PDA

Zobacz pełną wersję : Hearts of Iron IV



Ensis
23-01-2014, 19:44
Hearts of Iron IV ZAPOWIEDZIANY!
[youtube:1pliauir]https://www.youtube.com/watch?v=Q1bvX2-XrAQ[/youtube:1pliauir]

preussen6
23-01-2014, 19:45
Fajnie, że się nie lenią i nowe Hearts of Iron robią.

chudolf
19-02-2014, 17:59
Tak, trzeba im przyznać, że ciągle coś robią. Brawo Paradox. Nie mogę się doczekać już

szwejk
20-02-2014, 09:09
Mam tylko nadzieję, że dadzą do czwórki bardziej intuicyjny interfejs i uproszczą parę przekombinowanych rzeczy...

adriankowaty
20-02-2014, 15:18
Ja tam nie zamierzam kupować HoI... bo mnie ta epoka kompletnie nie interesuje. Ale czekam na nową odsłonę EU:Rome

Salvo
24-02-2014, 08:37
Mam tylko nadzieję, że dadzą do czwórki bardziej intuicyjny interfejs i uproszczą parę przekombinowanych rzeczy...
http://www.matchstickeyes.com/2014/02/21/hearts-of-iron-iv-qa-with-dan-lind/
Tak będzie...
Nie wiem czy się cieszyć, czy nie...
Mają połączyć najlepszecechy dwójki i trójki, mają uprościć rozgrywkę, mają przygotować ai do niehistorycznych zagrań...

Uproszczenie mało mnie interesuje, w trójce właśnie ta złożoność czyniła ją grą unikatową. Boję się, że będzie mniejsza ilość prowincji :( Niehistoryczność ai też mnie nie interesuje - nie mam nic przeciwko jeśli zmieniamy historię, ale jestem zdania, że bez mocnej ingerencji gracza wszystko powinno przebiegać mniej/więcej torami historycznymi. Dojdzie jeszcze do sytuacji podobnych do EU4, gdzie np.Austria w 100% przypadkównie dziedziczy Węgier i Czech :/

Grunt, że trójki niktmi nie odbierze, a tą część uważam za w pełni kompletną i najlepszą jaka dotąd wyszła od Paradoxów :)

Gaius Julius
26-02-2014, 12:34
oj czekam również... mam też nadzieję, że po wojnie dadzą trochę dłużej pograć :)

Salvo
26-02-2014, 16:42
W to akurat wątpię. Raz, że to dobry materiał na DLC, dwa że wychodzi East vs. West.

Salvo
04-03-2014, 09:09
http://news.softpedia.com/news/Exclusive-Hearts-of-Iron-IV-Interview-with-Project-Lead-Dan-Lind-430287.shtml

Poniżej dwa najciekawsze fragmenty - brzmi super :)
[spoiler:31jkdxo8]
Hearts of Iron IV introduces two new concepts: Production Lines and Equipment, such as a Tiger tank or a P-51 Mustang fighter. A production line is a collection of factories set up to produce a specific equipment type. The more of a specific piece of equipment it builds, the more efficient it gets and the more quickly these units will get to the front as reinforcements or new divisions.

The tricky bit is that switching a production line over from, say, a Panzer III to a Panzer IV tank requires changes that drastically reduce the effectiveness of the line. New tanks mean new tools and new parts.

Players will therefore be faced with a lot of tough decisions on whether or when to switch over their factories to a shiny new model or keep producing masses of equipment from their already optimized production lines. Historically, the Germans tended to switch their tank versions much more frequently than the Soviets, for example. So you had masses of T-34s facing a wide range of German armor that was powerful but not efficiently made.

-------------------

Yes, in a way. They won't be exactly like Hearts of Iron II tech teams which were hard to balance and tended to favor large countries heavily and restrict player freedom. We call them Research Teams this time around and they will focus more around trade-offs in research as well as providing cool historical flavor.[/spoiler:31jkdxo8]

szwejk
05-03-2014, 07:23
Przestawianie linii produkcyjnych... Miałoby to sens, gdyby JAKOŚĆ uzbrojenia w ISTOTNY sposób wpływała na wynik starć. Np. przy wyrównanych stosunkach ilościowych.

Salvo
08-03-2014, 14:42
Będzie miała!
Zapraszam do lektury ;)
http://forum.paradoxplaza.com/forum/content.php?1854-Hearts-of-Iron-IV-Development-Diary-2-The-Tools-of-War&s=fb00cd088f421d2d56793051d1912b07

Pop517
15-07-2014, 00:12
http://forum.paradoxplaza.com/forum/content.php?1942-Hearts-of-Iron-IV-Developer-Diary-7-Air-Combat
dev diary 7

Ensis
11-08-2014, 20:50
Hearts of Iron IV Gameplay Reveal - Banned at GAMESCOM 2014 :
https://www.youtube.com/watch?v=yzQYtRvVHhU

Hannibal Barkas
14-09-2014, 10:36
https://eufigames.com/hearts-of-iron-iv-developer-diary-9-technologie-lotnicze/

odi.profanum
04-10-2014, 01:00
W sumei rozwój samolotu - przynajmniej po lekturze "Na uśpionych lotniskach" Solonina, to przede wszystkim był rozwój silników lotniczych i ich mocy - chociażby przykłady Me 109. Wydaje mi się, że pomysł opracowywania samych samolotów, jest nietrafiony. Tutaj akurat dobrze wyglądało opracowywanie modułów - jak chociażby w modzie Black Ice.

Hannibal Barkas
10-11-2014, 21:59
https://eufigames.com/hearts-of-iron-iv-developer-diary-10-mapa-i-grafika/

Dagorad
10-11-2014, 22:58
Bida z nędzą. Prowincje dobre może na CK czy EU ale nie HoI. Liczyłem na pewne ułatwienie w stosunku do HoI 3 żeby zlikwidować zbytnią klikaninę ale z drugiej strony miałem nadzieję że może w ogóle zrezygnują z prowincji i wprowadzą dynamiczną zmianę granic. To co pokazali niezbyt zachęca kogoś kto chciałby zagrać w miarę porządną grę o II wś, już mody do CK2 dają większe możliwości manewrowania na mapie. No i jeżeli chciałbym pograć w grę o nawalaniu się 2 armii to nie wybiorę gry na jeden konflikt. Zresztą gra na jeden konflikt a granice prowincji wzięte z kosmosu.

"W HoI4 chcemy, by postacie żołnierzy i czołgi były tak dobre, jak to możliwe, jako że są kluczowymi elementami na mapie."

To jest nawet zabawne. Nawet jeżeli uznamy zasadność ich priorytetów to czym się oni niby chwalą? Modelem żołnierza? Przecież w pierwszym lepszym RPG znajdziemy bardziej zaawansowany model postaci, o ich ilości czy użyteczności nie wspominając.

Zresztą cała warstwa graficzna niczym nie zachwyca, wręcz odrzuca. Tekstury wyglądają jak z jakiejś starej gry. Za to jest pewien związek z Rome II, paskudna Delta Nilu.

adriankowaty
11-11-2014, 09:01
Ja tam nie narzekam. Może nawet kupię (choć Zweite WK mnie mało interesuje), ale nie od razu. Po numerze z R2 wolę być ostrożniejszy. To, co mi się już podoba, to pomysł z modyfikowaniem samolotów, może stworzą taki system i dla jednostek?

Hannibal Barkas
11-11-2014, 12:19
Gry Paradox'u nigdy graficznie super nie były ale liczyło się to coś czego nie mają chłopaki z CA, pomysłowość w odtwarzaniu realiów świetny model ekonomiczny, społeczny

Dagorad
11-11-2014, 15:53
Gry Paradox'u nigdy graficznie super nie były ale liczyło się to coś czego nie mają chłopaki z CA, pomysłowość w odtwarzaniu realiów świetny model ekonomiczny, społeczny

Przecież jedyny w miarę porządny model ekonomiczny czy społeczny jest w Victorii. W pozostałych grach pod tymi względami jest bardzo biednie i gry CA w tej kwestii nie odstają od Paradoxowych. Realia świata podobnie, w obu seriach twórcy dają swoją wizję tworząc grę jedynie inspirującą się danymi czasami. HoI IV pod względem realiów jak widać cofa się do HoI II.

Defil
11-11-2014, 18:35
Tylko że taki romek 2 (który po patchach przewyższa poprzednie części w omawianej tu społeczno-gospodarczej) biednie wygląda przy takim EU1. Więc nie wiem skąd takie dość śmiałe: "nie odstaje". Chyba, że kolega zatrzymał się na jedyneczce. :)

Dagorad
11-11-2014, 22:35
Nie widziałem jedyneczki na oczy. A to że nie odstaje zbytnio śmiałe nie jest. Jeżeli jesteśmy przy EU to przecież w 4 całe społeczeństwo to kwestia jednej kultury i religii na prowincję i kilku decyzji/eventów mogących zmienić ten stan. Do tego dochodzą tylko bunty, a właściwie jeden ich rodzaj różniący się nazwą. W Total Warach też to mamy, w Rome II dużo nie grałem więc porównam do Medka II. Mamy więc w nim różne religie w prowincji, brak kultury ale to akurat nawet pasuje do realiów (to co jest w EU to jakaś totalna abstrakcja idąca raczej na minus). Są bunty wynikające z konkretnego niezadowolenia w prowincji. Rozbójnicy "psujący" handel i kwestia odległości od stolicy. Więc nie widzę tej przewagi gier Paradoxu (poza Victoriami) w tej kwestii, HoI w ogóle jest w tej kwestii bardzo biedne. Jeżeli uwzględnimy "realia" to w ogóle EU4 strzela sobie w stopę tym system punktów administracji zmieniających kulturę w prowincji i pokazuje to czym naprawdę jest. Platformą do pogrania sobie państwami o historycznych nazwach i tyle, bez żadnego silenia się na jakieś wierne odwzorowywanie historii. Problem niestety jest w przypadku HoI jako że ta gra siłą rzeczy dotyczy jednej konkretnej wojny, tu nie gra się jakimiś tam Niemcami różniącymi się od Polski kolorami, flagą i bonusami tylko konkretnym państwem z konkretnymi przywódcami, problemami, możliwościami itd. a przynajmniej tak powinno być bo jak pokazują poprzednie tytuły AI w przypadku ahistorycznej rozgrywki w praktyce nie istnieje.

