar), Węgry, można zrobić II i III najazd Mongołów, można poważnie podejść do rozbicia dzielnicowego w Polsce, można spróbować jakieś pospolite ruszenia miast we Włoszech co by sprawiały trochę kłopotu HRE, można od biedy i Papę gdzieś tam upchnąć żeby przeciwdziałał zapędom HRE na Polskę i organizował krucjaty z prawdziwego zdarzenia. Można dodać II powstanie Prusów i tę frakcję jako pojawiającą się. Można dodać, a jakże, Daniela na Rusi Halickiej. Dużo rzeczy można by, ale współczuję jeżeli ktoś chciałby to wszystko zrobić sam. :)

HellVard
09-11-2013, 23:09
Mistrzu mój, gdzieś Ty się chował :o Wspaniałe dzieło, już dawno chciałem zrobić nową mapę, albo chociaż powiększyć starą z Baltic Wars, ale ta przechodzi moje najśmielsze oczekiwania :) Aj aj, ileż tu możliwości, można tu zrobić bez problemu wszystko, co sobie zaplanowałem, a nawet więcej. Tylko tą Skandynawię trzeba rozszerzyć, ale jak sam napisałeś, to nie problem. Ale jest jeszcze jedna sprawa, w mapce z Baltic Wars są rozmieszczone stałe forty, czy na Twojej mapie również? A jeżeli nie, to czy zrobienie ich byłoby problemem?
Naprawdę mega pozytywne zaskoczenie, dziękuję Ci :)

Araven
10-11-2013, 11:51
Zagadaj HellVard z Krukiem84 na PW od MXL.
Może stworzycie super trio.
Kam2150 może dałby się też namówić do pomocy.
Ja coś bym pomógł, ale moder ze mnie marny.
TomekPl jego tez możesz zapytać.

Zyndram
11-11-2013, 21:11
Zrobienie fortów, co do zasady, problemem nie będzie. Zamyślałem zrobić sieć dodatkowych osad - Giecze, Santoki, Łowicze, Sochaczewy, Wiślice etc. dla Korony i pewnie to zrobię. Może nawet z podpięciem nazw do nich. Dla balansu wypadałoby zrobić coś takiego dla całej mapy, ale na to już mnie nie namówisz. :) Tutaj należałoby zrobić najpierw selekcję - które lokacje chce się mieć na mapie, przygotować dobre źródła (mapy) a następnie rozdzielić fragmenty mapy podwykonawcom, którzy wykonają ten murzyński Arbeit. Geomodem zrobić taki fragment mapy to 5 minut, jeżeli ma się przygotowane co i gdzie, ale całość na jednego - "it is too much for a man for one day". 8-)

HellVard
11-11-2013, 22:03
Hm, Polska jest dosyć mocno zagęszczona prowincjami, znajdziesz miejsce na te dodatkowe osady? ;) Chyba, że nie chodzi Ci o zwykłe miasta, zaintrygował mnie ten fragment: "Może nawet z podpięciem nazw do nich". Mógłbyś rozwinąć tę myśl? Ech, niestety sam mam permanentne braki czasu i nie wiem czy znalazłoby się tu na forum dość osób jako tako rozeznanych w geomodzie. A czy Twoja mapa jest już grywalna? Jeśli tak, istnieje możliwość podesłania mi jej?

Zyndram
12-11-2013, 06:26
Hm, Polska jest dosyć mocno zagęszczona prowincjami, znajdziesz miejsce na te dodatkowe osady? ;) Chyba, że nie chodzi Ci o zwykłe miasta, zaintrygował mnie ten fragment: "Może nawet z podpięciem nazw do nich". Mógłbyś rozwinąć tę myśl? Ech, niestety sam mam permanentne braki czasu i nie wiem czy znalazłoby się tu na forum dość osób jako tako rozeznanych w geomodzie. A czy Twoja mapa jest już grywalna? Jeśli tak, istnieje możliwość podesłania mi jej?

Nie wiem czy widziałeś mapę 1021. Tam o zagęszczeniu trudno mówić... :)

A wracając do meritum - oczywiście wszystko można zrobić i też dobrze by było, ponieważ te forty stanowią fajny smaczek oraz mogą - strategiczne punkty spowalniające czy powstrzymujące marsz wroga w kierunku stolic prowincji. Tyle tylko, że nie przeniesiesz tego wprost z mapy bałtyckiej, choćby dlatego, że to nie ten obszar. Trzeba więc wziąć mapy, trochę poczytać i ustalić listę dodatkowych osad. Zatem trzeba zrobić "risercz". A potem usiąść z geomodem i kliknąć te kilkaset razy na mapie, bo do tego się sprowadza ustawianie fortów w geomodzie. I to jest zwyczajnie monotonne i nużące (przynajmniej dla kogoś kto troszkę w życiu się nadłubał i czuje się w tej kwestii "spełniony" :lol: ) , więc żeby to sprawnie zrobić trzeba to podzielić - albo między ludzi albo w czasie.

Co do mapy - to ona działa, ale zależy co rozumiesz pod pojęciem grywalności. W znacznej części wymaga stworzenia od zera desc_strat. Musisz się uzbroić jeszcze w chwilę cierpliwości. Na razie działam na Baltic a chcę to przerzucić do Polish Kingdom. Niedługo postaram Ci się to udostępnić co byś ocenił czy gra warta świeczki.

HellVard
12-11-2013, 08:11
Ok, nie ma pośpiechu, sam mam jeszcze masę roboty ;)

Zyndram
12-11-2013, 23:30
zaintrygował mnie ten fragment: "Może nawet z podpięciem nazw do nich". Mógłbyś rozwinąć tę myśl?

Rano nie zdążyłem Ci na powyższe odpowiedzieć. :) Jest taki patent, który pozwala na nadanie (i wyświetlanie nazwy) każdemu z fortów.

Odnosząc się do innych głosów, które padły w dyskusji - dzięki za miłe słowa, ale mapa jak mapa. :) Ze swojej strony, jeżeli ktoś z szerokiej publiczności zapragnąłby zaprząc się do katorżniczej, niewdzięcznej, pełnej bólu i wyrzeczeń, często przeraźliwie nudnej, pracy przy "mapowaniu", służę przyuczeniem do geomoda i wszystkiego czego będzie trzeba. 8-)

HellVard
13-11-2013, 08:19
Rano nie zdążyłem Ci na powyższe odpowiedzieć. :) Jest taki patent, który pozwala na nadanie (i wyświetlanie nazwy) każdemu z fortów.

Tak myślałem. Sam chciałem się kiedyś zająć "imiennymi" fortami, ale jak zawsze - czasu za mało ;)

Piter
13-11-2013, 08:50
Przy fortach sztuczna inteligencja się okropnie mota.

Wonsz
13-11-2013, 12:41
Prawda ,na przykład Bellum Crucis kampania feudalna.

HellVard
13-11-2013, 14:49
Zawsze można dodać inne ai ;) Jest tego trochę na TWC.

Piter
13-11-2013, 19:15
Zawsze można dodać inne ai ;) Jest tego trochę na TWC.

Wątpię czy znajdziesz lepsze. :)

HellVard
13-11-2013, 19:34
Eee chyba nie jest aż tak dobre, skoro sobie z fortami nie radzi :P

Piter
13-11-2013, 19:56
Eee chyba nie jest aż tak dobre, skoro sobie z fortami nie radzi :P

A grałeś kiedyś na AI, które sobie z fortami radzi? Widzę, że obeznany jesteś w tym, że jest ich masa więc na pewno wiele takich znasz ;)

HellVard
13-11-2013, 20:22
Owszem... Dam znać, jak sobie przypomnę ich nazwy ;)

Zyndram
13-11-2013, 21:30
Przy fortach sztuczna inteligencja się okropnie mota.

Możesz rozwinąć Piterze? Chodzi o forty jako takie czy o te z księżniczką w tle? Na czym polega motanie? W sumie dość dużo grałem ostatnimi czasy w Broken Crescent, tam forty są i nie przypominam sobie jakichś znaczących anomalii... Poza tym, że AI jest generalnie do d... w TW. ;)

Piter
13-11-2013, 21:49
Przy fortach sztuczna inteligencja się okropnie mota.

Możesz rozwinąć Piterze? Chodzi o forty jako takie czy o te z księżniczką w tle? Na czym polega motanie? W sumie dość dużo grałem ostatnimi czasy w Broken Crescent, tam forty są i nie przypominam sobie jakichś znaczących anomalii... Poza tym, że AI jest generalnie do d... w TW. ;)

Najinteligentniejszą taktyką obronną w medku jest defend_fortified, przy którym niestety komputer dokłada większych starań do obrony swoich fortów niż miast.

Drugą wadą jest to, że komputer często woli ganiać za fortami atakując gdy ma okazję zdobyć miasto, po czym często staje pole obok niego gotów oddać fort za darmo niezależnie od ustawień AI.

Trzecią wadą jest to, że większość AI z modów do total wara w ogóle ma wielkie problemy z obleganiem osad (woli ganiać 20 oddziałami za 3 będącymi w polu niż oblężyć osadę, co jest spowodowane ciągłym dodawaniem do taktyk is_neighbour="true", jeśli dodatkowo komputer gdy już jakimś cudem zdobędzie przewagę zacznie marnować czas na lataniu za fortami to już jest to już totalnie zbyt wielkie ułatwienie).

Po 4 na 2 co do jakości taktyce normal, komputer bardzo słabo wykorzystuje forty, więc jest to dodatkowe niepotrzebne ogłupienie kompa i duże ułatwienie gry. Dla mnie to będzie jedynie element dekoracyjny mapy nie dający dużo większej przyjemności z gry. Dla mnie najlepiej jakby forty się wyłączyło, nawet te drewniane, bo przy nich w późniejszych fazach gry komp. daje się łatwo wystrzeliwać artylerią. Forty można przeboleć ale ogłupiają każde AI, a jeśli nie widać różnicy z fortami i bez to pewnie gracie na słabym AI.

