PDA

Zobacz pełną wersję : Divinity: Original Sin



Janek
16-02-2014, 22:50
Poniewaz zakupilem jakis czas temu dostep do alfy chcialem sie podzielic wrazeniami.
Generalnie na chwile obecna moim najwiekszym problemem jest wstrzymanie sie z graniem, zeby zaczekac na pelna wersje (to alfa jednak i jeszcze cala masa rzeczy nie dziala). Gra ma potencjal byc naprawde pierwszorzednym RPGiem. Tak w skrocie:
- walka jest bardzo podobna do tego co mielismy w Temple of Elemental Evil,
- nowatorskim rozwiązaniem jest możliwość odgrywania dialogów pomiędzy naszymi bohaterami (na początku tworzymy 2 postacie) - dialogi nie grają się same tylko wybieramy co naszym zdaniem by powiedzieli (z reguły są 2 czasami 3 opcje - np. jak coś ukradniemy to pojawia sie dialog czy to morlanie kraść i postacie mogą powiedzieć, że tak bo mają ważne zadanie i to w zasadzie nie kradziez, bo im sie należy albo też mówić, że nie kraśc nie wolno w żadnych warunkach) - na podstawie naszych odpowiedzi dostajemy pozniej punkty do pewnych cech,
- juz w pierwszej (no powiedzmy drugiej) lokacji do wykonania jest zadanie w ktorym musimy wyjasnic morderstwo - jest staroszkolnie nieliniowe i bardzo rozbudowane,
- wada na dzisiejsze czasy sa dialogi w formie sciany tekstu bez zadnego udzwiekowienia - to juz jednak nie czasy BG, ale mozna sie przyzwyczaic (choc latwo nie jest).

Na razie zapowiada sie naprawde niezle - wczoraj odpalilem, zeby zobaczyc co jest w nowym patchu do alfy i przegralem chyba z 2h zanim sie opamietalem i wylaczylem ;-)
Szkoda troche ze to nie gra z segmentu AAA (zwlaszcza, ze cenowo do tego segmentu sie jak najbardziej zalicza niestety), ale jak na razie to najlepszy RPG w jakiego gralem od dluzszego czasu. O ile w pelnej grze czegos nie schrzania, to bedzie w co pograc wiosna :)

Baal-Melkart
18-02-2014, 16:19
Czy to nie jest przypadkiem RPG na który zwróciłem Twoją uwagę w innym temacie? Jakoś mi się tytuł kojarzy.

nowatorskim rozwiązaniem jest możliwość odgrywania dialogów pomiędzy naszymi bohaterami (na początku tworzymy 2 postacie) - dialogi nie grają się same tylko wybieramy co naszym zdaniem by powiedzieli (z reguły są 2 czasami 3 opcje - np. jak coś ukradniemy to pojawia sie dialog czy to morlanie kraść i postacie mogą powiedzieć, że tak bo mają ważne zadanie i to w zasadzie nie kradziez, bo im sie należy albo też mówić, że nie kraśc nie wolno w żadnych warunkach) - na podstawie naszych odpowiedzi dostajemy pozniej punkty do pewnych cech,
Ciekawe, ale czy nie męczące? Ja wiem, że to RPG, ale do pogadanek z NPC związanymi z fabułą dochodzą jeszcze członkowie własnej drużyny. Nie za dużo tego? ;)

Janek
18-02-2014, 20:54
Nie pamietam kto zwrocil uwage ale zaiste ten - jesli to Ty to wisze Ci piwo prawdopodobnie :-)
Na poczatku sie sprawdzalo takie rozwiazanie, zreszta mozna to wylaczyc.

Volomir
18-02-2014, 22:48
Czy to nie jest przypadkiem RPG na który zwróciłem Twoją uwagę w innym temacie? Jakoś mi się tytuł kojarzy.

nowatorskim rozwiązaniem jest możliwość odgrywania dialogów pomiędzy naszymi bohaterami (na początku tworzymy 2 postacie) - dialogi nie grają się same tylko wybieramy co naszym zdaniem by powiedzieli (z reguły są 2 czasami 3 opcje - np. jak coś ukradniemy to pojawia sie dialog czy to morlanie kraść i postacie mogą powiedzieć, że tak bo mają ważne zadanie i to w zasadzie nie kradziez, bo im sie należy albo też mówić, że nie kraśc nie wolno w żadnych warunkach) - na podstawie naszych odpowiedzi dostajemy pozniej punkty do pewnych cech,
Ciekawe, ale czy nie męczące? Ja wiem, że to RPG, ale do pogadanek z NPC związanymi z fabułą dochodzą jeszcze członkowie własnej drużyny. Nie za dużo tego? ;)

Pogadanek nigdy za wiele! Kurcze, czekam na tą grę, bo taka straszliwa posucha ostatnio w cRPGach. No ja jeszcze mówisz, że walka jak ToEE to jestem w niebie :p W ogóle czekam, aż ktoś zrobi na prawdę rasowego cRPGa z drużyną, masą dialogów i heksami!

Janek
19-02-2014, 06:15
Jest nawet lepiej niz w ToEE, choc sam system jest podobny (oparty na punktach akcji). Tutaj dodatkowo dodali rozne efekty czarow - np. drewno albo olej mozna podpalic albo plonace ugasic za pomoca deszczu. Nawet zadania oparte na tym mechanizmie sa - np. Trzeba ugasic plonacy statek.

Volomir
19-02-2014, 10:45
To bardzo spoczko! Nie powiem, korciło mnie bo na "wypożyczalniach" jest wersja alpha, ale nie chce sobie psuć zabawy skoro mówisz że będzie tak wspaniale. Szczególnie, że Banner Saga i Blackguards straszliwie mnie rozczarowały:< Brakuje mi tylko jakiś klimatycznych portretów postaci. Czemu twórcy gier nie potrafią czerpać z tych najlepszych dzieł? Mówię tu o serii BG gdzie wszystko się składało na klimat,nawet interfejs, genialne portrety postaci czy opisy itemków.

Janek
19-02-2014, 21:26
Alpha jest juz teraz grywalna (aktualna wersja - pare dni temu wyszedl duzy patch, poprzednia wersja byla duzo mniej ukonczona), ale troche szkoda grac skoro i tak bedzie trzeba zaczac od poczatku :) Ja kupilem oryginal i tez czekam a slinka leci :)

Volomir
19-02-2014, 21:58
A jakieś terminy premiery? Bo słyszę tylko pierwszy kwartał ble :P

Janek
09-07-2014, 21:44
No i wyszła pełna wersja (choć, trzeba przyznać, że trochę rzeczy jeszcze chłopaki z Lariana kończą).
W pierwszej chwili chciałem grze przyznać 11/10 ale jak trochę pograłem (kończę obecnie 1 akt) to dałbym 8.5/10.
Trochę treściwiej...

1. Historia/gameplay
Raczej sztampowo, ale ma ciekawe zwroty akcji. Jesteśmy lokalną odmianą łowcy czarownic i zostajemy wezwani wyjaśnienia do morderstwa, w którym podejrzewa się udział mrocznych sił. Samo śledztwo jest rozwiązane dość staroszkolnie - chodzimy, zbieramy ślady a na koniec musimy zadecydować kto ma iść siedzieć (można oskarżać niewinnych ;-)). Później intryga się zagęszcza a całość okazuje się mieć drugie dno.
Do tego oczywiście mnóstwo zadań pobocznych w tym żadnego "zabij 10 czegośtam" - większość jest bardziej rozbudowana, choć część opiera się na tym że po prostu trzeba komuś wytłumaczyć, że "pan tu nie stał".
Choć zdania są pisane z poczuciem humoru, mają trochę easter eggów. Natomiast bardzo denerwuje czasami bardzo skąpy feedback co trzeba zrobić (są zadania w których cały opis w dzienniku to "znajdź X-a"). Nie wiadomo gdzie szukać i o co w ogóle chodzi (nie ma żadnych znaczników nawigacyjnych jak w Dragon Age czy Skyrimie). Niby w Morrowindzie było podobnie, ale tam przynajmniej były opisy, że idź za trzeci kamień i skręć w lewo. Tutaj w zadaniu "ktośtam wrócił do miasta - porozmawiaj z nim" przeszedłem całe miasto 3 razy zanim w końcu znalazłem w necie, że koleś siedzi w piwnicy jeszcze tak ustawiony, że go nie widać na niektórych ustawieniach kamery. W głównym wątku też mi się raz udało przyciąć, tak że nijak nie potrafiłem z wskazówek i dialogów wykoncypować co trzeba zrobić dalej (okazało się, że trzeba było jeszcze raz porozmawiać z NPCem z którym już wcześniej rozmawiałem).

2. Walka
Nie da się ukryć, że walka jest w tej grze bardzo istotna. Ale to w sumie dobrze, bo jest bardzo dobrze zrobiona. Jest w turach - coś jak ToEE, ale zdecydowanie lepsza. Przede wszystkim dlatego, że jest dużo interakcji z otoczeniem - można podpalać, zamrażać, zatruwać, razić prądem przeciwników stojących w wodzie itp. Warto tez dodać, że walki są bardzo trudne i jak się ma trochę pecha lub wybierze złe podejście to często się ginie. W dodatku w grze nie ma żadnego level scalingu, więc na poczatku zwłaszcza bardzo łatwo trafić na przeciwników którzy biorą nas na "jednego strzała" (generalnie przeciwnicy 2-3 levele wyżej są poza naszym zasięgiem). Loot jest rozwiązany jak w diablo/WoW - nawet prawie te same kolory przedmiotów są ;) NIby to fajne, ale jak co level trzeba wymieniać połowe ekwipunku to czasami nuży.

3. Grafika/SFX
Grafika jest bardzo ładna - powiedziłabym nawet, że styl graficzny jest bardziej przemyślany i ciekawszy niż w wielu grach AAA. Efekty specjalne też niczego sobie. Za to dzwięk jest ok, ale na dzisiejsze czasy to że udziwękowina jest tylko niewielka cześć dialogów, jest po prostu słabe - no ale jak nie wiadomo o co chodzi to chodzi o pieniądze. Jak już wspominałem, trochę do życzenia pozostawia kamera (niby gra jest w full 3d, ale można ją obracać tylko o 90 stopni).

4. Eksploracja
Generalnie to gra w dużej części jest nastawiona na zwiedzanie (nawet to wymusza, bo bez złapania odpowiedniej liczby leveli ani rusz z głównym wątkiem). Trzeba przyznac że jest co zwiedzać - co chwilę znajdujemy albo potyczkę, albo kogoś do pogadania (jak się ma odpowiedniego skilla, to można rozmawiać też ze zwierzętami :), albo jakiegoś easter egga. W zasadzie, to dla samej przyjemności zwiedzania można by pograć :) Warto też wspomnieć, że gra ma ogromnie rozbudowany crafting (składników są dziesiątki) - niestety jak na razie wygląda na niedokończony i trudno się go używa.

W telegraficznym skrócie tyle - wielki powrót staroszkolnych RPGów, zdecydowanie polecam, choć jeśli ktoś wyrósł na Dragon Age, to pomimo moich powyższych zachwytów, widać że to jednak gra o półkę niżej i jak ktoś nie ma u siebie stwierdzenia "wow, prawie jakbym grał w BG" to gra może mu się nie spodobać. Ale widzę, że na metacritics gra też łapie wysokie oceny od recenzentów :)

Henryk5pio
14-07-2014, 14:57
Janku, dobrze rozumiem, że to gra w stylu Morrowinda? Bo jeśli tak, to kupuję jak tylko będzie po polsku :)

Shay Ruan
14-07-2014, 16:17
Nie powiedziałbym, że to styl Morriwinda. Morrowind to zupełnie inna gra. Divinity przypomina Świątynie pierwotnego Zła a także stare crpg jak Baldury, Icewind (różni się tylko systemem walki.

A jeśli chodzi o Dragon Age, nie uważam go za lepszą gre od Divinity. Powiem więcej, jest grą gorszą pod wieloma względami.

Janek
14-07-2014, 20:05
Nie, nie - Morrowinda to nie przypomina nawet z daleka. Najbardziej, jak pisze Shay, ToEE (czyli Świątynie Pierwotnego Zła po naszemu) albo Baldura (ale bardziej ToEE, ze względu na turową walkę i dużo samej walki). I rzeczywiście, gra jest miejscami lepsza od DA:O, ale miejscami też gorsza - ogólnie to trochę inna gra, ale co najmniej porównywalna do Origins.

Shay Ruan
16-07-2014, 11:37
To co się dzieje z polską premierą to farsa. Nie dość że otrzymujemy spóźniony produkt to jeszcze bez polskiej wersji językowej (bo nie zdążyli). W dodatku zapowiadają sie dodatkowe opóźnienia i gra moze wyjść 25 lipca dopiero. Cdp całkowicie zawalił i zachowuje się niepoważnie.

Janek
16-07-2014, 21:09
Well, po co kupowac od CDP skoro chyba do kazdej wersji mozna dociagnac polskie napisy jak juz wyjda? ;-)

Shay Ruan
16-07-2014, 22:00
Tak ale tu chodzi politykę Cdp. Ta firemka, która akurat powinna teraz dbać o klienta( wszystkie projekty im podbiera cenega) odwala taka głupotę. Najgorsze jest to że gracze są informowani na kilka dni wcześniej o wszystkim. Czemu nie można było wydać gry 30 czerwca? Nie można było ponieważ chcieli skończyć polonizację. Co sie okazuje przed 18 lipca? Polonizacja nie ruszona od fazy wczesnego dostępu, gra wydana z opóźnieniem. Wstyd, że polscy gracze traktowani są jak odszczepieńcy. Co zabawne, podobno we Francji dostali swój patch w ciągu kilku dni od premiery.

Janek
21-07-2014, 21:50
Nie pamiętam kiedy ostatnio kupiłem jakąś wersję pudełkową - dosłownie lata temu, więc te problemy mnie cale szczęście nie dotyczą.
Anyway, dziś skończyłem grę - ma parę słabszych momentów (i ze 2 lokacje, które wyglądają na niedokończone) oraz na koniec jedno bardzo słabe rozwiązanie gameplayowe (żeby wejść do ostatniej lokacji trzeba znaleźć odpowiednią liczbę takich specjalnych kamieni, a w trakcie gry łatwo któryś przegapić - ja dopiero z solucją znalazłem 2 które były dość mocno ukryte) ale ogólnie gra się genialnie :) To jak zrobiona jest walka wyznacza nowe standardy dla RPGów. Jest też mnóstwo staroszkolnych zagadek, które rozwiązuje się czytając książki i znajdując wskazówki - sama gra nic nie podpowiada.
Pomimo, że przez trochę wad gra zasługuje na jakieś 8/10 to zdecydowanie najlepszy RPG w jaki ostatnimi czasy grałem.

Shay Ruan
27-07-2014, 11:15
Mi zostaje czekać na spolszczenie bo nie czuje się pewnie grając w angielską wersję językową. Oczywiście gre mam zainstalowaną xD

Artem.pl
28-08-2014, 20:33
No to na spolszczenie jeszcze sobie trochę poczekamy: https://www.facebook.com/media/set/?set=a.606340899487250.1073741906.204236329697711&type=1
Z drugiej strony jeśli tłumaczenie będzie na wysokim poziomie, to będzie im można wybaczyć to opóźnienie.

Shay Ruan
28-08-2014, 20:47
Niestety, 2 miesiące opóźnienia to przesada. Ich Face pokazuje jaką opinie mają aktualnie u graczy. Spolszczenie, które powinno być gotowe w dniu premiery nadal jest w powijakach. Brak szacunku dla nas i złodziejstwo bo zapłaciliśmy za wersję PL, której nie ma. Jak wiele innych osób wyraziłem swoje oburzenie na wyżej podanej stronce. W dodatku to ich śmieszne usprawiedliwianie się. Prawdopodobnie tłumaczyć grę zaczęli dopiero z tydzień może dwa temu, po powrocie z wakacji fundowanych za naszą kaskę.

Artem.pl
28-08-2014, 20:54
Ponoć zbyt późno dostali dostali od Lariana tekst do przetłumaczenia, choć za bardzo nie chce mi się w to wierzyć. Mam nadzieję że gdy wyjdą Wasteland 2 i Pillars of Eternity to nie będzie takiej farsy.

[IG] Misiak
24-11-2014, 08:20
Gra ktoś w Was? Jak wrażenia? Ile czasu potrzebowaliście na przejście gry?
Powoli się przymierzam do uruchomienia i przyznam, że jestem ciekaw jak to wygląda:)

Janek
24-11-2014, 21:21
No i wyszła pełna wersja (choć, trzeba przyznać, że trochę rzeczy jeszcze chłopaki z Lariana kończą).
W pierwszej chwili chciałem grze przyznać 11/10 ale jak trochę pograłem (kończę obecnie 1 akt) to dałbym 8.5/10.
Trochę treściwiej...

1. Historia/gameplay
Raczej sztampowo, ale ma ciekawe zwroty akcji. Jesteśmy lokalną odmianą łowcy czarownic i zostajemy wezwani wyjaśnienia do morderstwa, w którym podejrzewa się udział mrocznych sił. Samo śledztwo jest rozwiązane dość staroszkolnie - chodzimy, zbieramy ślady a na koniec musimy zadecydować kto ma iść siedzieć (można oskarżać niewinnych ;-)). Później intryga się zagęszcza a całość okazuje się mieć drugie dno.
Do tego oczywiście mnóstwo zadań pobocznych w tym żadnego "zabij 10 czegośtam" - większość jest bardziej rozbudowana, choć część opiera się na tym że po prostu trzeba komuś wytłumaczyć, że "pan tu nie stał".
Choć zdania są pisane z poczuciem humoru, mają trochę easter eggów. Natomiast bardzo denerwuje czasami bardzo skąpy feedback co trzeba zrobić (są zadania w których cały opis w dzienniku to "znajdź X-a"). Nie wiadomo gdzie szukać i o co w ogóle chodzi (nie ma żadnych znaczników nawigacyjnych jak w Dragon Age czy Skyrimie). Niby w Morrowindzie było podobnie, ale tam przynajmniej były opisy, że idź za trzeci kamień i skręć w lewo. Tutaj w zadaniu "ktośtam wrócił do miasta - porozmawiaj z nim" przeszedłem całe miasto 3 razy zanim w końcu znalazłem w necie, że koleś siedzi w piwnicy jeszcze tak ustawiony, że go nie widać na niektórych ustawieniach kamery. W głównym wątku też mi się raz udało przyciąć, tak że nijak nie potrafiłem z wskazówek i dialogów wykoncypować co trzeba zrobić dalej (okazało się, że trzeba było jeszcze raz porozmawiać z NPCem z którym już wcześniej rozmawiałem).

2. Walka
Nie da się ukryć, że walka jest w tej grze bardzo istotna. Ale to w sumie dobrze, bo jest bardzo dobrze zrobiona. Jest w turach - coś jak ToEE, ale zdecydowanie lepsza. Przede wszystkim dlatego, że jest dużo interakcji z otoczeniem - można podpalać, zamrażać, zatruwać, razić prądem przeciwników stojących w wodzie itp. Warto tez dodać, że walki są bardzo trudne i jak się ma trochę pecha lub wybierze złe podejście to często się ginie. W dodatku w grze nie ma żadnego level scalingu, więc na poczatku zwłaszcza bardzo łatwo trafić na przeciwników którzy biorą nas na "jednego strzała" (generalnie przeciwnicy 2-3 levele wyżej są poza naszym zasięgiem). Loot jest rozwiązany jak w diablo/WoW - nawet prawie te same kolory przedmiotów są ;) NIby to fajne, ale jak co level trzeba wymieniać połowe ekwipunku to czasami nuży.

3. Grafika/SFX
Grafika jest bardzo ładna - powiedziłabym nawet, że styl graficzny jest bardziej przemyślany i ciekawszy niż w wielu grach AAA. Efekty specjalne też niczego sobie. Za to dzwięk jest ok, ale na dzisiejsze czasy to że udziwękowina jest tylko niewielka cześć dialogów, jest po prostu słabe - no ale jak nie wiadomo o co chodzi to chodzi o pieniądze. Jak już wspominałem, trochę do życzenia pozostawia kamera (niby gra jest w full 3d, ale można ją obracać tylko o 90 stopni).

4. Eksploracja
Generalnie to gra w dużej części jest nastawiona na zwiedzanie (nawet to wymusza, bo bez złapania odpowiedniej liczby leveli ani rusz z głównym wątkiem). Trzeba przyznac że jest co zwiedzać - co chwilę znajdujemy albo potyczkę, albo kogoś do pogadania (jak się ma odpowiedniego skilla, to można rozmawiać też ze zwierzętami :), albo jakiegoś easter egga. W zasadzie, to dla samej przyjemności zwiedzania można by pograć :) Warto też wspomnieć, że gra ma ogromnie rozbudowany crafting (składników są dziesiątki) - niestety jak na razie wygląda na niedokończony i trudno się go używa.

W telegraficznym skrócie tyle - wielki powrót staroszkolnych RPGów, zdecydowanie polecam, choć jeśli ktoś wyrósł na Dragon Age, to pomimo moich powyższych zachwytów, widać że to jednak gra o półkę niżej i jak ktoś nie ma u siebie stwierdzenia "wow, prawie jakbym grał w BG" to gra może mu się nie spodobać. Ale widzę, że na metacritics gra też łapie wysokie oceny od recenzentów :)

Na Steamie mam 58h na jednokrotnei ukoncznie gry. Naprawde warto! Jeszcze w tzw. meidzyczasie wyszlo pare duzych patchy wiec pewnie troche bugow zalatali i gra sie jeszcze lepiej.

[IG] Misiak
25-11-2014, 13:42
Dziękuję Janku. Twoja recka była pisana krótko po wydaniu gry, a właśnie chciałem się przekonać jak wygląda ona po tych wszystkich patchach. Niemniej utwierdziłeś mnie w przekonaniu, że trzeba zagrać w tę produkcję :)

Janek
25-11-2014, 18:33
Powiem tyle, ze po wydaniu gry nie bylo jakichs "game breaking" bugow (nie to co Wasteland 2), wiec jesli jeszcze cos poprawili to nic tylko grac :)
Glownie ludzie narzekali na rzeczy typu "nie mozna walczyc dwoma sztyletami" (prawda) albo "crafting nie do konca dziala" (prawda), ale wierz mi ze bez tego rowniez sie bawilem swietnie.

Volomir
02-12-2014, 17:46
No ja właśnie pykam sobie w Grzecha i bardzo mi się podoba! Czuć klimat starych cRPGów ;) Nie będę się zbytnio rozpisywać, zaznaczę tylko, że fascynuje mnie dlaczego tak dobra gra ma tak ... portrety postaci... Zresztą samo modelowanie bohaterów wygląda jak sprzed 10-13 lat. Dziwi mnie to bardzo, niby szczegół ale ja lubię przystosować swoją postać, a Mass Effecty, Dragon Age, Skyrimy mnie rozpuściły.

Janek
29-08-2015, 16:39
https://www.kickstarter.com/projects/larianstudios/divinity-original-sin-2

Wygląda w sumie na więcej tego samego, ale moje 25 USD już mają :)

Shay Ruan
31-08-2015, 15:13
OOO, oby tylko fajne szmaty dla magów zrobili, bo te co były w jedynce wyglądały kiepsko.