Defil
12-11-2014, 12:16
Nie widziałem jedyneczki na oczy. A to że nie odstaje zbytnio śmiałe nie jest. Jeżeli jesteśmy przy EU to przecież w 4 całe społeczeństwo to kwestia jednej kultury i religii na prowincję i kilku decyzji/eventów mogących zmienić ten stan. Do tego dochodzą tylko bunty, a właściwie jeden ich rodzaj różniący się nazwą. W Total Warach też to mamy, w Rome II dużo nie grałem więc porównam do Medka II. Mamy więc w nim różne religie w prowincji, brak kultury ale to akurat nawet pasuje do realiów (to co jest w EU to jakaś totalna abstrakcja idąca raczej na minus). Są bunty wynikające z konkretnego niezadowolenia w prowincji. Rozbójnicy "psujący" handel i kwestia odległości od stolicy. Więc nie widzę tej przewagi gier Paradoxu (poza Victoriami) w tej kwestii, HoI w ogóle jest w tej kwestii bardzo biedne.

To nie wiesz co piszesz. W Eu bunty, które różnią się nazwą, a w TW to są bunty z konkretnego niezadowolenia... W przypadku TW to jest tak jak w EU ten sam bunt. Bo nie wiem czym bunt ma się różnić od buntu. W EU od czasów jedynki, której nie widziałeś, bunty były różne: kulturowy, wyznaniowy albo zależny od polityki wewnętrznej.

Bo kultura w średniowieczu czy starożytności miała minimalne znaczenie dla funkcjonowania państwa... Radzę przemyśleć takie wyrażenie raz jeszcze.

Bo buntownicy w EU nie psują handlu i nie ograniczają dochodów?

Sam widzisz, że w EU4 w prowincji możesz mieć kulturę i religię, a w TW tylko religię i co z tego, że rozbitą, skoro dopiero od S2 jest realna szansa na wykorzystanie tego na szerszą skalę?


Jeżeli uwzględnimy "realia" to w ogóle EU4 strzela sobie w stopę tym system punktów administracji zmieniających kulturę w prowincji i pokazuje to czym naprawdę jest. Platformą do pogrania sobie państwami o historycznych nazwach i tyle, bez żadnego silenia się na jakieś wierne odwzorowywanie historii. Problem niestety jest w przypadku HoI jako że ta gra siłą rzeczy dotyczy jednej konkretnej wojny, tu nie gra się jakimiś tam Niemcami różniącymi się od Polski kolorami, flagą i bonusami tylko konkretnym państwem z konkretnymi przywódcami, problemami, możliwościami itd. a przynajmniej tak powinno być bo jak pokazują poprzednie tytuły AI w przypadku ahistorycznej rozgrywki w praktyce nie istnieje.

Widzę, że nie grałeś w jedyneczkę, bo w tam takich rzeczy nie było. Poza tym TW w podobny sposób sobie strzela w stopę, bo można prowincję nawrócić religijnie/kulturowo i trwa to tak samo długo jak w EU. Tylko, że w TW to nic nie kosztuje, a w EU4 kosztuje sporo, bo powoduje wydanie 100 i więcej punktów nie administracji a dyplomatycznych do konwersji kulturowej. Administracyjne służą do tworzenia prowincji rdzennych (core'ów). Wydanie 100 czy 200 punktów to nie takie hop siup, to w końcu 1/5-1/3 do kolejnego poziomu w rozwoju.

Oczywiście, że gry Paradoxu czy CA są do pogrania państwami o historycznych nazwach, zgadzam się z Tobą, oczekiwanie czegoś więcej to czysta głupota. Poza tym kto by chciał grać w grę, w której cokolwiek byśmy nie robili to rezultat znamy z historii?

AI to osobna działka, nigdy nie zastąpi człowieka (mam nadzieję).

adriankowaty
12-11-2014, 14:26
Pozwolę sobie dodać, że w TW nie uświadczysz takich numerów jak reformacja, kolonizacja ziem "pustych" czy zasoby ludzkie. A w EU III i IV to meritum sprawy. Zresztą, wbrew twoim wyobrażeniom, różnice między EU 4 a TW: R2 są tak znaczne, że mogę stwierdzić, że przypominają stosunek doktor historii:licealista. Tu zdecydowanie nie ma porównania. Gram sobie w R2, ale to nie ta sama satysfakcja, co z EU 4 (choć i tak będę musiał się przyzwyczaić do zmian po ostatnich patchach, bo na tą chwilę szykuję nadal zapis z CK II - Indie się same nie zpolonizują i nienawrócą).

Dagorad
12-11-2014, 19:58
To nie wiesz co piszesz. W Eu bunty, które różnią się nazwą, a w TW to są bunty z konkretnego niezadowolenia... W przypadku TW to jest tak jak w EU ten sam bunt. Bo nie wiem czym bunt ma się różnić od buntu. W EU od czasów jedynki, której nie widziałeś, bunty były różne: kulturowy, wyznaniowy albo zależny od polityki wewnętrznej.

Przecież piszę że podobnie. W Medku II powodem buntu też może być religia czy polityka wewnętrzna (podatki) tak jak w EU.


Bo kultura w średniowieczu czy starożytności miała minimalne znaczenie dla funkcjonowania państwa... Radzę przemyśleć takie wyrażenie raz jeszcze.

Owszem miała, a z pewnością taka jaką mamy w EU.


Bo buntownicy w EU nie psują handlu i nie ograniczają dochodów?

Przecież piszę że jest podobnie, po co to powtarzasz?


Sam widzisz, że w EU4 w prowincji możesz mieć kulturę i religię, a w TW tylko religię i co z tego, że rozbitą, skoro dopiero od S2 jest realna szansa na wykorzystanie tego na szerszą skalę?

Tak możemy mieć kulturę i religię. Obie te rzeczy równie biedne i TW mająca tylko religię przebija to na głowę choćby dlatego że to co mamy w EU4 nijak się ma do rzeczywistości. To raczej ukłon w stronę graczy którzy będąc Polakami, Niemcami czy Anglikami chcą widzieć że dane państwo ma daną kulturę. W dodatku jeżeli uznajemy kulturę z EU4 za coś "wartościowego" to przecież w Medku II też mamy kultury powiązane z budynkami w danym mieście, to szczegół ale jeżeli sam fakt że jest coś takiego jak kultura ma służyć za plus...


Poza tym TW w podobny sposób sobie strzela w stopę, bo można prowincję nawrócić religijnie/kulturowo i trwa to tak samo długo jak w EU. Tylko, że w TW to nic nie kosztuje, a w EU4 kosztuje sporo, bo powoduje wydanie 100 i więcej punktów nie administracji a dyplomatycznych do konwersji kulturowej. Administracyjne służą do tworzenia prowincji rdzennych (core'ów). Wydanie 100 czy 200 punktów to nie takie hop siup, to w końcu 1/5-1/3 do kolejnego poziomu w rozwoju.

Jak ktoś nie potrafi gracz to dla niego nawracanie w Total Warach też będzie trudne. EU4 jak jeden z twórców sam to przyznał to gra o malowaniu mapy, byle do przodu. Zmienianie kultury czy religii prostym kliknięciem tylko to potwierdza. Twórcy nawet nie sili się na realizm, w Medku II przynajmniej mamy jakichś tam kapłanów nawracających ludność przez określony czas. Mamy też samoistne rozwijanie się herezji czy oddziaływanie jednej prowincji na drugą. W tym przypadku Medek II w kwestii realności więc wygrywa, to że zmienianie religii jest w nim zbyt łatwe to inna sprawa.

Tak czy siak ogólnie obie gry w podobny sposób podchodzą do kwestii społecznych, ciężko tu doszukiwać się realizmu czy jakichś rozbudowanych rzeczy. Ewentualna przewaga gier Paradoxu nie leży w kwestiach społecznych (oprócz Victorii rzecz jasna).


Oczywiście, że gry Paradoxu czy CA są do pogrania państwami o historycznych nazwach, zgadzam się z Tobą, oczekiwanie czegoś więcej to czysta głupota. Poza tym kto by chciał grać w grę, w której cokolwiek byśmy nie robili to rezultat znamy z historii?

Tu nie chodzi o historyczny rezultat tylko o historyczne realia. W EU4 tego nie ma, jedno państwo jest kalką drugiego. W CK2 podobnie. Nie mówię że to źle, takie jest założenie twórców i tyle. Co prawda sam bym widział kwestie zmiany religii czy kultury inaczej niż jest to w EU4 ale twórcy postawili na grywalność i kiepsko raczej na tym nie wyszli. Jak już pisałem gorzej niestety jest w przypadku HoI choć też rozumiem że twórcy zmienili obrany kierunek ze względów finansowych.


Pozwolę sobie dodać, że w TW nie uświadczysz takich numerów jak reformacja, kolonizacja ziem "pustych" czy zasoby ludzkie. A w EU III i IV to meritum sprawy.

Reformacji nie ma bo i ciężko żeby była skoro nie ma gry z jej okresu... To samo tyczy się kolonizacji. Zasoby ludzkie z kolei są w serii Total War, miasta i zamki mają swoją ludność wpływającą na dochody czy rozwój. W kwestii rekrutacji sprawa wygląda inaczej bo twórcy wybrali inny system, ten z EU wbrew temu co mogłoby się wydawać nie jest jednak jakiś bardziej rozwinięty. Ot w jednym mamy cykliczne odnawianie się możliwości rekrutacji związane z budynkami a w drugim odnawianie się populacji wojskowej. To zresztą są już kwestie wojskowe, a w nich CK2 ze swoim "pospolitym ruszeniem" bije na głowę i Medka II i EU4. Ogólnie jednak ciężko te serie pod tym względem porównywać (tak jak i dyplomacji) bo są oparte na zupełnie innych założeniach.


Zresztą, wbrew twoim wyobrażeniom, różnice między EU 4 a TW: R2 są tak znaczne, że mogę stwierdzić, że przypominają stosunek doktor historii:licealista. Tu zdecydowanie nie ma porównania.

Dobrze że nie podajesz konkretnych przykładów ani nawet nie określasz w jakim zakresie są ponoć tak wielkie różnice, w końcu wypowiedź nie wymaga takich błahostek. Sformułowanie: "stosunek doktor historii:licealista" w ogóle brzmi kuriozalnie.



Ostatecznie to temat o HoI 4 a zainteresowanie seriami Paradoxu na tym forum jest bardzo małe więc nie ma sensu kontynuować tego offtopu.

Hannibal Barkas
16-11-2014, 15:30
Przecież jedyny w miarę porządny model ekonomiczny czy społeczny jest w Victorii. W pozostałych grach pod tymi względami jest bardzo biednie i gry CA w tej kwestii nie odstają od Paradoxowych. Realia świata podobnie, w obu seriach twórcy dają swoją wizję tworząc grę jedynie inspirującą się danymi czasami. HoI IV pod względem realiów jak widać cofa się do HoI II.

Nie prawda. W TW wiele spraw to tylko pobieżne napomknięcie w pewnym temacie. choćby negocjacje po wojnie, mariaże, sojusznicy, (brak np. efektu gdy stajesz się zbyt potężny wszyscy Cię ,zaatakują; jest coś podobnego w R2 ale to nie to samo). Seria TW idzie typowo w graficzny rozwój walk lądowych( na morzu to "bida z nyndzą"), w R2 ruszyli trochę do przodu przez prowincje, ale do zaawansowania jakiejkolwiek gry Paradox'u to dłuuuuga jeszcze droga.

roman zabawa
13-03-2015, 09:15
http://www.heartsofiron.pl/hearts-of-iron-iv-dziennik-dewelopera-12-polityka-wewnetrzna/

Powoli zaczynam szukać informacji co do premiery "czwórki"... No i na razie zanosi się na to samo co z czwartą EU - odgrzany kotlet w ładnej, estetycznej panierce :rolleyes:

szwejk
21-05-2015, 17:33
Jednak jeszcze poczekamy na wydanie...:rolleyes:

http://www.gry-online.pl/S013.asp?ID=91720

Il Duce
21-05-2015, 17:44
http://www.heartsofiron.pl/hearts-of-iron-iv-dziennik-dewelopera-12-polityka-wewnetrzna/

Powoli zaczynam szukać informacji co do premiery "czwórki"... No i na razie zanosi się na to samo co z czwartą EU - odgrzany kotlet w ładnej, estetycznej panierce :rolleyes:

Kolego to Ty chyba w EU4 nie grałeś skoro takie głupoty wypisujesz. EU4 a EU3 to jak niebo a ziemia. Wolę poczekać na premierę ale żeby gra była bardziej dopracowana i miała mniej błędów na starcie.

roman zabawa
27-05-2015, 11:44
Racja, że niebo a ziemia - w EU3 nie golili tak frajerów na dlc, tylko na dodatkach.
Poczekać oczywiście zawsze warto, ale będzie jak zwykle, zjadliwe kilka miesięcy po premierze :cool:

Mitusonator
27-05-2015, 11:56
Koledzy wy to sobie zagrajcie w Victoria 2 (najlepiej z jakimś modem) wtedy zobaczycie co to jest porządne grand strategy game :P

Salvo
27-05-2015, 12:31
Koledzy wy to sobie zagrajcie w Victoria 2 (najlepiej z jakimś modem) wtedy zobaczycie co to jest porządne grand strategy game :P

A są jakieś działające mody do Vic2?
Po dodatku chyba wszystkie są nieaktualne, przynajmniej innych nie znalazłem :/


Poczekać oczywiście zawsze warto, ale będzie jak zwykle, zjadliwe kilka miesięcy po premierze
Bez przesady, EU4 już w wersji 1.0 było całkiem zjadliwe, to nie TW :P
Fakt, po DLC to zupełnie inna gra, a patche po premierzesą niezbędne, ale tragedi nie ma :)

roman zabawa
27-05-2015, 13:01
Bez przesady, EU4 już w wersji 1.0 było całkiem zjadliwe, to nie TW :P
Niestety, niemal każda gra Paradoxu jest zjadliwa dopiero w momencie jak na horyzoncie pojawia się następca. Tak więc rzeczywiście nie jest to TW :mrgreen:

Z Victorią to nawet się zgodzę, tylko że to kompletnie nie moja epoka, a obsługa mnie wystraszyła... Obserwując HoI4 zaczynam się niepokoić, że szwedzka maszynka do golenia pieniędzy tym razem zacięła się na Clausewitzu i o ile dało się przerobić CK2 na EU4, to już na HoI - nie bardzo. W ogóle już mi się nie podoba odejście od łańcuszka dowodzenia z trójki, no chyba że źle interpretuję filmiki.

Dagorad
28-05-2015, 06:34
A są jakieś działające mody do Vic2?
Po dodatku chyba wszystkie są nieaktualne, przynajmniej innych nie znalazłem :/

http://www.victoria2wiki.com/POP_Demand_Mod Chyba najlepszy.
Jest jeszcze "Divergences of Darkness". Nie chce mi się teraz gry rejestrować a zablokowali dostęp do subforum o modach bez tego więc łap jakiś tam filmik: https://www.youtube.com/watch?v=OpjvydU2OP4 . Ogólnie mod nie najgorszy, choć jak na moje to raczej na jeden raz (fajnie można Polską zabawić się w podbój wschodu). Ogólnie to ahistoria, twórcy starają się niby ją "uwiarygodnić", ale jak na moje to raczej wciąż po prostu głównie przemalowana mapka.


Koledzy wy to sobie zagrajcie w Victoria 2 (najlepiej z jakimś modem) wtedy zobaczycie co to jest porządne grand strategy game :P

To grand to chyba stąd że trzeba jej poświęcić trochę czasu żeby się połapać. Ogólnie jakaś trudna nie jest, choć w sumie tak jak zresztą wszystkie gry Paradoxu czy Total War więc z tego punktu widzenia na to grand zasługuje ;) .

HoI 4 wydaje mi się że będzie taką grą "kup i zapomnij". Gra o jednej wojnie mocno spłycona, szybko będzie się nudzić pewnie. Nie wróżę jej takiego sukcesu jak EU4 czy CK2. Choć może twórcy właśnie chcą zrobić taką kolejną platformę do DLC i za kilka lat cała gra nabierze głębi itd.

Mitusonator
28-05-2015, 10:36
Salvo jest bardzo dobry PDM (tak jak napisał Dagorad) najlepiej grać z jakimś submodem, ja gram z "The Concert of Europe" (zawiera w sobie parę innych submodów)
https://forum.paradoxplaza.com/forum/index.php?threads/the-concert-of-europe-a-timeline-extension-mod-for-pod.776998/
Jest w nim masa nowych decyzji, eventów i regionów plus gra zaczyna się w 1821 r. (można sprubować wygrać powstanie listopadowe ;))
Fajne jest też w nim to że rozgrywka nie idzie utartym szlakiem i za każdym razem inne państwa mogą być GP ale w granicach rozsądku (najciekawiej miałem jak turcja zmieniła się w unie ludową bliskiego wschodu :P)
Chyba auto reklama nikomu nie zaszkodzi :mrgreen:
http://forum.totalwar.org.pl/showthread.php?11956-M%C3%B3j-mod-flagowy-do-Victoria-II&p=344754#post344754

No a grand strategy game (albo wargame) to taki gatunek :P
http://pl.wikipedia.org/wiki/Grand_strategy_wargame
I racja Victoria 2 jest taka że jak ją włączyłem to pomyślałem... "no co to jest?!". Ale wystarczy troche pograć żeby ogarnąć jej mechanizmy + wydaje mi się że gra jest dość logiczna z punktu widzenia ekonomi.
No ale skończmy już o tym pisać bo schodzimy z tematu
:ot:

Salvo
09-06-2015, 07:24
Dzięki, spróbuję :)

Il Duce
25-06-2015, 21:59
Preview z HOI4 ujawniające sporo elementów z rozgrywki. Zapraszam do obejrzenia i wzięcia udziału w dyskusji :)

https://www.youtube.com/watch?v=srAFW2FiML0

Hannibal Barkas
21-08-2015, 14:19
Ogólnie uważam ze lotnictwo na +. Mniej grzeba
nia lepiej zrobione :)
Martwię się o system HQ :/
Pomysł z ulepszenia samolotów statków zdecydowanie +
_______________
Najnowszy trailer
https://youtu.be/jfMziujb92M
Zapiera dech w piersiach głównie dzięki tej syrenie przeciwlotniczej :)


Ciągle czekam ze kiedyś paradox wyda coś o zimnej wojnie.

Samick
21-08-2015, 15:39
Do dwójki był dodatek o czasach tuż po II wojnie aż do wojny w Korei (chyba). A może do 1949? A może to był mod?

Hannibal Barkas
21-08-2015, 17:12
Był doomsday chyba się zwał albo armagedon?
Szkoda ze East vs West upadł :/

Draken
24-08-2015, 13:49
Były obydwa Doomsday był pierwszym, Armageddon drugim dodatkiem.

Sent from my Nexus 5 using Tapatalk

Hannibal Barkas
25-08-2015, 14:55
W najnowszym DD potwierdzono- będą oznaczenia Nato :)
Podoba mi się jeszczę zmiana w zakresie walki powietrznej-lepiej pomyślane niż w 3 :)

Draken
25-08-2015, 15:06
Był doomsday chyba się zwał albo armagedon?
Szkoda ze East vs West upadł :/
Z EvW była niezła komedia, studio dostało gotowy silnik i przez jakieś 1,5 roku nie potrafiło czegoś sensownego zrobić, więc Paradox projekt anulował, a devsi potem poleźli na Kickstarter i zaczęli zbierać na ten projekt pieniądze. Chcieli wykupić od Paradoxu Europe i Clausewitza, potem je połączyć w jeden i na jego podstawie stworzyć grę. Znalazło się trochę jeleni, które sypnęły zawrotną kwotą $1000

Sent from my Nexus 5 using Tapatalk

Hannibal Barkas
26-08-2015, 16:03
:eek:
Mieć silnik. Nie zrobić gry :(

Shay Ruan
26-08-2015, 17:19
Samo posiadanie silnika to jeden mały krok. Do zrobienia gry droga jest daleka.

Pop517
26-08-2015, 17:30
Tak się składa, że gra została zrobiona, ale została zamknięta, bo trafiła do internetu zanim ją wypuszczono.

Draken
26-08-2015, 17:31
Tak się składa, że gra została zrobiona, ale została zamknięta, bo trafiła do internetu zanim ją wypuszczono.
To co trafiło do internetu jest alfą i to taką, w którą nie zagrasz.

