Pokaż wyniki od 1 do 9 z 9

Wątek: [EU4] Wszystko o koloniach

  1. #1
    Krwawy Kardynał Awatar Samick
    Dołączył
    Oct 2010
    Postów
    5 767
    Tournaments Joined
    9
    Tournaments Won
    1
    Podziękował
    171
    Otrzymał 427 podziękowań w 262 postach

    [EU4] Wszystko o koloniach

    Zagrałem państwem Gryfitów, jako że sojusz brandenbursko-hanzeatycko-polski nie dość że zatrzymał moją ekspansję w Europie to jeszcze zredukował mnie do stanu niemal z początku gry. W związku z tym postanowiłem przestać interesować się ciężkimi podbojami w Starym Świecie i oczy skierowałem na Nowy. Zrobiłem trochę kolonii i myślałem nad przeniesieniem stolicy do dzisiejszej Kanady gdy... Bez mojej zgody powstało państwo kolonialne zależne ode mnie. Mogłem wybrać tylko nazwę i cała moja decyzja.

    Teraz pytania:
    - można zapobiec tworzeniu się takich państw?
    - przeniesienie stolicy do kolonii poza brakiem kar do podatków daje coś jeszcze?
    - można wchłonąć bądź inaczej zlikwidować takie państwo powstałe z kolonii?



  2. #2
    Stara Gwardia Awatar Grogmir
    Dołączył
    Aug 2009
    Postów
    1 609
    Tournaments Joined
    1
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    36
    Otrzymał 68 podziękowań w 40 postach
    - można, kolonizując nie więcej niż 4 prowincje w jednym obszarze kolonialnym (państwa tworzą się przy 5);
    - nie próbowałem więc nie jestem pewien, może nie będą tworzyć się państwa kolonialne?
    - tylko przez podbój;

    I kilka uwag ode mnie: grałem Hiszpanią po wydaniu dodatku z koloniami i uważam, że rozwiązanie z państwami kolonialnymi jest dużo lepsze, niż centralne zarządzanie wielkim imperium za oceanem. Po pierwsze jest bardziej historyczne, a po drugie, biorąc pod uwagę karę do podatków za morzem, można więcej z takich ziem wycisnąć po jakimś czasie - pamiętaj tylko, żeby nie zwiększać im podatków i ustawiać dyplomatycznych wicekrólów, a wtedy państwa te będą się ładnie rozwijać i same kolonizować kolejne ziemie. Nie od rzeczy jest też duży bonus do handlu dla metropolii na ziemiach kolonii, bodaj 50% trade powera Ci oddają.

  3. #3
    Krwawy Kardynał Awatar Samick
    Dołączył
    Oct 2010
    Postów
    5 767
    Tournaments Joined
    9
    Tournaments Won
    1
    Podziękował
    171
    Otrzymał 427 podziękowań w 262 postach
    Aktualnie troszkę temat, pograłem trochę więcej i rzeczywiście jest sporo korzyści z takich państw. Jest jeden warunek: trzeba ciągle się rozwijać żeby nie dać się im prześcignąć.

    Kolejna sprawa to przenoszenie stolicy, nie jest możliwe będąc w Rzeszy przenieść stolicę poza jej obręb. W ten sposób mój wielki sen o państwie za oceanem niemal prysł.



  4. #4
    Podczaszy Awatar roman zabawa
    Dołączył
    Aug 2009
    Postów
    638
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    1
    Otrzymał 4 podziękowań w 2 postach
    Cytat Zamieszczone przez Grogmir Zobacz posta
    - można, kolonizując nie więcej niż 4 prowincje w jednym obszarze kolonialnym (państwa tworzą się przy 5);
    Mam pytanie: czy można jakoś wpływać na kształt tych państw (wybierać konkretne prowincje, dodawać, odbierać itp.) czy jest to kolejny pomysł w stylu Paradoxu, czyli niezły koncept spartaczony w wykonaniu?
    Chciałem stworzyć wicekrólestwo Kuby. Akurat jest tam pięć prowincji, no ale skolonizowałem wcześniej Jamajkę i mam teraz karaibskie dziwactwo złożone z dwóch wysp

  5. #5
    Cześnik
    Dołączył
    Aug 2012
    Postów
    317
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    1
    Otrzymał 3 podziękowań w 3 postach
    Paradox zaimplementował tzw colonial regions, które wyodrębnia prowincje jakie dane państwo kolonialne będzie podbijać gdy już ono powstanie (poprzez 5 prowincji w danym regionie). Jedyna opcja na zmianę tego to mody. Chociaż sam takiego nie widziałem.

  6. #6
    Szambelan Awatar adriankowaty
    Dołączył
    Jan 2012
    Lokalizacja
    Siemianowice Śląskie (k. Katowic)
    Postów
    2 909
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    375
    Otrzymał 39 podziękowań w 32 postach
    Nie za bardzo. Zresztą - to nie ma znaczenia. Takie pytanie: podnosicie kolonistom podatki za pomocą event'ów? Ten 1% dla którejś z kolonii (a tych mam już mnóstwo) raczej niestanowi problemu dla moich kolonistów - i tak w zamian pomagam swoim w zakładaniu kolonii i pacyfikowaniu państw tubylczych (specjalnie nastawiłem idee i "dotkryny" - nie wiem, jak to przetłumaczyć za bardzo - pod kolonizację i na brak terytoriów zamorskich nie narzekam), a armię nawet byle Gujana ma niemałą - 30 tyś, o ile pamiętam.
    http://forum.totalwar.org.pl/image.php?type=sigpic&userid=5038&dateline=1420376  708
    "Wolność, Równość, Braterstwo lub Śmierć!"
    Hasło przewodnie rewolucjonistów z 1789.

  7. #7
    Krwawy Kardynał Awatar Samick
    Dołączył
    Oct 2010
    Postów
    5 767
    Tournaments Joined
    9
    Tournaments Won
    1
    Podziękował
    171
    Otrzymał 427 podziękowań w 262 postach
    Moje kolonie z czasów założenia wątku miały podobne ilości zołnierzy, ale kulały z flotą i nigdy nie przyszły mi na pomoc w Starym Świecie. ;/



  8. #8
    Szambelan Awatar adriankowaty
    Dołączył
    Jan 2012
    Lokalizacja
    Siemianowice Śląskie (k. Katowic)
    Postów
    2 909
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    375
    Otrzymał 39 podziękowań w 32 postach
    U mnie jakoś taka Gujana ma oprócz 30tyś. żołnierzy także 35 okrętów - więc jakieś posiłki posłać mogą. Zresztą - przy mojej armii to nie ma znaczenia. 520 tyś. robi swoje (więcej ma tylko Lotaryngia), podzielone na armie po 40 tyś. chłopa - przez co Europę ignoruję. Zresztą - cele polityczne w Europie zrealizowałem zanim zabrałem się za kolonizację (po coś jednak kupiłem CK II i konwerter). Tylko zastanawiam się, czemu AI po którymś patchu zmniejszyło swój potencjał kolonialny - ot, na mapie Europy są 4 potęgi (Bizancjum, Lotaryngia, moje Imperium Wenedów i Czechy), a tylko jakaś Islandia łaskawie wysłała korpus kolonialny do Wenezueli, bo musiała się ewakuować z Europy. Lepiej wygląda sytuacja w Australii i Indonezji, gdzie na potęgę rozlewają się kraje azjatyckie, ale czemu Europa siedzi cicho?
    http://forum.totalwar.org.pl/image.php?type=sigpic&userid=5038&dateline=1420376  708
    "Wolność, Równość, Braterstwo lub Śmierć!"
    Hasło przewodnie rewolucjonistów z 1789.

  9. #9
    Cześnik
    Dołączył
    Aug 2012
    Postów
    317
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    1
    Otrzymał 3 podziękowań w 3 postach
    Cytat Zamieszczone przez Samick Zobacz posta
    Moje kolonie z czasów założenia wątku miały podobne ilości zołnierzy, ale kulały z flotą i nigdy nie przyszły mi na pomoc w Starym Świecie. ;/
    Z tego co wiem to nigdy nie pomagają, tak już to jest zrobione

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •