PDA

Zobacz pełną wersję : Poszukiwania książek



tomsn
05-11-2009, 17:57
W tym odświeżonym temacie pomagamy sobie w spełnieniu nagłych potrzeb czytelniczych.

Na początek chciałbym zapytać Forumowiczów o książki, opracowania dot. narodu romskiego. Czy ktoś czytał i może polecić coś na temat "nomadów Europy"? Historii, obyczajów, wierzeń itp?

Furiusz
05-11-2009, 18:54
No cóż mało się tym interesowałem ale znam jeden tekst :
Romowie o sobie i dla siebie : nowe problemy i nowe działania w pięciu krajach Europy Środkowo-Wschodniej : praca zbiorowa / pod red. Ewy Nowickiej ; [aut. Ewa Nowicka et al.] ; Instytut Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego.

Ale to raczej takie przekartkowanie było, niż czytanie :D

Adamsky
06-11-2009, 12:09
Zna ktoś może jakieś pamiętniki bądź powieści związane ze szpiegostwem, tajemnicami i planowaniem wojennym w czasie I WW?
O II WW na ten temat książek jest bez liku, bardziej lub mniej historycznych. Tyle aż, że człowiekowi niedobrze się robi i coraz mniej bawi mnie nauka o IIWW. Natomiast o IWW, szczególnie rozchodzi mi się o imperialne Niemcy, raczej cisza. Dlaczego? Czy dlatego, że podczas IIWW mamy jednogłośny wydźwięk dobry-zły?

Dragonit
06-11-2009, 14:37
Czytał ktoś pewną książke fantasy, w której bohater miał wujka stolarza (jak się potem okazało, był to doskonały stolarz), potem wyruszył gdzieś, spotkał szarego maga i uczył się magicznej mocy. Chciał zostać białym magiem, ale okazało się, że został szarym. W trakcie swych podróży zrobić duży użytek właśnie ze stolarstwa, którego opisy aż zainteresowały mnie typ tematem ;p Zapomniałem tytułu tej książki, a po słowach kluczowych nie mogę znaleźć.

Furiusz
06-11-2009, 17:41
Zna ktoś jakieś publikacje na temat kultur kręgu magdaleńskiego, czy też kultur żyjących w tym samym czasie co kult. magdaleńskie na terytorium Rosji i ogólnie byłego ZSRR? Zwłaszcza przy okazji ichnich malowideł naskalnych?

Furiusz
08-11-2009, 17:48
Zna ktoś może jakieś książki z/o berserkerach? Zaciekawił mnie ten temat. Osobiście znam jedna - Wilkołaki i wampiry w literaturze"czy jakoś tak, wydaną swego czasu przez Universitas, za wszelkie odnośniki bibliograficzne byłbym wdzięczny, nie chodzi tylko o naukowe czy popnauk publikacje ale także o te całkiem literackie.

Limon
14-11-2009, 21:49
Może ktoś polecić jakieś dobre opracowania na temat mitologi słowiańskiej, irańskiej i kaukaskiej?

Furiusz
14-11-2009, 21:59
A ja bym dla przekory, zaczął od Barbarzyńskiej Europy Modzelewskiego, daje ciutek inny obraz rzeczywistości ówczesnej niż ogólnie się to pojmuje.
Co do samych mitów, to znam jedną publikację, nie wiem czy najlepszą ot po prostu czytałem chyba tylko ją na ten temat :D
Mity, podania i wierzenia dawnych Słowian, Strzelczyk Jerzy

Furiusz
18-11-2009, 21:00
Zna ktoś może jeszcze jakiś literacki opis życia żołnierzy (ale po IIWŚ) taki jak np. Godzina przed świtem RAZ'a?

Bronti
21-11-2009, 18:35
Panowie czy masz ktoś z was następujące książki -

Encyklopedia wojen napoleońskich / Robert Bielecki.

Wojny napoleońskie / Marian Kukiel

tomsn
23-11-2009, 19:20
Może ktoś polecić jakieś dobre opracowania na temat mitologi słowiańskiej, irańskiej i kaukaskiej?

Może zacząć od Mitologii Słowian Gieysztora, a potem np. poczytać "Złotą Gałąź"... Z serii Mitologie Świata, co wychodziła z Rzepą są bardzo fajne mini-kompendia: ja dysponuję Eskimosami i Ludami Syberyjskimi, acz są także Ludy Anatolii i Persji... Nie miałem tego w ręku, ale jeśli cała seria trzyma poziom to polecam! - teraz można kupić w tanich książkach

Piłsudczyk
02-12-2009, 19:11
Czy może ktoś z forumowiczów czytając o IIWŚ natknął się w różnych książkach na informacje o Jakowie Dżugaszwilim :?: od jakiegoś czasu szukam informacji na jego temat i jak narazie wyłania mi się obraz dosyć mglisty.
Szukam też wspomnień tak jeńców jak i straźników z obozu jenieckiego w Sachsenhausen.

jan_boruta
02-12-2009, 22:23
Świta mi, że o Jakowie D. było kilka wzmianek w "Drodze do piekła" Bogusława Wołoszańskiego. Jak jest z Wołoszańskim, wiemy - bardziej sensacja, ale warto przeczytać.

Bronti
02-12-2009, 23:04
Było o nim wspomniane w paru zdaniach w książce Marka Sołnina "22 czerwca 1941, czyli jak zaczęła sie wielka wojna ojczyźniana"

Z tego co pamiętam syn Józefa Stalina nakreślił jakieś wspomnienia. Wspomnienia dotyczyły bodajże stosunku miejscowej ludności dzisiejszej Białorusi do oddziałów Armii Czerwonej kiedy to w trakcie stacjonowania oddziałów miejscowi chłopi donosili o tym Niemcom. Nie wiedząc na kogo donoszą, gdyż Jakow nie ujawnił swojego pochodzenia. I te słowa padły z ust syna przywódcy ZSRR :mrgreen:

Piłsudczyk
03-12-2009, 15:09
hmm... zawsze to jakiś nowy punkt zaczepienia. Dziękuję bardzo szanownym kolegom.
Jeśli jeszcze komuś coś się nasunie (zwłaszcza o Sachsenhausen) będę bardzo wdzięczny.
Pozdrawiam
Piłsudczyk

Bronti
21-12-2009, 10:42
Orientujecie się może czy w jakiś czasopiśmie np. Mówią Wieki był artykuł traktujący o bitwie pod Waterloo?

Furiusz
21-12-2009, 18:51
Na przeciag ostatnich trzech-czterech lat nie było, kiedys był numer specjalny poświecony Napoleonowi ale to bardziej pod rok 1812.

{{B-S}}SpartaN
21-12-2009, 19:05
Poszukuje jakieś fajnej książki o tematyce przyszłości coś w stylu Gwiezdnych Wojen, dostępną w sprzedaży. Czy ktoś z was mógłby mi jakąś polecić??

Amrod
21-12-2009, 19:13
Cykl Hyperion Cantos Dana Simmonsa.

Bronti
21-12-2009, 21:39
Na przeciag ostatnich trzech-czterech lat nie było, kiedys był numer specjalny poświecony Napoleonowi ale to bardziej pod rok 1812.

No właśnie przekopałem archiwum Mówią Wieki w bibliotece uniwersyteckiej i na ich stronie internetowej i nic na temat tej bitwy nie znalazłem :)

A może jakieś inne czasopismo? Bo chciał bym jakimś artykułem wzbogacić bibliografię i zrobić z tego przypis. W grę wchodzą jedynie pozycje polskojęzyczne.

Furiusz
21-12-2009, 23:05
Znam jeden angielski i francuski :D poszukaj jeszcze w przeglądzie historyczno-wojskowym tam coś może być, bo często odnoszą się do Napoleona.

Vasyshq
18-01-2010, 13:07
Czy znacie jakieś fajne powieści historyczne w klimatach Trylogia Husycka, Krzyżowcy (Jan Guillou) ?

Grandal
20-01-2010, 20:29
Czy znacie jakieś fajne powieści historyczne w klimatach Trylogia Husycka, Krzyżowcy (Jan Guillou) ?

Turnieje Boże - Pierre Barret, Jean-Noel Gurgand
Tom I "Templariusz z Jeruzalem"
Tom II "Grosz Ubogich"
Tom III "I my pójdziemy na kraniec świata"

Zdecydowanie polecam. Każdy tom w innym klimacie. Naprawdę dobrze napisane książki, a ich bohater Wilem d'Encausse bije na głowę Arna. ;)

Furiusz
09-02-2010, 18:34
Szukałem, szukałem i nic, zna ktoś jakąś publikacje (nawet nie musi być b. dobra) o zoroastryzmie?

Adamsky
10-02-2010, 10:39
M. Boyce Zaratusztrianie: wiara i życie, Łódź 1988.

F. Machalski Religie Persji, w: Zarys dziejów religii, red. J. Keller, Warszawa 1965.
M. Składankowa Bohaterowie, bogowie i demony dawnego Iranu, Warszawa 1985.

Furiusz
10-02-2010, 11:16
Pierwsza znam i dlatego chce ja skonfrontować z czymś innym
wielkie dzięki za pomoc, jeszcze tylko taki mały ps, mocno zaznaczona jest tam historia tej religii?

Wiktor_Lechki
22-03-2010, 21:46
Coś z II WŚ może ktoś laikowi coś polecić? Chodzi mi o jakąś księgę, która by mi rozjaśniła trochę w głowie i żebym się z II wojną światową polubił xP

Aro137
06-04-2010, 18:58
Czy znacie jakieś podkreślam dobre książki o Aleksandrze Wielkim ?

Krang
17-04-2010, 00:39
Czy znacie jakieś podkreślam dobre książki o Aleksandrze Wielkim ?

Trylogia Karola Bunscha "Olimpias" "Parmenion" "Alexander" gorąco polecam.

A tak swoją drogą, zna ktoś jakieś książki w polskim wydaniu opisujące kampanie napoleońskie we Włoszech 1796-97 i wojnę z Prusakami w 1806 roku? Chodzi mi tu konkretnie o Jenne i Auerstedt.

Aro137
05-05-2010, 18:48
Czy znacie jakieś podkreślam dobre książki o Aleksandrze Wielkim ?

Trylogia Karola Bunscha "Olimpias" "Parmenion" "Alexander" gorąco polecam.

Dzięki wielkie :D

DrX
11-05-2010, 19:00
Czy ktoś może polecić jakąś dobrą książkę o okresie wojen napoleońskich? Przeczytałem już parę dzieł Cornwella i szukam teraz czegoś od innego autora.

KWidziu
11-05-2010, 19:41
Marian Kukiel, Wojny Napoleońskie i Wojna 1812 roku.

DrX
11-05-2010, 20:34
Dzięki ;] Sprawdzę to.

Maximus XI
16-06-2010, 23:03
Poszukuję dobrej książki o Janie Sariuszu Zamoyskim. Może być zarówna pozycja naukowa jak i popularnonaukowa. Zależy mi przede wszystkim na jego biografii. Z góry dziękuję. :)

Ouroboros
29-08-2010, 12:33
Poszukuję dobrej książki o Janie Sariuszu Zamoyskim. Może być zarówna pozycja naukowa jak i popularnonaukowa. Zależy mi przede wszystkim na jego biografii. Z góry dziękuję. :)

GRZYBOWSKI Stanisław, Jan Zamoyski, PIW z roku 1994. Czytałem swego czasu dobrze się czyta.

tak to wygląda: http://www.atticus.pl/index.php?pag=poz&id=41100

Maximus XI
29-08-2010, 18:21
Stokrotne dzięki. Nie sądziłem, że ktoś odpowie. :)

Adamsky
01-09-2010, 21:24
Hej, w jakich książkach mogę zaspokoić swoją żądzę (...) wiedzy i zachwytu nad XIX wiecznym Imperium Brytyjskim? Szczególnie powieści przygodowe (jakieś angielskie z XIX wieku?) i propagandowe broszurki o "wyższości białego człowieka", czyli 100% kolonialna literatura bez krzty poprawności politycznej i hołubiąca siłę? Rozchodzi mi się o propagandowe treści, które wbijano dzieciom z brytyjskich domów gdzieś tak do końca II Wojny Światowej.
Ewentualnie mogą być jakieś naukowe, ale książki typu "Historia Wielkiej Brytanii" można znaleźć bez większego problemu. Wolałbym coś z książek przygodowych.
http://www.youtube.com/watch?v=wfL80ON3 ... re=related (http://www.youtube.com/watch?v=wfL80ON3-KA&feature=related)

Kaiser
01-09-2010, 22:09
Hej, w jakich książkach mogę zaspokoić swoją żądzę (...) wiedzy i zachwytu nad XIX wiecznym Imperium Brytyjskim? Szczególnie powieści przygodowe (jakieś angielskie z XIX wieku?) i propagandowe broszurki o "wyższości białego człowieka", czyli 100% kolonialna literatura bez krzty poprawności politycznej i hołubiąca siłę? Rozchodzi mi się o propagandowe treści, które wbijano dzieciom z brytyjskich domów gdzieś tak do końca II Wojny Światowej.
Ewentualnie mogą być jakieś naukowe, ale książki typu "Historia Wielkiej Brytanii" można znaleźć bez większego problemu. Wolałbym coś z książek przygodowych.
http://www.youtube.com/watch?v=wfL80ON3 ... re=related (http://www.youtube.com/watch?v=wfL80ON3-KA&feature=related)

Z przygodowych to zapewne Kipling, np. Stalky i spółka, czy Kim ;)

Ponadto książki George'a A. Henty'ego, m. in. With Kitchener in the Soudan, A Story of Atbara and Omdurman. Szerzej (ale po angielsku) tutaj: http://www.gutenberg.org/browse/authors/h#a1032, i nie wiem czy nie Kopalnie króla Salomona Ridera Haggarda. Mam nadzieję, że na początek wystarczy? ;)

Adamsky
02-09-2010, 07:13
Pewnie, dzięki za autorów.

Kapsul
06-11-2010, 21:22
Kilka(nascie) lat temu czytalem ksiazke o walce z cyklonem na pokladzie niszczyciela, byla to powiesc ale z tego co pamietam odnioslem wrazenie ze inspiracja byl "tajfun Halseya". Chetnie wrocilbym do tego ale nie pamietam tytulu ani autora - moze ktos kojazy cos podobnego?

PS. Nie chodzi o "Tajfun" Conrada.

voitek
06-11-2010, 23:24
Jeszcze jak chodzilem do podstawowki to czytalem pewna ksiazke o kims w rodzaju kosmicznych marines. Mianowicie glownym bohaterem byl amerykanski zolnierz, ktory zostal wyslany na wojne z obcymi. Problem polegal na tym, ze byl to poczatek ludzkiej ekspansji w kosmos i wlasciwie nie bylo wiadomo z kim walczyc.

Najbardziej charakterystycznym motywem byly podroze w kosmosie, gdzie na statkach czas plynal normalnie podczas lotow nadswietlnych, a w tym czasie uplywalo kilka- kilkadziesiat lat na Ziemii. Pamietam tez, ze na naszej planecie podczas wojny rozpropagowano homoseksualizm z powodu przeludnienia:P

Za cholere nie mgoe sobie przypomniec tytulu

Ouroboros
07-11-2010, 07:37
Kilka(nascie) lat temu czytalem ksiazke o walce z cyklonem na pokladzie niszczyciela, byla to powiesc ale z tego co pamietam odnioslem wrazenie ze inspiracja byl "tajfun Halseya". Chetnie wrocilbym do tego ale nie pamietam tytulu ani autora - moze ktos kojazy cos podobnego?

PS. Nie chodzi o "Tajfun" Conrada.

Może chodzi o: Herman Wouk, Bunt na okręcie, Warszawa 1991, PETRA, 512 str. ? Jest niszczyciel "Caine" i jest tajfun "Cobra" (zwany także Tajfunem Halseya)

07-11-2010, 09:13
Jeszcze jak chodzilem do podstawowki to czytalem pewna ksiazke o kims w rodzaju kosmicznych marines. Mianowicie glownym bohaterem byl amerykanski zolnierz, ktory zostal wyslany na wojne z obcymi. Problem polegal na tym, ze byl to poczatek ludzkiej ekspansji w kosmos i wlasciwie nie bylo wiadomo z kim walczyc.

Najbardziej charakterystycznym motywem byly podroze w kosmosie, gdzie na statkach czas plynal normalnie podczas lotow nadswietlnych, a w tym czasie uplywalo kilka- kilkadziesiat lat na Ziemii. Pamietam tez, ze na naszej planecie podczas wojny rozpropagowano homoseksualizm z powodu przeludnienia:P

Za cholere nie mgoe sobie przypomniec tytulu

Wieczna wojna, Joe Haldeman

voitek
07-11-2010, 12:20
Wielkie dzieki!

Kapsul
07-11-2010, 20:07
Kilka(nascie) lat temu czytalem ksiazke o walce z cyklonem na pokladzie niszczyciela, byla to powiesc ale z tego co pamietam odnioslem wrazenie ze inspiracja byl "tajfun Halseya". Chetnie wrocilbym do tego ale nie pamietam tytulu ani autora - moze ktos kojazy cos podobnego?

PS. Nie chodzi o "Tajfun" Conrada.

Może chodzi o: Herman Wouk, Bunt na okręcie, Warszawa 1991, PETRA, 512 str. ? Jest niszczyciel "Caine" i jest tajfun "Cobra" (zwany także Tajfunem Halseya)

Dzieki, z pewnoscia to byla ta ksiazka.

Bronti
19-12-2010, 13:01
Poszukuję jakiś książek na temat wojskowości islamu - mogą być Mamelucy, Osmanowie jak i okres panowania Saladyna. Jak coś to Wojny Mameluków już mam :)

19-12-2010, 13:19
Poszukuję jakiś książek na temat wojskowości islamu - mogą być Mamelucy, Osmanowie jak i okres panowania Saladyna. Jak coś to Wojny Mameluków już mam :)
Nie wiem czy wystarczy, w każdej pozycji jest to ujęte, w mniej lub bardziej szczegółowo. ;)
Stąd:
http://www.osman.livenet.pl/articles.php?cat_id=5
* Afetinan A. : Ankara 1976 - " Apercu general sur l’histoire economique de l’empire turcottoman "
* Alderson A. D. : Oxford 1956 - " The Structure of the Ottoman Dynasty "
* Ancel J. : Paris 1927 - " Manuel historique de la Question d’Orient "
* Andrea T. : Paris 1945 - " Mahomet, sa vie et doctrine "
* Baranowski B. : Łódź 1950 - " Znajomość Wschodu w dawnej Polsce do XVIII wieku "
* Brauner A. : Breslau 1876 - " Die Schlacht von Nicopolis "
* Bazylow L. : Warszawa 1985 - " Historia Rosji "
* Bednarska Cz. : Warszawa 1951 - " Turcja "
* Besala J. : Warszawa 1988 - " Stanisław Żółkiewski "
* Bieńkowska D. : Katowice 1975 - " Michał Waleczny "
* Brodecki B. : Warszawa 1986 - " Szypka i Plewna 1877 "
* Coles P. : London 1968 - " The Ottoman impact of Europe "
* Dąbrowski J. : Cracovie 1952 - " L’annee 1444 "
* Gibbons H. A. : Oxford 1916 - " The Foundation of the Ottoman Empire "
* Gilbert M. : Warszawa 2003 - " Pierwsza wojna światowa "
* Gumiłow L. : Warszawa 1972 - " Dzieje dawnych Turków "
* Hammer J. : Pest 1827-1829 - " Geschichte des osmanischen Reiches "
* Jorga N. : Gotha 1908-1909 - " Geschichte des osmanischen Reiches "
* Kaehler G. : Breslau 1882 - " Die Schlachten von Nicopolis und Warna "
* Kinross L. : London 1977 - " The Ottoman centuries: the rise and fall of the Turkish empire "
* Kołodziejczyk D. : Warszawa 2000 - " Turcja "
* Konopczyński W. : Warszawa 1936 - " Polska a Turcja 1683-1795 "
* La Jonquiere : Paris 1881 - " Histoire de l’ Empire ottoman "
* Lamartine de A. : Paris 1854 - " Histoire de la Turquie "
* Livesey A. : Warszawa 1998 - " Wielkie bitwy I wojny światowej "
* MacDonald J. : Warszawa 1998 - " Wielkie bitwy historii "
* Mantram R. : London 1984 - " L’empire ottoman du XVIe au XVIIIe siecle "
* Michałek A. : Warszawa 2003 - " Mehmed Zdobywca "
* Midzio J. : Warszawa 1981 - " Zwycięski giaur z Siedmiogrodu "
* Miller W. : Cambridge 1936 - " The Ottoman Empire and its Successors 1801-1927 "
* Pajewski J. : Poznań 2003 - " Buńczuk i koncerz "
* Pajewski J. : Warszawa 1978 - " Historia Powszechna 1871-1918 "
* Pajewski J. : Warszawa 1991 - " Pierwsza wojna światowa 1914-1918 "
* Podhorodecki L. : Warszawa 1988 - " Chocim 1621"
* Podhorodecki L. : Warszawa 1983 - " Wiedeń 1683"
* Podhorodecki L. : Warszawa 1987 - " Chanat Krymski "
* Potkowski E. : Warszawa 1990 - " Warna 1444 "
* Reychman J. : Wrocław 1973 - " Historia Turcji "
* Reychman J. : Warszawa 1962 - " Dni świetności i klęski Turcji "
* Reychman J. : Warszawa 1970 - " Dzieje Turcji do XVIII w. "
* Ryniewicz Z. : Warszawa 2004 - " Leksykon bitew świata "
* Wereszycki H. : Ossolineum 1986 - " Historia Austrii "
* Wituch T. : Warszawa 1980 - " Tureckie przemiany. Dzieje Turcji 1878-1920 "
* Wojtasik J. : Warszawa 1990 - " Podhajce 1698 "
* Wójcik Z. : Warszawa 1995 - " Historia Powszechna XVI-XVII wieku "
* Zieliński A. : Warszawa 2004 - " Malta 1565 "
* Żywczyński M. : Warszawa 1970 - " Historia Powszechna 1789-1870 "

Bronti
10-01-2011, 16:39
Student III roku piszący prace licencjacką w potrzebie ;)

Tytuły książek, stron internetowych, artykułów, czegokolwiek co bym mógł użyć i zamieścić w bibliografii na temat historii Obwodu Kaliningradzkiego i Królewca.

Piszę pracę licencjacką na temat stosunków Polski z Obwodem po roku 1991 a pierwszy rozdział mam zatytułowany - Zarys historyczny i geneza powstania Obwodu Kaliningradzkiego

Jak byście coś mieli ciekawego to polecam się i z góry dziękuję :)

20-02-2011, 20:43
Możecie polecić jakąś literaturę z przewodnim motywem wędrówki? Myślałem nad Odyseją, Jądrem Ciemności albo Lordem Jimem, może Wy macie coś odpowiedniejszego.

20-02-2011, 20:54
Dla własnego użytku, czy na jakiś referat itp.?

20-02-2011, 22:59
"Literacki motyw wędrówki i "filmy drogi". Omów najciekawsze realizacje tego motywu w literaturze i filmie."

To na maturę.

Adamsky
21-02-2011, 19:30
Bardzo prosiłbym obeznanych w temacie wojskowości o przykładowe książki, z których mógłbym dowiedzieć się jak najwięcej o:
a) uzbrojeniu i umundurowaniu wojsk niemieckich w okresie 1870-1914 (najłatwiej będzie z rokiem 1914). Chodzi o wojska lądowe (piechota, kawaleria, artyleria)
b) organizacji wojsk niemieckich zaraz przed I wojną światową (pobór, okręgi, strategia, taktyka etc.)
Szukałem trochę w ogólnych książkach (Historia Niemiec, Prus etc.), ale jest tego co kot napłakał. Trochę znalazłem w internecie.

Amrod
26-02-2011, 17:37
Szukam jakichś książek (powieści historycznych) dziejących się w czasach rzymskich, najlepiej w jego wschodniej części.

27-02-2011, 14:43
Znajdziesz trochę wschodu, tyle co mi się przypomniało na teraz... ;) Iggulden Conn, Imperator, Mika Waltari, Trylogia rzymska

Knecht
23-03-2011, 14:37
Poszukuję książki związaną z bronioznawstwem i historią wojska polskiego, szczególnie okresu średniowiecza i późniejszych, tak do rozbiorów, mam parę na uwadze ale może ktoś zaproponuje jakąś ciekawą :)

PaskudnyPludrak
23-03-2011, 18:14
Poszukuję książki związaną z bronioznawstwem i historią wojska polskiego, szczególnie okresu średniowiecza i późniejszych, tak do rozbiorów, mam parę na uwadze ale może ktoś zaproponuje jakąś ciekawą :)
Jeśli chodzi o historię wojska polskiego to poszukaj na allegro albo w antykwariatach ,bibliotekach – Jan Wimmer , Tadeusz.M.Nowak –„Historia oręża Polskiego 963-1793” , Jan Wimmer „Dawne wojsko polskie XVII i XVIII w.” , Jan Wimmer „Historia piechoty polskiej do roku 1864” , Jan Wimmer "Wojsko polskie w drugiej połowie XVII wieku" ciekawe są też „Historia jazdy polskiej” i „Historia piechoty polskiej” płk Konstantego Górskiego , jak i „Zarys historii wojskowości w Polsce” gen Mariana Kukiela ,to oczywiście tak na początek ;) polecam też na necie poszukać archiwalnych numerów „Przeglądu historyczno-wojskowego” masa kapitalnych artykułów. Jeśli chodzi o Wimmera to wg mnie(i nie tylko) jest to na chwilę obecną najlepszy badacz naszej wojskowości okresu XVI-XVIIIw.

Knecht
23-03-2011, 18:53
Dzięki. No właśnie chce kupić ostatnie na allegro 2 tomy książek Wimera o wojsku polskim od średniowiecza do XVIII w. Teraz jak jeszcze dobrą recenzje jej dałeś to tym bardziej kupię :mrgreen:

Knecht
25-04-2011, 14:48
Ostatnio szukam jakieś książki poruszającej tematykę wojska litewskiego w średniowieczu, i nie mogę nic takiego znaleźć, nawet na internecie mało jest informacji o takowym wojsku, jedynie o wojsku litewskim już z czasów Reczypospolitej, ale ten okres mnie nie interesuje bo w tym okresie armie Korony i Litwy wyglądały tak samo, a mi chodzi o te wojsko litewskie sprzed unii, wojsko nowo powstałego państwa itp. ma ktoś coś do zaproponowania w tym temacie ?

Araven
27-04-2011, 20:43
Knecht jedyne co jako tako traktuje o wojsku litewskim w średniowieczu to Dariusz Prekop Wojna zakonu krzyżackiego z Litwą w latach 1283-1325, ale żeby było jasne to bardziej o polityce a mniej o wojskowości. Ale jest tam bogata bibliografia i np. mamy: Aścik K., Jeszcze o najeździe litewskim na Łęczycę, "Studia i Materiały do Historii Wojskowości", cz. 1 1969, s. 317-321, Aścik K., O szyku bojowym Bałtów, "Studia i Materiały do Historii Wojskowości", t. 16, 1970 s. 1-10, może coś wyszperasz.

Knecht
02-05-2011, 23:03
O dzięki, zaraz poszukam te książki w jakiś sklepach :)

Amrod
02-05-2011, 23:10
Znajdziesz trochę wschodu, tyle co mi się przypomniało na teraz... ;) Iggulden Conn, Imperator, Mika Waltari, Trylogia rzymska
Dopiero teraz zauważyłem. Mika Waltari mam właśnie trylogię, a I. Conn właśnie czytam :)

Adamsky
05-05-2011, 16:19
Poszukuję horroru wojennego, którego akcja dzieje się w czasie I lub II wojny światowej (wojna secesyjna też może być). Coś w stylu filmu Deathwatch (Dolina Cieni) lub Bunkier SS. Jedyne co znam to Twierdza. Wyszło coś interesującego w tych klimatach, czy same szmiry?

Niko
30-06-2011, 14:01
Witam interesuję się okresem XVI-XVIII.
Jakie książki polecacie z tego okresu??
I mam zamiar kupić te trzy książki z wyd. Bellona polecacie??

http://www.ksiegarnia.bellona.pl/index.php?c=cat&cid=73&bid=5332&page=0
http://www.ksiegarnia.bellona.pl/index.php?c=cat&cid=73&bid=3061&page=2
http://www.ksiegarnia.bellona.pl/index.php?c=cat&cid=73&bid=5002&page=1

30-06-2011, 14:03
Witam interesuję się okresem XVI-XVIII.
Jakie książki polecacie z tego okresu??
I mam zamiar kupić te trzy książki z wyd. Bellona polecacie??

http://www.ksiegarnia.bellona.pl/index.php?c=cat&cid=73&bid=5332&page=0
http://www.ksiegarnia.bellona.pl/index.php?c=cat&cid=73&bid=3061&page=2
http://www.ksiegarnia.bellona.pl/index.php?c=cat&cid=73&bid=5002&page=1
sprecyzuj, dokładnie o jaka tematykę Ci chodzi, tylko o RON? ;)

Niko
30-06-2011, 14:23
Tak. Najbardziej interesuje mnie Epoka "Rzeczpospolitej szlacheckiej". I ogólnie wieki XVI-XVIII w historii polski.

30-06-2011, 15:29
Tak. Najbardziej interesuje mnie Epoka "Rzeczpospolitej szlacheckiej". I ogólnie wieki XVI-XVIII w historii polski.
Lubię tych, co interesują się historią a jak zapewne wiesz RON nie narodził się nagle i bezboleśnie, masz tu wybór literatury dotyczący lat wcześniejszych jak i Ciebie interesujących, wybacz, ze jest chronologiczne zamieszanie, ale myślę że coś sobie z tego wybierzesz, jakby było mało to napisz, jest tu wielu fanów :D RONu. :D
------------------------------------------------------------------------------------

W. Czapliński, J. Długosz, Życie codzienne magnaterii polskiej w XVII w ; PIW ; W-wa 1979
Gmiterek H., Andrzej Dudycz a kandydatura Wilhelma z Rożemberka do tronu polskiego (1573–1575), „Res Historica”, t. 7, 1999;
Gmiterek H., Wilhelm z Rożemberka w Lubelskiem w latach 1572–1573, „Rocznik Lubelski”, t. 31-32, 1989-1990;
Gmiterek H., Czechy wobec starań Habsburgów o koronę polską w drugiej połowie XVI wie-ku, „Annales Universitatis Mariae Curie-Skłodowska”, Sectio F, t. 50, 1995;
Gmiterek H., Lubelskie zakupy cesarskiego poselstwa za czasów pierwszego bezkrólewia, „Kwartalnik Historii Kultury Materialnej”, t. 43, z. 4, 1995;
Gruszecki S., Walka o władzę w Rzeczypospolitej Polskiej po wygaśnięciu dynastii Jagiello-nów, Warszawa 1969;
Grzybowski S., Henryk Walezy, Wrocław 1980;
Orzelski Ś., Bezkrólewia ksiąg ośmioro, czyli Dzieje Polski od zgonu Zygmunta Augusta r. 1572 aż do r. 1576, t. I, wyd. W. Spasowicz, Petersburg 1856;
Pánek J., Czeska elita arystokratyczna XVI wieku i jej stosunek do Polski (na przykładzie „wi-cekróla” Wilhelma z Rożemberka i biskupa Stanisława Pawłowskiego), [w:] Kultura politycz-na w Polsce, t. V: Elity dawne i nowe, pod red. M. Kosmana, Poznań 2005;
Pánek J., Wilhelm z Rożemberka. Polityk pojednania, Opole 2007;
Serczyk W. A., Iwan Groźny, Wrocław 1986;
Wierzbowski T., Zabiegi cesarza Maksymiliana II o koronę polską 1565–1576, „Ateneum”, 1879, r. IV, t. III, z. 3.

1. August Bielowski, Monumenta Poloniae Historica, Lwów, Kraków 1864-1893, [tłum. wł.]
2. Oswald Balzer, Genealogia Piastów, Wydawnictwo Avalon, Kraków 2005
3. Kazimierz Jasiński, Rodowód Piastów mazowieckich, Wydawnictwo Historyczne, Poznań -
Wrocław 1998
4. Marcin Spórna, Piotr Wierzbicki, Słownik władców Polski i pretendentów do tronu
polskiego, Wydawnictwo Zielona Sowa, Kraków 2003
5. Stanisław Szczur, Krzysztof Ożóg, Piastowie, Wydawnictwo Literackie, Kraków 1999
6. Jan Tęgowski, Władcy śląscy w polityce małżeńskiej króla Władysława Jagiełły (1386-
1412), [w:] "Piastowie śląscy w kulturze i europejskich dziejach", red. Antoni Barciak,
Instytut Górnośląski, Katowice 2007
7. Małgorzata Wilska, Książę Janusz Starszy, Zamek Królewski w Warszawie, Warszawa 1986
8. Supruniuk A., Otoczenie księcia mazowieckiego Siemowita IV (1374 – 1426). Studium o
elicie politycznej Mazowsza na przełomie XIV i XV wieku, Warszawa 1998.
9. Szczur St., Historia Polski. Średniowiecze, Kraków 2002.
Szweda A., Panowie z Iwna herbu Grzymała w służbie królów polskich, w: Etos rycerski w Europie
Środkowej i Wschodniej od X do XV wieku, Zielona Góra 1997, s. 157-166.
10. Szweda A., Ród Grzymałów w Wielkopolsce, Toruń 2001.
11. Szweda A., Stronnictwo starosty Domarata z Pierzchna w czasie wojny domowej w
Wielkopolsce, w: Książęta, Urzędnicy, Złoczyńcy. Gdańskie studia z dziejów średniowiecza,
t. 6, red. Śliwiński B., Gdańsk 1999, s. 213-234.
12. Szymczakowa A., Łęczyckie i sieradzkie wobec zabiegów Siemowita IV o koronę polską,
w: Rocznik Łódzki, T. 20 (23), Łódź 1975, s. 331-346.
13. Tęgowski J., Bezkrólewie po śmierci Ludwika Węgierskiego a geneza unii Polski z Litwą,
w: Studia historyczne z XIII – XV wieku, red. Śliwiński J., Olsztyn 1995, s. 87-110.
---------------------------------------------------
BATOH 1652 Wojciech Jacek Długołęcki

CUDNÓW 1660 Romuald Romański


BERESTECZKO 1651 Romuald Romański
-------------------------------------------------

Witam interesuję się okresem XVI-XVIII.
Jakie książki polecacie z tego okresu??
I mam zamiar kupić te trzy książki z wyd. Bellona polecacie??

http://www.ksiegarnia.bellona.pl/index.php?c=cat&cid=73&bid=5332&page=0
http://www.ksiegarnia.bellona.pl/index.php?c=cat&cid=73&bid=3061&page=2
http://www.ksiegarnia.bellona.pl/index.php?c=cat&cid=73&bid=5002&page=1
Pewnie, zawsze można się dowiedzieć ciekawych rzeczy...

Niko
30-06-2011, 16:44
Wielkie dzięki za te tytuły na pewno coś ciekawego wybiorę dla siebie :D

Carlos
01-08-2011, 12:15
Szukam dobrych powieści historycznych z okresu Grecji. Po tym jak odkopałem z półki kupioną kiedyś w antykwariacie książkę T. Kruka ,,Termopile" wessało mnie w ten okres jak woda w kiblu :twisted:
Z góry dzięki ;)

Dragonit
01-08-2011, 12:19
Za dzieciaka lubiłem czytać książki w stylu młodzieżowy dreszczowiec przemieszany z horrorem, czy nawet kryminałem, jakieś tam zagadki, mógłby ktoś polecić podobne książki ale trochę ambitniejsze, dla starszych czytelników? W stylu że gdzieś coś się dzieje, jakieś delikatne zjawiska paranormalne, bohater musi to wyjaśnić etc.

Ouroboros
04-08-2011, 18:43
Szukam dobrych powieści historycznych z okresu Grecji.

Może się spodoba Mika Waltari, Turms nieśmiertelny.

Ludzie mają różne opinie, mi się podobała kiedyś trylogia Karola Bunscha o Aleksandrze Wielkim
Olimpias (1955)
Parmenion (1967)
Aleksander (1967)

Niestety nie przetłumaczono na polski książek Mary Renault o wielkim Aleksandrze i diadochach, cieszących się sporą popularnością na zachodzie:

Fire from Heaven (1969)
The Persian Boy (1972)
Funeral Games (1981)

Herod
04-08-2011, 21:11
Szukam:

Książka. Dobra/ujdzie. Temat: Wojskowość armii Bizantyjskiej. W jakimś większym stopniu niż na uboczu.
Po polsku. W miarę o latach okresu 1071 do upadku.

Bronti
06-08-2011, 22:11
Za dzieciaka lubiłem czytać książki w stylu młodzieżowy dreszczowiec przemieszany z horrorem, czy nawet kryminałem, jakieś tam zagadki, mógłby ktoś polecić podobne książki ale trochę ambitniejsze, dla starszych czytelników? W stylu że gdzieś coś się dzieje, jakieś delikatne zjawiska paranormalne, bohater musi to wyjaśnić etc.


Przyszła mi na myśl książka Jakuba Żulczyka – „Zmorajewo”.

Carlos
10-08-2011, 11:25
Niestety nie przetłumaczono na polski książek Mary Renault o wielkim Aleksandrze i diadochach, cieszących się sporą popularnością na zachodzie:

Fire from Heaven (1969)
The Persian Boy (1972)
Funeral Games (1981)
Rozumiem, że ciężko będzie dorwać te pozycje?


Dzięki za Bunscha ;)

kirlan
10-08-2011, 13:19
Za dzieciaka lubiłem czytać książki w stylu młodzieżowy dreszczowiec przemieszany z horrorem, czy nawet kryminałem, jakieś tam zagadki, mógłby ktoś polecić podobne książki ale trochę ambitniejsze, dla starszych czytelników? W stylu że gdzieś coś się dzieje, jakieś delikatne zjawiska paranormalne, bohater musi to wyjaśnić etc.

1) to nie całkiem to samo
2) nie czytałem książki (nawet nie jestem pewny czy jest polskie wydanie)
...
ale widziałem film na jej podstawie i sądząc po fabule ..goraco polecam
"BARDZO DŁUGIE ZARĘCZYNY"

- to esencja zagadki i zapętlenia przedziwnych losów ludzkich - choć sił paranormalnych tam raczej nie uświadczysz (w w filmie przynajmniej) jeśli myślisz że to łzawy melodramat albo komedia romantyczna to się grubo mylisz (w odniesieniu do filmu przynajmniej)

---------
a klasyka klasyki czyli "Sherlock Holmes"

"zaginiony świat" tego samego autora (odległa podstawa do pomysłu opowieści bazowej dla scenariusza filmu "jurasic park" ) tez możesz przeczytać,
arcydzieło to nie jest ale poziom znacznie wyższy niż film, bardziej zagadkowo - przygodowy , duuuużo mniej efekciarski niż film (o ile książka w ogóle może być efekciarska). Fabuła i klimat książki ma nikły związek z filmem, właściwie trudno uwierzyć że obydwa "dzieła" mają związek.

------------
A jak chcesz paranormalnych (bardzo mocno, wręcz baśniowo, no dobra! to jest baśń) to polecam twórczość pani Diany Wynne Jones : a zwłaszcza "Zamek w churach" - zapętlenie akcji, sytuacji i tożsamości bohaterów na maksa! Zresztą "Tydzień Czarów" czy "Ruchomy zamek Hauru" też są tajemnicze i poplątana akcja. No ale to zdecydowanie na wskroś magiczne światy, a nie coś w stylu "zielona mila" Kinga. No właśnie Kinga spróbuj!

Dragonit
15-08-2011, 12:48
Dzięki za propozycje, prędzej czy później sprawdzę ;)

kirlan
31-08-2011, 10:51
1) Szukam dobrej książki do C++ (nie musi być podręcznik)
Chodzi o poziom od zera do "technik informatyk" włącznie ale bez specjalizacji w programowaniu w tym języku.

Głównie zależy mi na tym żeby wszystkie podstawowe zjawiska / mechanizmy były po ludzku wyjaśnione , a przykłady ułatwiały a nie utrudniały ich zrozumienie. No i jednak powinno tych zjawisk być sporo (10 - 20) a nie "5 na krzyż" więc coś grubszego.

2) Co sądzicie o podręcznikach do tego przedmiotu z WSiPu i z Helionu? (przypominam: technik informatyk: "Programowanie strukturalne i obiektowe") który lepszy? który obszerniejszy TREŚCIĄ , który przystępniej napisany?

=================
dodam że [spoiler:ejy2cdte]Pascala mam za sobą, a język C nie jest przewidziany do nauki w mojej szkole, ja zaś nie zamierzam go zgłębiać (no chyba że pośrednio - elementy wspólne z C++)

samego C++ się uczyłem semestr - wekendowo, jakimś cudem zdałem egzamin, a nawet coś tam pamiętam, ale kompletnie nie rozumiem C++ więc muszę zacząć od podstaw ze zrozumieniem, jeśli chcę uniknąć dramatu w tym semestrze.

(Pascala nie powiem - całkiem nieźle jarzę, nawet mam samodzielne pomysły, więc nie chodzi o to że programowanie nie trafia mi do czaszki ,

ale do Pascala miałem innego nauczyciela - pisał dla nas programy / przypadki ćwiczebne, a w nich bardzo trafne komentarze i mniej wtedy opuszczałem lekcji i przykłady były jakieś normalniejsze, a teraz musiałem ostro wytężać mózgownicę żeby ogarnąć sam "przypadek" czyli np. skomplikowane równanie matematyczne które miało być przedmiotem działania programu). w dodatku jakoś nie trafia do mnie sposób komentowania kodu przez pana od C++ .

podsumowując: Teraz miałem nauczyciela który jest tak dobry w C++ że już nie czuje co może sprawiać trudność początkującemu => świetnie umie, ale kiepsko naucza. A moja w tym po czesci wina że nie miałem czasu na dłuższe przysiadnięcie do C++, ale wiem juz że samo siedzenie x godzin nic nie da! potrzebuję książki która dobrze wszystko wytłumaczy od początku aż po zagadnienia z drugiego semestru C++

Potrzebuję działać na klasach i obiektach ale zacząć musze od dyrektyw procesora , deklaracji, iteracji , rekurencji i takich tam, a nawet od poleceń typu cin - zarówno podstaw jak i działania flag tego polecenia. czyli szczegóły tez. Jednak ... nie zamierzam pisać w C++ kolejnej wersji open office, ani tworzyć własnego jądra systemu[/spoiler:ejy2cdte]

Witia
31-08-2011, 16:49
Jeżeli mam polecić, to "Thinking in C++"

Jerrus_Maximus
13-09-2011, 09:10
Posiada ktoś może "Nowa matura. 1001 zadań z pełnymi rozwiązaniami i komentarzami część II" R. Bartłomiejczyk, A. Nowoświat CKA?
Jeśli ktoś ma i chciałby sprzedać niech napisze.

