Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 24

Wątek: Krzyżacy (Medieval 2 Total War)

  1. #1
    Wojski
    Dołączył
    May 2014
    Postów
    75
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    2
    Otrzymał 0 podziękowań w 0 postach

    Krzyżacy (Medieval 2 Total War)

    Czy stroje Krzyżaków z dodatku do Medieval 2 są podobne do tych, które nosili prawdziwi rycerze tego zakonu? Chodzi mi o to, że nigdzie (w książkach, filmach, na rycinach, obrazach itp.) nie widziałem hełmów z rogami czy z skrzydłami. Jest to więc wymysł twórców gry, czy są jakieś dowody na to, że Krzyżacy nosili takie hełmy?

    Wydaje mi się także, że niektóre jednostki zamiast czarnego krzyża, na piersi mają znak T. To też normalne?

  2. #2
    Podkomorzy Awatar Chaak
    Dołączył
    May 2011
    Postów
    1 844
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    262
    Otrzymał 254 podziękowań w 191 postach
    Z tego, co wiem Krzyżacy używali hełmów z rogami i innymi podobnymi ozdobami. TUTAJ jest przykład jednego.

    Znak T nosili półbracia, czyli rycerze i żołnierze bez ślubów walczący razem z zakonnikami.

    寧我負人,毋人負我。
    曹操

  3. #3
    Podkomorzy Awatar Dagorad
    Dołączył
    Aug 2009
    Postów
    1 877
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    5
    Otrzymał 87 podziękowań w 65 postach
    Znawcą nie jestem ale takie hełmy używane były raczej przy turniejach i uroczystościach, w samych bitwach nie dominowały.

    Z tego, co wiem Krzyżacy używali hełmów z rogami i innymi podobnymi ozdobami. TUTAJ jest przykład jednego.
    Tyle że idąc dalej według wikipedii jest to hełm "pogrzebowy" (http://en.wikipedia.org/wiki/Great_helm), w dodatku rodziny przy której jego użycie jest uzasadnione herbem (http://en.wikipedia.org/wiki/Pranckh).

  4. #4
    Szambelan Awatar Gajusz Mariusz
    Dołączył
    Dec 2013
    Lokalizacja
    Łódź
    Postów
    4 830
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    1 043
    Otrzymał 1 040 podziękowań w 697 postach
    Najlepiej jakbyś zdobył tego ospreya:


    Ostatnio edytowane przez Gajusz Mariusz ; 08-10-2014 o 17:33

    "Będziemy walczyć na plażach, na polach, na ulicach. Będziemy walczyć na wzgórzach. Nigdy się nie poddamy!!!" Winston Churchill
    "Godna śmierć wystarczy za nagrodę."
    "Spartanie nie pytają ilu, tylko gdzie?" Agis II



  5. #5
    Podkomorzy Awatar Chaak
    Dołączył
    May 2011
    Postów
    1 844
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    262
    Otrzymał 254 podziękowań w 191 postach
    W XIVw. wielu rycerzy, nie tylko zakonnych, umieszczało elementy herbu na hełmach, żeby łatwiej było ich rozpoznać (fakt, że najczęściej pojawiały się na turniejach, paradach itp.). Nie zawsze były to rogi, widziałem też ptaki, lwy, smoki. Ten hełm wrzuciłem, akurat bo był pierwszym jaki znalazłem.
    Co do występowania w bitwach to 100% pewności nie mam, ale według mnie się pojawiały, bo rycerze lubili się wyróżniać. Dla przykładu, francuski rycerz La Hire (XVw.) nosił na zbroi dzwoneczki, żeby przeciwnik mógł go znaleźć i rozpoznać, także mieli fantazję.
    Dodam jeszcze, po tym co widziałem na japońskich zbrojach mało co mnie zaskoczy, a rogate hełmy wydają się bardzo normalne.

