PDA

Zobacz pełną wersję : "Ancient Warfare Magazine" (czasopismo o wojskowości antycznej)



sargon
12-09-2009, 16:14
Już od dłuższego czasu istnieje możliwość zakupu w Polsce magazynu Ancient Warfare.
Co sądzicie o tym czasopiśmie? Ktoś prenumeruje?


Mam niemal wszystkie numery (prócz I,2 i I,3 - myślałem, ze nie będą mnie interesować :roll: ) i moim zdaniem prezentuje dość wysoki poziom, zeby nie powiedzieć wręcz, ze bardzo wysoki poziom. Artykuły piszą zarówno zawodowi historycy jak i "zaawansowani amatorzy", ze sie tak wyrażę i widać, ze się przykładają. Nawet jeśli coś jest niedopowiedziane, niemal zawsze można się zagłebić w temat korzystając z odniesień do źródeł. Zresztą same cytaty ze źródeł i odniesienia pojawiają się w artykułach bardzo czesto. Niewątpliwym atutem czasopisma jest fakt, ze często można podziwiać wspaniałe ilustracje np. Dzisa czy Shumate'a. Oczywiście zwykłe ilustracje (zdjęcia, rysunki, schematy, mapki) takze się pojawiają.
Każdy numer posiada tak jakby swój temat główny, na który składa się kilka artykułów (np. w ostatnim numerze wzięto na warsztat rodzinę Barkidów :D ). Na końcu numeru zawsze znajdują się recenzje kilku książek, co jest swoją drogą dobrą okazją do zapoznania się z pozycjami wydawanymi na Zachodzie.

Co do minusów... trudno mi jakieś znaleźć :) .
Może za dużo reklam. No i cena, bo jest niemała (35 PLN w detalu). Trochę mnie też wkurzają zajmujące miejsce opisy figurek wojowników - ale to zapewne przez to, ze się tym nie interesuję. ;)

Baal-Melkart
12-09-2009, 18:24
Na temat pisma się nie wypowiadam, bo nie prenumeruje. Zainteresowali mnie ci Barkidzi, przedstawiono w artykułach jakieś nowe informacje lub interpretacje na temat działalności i życiorysów członków rodu?

sargon
13-09-2009, 16:51
Nie wiem, dostałem dopiero przedwczoraj, a czytam jeszcze trzy książki o żegludze antycznej. :)
W każdym razie artykuły o Barkidach są takie:
"The Barcids at war. Historical introducion"
"The Rise of a Hyperpower. Polybius, Rome, Carthage, and capricious Fortune" (artykuł z działu "The Source")
"Forging a professional army. Armies of the Barcids"
"Hannibal at the gates: Carthaginian siegecraft in perspective" (w tym artykule jest pokazane nie tylko oblężenie Saguntu, ale autor - nota bene Duncan Campbell - zahacza też o oblężenia Kyme, Noli, i zdobycie Tarentu, Casilinum, Lokroi, Petelii. I dobrze, widać ze sie przyłożył - już mi się nudziło jak musiałem czytać tu i ówdzie, ze Hannibal miast w Italii żadnych nie zdobył :) )
"Hannibal's masterpiece. The battle of Cannae" (warto wspomnieć, zę parę numerów wcześniej przy okazji cyklu artykułów nt. rzymskiego podboju Hiszpanii był artykuł pt. "Scipio's masterpiece. The battle of Ilipa")
"The other invader over the Alps. Watershed of the second Punic War" (o inwazji Hazdrubala na Italię)

KLAssurbanipal
14-02-2019, 01:35
Zapowiedź nowego numeru:
https://www.karwansaraypublishers.com/ancient-warfare-xii-5.html

Bronti
17-02-2019, 18:53
Napoleon V nie interesuje się żeby wydawać to czasopismo w naszym języku? :)

KLAssurbanipal
11-05-2019, 12:35
Póki co chyba nie. :(