PDA

Zobacz pełną wersję : [DLC] Pirates and Raiders - Culture Pack



Ituriel32
22-05-2014, 20:52
Jak przesłał mi Arroyo pojawiło się nowe DLC Porates and Raides z 3 nowymi nacjami: Tylis, Królestwo Odrysów i Ardiaeri (ci nad Epirem).

http://wiki.totalwar.com/images/7/77/Capsule_main.png

Z opisu DLC ze Stema:
Pirates & Raiders Culture Pack

Become the scourge of the ancient world with the Total War™: ROME II - Pirates & Raiders Culture Pack. Introducing a new playable culture consisting of three new raiding-focused factions, Pirates & Raiders brings new buildings, technologies, religion, faction traits, battlefield and naval units to Total War: ROME II.

Players can now plunder the campaign map as the Ardiaei of Illyria, and the Thracian tribes of Tylis and the Odrysian Kingdom. With their own rosters of military and naval units, distinct traits and play styles, these Balkan factions offer a new and unique way to experience the Grand Campaign in ROME II.


New features:

New Balkan cultural traits – Tylis, the Ardiaei and the Odrysian Kingdom are all adept raiders, snatching wealth from under the noses of the other factions, and fight with great conviction in enemy territory. So warlike are these tribes, their populations are actually happier when at war with their neighbours.

New faction traits – Each of the Balkan factions has its own starting position on the campaign map and its own set of faction traits, making a unique Grand Campaign experience. All are accomplished brigands; in addition, The Illyrians of the Ardiaei favour piracy, the Thracians of the Odrysian Kingdom are excellent archers, while the people of Tylis, heirs to the Celtic migrations into Asia Minor, train their new melee infantry recruits to a high standard.

New religion – The Ardiaei and Odrysian Kingdom both feature their own unique religious building chains, which bring numerous benefits and effects to their campaign gameplay.

New technologies – The Ardiaei and Odrysian Kingdom both feature their own unique technologies, which enable the player to unlock key new units and effects which replace parts of the core Barbarian culture technology trees.

New units – Sharing much with their Celtic forbears, the factions of the Balkan culture principally employ the core Barbarian unit-roster, with the following new units available for each faction:

Ardiaei:
• Illyrian Marines: Highly trained, medium-armoured spear infantry.
• Illyrian Raiders: Fast-moving, axe-wielding stealth infantry.
• Illyrian Noble Hoplites: Well-drilled, very heavily armoured infantry.
• Raiding Hemiola: Fast boarding-craft manned by Illyrian Raiders.
• Assault Hexeres: Huge assault-barge manned by Illyrian Raiders.
• Assault Tetreres: Large assault-barge manned by Illyrian Raiders.

Odrysian Kingdom:
• Thracian Horsemen: Fast-moving, spear-armed medium cavalry.

Tylis:
• Gallo-Thracian Warriors: Fast-moving, hard-hitting sword infantry.
• Tribal Warriors: well-armoured medium swordsmen, great in defence.
• Raiding Horsemen: Noble multirole, armed with javelin and sword.

New Mercenaries – The soldiers of the raiding nations know well the value of coin and will ply their fearsome skills at the behest of others. When playing as another faction, the following mercenaries and auxiliaries will be available to you when recruiting from within the indicated territory:

Mercenaries:
• Mercenary Thracian Warriors: Superior sword-wielding melee infantry. (Thracia)
• Mercenary Falxmen: Melee infantry wielding the vicious curve-bladed falx. (Dacia)
• Mercenary Dacian Skirmishers: Excellent, javelin-armed skirmishers. (Dacia)
• Mercenary Illyrian Raiders: Fast-moving, axe-wielding stealth infantry. (Illyria)
• Raiding Hemiola: Fast attack barge manned by Mercenary Illyrian Raiders (Illyria)

Auxiliaries:
• Auxiliary Thracian Warriors: Superior sword-wielding melee infantry. (Thracia)
• Auxiliary Falxmen: Melee infantry wielding the vicious curve-bladed falx. (Dacia)
• Auxiliary Dacian Skirmishers: Excellent, javelin-armed skirmishers. (Dacia)
• Auxiliary Illyrian Raiders: Fast-moving, axe-wielding stealth infantry.(Illyria)

( ͡º ͜ʖ ͡º)
22-05-2014, 20:55
DLC jest w przedsprzedarzy, będzie dostępne za tydzień.

KLAssurbanipal
22-05-2014, 21:07
Dla mnie DLC jest jak najbardziej OK. :)

Tak jak przepowiadałem DLC "bałkańskie" będzie obejmować po jednym z kultury: trackiej, dackiej i iliryjskiej.

Dobrze się stało, ponieważ są to frakcje różnorodne. Każda z nich ma inny roster. DLC różni sie od poprzednich 3-frakcyjnych gdzie mieliśmy zbliżone frakcje stepowe lub niemal identyczne galijskie w DLC z kampanią Cezara.

Ituriel32
22-05-2014, 21:13
Podoba mi się to DLC, i razem z Galatami całkowicie zaspokaja moje zapotrzebowanie na nacje w tym regionie. Choć wolałbym inną nacje z prowincji Iliria, bo Ardiaeri są za blisko polis greckich.

Ciekawe czy wzrośnie liczba osiągnięć stema?

KLAssurbanipal
22-05-2014, 21:16
Jednak mała poprawka z mojej strony...

Przedwcześnie się cieszyłem. Tam nie ma frakcji dackiej. Zamiast tego jest Tylis - kolejny klon Galów z małą domieszką Tracji. Co się CA uwzięło na tych Galów. Miejmy nadzieję, że będzie jeszcze szansa na dacką frakcję.

K A M 2150
22-05-2014, 21:31
Nie trzeba mieć nadziei, bo to już wiadome, Getowie wejdą jako Free-LC ;)

KLAssurbanipal
22-05-2014, 22:01
Jak tak to świetnie. :)
Mogli jednak zamiast Tylis dać coś bardziej oryginalnego niż kolejny klon Galów.

Samick
22-05-2014, 23:01
Dobrze usłyszałem że będzie nowe osiągnięcie za kampanię Baktrią?

Ituriel32
23-05-2014, 06:18
Dziś sprawdzę czy to są nowe jednostki, czy tylko wypisane unikalne dla tych nacji. Bo dodanie od tak 15 (19) nowych jednostek, wprawia mnie w stan lekkiego niedowierzania.
Mógłby ktoś mi wytłumaczyć różnice między: Mercenaries a Auxiliaries? Bo tacy "Illyrian Raiders" znajdują się w obu kategoriach.

marengo
23-05-2014, 07:54
Ci Iliryjscy Rozbójnicy, Łupieżcy, Bandyci to jeden typ wojowników występujący jako najemnicy dla wszystkich frakcji, które są obecne w regionie lub tam zbrojnie zawitają oraz rdzenna jednostka dla frakcji Ardiaei, rodzaj wojsk pomocniczych.

Szału nie ma z tym dlc. Te frakcje zostały już dawno odblokowane przez twórców modów.

Pampa
23-05-2014, 08:02
Czyli mam rozumieć że to zwykła paczka z frakcjami? Bez kampanii? To może będzie można kupić ciut taniej :)

Gajusz Mariusz
23-05-2014, 08:05
7,49 Euro stoi na Steam (teraz - 6,74 Euro) tak jak Grecy i nomadzi.

marengo
23-05-2014, 08:08
Gdybym zajmował się promocją tego dlc, odpisałbym Ci tak: Jak to nie ma kampanii? Przecież są, nawet trzy. Jedna frakcją Odrysów, druga Tylis i trzecia Ardiaei;)

Pampa
23-05-2014, 08:26
Dziwne że na steam ostatecznie jest taniej niz na allegro :O np. tutaj można nabyć za 33 zł w zasadzie. http://allegro.pl/total-war-rome-ii-2-pirates-and-raiders-steam-24-7-i4266238350.html

Asuryan
23-05-2014, 11:41
Auxilaries w odróżnieniu od mercenaries to wojska pomocnicze Rzymu.

KLAssurbanipal
23-05-2014, 12:37
Tak jak wyżej niektórzy napisali:

Mercenaries - czyli najemnicy, są werbowani przez wszystkie frakcje w danym rejonie.

Auxiliares - wojska pomocnicze dla Rzymu, czyli taka regionalna jednostka rekrutowana przez Rzym.

Ituriel32
23-05-2014, 13:10
Ok dzięki. Rzym to ja lubię niszczyć, więc właściwie nim nie gram.

Henryk5pio
23-05-2014, 17:10
Czy mam dobre wrażenie, że to DLC nie wnosi nic ciekawego?

Ituriel32
23-05-2014, 17:18
Bo nie wnosi, to tylko paczka kulturowa z 3 nacjami.

( ͡º ͜ʖ ͡º)
23-05-2014, 17:36
Dla niektórych wnosi, i to sporo. Ja na traków czekam od premiery.

Gajusz Mariusz
23-05-2014, 18:00
Też cieszę się z Traków. Niekoniecznie za tą cenę, ale nabędę po zniżce na pewno.:cool:

Ituriel32
23-05-2014, 18:18
Też na Traków czekam od premiery i ciesze się z nich. Ale to dlc żadnych większych zmian nie przynosi, a o takie chyba rozchodziło się henryk5pio (http://forum.totalwar.org.pl/member.php?8673-henryk5pio).
Sam uważam że jest to najlepsza paczka z zwykłych "Culture Pack", minimalnie w moim odczuciu przegrywa tylko z HatG. Syrakuzy i bardziej zróżnicowana koncepcja 2+1.

( ͡º ͜ʖ ͡º)
23-05-2014, 19:16
@UP
Akurat pod względem zróżnicowania to DLC będzie lepsze od HatG. Dostaniemy 3 frakcje zupełnie różne od siebie i od pozostałych grywalnych. W HatG były 2 iberyjskie bardzo podobne do siebie i Syrakuzy, niczym nie różniące się od Aten.

marengo
23-05-2014, 21:19
Chciałbym zwrócić uwagę na jedno. Owszem, auxiliaries to wojska pomocnicze, ale w tym wypadku nie Rzymu, tylko każdej innej frakcji znajdującej się na terytorium Tracji, Dacji lub Ilirii. Proszę przyjrzeć się temu zdaniu


When playing as another faction, the following mercenaries and auxiliaries will be available to you when recruiting from within the indicated territory

Zatem te same jednostki są najemnikami (mercenaries), dla np. dla naszych wrogów, a wojskami pomocniczymi (auxiliaries) dla naszego sojusznika któremu jesteś podlegli jako protektorat/satrapia - to znamy z jednej zimowej łatki od CA. Tak ja to rozumiem.

( ͡º ͜ʖ ͡º)
23-05-2014, 23:33
Ktoś po prostu źle napisał. Wojska pomocnicze są dostępne tylko dla rzymu. Jednostki werbowane u protektoratów zależą od tego jakie jednostki morze werbować protektorat, nie są ustalone dla każdej prowincji.

marengo
24-05-2014, 00:07
Niekoniecznie jest błąd, jeżeli już to zaniechanie. Jeżeli wojska pomocnicze przynależą tylko Rzymowi, to wystarczyło napisać że właśnie te jednostki będą rekrutowane tylko przez Synów Wilczycy i wszystko byłoby jasne. Z drugiej strony, w podstawce Rzym dysponuje piechotą pomocniczą, ale nie jest to jednostka regionalna. Gdyby teraz nagle otrzymał 4 nowe specyficzne oddziały pomocnicze, to tym bardziej jest to dziwne, ponieważ w grze funkcjonuje wiele frakcji galijskich, spośród których Rzym rekrutował znakomite wojska pomocnicze, a przecież żadna galijska jednostka pomocnicza nie została wyróżniona w jego rosterze.

( ͡º ͜ʖ ͡º)
24-05-2014, 04:29
Idiota piszący ten tekst się pomylił. Wojska pomocnicze są dla Rzymu a najemnicy są dla wszystkich.

marengo
24-05-2014, 05:24
Ja nie kupuję tego, iż Rzym będzie posiadał wojska pomocnicze z Bałkanów, choć biorą pod uwagę zasięg imperium i grywalne frakcje, powinien dysponować także oddziałami pomocniczymi oznaczonymi do nazwy i rodzaju z Afryki, Hiszpanii, Syrii, Azji Mniejszej Galii, Brytanii, a być może nawet Germanii (Magnar Mod jest tu świetnym przykładem, w sumie jest to pomysł na unit pack). No, ale po CA można spodziewać się wiele;)

Ituriel32
24-05-2014, 06:24
Nic to panowie. Teraz podczas gry trzeba będzie tylko zwrócić uwagę jak to będzie wyglądać. Choć wolałbym wersje marengo.
W opisie dlc HatG było wyraźnie napisane jakie jednostki dla kogo np.

Nowe rzymskie jednostki pomocnicze:
• Pomocniczy scutarii (iberyjska piechota walcząca w zwarciu)
Ci Iberyjczycy dzielnie walczą dla Rzymu na pierwszych liniach bitew.
• Pomocnicza jazda scutarii (iberyjska jazda, walcząca w zwarciu)
Ciężka kawaleria dodaje nieco iberyjskiego ognia do konserwatywnych wojsk rzymskich.
(ze stema fragment opisu HatG)

Jest chyba jednak tak jak pisał wybobrak.

Wojska pomocnicze
• Pomocniczy galijscy łowcy (łucznicy piesi, działający w ukryciu)
Umiejętności łowczego można wykorzystać w służbie dla Rzymu.
• Pomocnicza szlachetna jazda (kawaleria z oszczepami)
Konna, opancerzona pięść, zawsze przyda się armii rzymskiej.
• Pomocnicze nagie miecze (piechota z mieczami)
Dzicy bogowie wojny powinni być wykorzystani, by dać Rzymowi przewagę.
• Pomocnicze krótkie miecze (piechota z mieczami)
Czasem w bitwie ważniejsza jest odwaga, niż umiejętności.
Najemnicy
• Najemni galijscy łowcy (łucznicy piesi, działający w ukryciu)
Polowanie na innych przynosi czasem ogromne zyski.
• Najemna szlachetna jazda (kawaleria z oszczepami)
Każdy szlachcic ma swoją cenę i będzie walczył za złoto.
• Najemne nagie miecze (piechota z mieczami)
Bogowie wojny błogosławią najemnikom tak długo, jak ci walczą mężnie.
• Najemne krótkie miecze (piechota z mieczami)
Czasem wystarczy sprzedać swe męstwo, by zakosztować chwały.
(ze stema fragment opisu CiG)

@wybobrak jeśli to DLC będzie lepsze niż HatG to bardzo dobrze, a na takie się właśnie zapowiada. Ocenić to będzie można dopiero po premierze. Co do Syrakuz i Hiszpanów to twórcom nie chciało się chcieć i poszli po najmniejszej linii oporu, po raz kolejny zresztą.

marengo
24-05-2014, 06:44
Ok, ale czy te oddziały pomocnicze są dostępne dla Rzymu także w głównej kampanii?

Ituriel32
24-05-2014, 06:50
Nie wiem, mało gram Rzymem i nie stawiam budynku z wojskami pomocniczymi, a chyba tak to ma działać?

marengo
24-05-2014, 06:58
Nigdy nie grałem Rzymem wystarczająco długo, aby zająć jakąkolwiek prowincję na północ od Alp czy też w Hiszpanii.

Ituriel32
24-05-2014, 07:05
Hehehe to żeśmy się dobrali, jako najbardziej kompetentni w tym temacie.:D
W gruncie rzeczy to tak zwlekam z grą Rzymem bo czekam na oficjalną Ligę Etruską, i czerwonych dotykają zmiany w każdym nowym paczu czy DLC.

To teraz czekamy na wypowiedź prawdziwego Rzymianina.

Chaak
24-05-2014, 07:39
W takim razie "Rzymianin" powie coś o wojskach pomocniczych:cool:.
Ogólnie działa to tak, że budujesz koszary auxilii i zależnie od regionu dostajesz w nich możliwość rekrutacji odpowiednich jednostek. Na przykład zbudowanie ich w Galii daje galijską piechotę i jazdę, w Scytii jazdę nomadów, w Arachozji słonie indyjskie itd., także trackie jednostki Rzymem będą możliwe do zwerbowania dopiero po zajęciu odpowiednich terenów i postawieniu tam właściwego budynku.
Poza tym mamy oczywiście dostęp do konwencjonalnych najemników.

Gajusz Mariusz
24-05-2014, 07:46
I uważam że ten mechanizm jest dobry jak i zgodny z historią.

marengo
24-05-2014, 07:58
Roma locuta, causa finita:)

KLAssurbanipal
24-05-2014, 08:00
Ja nie kupuję tego, iż Rzym będzie posiadał wojska pomocnicze z Bałkanów, choć biorą pod uwagę zasięg imperium i grywalne frakcje, powinien dysponować także oddziałami pomocniczymi oznaczonymi do nazwy i rodzaju z Afryki, Hiszpanii, Syrii, Azji Mniejszej Galii, Brytanii, a być może nawet Germanii (Magnar Mod jest tu świetnym przykładem, w sumie jest to pomysł na unit pack). No, ale po CA można spodziewać się wiele;)

W poprzednich DLC też tak było. Rzym otrzymywał Auxiliares z Galii i Iberii.

Gajusz Mariusz
24-05-2014, 08:01
...a poza tym uważam że Rzym należy zburzyć!;)

Ituriel32
24-05-2014, 08:09
Czyli wszystko jasne. A ja jak znudzi mi się już niszczenie Rzymu to chyba jemu poświecę kilka minut, bo może być ciekawie.

Gajusz Mariusz
24-05-2014, 08:19
Ja się pasjonuję historią starożytną (nie tylko) więc każda nowa nacja itd jest dla mnie plusem w R2. Nawet gdy są nacje bardzo zbliżone (Ateny, Syrakuzy) to uwarunkowania są zupełnie inne. A Rzymem gra się b. ciekawie, ze względu na bagaż historii i dlatego że praktycznie z miejsca przystępujemy do walki z różnorodnymi przeciwnikami.

Ituriel32
24-05-2014, 08:26
A tak z czystej ciekawości jakie jednostki można teraz rekrutować w prowincjach: Tracja, Dacja i Iliria dla Rzymu? Ewentualnie gdzie to można sprawdzić?
Syrakuzy można było spokojnie odróżnić od Aten, tylko twórcom się nie chciało. Nawet pomimo tego inna jest ich sytuacja geograficzno-polityczna i gra się nimi trochę inaczej.
Doskonale pamiętam różnice w prowadzeniu Galów i Daków w rome1 pomimo prawie identycznych armii. Tu działa ten sam mechanizm.

lazyboy
25-05-2014, 15:31
Witam wszystkich,

na powyższym filmie w 11:39 pokazana jest kartka z kodem. Czy wiecie do czego to kod?

marengo
25-05-2014, 16:25
Do HatG

Chaak
25-05-2014, 17:50
DLC chodzi już na allegro za niecałe 25pln. Ja zainwestowałem w to:
http://allegro.pl/total-war-rome-ii-2-pirates-and-raiders-steam-24-7-i4269615053.html

@up
Sprawdzałem na save i obecnie w Dacji można, z auxilii, rekrutować pieszych łuczników i włóczników dackich, jazdę tracką (oszczepnicy) i pomocniczych włóczników konnych. Niestety nie miałem regionów w Ilirii i Tracji.

Vlad
27-05-2014, 21:08
W tym bałkańskim DLC będzie jakaś nowa kampania? czy tylko nowe grywalne frakcje wraz z ich religią, technologią i jednostkami?

( ͡º ͜ʖ ͡º)
27-05-2014, 21:26
Podejrzewam, że kilka razy była o tym mowa w tym temacie, a jeżeli nie, to na steam na stronie tego DLC pewnie jest napisane wszystko.

Ituriel32
27-05-2014, 21:27
Tylko nacje z ich jednostkami, technologiami i religią. Wszystkie cztery nowe (3 z dlc + Getae) nacje należą do tej kultury. Jak na razie bonus dla kultury Bałkańskiej wydaje się dziwny.

Vlad
27-05-2014, 22:30
Dzięki ituriel32. A Tobie wyboraku nie dziękuję:)

( ͡º ͜ʖ ͡º)
27-05-2014, 22:55
Z bonusami, rzeczywiście jest coś nie tak. +50 do ładu za każdą wojnę... pewnie miało być +1 jak u reszty barbarzyńców ale... jak właśnie sprawdzam, w kampanii Ardiajami wojny nie mają wpływu na ład. "Wędrowni zdobywcy: -50% do obrażeń w zwarciu podczas walk na obcej ziemi". To już całkiem bez sensu. Nazwa "Wędrowni zdobywcy" sugeruje, że powinno być + a nie -, poza tym w porównaniu z innymi bonusami frakcyjnymi tego typu, 50% to bardzo dużo. Podejrzewam, że miało być 5%. Może to tylko błędy w tłumaczeniu, ale to nie zmienia faktu, że bonus z ładem w ogóle nie działa, nie wiem jak z tym drugim.

Asuryan
27-05-2014, 23:29
Błędy w tłumaczeniu. W angielskim wygląda to tak:

kultura:
+ 50% do kosztów utrzymania najemników
- 50% do kosztów rekrutacji najemników

Ardiaei:
+ 200% wpływów z plądrowania
+ 1 slot do rekrutacji okrętów na turę w portach
- 20% kasy z rolnictwa

Getae:
+ 10% do obrony wręcz w walce
+ do ładu (max 4) za obecność kultury bałkańskiej
- 25 do dyplomacji z nomadami

Odrysian Kingdom:
+ 100% kasy z plądrowania
+ doświadczenia dla rekrutów strzeleckich (miotających)
- 20 do dyplomacji z nacjami kultury helleńskiej

Tylis:
+150% kasy z plądrowania
+ 1 do doświadczenia rekrutów piechoty
- do ładu (max -4) za obecność kultury bałkańskiej

Ituriel32
28-05-2014, 06:05
Dla nacji mi się zgadza (dla strzelców +2), ale ten ogólny kulturowy już nie. Po 50% to za dużo i jak to się ma do bonusu Kartaginy która miała złoto i renomę najemniczą. Chyba że ten bonus byłby określony (przypisany) do konkretnej grupy najemników np. Barbarzyńców, ale to i tak za duże wartości. Mam nadzieje że jutro będzie już właściwa wersja.

Dopóki nie ukaże się cała wersja DLC to odradzam na razie grę w dużej kampanii nowymi nacjami. Chyba że tylko do sprawdzenia jednostek.

Na razie aktualizują w internecie np.
http://dsi0fanyw80ls.cloudfront.net/en/regions

Pampa
28-05-2014, 15:17
U mnie Macedonia, gdy zacząłem nową kampanię, przetrwała na mapie uwaga uwaga: 50 tur.... Chyba troszeczkę za mocne są te nowe frakcje.

Ituriel32
28-05-2014, 17:06
Właśnie zaktualizowali bonus kulturowy na ten co podawał Asuryan czyli:
Obietnica łupu + 50% do kosztów utrzymania najemników.
Szybkie wojny - 50% do kosztów rekrutacji najemników.

( ͡º ͜ʖ ͡º)
28-05-2014, 17:11
Nowe frakcje kierowane przez AI, są tak samo silne jak były przed wydaniem DLC. Ilyrianie są nawet o wiele słabsi, bo ich roster jednostek lądowych został mocno osłabiony.

Ituriel32
28-05-2014, 19:25
Bonus kulturowy działa tak że rekrutujemy nowych najemników za połowę ceny, zaś ich utrzymanie jest o połowę wyższe. Czyli najemników zabieramy tylko na bitwę a później natychmiast ich rozwiązujemy.

Gajusz Mariusz
28-05-2014, 19:30
Czyli coś, co przyznam się, osobiście nie cierpię. Ja stawiam na doświadczenie i zawsze staram się oszczędzać każdy oddział, który jest ze mną długi czas. Gdy nie jest np. uzupełniony na czas, zawsze staje w drugiej linii, bądź w odwodzie. Nawet gdy dotyczy to najemników.

Samick
28-05-2014, 20:12
Spójrzmy na tę sprawę z boku. In genere wielu z nas tworzy zaciągi tylko na czas jednej bitwy, a nie dłużej niż kampanii (3-4 tury). Na początku to drogi biznes, a gdy opływamy w złoto i jedwabie, jednostki te są zwyczajnie słabsze. Pytanie czy AI będzie umiało się dostosować w tej nacji, ponieważ AI uwielbia zaciągać wojowników i hasać z nimi po mapie nawet gdy nie ma żadnej wojny. ;/

FireFighter
28-05-2014, 20:29
Nowe frakcje kierowane przez AI, są tak samo silne jak były przed wydaniem DLC. Ilyrianie są nawet o wiele słabsi, bo ich roster jednostek lądowych został mocno osłabiony.

Nie rozumiem co masz na myśli mówiąc, że został osłabiony.. mieli im dodać jednostki więc co? Zabrali? :D

Ituriel32
28-05-2014, 21:10
@Samick Komputer sobie z tym nie radzi, ale to nie ma znaczenia bo i tak kantuje na kasie. Akurat ja często zostawiam sobie paru najemników, lubię tworzyć z nich gwardie honorowe.

@up. Mniej więcej tak. Zmienili im kulturę i zabrali podstawowe jednostki ze starej, głównie piechotę bez włóczni. Teraz mają też tylko jedną jazdę. Na szczęście mają duży wybór chłopaków z włóczniami. Nawet nie pamiętam jaka była wcześniej ta kultura, bo można by wtedy było powiedzieć jakie jednostki stracili.

Nie wiem czy to jest ostateczna wersja i czy nie zostaną wprowadzone następne zmiany. Ale na razie kultura Bałkańska jest podzielona na dwie religie które mogą tworzyć swoje konfederacje: pierwsza bałkańska (Ardiaeri, Getea, Odrysi, Daorsi, Biebhi) i drugą celtycką (Tylis, Galatia??, Triballi, Delmatae, Bastarnae). Religie te mają osobne świątynie. Przy czym Getae i Ardiaei mają chyba po dwie unikalne swoje świątynie np. dla Ilirczyków z bonusem na zmniejszenie kosztów werbunku statków. Odrysów jeszcze nie sprawdziłem.

Chaak
29-05-2014, 09:20
Jak na razie, według mnie, to DLC jest najfajniejszym zestawem frakcji jaki dostaliśmy, przebija nawet nomadów. No i w końcu mogę Trakami pograć:D. W sumie mamy 3 zupełnie różne od siebie frakcje + kolejną celtycką. Na razie sprawdzałem głównie Odrysów i ich armia zdecydowanie różni się od pozostałych. Mamy oszczepników ze wsparciem kawalerii i piechoty, a nie na odwrót, także bitwy mogą być ciekawe. Poza tym tracka szlachta jest najsilniejszą piechotą przeciwpiechotną. Bez problemu pokonuje 1v1 szlachtę Iberów, którzy do tej pory byli najlepsi. Do tego ma w umiejętnościach szał i polowanie na głowy. Muszę teraz kampanię trochę pomęczyć.

( ͡º ͜ʖ ͡º)
29-05-2014, 09:43
Nie wiem czy Ardiajowie stracili jakieś jednostki, ale na pewno są one ciężej dostępne niż przed DLC. Do rekrutowania najzwyklejszych procarzy, którzy wcześniej niczego nie wymagali, teraz trzeba zbudować stolarza. Tak na prawdę jedyną wartościową lądową jednostką są iliryjscy hoplici. Do tego wsparcie balist i lekkiej jazdy. Innych jednostek po prostu nie opłaca się robić, albo nie ma sensu opracowywać technologii do nich wymaganych, tak jak w przypadku szlachetnych hoplitów. CA osłabiając roster jednostek lądowych na pewno chciało zwiększyć rolę floty w tej kampanii. Szkoda tylko, że jednostki morskie też są do niczego. Niby jest bardzo duży wybór, chyba największy ze wszystkich frakcji, ale tak na prawdę nie ma żadnej jednostki która dawała by im przewagę na morzu. Kolejny raz CA poszło na łatwiznę. Zamiast dać Ardiajom dobrą flotę, żeby zachęcić gracza do korzystania z niej, po prostu tak osłabili roster jednostek lądowych, że gracz jest wręcz zmuszony używać statków.

Chaak
29-05-2014, 10:59
Według mnie to osłabienie części frakcji jest ok. W miarę dobrze pokazuje to dysproporcje siły między barbarzyńcami, a cywilizowanym światem. Tacy Ardiajowie raczej nie mięliby szans w otwartej walce przeciwko flocie rzymskiej, czy greckiej. Dziwnie by to wyglądało gdyby podstawowe jednostki "dzikich" nie miały problemów z legionem, falangą, czy okrętami wojennymi. U takich Arwenów, na dłuższą metę, szybszy niż u innych dostęp do zaprzysiężonych jednak nie jest taki fajny. Jak biorę barbarzyńców, czy piratów to powinienem mieć niedogodności z nimi związane.

( ͡º ͜ʖ ͡º)
29-05-2014, 12:42
Akurat przeciwko falandze barbarzyńcy bardzo dobrze sobie radzą. Co do bitew morskich to zgadzam się, że ardiajowie nie powinni być mocniejsi od rzymu, albo greków, ale jako frakcja piracka, powinni mieć jakieś atuty na morzu albo przy desantach. Mogli chociaż dać im ilirijskich hoplitów na te statki, a jako elitarną jednostkę, szlachetnych hoplitów, bo teraz to nawet królestwo odrysów ma o wiele mocniejszą flotę która bardziej nadaje się do łupienia nadmorskich osad. Jedyną przewagą ardiajów są statki artyleryjskie.

Samick
29-05-2014, 12:49
Dodatkowy bonus do tej postawy floty odpowiadającej za piractwo? Dodatkowe procenty do walki jednostek morskich w bitwach lądowych?

Przy okazji, także u Was opisy wszystkich 4 frakcji są ściągnięte z opisu Tylis? ;)

marengo
29-05-2014, 14:00
Wczoraj miał miejsce update poprawiający opisy frakcji m.in. w polskiej wersji gry:

http://forums.totalwar.com/showthread.php/129389-ROME-II-Free-content-Update-Getae-Updated-28-05-2014?

Jest też nowy filmik od CA omawiający jednostki zawarte w nowym DLC:

Mk6ybdljU1A

Chaak
29-05-2014, 15:23
Co do niektórych barbarzyńców, piratów, nomadów itp. to faktycznie można by ich jakoś odróżnić od innych. Jednostki dalej zostawiłbym słabe, ale fajny mógłby być jakiś nowy tryb poruszania (np. niewidzialność, albo ignorowanie strefy wpływów wrogiej armii), albo kiedy atakowalibyśmy wrogą armię mielibyśmy strefę rozstawiania wkoło jego armii. U Ardiajów niezła byłoby też możliwość spieszenia załóg statku na mapie kampanii, ale z jakimś ograniczeniem odległości od brzegu.

Vlad
29-05-2014, 21:51
U Ardiajów niezła byłoby też możliwość spieszenia załóg statku na mapie kampanii, ale z jakimś ograniczeniem odległości od brzegu.

Co do spieszenia załóg statków... Dziwi mnie że w ogóle nie ma takiej opcji. Armie lądowe bez problemu poruszają się po wodach tak jakby łatwiej im było zbudować okręty, niż jednostkom morskim zejść na ląd. I to tylko na mapie kampanii...

Ituriel32
30-05-2014, 07:22
Jak dla mnie jest to najlepszy pakiet kulturowy.:D Jeśli posiadasz tylko wersje podstawową i rozważasz kupienie jakiegoś dlc to bierz "Pirates and Raiders", i będziesz Pan zadowolony. Twórcy się naprawdę postarali i otrzymujemy trzy naprawdę różniące się od siebie nacje:
- Królestwo Odrysów - Nacja skupiona na oddziałach dystansowych. Słabszy wybór piechoty.
- Tylis - Szeroki wybór mieczników i umiarkowany w pozostałych grupach. Przypominają galów ale dzięki lokalnym dodatkom odróżniają się od nich.
- Ardiaei - Nacja skupiona na włócznikach i flocie. To był mój faworyt na podstawie zapowiedzi, niestety tu twórcom zabrakło pomysłów lub czasu i poszli na łatwiznę, przez co jest to najsłabsza frakcja tego DLC. Co nie zmienia faktu że gra się nią inaczej od pozostałych.
- Getae - Jest to darmowa nacja która została odblokowana razem z tym dlc jako akcja promocyjna i jakoś głupio było by o niej tu zamilczeć. Jest jakby najbardziej wyważona i dość przystępna w prowadzeniu. Nie ma po prostu aż tak widocznej strony (formacji) wiodącej ani ubocznej. To ona najbardziej przypadła mi do gustu.

Samick
30-05-2014, 10:22
Co do spieszenia załóg statków... Dziwi mnie że w ogóle nie ma takiej opcji. Armie lądowe bez problemu poruszają się po wodach tak jakby łatwiej im było zbudować okręty, niż jednostkom morskim zejść na ląd. I to tylko na mapie kampanii...

Ktoś musi tych okrętów pilnować, prawda? Wyobrażasz sobie flotę schodzącą na ląd i maszerującą z wybrzeży Adriatyku do wybrzeży Bałtyku, wsiadającą na okręty i wygrywającą w Zatoce Puckiej bitwę morską? Bo ja nie. Już szybciej właśnie armię budującą pewną ilość jednostek by się zaokrętować i przetransportować. W przypadku Morza Śródziemnego wchodzi w grę jeszcze rekwizycja jednostek cywilnych, ale na Bałtyku już by to nie działało tak fajnie.

( ͡º ͜ʖ ͡º)
30-05-2014, 11:36
Można by było to jakoś logicznie zorganizować. Jednostki morskie mogły by schodzić na ląd tylko w mieście w którym zostawiły statki. Jakby się chciało wrócić na morze w innym mieście to trzeba by było zapłacić za budowę nowych statków. Ale dla CA było by to zbyt skomplikowane i wymagało by za dużo pracy. Lepiej mieć wyjebane, a kasa z DLC i tak będzie.

Ituriel32
30-05-2014, 14:22
Jak dla mnie zrobienie lądowej floty powinno być bajecznie proste. Flota taka aby powrócić na może miała by 2 opcje:
- Wejście w wodę tak jak armia zwykła - słabe barki.
- W portach - tam budowało by się statki z prawdziwego zdarzenia.
Proste, łatwe, logiczne i przyjemne.

Co do skuteczności tych formacji to zablokować używanie umiejętności na niewłaściwym żywiole.
Dodać ujemne modyfikatory: choroba morska, wilki morskie.

marengo
30-05-2014, 17:44
Żeby było jeszcze fajniej, na mapie powinny być żeglowne rzeki: Dunaj, Ren, Eufrat i Nil. Dla ułatwienia, łodzie powinny być najemną jednostką lub do zdobycia przez armię przechodzącą do trybu plądrowania. W następnej turze, powinna ona otrzymywać liczbę statków zależną od charakteru regionu. Ergo, region nadmorski powinien dostarczyć ich wiele. Armie nastawione na łup korzystały z "rekwizycji". Budowa łodzi powinna być możliwa tylko w zdobytych miastach.

( ͡º ͜ʖ ͡º)
30-05-2014, 19:58
Co do samego pływania po rzekach, to jest ono możliwe. Rzeka musi być wystarczająco szeroka, ale niestety jest ich tylko kilka na mapie kampanii.

Henryk5pio
30-05-2014, 21:11
@wybobrak Mógłbyś podać, po których rzekach na mapie kampanii da się żeglować? Bo na pewno nie po Nilu...

( ͡º ͜ʖ ͡º)
30-05-2014, 21:39
Zobacz sobie na mapie, które rzeki są na tyle szerokie, że można na nie wpłynąć flotą...

Vlad
30-05-2014, 21:39
Strzelę głupotę jeśli jednostki morskie mogłyby rozebrać swój transport i przenosić go przez setki mil by poskładać w to samo? to raczej było możliwe.
Samick... To tak samo jak wyobrazić sobie lądową armię która sklepuje statki, barki, tratwy czy cholera wie co jeszcze, by przepłynąć tym wszystkim przez szerokość morza śródziemnego.
Można to logicznie zorganizować?Racja Wybobrak, ale tak samo się ma desant z gotowego transportu jak nagłe wypłynięcie lądowych armii z miejsca które nie obfituje w budulec dla okrętów.
Jest perfidna blokada dla wojsk morskich... Pilnowanie statków???. Poszukiwanie budulca dla statków???. opracowanie technologii dla tego kto chce być morski i mobilny na lądzie???.. EUREKA:D
Jeśli się mylę to pouczcie mnie proszę.

Samick
30-05-2014, 23:02
Odpowiedz na pytania:
- W jaki sposób odbywałby się transport?
- To jest poniekąd odpowiedź na powyższe pytanie: jak wyobrażasz sobie zgromadzenie w jakikolwiek sposób tysięcy (i to dziesiątek) wołów oraz wozów dla tego karkołomnego zadania? Pasza, woda, higiena, choroby zwierzęce, problemy logistyczne, tempo marszu itd.
- Wiesz jak wyglądały ówczesne drogi w cywilizowanym świecie?
- Wiesz jak wyglądały drogi w niecywilizowanym świecie?

:)


O wiele łatwiej jest zmontować i zarekwirować byle co by się przeprawić niż to co mówisz. Ma to odzwierciedlenie w grze, ponieważ armia na morzu porusza się bardzo powoli i ma najniższą wytrzymałość kadłubów. Nie gram bitew morskich bo mnie nie bawią, ale pewnie wpływa to na zwrotność czy szybkość na polu bitwy.

Ituriel32
31-05-2014, 06:21
W starożytności przy długich kampaniach i/lub przeprawach traciło się więcej ludzi niż podczas walki.