    寧我負人,毋人負我。
    曹操

  6. #6
    Podkomorzy Awatar Wonsz
    Dołączył
    Jul 2012
    Lokalizacja
    Kattegat
    Postów
    1 718
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    237
    Otrzymał 88 podziękowań w 64 postach
    Stek bzdur, cała ta "potęga krzyżacka", prawdę mówiąc, to w bitwie pod Grunwaldem, doszło do pomyłki, kiedy to Polska jazda pomyliła Krzyżaków z Litwinami.
    "Liczko ma gładkie i mowę kwiecistą
    Czarci ten pomiot z naturą nieczystą
    Życzenia Twe spełni zawsze z ochotą
    Da Ci brylanty i srebro i złoto
    Lecz kiedy przyjdzie odebrać swe długi
    Skończą się śmiechy, serdeczność, przysługi
    W pęta Cię weźmie zabierze bogactwo
    Byś cierpiał katusze, aż gwiazdy zgasną"


  7. #7
    Troublemaker Awatar Nezahualcoyotl
    Dołączył
    Aug 2009
    Lokalizacja
    Hidden Castle
    Postów
    6 637
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    373
    Otrzymał 893 podziękowań w 599 postach
    Cytat Zamieszczone przez EliminatorT Zobacz posta
    doszło do pomyłki, kiedy to Polska jazda pomyliła Krzyżaków z Litwinami.
    W ktorej fazie bitwy doszlo do tej pomylki?
    -zalamania sie skrzydla litewskiego
    -przedzierania sie choragwi smolenskich w strone prawego(wewnetrznego) skrzydla wojsk koronnych
    -powrotem na plac boju w slad za czesciowo rozbitym lewym skrzydlem wojsk Zakonu
    -podczas szturmu na krzyzacki tabor a moze w trakcie trwania poscigu za niedobitkami

    Cytat Zamieszczone przez EliminatorT Zobacz posta
    Stek bzdur, cała ta "potęga krzyżacka"
    Na podstawie jakich zrodel doszedles do takich konkluzji?


    In quexquichcauh maniz camanahuatl ayc pollihuiz yn iteno yn itauhca in Mexico-Tenochtitlan


    Jeśli avek to tylko z Indianką!
    *************************
    https://www.youtube.com/channel/UCo3...6M-C3c_Wc_57BQ

    *************************
    Był czas kiedy osobnika owego zwano @zajac.





  8. #8
    Wojski
    Dołączył
    May 2014
    Postów
    75
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    2
    Otrzymał 0 podziękowań w 0 postach
    Rycerze z pewnością lubili się wyróżniać, ale zastanawiałem się, czy rycerze zakonni mogli sobie pozwolić na takie coś, czy może jednak obowiązywał ich jakiś ściśle określony ubiór (chodzi mi tu właśnie o pole bitwy)? Miło jednak zobaczyć dowód na istnienie takich hełmów . To może wikingowie też sobie rogi doprawiali jednak ?

  9. #9
    Podkomorzy Awatar Chaak
    Dołączył
    May 2011
    Postów
    1 844
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    262
    Otrzymał 254 podziękowań w 191 postach
    Krzyżacy mieli regulaminy dotyczące skromności ubioru, ale nikt nie zawracał sobie nimi głowy, zwłaszcza w późniejszych okresach. Niektórzy zachowywali się jak świecka szlachta, a nie zakonnicy.
    Co do wikingów, to jeszcze nie widziałem bojowego hełmu z rogami. Za to zdarzały na różnych imprezach, jak pogrzeby itd.

    寧我負人,毋人負我。
    曹操

  10. #10
    Podstoli Awatar arcyżużel
    Dołączył
    May 2010
    Postów
    360
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    13
    Otrzymał 21 podziękowań w 21 postach
    Cytat Zamieszczone przez EliminatorT Zobacz posta
    Stek bzdur, cała ta "potęga krzyżacka", prawdę mówiąc, to w bitwie pod Grunwaldem, doszło do pomyłki, kiedy to Polska jazda pomyliła Krzyżaków z Litwinami.
    Głównie z powodu Sulic, które podczas rejz na Litwe tamtejszemu rycerstwu wydawały się wygodniejsze i z którymi w dużej cześć rycerstwo państwa zakonu krzyżackiego przybyło pod Grunwald
    co do rogatych hełmów, to nikt z czymś takim nie szedł na bitwę, toż to tragicznie niewygodne żeby czepiać hełmem o kazdy krzok czy drzewo.
    "Wielka Rzeczpospolita jest w stanie prowadzić 17 konfliktów światowych jednocześnie. Ale według nas, świat to za mało, dlatego słupki graniczne z Orłem Zwycięskim stoją już na Plutonie."

Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •