PDA

Zobacz pełną wersję : [DLC] Caesar in Gaul - Campaign Pack



voitek
02-12-2013, 10:17
Informacje o nowej minikampanii - viewtopic.php?f=579&p=335274#p335274 (http://forum.totalwar.org.pl/viewtopic.php?f=579&p=335274#p335274)

Zapraszam do dyskusji

Sanvone
02-12-2013, 12:22
DLC Rome II - "Caesar in Gaul" ("Caesar in Gaul") - czyżby pierwsze DLC z seri minikampani ?
Czyżby CA uznało, że można już zalać nas płatnymi DLC na święta :) ?
http://www.twcenter.net/forums/showthread.php?632149-DLC-Rome-II-quot-Caesar-in-Gaul-quot-(-quot-Caesar-in-Gaul-quot-) Pasowałoby na ten okres ale mi coś pachnie nieprawdziwością (pomimo wielu osób piszących iż to musi być prawda bo to to i to). Na pewno jest zdecydowanie za szybko na takie dodatki w postaci minikampani, po drugie 3/4 frakcji jest już dostępna w grze, jakoś nie widzę by teraz robili nowe jednostki skoro balansowanie starych idzie im jak krew z nosa. Porównując ten DLC do Rise of Samurai za mało on oferuje zawartości w sobie. Czytałem, że mają tam zmienić kilka designów (choćby 4TPY) przez co już w ogóle nie jestem w stanie w to uwierzyć.

Na chwilę obecną ten DLC jest dla mnie bardzo mało interesujący, bo mogę bez wydawania pieniędzy przy odrobinie szczęścia i większej ilości czasu wyklikać sobie taką sytuację w podstawowej kampanii.
Pozdrawiam

Grogmir
02-12-2013, 14:19
http://forums.totalwar.com/showthread.p ... post980217 (http://forums.totalwar.com/showthread.php/113376-Caesar-in-Gaul-Expansion-Campaign-Pack-for-Total-War-ROME-II?p=980217#post980217) już oficjalnie ;)

voitek
02-12-2013, 14:44
Ciekawe czy pojawią się Lucjusz Worenus i Tytus Pullo :D

Poliorketes
02-12-2013, 15:56
http://forums.totalwar.com/showthread.php/113376-Caesar-in-Gaul-Expansion-Campaign-Pack-for-Total-War-ROME-II?p=980217#post980217 już oficjalnie ;)
Akurat przeciw takim DLC nic nie mam, nawet mi się pomysł podoba. Cieszyłbym się jakby zrobili taką kampanię z Mitrydatesem VI Eupatorem.

Sanvone
02-12-2013, 16:00
No to czuję się strollowany :D.

Tym bardziej, że wszystkie złe pomysły co do designu są poprawiane w tej minikampani - pytanie czemu nie dodadzą tego od razu do wielkiej kampanii. No i dostajemy 2 nowe frakcje celtyckie jak i 20 nowych jednostek do kampanii (w tym trochę więcej najemników celtyckich - yeaaa).

Zobaczymy jak to im wyjdzie - może się przekonam...
Pozdrawiam

marko1805
02-12-2013, 16:16
Ja sobie daruję na razie zakup, no chyba że Ocenicie ze mini kampania jest tego warta , ale wtedy poczekam na promocje. Jakoś mnie mini kampanie nie pociągają.

smooqu
02-12-2013, 16:43
Dodatek zapowiada się bardzo fajnie. Mnie RotS i Penninsular Campaign bardzo się podobały, ale cena trochę zniechęca. 15 euro to całkiem sporo. Poczekam na jakieś recenzje itd.

Pop517
02-12-2013, 16:51
http://www.benchmark.pl/uploads/backend_img/a/total-war-rome-ii-cezar-w-galii-dodatek-mapa.jpg

Godlike
02-12-2013, 17:36
Dla mnie 15 euro za ten dodatek to zdecydowanie za dużo ale kiedyś może kupię jak będzie dużo tańszy.

legoras
02-12-2013, 18:13
Jest to czego się obawiałem... CA zamiast naprawiać bugi, optymalizacje czy dodawać coś czego nie dodali do R2 z poprzednich cześci, to wydają nowe mini kampanie które nie sa w żaden sposób powiązane z główną kampanią, i nic nie dodadzą do nich. I jeszcze chcą za to 15 euro. Brawo CA...

nowy2142
02-12-2013, 18:48
Nie zaciągasz całego studia do pracy nad patchami czy w ogóle jedną rzeczą...
Ale ta minikampania bieda ;)

Samick
02-12-2013, 18:54
Ile? $14.99/£9.99/€14.99? Chyba nastał galijski koniec świata i niebo runęło im na głowy. 60zł za trzy nacje, minikampanie i kilka jednostek? Zdecydowanie za dużo za tak małą objętość.

Doliczyć DLC które wyszły i trzeba za nie sypnąć groszem oraz te co były przez pewien czas za darmo (a dzisiaj też trzeba z kiesy wysupłać parę złociszy)... i? I Kingodmsy przewracają się właśnie na półce. Drugie tyle co za grę trzeba będzie wydać na DLC.

dawid621
02-12-2013, 19:04
Mogli poczekac z ta minikampania do 1 kwietnia, widzac wtedy stosunek cena/content przynajmniej bysmy sie posmiali myslac ze to prima aprilisowy zart. A tak serio lubie sobie od czasu do czasu kupic DLC ale to ile oni kasy chca za takie badziewie, wola o pomste do nieba. Swoja droga ciekawe ile dodatek kingdoms musialby obecnie kosztowac patrzac na obecna polityke cenowa CA, tym bardziej ze pierwsza lepsza kampania w tym dodatku oferowala o wiele wiecej.

Poliorketes
02-12-2013, 19:10
Dopiero teraz zauważyłem ile kosztuje to DLC :shock: . To zdecydowana przesada! Dają nam wycinek mapy, który obejmuje obszar około 1/15 mapy z Rome 2, plus kilka jednostek, plus Gajusza Juliusza Cezara. Jak dla mnie to DLC powinno kosztować około 10 złotych.

Osgiliath
02-12-2013, 19:31
Dopiero teraz zauważyłem ile kosztuje to DLC :shock: . To zdecydowana przesada! Dają nam wycinek mapy, który obejmuje obszar około 1/15 mapy z Rome 2, plus kilka jednostek, plus Gajusza Juliusza Cezara. Jak dla mnie to DLC powinno kosztować około 10 złotych.

Bo mniej więcej tyle kosztuje... dla ludków zarabiających w €. Dla nas cisnących złocisze... cóż. Jeśli stanieje kupię, póki co nadrabiam stracony czas w RII poświęcony w związku z jego łataniem na inne rzeczy.

Natomiast prawda, że taki dodatek przy Kingdoms wygląda niczym hobbit przy sauronie... Takie czasy nastały, że za byle cuś trzeba dodatkowo bulić hajsem, a co kilka lat temu było zupełnym standardem w grach. :evil: :?

darius_d
02-12-2013, 19:55
Jak zwykle szumne zapowiedzi (użyli słowa minikampania) o zawartości która tak naprawdę sprowadza się do kilku frakcji (w Rome 1 byłyby w podstawce), jednej bitwy i właściwie to wszystko.
Ciekawe, ilu ludzi się na to rzuci bez czekania na recenzje? ;)

Pampa
02-12-2013, 19:56
Nie kupię, chyba że kiedyś w przyszłości. Za to co było po premierze to prędzej mi kaktus wyrośnie niż coś od nich wezmę za taki hajs ;)

Ituriel32
02-12-2013, 20:44
Dobrze przeczytałem że to dlc oprócz tej mini kampanii, ma dodać do głównej 3 nacje: Nerwiowie, Bojowie i Galatowie?

McAbra
02-12-2013, 20:50
Tak, masz rację.

Alongside the factions playable within the new Campaign, Caesar in Gaul also adds three new playable factions to the main game; they are: Nervii, Boii, Galatians.

Ituriel32
02-12-2013, 21:11
To pewnie kupie, na jakiejś promocji. Mogę poczekać, będę się bawił Age of Empires 2

Flagellum_Dei
02-12-2013, 21:19
Co do hajsu wszyscy macie rację, ale to chyba oczywiste i nie ma co dyskutować ;)

Ciekawy jestem jak to będzie wyglądać w rzeczywistości , czyli poczekamy zobaczymy.
Na pewno ktoś się pokusi o jakąś solidną recenzję. PÓKI CO , dla mnie to Dlc to "bida panie bida" nie rozpisując się :lol:
Liczyłem na jakiś konkret dodatek w stylu BI czy Alexa ale to może jeszcze wszystko przed nami, za wcześnie na to ...

PS: za 60 pln to można kupić dobrą grę jakiś niewielki czas po premierze, a nie minimapę do gry z kampanią

przypominam, że w Sylwester są spore przeceny na steamie :D

Bojaki
02-12-2013, 21:52
Widzę że wszyscy kręcą nosem. Ja sobie też poczekam na recenzje i promocje, za kota w worku dziękuję. Ale na forach twcenter wielu jest chętnych ;)

legoras
02-12-2013, 21:54
Czyli jednak COŚ będzie dodane go "starej" kampanii.. 3 frakcje za 15 euro.. ;)

Ituriel32
02-12-2013, 22:10
Co do samej treści mini kampanii, to ani mnie to ziębi ani parzy. Natomiast kumpel jak usłyszał "Cezar w Gali" aż mu się oczy zaświeciły. :lol:

Wiadomo Kiedy to ma wyjść? Bo pewnie razem z tym dojdzie Baktria.

O właśnie zobaczyłem że już jest do kupienia.

Grogmir
02-12-2013, 22:13
Widzę że wszyscy kręcą nosem. Ja sobie też poczekam na recenzje i promocje, za kota w worku dziękuję. Ale na forach twcenter wielu jest chętnych ;)

Bo dla nich to niewielka cena, a i tak wielu narzeka. ;) Dodatek wyjdzie 12 grudnia.

wercyngetoryks
02-12-2013, 22:23
Nieco za dużo sobie życzą za chęć mojej zemsty... :/

Sanvone
03-12-2013, 01:08
A ja osobiście bardziej jestem ciekawy tych 20 nowych jednostek oraz ich statystyk, co będą dodane oraz tego jak zmienią one frakcje barbarzyńskie, których dotyczą.Tym bardziej, że 4 z nich to najemnicy więc granie taką Kartaginą stanie się bardziej sytą opcją z racji na jej frakcyjny bonus do najemników. A co do kupna to będę czekał na przecenę steamową (-75%) albo na obniżenie ceny DLC po czasie + przecenę steamową (-50%). Jestem ciekawy jak im to wyjdzie i jakie będą głosy graczy po premierze.

Swoją drogą nie wydaje się wam, że oni trochę chcą przetestować na tej kampanii zmienienie konceptu 1 tura=rok?
Pozdrawiam

P.S. - Sprawdźcie sobie nasze rodzime tłumaczenie nazw jednostek z DLC na sklepie STEAM :D Dostajemy oprócz nowych jednostek też zupełnie nowy typ jednostek: Piechota z oszczepami :lol:

tusek21
03-12-2013, 13:34
Widze ze bedziemy mieli pierwszy wiekszy dodatek, super bardzo sie z tego powodu ciesze, tylko ciekawe czy plyynnosc mapy kampani bedzie spadac do 14 kaltek na sekunde jak w podstawce. CA gratulacje profesjonalnego podejscia wydawac dodatki do gry ktora na mapie kampani jest nie grywalna.

Grogmir
03-12-2013, 15:47
Grałeś na nowym patchu? Płynność mapy kampanii nie powinna już być żadnym problemem nawet na starszych kompach, przynajmniej u mnie klatki wzrosły gdzieś 2-3 krotnie od premiery.

callmeflipper
03-12-2013, 16:41
Na steamie spuścili cenę do 12.12.13 (jako zniżka za preorder 13,49 EUR). Mimo wszystko to bardzo drogo za tak małe DLC, w końcu to nie FOTS do Shoguna 2.
Martwi mnie jednak co zapowiadają modderzy - że być może ten dodatek będzie obowiązkiem dla każdego gracza lubiącego różne mody. Wielu modderów przestawi się po prostu na nowe DLC, ponieważ mają tam być lepiej rozbudowane drzewka postaci... i kto wie, może nawet formacje tam poprawią.
To że nie mogę grać w Divide et Imperia z powodu braku DLC bolałoby mnie bardziej niż to że nie pograłbym sobie Cezarem w Galii.

tusek21
03-12-2013, 16:48
Tak obecne gram na najnowszym patchu , nie powiem jest spora roznica w plynnosci bitew w stosunku do wersji 1.0 ale na mapie kampani 25 klatek mam, jak ruszam kamera liczba klatek spada do 18, a jak wybiore duze miasto to ilosc klatek czasami na chwile spada nawet do 10. Moj sprzet to Amd Phenom x4 955, Msi Radeon Hd 7850 1 Gb, 6 Gb Ram

marko1805
03-12-2013, 17:34
Martwi mnie jednak co zapowiadają modderzy - że być może ten dodatek będzie obowiązkiem dla każdego gracza lubiącego różne mody. Wielu modderów przestawi się po prostu na nowe DLC, ponieważ mają tam być lepiej rozbudowane drzewka postaci... i kto wie, może nawet formacje tam poprawią.
To że nie mogę grać w Divide et Imperia z powodu braku DLC bolałoby mnie bardziej niż to że nie pograłbym sobie Cezarem w Galii.

Hm... wątpię, aby na obecnym etapie modderzy przerzucili się na modowanie mniejszych kampanii bo tam być może będzie lepsze drzewko i formacje itp.główna kampania jest jednak bardziej atrakcyjna i daje więcej możliwości. Sytuacja wyglądałaby jednak inaczej gdyby część funkcji dostępnych w DLC było dostępnych w kampanii głównej wyłącznie dla posiadaczy DLC, ale w to nie bardzo wierzę. Jeśli dajmy na to poprawią formacje w DLC to te same formacje będą dostępne również w kampanii głównej, dla graczy nie posiadających dodatków. Czas zresztą pokarze.

K A M 2150
03-12-2013, 17:59
Nie ma się co bać o mody, bo nie po to w DeI robią skiny i jednostki dla nacji wschodnich, żeby skupić się raptem na samych Rzymianach, Galach i Swebach ;) O łączeniu nacji itp. nie wspominając. Zablokowanych funkcji też nie przewiduję w kampanii głównej, oczywiście poza tymi 3 nacjami jakie dojdą.

P.S Do DeI wyszła nowa łatka, nie trzeba zaczynać nowej kampanii, poprawia balans artylerii, strzelców i rydwanów ;)

nazgool
04-12-2013, 07:54
CA nie jest głupia. już widać że dorzuca coś do głównej kampanii i przez to moderzy będą zmuszeni tworzyć mody w oparciu o ten dlc. w ten sposób zwiększa popyt. Czysty zysk, a w korporacjach licza się wyniki. Ja bym tak zrobił ;-)

marko1805
04-12-2013, 08:44
Z tego co się orientuję do głownej kampanii dojdzie kilka jednostek z dodatku +nowa frakcja dostępna zarównow DLC jak i kampanii czyli Nerwowie. Na obecnym etapie moderzy muszą to uwzglednić w statach jednostek. Większy problem byłby gdyby nowa mechanika gry byłaby dostępna tylko dla posiadaczy DLC, a na to raczej sie nie zanosi. Instalując więc moda nie mam jedynie dostępu do jednostek i frakcji z DLC dostępnych w głównej kampanii co mi zupełnie nie przeszkadza :) .Nie zmusza mnie to więc do zakupu prawdopodobnie g.... wartego DLC, aby zagrać w wybranego moda.

Rajden
04-12-2013, 10:12
Oj chłopaki, jak tak was czytam to aż szkoda czytać tego biadolenia. To jest najlepsza gra z serii, cały sprzęt pod nią wymieniłem a i dlc też już kupiłem. Pozdro. :lol: . Czekam teraz na ten dodatek bo to najlepsze czasy dla Rzymu, przynajmiej jak dla mnie.

nowy2142
04-12-2013, 10:24
Cieszę się że są osoby takie jak ty które mają kompletnie zerowe wymagania do tego na co wydają swoje zarobione pieniądze i nie potrafią do niczego podejść z rozsądkiem i normalną krytyką.

[TIN]_Cichy
04-12-2013, 11:15
Cieszę się że są osoby takie jak ty które mają kompletnie zerowe wymagania do tego na co wydają swoje zarobione pieniądze i nie potrafią do niczego podejść z rozsądkiem i normalną krytyką.
czyli jeżeli komuś się gra podoba, to znaczy, że nie myślą zdroworozsądkowo i nie potrafi krytykować?

Również uważam RTW2 za bardzo udaną grę. DLC kupię, jak zejdzie cena do ~7 euro

marko1805
04-12-2013, 11:50
Panowie, po co znowu te utarczki.

Oj chłopaki, jak tak was czytam to aż szkoda czytać tego biadolenia. To jest najlepsza gra z serii, cały sprzęt pod nią wymieniłem a i dlc też już kupiłem. Pozdro. :lol: . Czekam teraz na ten dodatek bo to najlepsze czasy dla Rzymu, przynajmiej jak dla mnie.
W takim razie życze miłej gry i wielu wspaniałych doznań.
Są jednak gracze o powiedzmy nieco większych wymaganiach i jak ich biadolenie drażni ,sugeruję nie czytać ich postów, tylko cieszyć sie tą wspaniałą grą :) .

Dowgird
04-12-2013, 12:20
CA nie jest głupia. już widać że dorzuca coś do głównej kampanii i przez to moderzy będą zmuszeni tworzyć mody w oparciu o ten dlc. w ten sposób zwiększa popyt. Czysty zysk, a w korporacjach licza się wyniki. Ja bym tak zrobił ;-)
Niestety coś w tym może być. Jedna z gier w które gram a pochodzi z rodziny Arma 2 dokładnie chodzi o IF, dostała niewielkie płatne rozszerzenie, dodające nowy front walki. Okazało się potem, że oprócz nowej mapy, kilku jednostek i pojazdów, dlc zawierało wiele fajnych narzędzi i usprawnień dla moderów, niedostępnych w podstawowej wersji. Dla mnie to był cios poniżej pasa, Ciekawe czy Ca pójdzie tym tropem. Ogólnie mogło by wydając jakiś duży dodatek tak jak Napoleon, czy Zmierzch samurajów, a tutaj mamy do czynienia z mini gierką, więc wątpię że tak zrobią , choć z drugiej strony nie takie jaja w branży gier widzimy.

potemps
04-12-2013, 12:39
Mnie ogólnie gra się podoba ( mimo całego flejmu jaki na nią wylałem), mimo iż grać zacząłem tak naprawde po patchu nr 7 i z modem divide et imperia . Nie zmienia to jednak faktu - że uważam iż tytuł został wypuszczony o wiele za wcześnie, przez co cierpimy my - gracze. Nauczony swoim przykrym doświadczeniem, nie kupię żadnego dlc czy to mniejszego czy większego - dopóki gra nie zostanie załatana ( w szczególności myśle o siegie AI). Następnej części serii również na pewno nie zapreorderuje.

badolf4
04-12-2013, 12:48
Mnie ogólnie gra się podoba ( mimo całego flejmu jaki na nią wylałem), mimo iż grać zacząłem tak naprawde po patchu nr 7 i z modem divide et imperia . Nie zmienia to jednak faktu - że uważam iż tytuł został wypuszczony o wiele za wcześnie, przez co cierpimy my - gracze. Nauczony swoim przykrym doświadczeniem, nie kupię żadnego dlc czy to mniejszego czy większego - dopóki gra nie zostanie załatana ( w szczególności myśle o siegie AI). Następnej części serii również na pewno nie zapreorderuje.

Mam dokładnie to samo zdanie, aczkolwiek ja kupie dlc ale tylko wtedy gdy stanieje do ok 20 zł, bo obecna kwota (63zl) to połowa kwoty za jaką kupiłem elektroniczna pełną wersję gry także smiech na sali i istne zdzierstwo i krętactwo. Aczkolwiek Cezara uwielbiam i przez ten minidodatek zamierzam przeczytać jego wojnę galijską:)

Bojaki
04-12-2013, 13:33
Mnie ogólnie gra się podoba ( mimo całego flejmu jaki na nią wylałem), mimo iż grać zacząłem tak naprawde po patchu nr 7 i z modem divide et imperia . Nie zmienia to jednak faktu - że uważam iż tytuł został wypuszczony o wiele za wcześnie, przez co cierpimy my - gracze. Nauczony swoim przykrym doświadczeniem, nie kupię żadnego dlc czy to mniejszego czy większego - dopóki gra nie zostanie załatana ( w szczególności myśle o siegie AI). Następnej części serii również na pewno nie zapreorderuje.

Mam dokładnie to samo zdanie, aczkolwiek ja kupie dlc ale tylko wtedy gdy stanieje do ok 20 zł, bo obecna kwota (63zl) to połowa kwoty za jaką kupiłem elektroniczna pełną wersję gry także smiech na sali i istne zdzierstwo i krętactwo. Aczkolwiek Cezara uwielbiam i przez ten minidodatek zamierzam przeczytać jego wojnę galijską:)

Serce mówi tak, rozum mówi nie. Poczekam najpierw na recenzje, promocje i ew. mody do tej kampanii. I na patch 8 do Rome, bo nawet mimo modu DeI siege AI robi katastrofalne błędy

mackoff
04-12-2013, 15:48
Czy ktoś może rzetelnie napisać jakie będą zmiany dla gier multiplayer - zaznaczę od razu, że chodzi o same bitwy vs a nie kampanie kooperacyjne.

Czytałem że ma być nowy typ generała - czy będzie on zależny od frakcji? Ma ktoś może takie informacje?

manolito
04-12-2013, 17:48
a mnie dzisiaj rozczuliły te niby "zdjęcia" z cezara w galii, ci goście znowu ostro je poprawili w "fotoszopie" - ja nie wiem jakim gnojem trzeba być, by znowu używać tych tanich chwytów.

voitek
04-12-2013, 19:54
A gdzie ty tam niby masz fotoszop? O jaki screen ci chodzi?

K A M 2150
05-12-2013, 02:30
Dokładnie, gdzie tam fotoszop? Często spotykam opinie tutaj na forum, że CA wstawia grafiki niemożliwe do osiągnięcia w grze, a ja jakoś wstawiam screeny czasami wyglądające tak samo jak te od CA, baa sądzę że np fotkę z wojakami Baktrii przebijam wieloma własnymi ;)

[spoiler:1da0misy]http://imageshack.us/a/img844/5155/asxj.jpg[/spoiler:1da0misy]

[spoiler:1da0misy]http://imageshack.us/a/img36/1443/2uq1.jpg[/spoiler:1da0misy]

[spoiler:1da0misy]http://images.tinypic.pl/i/00475/izr1ngf5h49u.jpg[/spoiler:1da0misy]

royal1410
05-12-2013, 11:55
Ciekawe, jakie jednostki dodadzą do Galijskich frakcji niegrywalnych

Lumis
06-12-2013, 16:38
Mapa Galii i okolic jest całkiem fajna, jakby taki poziom złożoności wykazywała normalna mapa kampanii, to byłoby super. Przy takiej ilości prowincji można by od biedy zaakceptować brak murów w połowie osad.

Grogmir
07-12-2013, 13:33
Jakby mapa kampanii miała być tak złożona, to jedna rozgrywka trwałaby 1000 tur, a nie 300, nie każdy ma na to czas. ;) Mnie osobiście nowa mapa przypomina strasznie Napoleona, oby pod względem jakości rozgrywki też był podobny skok...

btw, fajny ficzer z tą rekrutacją wojsk na terenach państw klienckich - mam nadzieję, że będą to wojska regionalne, a nie np. legioniści na terenach galijskiego plemienia...

Ituriel32
07-12-2013, 14:34
Cena tego dlc przestała mi już tak bardzo przeszkadzać, bo traktuje go jak 2 mniejsze:
- Pakiet Galijski za 7,49€
- Mini kampanie Cezara, też za 7,49€

Czy ci dodatkowi najemnicy będą dostępni w dużej kampanii, czy tylko w mini?

Grogmir
07-12-2013, 17:41
Będą też w dużej kampanii.

Mosca
10-12-2013, 18:14
cena promocyjna przesunięta na steamie do 17 grudnia czy to znaczy, ze z minikampanią też mają problemy i nie udostepnią jej 12 grudnia??

smooqu
10-12-2013, 18:38
Hi all,

Just a heads up to let you know that we’ve pushed back the release of the Caesar in Gaul Campaign Pack slightly to Tuesday 17th December in order to give us a bit more time to squeeze in some additions to the accompanying patch. The good news is that the extra changes we’re squeezing in will have a knock-on benefit to the main game, so even if you don’t purchase the DLC you’ll still see improvements.

Patch 8 will be hitting at the same time as the Caesar in Gaul DLC and as well as activating the DLC will bring with it some improvements, including:

• Technical and performance issue updates including crash fixes.

• New culture system – culture no longer works on 100%-0%, instead aiming to achieve an equilibrium between the cultures present in a province, relative to their respective culture points.

• Additional AI fixes.

• The Post-battle loading screens for Custom/ Multiplayer battles are now interactive, after load so the player can see kills/losses of other armies in battle.

As Caesar in Gaul has moved back slightly, the patch after it is going to go into Public Beta quite soon. We plan to put Patch 8.1 into open beta 48 hours after launch of Caesar in Gaul, which will bring additional improvements to the main game, including:

• Improvements to siege artillery using flaming projectiles appropriately (when attacking walls and towers).

• Additional fixes to AI and pathfinding.

• Fixes to issues with AI’s interaction with walls in siege battles, enabling a more effective use of siege towers and ladders.


Thanks for being patient,

Craig

Wszystko jasne.

mackoff
10-12-2013, 22:04
cena promocyjna przesunięta na steamie do 17 grudnia czy to znaczy, ze z minikampanią też mają problemy i nie udostepnią jej 12 grudnia??

Tak - oficjalne info ze strony Total War mówi że premiera odbędzie się 17.12 wraz z nowym patchem.

BTW to DLC jest już dostępne na allegro za 34zł - zakupiłem je.

Po release postaram się wrzucić tu trochę informacji.

callmeflipper
11-12-2013, 08:59
zakupiłem, ale już po informacji o poślizgu zaczynam się martwić. Pewnie znowu nic im nie działa jak należy i boją się ponownej fali hate'u za wypuszczenie wersji nie grywalnej. Oby wyrobili i to z lepszym release'm niż podstawki

Mateuc
11-12-2013, 14:07
Ja myślę że CA chce jak najwięcej kasy nachapać się na preorderach bo pewnie te DLC jest tak beznadzieje że po wyjściu mało kto go kupi. Dlatego przekładają "premierę" ;)

adi
11-12-2013, 19:03
He. Ja osobiscie odstawilem Romka 2 na min. rok. Miedzy innymi z powyzszych powodow;) Przerzucilem sie na gry planszowe gdzie wszystko dziala jak nalezy :D

Vlad
11-12-2013, 22:01
He. Ja osobiscie odstawilem Romka 2 na min. rok. Miedzy innymi z powyzszych powodow;) Przerzucilem sie na gry planszowe gdzie wszystko dziala jak nalezy :D
Byle byś nie dopuścił do przeciągu między drzwiami lub oknami czy razem wziętymi :D ... byle byś nie miał głupiego brata który nie potrafi przegrywać ;) W te rzeczy grałem gdy na topie był ATARI :shock:

darius_d
12-12-2013, 15:09
He, ale walczą w kupie na tym obrazku, brawo CA ;)
Podoba mi głównie podwójna fortyfikacja Cezara - zrobili ją nieźle. Ale jak dla mnie dodatek nie jest warty zakupu nawet za 1 euro (zawsze można go lepiej wydać).

Pograłem parę dni i odpuszczam tę grę na dłużej. Na razie za bardzo mnie wkurza ten gniot, a większość tak zwanych modów nie jest jeszcze warta instalowania, tym bardziej że ciągle wychodzą nowe patche. Mimo to chętnie poczytam wyczerpujące oceny graczy pod kątem zmian w grywalności.

manolito
13-12-2013, 07:52
Dokładnie, gdzie tam fotoszop? Często spotykam opinie tutaj na forum, że CA wstawia grafiki niemożliwe do osiągnięcia w grze, a ja jakoś wstawiam screeny czasami wyglądające tak samo jak te od CA, baa sądzę że np fotkę z wojakami Baktrii przebijam wieloma własnymi ;)

[spoiler:1wbmxleg]http://imageshack.us/a/img844/5155/asxj.jpg[/spoiler:1wbmxleg]

[spoiler:1wbmxleg]http://imageshack.us/a/img36/1443/2uq1.jpg[/spoiler:1wbmxleg]

[spoiler:1wbmxleg]http://images.tinypic.pl/i/00475/izr1ngf5h49u.jpg[/spoiler:1wbmxleg]


ten efekt jaki stosuje CA na tych screenach to jest ligthroom, bardzo ładnie wyostrza cienie co potęguje kontrast i głębie (piszą o tym na TWC)w grze takich kontrastów nie uświadczysz

badolf4
13-12-2013, 09:21
Dokładnie, gdzie tam fotoszop? Często spotykam opinie tutaj na forum, że CA wstawia grafiki niemożliwe do osiągnięcia w grze, a ja jakoś wstawiam screeny czasami wyglądające tak samo jak te od CA, baa sądzę że np fotkę z wojakami Baktrii przebijam wieloma własnymi ;)

[spoiler:3ppbjfaw]http://imageshack.us/a/img844/5155/asxj.jpg[/spoiler:3ppbjfaw]

[spoiler:3ppbjfaw]http://imageshack.us/a/img36/1443/2uq1.jpg[/spoiler:3ppbjfaw]

[spoiler:3ppbjfaw]http://images.tinypic.pl/i/00475/izr1ngf5h49u.jpg[/spoiler:3ppbjfaw]


ten efekt jaki stosuje CA na tych screenach to jest ligthroom, bardzo ładnie wyostrza cienie co potęguje kontrast i głębie (piszą o tym na TWC)w grze takich kontrastów nie uświadczysz

Takiego efektu nie osiągnie się nawet modem GEM?

KLAssurbanipal
13-12-2013, 12:46
Pewnie, że się osiągnie na True Color.

Pojawił się screen panoramiczny z Alezji:

http://wiki.totalwar.com/w/Battle_of_Alesia

Wszystko jeszcze ujdzie, ale po co ci legioniści w segmentatach.

gogles
13-12-2013, 13:00
Ja myślę że na te DLC światło rzuca sytuacja EA i DLC do Battlefield'a 4. Okazało się że gra jest mega zbugowana (skąd to znamy) i EA zawiesiło prace nad kolejnymi DLC do chwili naprawienia gry. Jaki jest tego efekt. Gracze może i zadowoleni. Ale w grach od dawna już nie chodzi o graczy. Inwestorzy są nie zadowoleni z braku DLC ponieważ ludzie mieli to kupić a oni zarobić. Będzie prawdopodobnie proces Inwestorzy vs EA za brak DLC... brzmi komicznie ? Taka jest prawda. Dziś w grach chodzi tylko o kasę.

To tłumaczy dlaczego Saga wypuściła tak zbugowaną grę. Przedstawili plan przed inwestorami że gra przyniesie tyle i tyle dochodu, później wyjdzie DLC i kasa też będzie się zgadzać. To teraz wydają DLC do gry która zawiodła większość graczy, szczególnie tych najwierniejszych którzy są z serią od lat.

A my czekamy na kolejne łatki... ale sorry... oni już pewnie pracują nad kolejnym DLC.

badolf4
13-12-2013, 13:02
Pewnie, że się osiągnie na True Color.

Pojawił się screen panoramiczny z Alezji:

http://wiki.totalwar.com/w/Battle_of_Alesia

Wszystko jeszcze ujdzie, ale po co ci legioniści w segmentatach.


Też mi się wydaje, że True Color, ale z lekko wyblakłymi kolorami;)

Grogmir
13-12-2013, 13:27
Ja myślę że na te DLC światło rzuca sytuacja EA i DLC do Battlefield'a 4. Okazało się że gra jest mega zbugowana (skąd to znamy) i EA zawiesiło prace nad kolejnymi DLC do chwili naprawienia gry. Jaki jest tego efekt. Gracze może i zadowoleni. Ale w grach od dawna już nie chodzi o graczy. Inwestorzy są nie zadowoleni z braku DLC ponieważ ludzie mieli to kupić a oni zarobić. Będzie prawdopodobnie proces Inwestorzy vs EA za brak DLC... brzmi komicznie ? Taka jest prawda. Dziś w grach chodzi tylko o kasę.

To tłumaczy dlaczego Saga wypuściła tak zbugowaną grę. Przedstawili plan przed inwestorami że gra przyniesie tyle i tyle dochodu, później wyjdzie DLC i kasa też będzie się zgadzać. To teraz wydają DLC do gry która zawiodła większość graczy, szczególnie tych najwierniejszych którzy są z serią od lat.

A my czekamy na kolejne łatki... ale sorry... oni już pewnie pracują nad kolejnym DLC.

Przecież łatki są wydawane regularnie i poprawiły już wiele (większość graczy może już normalnie grać i nie narzeka), a to właściwie pierwsze płatne DLC, którego nie można dostać za darmo. Razem z nim będzie patch nr 8 i beta patcha 8.1, to chyba dobre tempo wydawania?

( ͡º ͜ʖ ͡º)
13-12-2013, 13:55
Przecież łatki są wydawane regularnie i poprawiły już wiele (większość graczy może już normalnie grać i nie narzeka), a to właściwie pierwsze płatne DLC, którego nie można dostać za darmo. Razem z nim będzie patch nr 8 i beta patcha 8.1, to chyba dobre tempo wydawania?

problem w tym, że kolejne patche, zamiast naprawiać bugi, powodują że jest ich jeszcze więcej.

Grogmir
13-12-2013, 14:16
Jak dla mnie, to zarówno AI na mapie kampanii, jak i optymalizacja się znacząco poprawiły (na 1.0 gra miałem pokaz klatek, na 1.7 chodzi płynnie), problemem wciąż jest AI w czasie oblężeń, ma to być poprawione w patchu 8.0/8.1 - zobaczymy. O jakich bugach mówisz?

mackoff
13-12-2013, 14:38
Ja myślę że na te DLC światło rzuca sytuacja EA i DLC do Battlefield'a 4. Okazało się że gra jest mega zbugowana (skąd to znamy) i EA zawiesiło prace nad kolejnymi DLC do chwili naprawienia gry. Jaki jest tego efekt. Gracze może i zadowoleni. Ale w grach od dawna już nie chodzi o graczy. Inwestorzy są nie zadowoleni z braku DLC ponieważ ludzie mieli to kupić a oni zarobić. Będzie prawdopodobnie proces Inwestorzy vs EA za brak DLC... brzmi komicznie ? Taka jest prawda. Dziś w grach chodzi tylko o kasę.

To tłumaczy dlaczego Saga wypuściła tak zbugowaną grę. Przedstawili plan przed inwestorami że gra przyniesie tyle i tyle dochodu, później wyjdzie DLC i kasa też będzie się zgadzać. To teraz wydają DLC do gry która zawiodła większość graczy, szczególnie tych najwierniejszych którzy są z serią od lat.

A my czekamy na kolejne łatki... ale sorry... oni już pewnie pracują nad kolejnym DLC.

Nie lubię tego typu opinii.

Piszesz "my", "nie dbają o graczy", "czekamy na kolejne łatki", "zawiodła większość graczy, tych najwierniejszych" - wszystko w liczbie mnogiej, wszystko jakbyś był jakimś zbiorowym adwokatem tłumu oburzonych i niezadowolonych.

Proponuje pisać za siebie i o swoich odczuciach.

Ja uważam siebie za wiernego fana serii i Rome 2 wg. mnie jest dobrą grą - proszę więc abyś nie wypowiadał się w moim imieniu i proponuje też nie wypowiadać się w imieniu innych.

Mam też wielu znajomych których można określić jako wiernych fanów serii i oni także grają w Rome 2 z powodzeniem (oczywiście czasem na coś narzekają ale nie ma gier idealnych).

Za nich rozumiem też się wypowiadasz?

Rome 2 jest regularnie łatany to fakt ale łaty przynoszą jakościowe zmiany - gra już teraz wg. mnie jest dobra a będzie b. dobra.

( ͡º ͜ʖ ͡º)
13-12-2013, 14:58
Jak dla mnie, to zarówno AI na mapie kampanii, jak i optymalizacja się znacząco poprawiły (na 1.0 gra miałem pokaz klatek, na 1.7 chodzi płynnie), problemem wciąż jest AI w czasie oblężeń, ma to być poprawione w patchu 8.0/8.1 - zobaczymy. O jakich bugach mówisz?

najlepszy przykład to bug uniemożliwiający przenoszenie jednostek między armiami w kampanii multiplayer, który w połączeniu z tradycjami oraz limitem armii bardzo utrudnia grę. pojawił się chyba z patchem 1,6 albo 1,7. jest więcej aspektów gry które AI stara się poprawiać w patchach, wprowadzają nowe, teoretycznie lepsze rozwiązania ale te rozwiązania są niedopracowane i trzeba znowu czekać aż to naprawią w kolejnych patchach...

Mściwój
13-12-2013, 21:41
Ja myślę że na te DLC światło rzuca sytuacja EA i DLC do Battlefield'a 4. Okazało się że gra jest mega zbugowana (skąd to znamy) i EA zawiesiło prace nad kolejnymi DLC do chwili naprawienia gry. Jaki jest tego efekt. Gracze może i zadowoleni. Ale w grach od dawna już nie chodzi o graczy. Inwestorzy są nie zadowoleni z braku DLC ponieważ ludzie mieli to kupić a oni zarobić. Będzie prawdopodobnie proces Inwestorzy vs EA za brak DLC... brzmi komicznie ? Taka jest prawda. Dziś w grach chodzi tylko o kasę.

To tłumaczy dlaczego Saga wypuściła tak zbugowaną grę. Przedstawili plan przed inwestorami że gra przyniesie tyle i tyle dochodu, później wyjdzie DLC i kasa też będzie się zgadzać. To teraz wydają DLC do gry która zawiodła większość graczy, szczególnie tych najwierniejszych którzy są z serią od lat.

A my czekamy na kolejne łatki... ale sorry... oni już pewnie pracują nad kolejnym DLC.

Nie lubię tego typu opinii.

Piszesz "my", "nie dbają o graczy", "czekamy na kolejne łatki", "zawiodła większość graczy, tych najwierniejszych" - wszystko w liczbie mnogiej, wszystko jakbyś był jakimś zbiorowym adwokatem tłumu oburzonych i niezadowolonych.

Proponuje pisać za siebie i o swoich odczuciach.

Ja uważam siebie za wiernego fana serii i Rome 2 wg. mnie jest dobrą grą - proszę więc abyś nie wypowiadał się w moim imieniu i proponuje też nie wypowiadać się w imieniu innych.

Mam też wielu znajomych których można określić jako wiernych fanów serii i oni także grają w Rome 2 z powodzeniem (oczywiście czasem na coś narzekają ale nie ma gier idealnych).

Za nich rozumiem też się wypowiadasz?

Rome 2 jest regularnie łatany to fakt ale łaty przynoszą jakościowe zmiany - gra już teraz wg. mnie jest dobra a będzie b. dobra.

Rome 2 nie jest dobra gra. To jest gra, ktora zadebiutowala we wrzesniu w fazie pre alpha, kiedy wyjsc nie powinna. Wowczas przemeczylem 30h, zeby stwierdzic, ze jest niegrywalna. W miedzyczasie odpalalem gre patch po patchu i teraz mamy juz tylko bete. Wszystkie bugi, ktore poprawiaja po kolei, powinny byc poprawione zanim wydali gre, bo wlasnie przez to traci duzo na jakosci jak pathfinding, AI oblezen itp itd.
Niedorobek jest duzo. To nie sa cechy dobrej gry. Dobry to jest shogun 2 i nie jest to moja ulubiona czesc serii, ze wzgledu na okres historyczny i umiejscowienie. Moja ulubiona czesc serii to kingdoms. Natomiast shogun 2 jest po prostu najbardziej kompletny. SEGA po wydaniu shoguna, wydala nam bajzel. sami sie do tego przyznali i dobrze o tym wiedza.

Jestem raczej laikiem pod tym wzgledem, ale $ jakie giganci wydaja na marketing, moze czasem warto czesc z tych $ wydac na dobrych specjalistow, ktorzy nie beda tego tak pieprzyc i w okresie dlugofalowym, gra nie musiala by tak schodzic z ceny.

Ja czekam na patch z cyferka 8 i DLC liczac na to, ze ta gra kiedys bedzie grywalna. Chociaz prawdopodobnie bez modow sie nie obejdzie.

Pozostaje miec tylko nadzieje, ze oni ucza sie na bledach. Wiedza, ze stracili zaufanie graczy wydajac gniota i zeby wrocic do lask, beda sie musieli postarac przy nastepnej czesci, albo seria zaliczy zjazd w rowni pochylej.

mackoff
14-12-2013, 01:29
... teraz mamy juz tylko bete.

Ty rozumiem tez wystepujesz w moim imieniu piszac "mamy"?

Chyba nawet idziesz szerzej pisząc o wszystkich graczach.

Ludzie błagam litości! Piszcie o swoich odczuciach i opiniach - nie o cudzych.

To że Rome 2 nie jest dobrą grą to też tylko i wyłącznie Twoja opinia - nic więcej.

Moja jest inna. Wg. mnie Rome 2 jest dobrą grą i gra sie w niego bardzo przyjemnie, a bedzie bardzo dobrą grą.

gogles
14-12-2013, 03:02
... teraz mamy juz tylko bete.

Ty rozumiem tez wystepujesz w moim imieniu piszac "mamy"?

Chyba nawet idziesz szerzej pisząc o wszystkich graczach.

Ludzie błagam litości! Piszcie o swoich odczuciach i opiniach - nie o cudzych.

To że Rome 2 nie jest dobrą grą to też tylko i wyłącznie Twoja opinia - nic więcej.

Moja jest inna. Wg. mnie Rome 2 jest dobrą grą i gra sie w niego bardzo przyjemnie, a bedzie bardzo dobrą grą.

No kurcze ale ty też podajesz przykład swoich znajomych. Co nie? Piszesz w taki sam sposób tylko inaczej ubierasz słowa.

Po pierwsze od dawna pisze że bardzo cieszę się że wielu osobą ta gra się podoba. Serio.


To że Rome 2 nie jest dobrą grą to też tylko i wyłącznie Twoja opinia - nic więcej. tak samo można napisać o tobie.... "To że Rome 2 jest dobrą grą to tylko i wyłącznie twoja opinia"

Pisze jako adwokat ? hmm wypowiadasz się na głównym forum total war ? może na ich FB ? Widzisz co im tam ludzie piszą ?

Rozbijamy się o coś innego. O zrozumienie. Ja rozumiem że gra ci się podoba. Ty nie rozumiesz że innym może się nie podobać.

A tak w ogóle to nie o to chodziło w mojej wiadomości. Chodzi o to jak Saga potraktowała nas względem swoich inwestorów. Łatki wychodzą często ? Czy ja wiem. Jak dla kogo. Przyznam racje że optymalizacja działa super. Zresztą... pisałem o tym z trzy razy w ciągu ostatnich dni. Jestem fanem serii od lat. Obiecano mi cuda na kiju pod postacią Rome 2. Pamiętam film tydzień przed premierą jak pokazywali "świetne AI" które aktywnie reaguje na to co się dzieje na polu bitwy.... Po prostu nie dostałem tego czego mi obiecano. Świetnej dopracowanej gry.

Nie chce aby gra się przechodziła sama... chce aby AI wykorzystało moje słabości... atakowało mnie tam gdzie się nie spodziewam... knuło i doprawadzało mnie do szału... Teraz to robi tylko i wyłącznie agentami.

Ale fajnie że robią DLC, że pracują nad grą. Dlatego ciągle śledze strony o Rome 2, jak i te forum. Cieszę się że gra wielu ludzią się podoba. Bo gry mają cieszyć. Wiec bawcie się świetnie. Ja pewnie też pewnie będę po 8 lub 9 łatce :)

Co do DLC. Nie wydaje się wam że frakcje grywalne są na mapie "za blisko siebie" ?

manolito
14-12-2013, 10:10
... teraz mamy juz tylko bete.

Ty rozumiem tez wystepujesz w moim imieniu piszac "mamy"?

Chyba nawet idziesz szerzej pisząc o wszystkich graczach.

Ludzie błagam litości! Piszcie o swoich odczuciach i opiniach - nie o cudzych.

To że Rome 2 nie jest dobrą grą to też tylko i wyłącznie Twoja opinia - nic więcej.

Moja jest inna. Wg. mnie Rome 2 jest dobrą grą i gra sie w niego bardzo przyjemnie, a bedzie bardzo dobrą grą.

słaba erystyka, akurat w przypadku RTW2 każdy zawiedziony tym produktem na prawo napisać MY, bo tych zawiedzionych jest zdecydowana większość (vide oceny na metacritic i wypowiedzi na TWC) - krótko mówiąc może się odwołać do tej wiekszości pisząc MY

i nie nadal nie jest to dobra gra - miała być lepsza od poprzedniczek, a pod wieloma względami nawet im nie dorównuje - a sposób w jaki ją wydano kłamstwa,( fejkowe filmy i zdjęcia) to nawet nie jest przesadzony marketing tylko obrzydliwe kłamstwa ludzi pozbawionych honoru


King Louise Assurbanipal

a co do tych efektów z GEM mod, to nie do końca da się się uzyskać w grze takich efektów jak na tych screenach, z prostego powodu, że tak je zremasterowano, że pierwszy i drugi plan ma poprawione kontrasty (lightroom) a drugi plan został dodatkowo "wygładzony" co daje efekt głębi - tego drugiego gem nie zrobi.

Asuryan
14-12-2013, 15:11
najlepszy przykład to bug uniemożliwiający przenoszenie jednostek między armiami w kampanii multiplayer, który w połączeniu z tradycjami oraz limitem armii bardzo utrudnia grę. pojawił się chyba z patchem 1,6 albo 1,7.
Z najnowszym patchem - 1,7.


jest więcej aspektów gry które AI stara się poprawiać w patchach, wprowadzają nowe, teoretycznie lepsze rozwiązania ale te rozwiązania są niedopracowane i trzeba znowu czekać aż to naprawią w kolejnych patchach...
Kolejne patche sporo poprawiają - szkoda tylko, że zawsze przy okazji muszą spierniczyć przynajmniej jedną inną rzecz, która wcześniej działała dobrze...

Pampa
14-12-2013, 18:44
Ja poproszę, jak już to DLC wyjdzie, o dokładną relację z tego czy warto czy też nie warto kupować, bo już mnie kilka razy dziś nosiło :mrgreen:

KLAssurbanipal
14-12-2013, 19:28
a co do tych efektów z GEM mod, to nie do końca da się się uzyskać w grze takich efektów jak na tych screenach, z prostego powodu, że tak je zremasterowano, że pierwszy i drugi plan ma poprawione kontrasty (lightroom) a drugi plan został dodatkowo "wygładzony" co daje efekt głębi - tego drugiego gem nie zrobi.

Mówisz o screeenach Z Galami czy Baktrią?

manolito
15-12-2013, 08:45
a co do tych efektów z GEM mod, to nie do końca da się się uzyskać w grze takich efektów jak na tych screenach, z prostego powodu, że tak je zremasterowano, że pierwszy i drugi plan ma poprawione kontrasty (lightroom) a drugi plan został dodatkowo "wygładzony" co daje efekt głębi - tego drugiego gem nie zrobi.

Mówisz o screeenach Z Galami czy Baktrią?

wiesz co, nie wiem, wiem tylko co pisze się o tym na TWC, że właśnie tak poprawiają te screeny - zresztą nie trzeba być ekspertem, by dostrzec, że takiej grafiki bez GEM nie uzyska się w grze (co mnie zresztą dziwi, że nie ma w opcjach takiego filtru - może to wpływa na wydajność?)

mackoff
16-12-2013, 00:31
gogles

Nie ròżnimy sie w rozumieniu.

Ja doskonale rozumiem ze zarowno Tobie jak i wielu innym Rome2 sie nie podoba.

Ròżnimy sie czym innym. Ja wyrażam opinie swoją i tylko swoją.

Ty piszesz w liczbie mnogiej. Tylko o to apeluje aby pisac o swoich przemysleniach i odczuciach a nie o jakichs metacritic (swoja drogą fajna nazwa - portal dla krytykujących :) ) czy profilu FB lub ogòlnie w czyimś imieniu.

Zobacz jak to by wyglądało z drugiej strony. Jakbym ja napisał:
"Ludzie wszyscy są tą grą zachwyceni." Lub "Dostaliśmy bardzo solidna strategie ktora da nam wszystkim duzo przyjemnych godzin przed PC"

Prawda że dziwnie? Piszcie w swoim imieniu i zakonczmy dyskusje na subiektywnych opiniach ktore zawsze sa lepsze od propagandy (pisanie per "my" trąci właśnie propagandą).

manolito

Skąd masz pewność że niezadowolonych jest większość?

Ja uważam że jest inaczej. Ty masz swòj portal gdzie gromadzą sie niezadowoleni a ja mam podstawową wiedzę o rynku konsumenckim ktòra mòwi (co wykazują badania i co powie Ci każdy pracujący np na infolinii) że tylko bardzo niewielka część zadowolonych klientòw wyraża swoje opinie o produkcie publicznie/w Internecie w sposób spontaniczny.

Tych niezadowolonych ktorzy takie opinie wyrazaja spontanicznie (czyli wlasnie m.in. na FB czy tego typu portalach) jest zdecydowanie wiecej - co jest normalnym mechanizmem psychologicznym.

Jezeli dobrze kojarze to tylko niecałe 10% zadowolonych klientòw spontanicznie i samodzielnie zostawia opinie w internecie. Dla niezadowolonych lub skrajnie niezadowolonych (terminologia badawcza przyjeta akurat w tym badaniu) ten odsetek to odpowiednio 50% i ok 85%.

Tak jest wszedzie i ze wszystkim. Od operatoròw telekomunikacyjnych, przez lekarzy po gry komputerowe.

Jezeli wiec twierdzisz ze na podstawie danych z tego portalu mozesz pisac jako adwokat wiekszosci to na pewno nie powinienes byc tego taki pewien. To wcale nie musi byc większość.

Jeżeli chcialbys podejść rzetelniej do tematu to należałoby poczekać aż wydawca opublikuje kiczbe sprzedanych egzemplarzy Rome2 i na to nałozyc % o ktòrych pisze i dopiero wtedy poròwnac to z danymi na tym portalu.

Do tej pory wg mnie nie masz żadnych podstaw aby pisać że reprezentujesz głos większości.

Przepraszam moderatora za ten wywòd ale to zboczenie zawodowe.


Wracając do tematu mnie niezwykle ciekawi to jak nowy patch bedzie wplywal na potyczki multiplayer. Widziałem gdzieś w sieci filmik z rosyjskim komentarzem pokazujący dodatkowy typ generała chyba zależny od frakcji.

Ktoś wie coś więcej.?

potemps
16-12-2013, 08:19
Ktoś orientuje się może, od której godziny jutro ten dodatek będzie dostępny do pobrania ?

manolito
16-12-2013, 15:35
gogles

Nie ròżnimy sie w rozumieniu.

Ja doskonale rozumiem ze zarowno Tobie jak i wielu innym Rome2 sie nie podoba.

Ròżnimy sie czym innym. Ja wyrażam opinie swoją i tylko swoją.

Ty piszesz w liczbie mnogiej. Tylko o to apeluje aby pisac o swoich przemysleniach i odczuciach a nie o jakichs metacritic (swoja drogą fajna nazwa - portal dla krytykujących :) ) czy profilu FB lub ogòlnie w czyimś imieniu.

Zobacz jak to by wyglądało z drugiej strony. Jakbym ja napisał:
"Ludzie wszyscy są tą grą zachwyceni." Lub "Dostaliśmy bardzo solidna strategie ktora da nam wszystkim duzo przyjemnych godzin przed PC"

Prawda że dziwnie? Piszcie w swoim imieniu i zakonczmy dyskusje na subiektywnych opiniach ktore zawsze sa lepsze od propagandy (pisanie per "my" trąci właśnie propagandą).

manolito

Skąd masz pewność że niezadowolonych jest większość?

Ja uważam że jest inaczej. Ty masz swòj portal gdzie gromadzą sie niezadowoleni a ja mam podstawową wiedzę o rynku konsumenckim ktòra mòwi (co wykazują badania i co powie Ci każdy pracujący np na infolinii) że tylko bardzo niewielka część zadowolonych klientòw wyraża swoje opinie o produkcie publicznie/w Internecie w sposób spontaniczny.

Tych niezadowolonych ktorzy takie opinie wyrazaja spontanicznie (czyli wlasnie m.in. na FB czy tego typu portalach) jest zdecydowanie wiecej - co jest normalnym mechanizmem psychologicznym.

Jezeli dobrze kojarze to tylko niecałe 10% zadowolonych klientòw spontanicznie i samodzielnie zostawia opinie w internecie. Dla niezadowolonych lub skrajnie niezadowolonych (terminologia badawcza przyjeta akurat w tym badaniu) ten odsetek to odpowiednio 50% i ok 85%.

Tak jest wszedzie i ze wszystkim. Od operatoròw telekomunikacyjnych, przez lekarzy po gry komputerowe.

Jezeli wiec twierdzisz ze na podstawie danych z tego portalu mozesz pisac jako adwokat wiekszosci to na pewno nie powinienes byc tego taki pewien. To wcale nie musi byc większość.

Jeżeli chcialbys podejść rzetelniej do tematu to należałoby poczekać aż wydawca opublikuje kiczbe sprzedanych egzemplarzy Rome2 i na to nałozyc % o ktòrych pisze i dopiero wtedy poròwnac to z danymi na tym portalu.

Do tej pory wg mnie nie masz żadnych podstaw aby pisać że reprezentujesz głos większości.

Przepraszam moderatora za ten wywòd ale to zboczenie zawodowe.


Wracając do tematu mnie niezwykle ciekawi to jak nowy patch bedzie wplywal na potyczki multiplayer. Widziałem gdzieś w sieci filmik z rosyjskim komentarzem pokazujący dodatkowy typ generała chyba zależny od frakcji.

Ktoś wie coś więcej.?

ty masz swoje przekonania,a ja mam oceny na metacritic i masę postów na TWC (i tutaj też - choć od pewnego czasu ostali się najwierniejsi kibice tego produktu - malkontenci ucichli - nie dlatego, że gra stała się dla nich fajna, tylko ileż można marudzić na to samo? ) poza tym liczba sprzedanych kopii, absolutnie o niczym nie świadczy (kłamliwy hajp na preordery robi swoje) - gdyby miało by to się przekładać na jakość gry to np. aliens colonial marines byłby całkiem przyzwoitą grą bo się sprzedał dobrze (1.31 mln kopii) a jest co potwierdzają wszyscy od graczy po recenzentów zwyczajnym szajzem. (o serii COD nie wspominam - masa sprzedanych egzemplarzy, wtórność, słabe oceny - a mimo tego jest masa retardów którzy to kupują)

a teraz trochę inaczej, skoro ja mam namacalny dowód na większość nie zadowolonych klientów, przytocz jakieś dowody, że gra się podoba i tych zadowolonych jest większość? masz coś?

marko1805
16-12-2013, 16:10
Panowie, dajcie sobie spokój. Dla jednych ta gra była wspaniała nawet bez łatek , dla innych to gniot nawet po łatkach, ileż razy to można wałkować. Każdy gra jak lubi. ;)

Martinus123
16-12-2013, 17:33
a teraz trochę inaczej, skoro ja mam namacalny dowód na większość nie zadowolonych klientów, przytocz jakieś dowody, że gra się podoba i tych zadowolonych jest większość? masz coś?

A jaki Ty masz namacalny dowód na "większość niezadowolonych klientów"?
Prowadziłeś jakieś badania naukowe w tym zakresie, jeśli tak to chętnie poznam ich metodologie 8-)
A może zleciłeś przeprowadzanie jakichś badań statystycznych na przykład przez OBOP?

To tylko Twoja teoria.

Cała wasza dyskusja opiera się na domysłach, subiektywnych odczuciach, i mniej lub bardziej prawdopodobnych teoriach, więc nie przesadzaj.

Przepraszam jeszcze za ten offtop, ale manolito naprawdę mnie rozbawił :)

mackoff
16-12-2013, 20:27
malkontenci ucichli - nie dlatego, że gra stała się dla nich fajna, tylko ileż można marudzić na to samo?

Kolejny tekst świadczący o tym że jesteś medium zbiorowym posiadającym nadprzyrodzone moce poznawania myśli tysięcy osób o osobowości zbiorowej.




a teraz trochę inaczej, skoro ja mam namacalny dowód na większość nie zadowolonych klientów, przytocz jakieś dowody, że gra się podoba i tych zadowolonych jest większość? masz coś?

Przecież właśnie napisałem Ci że nie masz żadnych poważnych dowodów.

Zupełnie tak samo jak ja. :)

Pozostają subiektywne opinie każdego z nas Z OSOBNA które są najbardziej wiarygodne bo dotyczą NASZYCH ocen i odczuć - nie cudzych.

Pisząc w liczbie mnogiej robicie hejt i propagande - to ostatni mój post w tym temacie bo widzę że zupełnie się nie rozumiemy i chyba nie zrozumiemy.


Czy Cezar w Galii już jest do pobrania? Ja nie miałem update - zastanawiam się czy problem jest u mnie?

Ituriel32
16-12-2013, 20:34
A to nie miało być dopiero jutro? (we wtorek)

mackoff
16-12-2013, 20:47
A to nie miało być dopiero jutro? (we wtorek)

Przepraszam...racja jutro.

Grogmir
16-12-2013, 21:50
Po premierze DLC chyba zdrożeje, więc jest jeszcze czas na zakup na Green Man Gaming z voucherem GMG25-XI6UI-D5GBQ - po obniżce kosztuje 11 dolarów, więc cena chyba sensowna.

smooqu
16-12-2013, 22:52
Obnizona cena na to DLC jest tylko na Steam, cena na GMG po premierze raczej nie ulegnie zmianie ;) Ja wole poczekać na opinie innych chyba jednak.

Vlad
17-12-2013, 08:28
od której godziny będzie dostępne to DLC?

potemps
17-12-2013, 08:40
11 pm +8 GMT jeśli się nie myle to jest godzina 15-16 u nas ??

manolito
17-12-2013, 08:54
malkontenci ucichli - nie dlatego, że gra stała się dla nich fajna, tylko ileż można marudzić na to samo?

Kolejny tekst świadczący o tym że jesteś medium zbiorowym posiadającym nadprzyrodzone moce poznawania myśli tysięcy osób o osobowości zbiorowej.




a teraz trochę inaczej, skoro ja mam namacalny dowód na większość nie zadowolonych klientów, przytocz jakieś dowody, że gra się podoba i tych zadowolonych jest większość? masz coś?

Przecież właśnie napisałem Ci że nie masz żadnych poważnych dowodów.

Zupełnie tak samo jak ja. :)

Pozostają subiektywne opinie każdego z nas Z OSOBNA które są najbardziej wiarygodne bo dotyczą NASZYCH ocen i odczuć - nie cudzych.

Pisząc w liczbie mnogiej robicie hejt i propagande - to ostatni mój post w tym temacie bo widzę że zupełnie się nie rozumiemy i chyba nie zrozumiemy.


Czy Cezar w Galii już jest do pobrania? Ja nie miałem update - zastanawiam się czy problem jest u mnie?

znowu ta kiepska erystyka - zapytam jeszcze raz masz cokolwiek co by zrównoważyło ten hejt na grę na TWC? coś co by zrównoważyło oceny na metacritic (gdzie się podziali ci zadowoleni fani którzy by dawali wysokie oceny grze?) - i na największym polskim forum o grach czyli na gry online - czytelnicy ocenili ją na oszołamiające 6,3/10 (głosów oddało ponad 1600 użytkowników ) jak wytłumaczyć najszybszy odpływ graczy tuż po premierze w historii serii ?(wedle statystyk "stima")


ps. jeszcze jedno, napisałeś powyżej, że to głównie nie zadowoleni klienci dają niskie oceny - trudno z tym dyskutować, ale zapomniałeś dodać, że równie często najzagorzalsi fani produktu są największymi krytykami, często samorzutnie stają się ambasadorami marki, a jeśli ów produkt przestaje spełniać ich oczekiwania w trosce o niego wykazują się największą jego krytyką (za Washington Post) - a w przypadku serii TW trudno mówić o przypadkowych graczach - (ci nowi są bardzo zadowoleni, nie widzieli innych części więc nie mają porównania) ja jestem z serią od shoguna, miałem 20 lat gdy się w to zagrywałem - mam wszystkie części (oczywiście oryginalne) obserwowałem wzloty i upadki tej serii, mam setki/tysiące(w przypadku RTW i MTW) godzin rozegranych i uwierz mi jako staremu wyjadaczowi, naprawdę RTW2 było beznadziejnym gniotem, a teraz po ciągłym paczowaniu jest jak na standardy serii grą słabą (dałbym jej teraz 6/10)

smooqu
17-12-2013, 09:13
Żeby nie bylo, na samym początku zaznaczam, że sam uważam iż więcej osób jest nią zawiedzionych niż oczarowanych mimo, że Metacritic to dno i tym serwisem nie ma się co sugerować (vide oceny Company of Heroes 2 - 1,8 średnia graczy; Diablo 3 - 3,8 średnia graczy). Gry online trafia do mnie o wiele bardziej,

Ale ciekawi mnie skad wiesz, że Rome II ma najszybszy odpływ graczy tuż po premierze w histori serii? Skąd wiesz czy Rome 1 albo Medieval 1 nie miały większego ? :D

jantar
17-12-2013, 09:57
W dupach wam się poprzewracało. Gra nie ma konkurencji na świecie, być może to jest jej siłą ale wciąż się rozwija.

manolito
17-12-2013, 14:16
Żeby nie bylo, na samym początku zaznaczam, że sam uważam iż więcej osób jest nią zawiedzionych niż oczarowanych mimo, że Metacritic to dno i tym serwisem nie ma się co sugerować (vide oceny Company of Heroes 2 - 1,8 średnia graczy; Diablo 3 - 3,8 średnia graczy). Gry online trafia do mnie o wiele bardziej,

Ale ciekawi mnie skad wiesz, że Rome II ma najszybszy odpływ graczy tuż po premierze w histori serii? Skąd wiesz czy Rome 1 albo Medieval 1 nie miały większego ? :D

był o tym wątek na TWC - po prostu można sprawdzić na "stimie" liczbę graczy grających w daną grę od premiery(wychodzi z tego taki ładny wykresik -) - i na tle poprzedniczek ich "odpływ" był największy

Vlad
17-12-2013, 15:18
Czy ktoś ma już ten dodatek? Kupiłem przez steam w przedsprzedaży, więc powinien się chyba automatycznie zainstalować?

Martinus123
17-12-2013, 15:32
Manolito

Smooqu chodziło chyba o to że RTW 1 i MTW 1 nie były wydane na Steam, więc nie możesz pisać, że to największy odpływ w historii całej serii, skoro nie wiadomo jaki był dla połowy z gier tej serii.

Ale w tym co napisałeś w ostatnim poście jest trochę racji, moim zdaniem to że tak wiele ludzi się zawiodło wynika z oczekiwań jakie mieli wobec tej gry, które obiektywnie rzecz ujmując nie miały szans na realizację.
Oczywiście nie myślę tu o tym co irytuje wszystkich, czyli oblężeniach, czy też początkowo słabej optymalizacji.
Zauważyłem, że duża część z tych co najbardziej pomstują na tą grę pisze zarazem, że ich ulubiona część to Rome 1 lub MTW 2, a na koniec wielu zarzutów piszą (dosłownie widziałem to w którymś poście) "czemu CA nie zostawiło systemu z MTW2 poprawiając grafikę i aspekt historyczny". Albo jak użytkownik darius_d piszą, że od ETW nie grali w żadną z gier serii.

Nawet jeśli Rome 2 byłby grą super dopracowaną i z najlepszym w serii AI (a w tym względzie poprzeczka wcale nie leży wysoko), to tacy gracze po prostu MUSIELI się zawieść.
Trzeba przyjąć w końcu wiadomości, że takiej gry (przynajmniej w serii TW) jak Rome1 i MTW2 już nie będzie.
Ta seria chcecie czy nie od kilku ładnych lat i kilku wydanych gier ewoluuje w zupełnie innym kierunku, myślenie że CA nagle to wszystko przekreśli i zrobi grę w stylu tych z przed 9 czy 7 lat z mega zubożoną i uproszczoną częścią strategiczną (bo takie nie oszukujmy się były RTW 1 i MTW 2), było naprawdę bardzo naiwne.
A teraz jest wielki zawód.

To oczywiście nie dotyczy wszystkich, którzy ją krytykują, może nawet nie Ciebie, ale ten dla mnie zupełnie bezsensowny żal widać w wielu postach.

Yari
17-12-2013, 15:38
Orientuje się ktoś o której godzinie będzie dostępny dodatek i patch ?

EDIT: Właśnie się chyba pobiera. 1.5 gb

marengo
17-12-2013, 15:57
Dla zainteresowanych, przegląd i wprowadzenie do kampanii Cezara po angielsku.

http://www.youtube.com/watch?v=TprBGOWXmd8

Ja, język Byrona znam średnio, ale warto przejrzeć i osłuchać się żeby zaraz znajomość english language nie stała się podstawowa.

smooqu
17-12-2013, 16:36
Manolito

Smooqu chodziło chyba o to że RTW 1 i MTW 1 nie były wydane na Steam, więc nie możesz pisać, że to największy odpływ w historii całej serii, skoro nie wiadomo jaki był dla połowy z gier tej serii.


Dokładnie :)

fifa91
17-12-2013, 17:15
Wy też tak macie że główne menu gry wygląda tak jak w kampanii"Cezar w Gali" czyli zielone?

Harry-Potter-TW
17-12-2013, 17:51
To zwykła reklama dodatku:P

fifa91
17-12-2013, 18:03
Dzięki

Vlad
17-12-2013, 18:09
Tak. Też mam zielone tło Galii

Mosca
17-12-2013, 18:23
Mnie tło nie przeszkadza. Denerwuję mnie natomiast fakt, że nie ma pełnego tłumaczenia na polski, brak nazw plemion, osad, bonusów jakie mają konkretne frakcje nazw niektórych jednostek, wprowadzenia itd itp. Pierwszy raz w historii tej serii jest coś takiego. Czy moderzy będą musieli to zlokalizować czy ja na starość będę się musiał nauczyć na tip top angielskiego :?

kauczuk999
17-12-2013, 18:48
juz jest dodatek?

badolf4
17-12-2013, 18:53
Panowie działa wam literka "k" podczas bity włączająca widok filmowy? bo u mnie niestety nie. Poki co szału nie ma i napewno niewydalbym aż 63 zl zobaczymy jak dalej bedzie przebiegala kampania

FireFighter
17-12-2013, 19:07
Panowie działa wam literka "k" podczas bity włączająca widok filmowy? bo u mnie niestety nie. Poki co szału nie ma i napewno niewydalbym aż 63 zl zobaczymy jak dalej bedzie przebiegala kampania

Mi również nie działa :)

badolf4
17-12-2013, 19:21
Zatem mamy już buga;D, albo mi sie wydaje albo podrasowali grafikę i naprawdę teraz wygląda oszałamiająco czekam na patcha 8.1 i ruszam w Europe:)

Vlad
17-12-2013, 20:00
Obstawiam że kolejnym dodatkiem będzie "Kampania Hannibala Barkasa" a za free dadzą "Powstanie Spartakusa"

Grogmir
17-12-2013, 20:02
Mnie tło nie przeszkadza. Denerwuję mnie natomiast fakt, że nie ma pełnego tłumaczenia na polski, brak nazw plemion, osad, bonusów jakie mają konkretne frakcje nazw niektórych jednostek, wprowadzenia itd itp. Pierwszy raz w historii tej serii jest coś takiego. Czy moderzy będą musieli to zlokalizować czy ja na starość będę się musiał nauczyć na tip top angielskiego :?

Najprawdopodobniej że Cenega nie dostała tekstu do tłumaczenia wystarczająco szybko i po prostu zostanie to dodane niedługo. Błędy w tłumaczeniu z wersji 1.0 też zostały poprawione później.

Mosca
17-12-2013, 20:51
Mam nadzieję że masz rację i zbyt długo to nie potrwa :)

manolito
17-12-2013, 23:57
Manolito

Smooqu chodziło chyba o to że RTW 1 i MTW 1 nie były wydane na Steam, więc nie możesz pisać, że to największy odpływ w historii całej serii, skoro nie wiadomo jaki był dla połowy z gier tej serii.


Dokładnie :)

no przecież to jest oczywiste, pierwszy który wymagał stima był empajer i od niego sprawdzane są te wykresy (nie pisałem tego, bo chyba każdy to wie)

manolito
18-12-2013, 00:14
Manolito

Smooqu chodziło chyba o to że RTW 1 i MTW 1 nie były wydane na Steam, więc nie możesz pisać, że to największy odpływ w historii całej serii, skoro nie wiadomo jaki był dla połowy z gier tej serii.

Ale w tym co napisałeś w ostatnim poście jest trochę racji, moim zdaniem to że tak wiele ludzi się zawiodło wynika z oczekiwań jakie mieli wobec tej gry, które obiektywnie rzecz ujmując nie miały szans na realizację.
Oczywiście nie myślę tu o tym co irytuje wszystkich, czyli oblężeniach, czy też początkowo słabej optymalizacji.
Zauważyłem, że duża część z tych co najbardziej pomstują na tą grę pisze zarazem, że ich ulubiona część to Rome 1 lub MTW 2, a na koniec wielu zarzutów piszą (dosłownie widziałem to w którymś poście) "czemu CA nie zostawiło systemu z MTW2 poprawiając grafikę i aspekt historyczny". Albo jak użytkownik darius_d piszą, że od ETW nie grali w żadną z gier serii.

Nawet jeśli Rome 2 byłby grą super dopracowaną i z najlepszym w serii AI (a w tym względzie poprzeczka wcale nie leży wysoko), to tacy gracze po prostu MUSIELI się zawieść.
Trzeba przyjąć w końcu wiadomości, że takiej gry (przynajmniej w serii TW) jak Rome1 i MTW2 już nie będzie.
Ta seria chcecie czy nie od kilku ładnych lat i kilku wydanych gier ewoluuje w zupełnie innym kierunku, myślenie że CA nagle to wszystko przekreśli i zrobi grę w stylu tych z przed 9 czy 7 lat z mega zubożoną i uproszczoną częścią strategiczną (bo takie nie oszukujmy się były RTW 1 i MTW 2), było naprawdę bardzo naiwne.
A teraz jest wielki zawód.

To oczywiście nie dotyczy wszystkich, którzy ją krytykują, może nawet nie Ciebie, ale ten dla mnie zupełnie bezsensowny żal widać w wielu postach.

obiektywnie, to CA obiecywało cuda, a zaczęli sprzedawać nie grywalną zabugowaną wczesną "alfę" - i nikt nie miał by pretensji, że seria specjalnie się nie rozwija, albo nie wprowadza rewolucyjnych zmian, wszyscy przyzwyczaili się do tego, że racjonują nam w każdej części jakąś małą ewolucję - (ta arkadowość choć wadliwa też jest mocną stroną serii - może doczekamy kilku trybów rozgrywki jak w w war thunder - zręcznościowy, realistyczny itp. ) problem w tym, że po raz pierwszy to co pokazywano nam przed premierą tak bardzo różniło się od tego co dostaliśmy w rzeczywistości, a ilość błędów, beznadziejna optymalizacja (plus masa kłamstw i celowe zostawienie niedoróbek których nie potrafią naprawić - oblężenia)itd. sprawiła, że po prostu fani poczuli się oszukani i stąd ten cały hejt, miała być jedną z najlepszych gier roku, a wyszło największe rozczarowanie - oczywiście każda z odsłon miała swoje wady - ale CA nie robi tej serii od wczoraj (od rtw minęło 10 lat) i wymagania tak co do jakości produktu są większe niż 10 lat temu, a i tolerancja na kłamliwy "marketing" są zdecydowanie mniejsze.

Grogmir
18-12-2013, 00:34
Dobra, bo offtopujecie tak strasznie, że aż głowa boli. Grał już ktoś w nowe DLC? Jakieś wrażenia? Na zachodnich forach póki co skąpo (sporo ludzi ma problemy techniczne, bo nie usunęli niekompatybilnych modów), ale pojawiło się kilka pierwszych relacji i są one raczej pozytywne. Przeklejam z TWC:


Initial Setup:

First and foremost, there are some new changes that are rather nice. In the initial screen, upon opening up the campaign button you can immediately see the new set-up; the buttons "Grand Campaign" and "Caesar In Gaul".
In the Custom Battle menu, there's lots of new, added goodies. You have the added factions (Nervii, Boii and Galatia), their new respective units (even for Arverni), and you also have some new general abilities for the factions present in CiG.
Once entering CiG, you're greeted by a new intro video - one that I like even better than the R2 video. Very well done, great voicing and an incredible atmosphere make to a good start to the game.



Campaign Gameplay:
First off, the faction I started with was the Suebi (my favorite faction from R2 vanilla). Their initial difficulty is hard, and since I only wanted to test it out for 20-50 turns I started on normal difficulty.

First thing I notice is that the campaign map is stunning. The new trees are excellently done. I didn't have a problem with the Grand Campaign's map, but this one is much, much more pleasing to the eye. You start off in Autumn (didn't check what month) and the new seasons look very good. The weather system is pretty awesome, and surprisingly I've seen no more lag (in fact, even less) than I had on the Grand campaign map! I think my favorite parts were that on occasion, there would be 'unseasonable conditions' in certain areas. For example, come my first early Spring, my settlement in Helvetti had unseasonable conditions... I took a look and snow covered the province. The execution of the seasons was done extremely well!
My initial settlements were all underdeveloped, and the minor settlement I ruled in the lands of the Sequani was not very happy with their new rulers. With only 5000 (I think?) to start, it took a bit of time to get my settlements on the way to prosperity.
Once I sent my only agent (a spy) to the Sequani, whom I was at war with, an advisor dialogue opened - with a description straight out of De Bello Gallico! A very nice touch and 'twas a bit helpful to my immersion.
Within 2-5 turns, I had come into contact with Rome. They took the settlement just south of mine and I can honestly say I was a little intimidated. Our relations were in the red and I think the only thing stopping them from knocking on my door was the fact they were at war with a faction next to me. A little snooping revealed that settlement had iron, and I was rather quick to take that settlement before the Romans could.
Even though taking that settlement was rather quick and easy, the Sequani were still an issue. Their armies outnumbered mine and had more powerful warriors, so it was another 10 turns before I even thought of attacking them. They sat an army on our mutual borders, essentially making sure I didn't come knocking. Eventually another faction declared war on me, so I'm currently facing a war on two fronts.



Battle Gameplay:

Since I'm not using any mods, battles were still rather fast. The battle against the Turingi(?) was 1000 Suebi vs. 700 Celts. Roughly 1/3 of my army was skirmishers and archers, while most of their army was tribesmen and stronger warriors. The battle lasted around 7:30.
Much to my surprise, seasons are fully implemented on battle maps. In autumn, trees that should be changing colors/losing leaves actually ARE.
Here I encountered my one and only bug; all the warriors had bright purple clothing! Although it was rather ugly it was kind of funny I think it may have been because it was a night battle, but I'm not sure. I have to test this more.



I think my only complaints/dislikes are that I feel the map should be a bit further extended... Having a Roman faction without Rome or the Suebi without Germania Proper is a bit immersion killing to me. Secondly the new tech is done a bit strange, with politics being added in and unfortunately, it seems like they're a copy-paste of the other factions (Rome and such), seeing as Germans didn't really worship Apollo That in itself are minor grievances to me, and as soon as TTT is updated to the new release, I'll be enjoying this game a lot! Overall, good job CA. Seems as if you've learned from your previous mistakes.

Samick
18-12-2013, 00:54
Jedna widoczna zmiana w grze: gdy spoglądamy na cele/wytyczne, to po kliknięciu na nazwę prowincji kamery przenosi się do niej. Dla mniej zorientowanych w geografii jest to znaczne ułatwienie. ;)

mackoff
18-12-2013, 11:27
Włączyłem wczoraj na chwile.

Ciekawa kwestia dla graczy sceny multiplayer.

To DLC daje do wykorzystania dodatkowy rodzaj (typ) generała dla Rzymu, Arwernów, Suebi oraz Nerviów - jest to generał historyczny.

Dla Rzymu Juliusz Cezar, dla Nerviów Bodougnatus, dla Arverni Wercyngetoryks zaś dla Suebi Ariowist.

Każdy z nich ma po 2 unikalne umiejętności.

Szczegóły dla Cezara poniżej:
http://naforum.zapodaj.net/thumbs/c52da961c5dd.jpg (http://naforum.zapodaj.net/c52da961c5dd.jpg.html)

Uważam że to bardzo ciekawy pomysł wyróżnienia rozgrywek multi.

O ile dobrze pamiętam to w MTW2 Kingdoms mieliśmy podobne rozwiązanie z historycznymi generałami i ich specjalnymi umiejętnościami.

Ituriel32
18-12-2013, 16:38
Tak na szybko po 2h grania:
+ "Uchwały" za pieniądze, czyli drugie drzewko.
+ Jesień - mapa wygląda dużo lepiej.
+ W zimę lepiej nie walczyć :) Mamy parę tur na rozwój gospodarczy.
+ Można zżyć się z dowódcą lub agentem. W końcu dam radę wyszkolić takiego na maxa

- Przede wszystkim prowincje 2 regionowe jest ich multum.
- Wstrętne "Mordy" postaci. (nawet w stareńkim Warcraft 3 bardziej mi się podobały) Julek wygląda jak 70 letni dziad
Bitew jeszcze jakoś nie spróbowałem, tak z przyzwyczajenia z automatu jechałem.

KLAssurbanipal
18-12-2013, 16:43
Mi kampania Cezara w ogóle nie działa. Nie mogę wejść nawet w jej menu z wyborem frakcji. Od razu mnie wywala na pulpit. Podstawowa kampania, multiplayer i bitwy działają poprawnie. Mogę też tam grać nowymi frakcjami.
Kilka razy testowałem. Nie wiem czy to bug, czy wina sprzętu.

Pampa
18-12-2013, 17:02
Pograłem chwilę, i stwierdzam że 30 zł to nie jest taka tragiczna cena jak za ten dodatek. Nie podoba mi się twarz Cezara, i faktycznie wygląda jak 70 letni dziadek. Dziwna też sprawa bo po 4 czy tam 5 turach prawie wszyscy sąsiedzi wypowiedzieli mi wojnę(gram barbarzyńcami)

dawid621
18-12-2013, 17:03
@KLA grasz na czystej wersji czy masz jakies mody? Mi na lekko nawet zmodowanym romku, gra crashowala sie po 2-3 turze w tej kampanii, mimo ze tak jak mowisz wielka kampania i bitwy dzialaly normalnie.

KLAssurbanipal
18-12-2013, 18:52
Całkowicie czystego. Nie włączałem nic w menadżerze, żeby przetestować dodatek.

dawid621
18-12-2013, 18:57
Hmm jedyne co Ci moge w tym momencie poradzic, to jezeli miales jakiegokolwiek moda wplywajacego mocno na gameplay (jak mody bitewne, 2 turns per year itp) to mimo ze odznaczyles je w mod menagerze, to wywal je jeszcze z folderu data. Ja np majac close combat moda, nie moglem nawet gry wlaczyc, mimo ze moda mialem odznaczonego w menagrze, dopiero ktos dal takiego tipa na TWC, wyprobowalem i dziala. Moze i w tym wypadku pomoze.

marengo
18-12-2013, 20:04
Już się bałem że Dawid zaproponuje KLA usunięcie własnego moda, toż to świętokradztwo na które kary nie ma. :)

Ja znowu wyczytałem, że warto zrobić reinstall gry, a później zweryfikować jej pliki przez steam. Podobno pomaga też zmiana języka gry w trakcie tej procedury i powrót do ojczystego (to ostatnie pomogło 1, słownie: jednej osobie). Pozwolę sobie zacytować klasyka: "zagrzęźli my i czort karty rozdaje!' (Kazimierz Pawlak)

Tak to jest jak ktoś kupuje na allegro :lol:

No dobra, to nie było śmieszne, sam tam kupuję ;)

dawid621
18-12-2013, 20:58
Nie no jego mody akurat mysle ze nie powinny powodowac zadnych konfliktow ;)

Ekhm, tak w ogole co ma do tego wszystkiego kupowanie gry na allegro? :shock: Poza tym robienie weryfikacji po reinstalowaniu raczej IMO srednio ma sens.

marengo
18-12-2013, 21:20
Z allegro to był żart. Najgorzej, to tłumaczyć własne dowcipy...

Nie do końca jestem pewien skuteczności tego sposobu, Wujek Dobra Rada Marengo tylko stara się pomóc, lecz gdybym miał szukać sensu weryfikacji przez steam, to proponowałbym sprawdzanie w ten sposób prawidłowości pobrania gry i jej instalacji. Osiągnięcie 200% pewności, że cały ten proces przebiegł bez zakłóceń.

Kiedyś z ciekawości, po jednej z weryfikacji i pobraniu plików, zrobiłem zaraz następną i steam znowu pobrał kolejny plik. Ostrożność nigdy nie zawadzi.

dawid621
18-12-2013, 22:40
Ok z tym allegro to teraz zajarzylem ze piles do wczesniejszej rozmowy o tym ;)

Co do weryfikacji plikow to faktycznie, ile razy bym jej nie robil, zawsze pobiera pliczek nieco ponad 12 mb. Inna sprawa ze nic on nie daje :P

Gnejusz
19-12-2013, 18:21
Ja zapytam wprost - warto kupować ten DLC? Jest dopracowany, AI istnieje, komputer gra i trzyma się zasad czy jest to nadaj beta z piękną grafiką i niewykożystanym potencjałem?

Grogmir
19-12-2013, 18:22
Niedługo pojawi się nasza recenzja, na innych portalach pewnie też coś napiszą, wiec może warto poczekać. ;)

Tom_P
19-12-2013, 20:20
Nie podoba mi się twarz Cezara, i faktycznie wygląda jak 70 letni dziadek.

Ten z foty firmującej dodatek wcale nie zły - bywali już starsi

http://img43.imageshack.us/img43/2558/orx8.jpg

:D



Dziwna też sprawa bo po 4 czy tam 5 turach prawie wszyscy sąsiedzi wypowiedzieli mi wojnę(gram barbarzyńcami)

Niby we wczesnych kampaniach przed wielkim buntem Julek bił ich cześciami, tym nie mniej w takiej rozgrywce z AI byłoby to jeszcze gorsze a na pewno monotonne. A tak to przynajmniej w teorii dowódca Rzymian specjalnie się nie nudzi.

Ja osobiście pomimo chęci zagrania w ten dodatek wstrzymam się czekając na jakieś wydanie kolekcjonerskie z nim. W końcu kampania hiszpańska Wellingtona czy plemiona indiańskie też z czasem wydali w PL więc z tym będzie na bank tak samo ;)

Harry-Potter-TW
19-12-2013, 20:49
Mnie takie mini kampanie nie kręcą. Wolę big mapę. Ale pewnie kupię -75% ^^.

Grogmir
20-12-2013, 18:26
Zacząłem sobie czytać O Wojnie Galijskiej i fajnie, że w kampanii jest dużo cytatów z Cezara (np. przy opisie plemion po kliknięciu na miasta), dodaje to klimatu. ;)

Ituriel32
20-12-2013, 18:48
Zastanawiałem się czemu nie zaczęli od kampanii z Hannibalem. Niestety były to walki wodno-lądowe. A jak wiemy starcia statków wymagają jeszcze dużo pracy.

Gnejusz
22-12-2013, 08:36
A ja ponawiam pytanie - warto kupić to DLC? - Jest dopracowane, AI walczy, rozgrywka wciąga?
Podstawka to zwiedzania pięknej mapki, potem robudowa gospodarki i na samitkim końcu namiastka wojen, bez modów trzeba mieć zacięcie żeby dłużej pograć.

Husarz_PL
22-12-2013, 11:47
Mi się osobiście to DLC podoba, czekam jeszcze na moda z garnizonami, ale ogólnie to nie żałuję wydania pieniędzy. Niestety podczas oblężeń AI nadal kuleje (nie wiem jak to jest z Alezją bo jeszcze nie grałem). Rozgrywka jest dosyć przyjemna, chociaż Rzym jest dosyć monotonny i jak w podstawce łatwy w prowadzeniu (a gram na b.trudnym). Legionem Cezara bez problemu rozbijam armie 2-3x liczniejsze. Nowa mapa Galii jest moim zdaniem bardzo ładna. Polecam kupić, ale na pewno nie w cenie 60 zł.

Gnejusz
22-12-2013, 12:12
Czyli jesteś miło0śnikiem serii - ja też jestem, dziękuję Ci za Twoje słowa, przymierzam się do tego DLC a hamuje mnie niedopracowanie Rome 2. Czytałęm już, żę kolejne mody mogą wychodzić już pod Cezar w Galii analigicznie jak pod Kingdoms w MTW 2. 60 pln nie trzeba płacić - na STEAM widziałem już po 33,99, samo konto STEAM założyłem właśnie pod Shogun 2 i Rome 2. Kupię pewnie tego DLC, możę nawet jakieś mody fajne pod niego niebawem powstaną. Szkoda, żę nie potrafię zmienić balansu jednostek jak w MTW 2 bo Rzym jest mocno przegięty - korekta jest konieczna.

Ituriel32
22-12-2013, 14:15
Po grałem trochę Rzymem i Nerwiów, i bardzo szybko się znudziłem...
Wróciłem do dużej kampanii, na nowym paczu mam dużo więcej zabawy z jednostkami od protektoratów.

FireFighter
22-12-2013, 14:26
O co chodzi z tymi jednostkami od protektoratów?

Asuryan
22-12-2013, 14:46
W kampanii głównej po ostatnim patchu na terenie protektoratów można rekrutować ich jednostki... czyli np Egiptem jednostki Cypru, gdy będziesz miał armię na terenie wasala, Macedonią Aten, Kartaginą Libii i Nowej Kartaginy, etc... Teraz naprawdę zaczyna się opłacać opcja wasalizacji.

Co do dodatku znalazłem jak na razie jednego buga - splądrowanie nie powoduje zdobycia osady, tak jak kiedyś w głównej kampanii (w głównej któryś z patchów to poprawił, szkoda że w dodatku zrobili krok w tył).

Ituriel32
22-12-2013, 15:11
Tak na prawdę to się nie opłaca wasalizować wszystkiego jak leci.
Ponieważ dostajemy możliwość kupna tylko 3 (nie sprawdziłem czy wielkość wpływa na tą liczbę) losowych jednostek.
Rozchodzi się bardziej o urozmaicenie swoich oddziałów.

Vlad
22-12-2013, 18:41
I tak legioniści o ile dobrze nimi pokierować są najlepsi, choć dodając do ich flank falangi hoplitów? Armia niczym Mike Tyson.

P.S.W recenzjach pisali kiedyś że jednostki werbowane np. w afryce będą różniły się wyglądem z utworzonymi choćby w rzymskiej germanii... to był pic? bo nic takiego nie widać....

Sanvone
22-12-2013, 19:08
Co do dodatku znalazłem jak na razie jednego buga - splądrowanie nie powoduje zdobycia osady, tak jak kiedyś w głównej kampanii (w głównej któryś z patchów to poprawił, szkoda że w dodatku zrobili krok w tył). Jesteś pewien, że to bug ;)? Bo mi się wydaje, że to ficzer bo jeżeli chcemy prowadzić najazdy bez poszerzania swojej granicy to nie musimy już w kółko łupić i pozbywać się danej osady. + Na patchu 7 tak to wyglądało jak opisujesz to teraz w dodatku (grałem/sprawdzałem/wykorzystywałem do granic możliwości) :D
Pozdrawiam

Grogmir
23-12-2013, 12:56
viewtopic.php?f=579&t=14641 (http://forum.totalwar.org.pl/viewtopic.php?f=579&t=14641) zapraszam do lektury naszych recenzji Cezara w Galii. ;)

Asuryan
23-12-2013, 19:41
Jesteś pewien, że to bug ;)? Bo mi się wydaje, że to ficzer bo jeżeli chcemy prowadzić najazdy bez poszerzania swojej granicy to nie musimy już w kółko łupić i pozbywać się danej osady. + Na patchu 7 tak to wyglądało jak opisujesz to teraz w dodatku (grałem/sprawdzałem/wykorzystywałem do granic możliwości) :D
Tak, jestem pewien. Tak jak w dodatku, wyglądało to w kampanii głównej od samego początku, ale po którymś patchu Atenami w efekcie złupienia zająłem wrogą osadę wraz ze wszystkimi budynkami wymagającymi naprawy...

Sanvone
23-12-2013, 23:39
Jesteś pewien, że to bug ;)? Bo mi się wydaje, że to ficzer bo jeżeli chcemy prowadzić najazdy bez poszerzania swojej granicy to nie musimy już w kółko łupić i pozbywać się danej osady. + Na patchu 7 tak to wyglądało jak opisujesz to teraz w dodatku (grałem/sprawdzałem/wykorzystywałem do granic możliwości) :D
Tak, jestem pewien. Tak jak w dodatku, wyglądało to w kampanii głównej od samego początku, ale po którymś patchu Atenami w efekcie złupienia zająłem wrogą osadę wraz ze wszystkimi budynkami wymagającymi naprawy... Dziwne. Przez moment zastanawiałem się czy może to być wymuszone przez fakt braku obrońców w mieście ale pamiętam, że całkowicie puste osady po drugim-trzecim razie mogłem ponownie grabić choć dawało mi to 0 złota, a moje armie pozostawały koło osady, która nie zmieniała właściciela. To jest na patchu 7 Suebi. Jak dla mnie może tak zostać bo ułatwia życie (możesz co parę tur grabić tą samą osadę za ładne sumki i nie jesteś zmuszony do jej zajmowania).
Pozdrawiam

P.S - Chyba znalazłem odpowiedź, po przeoraniu całego oficjalnego forum opcją szukaj :D . To czy przejmiesz kontrolę po ograbieniu miasta zależy od tego jaką kulturą grasz. Z tego co ustaliłem tylko barbarzyńcy mają opcję: Sack (która nie daje im automatycznie kontroli nad miastem). Wszystkie cywilizowane rody mają opcje loot, która niestety (albo stety) daje im kontrolę nad ograbionym nabytkiem.

Husarz_PL
24-12-2013, 00:43
Nie jestem pewien czy dobrze zrozumiałem o czym mowa, ale możliwość plądrowania bez zdobywania osady mają tylko frakcje berbarzyńskie i patche tu nic nie zmieniają

Asuryan
26-12-2013, 12:49
No to w tym momencie już wszystko jasne :mrgreen: W tym przypadku grając barbarzyńcami faktycznie warto zostawić sobie jedną armię do łupienia jakiegoś bogatego miasta co kilka tur... dopóki nie zacznie się łapać przy tym za dużo niewolników.

Asaran
01-01-2014, 15:11
Wg mnie kampania jest świetnym komputerowym wcieleniem podboju Galii. Daje odczuć jakie problemy miał Cezar z wieloma plemionami w tamtym kresie. Niestety po podbiciu połowy krainy pozostałe niepodbite frakcje stają się nam bardziej wrogie (kara za ekspansję Rzymu). W sumie dosyć logiczne. Mam nadzieję, że nie będzie jak w Shogunie 2 - rozłam krainy, gdzie nagle wszystkie frakcje rzucają się na gracza jak urośnie zbyt w silę. To już mniej logiczne. Obecnie jestem po buncie Galów i próbuję podpić pozostałe krainy. Mimo, że nie jestem nowicjuszem w tej grze, idzie dosyć opornie.

Niestety parę błędów zostało po Rome 2 - oblężenia trochę kuleją, a płynność w starciach w bramie trochę spada. Gram na ustawieniach ultra. Tak czy inaczej dodatek dostarcza mi świetnej rozrywki, a o to przecież chodzi.

( ͡º ͜ʖ ͡º)
01-01-2014, 16:18
od strony technicznej dodatek jest o wiele lepszy od podstawki. pojawiło się w nim wiele nowych rzeczy które według mnie powinny się pojawić też w głównej kampanii, ale poza tym gra jest monotonna i strasznie uproszczona. mi się szybko znudziła

kauczuk999
03-01-2014, 10:29
czy rozwiazał może ktoś problem ze gra sie nie odpala pomimo tego, że w głownej kampanii sa dodatkowe nacje? wiesza sie przy uruchamianiu bez modów?

Sanvone
03-01-2014, 12:20
Pytanie do galijskich wymiataczy - czy w CiG można grać kampanie online?
Pozdrawiam

( ͡º ͜ʖ ͡º)
03-01-2014, 13:37
można

Asaran
04-01-2014, 10:06
od strony technicznej dodatek jest o wiele lepszy od podstawki. pojawiło się w nim wiele nowych rzeczy które według mnie powinny się pojawić też w głównej kampanii, ale poza tym gra jest monotonna i strasznie uproszczona. mi się szybko znudziła

Zazdroszczę z jednej strony. Ja nie mam tyle czasy by się nudzić. Tym bardziej w Rome 2. Tyle osób narzeka na AI ale mi parę razy dało popis. Mimo przewagi wojsk rzymskich nadrabiał ilością armii. Wiele razy ryzykowałem ściąganiem wojsk z drugiego końca imperium by podobijać kłopotliwe krainy. Niektóre uproszczenia są na plus wg mnie - nie ma oddziałów z jednej jednostki,i\ ale przydałoby się jakieś przemieszczanie zgrupowań bez dowódcy. Rozwój miast trzeba balansować, garnizony same tworzą się w miastach. No i nie ma magicznego spadku zadowolenia jak w Medieval 2, tutaj system jest bardziej klarowny.

Ja z gry jestem zadowolony. I tak ma mniej błędów niż Buggerfield 4 w którego także gram. Skyrim miał masę błędów, ale grało się i gra nadal wybornie.

Cezar w Galli mam nadzieję zapoczątkuje większe dlc dla typu - Aleksenader, Spartakus, Hannibal, Jerozolima -bunt Izraelitów. Źródło jest bogate.

przemoxdlol
04-01-2014, 10:53
Ogólnie w starożytności jest OGORMNY potencjał i można zrobić jeszcze wiele, wiele.... może CA to jeszcze nadrobi, a jak nie oni to zapewne moderzy :)

Gajusz Mariusz
04-01-2014, 12:21
Dokładnie- OGROMNY! Minikampanii można znaleźć od liku. Od (trochę naciągając) wojny trojańskiej po chociażby wojny markomańskie. Dodatek do jedynki właściwie przesunął granice do wczesnego średniowiecza...

Vorenus
10-01-2014, 15:59
czy bedzie wogóle jakies spolszczenie do Cezar w Galii ???

tusek21
10-01-2014, 16:20
Zainstaluj mod Divide Et Impera i spolszczenie do niego, po tym zabiegu dodatek powinien byc po polsku.

( ͡º ͜ʖ ͡º)
10-01-2014, 16:34
czy bedzie wogóle jakies spolszczenie do Cezar w Galii ???

Język dodatku jest taki sam jak w podstawce. wejdź w bibliotekę, właściwości rome 2, i w zakładce "język" ustaw język polski

Ituriel32
19-01-2014, 15:07
A ja buga załapałem. Podczas kampanii Germanami nie mogłem podejmować decyzji w wydarzeniach. Po kliknięciu na panel frakcji chowały mi się wszystkie menusy, wracały po wciśnięciu esc.

fifa91
24-01-2014, 11:18
Cezar w Gali który wszedł z nowym patchem jest darmowy?

Samick
24-01-2014, 11:38
Nie rozumiecie, że robicie burdel na forum zadając pytania tam gdzie nie trzeba? Przecież wystarczy wejść we właściwości Romka w oknie steam, zakładka DLC i nas przekierowuje do sklepu albo wejść do sklepu i wpisać interesującą nas nazwę i mamy odpowiedź. Czy szukanie odpowiedzi jest aż takie trudne?

Pampa
25-01-2014, 05:57
Nawet nie trzeba na steam wchodzić, wystarczy w google wklepać :roll: zresztą, kiedy to ostatnio byliśmy uraczeni darmowym DLC? Zwłaszcza że to DLC o którym tu mowa nie miało prawa być za darmo bo za dużo dodaje. Tak na logikę.

fifa91
25-01-2014, 10:23
Chodziło mi tylko o to że z nowym patchem pojawił mi się Cezar i chciałem się tylko dowiedzieć czy jest za darmo czy nie!

Pampa
25-01-2014, 10:57
Dobra, tylko że Ty zadajesz bezsensowne pytania które można sobie wygooglować w ciągu 2 minut zamiast zaśmiecać forum. W kampanii Cezar pojawia się ale nie jako dziadek tylko jeden z generałów. No chyba że chodzi Ci o zielone tło. Zresztą nieważne. Dobra koniec offtopa. Dlatego podzielę się tym że barbarzyńcami się fajnie gra, tylko że tam na północy to chyba w ogóle dróg nie ma, bo moje armie ledwo ledwo się przemieszczają :mrgreen:

Ituriel32
25-01-2014, 20:52
Ja dziś niestety się zdziwiłem. Grałem sobie galami, podbiłem dół mapy. Zająłem ostatnie miasto czerwonych, i w następnej turze wyświetlił się komunikat że Cezar się nie poddaje. Niestety moja Genua przeszła na stronę Rzymu + około 20 słupków wokół niej. Taka mała wojna domowa. :?
Na tym zakończyłem swoją kampanie.

Gajusz Mariusz
24-04-2014, 18:02
Zakupiłem wreszcie CiG, planuję w długi weekend zacząć walkę. Jeszcze nie wiem jaką nacją wystartuję, ale chyba jednak Rzymem. Bardzo mnie cieszy odblokowanie Galatów na dużej kampanii. Wokół morze Hellenów. To musi być wyzwanie.:cool:

Ituriel32
24-04-2014, 18:22
I jest :).
Choć sama CiG jest mało ciekawy. Najlepiej zacząć Rzymem później Arwenami, a na pozostałe zabraknie ci najprawdopodobniej chęci. Odradzam przechodzenie go raz po raz inną nacją.

( ͡º ͜ʖ ͡º)
24-04-2014, 19:57
Arwernami na pewno jest najspokojniej ze wzgldu na bonus do stosunków z galami. Większość frakcji w tej kampanii to galowie więc bardzo łatwo można robić konfederacje. Rzym ma najmocniejsze wojska ale każdą prowincję którą podbijasz musisz romanizować, ciężej jest utrzymać poziom ładu w osadach. Najciężej chyba gra się swebami.

mackoff
27-04-2014, 16:42
Kampanie DLC Cezar w Galii zaczynam po raz trzeci - dwa razy już przegrałem kompletnie na poziomie legendarnym grając Rzymem - teraz próbuje na bardzo trudnym.

Chce ją przejść aby zacząć grać w Hanibala (nie lubię nieskończonych tematów) i bardzo pozytywnie zaskakuje mnie ta gra jeżeli chodzi o poziom trudności - naprawdę ciężko jest ją wygrać Rzymem.

Gajusz Mariusz
08-05-2014, 10:01
Ok, w weekend zacząłem kampanię Rzymem. Zacznę po swojemu-metodycznie, bez ofensywy na hurrraaaaa :). Wybrałem poziom trudny by się rozejrzeć co i jak.

Gajusz Mariusz
01-06-2014, 10:18
No i zdobyłem wszystkie regiony w południowym pasie wzdłuż M. Śródziemnego. A nawet ostatnio spotkała mnie niespodzianka. Ostatni reprezentant Massalii w postaci okrętu z 12 ludźmi na pokładzie został dopadnięty przez moją flotę i ... pierwszy raz na moich oczach (w bitwie morskiej) uciekł na ląd... . Tam go dopadłem, choć się sporo nabiegałem. 12 ludzi, 12 zabitych. Mówię, jednej nacji mniej. I co? I okazało się że ... uciekli, mając na pokładzie... 14 ludzi:eek:. Ten numer akurat jest mi znany od miesięcy, więc drugi raz go dopadłem (na szczęście był ciągle w moim zasięgu) i stoczyłem drugi raz bitwę z "nieumarłymi":D. Znowu 14 ludzi-14 zabitych. I co? Nie;), na szczęście tym razem AI potwierdziło odejście tych ludzi (a co za tym idzie-całej nacji Massalii) na wieczną wachtę.

Gajusz Mariusz
05-06-2014, 15:21
Pierwszy raz gram tą kampanię, więc czy to normalne że wybucha powstanie galijskie w regionach gdzie mam poziom zadowolenia całkiem znośny (co najmniej 20 w plusie)? Tych poniżej nie mam, bo nie ganiam byle zdobyć, tylko konsolidować zdobycze. Wybuch mi nie przeszkadza, bo lubię kłopoty (oczywiście gdy mam w ręku "argumenty" w odpowiedzi :P), tylko po prostu mnie zaskoczył ten bunt.

Chaak
05-06-2014, 17:01
Te bunty to chyba zamiennik wojny domowej.

edit:
Jak sobie radzą w multi Nerwiowie, Bojowie i Galatowie (tzn. czy mają jakieś szczególnie warte uwagi oddziały w porównaniu do innych barbarzyńców)? Arwenami gra mi się całkiem nieźle, bo mają najbogatszy wybór jednostek z Galów i zastanawiam się jak tam z resztą plemion, a nie specjalnie chce mi się wszystko sprawdzać.

Gajusz Mariusz
07-06-2014, 08:25
I po buncie:P. Strasznie podoba mi się podział tur na pory roku które faktycznie wpływają na warunki kampanii w polu. Mimo że ostrożnie trzymając się dróg można bez strat dalej prowadzić ofensywę, ale dla mnie liczy się spokój na tyłach i w miesiącach zimowych legiony mam na leżach zimowych. Jak na razie bardzo dopbrze mi się gra w tą mini kampanię.

Asuryan
07-06-2014, 15:45
To raz, dwa można w końcu zacząć utożsamiać się z generałami i agentami :D No i specjalni wodzowie dla każdej nacji, też są fajnym smaczkiem.

Gajusz Mariusz
07-06-2014, 20:10
Tak, w końcu mogę sobie pozwolić na zapamiętywanie agentów. To jest wielki plus tej kampanii ( w Hannibalu pewnie jest podobnie, mniemam). :ok: Marek Antoniusz był zawsze moim faworytem, mimo wielu historycznie zaprzepaszczonych szans!

Gajusz Mariusz
20-06-2014, 13:55
Zwyciężyłem na polu militarnym, ale na tyle podoba mi się uziemienie legionów w zimie na leżach i garnizonach (i utrudnienie w odpieraniu uderzeń Galów), że pogram do ostatecznego zdobycia mapy :D.

fifa91
22-06-2014, 13:45
Steam klucz wysyła na maila?

Arroyo
22-06-2014, 13:58
Jak przez np. Allegro kupujesz, to tak. Jeśli bezpośrednio przez Steam, to Ci się przypisuje już do Twojego konta.

Gajusz Mariusz
01-07-2014, 13:31
I po kampanii!:). Ostatnich Belgów dopadłem na wodach kanału i mapa moja (nawet w międzyczasie wybiłem podległych mi Konfederatów germańskich - czyż Roma nie łamała traktaty gdy jej tak pasowało?:P) W odróżnieniu od kampanii głównej zauważyłem że po tym jak w pewnym momencie wszystkie pozostałe na mapie odłamy Celtów się na mnie rzuciły i odparłem krwawo ten atak, w sytuacji bez wyjścia, poszczególne nacje z biegiem tur, będąc pod ścianą same mi składały propozycję pokoju i protektoratu! Albo w międzyczasie któryś patch coś zmienił, albo tak jest w CiG. W kampanii głównej chcąc mieć jakiś lud pod sobą (taki ze mnie humanista:devil:), gdy ten miał ostatni region, praktycznie bez wojsk, oblężony przez moją armię w wiosce bez murów - chyba każdy wolał iść w ślady Masady...:crazy:. Trochę to irytujące gdy chcesz nakarmić żebraka, ale każdy z nich okazuje się ascetą... Jakieś wybrane nacje bym zrozumiał (Sparta, jacyś Germanie), ale dotyczy to nacji od A do Z. No teraz troche odpoczynku od Romka, wakacje!

( ͡º ͜ʖ ͡º)
01-07-2014, 20:00
@UP
Jak grałem kampanie single na legendarnym poziomie to dosyć często udawało mi się podporządkować inną frakcję drogą dyplomacji. Nie wiem czy patche tego nie zmieniły ale pamiętam, że już w pierwszej turze można zrobić satrapię z kapadocji, grając selucydami i z kedarów, grając egiptem. Można było nawet wyciągnąć od nich dosyć dużo kasy za coś takiego.

Gajusz Mariusz
01-07-2014, 20:20
Tak, może nieprecyzyjnie napisałem w czym rzecz. To nie tak że nie spotykałem się z sytuacjami protektoratu na moją korzyść. Ale nigdy w kampanii na legendzie i b.trudnej, gdy taką nację przypieram do muru. Zawsze wybierają Termopile... Jak masz inaczej, może nam AI inaczej wybiera poziom irytacji, bo nie trudności jak sam piszesz o singlu.

Asuryan
01-07-2014, 20:28
Tak, w końcu mogę sobie pozwolić na zapamiętywanie agentów. To jest wielki plus tej kampanii ( w Hannibalu pewnie jest podobnie, mniemam).
W Hannibalu jest z tym gorzej. Tam rok trwa 12 tur, a nie 24 jak w Cezarze.

Gajusz Mariusz
01-07-2014, 20:33
No ale i tak kilkanaście razy więcej tur mamy go na mapie! (z reguły...:P), niestety HatG u mnie brak...:(

Arroyo
27-07-2014, 11:35
W końcu zaopatrzyłem się w własną legalną kopię Cezara w Galii. Pora więc poprowadzić Nerwiów ku zwycięstwu. Jakieś porady odnośnie początku gry?

mackoff
04-08-2014, 19:48
W końcu zaopatrzyłem się w własną legalną kopię Cezara w Galii. Pora więc poprowadzić Nerwiów ku zwycięstwu. Jakieś porady odnośnie początku gry?

Ja mam jedną a już 3 raz gram w CwG.

Moim zdaniem z racji charakterystyki mapy dobrze jest podbić jedną z jej bocznych krawędzi - zachodnią lub wschodnią.

Tak po raz trzeci zagrałem Rzymem i nareszcie udało mi się osiągnąć jakiś dłuższy efekt przewagi nad zjednoczonymi już całkowicie przeciwko mnie plemionami barbarzyńców.

W przypadku gry Nerwiami nie wiem czy nie najlepiej byłoby podbić Germanów i tam w północno-wschodnim rogu mapy (nomen-omen najbliżej ziem dzisiejszej Polski :) zorganizować sobie rolniczo-gorpodarcze cetrum swojego imperium.

Taka podstawa powinna dać Ci możliwości do dalszego podboju na zachód i południe.

Chaak
24-08-2014, 18:18
Dzisiaj udało mi się, w końcu, dociągnąć do końca kampanię w CiG. W porównaniu do HatG wypada słabiutko. Do końca miałem nadzieję, że coś odmieni tą monotonię, ale się nie doczekałem. Cały czas, od pierwszej do ostatniej tury, bijemy Celtów. Do tego mamy już legionistów, więc armie barbarzyńskie padają wyjątkowo szybko. Myślałem, że zdarzenia ze skryptów dadzą coś fajnego, ale wpadło tylko kilka bonusowych armii galijskich...

mackoff
25-08-2014, 09:10
Dzisiaj udało mi się, w końcu, dociągnąć do końca kampanię w CiG. W porównaniu do HatG wypada słabiutko. Do końca miałem nadzieję, że coś odmieni tą monotonię, ale się nie doczekałem. Cały czas, od pierwszej do ostatniej tury, bijemy Celtów. Do tego mamy już legionistów, więc armie barbarzyńskie padają wyjątkowo szybko. Myślałem, że zdarzenia ze skryptów dadzą coś fajnego, ale wpadło tylko kilka bonusowych armii galijskich...

Szacun dla Ciebie - serio.

Ja próbuje już 3 raz Rzymem w CiG i niestety za każdym razem dostaje po dupie od tych Celtów - mimo tego że jak zauważyłeś od początku mam legionistów...

Najtrudniejsza jest dla mnie już ostatnia część kampanii kiedy to wszystkie plemiona celtyckie jednoczą się przeciw Tobie.

smooqu
25-11-2014, 19:13
http://lowcygier.pl/bundle/humble-sega-bundle/

Cezar w Galii za dolara :D

creator
02-12-2014, 16:13
Też ciężko mi przychodzi gra w tej kampanii. Dwa plemiona stały się bardzo silne. Ja jestem 2 albo 3 w tej trojce. NIe wiem czy uda mi sie kupic sojusz wojskowy.

maryjan1001
29-01-2015, 09:53
Panowie, czy w CiG występuje wojna domowa?Pytam ponieważ poparcie dla Cezara wzrosło do 87% i nie wiem czy interweniować?
p.s. CiG kupiłem na Allegro za 12pln.

Samick
29-01-2015, 10:18
Nie.

Arroyo
29-01-2015, 10:27
W DLC Cezara w Galii i Hannibala u Bram ani razu nie było u mnie wojny domowej, także popieram przedmówcę :)

FireFighter
29-01-2015, 11:25
W Cezar w Galii jeśli gramy Rzymem zamiast wojny domowej mamy coś w stylu buntu galów (pojawiają się nowe armie dla wroga) i analogicznie jeśli gramy inną frakcją

Chaak
29-01-2015, 11:28
Jednak te bunty nie mają nic wspólnego z poparciem naszej frakcji, tylko postępem paska imperium. W tej kampanii można odpuścić zabawy w politykę bez większych konsekwencji.

Samick
29-01-2015, 14:37
A i ten bunt Galów nie jest taki straszny jakby mogło się wydawać.

FireFighter
29-01-2015, 15:05
U mnie pojawiła się tylko jedna wroga armia.. ciekawe czy to jakiś bug nie był :)

Chaak
29-01-2015, 15:09
Może być, bo u mnie pół mapy zalali:D. Ewentualnie są jakieś czynniki decydujące o sile buntu, ale ja nie mam o nich pojęcia.

Gajusz Mariusz
29-01-2015, 15:36
U mnie też uderzyli w miarę silnie, ale jak tylko śnieg ustąpił podjąłem udaną kontrofensywę w ciągu jednego sezonu. Drugiego buntu nie miałem. Albo nie zdążyli. Tak czy inaczej, chyba moja najfajniejsza kampania w całym Romku.

Chaak
29-01-2015, 15:54
Mnie strasznie nudziła, zwłaszcza monotonia przeciwników. Do tego Cezarem nie powalczyłem za dużo, bo jakoś mi utknął na wschodzie i moim najlepszym dowódcą był Antoniusz, a Julek chyba dopiero na trzecie miejsce się załapał. W HatG grało mi się dużo lepiej.

Arroyo
19-02-2015, 08:41
Witam. Mam problem odnośnie gry Rzymem w tej kampanii. Jakimś cudem natknąłem się w grze na to, że Rzym nie może mieć Kohort Evocati, Orlej Kohorty i Pretorian, a może mieć max Legionistów Weteranów. W co lepiej inwestować w armii w tej kampanii? W armię regularną czy w siły pomocnicze?

Samick
19-02-2015, 10:54
Zmontuj dwa porządne legiony (i nie muszą być weterani, zwykli wystarczają) i jeden pomocniczy. Dwoma podbijaj, pomocniczym stabilizuj. Dopomagaj sobie armią agentów i wsio budiet haraszo.

Jan z Czarnolasu
10-07-2015, 00:15
Nie lubię się uczyć nowego interfejsu i eksperymentować z budynkami, po to aby jak już będę wiedział co warto budować zaczynać od nowa, więc zapytam.

Jaką politykę ekonomiczną w tej kampanii proponujecie? Jak rozwijać prowincje? Mam na myśli początek (20 tur) gdy obszar pod kontrolą jest skromny. Kwestie militarne nie są przedmiotem mojego zainteresowania.

Czy kampania na very hard/very hard jest wymagająca? Generalnie lubię takie gry, w których dostaje w dupę, a nad zwycięstwem trzeba się napracować. Sprawiają mi największą przyjemność.


Czy warto włączyć mroczny tryb i czy da się go wyłączyć w trakcie jak się znudzi?

Samick
10-07-2015, 00:58
Jaką politykę ekonomiczną w tej kampanii proponujecie? Jak rozwijać prowincje? Mam na myśli początek (20 tur) gdy obszar pod kontrolą jest skromny.

Kim grasz?


Czy kampania na very hard/very hard jest wymagająca? Generalnie lubię takie gry, w których dostaje w dupę, a nad zwycięstwem trzeba się napracować.

Kwestia względna.


Czy warto włączyć mroczny tryb i czy da się go wyłączyć w trakcie jak się znudzi?

Co to za "mroczny tryb"?

( ͡º ͜ʖ ͡º)
10-07-2015, 01:21
@UPUP
Przede wszystkim wypadałoby sprecyzować którą frakcją chcesz grać.

Jaką politykę ekonomiczną w tej kampanii proponujecie? Jak rozwijać prowincje? Mam na myśli początek (20 tur) gdy obszar pod kontrolą jest skromny.
Najważniejsze jest zadowolenie, a na zadowolenie największy wpływ ma kultura, więc to na niej trzeba się skupić, jeżeli masz już dodatni przyrost zadowolenia to w każdej kampanii, każdą frakcją, najbardziej opłaca się iść w przemysł. Konkretne budynki zależą od frakcji.

Czy kampania na very hard/very hard jest wymagająca?
Nie jest.

Generalnie lubię takie gry, w których dostaje w dupę, a nad zwycięstwem trzeba się napracować. Sprawiają mi największą przyjemność.
Więc polecam Swebów w tej kampanii.

Czy warto włączyć mroczny tryb
Nie warto.

mackoff
10-07-2015, 16:18
@UPUP

Nie jest.



Ja mam odmienne zdanie - jak już pisałem tu gdzies parokrotnie zaczynałem Cezarem 3 razy i za każdym razem porażka - nawet na poziomie trudnym.

Jan z Czarnolasu
11-07-2015, 10:16
Rzymem.

łatwo czy trudno... nigdy nie lołduje, co mocno utrudnia grę :)

Gajusz Mariusz
07-02-2018, 09:50
Po lekturze https://bihuw.files.wordpress.com/2015/04/m-n-faszcza-kampania-okladka.jpg wzięło mnie na kampanię Swebami. Ktoś nimi grał w tym dodatku? Jakieś porady? :cool:

szwejk
07-02-2018, 15:58
Gram, co prawda, Cezarem, ale Swebowie nieźle mi się dali we znaki. Na początku trzeba wykorzystać przewagę liczebną nad Rzymianami. Zauważyłem też, że zimą Rzym ponosi większe straty marszowe, to sugeruje kampanię zimową Swebów przeciw niemu:cool:

Gajusz Mariusz
07-02-2018, 22:33
Dokładnie taki mam zamiar. Na ile można - wzmocnić się do momentu bezpośredniego sąsiedztwa z Rzymem (bo zapewne Rzym bardzo szybko będzie się rozrastał) i gdy uzbieram 3 pełne armie uderzyć dwoma na "zniewieściałych italiańców znad Tybru", trzecią zostawiając dla "zdradzieckich Celtów" :devil: Potem wszystko w rękach berserkerów :cool: i elastycznego reagowania stosownie do sytuacji. ;) No to teraz tylko znaleźć czas :hmm:

Gajusz Mariusz
08-03-2018, 21:15
No i zrobiłem tak jak pisałem. Później nawet dosyć łatwo wykończyłem Rzym, więcej roboty było z powstaniem galijskim no i na koniec jak w TW S2 - cała pozostała mapa na mnie :P Dziwne, filmik kończący kampanię był, ale achievka nie odblokowana. Dołączyła do tych kilku które są dla mnie zablokowane na amen np obrona obozu mimo że zrobiłem to setki razy. Na szczęście nie gram dla posiadania achievek tylko dla przyjemności. Do tej pory bitwy historyczne u mnie leżą i czekają aż się zmobilizuję :confused:

Ogólnie kampanię Swebami polecam w CiG.

Noyan
26-10-2020, 17:45
Witam i zapraszam na jutrzejszy stream z Cezara w Galii na legendarnym :D *START O 17:00*
https://www.youtube.com/watch?v=BuiuLXLqKlk&ab_channel=FS_Noyan

Pan Toranaga
23-02-2022, 20:57
Czy w tym dodatku do Rome jest w ogóle jakaś możliwość zawarcia małżeństwa???