Sent from my Nexus 5 using Tapatalk

Pop517
26-08-2015, 17:35
Mija się to jednak z tym co napisałeś wcześniej.
mniemam też, że wiesz to z jakiegoś dobrego źródła.

Draken
26-08-2015, 17:44
Mija się to jednak z tym co napisałeś wcześniej.
mniemam też, że wiesz to z jakiegoś dobrego źródła.
Info z Paradoxplazy. Najlepsze z tą grą było to, że wszystkie screeny jakie pokazali to były screeny z DH i HoI III ulepszone Photoshopem

Sent from my Nexus 5 using Tapatalk

Hannibal Barkas
26-08-2015, 20:19
Szok! Photoshop na tym poziomie!?
Na yt można znaleźć wiele filmów z tej bety czy tam alfy

Draken
26-08-2015, 20:24
Przez trzy lata tego nie byli zdolni zrobić. Jak ktoś chce sobie poczytać to tutaj ma link do Eufi, bo nie chce mi się logować na Paradox https://eufigames.com/forum/showthread.php?p=499961

Sent from my Nexus 5 using Tapatalk

Hannibal Barkas
29-08-2015, 08:07
https://eufigames.com/hoi-iv-development-diary-22/

Il Duce
29-08-2015, 09:16
Świetny pomysł, trzeba będzie mocno kombinować przy tworzeniu armii :)

Hannibal Barkas
29-08-2015, 11:40
Zgadza się :)
Najbardziej ciekawi mnie nowe lotnictwo :)
Jak tu czekać do 2016?

Il Duce
29-08-2015, 21:10
Sam się zastanawiam :), ale po tych zapowiedziach myślę że warto się będzie trochę po niecierpliwić :)

Hannibal Barkas
30-08-2015, 19:31
W 3 z tym lotnictwem była masa grzebania :(

Il Duce
31-08-2015, 11:06
To prawda, a to sprawiało że często sobie odpuszczałem tą formację bądź nie wykorzystywałem jej potencjału, podobnie zresztą było z okrętami.

Hannibal Barkas
31-08-2015, 11:38
Akurat marynarka mi tak nie przeszkadzała. W grze Niemcami było ok, Japonia meczyło mnie to lotnictwo pokładowe; nigdy nie wiedziałem czy ono działa czy nie

Hannibal Barkas
10-09-2015, 08:14
https://forum.paradoxplaza.com/forum/index.php?threads/hearts-of-iron-iv-23rd-development-diary-4th-of-september-2015-1-day-early.880097/

Il Duce
10-09-2015, 13:52
Wychodzi na to że trzeba będzie poświęcać dużo więcej uwagi na zarządzanie państwem, no i bombardowanie będzie miało większy sens(nareszcie) :)

Hannibal Barkas
10-09-2015, 22:06
w hoi3 bombowce strategiczne były bez sensu...
no chyba że nuke miałeś :D

Il Duce
11-09-2015, 16:17
No chyba że :D, ale inaczej to nawet nie było potrzeby żeby sobie nalotami głowę zawracać

Hannibal Barkas
12-09-2015, 13:34
https://eufigames.com/hearts-of-iron-iv-developer-diary-24/

Hannibal Barkas
15-09-2015, 08:33
http://www.hoi4wiki.com/Land_units

Modern tanks? :)

Il Duce
15-09-2015, 09:04
Nie no to już przesada :D, w takim razie do kiedy ma trwać rozgrywka? W HOI3 najlepsze są super ciężkie a i one moim zdaniem już naciągane były

Kobrax
15-09-2015, 10:43
Naciągane. Po prostu Polska będzie mieć husarie, a Rosja ją będzie czołgami T-14 Armata rozjeżdżać.
No a tak na poważnie to czekam niecierpliwe na tą gierkę. Wydaje się być prostsza od poprzedniej części :)

Hannibal Barkas
15-09-2015, 11:48
Do 1948

Wydaje mi sie że poza walką lotnicza i ogolnie lotnictwem to taka III +
ale III była świetna!!!! :)

Draken
15-09-2015, 20:19
Do 1948

Wydaje mi sie że poza walką lotnicza i ogolnie lotnictwem to taka III +
ale III była świetna!!!! :)
Herezje gadasz. III w wersji grywalnej to jest dopiero od Their Finest Hour, wcześniej trzeba było kilka modów, lek na uspokojenie i dużo cierpliwości. Jak chcesz się przekonać jak trójka naprawdę wyglądała to odpal sobie najzwyklejszą wersję sprzed pierwszego dodatku.

Sent from my Nexus 5 using Tapatalk

Hannibal Barkas
16-09-2015, 13:26
Co w III jest wg Ciebie takie złe?
Fakt ma minusy i nikt tego nie kryje. Chodźby w.w lotnictwo czy system budowy dywizji oparty na modelu brytyjskim. Ja gram w wersje thf wiec nie wiem jak wygląda podstawka taka w 100% czysta. Mody dodały tej grze miodnosci dzieki większej liczbie jednostek i eventow

Janek
18-09-2015, 13:08
Dla mnie w HoI III niegrywalny byl ten nowy system dywizji - zamiast robienia moze niehistorycznych ale grywalnych stackow po 12 (albo po 500 w HoI1 ;)), tutaj łacznie jednostek w jakies struktury i kierowanie caloscia bylo tak niewygodne, ze 3 razy podchodzilem do gry i nigdy sie nie moglem przekonac.

Il Duce
18-09-2015, 16:01
Czy ja wiem? Dla mnie ten system nie był taki zły i dość łatwo się w nim odnalazłem :)

A tu trochę informacji o politycznym aspekcie gry : https://forum.paradoxplaza.com/forum/index.php?threads%2Fhearts-of-iron-iv-25th-development-diary-18th-of-september-2015.882305%2F

Hannibal Barkas
19-09-2015, 14:50
Z niecierpliwością czekam na informacje o marynarce wojennej :)

Hannibal Barkas
25-09-2015, 18:44
https://eufigames.com/hearts-of-iron-iv-developer-diary-26/

Il Duce
26-09-2015, 09:25
Całkiem nieźle to wygląda, sprawa doktryn bardzo ciekawa,dobrze że będzie można dostosować ją do własnej strategii, no i widzę małą inspirację eu4 :) (powrót okrętów do portów gdy są uszkodzone)

Hannibal Barkas
26-09-2015, 11:32
To zdecydowanie na plus :)

Il Duce
23-10-2015, 12:04
Dla tych którzy chcą sprawdzić na jakim etapie są prace nad HOI4 i czy w ogóle warto kupić tą grę PI otwiera zapisy na betę do której to można aplikować do 30 października. Więcej informacji tutaj https://forum.paradoxplaza.com/forum/index.php?threads%2Fhearts-of-iron-4-beta-signup.888039%2F :)

lysy
28-11-2015, 17:14
Jest ktoś kto załapał się do bety? Zdaje się, że wybór języka polskiego przy rejestracji, mógł utrudnić to zadanie:)

Proszę zmienić avatar, gif nie jest dopuszczalny
Sadam86

Hannibal Barkas
29-03-2016, 22:08
Data premiery 6 czerwca 2016

Ariun
13-05-2016, 14:17
Witam, chciałbym podkreślić, iż HOI4 będzie w pełni w języku Polskim (między innymi).

Pop517
13-05-2016, 14:37
Crusader kings 2 też kiedyś było po Polsku także zobaczymy co będzie jak wyjdzie kilkanaście łatek i dlc;).

Samick
13-05-2016, 14:38
CK2 też było i jeśli teraz chcesz grać po polsku to nastaw się na złamane zangielszczenie z nazwami z kodu gry. ;/


Eh.
Uprzedzony. Gdzie ten sławetny system z poprzedniego silnika forum informujący o pojawieniu się posta przed Twoim. :)

Ariun
16-05-2016, 07:07
Tak, tylko w CK2 zrobionio sztuczkę techniczną by dodać polskie znaki. O ile pamiętam zrobiła to jakaś firma współpracująca z pdx.
Teraz jest pełna obsługa UTF8, i jest mnóstwo innych języków, m.in Rosyjski :)

Ariun
18-05-2016, 08:32
Można kupować pre-order HOI4
https://www.paradoxplaza.com/games/

Samick
18-05-2016, 09:32
Tak, tylko w CK2 zrobionio sztuczkę techniczną by dodać polskie znaki. O ile pamiętam zrobiła to jakaś firma współpracująca z pdx.
Teraz jest pełna obsługa UTF8, i jest mnóstwo innych języków, m.in Rosyjski :)

Tu już nie chodzi o polskie znaki, tylko o tłumaczenie na bieżąco. Każda łatka wymaga poprawek w tłumaczeniu, każda zmiana mechaniki, każde DLC (a tych uraczymy kilkanaście). Znaki nie są problemy tylko ciągłość tłumaczenia, tłumaczenie na czas i jakość. Bo jeśli język będzie drętwy niczym pal Azji, to usiądę do wersji angielskiej.

Ariun
18-05-2016, 13:32
No masz rację, ale tak było dla tego, że to nie Paradox robił polskie tłumaczenie.
HOI4 to jedna z pierwszych gier w których oficjalnie obsługuje wiele języków. Tekst jest tłumaczony przez specjalne firmy przez profesjonalistów którzy mają płacone za każde zdanie.
Sam nie nawidzę gdy gry są tłumaczone na j.polski, i wolę w wersji angielskiej, ale jak raz przełączyłem HOI4 na polski, to już nie wracam do angielskiego.
Oczywiście było kilka miejsc gdzie tekst był o pare literek za długi i się nie mieścił na przycisku tu i tam, ale to była beta, i teraz już większość takich rzeczy jest naprawionych.
A język można szybko zmienić przy każdym starcie gry, bo jest launcher z przyciskiem gdzie wybierasz język. Nie trzeba grzebać w pliku settings.txt :)

Samick
18-05-2016, 13:39
Tekst jest tłumaczony przez specjalne firmy przez profesjonalistów którzy mają płacone za każde zdanie.

Wszystkie gry są oficjalnie tłumaczone przez takie firmy, zatrudniające samych specjalistów, którym za to płacą, a niejednokrotnie mam wrażenie że zrobiłbym to lepiej za połowę ceny. :)

Pożyjemy zobaczymy. Wiadomo kto dokonuje tego przekładu na polski?

Il Duce
21-05-2016, 22:15
Miły ukłon Paradoxu w stronę naszego kraju,w dniu premiery wyjdzie darmowe DLC znacznie wzbogacające rozgrywkę Polską!

http://www.gry-online.pl/S013.asp?ID=98195

Raferti
06-06-2016, 16:45
Zapraszam do przeczytania recenzji gry naeufigames.com
https://eufigames.com/hearts-of-iron-4-recenzja/


Sądzę, że wśród pojawiającego się zachwytu nad grą jaki panuje w necie i na YT wśród osób przypadkowo recenzujących HoI IV, a niekoniecznie znających się na tematyce serii gier Paradoxu, jest to nieliczna ocena z pkt widzenia polskich graczy, grających w daną serię od lat.
Tak więc zapraszam do zapoznania się z opinią forum tematycznego, które podobnie jak w przypadku totalwar.org.pl przybliża fachowo temat serii TW, tak w przypadku EUFI GAMES, przybliża polskim użytkownikom tematykę gier Paradox, od lat 14.

Samick
06-06-2016, 22:58
Ktoś wspominał coś o profesjonalnych tłumaczach, pracujących za pieniądze? ;)

royal1410
07-06-2016, 08:26
Widzę pewne analogie do wydawanych DLC przez Paradox, a CA tu i tu, aby dostać możliwość gry frakcją różniącą się od innych- w HOI, ta różnica to nowe cele narodowe, nowe postaci, nowe jednostki; trzeba będzie zakupić DLC. A tak w ogóle grał ktoś już?

Michał
07-06-2016, 15:25
Mam i gram od wczoraj. I...

Poziom trudności środkowy - Zawodowiec.

Na szczęście można włączyć żetony - to ogromny plus (z mojego punktu widzenia). Widok strzelających figurek troszkę mnie wku...

Na nieszczęście jest AI w systemie dowodzenia.
Zamysł - bardzo ok. ale algorytmy - łapy opadają. Jednostki są bierne, ślepe i totalnie nie myślące. Okrążanie wojska sterowanego AI - łatwizna.

Na szczęście można ręcznie sterować i jest jak w poprzednich częściach HoI, ale jak to będzie na prawdę to się okaże, jak zacznę walkę z większym państwem.

Bardzo mi się podoba budowanie z podziałem na fabryki cywilne i wojskowe, jestem zachwycony "szablonami" jednostek i sposobem ich modyfikacji.

Reasumując - na razie jest ok, ale gra może być dużą klapa jeśli AI dużych formacji będzie tak samo do bani jak AI komunistycznej Hiszpanii 1936 roku.
Powyższa uwaga nie dotyczy multi, oraz kooperacji - jeszcze nie testowałem.

A i jeszcze coś co daje do myślenia - atakuję dywizją pancerną na dywizję piechoty. Po czasie dywizja piechoty traci organizację i ucieka "o prowincję w tył". Pancerna rusza w pościg i wpada na "uciekinierkę" która ponownie stawia bohaterski opór. Krócej, ale jednak bije się. Ponownie ucieka i w kolejnej prowincji stawia po raz kolejny bohaterski opór.. i tak dalej.. Trochę jakoś tak inaczej wyobrażam sobie rozbicie dywizji piechoty przez dywizję pancerną..

preussen6
08-06-2016, 11:55
Ta gra to badziew.

royal1410
08-06-2016, 12:05
Grałeś? Mniej najbardziej wkurza to, że werbowanie generałów zrobili tak jak w EU. Chamstwo, ja chcę z powrotem listę do wyboru, a nie dwóch trzech do wyboru.

preussen6
08-06-2016, 17:01
Grałem, dlatego tak piszę, mnie denerwuje przeskakiwanie np: jesteś nazi Niemcami a po jakimś czasie demokratycznymi. Albo dzikie desanty Anglików w północnych Niemczech/

Wonsz
25-07-2016, 21:10
Immanentną cechą gier Paradoxu jest tworzenie historii alternatywnej a Tobie przeszkadza to że nie jest historycznie...

Il Duce

Radzę na przyszłość panować nad nerwami przy pisaniu posta.

frodek 74
26-07-2016, 07:18
Mam małe pytanie. Gram Polską i zaatakowałem jednocześnie Litwę i Łotwę, ale mam dwie różne wojny. Jak zrobić, żeby była to jedna wojna z jedną konferencją pokojową?
Czy tak się w ogóle da zrobić, szukałem ale nie znalazłem.
Z góry Dzięki za info :)

Wonsz
26-07-2016, 23:56
No nie, nie da się tak zrobić, tego typu konferencje są zazwyczaj tylko w przypadku wojen światowych ( w sensie tych typu faszyzm vs komunizm etc.)

Henryk5pio
27-07-2016, 11:12
Witam Panowie po dłuższej przerwie :) Ostatnio gram sobie w HoI4 i mam mały problem, zacząłem rozgrywkę Francją, gdy Niemcy zdemilitaryzowali Nadrenię, wybrałem opcję zawołania Brytyjczyków do wojny, udało się, jestem w Aliantach i o dziwo wojny brak. No ale nic, gram dalej, poszedłem w podważenie traktatu wersalskiego i potem skręt na lewo. Mój kraj jest już Komuną Francuską i o dziwo nie mogę nadal tworzyć roszczeń do wojny, nie mogę nic zażądać od Belgów, pisze mi, że kraj demokratyczny nie może tworzyć roszczeń wobec krajów, które nie podnoszą napięcia światowego. Ale przecież mój kraj jest już komunistyczny, ktoś wie czemu się tak dzieje? Dla testu wyszedłem z aliantów i nadal to samo...

Wonsz
27-07-2016, 11:22
Miałem tak to samo, tyle że jako Falangistyczna Polska, nie wiem o co chodzi.

Henryk5pio
27-07-2016, 11:25
Falangistyczną Polską od razu mogłem fabrykować roszczenia po przekonwertowaniu się... No cóż, chyba błąd gry, aż sprawdzę zaraz jak by to wyglądało na innych krajach, np. USA idąc na lewo...

EDIT

A więc porobiłem parę testów. USA komunistyczne nadal nie może fabrykować roszczeń. Francja komunistyczna oczywiście też nie. Francja faszystowska może od razu po zmianie ustroju fabrykować roszczenia. Polska faszystowska jak i komunistyczna może od razu fabrykować roszczenia po konwersji z BBWR czyli partii nieideowej. Wszystkie kraje zaczynające jako faszystowskie i komunistyczne mogą od początku rozgrywki fabrykować roszczenia.

Wynika z tego, że w grze jest jakiś błąd, prawdopodobnie gra po przejściu na komunizm nadal co do roszczeń traktuje nasz kraj częściowo jako demokratyczny - piszę częściowo, bo z opisu fabrykowania roszczeń znika zapis o napięciu światowym, jest natomiast, iż nie można fabrykować roszczeń wobec kraju, który nie wygenerował żadnych napięć - mowa oczywiście o USA/FRA komunistycznych.

De facto więc jako ZSRR czy Paragwaj możemy fabrykować roszczenia u Belgów lub Argentyny, ale jako komunistyczna FRA/USA już nie...

Żaden release patch nie wykazuje, aby taki błąd poprawiano / zgłaszano.

Arroyo
20-10-2016, 01:12
qQzfNuhxLEo
Nadchodzi dodatek do HoI 4.

Pampa
20-10-2016, 16:06
Wiadomo jaka tematyka? Ale z tego co widzę to są jacyś panowie w kapeluszach. Śmierdzi mi to Australią i Japonią. Czyli Pacyfik meh.

Ogólnie chciałbym Ruminię/Węgry/Finlandię - dodatek sojusznicy Rzeszy xD Potem może Jugosławię.

Arroyo
15-12-2016, 14:23
https://muve.pl/sklep/digital/dlc-dodatki/hearts-of-iron-iv-together-for-victory-pc-mac-lx-digital,282648 Więc ten dodatek to gra po stronie sojuszników UK: Kanady, Indii, Nowej Zelandii.


Dołącz do Dominiów, które muszą stanąć na wysokości zadania w misji obrony ojczyzny dla Króla i Kraju w Together for Victory, pierwszym dużym rozszerzeniu do gry Hearts of Iron IV, docenianej strategii wojennej autorstwa Paradox Development Studio. Ten dodatek koncentruje się na narodach Brytyjskiej Wspólnoty Narodów, pogłębiając doświadczenie w graniu tymi bastionami języka angielskiego.
Kluczowe cechy:

[*=left]Nowe narodowe drzewka zainteresowania i wydarzenia dla Kanady, Australii, Nowej Zelandii, Indii oraz Afryki Południowej
[*=left]Alternatywna ścieżka historyczna dla każdego z Dominiów, z możliwością pozostania lojalnymi Wielkiej Brytanii lub ukształtowania nowego, bardziej niezależnego przeznaczenia
[*=left]Nowy system autonomii zapewniający krajom podległym stopnie niezależności od zagranicznego władcy
[*=left]Zmiany w umowie Lend-Lease pozwalające ci prosić twoich sojuszników o przekazywanie ci desperacko potrzebnego wyposażenia
[*=left]Rozkaz uderzenia szpicą zapewniający większą kontrolę nad dużymi okrążeniami i przebijaniem się przez linie wroga
[*=left]Dzielenie się technologiami pozwoli Wspólnocie Narodów nadążyć za brytyjskim wsparciem
[*=left]Dziennik bitew lądowych: Ucz się na dawnych zwycięstwach lub porażkach. Poprzez wgląd w historię ostatnich bitew, a także w statystyki utraty sprzętu, możesz sprawdzić jak dokładnie radzą sobie twoi żołnierze.

Pampa
16-12-2016, 19:01
Zakupione, sprawdzone iiii szału ni ma. Znaczy wiadomo, zawsze coś nowego co jest spoko (np w drzewku technologicznym bronie mają już swoje nazwy) ale ogólnie pole do manewru mamy raczej niewielkie (nielicząc Indii).

Wonsz
16-12-2016, 19:39
Przynajmniej rozbudowują dyplomacje :rolleyes:

Piner
10-01-2017, 20:45
Zakupiłem ową gierkę, która jest moim pierwszym HoI w ogóle. Pierwsze wrażenie ekscytacja z domieszką strachu wobec ogromu tego wszystkiego, aczkolwiek szybko się uczę na samouczku. Zobaczymy ja pójdzie mi z Abisynią...

Pampa
11-01-2017, 08:46
Zasadniczo jak już się opanuje schematy, to można potem eksperymentować. :P

Idill`a (MZ)
11-01-2017, 22:23
Absolutnie wszystko mojego autorstwa, dzielę się niepowtarzalnymi szablonami dywizji opracowanymi w toku wielu kampanii.
http://i.imgur.com/Qv3qjtB.jpg
http://i.imgur.com/JBsoyPK.png
http://i.imgur.com/hBgEmyr.jpg
http://i.imgur.com/l5APkpD.jpg
http://i.imgur.com/FwN1Szt.jpg
http://i.imgur.com/jZMQxFM.jpg
http://i.imgur.com/vvUgNwB.jpg
http://i.imgur.com/vvUgNwB.jpg
http://i.imgur.com/EA5QlaW.jpg
http://i.imgur.com/au5BfC2.jpg
http://i.imgur.com/IKf5UBJ.jpg
http://i.imgur.com/5QvAjeC.jpg
http://i.imgur.com/qwElceN.jpg
http://i.imgur.com/D5lABTQ.jpg
http://i.imgur.com/8B9ttiZ.jpg
http://i.imgur.com/hFH1qpJ.jpg
http://i.imgur.com/UK2B5YO.jpg
http://i.imgur.com/J59hc2n.jpg
http://i.imgur.com/jcqT3O2.jpg
http://i.imgur.com/kpLOEu4.jpg
http://i.imgur.com/bqjwyVV.jpg
http://i.imgur.com/dNMspFP.jpg
http://i.imgur.com/NTUqG4A.jpg
http://i.imgur.com/rb7WStG.jpg
http://i.imgur.com/W2x6zTA.jpg
http://i.imgur.com/wE9VUgE.jpg
http://i.imgur.com/F3eymA2.jpg
http://i.imgur.com/JOB5kJU.jpg
http://i.imgur.com/2qwALcr.jpg
http://i.imgur.com/AN5irL3.jpg
http://i.imgur.com/npQxk7a.jpghttp://i.imgur.com/XhsxjNt.jpg
http://i.imgur.com/j4obJ2i.jpg
http://i.imgur.com/b9usYNk.jpg
http://i.imgur.com/I4D5i94.jpg
http://i.imgur.com/FEpVoqT.jpg
http://i.imgur.com/7vCO5Ut.jpg

http://i.imgur.com/QW8mCMS.jpg
http://i.imgur.com/fsx8cMz.jpg
http://i.imgur.com/ada3cwc.jpg
http://i.imgur.com/BsU1hH4.jpg
http://i.imgur.com/o8nM4PA.jpg
http://i.imgur.com/nPlbQq6.jpg
http://i.imgur.com/65iRXXG.jpg
http://i.imgur.com/dx8073W.jpg
http://i.imgur.com/rYZZAaL.jpg
http://i.imgur.com/k5IeASm.jpg
http://i.imgur.com/Dp49FpY.jpg
http://i.imgur.com/4ihgOWg.jpg
http://i.imgur.com/NwyGAGf.jpg
http://i.imgur.com/TNqflYh.jpg
http://i.imgur.com/Rhna4f0.jpg
http://i.imgur.com/ZvIfkvy.jpg
http://i.imgur.com/VtipPUp.jpg
http://i.imgur.com/wrHb6MX.jpg
http://i.imgur.com/WY8RhtN.jpg
http://i.imgur.com/T8HMTwI.jpg
http://i.imgur.com/j3tqYxk.jpg
http://i.imgur.com/BzqPeNH.jpg
http://i.imgur.com/VkiBqa2.jpg
http://i.imgur.com/K45GSgw.jpg
http://i.imgur.com/7fHy7dB.jpg
http://i.imgur.com/33spUGB.jpg
http://i.imgur.com/jXEc21a.jpg
http://i.imgur.com/UrKZ9X8.jpg
http://i.imgur.com/e4xPwwb.jpg
http://i.imgur.com/zyUzMQh.jpg
http://i.imgur.com/ZIK8M0I.jpg
http://i.imgur.com/ATbUL8b.jpg
http://i.imgur.com/Zm9VO3M.jpg
http://i.imgur.com/wMXBq07.jpg
http://i.imgur.com/AHG52aY.jpg
http://i.imgur.com/jS2b2L2.jpg
http://i.imgur.com/EGSk8y2.jpg
http://i.imgur.com/zM2NkPZ.jpg

Pampa
11-01-2017, 23:03
Jakim cudem do 1943 nie wypowiedziało ci wojny ZSRR albo III Rzesza? Bo wschodnia granica nie ruszona, a i obstawiam że z Niemcami nie tłuczesz się od 39.

Idill`a (MZ)
12-01-2017, 13:07
Przejściowo byłem w Kominternie, początkowo przyjmując komunistyczny model ustrojowy. Stąd nazwa dywizji "LWP".

Pampa
12-01-2017, 21:47
Ilość dywizji dla mnie też porażająca. Skoro Niemcami żeby fabryki mi wyrobiły miałem w szczytowym okresie ich koło 150-160, a i tak były braki w zaopatrzeniu. Z tymi siłami udało się podbić cały świat.

Idill`a (MZ)
13-01-2017, 13:41
Armia składająca się ze 118 dywizji, to w zdecydowanej większości Konne Wojska Milicyjne służące trzymaniu za mordę lokalnych partyzantów. Każda z tych dywizji to pojedyncza brygada kawalerii. Utrzymuję politykę maksymalnej eksploatacji okupowanych terytoriów. Dzięki funkcjonującej na zapleczu żandarmerii, nie mam jakichkolwiek problemów z ruchami oporu. Część dywizji to regularne wojsko stanowiące obronę prowincji nadmorskich, zagrożonych desantem.
Jako państwo komunistyczne prowadzę wojnę z aliantami od `38 roku. Mam za sobą niezwykle wymagającą kampanie w Jugosławii i Grecji, gdzie alianci skoncentrowali wielkie siły, w celu powstrzymania mojej ekspansji. http://i.imgur.com/8B9ttiZ.jpgWcześniej wypowiedziałem wojnę Czechom. Nie mając przewagi strategicznej, chciałem uprzedzić za wszelką cenę Niemcy - co się nie udało - Sudety przypadły Hitlerowi. Druga wojna światowa wybuchła w 1940, po uznaniu przeze mnie roszczeń do Gdańska.
Do Kominternu dołączyłem tylko z powodów politycznych, jak słusznie zauważyłeś wisiała nade mną groźba konfliktu z wszystkimi frakcjami. Komintern nie jest wplątany w jakąkolwiek wojnę.
Kampania jest nieukończona, jak wszystkie zaprezentowane na screenach.
http://i.imgur.com/DzdYPz6.jpg
http://i.imgur.com/4g3xdHR.jpg http://i.imgur.com/teH8Zih.jpg http://i.imgur.com/Vieqpgo.jpg

Pampa
13-01-2017, 15:49
A czyli to po prostu kwestia doboru strategii, ja stawiałem na szybkie zwycięstwa z jak najmniejszą liczbą przeciwników. :)

zal4
25-01-2017, 13:12
Chciałbym poruszyć bardzo ważną kwestię z naszego punktu widzenia. W dodatku The Great War traktującym o IWŚ nie ma Polski, co oczywiste. Można byłoby natomiast zagrać np. Rosją i wchodząc w zakładkę (z głowy) "zarządzanie poddanymi" wyzwolić Polskę zaznaczając jednocześnie "graj jako". Problem w tym, że nie ma Polski! Jest Litwa, Łotwa, Finlandia i wszystkie okupowane wtedy przez nich państwa, a nie ma Polski. To samo jest u naszych pozostałych zaborców. Mógłby ktoś potwierdzić, że też tak ma?

Draken
25-01-2017, 13:14
Chciałbym poruszyć bardzo ważną kwestię z naszego punktu widzenia. W dodatku The Great War traktującym o IWŚ nie ma Polski, co oczywiste. Można byłoby natomiast zagrać np. Rosją i wchodząc w zakładkę (z głowy) "zarządzanie poddanymi" wyzwolić Polskę zaznaczając jednocześnie "graj jako". Problem w tym, że nie ma Polski! Jest Litwa, Łotwa, Finlandia i wszystkie okupowane wtedy przez nich państwa, a nie ma Polski. To samo jest u naszych pozostałych zaborców. Mógłby ktoś potwierdzić, że też tak ma?
Brak Polski jest historycznie poprawny, jakby coś miało być to Kraj Nadwiślański.

Sent from my SM-T815 using Tapatalk

Shay Ruan
25-01-2017, 15:36
Koledze zal4 chodziło raczej o to, że nie można wyzwolić Polski Drakenie.

Pampa
25-01-2017, 15:48
To też słusznie. Primo Rosjanie bardzo szybko tracili ziemie w dawnym Królestwie, dwa wcale nie byli chętni obiecywal nam niepodległości. No i trzy, już prędzej Prusy albo Austria powinny miec taka możliwość. I najważniejsza rzecz - to tylko mod. :)

Shay Ruan
25-01-2017, 17:42
Może mi ktoś powiedzieć jak wygląda aktualnie sprawa z ai w tej grze? Grałem zaraz po wydaniu gry no i ai było trochę słabowite. Jest aktualnie lepiej w tej materii?

Pampa
25-01-2017, 18:55
Zalezy o co pytasz?

Shay Ruan
25-01-2017, 20:31
O pasywność komputera i niewykorzystywanie okazji do ataku :rolleyes: Pamiętam, że jak grałem zaraz po premierze to strasznie mnie to denerwowało.

Pampa
25-01-2017, 20:49
Cóż, teraz to wręcz świruje. Wypowiedzenie wojny bardzo często następuje w wyniku incydentów dyplomatycznych, a III Rzesza jak gra nią komp to w 40 już ma wojnę z ZSRR. Nie grałem po premierze więc nie wiem czy jest lepiej czy gorzej, ale komputer jest dośc agresywny.

Choper666
14-03-2017, 18:02
Witam, mam takie pytanko odnośnie poziomu zorganizowania jednostek, mianowicie:
gram francją, buduję małą ententę, w 1938 mam wojnę z niemcami, początek wojny zorganizowanie mojej dywizji piechoty wynosi 40, wrogiej 50; natomiast po dwóch miesiącach moje zorganizowanie to nadal 40 a wrogie wzrasta do 100 !!!
Może mi ktoś powiedzieć jakim cudem dochodzi do takiej sytuacji i co ma na nią wpływ?
Przecież przez te 2 miesiące komputer nie mógł opracować całego drzewka doktryn wojennych a chyba tylko doktryny pozwalają zwiększyć zorganizowanie.

Pampa
15-03-2017, 06:33
Jeszcze dowódcy, i bataliony wsparcia. :)

Arroyo
26-04-2017, 22:28
https://www.paradoxplaza.com/hearts-of-iron-iv-death-or-dishonor?utm_source=Community+Newsletter&utm_campaign=9ac9053899-emsub-dod_hoi_email_20170426&utm_medium=email&utm_term=0_6b1b68c4d1-9ac9053899-151844521
A więc mamy Jugosławię, Czechosłowację, Rumunię i Węgry!

Pampa
27-04-2017, 08:26
Rumunia i Węgry! Czechosłowacja, to nawet nie ma się co łudzić, że długo się wytrwa. xD Jugosławia też ciekawa, na 100% kupię.

Turek
27-04-2017, 09:56
Super wiadomość! Cztery nowe nowe drzewka rozwoju dla tych krajów <3 Może dalibyśmy radę kiedyś pograć w większym gronie? :)

Piter
28-04-2017, 10:17
Strasznie jest bot upośledzony w tej grze, mam linie odwrotu, przesuwam część jednostek z mniej zagrożonego rejonu, na bardziej zagrożony, a bot mi z 70 dywizji, 20 ściąga tam gdzie jest bezpiecznie, gdzie mam front od Morza Czarnego do Bałtyku. Zamiast walczyć to ciągle strategiczne relokacje z jednej strony na drugą. Nie raz mi wyrwę we froncie robią, bo jednostka ucieka z miejsca gdzie mam np 10 dywizji ale już się łamią, a tu 2 się wycofują i organizacja im do 0 pada, bo się włącza relokalizacja strategiczna, jak temu przeciwdziałać?

Znowu grałem USA, to 100tyś ludzi poszło w piach, bo dałem 20 dywizjom rozkaz garnizonowania na wyspach i po wybuchu wojny zaczęli latać z jednej wyspy na drugą, a Japońcy dominowali na morzu, zatapiali konwoje.

lysy
05-05-2017, 19:53
Jeśli oddaje się AI kontrole nad czymkolwiek, to takie są efekty. Skrypty w tej grze działają jak działają i raczej kolejne DLC nic w tej materii nie zmienią.

preussen6
05-05-2017, 20:20
Biedne te dlc, a gdzie Grecja czy Bułgaria ?

Arroyo
05-05-2017, 21:23
To DLC jest poświęcone sojusznikom Austriaka z wąsikiem, a zdaje się, że Grecja nie była sojusznikiem Hitlera :P

preussen6
05-05-2017, 22:22
A Czechosłowacja i Jugosławia były ?

Bułgaria była a jej nie ma.

Pampa
06-05-2017, 07:43
Jugosławia też nie(a przynajmniej nie od 6 kwietnia 1941), a jednak jest. To samo Czechosłowacja. To jest raczej DLC o krajach w beznadziejnym położeniu, co też sama nazwa wskazuje. Jak dla mnie to DLC to jest hit. Właśnie na te kraje czekałem najbardziej (Rumunia i Węgry), i wreszcie są i to w jednej paczce. Następne DLC to pewnie będzie Grecja, Bułgaria i Turcja. Chociaż ciekawe byłoby np Państwo Chińskie jeżeli chodzi o wschód. Może Meksyk?

Pampa
03-06-2017, 09:45
14 czerwca wychodzi dodatek. Już się nie mogę doczekać. ;D

Turek
04-06-2017, 19:54
Podobno tylko jedna osoba w grze wystarczy zeby miała kupiony i reszta też może w grze go używać. (jako gra czyt. pojedynczą rozgrywkę)

Krwawy_Baron
05-06-2017, 07:15
Następne DLC to pewnie będzie Grecja, Bułgaria i Turcja. Chociaż ciekawe byłoby np Państwo Chińskie jeżeli chodzi o wschód. Może Meksyk?
Ja to widzę tak:
Uważam, że Turcja dojdzie raczej do ogólno-islamskiego DLC wraz z Iranem, Irakiem i zapewne Egiptem oraz Marokiem - tych dwóch ostatnich póki co nie ma na mapie choć powinny: Maroko było francuskim protektoratem a Egipt pozostawał jedynie w zależności od W.Brytanii

Co do chińskiego DLC'ka - raczej kwestia czasu, zwłaszcza jeżeli Paradox będzie próbował wprowadzić HoI IV na rynek chiński - o ile znowu cenzura w CHRL nie doczepi się do niezależnego Tybetu, Sinciangu i Mandżurii (miało to miejsce z jedynką albo dwójką).

Ja bym się bardzo ucieszył gdybyśmy dostali Etiopię na takiej zasadzie jak Polska, może byłaby w końcu szansa przetrwać atak Włochów :D

Piter
05-06-2017, 21:50
Ja bym się bardzo ucieszył gdybyśmy dostali Etiopię na takiej zasadzie jak Polska, może byłaby w końcu szansa przetrwać atak Włochów :D

Przecież Włochów można pokonać :)

Krwawy_Baron
06-06-2017, 07:51
Przecież Włochów można pokonać :)
No to wygląda na to, że jestem strasznym noobem w tej grze :P

Pampa
09-06-2017, 15:40
Już DLC zamówione, cena niezgorsza, bo tylko 33 zł. :) A frakcje naprawdę bardzo interesujące. Już się nie mogę doczekać gry Wegrami albo Rumunią. ;D

Pampa
15-06-2017, 14:04
Pierwsze wrażenia, po rozgrywce Węgrami. Łał, jakie duże drzewko technologii, jakie fajne ulepszenia interfejsu czy taki smaczek jak zmiana broni u naszych jednostek, kiedy już np. zaczynamy produkcję MP 40. Ogólnie rozegrałem całą kampanię (niestety była krótka, bo Niemcy grają jak upośledzeni kiedy są sterowani przez AI) i postanowiłem odtworzyć Austro-Węgry, dużo fajnych eventów i reakcji łańcuchowych. Nie rozkminiłem jeszcze tych licencji, ale Węgry to chyba nie jest najlepsze państwo żeby próbować tej opcji. Ciekaw jestem jak się będzie zachowywało AI kiedy wezmę którąś z głównych frakcji.

Krwawy_Baron
21-06-2017, 18:41
Moim zdaniem licencje są nieopłacalne - pozyskać je dopiero możemy, gdy dana technologia jest już przestarzała. Jugosławia za to ma parę ewentów z pozyskaniem licencji na nowy sprzęt.

Ogólnie nowe drzewka cech narodowych są całkiem fajne, zwłaszcza to Czechosłowackie.

No i niedługo wyjdzie nowy patch, a tego typu rzeczy mają się w nim znaleźć:


Several fixes to Allied ai naval invasions - This is an oldie, but I think we might have finally come to terms with it. The issue was smaller invasions peppering Germany before they fight the soviets (and thus are guaranteed to beat stuff back basically wasting the troops). This could also trigger cases where the same low org units would continuously do the same thing over and over which should also be sorted now
Nations with no special focus tree would randomly swap out leaders - This was a bit of an embarrassing messup on our part which we have now fixed. Although its made me want to have assigned traits to all historical national leaders...
Many edge cases and small fixes for focus trees. We are a little unhappy with how much small stuff that slipped through, so for next release we will be changing some stuff with how we do testing. The team has worked like champs and fixed a lot fast though for 1.4.1.
Our awesome artist didn't have many bugs to deal with so she has added a bunch of new historical portraits to the game (Baltic countries, South America and Bulgaria. See changelog for details)
Finally, we've had a bit of a longer project we started when we kept finding weird edge cases and bugs in the air system to replace that old snake-pit of code with stuff that is easier to balance and that doesn't act up. Several of the fixes in 1.4 brought back issues with air wing sizes mattering for casualty counts and the like. For you as a player it just means we fixed some bugs, but for us its now easier to work with which will be great long term or if we want to keep making more changes.

Piter
08-07-2017, 16:56
Walnęli mi atomówką w Bukareszt Niemcy to straciłem dwie fabryki z parunastu lotnisko i port, żenada :)

Andrij Marszałek
17-08-2017, 17:37
Nowy patch pewnie w poniedziałek. Przynajmniej AI poprawiają :P

https://forum.paradoxplaza.com/forum/index.php?threads/hoi4-dev-diary-were-back-and-1-4-2-patch.1039836/&utm_source=in-game&utm_medium=game-client&utm_content=devdiary&utm_campaign=hoi_wtt_devdiary_all_20170816

Piter
17-08-2017, 18:00
Zauważyłem, że grając Francją można do wybuchu wojny rozbudować fortyfikacje na 8 poziom wzdłuż całej granicy i podbić je do 10-tki drzewkiem francuskim, śmieciowymi jednostkami można banalnie bronić się przed wermahtem aż do uzyskania sił do kontrofensywy i błyskawicznego zwycięstwa. Podobnie Czechy mogą się obronić przed Niemcami.

szwejk
17-08-2017, 19:30
Tak samo jest z Danią. Przy fortach 10, AI unika ataku...

Pampa
17-08-2017, 20:37
Ja tak nie oszukiwalem. Po prostu dobrze sobie samemu robić ograniczenia, a nie wykorzystywac niedoskonalosci gry.

Piter
18-08-2017, 16:00
Ja tak nie oszukiwalem. Po prostu dobrze sobie samemu robić ograniczenia, a nie wykorzystywac niedoskonalosci gry.

Po prostu zbudowałem fortyfikacje :P

szwejk
19-08-2017, 17:51
W sumie AI zachowuje się rozsądnie, że nie pcha się na silne umocnienia. W realu jest podobnie. Oczywiście nie dotyczy to Rosjan;) Natomiast AI powinno obchodzić je przez desant morski lub powietrzny...

Piter
21-08-2017, 13:40
W sumie AI zachowuje się rozsądnie, że nie pcha się na silne umocnienia. W realu jest podobnie. Oczywiście nie dotyczy to Rosjan;) Natomiast AI powinno obchodzić je przez desant morski lub powietrzny...

Jak fortyfikacje są wszędzie to atakuje i się wykrwawia, a Francja ma silną flotę.

Piter
22-08-2017, 19:09
Jak się zrobi te fortyfikacje na 10 poziom i potem na pełnej mobilizacji buduje fabryki wojenne to Francja szybko się staje najsilniejszym krajem w grze.

Pampa
24-08-2017, 12:55
Jakby ktoś miał ochotę na kampanię, to śmiało pisać. :)

Krwawy_Baron
15-11-2017, 14:51
Zapowiedzieli właśnie nowy dodatek, tym razem skoncentrowany na Chinach. Do tego dojdą alternatywne ścieżki decyzji narodowych dla Niemiec (zamach stanu oficerów Wehrmachtu przeciwko Hitlerowi) i Japonii.

Trailer
https://www.youtube.com/watch?time_continue=2&v=eBeLSGr3EVs

Nie podoba mi się tendencja - w Together to Victory mieliśmy 6 państw, w Death or Dishonour 4 a teraz 2. Jeszcze dojdzie do tego, że w DLC będzie jeden kraj :/ ...

Andrij Marszałek
15-11-2017, 15:01
W końcu te Chiny przynajmniej dali. Trzeba to docenić :D

Idill`a (MZ)
15-11-2017, 15:02
Nie ma żadnej "tendencji". Wręcz dostrzegam odwrotną. W jedynych poważnych rozgrywkach, tj. w trybie wieloosobowym, Chiny mają kolosalne i ważące znaczenie. Podobnego rozszerzenia oczekiwał każdy poważny gracz.
Rewizja drzewek celów narodowych Niemiec i Japonii, niestety otworzy puszkę pandory z jej nowymi możliwościami trollingu, który jest absolutną plagą w powyższym trybie gry. Na najwyższym poziomie rozgrywek, organizujemy tylko gry historyczne, więc te nowe, alternatywne możliwości są zupełnie bezużyteczne.

Krwawy_Baron
15-11-2017, 21:39
Nie ma żadnej "tendencji". Wręcz dostrzegam odwrotną. W jedynych poważnych rozgrywkach, tj. w trybie wieloosobowym, Chiny mają kolosalne i ważące znaczenie. Podobnego rozszerzenia oczekiwał każdy poważny gracz.

Nie chodzi mi tu o umniejszanie ważności Chin, a zmniejszanie ilości państw, które są rozbudowywane w kolejnym dodatku. Najprawdopodobniej przepada okazja aby dopieścić Mandżukuo i Mongolię.

Idill`a (MZ)
16-11-2017, 16:37
Cierpliwości, jestem przekonany, że rozszerzenie obejmie również pomniejszych chińskich władyków - wszystkie dodatki do gry podlegają aktualizacji. Zdecydowanie nie naciskałbym na jakikolwiek pośpiech, wszelkie zmiany w są bardzo wrażliwe z punktu widzenia ogólnego balansu w grach historycznych. Muszą być one bardzo dobrze przemyślane.
Obecnie, chińscy watażkowie są kompletnie niegrywalni w poważnych zmaganiach, i nie sądzę abyśmy doczekali się w tym obszarze istotnego przełomu. Wielka wojna z Japonią, rywalizacja o przyszły los azjatyckiego giganta, w warunkach kampanii historycznych rozgrywanych w trybie wieloosobowym, nie pozostawia wiele miejsca dla państw sezonowych oraz marionetek takich jak Mandżukuo i Mengjjiang. Japońskie marionetki są niemal zupełnie uzależnione od suwerena, mogą mieć jednak pewne zastosowanie, jako dodatkowa para rąk w dowodzeniu i mikrozarządzaniu na froncie. Wyobrażam sobie sytuację, gdzie dzięki nowemu rozszerzeniu, wzrośnie liczba graczy w w regionie. Obecnie nader często Chiny są zmuszone mierzyć się zarówno z potęgą Japonii jak i jedną z ich marionetek, co jak mogę was zapewnić, może zdecydować o wyniku wojny. Ciekaw jestem jak ogólne zmiany wpłyną na rozkład sił. Na dzień dzisiejszych na najwyższym poziomie, potencjały Chin i Japonii względnie się równoważą. Nawet jeżeli Japonia wygrywa wojnę, to zazwyczaj po bardzo krwawej wojnie, trwającej nawet do 1940 roku, a to wystarczy, by wschodzące słońce straciło inicjatywę na Pacyfiku i szerzej w Azji. Silne Indie mogę do tego czasu uzyskać formalna niezależność, po przez instytucję podziału kraju na niezależny Pakistan i Indie. Uzyskując niepodległość, otwierają się nam nowe możliwości wykorzystania nieograniczonych zasobów ludzkich. Mądry gracz jest wstanie zbudować imponujący przemysł, który może udźwignąć nawet nowoczesne dywizje pancerne. Dobrze przygotowane Indie mogą zrezygnować ze strategii obrony kraju na linii Dakki i przejść do ofensywy w Chinach, co pozwala odetchnąć Sowietom, w klinczu między dwoma supermocarstwami.

Pampa
16-11-2017, 16:46
Jaram się tymi alternatywnym ścieżkami. Kupię na pewno, jak każde inne DLC. Jestem dużym fanem 4. :D

Krwawy_Baron
16-11-2017, 19:11
Cierpliwości, jestem przekonany, że rozszerzenie obejmie również pomniejszych chińskich władyków - wszystkie dodatki do gry podlegają aktualizacji. Zdecydowanie nie naciskałbym na jakikolwiek pośpiech, wszelkie zmiany w są bardzo wrażliwe z punktu widzenia ogólnego balansu w grach historycznych. Muszą być one bardzo dobrze przemyślane.
Nie spotkałem się jeszcze aby chińskich watażków spotkał inny los niż Albanię, czyli pożywkę dla kogoś silniejszego (w tym przypadku Chiny Kuomintangu), więc wątpię aby oni sami coś dostali - choć na pewno dojdzie więcej ewentów z nimi związanych.

W przypadku Mengjjiang, zgodzę się że to jest bezwolny puppet Japonii. Ale już Mandżukuo ma potencjał na osobną ścieżkę rozwoju - czyli próby odzyskania władzy w Chinach przez Puyego i zrzucenia jarzma japońskiego. Zresztą, jest to państwo na tyle duże, że aż szkoda że pozostanie niedoreprezentowane. Podobnie jest w przypadku Mongolii, która w tym czasie próbowała się wyrwać się spod buta ZSRR i delikatnie skręcała w stronę polityki pan-mongolskiej - a pamiętajmy że Mongolia miała wówczas chrapkę na spory kawał chińskich terenów tzw. Mongolię Wewnętrzną.


Jaram się tymi alternatywnym ścieżkami. Kupię na pewno, jak każde inne DLC. Jestem dużym fanem 4. :D
Ja też. Czekam tylko na możliwość wojny domowej w Rosji i przywrócenia Cara :D Też jestem fanem 4 - jak dla mnie, pomimo niedoskonałości, najlepsza gra Paradoxu obecnie :)

Andrij Marszałek
16-11-2017, 19:25
Zwłaszcza dzięki świetnym modom. Kaiserreich to istne cudo :)

Krwawy_Baron
16-11-2017, 19:37
No... :D A i póki co nie jest to jeszcze finalna wersja moda :)

Jsatrzab
02-12-2017, 11:50
Watażkowie też dostają drzewko (wszyscy takie samo z tego co się orientuję) wydaje mi się że usłyszałem też że Manczuko dostaje swoje drzewko. Także nie do końca z tym zmniejszaniem. Należy też pamiętać że wraz z tym DLC wchodzą naprawdę duże zmiany do gry.


Też jestem fanem 4 - jak dla mnie, pomimo niedoskonałości, najlepsza gra Paradoxu obecnie :)

To Stellaris ;]

exar
02-12-2017, 14:40
Przymierzam się do zakupu Hoi 4, wcześniej sporo ogrywałem hoi 2 oraz Darkest Hour. Zastanawia mnie jednak jedna rzecz. Czy istnieje jakaś większa różnica między tymi wersjami hoi 4 czyli cadet, colonel w np gameplayu, dostępnych jednostkach? Czy tylko różnica jest w super uber skórkach jednostek na mapie. Bo jak czytamy w opisie pod Colonel Edition:



Pakiet Heavy Cruiser Pack: Siedem ciężkich krążowników dostępnych dla państw Osi oraz Aliantów - Exeter, Prinz Eugen i Mogami oraz inne.
Pakiet Soviet Tank Pack: Osiem czołgów dostępnych podczas gry Związkiem Radzieckim, od lekkich po super ciężkie.
Pakiet US Tank Pack: Osiem czołgów dostępnych podczas gry USA, od lekkich po super ciężkie.
Pakiet British Tank Pack: Osiem czołgów dostępnych podczas gry Wielką Brytanią, od lekkich po super ciężkie.
Pakiet French Tank Pack: Osiem czołgów dostępnych podczas gry Francją, od lekkich po super ciężkie.
Pakiet German Tank Pack: Osiem czołgów dostępnych podczas gry Niemcami, od lekkich po super ciężkie.
Tapety na pulpit: Tapety z grafikami z gry.
Ikonę na forum Colonel: Ikona może być używana na forum Paradox.


i trochę się obawiam, czy jak kupię bieda edycje to będę musiał grać tylko milicją i makietami czołgów na rowerach.

Andrij Marszałek
02-12-2017, 15:00
Ja powiem, że niespecjalnie zauważyłem braki. Czołgi wyglądają normalnie. Z colonem jest większe rozróżnienie na modele prawdopodobnie. ;)

Jsatrzab
02-12-2017, 15:30
Z tego co się orientuje to różnica jest tylko w skórkach.

Pampa
02-12-2017, 15:49
Czysta kosmetyka. Aczkolwiek, jak ktoś zwraca na to uwagę, to jest to miły smaczek. :)

dabranocka
16-10-2022, 17:19
Witam. Ktoś kojarzy ścieżkę gdzie mogę zedytować listę prowincji dla Commonwealtch (Polska-Litwa) ? W decisions/formable_nation_decisions nie ma listy prowincji z corami.

Eutyches
20-10-2022, 08:56
Zapytaj się u "źródła". Polski discord tych, co robili spolszczenia i mody do różnych gier z tego cyklu. Dałbym ci na discorda bezpośrednia, ale chyba masz blokadę? https://discord.gg/kzqcfcKw