Dragonit
11-01-2012, 14:03
Zna ktoś jakąś biografię Ala Capone?

Ouroboros
12-01-2012, 07:32
SCHOENBERG Robert J., Mr. Capone. Przeł. Władysław Masiulanis. Warszawa 1994. Wyd. Amber. 8, s. 527, ilustr. na tabl., opr. pł. obwol. Mity bez maski.

Dragonit
12-01-2012, 16:49
Dzięki ;)

Kuba67
12-01-2012, 22:09
Znacie jakieś?
Tych nie pisać bo już znam
-Kamienie na szaniec
-Elbing 1945 (dwa tomy)
- Wilczy Legion
-Porucznicy 1939 (akurat tą mam i pożarłem w mniej niż tydzień)
- Król szczurów
- Medaliony
Nie tylko z II wś. Można i inne. Ale:
1. Bardziej pisane w teraźniejszości. np. Porucznicy 1939. Nie gardzę ciekawymi jak mi mówią np. ''Kamienie na szaniec'' podobno super książka. Ale wolałbym coś w rodzaju tych pisanych we współczesności.
2. Najbardziej interesuje mnie okres 1914-1945
Czyli od wybuchu I wojny światowej do końca II wojny światowej, ale jak ktoś ma do zaproponowania ciekawą książkę w innych czasach jak ''Excalibur'' Bernarda Cornwella albo inne jego dzieła czy ''Crimen'' Józefa Hena to proszę ;).
3. Nie dawać książek w stylu Rambo czy James Bond.

Herod
13-01-2012, 08:44
"Od Kozienic do Tobruku". Wspomnienia jednego z oficerów piechoty od kampanii wrześniowej, poprzez jego wędrówkę po europie na Tobruku kończąc.
Zresztą sporo jest fajnych książek autobiograficznych, które - co fajniejsze - często bywają lepsze niż opowiadania. Polecam chociażby Żelazne Trumny" Wernera, książki z "Serii z Kotwiczką" i "Serii ze Śmigiełkiem".

kirlan
17-01-2012, 11:49
Jesli chodzi o serie to polecam :
kroniki wojenne - wydawnicto kagero
eoizody wojen morskich - wydawnictwo vik

W pierwszym przypadku jest bodaj 13 (albo i więcej) książeczek głownie II wojna światowa i trochę I wojny światowej - zalezne od zeszytu, zawsze z persektywy jakiegoś tyu broni albo jakiejś bitwy czy operacji. Bywają to "streszczenia" grubszych ksiąg biograficznych.

W drugim hmmm... przeróżne epizody , jedne z czasów żaglowców inne, epoka wczesnych parowców, a są i takie z pancernikami, albo np bombowy "rajd Doolitla " na Japonię ze startem z lotniskowca z II w swiatowej.

Niegrube książeczki. Szukaj w tanich księgarniach lub bibliotekach.

Andzia
03-03-2012, 22:27
Czy ktoś zna jakąś literaturę propagandową ? Coś lekko-strawnego na maturę ustną bym potrzebował :P

janker92
04-03-2012, 19:35
Szukaj w kioskach GW ;)

Samick
04-03-2012, 22:25
Czy ktoś zna jakąś literaturę propagandową ? Coś lekko-strawnego na maturę ustną bym potrzebował :P

Gody moskiewskie tamże na Moskwi opisane przez Sebastiana Lifftela.

chudolf
27-07-2012, 13:29
Witam.
Odświeżę trochę temat, a mianowicie szukam książki o tematyce starożytnej falangi [Ptolemeusze/Macedonia/Seleucydzi itd]. Opis kampanii lub przeżycia poszczególnych żołnierzy, obojętne. Głównie chodzi mi o kwestie militarno-taktyczne tych wojsk. Nie koniecznie musi być cała książka poświęcona falandze lecz może byś o zmaganiach w/w państw jak wiadomo których była trzonem armii.

Herod
27-07-2012, 14:46
Oprócz trylogii Kęciaka z Historycznych Bitew (kynoskefalaj, Magnezja, Benewent) warto jeszcze zajrzeć do "Ostatni Triumf Ptolemeuszy" Grabowskiego. Może też Sekunda "The Seleucid Army". To tak wstępnie.

28-07-2012, 09:29
O różnej wadze merytorycznej, ale wystarczy jeszcze są ciekawe linki w necie opisujące samą falangę, ale to chyba za mało?
http://www.histurion.pl/historia/staroz ... ska/1.html (http://www.histurion.pl/historia/starozytnosc/grecja/falanga_macedonska/1.html)
i tegoż samego autora większy tekst, miodny :)
http://www.fantasy.dmkhost.net/uzbrojen ... 1&strona=1 (http://www.fantasy.dmkhost.net/uzbrojenie/index.php?nr=2421&strona=1)
---------------

Polibiusz, "Dzieje".
Daniel Gazda, "Armie świata antycznego. Republika rzymska i Kartagińczycy"
Tytus Liwiusz, "Dzieje Rzymu od założenia miasta"
Brian Todd Carey Wojny starożytnego świata. Techniki walki

JanHetman
28-07-2012, 20:24
Witam serdecznie!
Poszukuję wysokiej jakości książek traktujących sztuce wojennej starożytnych państw.
Szczególnie interesuje mnie Grecja, Macedonia ,i wszelkie późniejsze jej rozłamy, Japonia (tu wyjątek, średniowiecze) i Chiny.
Proszę także o krótkie ocenienie mi jakości paru książek:
-Poczet cesarzy rzymskich- Krawczuka Aleksander
-Historie nieznane historii - Anna Świderkówna
-Historia starożytnych Greków, tom I, II i III - Bravo Benedetta, Wipszycka Anna
-Świat starożytnych- M. Żmudziński
-Hellada królów- Świderkówna
-Aleksander Wielki - Peter Green
-Dzieje Grecji - Hammond N. G. L
-Armie świata antycznego -John Warry
Pozdrawiam i proszę o ocenienie choć części z podanych tytułów - nie chciałem zakładać dla tego osobnego tematu.
Pozdrawiam, Janek

29-07-2012, 07:55
JanHetmanZ racji tej, ze nie mogę spać to przesiaduję ostatnio przed kompem multum czasu i mogę podpowiedzieć, na forum są ludzie po historii i nie tylko, ja tam tez troszeńkę coś wiem :oops: , ale:
literówki Mości Panie popraw w swoim tekście, bo hadko czytać...
Nim według własnej niedoskonałej wiedzy ocenianie to co napisałeś, to zerknij w posty powyżej twojego poniekąd sa tam juz zapodane tytuły i na forum jest oddzielny temat, co nie przeszkadza temu :)
viewtopic.php?f=388&t=10828 (http://forum.totalwar.org.pl/viewtopic.php?f=388&t=10828)
----
Teraz twoje literówki, to jest opinia subiektywna odnośnie tytułów, nie jestem Wyrocznią!!!
Poczet cesarzy rzymskich- Kranczak Aleksander -> Pewnie chodzi o Krawczuka, warto- to klasyka daje wyobrażenie o klimatach rzymskich
-Historie nieznane historii - Anna Świderkówna -> klasyka, warto zapoznać się w czasach gdy odmawia się ludziom wierzącym pomyślunku, ze w Biblii nie ma faktografii
-Historia starożytnych Greków, tom I, II i III - Bravo Benedetta, Wipszycka Anna - poziom akademicki dla fanów tej epoki i pisaniny szczegółowej, polecałbym publikacje samej Wipszyckiej- kapitalne podejście do spraw religii w starożytności, i tworzenia się podwalin chrześcijaństwa :)
-Hellada królów- Świderkówna- można poczytać, ale nie musowo.
-Aleksander Wielki - Peter Green- ta książka i trylogia Bunscha o Aleksandrze spowodowały że zapałałem wielką sympatią do historii, warto przeczytać, bo opowiadając o Aleksandrze pokazuje cały macedoński świat, tak różniący się wbrew pozorom od helleńskiego. Publikacja oparta na solidnych źródłach, lobby homoseksualne ma zgryz z nim bo Green nic nie pisze o domniemanym homoseksualizmie Geniusza :) A nowe publikacje o Aleksandrze, których nie przytoczę pełne są takich wynurzeń :lol:
-Dzieje Grecji - Hammon-> pewnie chodzi o Hammond N. G. L? Jego sobie daruj :)
-Armie świata antycznego -John Warry- takie sobie, powyżej masz lepsze rzeczy i nie zapomnij że jest osobny temat, jeszcze raz linka podam :)
viewtopic.php?f=388&t=10828 (http://forum.totalwar.org.pl/viewtopic.php?f=388&t=10828)

Herod
29-07-2012, 08:57
Witam serdecznie!
Poszukuję wysokiej jakości książek traktujących sztuce wojennej starożytnych państw.
Szczególnie interesuje mnie Grecja, Macedonia ,i wszelkie późniejsze jej rozłamy, Japonia (tu wyjątek, średniowiecze) i Chiny.
Proszę także o krótkie ocenienie mi jakości paru książek:
-Poczet cesarzy rzymskich- Kranczak Aleksander
-Historie nieznane historii - Anna Świderkówna
-Historia starożytnych Greków, tom I, II i III - Bravo Benedetta, Wipszycka Anna
-Świat starożytnych- M. Żmudziński
-Hellada królów- Świderkówna
-Aleksander Wielki - Peter Green
-Dzieje Grecji - Hammon
-Armie świata antycznego -John Warry
Pozdrawiam i proszę o ocenienie choć części z podanych tytułów - nie chciałem zakładać dla tego osobnego tematu.
Pozdrawiam, Janek



Jeżeli szukasz wysokiej jakości książek o wojskowości świata hellenistycznego to te ci się nie przydadzą... może Warry.
Zacznij od Sekundy (The Seleucid Army), Bar kochvy i Jędraszeka "Armii Lagidów"

JanHetman
29-07-2012, 17:14
Eutyches, wybacz za literówki.
Spisywałem nazwiska i tytuły na szybko.
Jeszcze raz przepraszam. :(
Herodzie, ,,Selucid army'' nie doczekała się przetłumaczenia?

30-07-2012, 07:21
Nie ma co przepraszać, Kotołaki nie ludzie rozumieją :) Na pytanie twoje ci nie odpowiem, ale znalazłem kotołacki link, zerknij na pewno coś znajdziesz :D
https://docs.google.com/viewer?a=v&q=ca ... ifIbkTjp8Q (https://docs.google.com/viewer?a=v&q=cache:DVOfKeQDeEgJ:www.hist.uni.wroc.pl/pdf/paluchowski/bibliografia.pdf+wojskowo%C5%9Bci+%C5%9Bwiata+hell enistycznego&hl=pl&gl=pl&pid=bl&srcid=ADGEEShe5oG7s-TmCbYYVDp0bHzVHwDfW9lSADSKC6KznSbKXTa-L81dNvmH-RltNKuiZth0lkgpunJSegqV80a4kkybDVP6hd4Yp4UZUF50tnY JlLVkTx8mpIE1SHmnRm8Hf0DyY2a4&sig=AHIEtbTl7MWfRa-Aby-91hkJifIbkTjp8Q)

Herod
04-08-2012, 08:39
Warto chyba wspomnieć, tak przy okazji.



Herodzie, ,,Selucid army'' nie doczekała się przetłumaczenia?

Marzenia... nawet Bar Kochvy, biblii "seleukistów" nikt nie tłumaczył, nawet nie wydano tego w kraju...


http://www.pochmara.yoyo.pl/ksiazki/kampania-afganska.php

To jeszcze warto przeczytać.

Grzegorz Lach "Wojny Diadochów 323-281 p.n.e". Wyszło ostatni na dniach i prezentuje się przyzwoicie, zwłaszcza ze względu na wydawnictwo Inforteditions. Bardzo fajna, zwłaszcza po połączeniu z "Wojnami Następców Aleksandra" Bennetta i Robertsa.

LEGION
12-08-2012, 18:40
Maryna Mniszchówna, Hirschberga, gdyby ktoś widział w jakimś antykwariacie proszę dajcie znać.

12-08-2012, 19:33
Chcesz ją kupić, znać treść tylko?
Hmmm zerknij tutaj
http://www.sbc.org.pl/dlibra/docmetadat ... ublication (http://www.sbc.org.pl/dlibra/docmetadata?id=10793&from=publication)

LEGION
17-08-2012, 17:48
Kupić! Swego czasu pisałem na temat polsko-litewskiego garnizonu na Kremlu w latach 1610-1612, a że temat mnie mocno interesuje i kolekcjonuje ciekawe książki, to chciałbym ją mieć na półce :D Niestety w mojej okolicy jest niedostępna. Mogłem ją jakiś czasu temu nabyć, ale właściciel czując, że mi na niej zależy zażądał sumy 700 zł :!: Niestety ale za taką sumę to mogę kupić jedynie pierwsze wydanie Władcy Pierścieni :lol: No i tak szukam kogoś kto za rozsądną cenę, oddałby mi ją. Tak, że jakby kto wiedział walić dniem i nocą.

Grogmir
13-09-2012, 20:42
Cześć wszystkim!
Wiem, że na forum jest dużo ludzi o szeeeerokich horyzontach naukowo-historycznych i na pewno będziecie w stanie mi doradzić:

Ostatnio zainteresowałem się się okresem neolitycznym, zakładaniem pierwszych osad, początkami handlu, religii, rolnictwa, hodowli... moglibyście doradzić mi jakąś literaturę na ten temat? Właściwie ramy mogą być szersze, czymś o epoce brązu (ostatnio drugi z moich ulubionych okresów) też nie pogardzę! Chodzi mi o książki niekoniecznie stricte naukowe, mogą być lżej napisane, nawet popularnonaukowe, najlepiej, jeśli byłyby oparte na w miarę aktualnych badaniach, ale nie jest to najważniejsze. Fajnie, jakby były zdjęcia jakichś artefaktów, budowli itd.

Pozdrawiam ;)

Ouroboros
14-09-2012, 07:37
Ad Grogmirem. Z bardzo świezych rzeczy zob. Andrzej Pydyn, ARGONAUCI EPOKI KAMIENIA - http://ksiazkihistoryczne.pl/archeologi ... a/p,181925 (http://ksiazkihistoryczne.pl/archeologia-argonauci-epoki-kamienia/p,181925)

Bardzo chwalona pozycja zarówno przez specjalistów jak i hobbystów.

To tak na start. Jeśli idzie o etnologiczne majstersztyki to dwie pozycje po angielsku (niestety nie ma polskich tłumaczeń):

Marvin Harris, Cannibals and Kings: Origins of Cultures

Harris czyli "materializm kulturowy" we własnej osobie. Gigant antropologii, jeden z tych co zawsze dążą do włożenia kija w mrowisko. Kto czytał znakomite Krowy, świnie, wojny i czarownice. Zagadki kultury, ten wie, że można się po nim spodziewać ikonoklazmu jeśli idzie o utarte paradygmaty w antropologii. Polecam gorąco, zważywszy że Harris stworzył niezwykle fascynującą a zarazem kontrowersyjną genezę rolnictwa. Ludzie zaczęli uprawiać zboże ponieważ, dzięki niemu nie musieli już wiecej zabijac własnych dzieci. Szerzej w książce hehe.

Marshall Sahlins, Stone Age Economics

Sahlinsowi nie brakuje umiejetności argumentacji i generalizacji. Myśl główna książki - "Eden istniał. W epoce neolitu".

Jak "so jeszcze przypomna to napisze w edycie"

Grogmir
14-09-2012, 09:53
Dziękuję Ci bardzo, szlachetny Ouroborosie! Czekam w takim razie na ewentualny edit, a jeśli ktoś ma jeszcze jakieś propozycje, nie krępujcie się. :p

14-09-2012, 14:36
Dziękuję Ci bardzo, szlachetny Ouroborosie! Czekam w takim razie na ewentualny edit, a jeśli ktoś ma jeszcze jakieś propozycje, nie krępujcie się. :p
Kehehe bez krępacji? Czy szlachetnego Grogmira interesuje coś na poziomie akademickim, co się czyta na studiach historycznych? Czy też woli bardziej zbeletryzowane wersje?

Grogmir
14-09-2012, 18:21
Jeżeli masz jakąś wartą uwagi pozycję akademicką, to chętnie się zapoznam. ;)

15-09-2012, 07:17
Stare ale jare, napisane jeszcze gdy ludzie nie używali metody- wklej wytnij -nagminnie, będziesz miał na pewno w bibliotece akademickiej, by zagłębiać się w łamaczy naukowych paradygmatów trza zaczynać od czegoś takiego ;)
http://books.google.pl/books/about/Rewo ... edir_esc=y (http://books.google.pl/books/about/Rewolucja_neolityczna_i_jej_znaczenie_dl.html?id=u j5LAAAAYAAJ&redir_esc=y)
swoją drogą jest już tyle nowych odkryć archeologicznych i nowych metod badawczych, ze przydałoby się napisanie historii na nowo, ale to tylko moje zdanie 8-)

McAbra
08-10-2012, 11:41
A macie do polecenia jakieś lekkie fantasy w stylu Arivalda z Wybrzeża albo Zwiadowców ?
(skłaniałbym się bardziej ku temu pierwszemu) :roll:

08-10-2012, 20:35
A macie do polecenia jakieś lekkie fantasy w stylu Arivalda z Wybrzeża albo Zwiadowców ?
(skłaniałbym się bardziej ku temu pierwszemu) :roll:
Delaney Joseph - Kroniki Wardstone- coś jak Zwiadowcy :D
Martin Gail Z - Kroniki Czarnoksiężnika- porządnie napisane, łatwo się czyta, no można powiedzieć że lekkie :roll:
David Weber- Seria Boga Wojny 1.Przysięga Mieczy 2.Zaprzysiężony Bogu Wojny 3. Przysięga Wietrznego Jeźdźca- łatwo się czyta, autor robi ukłon[spoiler:2zpg5o0h]]zmienia pewne podejście do pokazywania głównego bohatera hehe, a co ważne kim on jest 8-)[/spoiler:2zpg5o0h] w stronę fanów fantasy, skoro lubisz, to ci się spodoba :mrgreen:

McAbra
10-10-2012, 09:38
Dzięki, sprawdzę jak będę miał czas.

Niko
01-01-2013, 16:03
Poszukuję książek o XVII. Interesują mnie wojny RON (Wojny ze Szwecją, Osmanami, Rosją, Chmielnickim). Głównie chodzi mi o wojskowość Korony i wszystko co jest z nią związane ;)

romanrozynski
01-01-2013, 19:26
Jeśli chodzi o powstanie Chmielnickiego to mogę polecić mojego chomika;
http://chomikuj.pl/roman.rozynski/Powst ... b3d*c5*82a (http://chomikuj.pl/roman.rozynski/Powstanie+Chmielnickiego+-+dokumenty*2c+*c5*bar*c3*b3d*c5*82a)

Aro137
01-01-2013, 21:56
Niko
Poszukaj tytułów w Historycznych Bitwach, wydawnictwa Bellony(o ile nie czytałeś) Tutaj masz link do wszystkich książek HB: http://ksiegarnia.bellona.pl/index.php? ... =5&cid=130 (http://ksiegarnia.bellona.pl/index.php?c=cat&tree=5&cid=130) Poszukaj sobie tam bitwy z XVII wieku(wybacz za leniwość, że Ci nie wypisze jakie dotyczą RON-u i XVII wieku:P) Z tych co czytałem, to Moskwa 1612(średnia jak dla mnie), Chocim 1621(Bardzo dobry) Żółte wody-Korsuń 1648(doczytałem do połowy, ale to nie z powodu, że słaba tylko, że po prostu miałem za dużo nauki i muszę ją w niedługim czasie dokończyć:P). Zakupiłem tez niedawno Wiedeń 1683 który swoją drogą dużo osób mi polecało.

Grogmir
12-02-2013, 23:53
Witam serdecznie ;)

Sesja się skończyła, czasu trochę jest, a książek historycznych nigdy za wiele, więc mam pytanie: co polecicie, jeżeli chodzi o materię postaleksandryjskich "succesor states"? Wiem, że w którymś temacie był już polecany "Ostatni tryumf Ptolemeuszy", ale byłbym wdzięczny za kolejne tytuły - niekoniecznie prace naukowe, chodzi mi raczej o coś lżejszego. ;)

Ouroboros
14-02-2013, 11:09
Kilka "letkich" popularnonaukowych zapodaję:

Świderkówna Anna, Hellada królów
ta sama, Hellenika. Wizerunek epoki od Aleksandra do Augusta

Bennett Bob, Roberts Mike, Wojny Następców Aleksandra,
ten sam, Wojny domowe w Imperium Aleksandra Wielkiego

romanrozynski
14-02-2013, 16:15
Z bardziej naukowych.
Mam przyjemność poinformować że moja pierwsza książka jest już w ofercie wydawnictwa: Bitwa pod Zbarażem 1649:
Spis treści i początek na stronie tegoż wydawnictwa:
http://napoleonv.pl/opis/3856473/bitwa- ... -1649.html (http://napoleonv.pl/opis/3856473/bitwa-pod-zbarazem-1649.html)
a pod poniższym linkiem początkowy fragment przed uzupełnieniem i przerobieniem:
http://marek-rogowicz-historia-wojskowo ... 30286f0711 (http://marek-rogowicz-historia-wojskowosc.manifo.com/strona-glowna/get/9024f0c7203ce005e9093430286f0711)

Grogmir
14-02-2013, 19:18
Ouroboros - dziękuję, jak zwykle jesteś niezastąpiony. ;)

Niko
02-03-2013, 14:49
Niko
Poszukaj tytułów w Historycznych Bitwach, wydawnictwa Bellony(o ile nie czytałeś) Tutaj masz link do wszystkich książek HB: http://ksiegarnia.bellona.pl/index.php? ... =5&cid=130 Poszukaj sobie tam bitwy z XVII wieku(wybacz za leniwość, że Ci nie wypisze jakie dotyczą RON-u i XVII wieku:P) Z tych co czytałem, to Moskwa 1612(średnia jak dla mnie), Chocim 1621(Bardzo dobry) Żółte wody-Korsuń 1648(doczytałem do połowy, ale to nie z powodu, że słaba tylko, że po prostu miałem za dużo nauki i muszę ją w niedługim czasie dokończyć:P). Zakupiłem tez niedawno Wiedeń 1683 który swoją drogą dużo osób mi polecało.

Dzięki za odpowiedź. Sorry że tak późno ale najpierw postanowiłem przeczytać parę książek które zaproponowałeś aby potem napisać co o nich sądzę.

Przeczytałem Kircholm 1605 H.Wisnera, Moskwa 1612 i Beresteczko 1651. Naprawdę fajnie się je czyta i polecam każdemu.

Gdy szukałem innych książek natknąłem się na te dwie Rzeczpospolita Obojga Narodów. Calamitatis regnum Paweł Jasienica , Historia Polski 1492-1795 Mariusz Markiewicz, Historia Polski 1572 1795 AUGUSTYNIAK Urszula .

Chciałem się zapytać co o nich sądzicie? Kupować je?Jeżeli tak to którą najlepiej? Nie jestem studentem historii więc nie wiem czy to dobre pozycje dla mnie.

Może są jakieś inne książki podobne formą do tych tylko "lżejsze" do czytania?

Salvo
03-03-2013, 08:07
Jasienica to klasyk, polecam, choć czasem człowiek się gubi, gdy opisuje "intrygi" itp. Ale tak ogólnie to jego książki (Polska Piastów, Jagiellonów, RON) polecam, na nich się "wychowałem" ;)

03-03-2013, 08:58
Niko,
Poszukuję książek o XVII. Interesują mnie wojny RON (Wojny ze Szwecją, Osmanami, Rosją, Chmielnickim). Głównie chodzi mi o wojskowość Korony i wszystko co jest z nią związane ;)polecam to i od razu stronę gdzie zawsze masz miarodajne oceny ze wszystkich rodzajów literatury, powiedzmy że to moje subiektywne odczucia i nie uzurpuję sobie absolutystycznych racji ;)
http://esensja.pl/esensjopedia/obiekt.h ... iektu=2851 (http://esensja.pl/esensjopedia/obiekt.html?rodzaj_obiektu=2&idobiektu=2851)
Cytat z recenzji, pod którą się podpisuję :D

Książka Pajewskiego napisana jest wspaniale, cudowną polszczyzną, która zauroczyć może każdego, kto nie stroni od wielkich dzieł literackich XIX wieku. I choć dzisiaj język ten może wydawać się już nieco anachroniczny, w niczym nie ujmuje to wartości dzieła. Wręcz przeciwnie: dzięki temu „Buńczuk i koncerz” czyta się jak najlepszą powieść „płaszcza i szpady”. Bo też bohaterów ma najprzedniejszych – Żółkiewskiego, Chodkiewicza, Sobieskiego (pułkownik Wołodyjowski i major Hayking też zresztą na kartach książki się pojawiają
Inna, też sprzed epoki internetowej ale wytrzymuje próbę czasu, tez napisana łatwiej co nie zmienia jej merytorycznej wartości, to
http://nakanapie.pl/wielcy-hetmani-rzec ... zka,298756 (http://nakanapie.pl/wielcy-hetmani-rzeczypospolitej-jerzy-besala-ksiazka,298756)
To jest fajne, lżej napisane
Wojna chocimska 1621 roku, Podhorodecki Leszek, Raszba Noj
Jakby co to służę pomocą w przyszłości :)

Niko
03-03-2013, 09:35
Jasienica to klasyk, polecam, choć czasem człowiek się gubi, gdy opisuje "intrygi" itp. Ale tak ogólnie to jego książki (Polska Piastów, Jagiellonów, RON) polecam, na nich się "wychowałem" ;)


Dzieki Salvo. Chciałem właśnie kupić "Rzeczpospolita Obojga Narodów. Calamitatis regnum" Jasienicy ale na forum historycy.org przeczytałem opinie że to nie jest najlepszy wybór. Podobno w książkach tego autora jest sporo błędów merytorycznych. Ale myślę że jednak ją kupię, nie kosztuje zbyt dużo a skoro to jest klasyk to myślę że warto ;) .



Inna, też sprzed epoki internetowej ale wytrzymuje próbę czasu, tez napisana łatwiej co nie zmienia jej merytorycznej wartości, to
http://nakanapie.pl/wielcy-hetmani-rzec ... zka,298756 (http://nakanapie.pl/wielcy-hetmani-rzeczypospolitej-jerzy-besala-ksiazka,298756)


Dzięki Eutyches. "Wielcy hetmani Rzeczypospolitej"-fajna książka dzięki za pokazanie mi jej. Myślę że w późniejszym czasie też znajdzie się na mojej półce.

Tak się składa że popytałem parę osób z mojej okolicy i okazało się że mam możliwość kupienia Historia Polski 1492-1795 Mariusz Markiewicz, Historia Polski 1572 1795 AUGUSTYNIAK Urszula. Oby dwie w niskich cenach, myślę że się skusze na którąś z nich. Tylko teraz nie wiem którą. Miał ktoś do czynienia z tymi książkami?

Salvo
03-03-2013, 15:04
Wojna chocimska 1621 roku, Podhorodecki Leszek, Raszba Noj
Jakby co to służę pomocą w przyszłości
O! Podchordeckiego też mogę w 100% polecić. Świetny autor, spora wiedza i przystępny styl. Brać w ciemno!

Podobno w książkach tego autora jest sporo błędów merytorycznych.
Zawsze najlepiej samemu przeczytać parę książek i samemu ocenić, który punkt widzenia najlepiej pasuje.
Mi Jasienicę pierwszy raz polecił gościu od historii w gimnazjum. Na wtedy książka okazała się troszkę za ciężka, więc czytałem tylko o wojnach, ale z perspektywy czasu całkowicie mogę polecić. Inteligentny facet, czytałem również jego autobiografię.
Jedyny minus to czasem zbyt "ciężki" styl, za dużo faktów i nazwisk na raz.

PS:Nie licząc autobiografii i Polski Piastów całą resztę mam ze starszych czasów, kupioną po 5zł na allegro :D

Wald
04-03-2013, 19:47
Poszukuje książki lub książek o tematyce heraldycznej, głównie takiej gdzie są spisane w większości herby i nazwiska szlacheckie i arystokratyczne, rodów polskich i niemieckich. W szczególności nacisk na herby z Wielkopolski, a z Niemiec z regionów Nadreńskich.
Lub podobne egzemplarze gdzie takowe informacje mogę uzyskać.

Presidente
12-03-2013, 17:47
Znacie może jakieś profesjonalne opracowania do Roku 1984 albo Folwarku Zwierzęcego?
No dobra nie muszą być profesjonalne, potrzebuję jakichś do matury

HellVard
21-04-2013, 20:44
Jest taka książka traktująca o średniowiecznych wojakach, bogata w ilustracje. Wiele razy widziałem obrazki w niej zamieszczone tutaj, czy na twcenter. Przykład:
http://www.imagebam.com/image/42438c67612573
Jaki tytuł ma ta książka i jak zwie się jej autor?

Kobrax
13-05-2013, 19:58
Pytanie. Chciałem zaopatrzyć się w "Sztukę Wojny" Sun Tzu ale na wiki pisze, że są różne tłumaczenia, więc jakie wybrać?
To one:

Sun Tzu, Sztuka wojny, wydawnictwo Przedświt, Warszawa 1994 (przekład z tłumaczenia angielskiego, nie podano nazwiska tłumacza)
Krzysztof Gawlikowski, O sztuce wojny mistrza Sun i Reguły wojowania mistrza Sun, w: Azja - Pacyfik, t. 1/1998 (przekład fragmentów bezpośrednio z chińskiego oryginału)
Sun Zi, Sztuka wojenna, spolszczył Robert Stiller, Vis-à-vis Etiuda, Kraków 2003 (kompilacja dokonana z różnych tłumaczeń angielskich i rosyjskich)
Sun Tzu i Sun Pin, Sztuka wojny, tłum. Dariusz Bakałarz, wydawnictwo Helion, Gliwice 2004 (przekład z tłumaczenia angielskiego)
Sun Tzu, Sztuka wojny, tłum. Jarosław Zawadzki, Hachette, w serii Biblioteka Filozofów, tom 13, Warszawa 2009, (przekład z oryginału)

A może jest jakieś inne jakie polecacie?

Bronti
14-05-2013, 14:30
Orientuje się ktoś czy znajdę gdzieś online (do pobrania lub przejrzenia) podręczniki szkolne do nauki historii wydane w latach 1970-1972 oraz te wydane w latach 90? :)

A może ktoś z forumowiczów posiada takowe w domu i chciał bym pomóc studentowi piszącemu swoją pracę magisterską? 8-)

kirlan
15-05-2013, 12:57
Online to nie wiem, ale papierowo to widuję takie rzeczy na kiermaszach bibliotek, na półeczkach w poczekalniach urzędów i w ramach akcji "żywa książka" - oczywiście te z 90 lat te z 70 to chyba nigdy nie widziałem.
http://forum.totalwar.org.pl/viewtopic.php?f=130&t=286&start=540#p270825
niestety nie wiem czy akcja ma swoją stronę.

Jakub123
20-05-2013, 19:46
Poleci ktoś książkę na temat historii póżnego Państwa Seleucydów? Bądż na temat kryzysu III wieku w Cesarstwie Rzymskim? Od razu mówię ze Wolskiego przeczytałem ;)

Wald
26-09-2013, 18:35
Czy ktoś mógłby polecić książkę ogólną o starożytności, typu "Średniowieczne dzieje Europy" Kwiatkowskiego, bo większość jakie udało mi się znaleźć to rozbite na różne "frakcje" książki a chciałbym coś w jednym kawałku :P a że, starożytność mniej mnie interesuje to chciałbym ugruntować sobie wiedzę przed podejściem do czegoś bardziej szczegółowego :)

Mopek
12-10-2013, 06:18
A jakieś książki o temacie Czarnobyla?

Niko
01-02-2014, 18:28
Witam to znowu ja :D

Tym razem poszukuję książki która opowiada o militarnym aspekcie RON . To znaczy poszukuję książek które opisywałyby sposób funkcjonowania armii, rodzaj "najmowania" wojskowych itp.
Jest może taka "jedna" książka która to opisuje? Czy raczej takie informacje są zawarte np przy opisie konkretnych kampanii wojennych?

Pozdrawiam.

Samick
01-02-2014, 20:49
W serii Bellony dowiesz się drobiazgów, ale nie ogólnych spraw. Możesz zajrzeć do nieśmiertelnej trylogii Konstantego Górskiego: Historii artylerii polskiej, historii jazdy polskiej, historii piechoty polskiej. Z uwagi że od daty wydania tych trzech pozycji minęło ponad sto lat, to znajdziesz je w którejś bibliotece cyfrowej. Wimmer w Historii piechoty polskiej do 1863 roku opisuje nie tylko przemiany w Koronie i na Litwie, ale także w Europie. Pewien czas temu wyszła praca o obronie potocznej, była też taka o funkcjonowaniu hetmanów w RON, a ostatnio nawet taka dwuczęściowa, która traktowała królów elekcyjnych aż do śmierci Jana III (albo Augusta II) bodajże wydane w Inforteditions. Zapomniałem że pojawiła się praca o pospolitym ruszeniu i jego funkcjonowaniu, o piechocie zaciężnej Aleksandra Boł... (jakoś tak), w pracach Sikory o husarii znajdziesz nie mało (ale nie czytaj więcej nad dwie ostatnie, bo się zanudzisz).

Zagadnienie nie jest wąskie wbrew pozorom. Bo jak armia to podatki, jak podatki to życie polityczne, jak życie polityczne to życie prywatne itd. :)

PaskudnyPludrak
01-02-2014, 21:44
Witam to znowu ja :D

Tym razem poszukuję książki która opowiada o militarnym aspekcie RON . To znaczy poszukuję książek które opisywałyby sposób funkcjonowania armii, rodzaj "najmowania" wojskowych itp.
Jest może taka "jedna" książka która to opisuje? Czy raczej takie informacje są zawarte np przy opisie konkretnych kampanii wojennych?

Pozdrawiam.
Jak piszę Samick, trylogia Górskiego,z prac Jana Wimmera też "Dawne wojsko polskie XVII i XVIII w" "Wojsko polskie w drugiej połowie XVII wieku" również w "Historia oręża polskiego 963-1795" jest sporo o XVI-XVIIIw i generalnie wszystko tego autora.
To też może być ciekawe, ale nie czytałem
http://napoleonv.pl/opis/4132879/studia ... om-ii.html (http://napoleonv.pl/opis/4132879/studia-nad-staropolska-sztuka-wojenna-tom-ii.html)

Jakub123
15-03-2014, 19:29
Hej! Mam prośbę, pisze obecnie ( a raczej próbuje pisać ) prace magisterską, lecz na razie ogranicza mnie mocno słaba baza bibliograficzna, generalnie poszukuje książek na temat samorządu terytorialnego a zwłaszcza pracowników samorządowych, ale jako ze mam problem ze znalezieniem większej ilość publikacji na ten temat no idzie mi to jak wyżej wspomniałem słabo, więc jako by ktoś miał jakieś propozycje będę wdzięczny. Wielkie dzięki za każdą pomoc!

Andzia
15-03-2014, 20:22
Na jakim uniwersytecie piszesz magisterkę ?

romanrozynski
15-03-2014, 20:36
[quote:2cgs79ny]generalnie poszukuje książek na temat samorządu terytorialnego[/quote:2cgs79ny]
generalnie to najpierw powinieneś podać zakres czasowy
ja np. mógłbym polecić co nieco na temat samorządu szlacheckiego a konkretniej formowania przezeń wojsk powiatowych ale nie wiem czy to ci w ogóle potrzebne

To też może być ciekawe, ale nie czytałem
http://napoleonv.pl/opis/4132879/studia ... om-ii.html
ja czytałem artykuł Borowiaka, parę nowości w porównaniu z dotychczasowymi ustalenia na ten temat

w pracach Sikory o husarii znajdziesz nie mało (ale nie czytaj więcej nad dwie ostatnie, bo się zanudzisz).
jeśli chodzi o zaciąganie i funkcjonowanie wojska to najlepszy z jego książek jest moim zdaniem jego doktorat (dostępny w sieci)
polecam też pracę Kupisza o wojskach powiatowych Małopolski i Rusi Czerwonej

Jakub123
16-03-2014, 11:31
Sorry ale chyba się nie zrozumieliśmy. Studiuje prawo w Bielsku-Białej. Dzięki za podpowiedź ale interesuje mnie samorząd po 1989 wiec troche mi nie pasują propozycje ale jak sądze pogłem pomyśleć ze pierwsze skojarzenie będzie związane z historią :lol:

Andzia
16-03-2014, 13:43
Szczerze ? Bym zadzwonił na twoim miejscu do WPiA UW z zapytaniem czy studentom innych uczelni pozwoliliby wejść do biblioteki wydziałowej, jeśli chodzi o prawo administracyjne to mają bardzo dużo tytułów, niestety jak coś jest nie w magazynie ale na półce to można płakać, przez 5 bitych godzin szukałem książki o procedurze rejestrowania produktu leczniczego :/

kirlan
16-03-2014, 17:36
A takie hasło jak transformacja systemowa 1989 ??
O partnerstwie publiczno-prywatnym czytałeś?? (wiem : pośrednio te sprawy dotyczą, ale dotyczą i są to źródła nieraz autorstwa pracowników naukowych uniwerków)
Regulaminy wewnętrzne JST (są publicznie dostępne).
Prawa samorządowego i administracyjnego też nie omijaj: KPA, ustawa o samorządzie terytorialnym
Strategie rozwoju dla powiatów. - chociażby z wydziałów geografii; po powrocie powiatów połowa pisała z tego magisterki a i parę doktoratów poszło.
To wszystko mogą być źródła!!! ((wręcz powinny))
No i jakże by inaczej - rodzinka wujka oookulary : http://scholar.google.pl/

Jakub123
17-03-2014, 15:22
Dzięki za podpowiedzi! Partnerstwo publiczno-prywatnym wygląda ciekawie, ale trochę ni jak ma się do tematu mojej pracy ponieważ pisze o odpowiedzialności pracowników samorządowych (służbowej, z tytułu dyscypliny finansów publicznych, cywilnoprawnej). Jeśli chodzi o moją obecną literaturę to opieram się głównie do komentarzu do ustawy o pracownikach samorządowych i ogólnie na podręcznikach do admi. ale kwestia odpowiedzialności jest tam dosyć szczątkowa. Myślałem ze książka "Odpowiedzialność urzędnika administracji publicznej" pod red. J. Borkowskiej pomoże mi ruszyć z miejsca ale się nieco przeliczyłem, stąd mój post.

kirlan
17-03-2014, 16:13
Kop w orzeczeniach sądów (tych upublicznionych), artykuły w gazetach i necie.

Jakub123
20-03-2014, 17:49
No chyba jedyna opcja. Dzięki!

Aro137
09-05-2014, 21:45
Siema,
Szukam powieści w których akcja dzieje się podczas 2 wojny światowej, a bohaterami książki są niemieccy żołnierze. Znacie coś? :)

szwejk
18-05-2014, 16:17
A to ma być powieść, czy też wspomnienia?

Bo jeżeli powieść to np. Wojna szczurów. David L. Robbins (http://lubimyczytac.pl/autor/22173/david-l-robbins). To na jej podstawie został nakręcony film "Wróg u bram";). Co prawda, ma parę denerwujących błędów (np. według niej Guderian w 1939r walczył pod Krakowem:D) i miejscami, w opisaniu sowieckiej rzeczywistości, jest rozbrajająco naiwna. Ale czyta się dobrze. http://lubimyczytac.pl/ksiazka/134567/wojna-szczurow

Jako ciekawostkę powieściową polecam też "Walczyłem o Kijów".
Tytuł trochę mylący bo 2/3 akcji toczy się pod Charkowem:D. Dobrze się czyta. Styl trochę "szwejkowski" ale nic dziwnego, bo autor jest w rzeczywistości Czechem - tylko stylizującym się na Niemca. Helmuth Nowak - to pseudo. Ale fakty historyczne są tam przedstawione poprawnie. http://lubimyczytac.pl/ksiazka/87491/walczylem-o-kijow

Jeżeli zaś wspomnienia to bardzo polecam Snajper na froncie wschodnim Albrechta Wackera
Świetnie się czyta + zdjęcia. Teraz jest trudno dostępna. Przy tym trzeba uważać, bo jest też pirackie jej wydanie - o kilkanaście stron uboższe. Oryginał ma 261 str. http://lubimyczytac.pl/ksiazka/148128/snajper-na-froncie-wschodnim-wspomnienia-seppa-allerbergera

Ciekawymi wspomnieniami jest: "Kto sieje wiatr... opowieść żołnierza dywizji SS Totenkopf"
Brunnegger H. (http://odk.pl/brunnegger-h-/7874-1.html)
Fajny opis "kariery" i życia od prostego strażnika obozu koncentracyjnego do frontowca:)
http://odk.pl/kto-sieje-wiatr-opowiesc-zolnierza-dywizji-ss-totenkopf,3163.html

Bronti
18-05-2014, 16:54
Ja ze swojej strony polecam - http://www.ksiazki-zeglarskie.pl/historia/degrelle.htm

Do książki trzeba podejść z dystansem ponieważ przepełniona jest skrajnie prawicową ideologią i pogardą dla Rosjan, ale jako źródło wspomnień uczestnika walka na froncie wschodnim książkę czyta się bardzo dobrze i jest wciągająca :)

Gajusz Mariusz
18-05-2014, 17:51
Tak, Bronti, ale zdaje się chodziło Aro o powieści, a nie wspomnienia.:hmm:

szwejk
18-05-2014, 18:24
Jest jeszcze powieściowa seria Leo Kesslera, ale to dla fanów militarnej i historycznej fantasy;)

http://www.empik.com/szukaj/produkt?author=Leo+Kessler&pl=on&category=book&gclid=CKe-ua79tb4CFSGWtAod_yYAVw

Bronti, ja też lubię wspomnienia Degrella. Co do jego prawicowości, to podobnie by się zachowywał pewnie JKM gdyby miał w IIWŚ taką możliwość:);)...

Gajusz Mariusz
18-05-2014, 18:27
Temat współpracy z III Rzeszą na tle walki z komunizmem jest tak duży jak zasięg zdobyczy Wehrmachtu (bez mała).

Aro137
11-06-2014, 20:21
Szwejk i Bronti - bardzo wam dziękuję :)

Gajusz Mariusz - tak chodziło mi o powieści, ale w sumie wspomnienia tez mogą być :)

Bronti
13-06-2014, 17:55
Szukam książki opisującej dzieje 12 Dywizji Pancernej SS. Czy to będzie dobra pozycja - http://maszoperia.org/ksiazki/402-najwierniejsi-z-wiernych-historia-12-dywizji-pancernej-ss-hitlerjugend-czesc-1-9788363709372.html

Znacie jeszcze jakieś inne godne polecenia?

Gajusz Mariusz
13-06-2014, 18:02
Ja mam tą:
http://www.matras.pl/media/catalog/product/cache/1/image/9df78eab33525d08d6e5fb8d27136e95/f/i/file_157705.jpg
Temat trochę po łebkach, ale zbierałem całą serię.
Wydawnictwo Militaria.net na pewno coś też wydało.
I takie dwie książki Michaela Reynoldsa, super się czytało:
http://histmag.org/grafika/recenzje/stalowe.jpg
http://wwii.pl/images/ksiazki/ludzie_ze_stali/okladka.jpg
Co prawda opowiadają o 1 KPanc. Waffen SS a więc i o 1 DPanc. Waffen SS, ale historię 12-tej właściwie w całości.

kirlan
22-06-2014, 09:29
Ale z nas wszystkich gapy: "Das Boot" przecież!!! Klasyka klasyki!!
Tak tak!! Książka była pierwsza!

Może gapiostwo to przez to że... "Okręt" - zbyt oczywiste???

Albo czytając "żołnierze" się myśli o tych co w walce głównie po ziemi się poruszają (idąc, jadąc siedząc w okopach lub bunkrach)??

===========================
Czytam teraz Władimira Bieszanowa książkę o lotnictwie sowieckim. Jeśli tak samo świetnie opisał sowieckich pancerniaków, jeśli chcesz poczytać o przeciwniku 12 dywizji niemieckiej, poznać tę drugą stronę , to polecam "Twadry pancerz" i "Pogrom pancerny".

"Latające trumny stalina" to książka ogólnie o całym lotnictwie, pokazuje rozwój technologiczny, doktrynę wojenną, a dalej zdaje się taktykę i ważniejsze wydarzenia bitewne. Rozkminia od wewnątrz cały mechanizm działania od etapu pierwszej myśli PRZED-projektowej, przez system organizacji i dowadzenia, doktrynę, po skutki na polu walki. Spodziewam się że "twardy pancerz" jest napisany analogicznie.

Gajusz Mariusz
22-06-2014, 10:14
"Twardy pancerz" jest podobny do "Pogromu..." ale perełki też są. Gdy ruszyły dostawy Lend Lease, ZSRR wysłał wzorcowe egzemplarze T-34 i KW-1 do USA. To co zobaczyli tam mechanicy-to trzeba przeczytać!
http://merlin.pl/Twardy-pancerz_Wladimir-Bieszanow,images_big,13,978-83-11-12702-9.jpg
Ja za kilka dni mam zamiar sięgnąć po "1945" tego samego autora. 1941 (Pogrom pancerny), 1942, 1943 i 1944 mam zaliczone:D

Co do wspomnień z frontu wschodniego-polecam:
http://photos05.redcart.pl/templates/images/thumb/8668/400/400/pl/0/templates/images/products/8668/7df5836ad7108c7ea6447f57ad1514a1.jpg
Książka o najskuteczniejszym pilocie myśliwskim Luftwaffe (Rosjanie ufundowali nagrodę za zestrzelenie samolotu z jego "tulipanem" na masce silnika-widać na okładce), jego kariera, łagry i powrót w latach 50-tych do kraju. Oraz
http://www.antykwariat-bazar.pl/pub/produkty2/0/0/0/5/6/4/7/6/57380_big.jpg
O najskuteczniejszym pilocie Stukasa który otrzymał najwyższe odznaczenie III Rzeszy (jako jedyny...) 29 grudnia 1944 r. jako jedyny został odznaczony specjalnie utworzonym Krzyżem Rycerskim Krzyża Żelaznego ze Złotymi Liśćmi Dębu, Mieczami i Brylantami (http://pl.wikipedia.org/wiki/Krzy%C5%BC_Rycerski). Zaraz po ceremonii Hitler kategorycznie zabronił latać Rudlowi, gdyż już za życia stał się on legendą i dyktator nie chciał narażać bohatera narodowego na śmierć. Niemiecki as nie zastosował się jednak do tego rozkazu, kontynuując loty do końca wojny.

Aro137
26-06-2014, 15:31
Lista książek "do przeczytania", właśnie się powiększyła :) Dzięki!

Gajusz Mariusz
10-07-2014, 17:50
Poszukuję by kupić brakujący mi do kompletu egzemplarz "1 DYWIZJA PANCERNA 1939-1944" Nr zeszytu 196 wydawnictwa MILITARIA. Może ktoś z Was ma a temat go znudził?
http://pixhst.com/avaxhome/27/e7/0014e727_medium.jpeg

Rines
03-08-2014, 11:50
Witam.

Poszukuję książki ( o ile taka istnieje) która opisuje fortyfikacje w XVII-wiecznej Rzeczpospolitej. Chodzi mi głównie o opis fortyfikacji jakie były budowane w owym czasie lub jakie już istniały w XVII wieku oraz sposób ich budowy. Miło by było jeżeli w książce lub książkach znajdował się opis zdobywania twierdz w XVII Rzeczpospolitej.

Wald
04-08-2014, 12:13
Szukam powieści historycznych osadzonych w XVII wieku, najlepiej w tej części Europy gdzie jest RON i państwa ościenne.

Gajusz Mariusz
04-08-2014, 12:18
http://alegratka.pl/ogloszenie/ksiazka-jezdzcy-apokalipsy-kazimierz-22929863.html
Świetnie mi się czytało lata temu.

PaskudnyPludrak
04-08-2014, 12:26
Poszukuję książki ( o ile taka istnieje) która opisuje fortyfikacje w XVII-wiecznej Rzeczpospolitej. Chodzi mi głównie o opis fortyfikacji jakie były budowane w owym czasie lub jakie już istniały w XVII wieku oraz sposób ich budowy. Miło by było jeżeli w książce lub książkach znajdował się opis zdobywania twierdz w XVII Rzeczpospolitej.
Ciężko z tym może być, ale np w książce naszego forumowicza Romanaróżyńskiego są świetnie opisane,rozrysowane fortyfikacje pod Zbarażem.
http://napoleonv.pl/opis/3856473/bitwa-pod-zbarazem-1649.html

Szukam powieści historycznych osadzonych w XVII wieku, najlepiej w tej części Europy gdzie jest RON i państwa ościenne.

Np "Szable Lisowczyków" Bohdana Królikowskiego, "Ogród nieplewiony" Bronisława Heyduka.
No i Komuda, ale mnie osobiście on się już przejadł.

Araven
04-08-2014, 12:53
"Szable Lisowczyków" Bohdana Królikowskiego czytałem, polecam.

Gajusz Mariusz
06-08-2014, 18:28
@Wald
http://www.matras.pl/media/catalog/product/cache/1/image/9df78eab33525d08d6e5fb8d27136e95/d/o/dopoki_szabla_w_garsci_IMAGE1_321001_5.jpg
W powieści Bohdana Królikowskiego znajdziemy barwny obraz najazdu szwedzkiego na Rzeczpospolitą, sensacyjne wątki szpiegowskie, pościgi, ucieczki, pojedynki, zapadające w pamięć sceny bitewne. Wyraziste postaci bohaterów. Został realistycznie odmalowany wizerunek epoki. (przynajmniej taki jest opis:D)

Wald
06-08-2014, 18:57
Dzięki wielkie wszystkim. :D Zaraz po przeczytaniu Armady biorę się za te. :D

A od siebie polecam jakby ktoś jeszcze szukał takich pozycji to ,,Rycerze i ciury'', Potop od strony chłopstwa.

Samick
30-09-2014, 18:13
Poszukuję biografii Augusta II Mocnego, najlepiej śp. prof. Jacka Staniszewskiego. Widział może ktoś ostatnio? Jakiś antykwariat, który prowadzi sprzedaż wysyłkową?

Aro137
05-10-2014, 21:19
Cześć, poszukuję książek, które przydadzą mi się do nauki matematyki i fizyki na studiach. Najlepiej takie, które są napisanie w konkretny i przyjazny sposób. Bardzo byłbym wdzięczny o podanie tytułów i autorów pozycji, które wam pomogły.

Presidente
06-10-2014, 19:23
"Podstawy fizyki" Halidaya i Resnicka
"Podstawy fizyki" Garbarczyk, Krok
może jeszcze "Fizyka współczesna" Oldenberga i Rasmussena
najlepiej jest jednak chodzić na wykłady i notatki robić bo te które opisują coś w przyjazny sposób to zazwyczaj jest tego za mało do egzaminu.
Ewentualnie jeszcze instrukcje do ćwiczeń laboratoryjnych - tam jest też jakaś teoria i czasami nawet literatura podana
http://www.labfiz2p.if.pw.edu.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=43&Itemid=32 (http://www.if.pw.edu.pl/~labfiz1p/cmsimple2_4/index.php?Wykaz_i_instrukcje_do_%E6wicze%F1)
http://www.if.pw.edu.pl/~labfiz1p/cmsimple2_4/index.php?Wykaz_i_instrukcje_do_%E6wicze%F1

Defil
15-10-2014, 09:06
Poszukuję biografii Augusta II Mocnego, najlepiej śp. prof. Jacka Staniszewskiego. Widział może ktoś ostatnio? Jakiś antykwariat, który prowadzi sprzedaż wysyłkową?

To masz zagłostkę, mały nakład i niezbyt popularna tematyka sprawia, że dostanie tej biografii graniczy z cudem. Podobnie jak z biografią Jana II czy Michała.

Aro137
16-10-2014, 19:46
"Podstawy fizyki" Halidaya i Resnicka
"Podstawy fizyki" Garbarczyk, Krok
może jeszcze "Fizyka współczesna" Oldenberga i Rasmussena
najlepiej jest jednak chodzić na wykłady i notatki robić bo te które opisują coś w przyjazny sposób to zazwyczaj jest tego za mało do egzaminu.
Ewentualnie jeszcze instrukcje do ćwiczeń laboratoryjnych - tam jest też jakaś teoria i czasami nawet literatura podana
http://www.labfiz2p.if.pw.edu.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=43&Itemid=32 (http://www.if.pw.edu.pl/~labfiz1p/cmsimple2_4/index.php?Wykaz_i_instrukcje_do_%E6wicze%F1)
http://www.if.pw.edu.pl/~labfiz1p/cmsimple2_4/index.php?Wykaz_i_instrukcje_do_%E6wicze%F1


Dziękuję! :)

A z matematyką pomożecie? :)

Presidente
17-10-2014, 19:39
Do matematyki to tylko zadanka klepać
Albo aż ;D

Chaak
26-12-2014, 22:59
Szukam czegoś, żeby poszerzyć horyzonty o starożytnych (a później średniowiecznych) Chinach. Na razie mam na liście "Wojnę Czu z Han" z serii HB, ale przydałoby się do tego coś jeszcze. Macie jakieś sugestie?

Samick
26-12-2014, 23:14
Jak przeczytasz i zapoznasz się z kilkoma innymi pozycjami (czyli poszerzysz wiedzę i ją skonfrontujesz z innymi) daj znać jak jest napisana, bo mam wielkie obawy.

Chaak
26-12-2014, 23:30
Jeśli chodzi Ci o "Wojnę Czu..." to raczej ludziom się podoba lub bardzo podoba, dlatego chcę się za nią brać, ale po głębszym rozpoznaniu tematu dam jeszcze znać:D.

szwejk
27-12-2014, 08:47
"Wojnę Czu z Chan" już tutaj przedstawiałem. Dobrze napisana. Polecam. Co do innych pozycji, to proponuję tę. Świetnie się czyta.

http://ecsmedia.pl/c/wielki-mur-chinski-u-iext22376596.jpg (http://ecsmedia.pl/c/wielki-mur-chinski-b-iext22376596.jpg)

sadam86
21-06-2015, 12:05
Ostatnio postanowiłem zgłębić temat Bizancjum, wyszukałem sobie na razie takie oto trzy pozycje
http://www.wydawnictwodialog.pl/index.php?route=product/product&product_id=494
http://www.wydawnictwodialog.pl/index.php?route=product/product&product_id=498
http://lubimyczytac.pl/ksiazka/7166/bizancjum
ktoś czytał, może powiedzieć czy warto?

Polemajos
21-06-2015, 12:32
Co do ostatniej pozycji mogę powiedzieć,że jest ,,uniwersalna" ,to znaczy jest opisane w niej wszystko po trochu,rozpoczynając od gospodarki,społeczeństwa,dworu,religii oraz sztuki i rozrywki ,a kończąc na kampaniach wojennych.Myślę,że dla siedzących w temacie książka nie zrobi większego wrażenia ,ale kto pragnie się dowiedzieć czegoś więcej na temat funkcjonowania Cesarstwa ,ma przed sobą całkiem porządne źródło wiedzy.

P.S Wojny są opisane raczej ogólnikowo,inaczej ta książka nie pomieściłaby historii Bizancjum od III wieku.

Araven
21-06-2015, 12:40
Herrin i jej Bizancjum to taka lekka kompilacja o wszystkim, fajnie się czyta, takie "życiowe" spojrzenie na Imperium. Wg mnie warto.
Mam kilka książek o Bizancjum, Cesarstwo wschodniorzymskie 330-641 wydawnictwo WAM, praca zbiorowa pod redakcją Morrisson, Eutyches mi polecił to co podałem to Tom I, są dwa kolejne, mam jeszcze tom II. Profesjonalne rozpracowanie Imperium od urzędów po wojsko, politykę i inne. Ew. kilka innych mogę podać za jakiś czas.

sadam86
21-06-2015, 12:57
Dzięki za uwagi, Aravenie chętnie przygarnę info o innych tytułach xD

Araven
21-06-2015, 12:59
Georgij Ostrogorski Dzieje Bizancjum, też dobre.

Arroyo
21-07-2015, 16:31
Witam. Szukam dobrych książek/publikacji na temat wojny Rzymian z Celtami (o słynnej bitwie nad rzeką Alią), wojen partyjskich I w. p.n.e. (nie mylić z Wojną Partyjską Trajana) i o inwazji Celtów na Macedonię. Ostatnio się zaciekawiłem tym tematem.

Polemajos
27-07-2015, 21:43
Witam
Szukam pozycji na temat Powstania Buddyki oraz historii Numidii.Wypadałoby załatać niewiedzę.:P

Gajusz Mariusz
28-07-2015, 14:55
Polemajos:
http://img.tezeusz.pl/static/product_image/32/323221_big.jpg
http://lubimyczytac.pl/ksiazka/226832/masynissa
http://wojenna.pl/public/products-images/6329/main/1361275837.jpg
Niestety nie wydano jej w Polsce. Jeżeli interesuje Cię trochę szerszy zakres tego fragmentu historii polecam:
http://amercom.com.pl/images/wbh/okl44.gif

-------------------------------------------------------------

Arroyo, myślę że tu znajdziesz wiele z tego co szukasz:
http://historia.org.pl/wp-content/uploads/2011/12/Celtowie.jpg
http://historia.org.pl/2011/01/16/celtowie-dzieje-d-o-hogain-recenzja/

Arroyo
16-09-2015, 22:01
Pytanie moje następujące. Szukam książek o Rekonkwiście w Hiszpanii. Jakieś dobre pozycje o tej tematyce?

szwejk
18-09-2015, 19:09
Czytałem powieść na ten temat. Jeżeli chcesz zapoznać się z wizją literacką historii, to polecam:
http://www.gandalf.com.pl/o/insz-allach-mp3,pd,368971.jpg
Teraz jest dostępna jako audiobook.

Arroyo
11-12-2015, 18:13
Poszukuję książek o wojnach Rzymu z Alemanami. Zna ktoś jakąś?

Polemajos
11-12-2015, 18:51
http://s.lubimyczytac.pl/upload/books/74000/74657/352x500.jpg

Alamanowie nie są w tej książce ludem na którym koncentruje się autor, ale można znaleźć o nich nawet dużo informacji.

Nezahualcoyotl
12-12-2015, 13:58
Poszukuję książek o wojnach Rzymu z Alemanami. Zna ktoś jakąś?

Myślę że cena tej pozycji jednak skutecznie Cię odstraszy:
http://www.amazon.com/Alamanni-Rome-213-496-Caracalla-Clovis/dp/0199295689

Ewentualnie możesz zaspokoić swoją ciekawość tym linkiem:
https://books.google.co.uk/books?id=hXY-AAAAcAAJ&pg=PR8&lpg=PR8&dq=alemanni+war+against+rome+books&source=bl&ots=KqUDtNH6Tr&sig=vGWMtgaP6rSQV0mljCVQGVG_r1c&hl=pl&sa=X&ved=0ahUKEwizwvbRvNbJAhWC6RQKHaGXDbIQ6AEILTAC#v=on epage&q=alemanni%20war%20against%20rome%20books&f=false

szwejk
13-12-2015, 08:47
Ta też dobra w tym temacie.
http://s.lubimyczytac.pl/upload/books/31000/31371/352x500.jpg

Sulejman I
10-05-2016, 19:29
Szukam konkretnej książki: Plewczyński M., Wojny i wojskowość polska w XVI wieku, t. 1. Nigdzie nie mogę dostać! Ktoś posiada i mógłby się podzielić skanem dosłownie jednej wojny? Jest mi niezbędna do magisterki.

Samick
10-05-2016, 21:39
Zadam krótkie pytanie: której?

Sulejman I
11-05-2016, 06:49
Dokładnie chodzi mi o ten rozdział: XIV Wojny z Wielkim Księstwem Moskiewskim w latach 1500–1522. A jeszcze konkretniej to o wojnę z lat 1500-1503 i 1512-1522 przy czy tutaj do momentu zdrady Glińskiego przed bitwą pod Orszą w 1514 r.

Samick
11-05-2016, 10:48
Rozdziały o tym znajdziesz np. w:
Łowmiański H., Polityka Jagiellonów, wyd. II, Poznań 2006.
Gędek M., Wojny polsko-moskiewskie od XV do XVIII wieku, Warszawa 2015.

Chyba że w Twojej pozycji było coś szczególnego co potrzebujesz.

Sulejman I
11-05-2016, 11:34
Po prostu wiem, że Plewczyński opisał to w odpowiedni sposób. Oczywiście biblioteka uniwersytecka nie posiada tych pozycji, jakżeby inaczej, na szczęście jedna jest w empiku więc pozostanie mi się przebiec. Dzięki bardzo za pomoc!

Nezahualcoyotl
18-06-2016, 09:29
Wciąż oglądam telewizyjną serię poświęconą rodowi Borgiów i zaczął mnie intrygować temat Wojen włoskich.Czy możecie mi polecić jakieś interesujące publikacje opisujące ten konflikt?

Arroyo
18-06-2016, 15:06
Z tego, co tak czytam na necie to tylko to:
http://s.lubimyczytac.pl/upload/books/22000/22243/352x500.jpg?_ga=1.73478162.1635218435.1461091530
Troszkę też jest w publikacji Wagnera, ale dość mało:
http://www.matras.pl/media/catalog/product/h/i/historia_nowozytna_powszechna_14921789_IMAGE1_2108 73_10.jpg

Ja z kolei szukam książek z ilustracjami, mianowicie chodzi mi o wojsko Japonii w latach 1933-45 i Włoch w II WŚ.

Nezahualcoyotl
18-06-2016, 15:35
Z pewnością zapoznam się z tą pierwszą publikacją gdyż opracowania ogólne raczej mnie nie interesują.Sam znalazłem taką pozycją:

http://lubimyczytac.pl/ksiazka/136815/wojny-wloskie-1494-1559

PaskudnyPludrak
18-06-2016, 16:40
Z pewnością zapoznam się z tą pierwszą publikacją gdyż opracowania ogólne raczej mnie nie interesują.Sam znalazłem taką pozycją:

http://lubimyczytac.pl/ksiazka/136815/wojny-wloskie-1494-1559

W Polsce póki co, chyba nic lepszego konkretnie o Wojnach włoskich nie ma.
Jeszcze w "Wojnach Złotego Wieku" Stephena Turnbulla jest trochę o Wojnach włoskich

chochlik20
20-06-2016, 15:58
Może Cię zainteresuje biografia - http://lubimyczytac.pl/ksiazka/75066/lukrecja-borgia-jej-zycie-i-czasy

http://s.lubimyczytac.pl/upload/books/75000/75066/352x500.jpg

Nezahualcoyotl
22-06-2016, 21:29
Ja z kolei szukam książek z ilustracjami, mianowicie chodzi mi o wojsko Japonii w latach 1933-45 i Włoch w II WŚ.

Znalazłem raptem dwie pozycje książkowe:
http://historia.org.pl/2011/03/17/armia-japonska-1873-1945-j-solarz-recenzja/
https://histmag.org/Edward-J.-Drea-Cesarska-armia-Japonii-1853-1945-recenzja-7715

Zaś pod tym linkiem znajdziesz mozliwość ich nabycia:
http://allegro.pl/solarz-armia-japonska-drea-cesarska-armia-japonii-i6020437288.html

szaman
28-07-2016, 20:38
Wciąż oglądam telewizyjną serię poświęconą rodowi Borgiów i zaczął mnie intrygować temat Wojen włoskich.Czy możecie mi polecić jakieś interesujące publikacje opisujące ten konflikt?
http://s.lubimyczytac.pl/upload/books/174000/174038/142698-352x500.jpg
Wprawdzie nie czytałem, jednak pozycje wydane przez Astrę mogę polecić w ciemno.

Bronti
18-08-2016, 09:25
Orientuje się ktoś gdzie mogę kupić Aksamitny dotyk nocy Domagalskiego w tradycyjnym, papierowym wydaniu?


Wszędzie są tylko audiobooki :(

chochlik20
19-08-2016, 13:53
Orientuje się ktoś gdzie mogę kupić Aksamitny dotyk nocy Domagalskiego w tradycyjnym, papierowym wydaniu?


Wszędzie są tylko audiobooki :(
Wychodzi na to, że ebook i audiobook wyparły formę papierową tej książki :(
Pozostaje Ci piesza wędrówka po księgarniach typu "tania książka" i tam poszukiwanie papierowego wydania.

Aro137
26-08-2016, 00:14
Szukam powieści historycznych, których akcja dzieje się w starożytności. Każda propozycja mile widziana :-)

Bronti
26-08-2016, 09:25
Szukam powieści historycznych, których akcja dzieje się w starożytności. Każda propozycja mile widziana :-)

Proponuję tą serią - http://lubimyczytac.pl/cykl/176/orly-imperium

Jestem w trakcie czytania pierwszego tomu i zapowiada się naprawdę wciągająca lektura

chochlik20
26-08-2016, 09:44
Szukam powieści historycznych, których akcja dzieje się w starożytności. Każda propozycja mile widziana :-)
Tu masz cały temat o tym - http://forum.totalwar.org.pl/showthread.php?11242-Powie%C5%9Bci-osadzone-w-czasach-antyku

Shay Ruan
26-08-2016, 20:47
Jeśli lubisz kryminały dziejące się w starożytności to polecam " Zagadki Gordianusa" https://www.rebis.com.pl/pl/book-zagadki-gordianusa-rzymska-krew-dom-westalek-steven-saylor,SCHB04850.html pióra Stevena Saylora. Przyjemna lektura.

Wald
11-09-2016, 16:39
Szukam powieści historycznych osadzonych w średniowiecznej (do XVIII w.) Szkocji lub nawet samej Anglii, coś z klimatu Rob Roy'a lub ogółem płaszcza i szpady. Ktoś coś?

Samick
11-09-2016, 16:42
Muszkieterowie. :)

Arroyo
11-09-2016, 16:49
Ja z kolei poszukuję książek o:
-armii Napoleona we Włoszech 1796-97
-armii Napoleona w Egipcie (zarówno właściwie armii Napoleona, jak i Mameluków)
-armii państewek niemieckich doby Napoleońskiej.
Najlepiej z ilustracjami, coś a'la książki z Osprey Publishing.

Samick
11-09-2016, 18:12
Napoleon V dużo wydaje w tej tematyce.

szwejk
11-09-2016, 19:02
Ja z kolei poszukuję książek o:
-armii Napoleona w Egipcie (zarówno właściwie armii Napoleona, jak i Mameluków)
http://ocdn.eu/pulscms-transforms/1/jG4ktkpTURBXy9mMjY0NWIxMDNiZDc1NjU3YjE3NThmMWVjNjR iM2QxNi5qcGeRkwXM380BTQ

Aro137
12-11-2016, 20:15
Szukam książek dot. broni chemicznej. Polecicie coś? :-) Pozdrawiam :-)

szwejk
13-11-2016, 07:47
Stare wydanie. Parę rzeczy się pewnie zdezaktualizowało. Niemniej pomocne. Znajdziesz w bibliotekach, lub antykwariatach.
http://img.tezeusz.pl/static/product_image/41/412619_big.jpg

NiemiłosiernySamarytanin
04-02-2017, 18:19
Szukając czegoś o historii Gruzji natrafiłem na serię Początki państw wydawnictwa Poznańskie. Ktoś posiada, czytał i może podzielić się opinią czy warto czas tracić na owe dzieła? Ewentualnie naprowadzić na trop dobrej pozycji traktującej o średniowiecznej Gruzji?

Aro137
16-04-2017, 11:28
Mam trzy prośby :-)

1) Poszukuje książek, które omawiają historię Wielkopolski. Z naciskiem na historię miast, wydarzenia podczas zaborów, Wiosnę Ludów, Powstania Wielkopolskie z lat 1806-1807, 1809, 1846 oraz 1918-1919 r, biografie wybitnych Wielkopolan. Chętnie dowiem się o jakichkolwiek pozycjach, które dot. Wielkopolski.

2) Coś na temat historii motoryzacji. Od początku, aż do dnia dzisiejszego.

3) Szukam powieści, których akcja dzieje się podczas wojny polsko-niemieckiej w 1939 r.

Bronti
17-04-2017, 14:51
3) Szukam powieści, których akcja dzieje się podczas wojny polsko-niemieckiej w 1939 r.


http://lubimyczytac.pl/ksiazka/222109/www-1939-com-pl

NiemiłosiernySamarytanin
17-04-2017, 16:57
Czy ktoś miał styczność z książkami Charlesa Omana tyczącymi sztuki wojennej średniowiecza i XVI wieku i może podzielić się opinią? Gdyż właśnie szukając czegoś na ten temat trafiłem właśnie na tego autora i nie wiem czy warto zakupić.

Chaak
05-09-2017, 23:01
Szukam czegoś do poczytania o historii starożytnego Egiptu, najlepiej od początku do Cezara. Poza tym, jeszcze czegoś o Izraelu, także w starożytności. Macie coś do polecenia w tym temacie?

Samick
06-09-2017, 09:17
PIW wydał lata temu dwie książki w tych tematach, typowe podręczniki dla studentów, których wykładowcy mają hopla i badania w tych tematach.

szwejk
06-09-2017, 14:36
Niektóre fragmenty są ciekawe, ale całość jest pisana niezbyt porywającym stylem... Mimo to, polecam.
http://s.lubimyczytac.pl/upload/books/33000/33940/352x500.jpg

Chaak
06-09-2017, 17:58
Chyba namierzyłem, o to chodziło?
http://lubimyczytac.pl/ksiazka/89068/dzieje-dawnego-izraela
http://lubimyczytac.pl/ksiazka/30781/starozytny-egipt-anatomia-cywilizacji

Pampa
12-09-2017, 07:45
Szukam książki ,,Stracone zwycięstwa" E. von Mansteina.