Co do rzek to chyba raz widziałem flotę na Dunaju. Będąc szczerym to w zasadzie nie ma po co tam pływać bo nie mają znaczenia strategicznego. Brak tam portów rzecznych i szlaków handlowych z nimi związanych. Nawet nie ma za dużo miejsc w których można zejść na ląd.

marengo
31-05-2014, 10:03
Ja natomiast nigdy nie widziałem floty na rzece, nawet na youtube. Dopóki rozmawiamy o czysto hipotetycznych aspektach kampanii frakcją nastawioną na plądrowanie i możemy sobie pogdybać, to w pełni żeglowne rzeki zastępujące szlaki lądowe plus towarzysząca im infrastruktura regionu w postaci wiosek czy też kopalni będących obiektem najazdu jak w Shogunie 2 są sensownym rozwiązaniem. Obecna mapa Rome 2 jest zwyczajnie pusta, przez co zgubiono ważny element strategii.

Henryk5pio
31-05-2014, 10:46
Też nigdy nie spotkałem flot na rzece, ale jeśli faktycznie jest mało punktów wejścia/zejścia to nie warto się w to bawić. Zgodzę się, że mapa w Rome II jest pusta, niby co chwilę jakieś miasto i miasteczka, niby cuda świata widoczne gołym okiem, niby widać w Egipcie przykładowo słonie na mapce, ale po za tym słabo jest.

A co do tego DLC, pewnie powiem herezję, ale co tam... Dla Mnie za dużo tu DLC z grywalnymi plemionami barbarzyńców jest, no policzmy:
W podstawce 3 (Swebowie, Arewakowie i Icenowie) kontra 8 cywilizowanych (Rzym, Kartagina, Macedonia, Seleucydzi, Egipt, Baktria, Pont, Partia).
W CiG dochodzą 3 nacje barbarzyńskie: Bojowie, Galatowie i Nerwiowie.
Potem mamy Miasta Greckie: Ateny, Epir, Sparta - czyli cywilizacja.
Potem dochodzą Nomadzi (dla Mnie to jednak nacje semi-barbarzyńskie/ nie cywilizowane): Massageci, Roksolanie i Scytowie Królewscy.
Hannibal u Bram daje nam Syrakuzy (więc cywilizacja) oraz dwa plemiona barbarzyńców: Arewakowie i Luzytanie.
A teraz dali nam trzy plemiona barbarzyńców bałkańskich: Ardiaei, Tylis i Królestwo Odrysian oraz darmowi, dostępni dla wszystkich Getowie (tak btw, jak zobaczyłem kolor ich jednostek, to mnie od razu odrzuciło.. Podobnie mam z Pontem :D - za jasne i ćmi w oczach).

Więc, mamy grywalnych 12 frakcji cywilizowanych, kontra 15 barbarzyńskich. Ja wiem, że dodając nam barbarzyńców mają najłatwiej cokolwiek wypuścić, aby gawiedź się cieszyła, ale dla kogoś, kto ich nie trawi jest to nudne... Wiem też, że rejon Naddunajski był waży w historii Rzymu, ale czy to powód, aby tak napakować ten obszar świata?). Po za tym jak ktoś zauważył w temacie o grze Macedonią, na bałkanach zrobił się nam "kocioł":champagne:, w którym jest aż za dużo frakcji dostępnych dla graczy...

Ituriel32
31-05-2014, 10:47
Ta flota wycofała (uciekła) się przed bitwą i wpłynęła troszeczkę w głąb Dunaju. Bo tak żeby komp pływał po całej długości rzeki to nie widziałem.

Mi brakuje troszeczkę tych wszystkich budynków na mapie kampanii, bo dla mnie to wszystko wygląda zbyt sterylnie a przez to sztucznie.
Nie muszą być nawet interaktywne jak w empire, ważne żeby były, chociaż kopalnie.

Co do nacji to tak za dwa miesiące powinno wyjść kolejne dlc najprawdopodobniej z kampanią o Partami.
Z rome1 brakuje jeszcze tylko Numidii i Armenii.

Samick
31-05-2014, 11:26
Ja natomiast nigdy nie widziałem floty na rzece, nawet na youtube. Dopóki rozmawiamy o czysto hipotetycznych aspektach kampanii frakcją nastawioną na plądrowanie i możemy sobie pogdybać, to w pełni żeglowne rzeki zastępujące szlaki lądowe plus towarzysząca im infrastruktura regionu w postaci wiosek czy też kopalni będących obiektem najazdu jak w Shogunie 2 są sensownym rozwiązaniem.

Drogą ciekawostki, bo nie każdy pamięta: miasta które można było plądrować, zajmować jaki pojawiły się w Empire, Napku i Shogunie nie były niczym oryginalnym. Już lata przed początkami serii TW istniała gra Lords of the Realm, gdzie na mapie były wioski (do spalenia - ograniczały ludność w hrabstwie), pola z bydłem, owcami, zbożem (które można było zniszczyć). Jednak twórcy CA nie poszli tak daleko jak ci z LotR. Najazd małego oddziału, który plądrował był diabelnie dokuczliwy gospodarczo, finansowo i mógł doprowadzić nie tylko do buntu ale i odłączenia prowincji. W TW najazd przeciwnika na wioskę/miasteczko nie miał szczególnego znaczenia, bo na chwilkę ograniczało to dochody, ale w gruncie rzeczy sytuacji nie zmieniało. Już sama idea utrzymania armii z LotR mogłaby zmienić obraz TW. Tam, armie własne i przeciwnika zjadały żywność w prowincji w której były. Trzeba było albo tworzyć ogromne nadwyżki w tej konkretnej prowincji albo je wysyłać do niej. W trzeciej części LotR doszły dodatkowe zniszczenia okolicy przez którą maszeruje armia. :)

Ostatni mit do rozwiania: Shogun 1 był pierwszą grą o mieszanych trybach gry - strategia turowa z bitwami w czasie rzeczywistym - LotR był wcześniej. :)

( ͡º ͜ʖ ͡º)
31-05-2014, 11:53
Nie muszą być nawet interaktywne jak w empire, ważne żeby były, chociaż kopalnie.

Akurat kopalnie chyba są na mapie.

Henryk5pio
31-05-2014, 12:35
Cóż, Partowie będą już ciekawsi od barbarzyńców, jednak byłoby miło, gdyby AI Partii jednak starało się utworzyć jakieś większe imperium na wschodzie... Wczoraj grając Egiptem dostałem informację, że Partia została pokonana a jej lud tuła się po świecie... Ogólnie mam wrażenie, że nacje "grywalne" dla gracza są jakieś dziwne, Rzym mimo ponad 70 tur zdobył tylko prowincję Italia i nic więcej, Macedonia z Epirem non stop tłuką się z Atenami i Spartą, oraz okazjonalnie z bałkańczykami. A gdy wczoraj odkryłem, iż Syrakuzy podbiły miasto Kartagina to zwątpiłem... Wprawdzie dzięki temu odbiłem je z ich rąk, oraz zdobyłem połowę Mauretanii, ale czuję z powodu "postępów" AI niesmak...

Może to wina łatwego poziomu trudności, ale mam dziwne wrażenie, że na wyższych będzie podobnie, a jedyną różnicą będą większe armie przeciwników...

Ituriel32
31-05-2014, 12:42
To wszystko nic. Mnie bawi to że jak zawiążemy sojusz nawet z dużą nacją to po jakimś czasie zaczyna jej się grunt palić pod nogami. Zaczyna zbierać straszne cięgi.

@wybobrak nawet jeśli są to jakoś nie rzucają się w oczy. Ewentualnie tak już zobojętniałem że ich po prostu nie widzę.

Gajusz Mariusz
31-05-2014, 14:14
Henryku-wiem o co Ci chodzi z tym wyliczaniem nacji cywilizowanych i barbarzyńskich. Dla mnie nacji hellenistycznych nigdy za wiele;). Ale znamy dzieje świata starożytnego z punktu widzenia Greków i Rzymian. Coraz więcej jest odkrywanych dowodów np. jak wbrew pozorom wysoką cywilizacją byli Celtowie. Dla Macedończyka Persowie byli barbarzyńcami ale gdzie nie doszedł otwierał oczy coraz szerzej.

Henryk5pio
31-05-2014, 20:36
Niestety Gajuszu, mam pogląd na te sprawy wybitnie helleno/rzymsko centryczny ;) Wprawdzie w podręczniku o starożytności (tzw. trojaczki) jest cały dział o Bliskim Wschodzie, ale jednak mój entuzjazm był jedynie przy Egipcie, reszta to był tylko mus mus i mus... :D

Chaak
31-05-2014, 20:58
Ja tam się ciesze z takiej liczby barbarzyńców, przynajmniej jest zróżnicowanie. W "cywilizowanych" nacjach masz kulturę rzymską, hellenistyczną i wschodnią (czasem przemieszane) na bardzo dużym obszarze i wiele krajów jest praktycznie kopią innych, za to u barbarzyńców, nawet w obrębie tej samej kultury są spore różnice. Z cywilizacji widziałbym w grywalnych chyba tylko Armenię i może Kimmerów/Massalię (ale Greków pewnie już nie dadzą), z to z "dzikich" jest jeszcze pełno możliwości (np. nowi Germanie, Numidowie, Araby, Etiopia itd.).

Henryk5pio
31-05-2014, 21:25
No tak Chaak, ale po co nam kolejne "kotły bałkańskie"? Wyobraźmy sobie, że np. 10 użytkowników tego forum skrzyknie się na kampanię MP. Co większość weźmie? Na pewno tych nowych barbarzyńców, a skoro jedni poszli w nich, to inni wezmą Macedonię, Epir, Ateny i Spartę. A więc 8 graczy jest na bardzo małym obszarze, wystarczy teraz, że ktoś inny weźmie Egipt, ktoś Rzym i tych 8 ma pozamiatane, bo oni będą walczyć z żywymi przeciwnikami, a Ci dwaj z AI :) To oczywiście luźna dywagacja, ale chyba wiadomo o co Mi idzie :)

Cóż, Armenia byłaby w miarę ciekawa, Medię Atropanee i Rodos (z mocnymi bonusami dla floty i handlu - jako rywala Aten). I osobiście irytuje Mnie jak potraktowali Syrakuzy... Zaraz zaraz, a gdzie są mury??? Ach taaak, dostały nóg i przeszły do Brundisium... Moim zdaniem świadczy to o powierzchownym traktowaniu nacji cywilizowanych i faworyzowaniu barbarzyńców. I jak najbardziej masz rację, jest jeszcze mnóstwo barbarian do kolejnych DLC, ponieważ jest to pójście na najsłabszą linię oporu... :/

Ituriel32
31-05-2014, 21:33
Ja tam uważam że z Kimerii zrobią kulturę wschodnia wzorem Pontu i dadzą ją razem z Armenią. Bardzo bym chciał aby było więcej niż 4 nacje na kulturę, jest jeszcze tyle ciekawych polis greckich. Lepiej gra mi się barbarzyńcami, więc nie przeszkadza mi duża liczba tych frakcji, ani jakichkolwiek innych. Choć wolałbym aby były troszeczkę lepiej zrobione niż Syrakuzy.

Chaak
31-05-2014, 21:48
I jak najbardziej masz rację, jest jeszcze mnóstwo barbarian do kolejnych DLC, ponieważ jest to pójście na najsłabszą linię oporu... :/

Z tym zdaniem muszę się nie zgodzić. Najmniejszą linią oporu byłoby dodawanie, zamiast czegoś unikalnego, kolejnych Greków, Libii, Nowej Kartaginy, rozbicie Rzymu. z barbarzyńcami jest ten problem, że w każdym plemieniu różnice są większe niż np. między dwoma państwami helleńskimi. Taka, na przykład Kreta i Rodos byliby kolejnymi Ateńczykami, tyle, że z nową jednostką strzelającą. U barbarzyńców trzeba jeszcze bardziej się nakombinować, żeby wyszli w miarę historycznie, bo źródła są dość biedne. Poza tym, co widać w nowym DLC, w jednej kulturze barbarzyńskiej masz cztery zupełnie różne kraje, zamiast zrobić wszystkie na jedno kopyto z 1-2 unikalnymi jednostkami; Iberowie, też są tego dobrym przykładem.

Poza tym, co do kampanii, to dla mnie jest dużym plusem, że niektórymi frakcjami jest trudniej niż takim Rzymem, Egiptem, czy Selucydami. W końcu barbarzyńcy nie stworzyli imperium. Kocioł bałkański w MP dobrze by oddawał historię: pół-dzikie plemiona tłuką się między sobą, a za jakiś czas wpada w ich rozwinięta, silna nacja i mamy powtórkę z podręczników.

Henryk5pio
31-05-2014, 22:52
Wiesz, gdyby ludzie chcieli powtórkę z podręczników, to by grali tylko Rzymem ;) Ja tam dużych różnic nie widzę, ale nie mam tego DLC i mogłem źle zrozumieć informacje...
Wolałbym DLC z samą Helladą i okolicami, aby można było rozegrać sobie te wszystkie konflikty, jak np. wojny peloponeskie :) Coś jak Viking Invasion do pierwszego medka. Lub coś na podobnej zasadzie z Rzymem, w okresie królewskim + początki republiki :) Doszedłem do wniosku, że konflikty Diadochów w DLC to jedna odgrzewany kotlet by był, bo w zwykłej kampanii mamy to od początku :)

Chaak
31-05-2014, 23:22
Ja przeżyję każdą kampanię w DLC poza wojnami grecko-greckimi. Zróżnicowanie armii i dynamika bitew byłyby naprawdę powalające. Przy tym CiG powalałby różnorodnością.
Zobacz sobie jednostki nowych frakcji, to zobaczysz sporo różnic: http://www.honga.net/totalwar/rome2/?l=pl
Chodzi właśnie o to, że jak nie chcesz powtórki z historii to musisz się bardziej natrudzić, bo barbarzyńcy, jak na razie poza Arwenami (za szybki dostęp do elitarnej piechoty i brak silnych przeciwników na starcie), odstają siłą od cywilizacji. Jak takimi Scytami grałem, to pokonywałem każdego bez problemów, a potem doszedłem do terenów hellenistycznych i zaczęły się komplikacje i kombinowanie, ale dawało to więcej frajdy niż wesoły marsz przez mapę Rzymem, czy Macedonią.

Sanvone
31-05-2014, 23:28
Mapka z zaznaczonymi obecnie dostępnymi frakcjami dla podglądu:
http://goo.gl/fo153j
Generalnie tak patrząc to pustki głównie rzucają się w oczy na dolnej krawędzi mapki. Miło by było zobaczyć jakieś DLC z frakcjami Afrykańskimi, Arabskimi i może jakąś jedną Wschodnią. Ponadto DLC z Germanami (Cimbri, Marcomani, Cherusci, Budini - ci ostatni ze względu na ciekawe położenie). Jedynych Greków jacy by mnie interesowali to Bosfor, Massylia i do tego dodać Ligę Etruską. Raczej nie chcę widzieć DLC Brytyjskiego choć takie zapewne zobaczymy :3". Swoją drogą ciekawe ile tych frakcji w ramach DLC się łącznie doczekamy.
Pozdrawiam

Gajusz Mariusz
01-06-2014, 01:00
Chaak, podobne wyzwanie sobie narzuciłem grając Patrią tylko konnymi jednostkami. To były epickie kombinowania.

Gnejusz
01-06-2014, 09:33
A dla mnie to jest skandal i szmaciarstwo, że C.A. każe sobie płacić za odblokowanie kolejnych nacji - policzcie sobie ile już zapłaciliście za tą niedopracowaną betę, kto wykupywał te wszystkie DLC niech sobie zrobi podsumowanko. Takie dodatki jak "Cezar w Galii" czy "Hannibal u bram" jak najbardziej w porządku, nowe mapki, nowa fabuła - niech zarabiają. Odlokowywanie kolejnych nacji w podstawowej wersji gry za pieniądze to zwykłe szmaciarstwo jest - na mnie już nie zarobią nigdy. Zamiast poprawić grę i doprowadzić do logicznej wersji alfa z istniejącym AI, zdzierają skórę za rzeczy które powinny być już dawno odblokowane za darmo. W ramach przeprosin za tego gniota który wypuścili byłoby to na miejscu. kupują te bandyckie DLC popieracie rozbój w biały dzień, kolejną grę którą wypuszczą zagracie bez wykupu DLC bez amunicji do broni miotających i broni podstawowej dla oddziałów niezależnie od epoki. Będą patyki i kamienie i całą masa naiwnych płacących za coś co powinno być w cenie gry - wcale niemałej cenie.

Gajusz Mariusz
01-06-2014, 10:09
Masz wiele racji, ale ta dyskusja była już wiele razy na tapecie w kilku tematach Curii. Nie mówię za wszystkich, więc powiem jak ja to widzę. Z braku czasu nawet darmowe nacje dadzą mi frajdę na kilka lat gdybym się uparł każdą z nich robić kampanię. Greków mam za "free" bo kupiłem Romka2 przed premierą (to, nie kryję był główny powód terminu zakupu), Nomadzi za free (jakoś tydzień po pojawieniu się) i CiG za 20,-PLN za czysty kod na allegro (miał ktoś gratis do jakiegoś sprzętu, pisał że dostał 2), resztę kupię (no może oprócz tego "zwierzęcego" DLC) w okazjach np. na muve.pl, gdzie ostatnio kupiłem DLC do SH2, ETW i NTW za grosze (większość za 5,-PLN). Wystarczy trochę cierpliwości i szukania okazji. Ciężej mają Ci co wychodzą z założenia: inni mają, muszę mieć i ja. Dziecięca niecierpliwość tu trochę nie na rękę (i kieszeń). Zgadzam się ogólnie z Twoją oceną polityki marketingowej CA, ale jak pisałem, setki postów było w tym temacie i... nikt nie znalazł dobrej rady. Jeżeli popyt jest i tak duży, nie zrezygnują z takiej strategii marketingowej. Jeżeli maja zyski oczekiwane, lub wyższe, kto wie, może taka będzie przyszłość TW jaką w czarnych barwach opisałeś....:(

Asuryan
01-06-2014, 14:32
Wyobraźmy sobie, że np. 10 użytkowników tego forum skrzyknie się na kampanię MP. Co większość weźmie? Na pewno tych nowych barbarzyńców, a skoro jedni poszli w nich, to inni wezmą Macedonię, Epir, Ateny i Spartę. A więc 8 graczy jest na bardzo małym obszarze, wystarczy teraz, że ktoś inny weźmie Egipt, ktoś Rzym i tych 8 ma pozamiatane, bo oni będą walczyć z żywymi przeciwnikami, a Ci dwaj z AI :) To oczywiście luźna dywagacja, ale chyba wiadomo o co Mi idzie :)
Tylko tak dziwnie się składa że kampania multi to jest 1 + 1 vs AI (co-op) lub 1 vs 1 vs AI (kontra), a nie 2 vs 2 czy w tym przypadku 4 vs 4 vs Ai :P

Moje faworyty to Armenia i Etruskowie. Ale takimi Massesylami, czy jakimiś innymi pustynnymi nomadami (np Garamantią) bym nie pogardził. Obecnie kultura pustynna, jest chyba jedyną kulturą w grze nie reprezentowaną przez grywalne państwo/plemię.

Ituriel32
01-06-2014, 19:13
Jeśli CA będzie się trzymać planu i utrzyma tempo to za dwa miesiące powinno ukazać się DLC z mini kampania. Najbardziej pasowało by mi o Partach, bo wtedy najprawdopodobniej dostalibyśmy Armenię, uwschodnioną Kimerię (jeśli będą trzymać się max 4 nacji na kulturę), i którąś z satrapii Selków lub coś z półwyspu arabskiego np. Saba.
Natomiast za kolejne dwa miesiące mogło by wyjść dlc z nacjami pustynnymi jako zwykły kulturowa paczka. Niestety u nacji Afryki północnej (Massesylami czy Garamantia) jest straszna bida z jednostkami. Aż się zastanawiam jak oni mogą tak tłuc Kartaginę czy Egipt.
Wszystko to co napisałem to takie moje spekulacje.

Chaak
01-06-2014, 20:57
Jeśli wyszłoby wschodnie DLC, to moim zdanie z frakcji grywalnych wpadłaby Armenia, ta pomarańczowa Media i któraś z satrapii. Kimmerowie są za daleko od miejsca akcji i jeśli kiedyś wyjdą, to jako Grecy. Chociaż kampania nimi byłaby niełatwa, bo wszyscy wkoło to nomadowie i nie mielibyśmy czym tego wybijać.
Co do biedy z jednostkami u Arabów i Numidów, to dodałoby się kilka nowych i byłoby git. Trakowie też mieli biedne roostery, a wyszło im najlepsze DLC :D.

Ituriel32
01-06-2014, 21:04
Flota na Dunaju. Obie tamtędy wypłynęły.
http://cloud-4.steampowered.com/ugc/3260917207468817804/02229FD7B12FE5C6845D9972D6F5B9C8E8927FF6/ (http://cloud-4.steampowered.com/ugc/3260917207468817804/02229FD7B12FE5C6845D9972D6F5B9C8E8927FF6/)

Gajusz Mariusz
01-06-2014, 21:08
Jak już typujecie, to ja nie pogniewałbym się na Armenię, Medię i Sardes. Ale wracając do tematu, jak wrażenia z nowym DLC? Choć nie kupiłem, w nocy rozegram sobie Pydnę.

Henryk5pio
01-06-2014, 21:11
Ja już Pydnę robiłem. Niech Hades ma w opiece moich poległych legionistów...

Ituriel32
01-06-2014, 22:29
Jak łatwo wywnioskować z moich postów w tym temacie to to DLC bardzo przypadło mi do gustu. Jak na razie jest to najlepsza paczka nacji. Dzięki prostej metodzie skupienie się na jednym elemencie frakcje są zróżnicowane Odrysowie-strzelcy, Tylis-piechota uzbrojona w miecze, Ardiaei-włócznicy. Nasze nacje prowadzi się inaczej. Wady są dwie: pierwsza to brak pomysłu na morską Ardiaei i wyszła lipa, można próbować bawić się w piratów ale to gra nie warta świeczki.
Drugi to to że Tylis jest zbyt podobna do pozostałych galów/Celtów. Ale tu jest i tak o niebo lepiej niż w wypadku Aten-Syrakuz.

Vlad
02-06-2014, 09:45
Co do traków to ciekawie się gra choćby Ordysami. Jednak po zdobyciu Pelli a potem Aten ujrzałem je jako barbarzyńskie miasto i przerwałem kampanię.

mackoff
02-06-2014, 14:06
Jak już typujecie, to ja nie pogniewałbym się na Armenię, Medię i Sardes. Ale wracając do tematu, jak wrażenia z nowym DLC? Choć nie kupiłem, w nocy rozegram sobie Pydnę.

Bardzo ciekawe - piszę pod kątem bitew multiplayer - nareszcie daje opcje i możliwości na ofensywną i zróżnicowaną grę barbarzyńcami - minusem wszystkich frakcji z tego DLC jest bardzo małe zróżnicowanie konnicy.


Niebawem powinniśmy nagrać recenzje tego DLC pod kątem jednostek dostępnych w grze multiplayer - czekajcie a Wasza ciekawośc będzie zaspokojona. :)