[spoiler:28ef7hs3]<decision_entry>
<min_entry target_faction="slave"/>
<max_entry target_faction="slave"/>
<faction_attitude invade="defend_minimal" at_war="true" continue="false"/>
</decision_entry>

<!--
////////////////////////////////////
// Wasalizowanie //
////////////////////////////////////
-->

<decision_entry>
<min_entry stance="AtWar" production_balance="2.5" military_balance="2.0" target_human="true"/>
<max_entry rand="0.35"/>
<faction_attitude want_offer_protect="true" continue="true"/>
</decision_entry>

<!--
////////////////////////////////////
// Wasalizowanie //
////////////////////////////////////
-->

<decision_entry>
<min_entry target_human="false" stance="AtWar" production_balance="1.8" military_balance="2.0"/>
<max_entry target_human="false"/>
<faction_attitude want_offer_protect="true" continue="true"/>
</decision_entry>

<!--
/////
//Wasalizowanie//
////
-->



<!--
2
-->

<decision_entry>
<min_entry stance="AtWar" num_enemies="1"/>
<max_entry production_balance="0.5" military_balance="0.6" target_num_enemies="2"/>
<faction_attitude want_be_protect="true" continue="true"/>
</decision_entry>






<!--
/////
//Pokój//
////
-->

<!--
2
-->

<decision_entry>
<min_entry num_turns_ceasfire="4" num_enemies="1" stance="AtWar"/>
<max_entry rand="0.3"/>
<faction_attitude want_peace="true" pts_alliance="30" continue="true"/>
</decision_entry>

<!--
2
-->

<decision_entry>
<min_entry num_turns_ceasfire="4" stance="AtWar"/>
<max_entry target_num_enemies="1" military_balance="0.6"/>
<faction_attitude want_peace="true" pts_alliance="40" continue="true"/>
</decision_entry>

<!--
2
-->

<decision_entry>
<min_entry num_turns_ceasfire="4" stance="AtWar" num_enemies="2"/>
<max_entry military_balance_plus_enemies="1.2"/>
<faction_attitude want_peace="true" pts_alliance="30" continue="true"/>
</decision_entry>

<!--
2
-->

<decision_entry>
<min_entry num_turns_ceasfire="4" num_enemies="3" stance="AtWar"/>
<faction_attitude want_peace="true" pts_alliance="40" continue="true"/>
</decision_entry>

<!--
/////
//Sojusze//
////
-->

<!--
2
-->

<decision_entry>
<min_entry stance="AtWar" num_enemies="2"/>
<max_entry target_num_enemies="1"/>
<faction_attitude alliance_against="20" continue="true"/>
</decision_entry>

<!--
2
-->

<decision_entry>
<min_entry stance="AtWar" num_enemies="3"/>
<max_entry target_num_enemies="1"/>
<faction_attitude alliance_against="40" continue="true"/>
</decision_entry>

<!--
/////
//Sojusze//
////
-->

<!--
2
-->

<decision_entry>
<min_entry stance="AtWar" military_balance="0.7"/>
<max_entry target_num_enemies="1" military_balance="1.5"/>
<faction_attitude alliance_against="40" continue="true"/>
</decision_entry>

<!--
2
-->

<decision_entry>
<min_entry stance="AtWar" military_balance="1.5"/>
<max_entry target_num_enemies="1"/>
<faction_attitude alliance_against="10" continue="true"/>
</decision_entry>

<!--
2
-->

<decision_entry>
<min_entry stance="AtWar" military_balance_plus_enemies="1.1"/>
<max_entry military_balance_plus_enemies="1.7"/>
<faction_attitude alliance_against="20" continue="true"/>
</decision_entry>

<!--
2
-->

<decision_entry>
<min_entry stance="AtWar" military_balance_plus_enemies="1.7"/>
<faction_attitude alliance_against="10" continue="true"/>
</decision_entry>


<!--
2
-->

<decision_entry>
<min_entry stance="AtWar"/>
<max_entry target_num_enemies="1" military_balance="0.6"/>
<faction_attitude alliance_against="40" continue="true"/>
</decision_entry>

<!--
2
-->

<decision_entry>
<min_entry stance="AtWar"/>
<max_entry military_balance_plus_enemies="1.1"/>
<faction_attitude alliance_against="30" continue="true"/>
</decision_entry>




<!--
/////
//Obrona//
////
-->


<decision_entry>
<!--
2
-->
<min_entry num_enemies="1" stance="AtWar"/>
<max_entry frontline_balance="0.7"/>
<faction_attitude defense="defend_deep" at_war="true" continue="true"/>
</decision_entry>


<!--
2
-->

<decision_entry>
<!--
2
-->
<min_entry num_enemies="1" stance="AtWar" frontline_balance="0.7"/>
<faction_attitude defense="defend_fortified" at_war="true" continue="true"/>
</decision_entry>





<!--
/////////////////////////////////////////////
// W stosunku do neutralnych i sojuszników garnizony na granicy//
///////////////////////////////////////////
-->






<!--
obrona- frontowa przy balansie sił na froncie powyżej 1.0
-->

<decision_entry>
<min_entry stance="Neutral" target_human="true"/>
<max_entry stance="Neutral" num_enemies="2" target_num_enemies="1" frontline_balance="1.5"/>
<faction_attitude defense="defend_fortified"/>
</decision_entry>


<!--
a
-->

<decision_entry>
<min_entry stance="Allied" target_human="true"/>
<max_entry stance="Allied" num_enemies="1" target_num_enemies="0" faction_standing="3.0" frontline_balance="1.5"/>
<faction_attitude defense="defend_fortified"/>
</decision_entry>




<!--
//////////////////////////////
// Obrona przed mocarstwami//
////////////////////////////
-->

<!--
a
-->

<decision_entry>
<min_entry stance="Allied"/>
<max_entry stance="Neutral" num_enemies="0" production_balance="0.65" faction_standing="3.0" frontline_balance="1.5"/>
<faction_attitude defense="defend_fortified"/>
</decision_entry>

<!--
a
-->

<decision_entry>
<min_entry stance="Allied" target_human="true"/>
<max_entry stance="Neutral" num_enemies="3" target_num_enemies="0" faction_standing="3.0" frontline_balance="1.5"/>
<faction_attitude defense="defend_fortified"/>
</decision_entry>

<!--
a
-->

<decision_entry>
<min_entry stance="Allied" target_human="true"/>
<max_entry stance="Neutral" num_enemies="1" target_num_enemies="1" faction_standing="3.0" frontline_balance="1.5"/>
<faction_attitude defense="defend_fortified"/>
</decision_entry>[/spoiler:28ef7hs3]


Nie wspomnę o tym, że komp zachowuje się nawet gdy forty są stałe tak jakby miały niknąć po 2 turach od wyjścia z nich. Po prostu twórcy dodali taki bajer ale nie dopracowali AI by potrafiło go ogarnąć.

Zyndram
13-11-2013, 23:50
Ok, dzięki za opinię. No cóż, zobaczymy zatem jak będzie z tymi fortami. Na pewno dla mnie ich brak to sporo roboty mniej.

Póki co robocze zrzuty z mapy. Nie przywiązujcie się za bardzo do wyglądu, jeszcze będę musiał sporo poprzerabiać.

HellVard, jak Ci się podoba "zagęszczenie"? M.in. z Krakowa do Sieradza, szefu konno potrzebuje trzy tury żeby dojechać. ;)

Wielkopolska:
http://img689.imageshack.us/img689/8696/i8vv.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/689/i8vv.jpg/)

Małopolska:
http://img440.imageshack.us/img440/6778/uyk6.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/440/uyk6.jpg/)

Widoczne osady w Tyńcu, Wieliczcze, Wiślicy, Czchowie i Bieczu. Punkty te pełnią rolę strategiczną, np. gród w Wiślicy broni przeprawy przez Nidę, blokując dostęp do Krakowa szlakiem z Sandomierza.

Ach, Italia:
http://img196.imageshack.us/img196/8907/leyp.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/196/leyp.jpg/)

HellVard
14-11-2013, 08:24
Wygląda to naprawdę dobrze :) A jak długo boss jedzie z Krakowa do Gdańska?

Wonsz
14-11-2013, 08:25
:shock: ALE MAPA! ale Polska chyba będzie miała więcej terytoriów?

HellVard
14-11-2013, 10:11
Spokojnie, co, kto i ile będzie miał będzie dopiero ustalane ;)

Wonsz
14-11-2013, 14:19
A będą jakieś nowe jednostki dla Polski?

HellVard
14-11-2013, 14:20
Nie tylko dla Polski, dla wszystkich frakcji :)

Zyndram
14-11-2013, 23:14
A jak długo boss jedzie z Krakowa do Gdańska?

Jeszcze nie sprawdzałem, ale obstawiam 5-6. ;)


:shock: ALE MAPA! ale Polska chyba będzie miała więcej terytoriów?

Jaka Polska? Jeżeli mamy 1250 to tu jest co najwyżej księstwo krakowsko-sandomierskie. Wielkopolska, Mazowsze, Pomorze każde sobie, Śląsk zupełnie w rozsypce po katastrofie legnickiej. Czegoś takiego jak Królestwo Polskie w tym okresie nie powinno w ogóle w grze być.

Wonsz
15-11-2013, 14:25
Czyli dodane zostaną kilka frakcji?Zamiast Polski?

Piter
15-11-2013, 14:30
Może ciekawszym rozwiązaniem byłoby ustanowienie rozpoczęcia kampanii na jakiś czas przed bitwą pod Legnicą i zrobienie Polski ze stolicą we Wrocławiu, bo zrobienie rozbicia dzielnicowego to bardzo ambitny projekt, a jest mało rąk do pracy nad modem :)

HellVard
15-11-2013, 15:36
Rozbijając Polskę na dzielnice powstanie kilka frakcji o małym zasięgu terytorialnym, łatwe do podbicia choćby przez Cesarstwo. Można to trochę ograniczyć wprowadzając papę, co i tak już sobie zaplanowałem, ale nadal księstwa te będą łatwymi celami. Chyba, żeby podzielić również Cesarstwo na Brandenburgię, Bawarię, itd. w końcu nie było ono w tamtym okresie jednolitym państwem. Jeżeli ustanowimy początek kampanii przed bitwą pod Legnicą, np. w 1240, trzeba by też mocno ograniczyć liczbę prowincji dla Krzyżaków, którzy dopiero rozkręcali wtedy podbój Prus. Można by w takim razie utworzyć frakcję Prusów, żeby Zakon miał się czym zajmować i nie interesował się np. Księstwem Mazowieckim ;) Trzeba nad tym srogo podumać.

Wonsz
15-11-2013, 16:06
Jestem za robiciem i Polski i Niemców oraz dodaniem Prusów.

Zyndram
15-11-2013, 17:26
Jestem za robiciem i Polski i Niemców oraz dodaniem Prusów.

Rozumiem, że zgłaszasz się tym samym do współpracy przy tworzeniu tego moda? ;)

Panowie, obawiam się, że nadinterpretujecie moje słowa. Ja nie powiedziałem, że będzie kilka frakcji polskich. Powiedziałem tylko, że w 1250 nie ma miejsca na Królestwo Polskie jako jedność. Poza tym ja tu robię mapę i tego się trzymam.

Natomiast oczywiście możemy sobie pogdybać i porozważać co byśmy mogli zrobić gdybyśmy ("Gdybyźmy mieli blachę, zarzucilibyźmy Europę konserwami. Ale ni mamy mięsa...").

Wonsz
15-11-2013, 17:48
Nie umiem robić modów ;) .

Zyndram
16-11-2013, 12:44
Nie umiesz czy nie chcesz? :) Jeżeli potrafisz dokonywać operacji typu "kopiuj-wklej" to już się do współpracy nadajesz. ;)

W uzupełnieniu poprzedniego - aby nie musieć modyfikować daty i rzeczy z tym związanych proponowałbym wariant następujący - na początek dać ks. krakowsko-sand. i skrypt, który po zdobyciu określonych prowincji uaktywni opcję koronacji (skrypt koronacji jest już zresztą jest w DLV). Koronacja zaś powodowałaby pojawienie nowej frakcji, de facto takiej samej, ale pod nową nazwą - Królestwa Polskiego - zamiast dotychczasowego. To by chyba wymagało najmniej pracy.

HellVard - sprawdziłem: na szóstą turę szefu stanął w Gdańsku. ;)

Wonsz
16-11-2013, 13:34
Nie umiem :D ale skoro polega to na kopiuj/wklej to się piszę

HellVard
16-11-2013, 15:58
Księstwo Krakowsko-Sandomierskie za duże nie było, co z resztą polskich ziem? Rebelie? Trochę za dużo by tego było ;). I jak owe księstwo miałoby sobie poradzić w przypadku inwazji któregoś z sąsiadów?

Wonsz
16-11-2013, 16:05
To mogłyby być po prostu inne frakcje ;).

Zyndram
17-11-2013, 12:06
Księstwo Krakowsko-Sandomierskie za duże nie było, co z resztą polskich ziem? Rebelie? Trochę za dużo by tego było ;). I jak owe księstwo miałoby sobie poradzić w przypadku inwazji któregoś z sąsiadów?

A jak takie księstwo Bolesława Wstydliwego miało sobie poradzić w realu? Tutaj ma na początek 4 prowincje (ew. 5, bo zastanawiam się nad dodaniem Radomia).

Możesz zrobić ile chcesz frakcji, ale zanim to nastąpi, to i tak muszą tam być rebelie właśnie. I dużo łatwiej będzie takiemu księstwu otoczonemu przez szeroki pas rebelii, niż sąsiadującemu z frakcjami pozostałych Piastów, Rusią Halicką i np. Węgrami od południa. Póki co jest szerokie pole do ekspansji a pozostałe frakcje daleko.

HellVard
17-11-2013, 12:50
A jak takie księstwo Bolesława Wstydliwego miało sobie poradzić w realu? Tutaj ma na początek 4 prowincje (ew. 5, bo zastanawiam się nad dodaniem Radomia).
Możesz zrobić ile chcesz frakcji, ale zanim to nastąpi, to i tak muszą tam być rebelie właśnie. I dużo łatwiej będzie takiemu księstwu otoczonemu przez szeroki pas rebelii, niż sąsiadującemu z frakcjami pozostałych Piastów, Rusią Halicką i np. Węgrami od południa. Póki co jest szerokie pole do ekspansji a pozostałe frakcje daleko.

W realu wojny prowadziło się "troszkę" trudniej niż w Medievalu ;) Co do rebelii, to takie księstwo ze swoimi 4-5 prowincjami będzie miało początkowo słaby potencjał militarny i nie będzie zajmowało zbuntowanych ziem hurtowo, a dla i tak już silnego Cesarstwa kilkanaście rebelii na wschodzie to łatwy cel, który wzmocni je jeszcze bardziej. Księstwo Krakowskie mając te powiedzmy 12-15 prowincji zaczyna nagle graniczyć z Niemcami, którzy prowincji mają już 40. Nie trudno się domyślić, która ze stron miałaby o niebo większe szanse na zwycięstwo w konflikcie między nimi :)

Wonsz
17-11-2013, 15:54
Może pierwszą wersję wydacie z Polską niepodzieloną?

Zyndram
17-11-2013, 21:41
W realu wojny prowadziło się "troszkę" trudniej niż w Medievalu ;) Co do rebelii, to takie księstwo ze swoimi 4-5 prowincjami będzie miało początkowo słaby potencjał militarny i nie będzie zajmowało zbuntowanych ziem hurtowo, a dla i tak już silnego Cesarstwa kilkanaście rebelii na wschodzie to łatwy cel, który wzmocni je jeszcze bardziej. Księstwo Krakowskie mając te powiedzmy 12-15 prowincji zaczyna nagle graniczyć z Niemcami, którzy prowincji mają już 40. Nie trudno się domyślić, która ze stron miałaby o niebo większe szanse na zwycięstwo w konflikcie między nimi :)

To zależy czy wolisz "total balance" czy układ a'la historyczny. Grałeś np. Chorezmem w Broken Crescent? Zaczynają z 2 prowincjami a potem zwalają im się na łeb hordy Mongołów. Zajefajnie. :)

Weź pod uwagę, że Polska i HRE to nie jedyne dwie frakcje na tej mapie. ;)

Materiał do dyskusji, przemyśleń a później i testów:
http://img27.imageshack.us/img27/4915/r037.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/27/r037.jpg/)

HRE dostało jeno "twarde jądro". ;)

HellVard
17-11-2013, 22:00
Nie, nie miałem przyjemności(?) grania Chorezmem w BC ;) Cesarstwo nie ma jakichś szczególnie silnych sąsiadów, którzy mogli by może nie tyle im jakoś strasznie zagrozić, co po prostu ograniczać ich "drang nach osten" :) Na Północy Dania, na południu nic, a wstawiłeś tam całkiem pokaźną liczbę prowincji, nie spodziewałem się aż tylu :) Głupio byłoby zostawiać to jako łup dla Niemców, przydałaby się jakaś Wenecja, co o tym sądzisz? Albo Genua, nie wiem, które z tych miast miało większe znaczenie w tamtym okresie. Trzeba też upchnąć gdzieś tam papę, co by wstawił od czasu do czasu operetkę co agresywniejszym frakcjom katolickim. Masz już jakieś plany co do podzielenia Skandynawii na większą ilość prowincji?

sadam86
18-11-2013, 15:24
Witam, jeśli można wtrącić swoje zdanie to Cesarstwo można podzielić na marchie i inne regiony( bo w sumie był to raczej luźny zlepek różnego rodzaju księstw i tym podobnych tworów rządzony przez cesarza z wyborem którego wiązało się wiele problemów i czasami mniejszych lub większych sporów ) wtedy nie powinno być za silne. Jeśli szanowni moderzy wyrażą chęć mogę przedstawić Wam mapkę na której Europa w XIII w. jest przedstawiona w miarę szczegółowo jeśli chodzi o jej podziały, które można odwzorować w grze, a które to podziały powinny zapewnić dość dobry balans.

Wonsz
18-11-2013, 15:34
W sumie to nie musicie robić wszystko zgodnie z faktami historycznymi.Zróbcie Polske jako zjednoczone królestwo dodajcie prowincje należące w tym okresie do polskich dzielnic do Polski.Taka moja opinia.

HellVard
18-11-2013, 15:48
Jeśli szanowni moderzy wyrażą chęć mogę przedstawić Wam mapkę na której Europa w XIII w. jest przedstawiona w miarę szczegółowo jeśli chodzi o jej podziały, które można odwzorować w grze, a które to podziały powinny zapewnić dość dobry balans.
Ależ oczywiście, pokazuj tą mapę :)

sadam86
18-11-2013, 15:51
Ok tylko niech mi się baterię do aparatu naładują żebym zdjęcia zrobił:)
http://www.sendspace.pl/file/da72807d85435d6d071aa35
http://www.sendspace.pl/file/377d642f8ca05bc698a92de
http://www.sendspace.pl/file/92ffb74932c854df4cb46ab
Cesarstwo można podzielić na marchię łużycką, misnieńską i północną, saksonię, frankonię, bawarię, swabię, karyntię. Na południu dać niezależne królestwo italii i wenecję. Na wschodzie kilka księstw ruskich połockie kijowskie halickie włodzimieskie i nowogrodzkie

Zyndram
18-11-2013, 22:26
No cóż, dziękuję za próbę pomocy, aczkolwiek mam dwie zasadnicze uwagi. Przede wszystkim - zrobić dodatkowe frakcje, a zwłaszcza tyle, to nie jest takie hop siup. Nie wiem czy HellVard dałby radę to sam zrobić ale nie o to też chodzi, żeby dłubać moda 2-3 lata. :) Na początek sugeruję więc mniej ambitnie, ale skończyć coś i wydać a nie rozgrzebać rozbudowany projekt i utknąć. Druga sprawa, ten poziom rozdrobnienia HRR bardziej pasuje mi do roku 1000 a nie 1250. W szczególności nie powinno tam już być Nordmark (M. Płn.) tylko Markgrafschaft Brandenburg.

Pozdrawiam.

HellVard
18-11-2013, 22:56
Ha, no tyle frakcji to ja na pewno robił nie będę ;) Nie orientuję się zbytnio w historii Cesarstwa w połowie XIII wieku, może trwały tam wtedy jakieś poważniejsze walki o tron kaisera, można by w takim wypadku zamienić jakąś prowincję czy dwie w środku HRE na rebelię z silnym garnizonem, co by Niemcy mieli co robić na początku? Bo na chwilę obecną mają tyle prowincji, że właściwie żadna frakcja nie jest w stanie im poważniej zagrozić. Ale być może uda się ich nieco "okiełznać" bez mieszania im w prowincjach, jeszcze nad tym podumam ;)

Zyndram
20-11-2013, 19:31
Ha, no tyle frakcji to ja na pewno robił nie będę ;) Nie orientuję się zbytnio w historii Cesarstwa w połowie XIII wieku, może trwały tam wtedy jakieś poważniejsze walki o tron kaisera, można by w takim wypadku zamienić jakąś prowincję czy dwie w środku HRE na rebelię z silnym garnizonem, co by Niemcy mieli co robić na początku? Bo na chwilę obecną mają tyle prowincji, że właściwie żadna frakcja nie jest w stanie im poważniej zagrozić. Ale być może uda się ich nieco "okiełznać" bez mieszania im w prowincjach, jeszcze nad tym podumam ;)

Jeżeli Ciebie to uspokoi to od biedy można, na początek, zamiast HRR, zrobić jako frakcję Marchię Brandenburską. Należałoby wtedy podzielić Brandenburgię na 4 prowincje (Altmark, Mittelmark, Prignitz i Uckermark), dodać im Oberlausitz i jedziemy. ;)

Zyndram
20-11-2013, 23:57
Małopolska po drobnych poprawkach:

http://img854.imageshack.us/img854/4470/6xqg.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/854/6xqg.jpg/)

HellVard
21-11-2013, 17:55
Cieszy oko ;) A jak z tymi pomniejszymi osadami typu Tyniec, podczas bitwy są to po prostu standardowe, drewniane forty?

Zyndram
21-11-2013, 23:22
Cieszy oko ;) A jak z tymi pomniejszymi osadami typu Tyniec, podczas bitwy są to po prostu standardowe, drewniane forty?

Jo.

HellVard
21-11-2013, 23:33
A jest możliwe zastąpienie fortów na mapie bitewnej wioskami?

Zyndram
22-11-2013, 17:03
Jest możliwe. To kwestia podmiany modelu, ale nie wiem czy to ma sens biorąc pod uwagę, że te forty stanowią uzupełnienie grodów/miast raczej, niż wsi.

Co do wsi mam już w głowie inną koncepcję, żeby podmienić wizual któregoś z zasobów, najpewniej zboże, i wtedy można by wzbogacić krajobraz o b. dużo wsi bez, miejmy nadzieję, nadmiernego obciążania kompa.

Artem.pl
26-11-2013, 22:06
Mapa wygląda znakomicie. Rozumiem że Polska będzie rozbita na dzielnice? Co do Niemiec to martwię się że będą trochę zbyt potężni, może dla zrównoważenia warto by dodać jakąś nową frakcję np. Czechy ?
Ile zostało jeszcze czasu do ukończenia prac nad mapą ?

Zyndram
27-11-2013, 20:22
Mapa wygląda znakomicie. Rozumiem że Polska będzie rozbita na dzielnice? Co do Niemiec to martwię się że będą trochę zbyt potężni, może dla zrównoważenia warto by dodać jakąś nową frakcję np. Czechy ?
Ile zostało jeszcze czasu do ukończenia prac nad mapą ?

Zależy co masz na myśli. Generalnie mapa jest już w zasadniczej części gotowa. Trzeba jednak jeszcze zrobi dużo detali. Ustawić liczbę mieszkańców w miastach, religie, porozkładać zasoby naturalne vel towary handlowe (czyli tzw. resources) etc. Kiedy powstanie jakaś grywalna postać moda - who knows. :) HellVard pracuje nad tym sam, ja mu tylko trochę pomagam i będę go gorąco namawiał, co by zaprosił do współpracy kogo się da, bo czasy samotnych białych jeźdźców w modowaniu (jak i programowaniu) minęły. :) A dodawanie frakcji - fajna rzecz, tylko trzeba jeszcze znaleźć kogoś kto będzie miał czas i chęci to robić.

Pzdr.

Artem.pl
27-11-2013, 22:25
Chodziło mi o mapę, ale o postęp prac nad modem też nie zaszkodzi spytać :D Życzę powodzenia i stworzenia wspaniałej modyfikacji.

Wonsz
16-12-2013, 18:28
I jak tam prace postępują?

Zyndram
17-12-2013, 11:08
HellVard dostał pierwszą wersję mojej mapy i coś tam rzeźbi. :)

Wonsz
11-01-2014, 10:38
Czy w planach jest modyfikacja polskiego roostera?

HellVard
11-01-2014, 10:59
Wszystkich ;)

Wonsz
12-01-2014, 11:56
Dało by się dać jakieś screeny z roostera polski?

HellVard
12-01-2014, 14:15
Jeszcze nie, na razie zajmuję się innymi frakcjami :)

Wonsz
12-01-2014, 21:14
A screeny innych frakcji? :)

HellVard
12-01-2014, 21:26
Dostałeś już w preview :P A mówiąc poważnie, miałem awarię komputera i sporo plików mi "uciekło", składam to z powrotem do kupy, ale zajmie to trochę czasu.

Pan Toranaga
28-02-2014, 19:06
Bardzo fajna mapa. Ciekawi mnie jakie bedzie na niej silne Cesarstwo Niemiecki, żeby nie było za silne, jak to jest na submodzie Battel for the Baltic, gdzie prawie zawsze Niemcy dominują, bo nie maja jakiś silniejszych wrogów. Co do sprawy rozbicia dzielnicowego w Polsce, mozna byłoby rozpoczynac grę w 1238r. (zmarł wtedy Henry Brodaty)wtedy jeszcze nie było takiego podzielenia kraju. W jakiejś przyszłej mapie mozna byłoby skupić się tylko na Polsce ( dzielnice Henryka Pobożnego, Władysława Odonica, Konrada Mazowieckiego, Mieszka II Otyłego, Władysława Opolskiego,Bolesława Wstydliwego), Pomorze Gdańskie, Pomorze Zachodnie, Ziemiach CHełmińska- Krzyżacy, obszar Prus (+plus może Jaćwięgowie). Z obszarów zagranicy mozna byłoby zrobić na zachodzie: Brandenburgię,Marchię Miśnieńska, na południu:Czechy,Austria i Węgry, na wschodzie:Litwa(w 1238r. Litwa nie była jeszcze tak wielka) i księstwo Wołyńsko-Halickie, na pólnocy mozna byłoby dać Krzyżakom obszar Inflant (od 1237 nastapiło połaczenie obu zakonów :krzyżackiego i inflanckiego). Na południowym -wschodzie mozna byłoby dać kilka prowincji dla Mongołów, albo jakies event o pojawieniu sie Mongołów na obszarze księstwa Wołyńsko-Halickiego. Wydaje mi sie, ze przy takim podziale i takim rozpoaczeciu roku gry (1238) nie byłoby jakiegos jednego bardzo silnego państwa i mozna byloby zrobic duża mape dla części Środkowej Europy. W jakiejs wersji rozszerzonej mozna byłoby dac wiekszą liczbę ksiestw ruskich na wschodzie i Nowogród Wielki, a na południu dodac Serbię i Bułgarię.

HellVard
28-02-2014, 21:40
Akcja naszej modyfikacji rozpocznie się najprawdopodobniej właśnie za życia Brodatego ;) Mapa ulegnie lekkiemu powiększeniu.

Pan Toranaga
28-02-2014, 22:12
To fajnie, że zażycia tego Piasta. Przewidujecie rozbicie Polskę na jakieś dzielnice? Fajnie, ze mapa ulegnie powiekszeniu. Dobrze by tez było, zeby nie było na tej mapie mega silnego państwa niemieckiego, bo jak wczesniej wspominałem, takie mega silne państwo niemieckie w submodzie Battle for the Baltic troche psuło rozgrywke innymi państwami ( poza tym brakowwalo mi Czech w tym submodzie).

HellVard
28-02-2014, 22:19
Wiem o czym mówisz, w BftB HRE było faktycznie przesadzone ;) Nie mamy jeszcze kompletnej listy frakcji, ale Czechy dojdą na 100% :)