Strona 53 z 203 PierwszyPierwszy ... 343515253545563103153 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 521 do 530 z 2027

Wątek: Co aktualnie czytacie?

  1. #521
    Podstoli
    Dołączył
    Aug 2009
    Lokalizacja
    Katowice
    Postów
    454
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    0
    Otrzymał 0 podziękowań w 0 postach

    Re: Co aktualnie czytacie?

    Właśnie skończyłem "Wojny Mussoliniego" Franka Joshep'a, bardzo ciekawa książka odczarowująca nieco stereotyp tchórzliwych Włochów. Pozycja prezentuje militarny wysiłek faszystowskich Włoch od wojny z Abisynią aż po upadek RSI (Republiki Salo). Spojrzenie na wojenne zmagania Mussoliniego ze strony włoskiej, faszystowskiej interpretacji, a nie oficjalnej, funkcjonującej o dziesięcioleci wersji zwycięskich Aliantów. Zaskakujące jak wiele różnego rodzaju aspektów, mających potwierdzenie w faktografii, autor wskazał jako zwyczajnie niewygodne, pomijane przez historiografie zwycięzców, tym samym stereotypowo rzutujące na odbiór historii . Po przeczytaniu tej książki, powszechnie znane zdanie "Historię piszą zwycięzcy" nabiera naprawdę realnego znaczenia, czytelnik nabiera przekonania i widzi ile potocznych informacji, z którymi nie prowadzi się jakiejkolwiek historycznej polemiki jest uznawanych za pewnik lub obowiązującą wersję. Czytając książki historyczne - naukowe i popularnonaukowe często sięgałem po tytuły, które nierzadko polemizowały lub pokazywały historię z drugiej strony barykady, ale po raz pierwszy po przeczytaniu doznałem realnego szoku.

    Co najbardziej przeraża to to, że Mussolini powszechnie uważany za historycznego błazna, a którego tekstów w książce nie brakuje, miał niezwykle trafny osąd dotyczący między innymi politycznej, historycznej i społecznej oraz kulturowej przyszłości naszej cywilizacji. Zadziwiające jak wiele niekorzystnych procesów przewidział na kilkadziesiąt lat przed tym jak zaistniały lub przed tym gdy ktoś zdał sobie sprawę z ich istnienia. Jako motor napędowych tych procesów wskazał imperialistyczną, zachłanną i arogancką politykę Wielkiej Brytanii oraz perfidną, cyniczną i pseudodemokratyczną fasadową politykę Stanów Zjednoczonych.

  2. #522
    Salvo
    Gość

    Re: Co aktualnie czytacie?

    W empiku przeglądałem tą książkę, zaciekawiła mnie.
    Czytałeś wstęp/przedmowę? Gościu zauważa kilka słusznych rzeczy co do autora książki i małym "naginaniu faktów", co o tym myślisz?

  3. #523
    Podstoli
    Dołączył
    Aug 2009
    Lokalizacja
    Katowice
    Postów
    454
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    0
    Otrzymał 0 podziękowań w 0 postach

    Re: Co aktualnie czytacie?

    Cytat Zamieszczone przez Salvo
    W empiku przeglądałem tą książkę, zaciekawiła mnie.
    Czytałeś wstęp/przedmowę? Gościu zauważa kilka słusznych rzeczy co do autora książki i małym "naginaniu faktów", co o tym myślisz?
    W książce można znaleźć kilka błędów merytorycznych dotyczących kalibrów dział czy klasyfikacji krążownika jako krążownika ciężkiego i na odwrót, ale to drobne babole. Odnośnie tej przedmowy to raczej to strasznie nadmuchane ostrzeżenie, ponieważ książka przedstawia inne stanowisko niż to powszechnie uznawane, wiec pewnie dlatego. Co do tekstu, to w kilku miejscach widać emocjonalną wieź autora z "etosem" faszystowskich Włoch :roll: , ale są to raczej jakieś drobnostki i nie tyczą się jakiś ważnych informacji, które mogłyby wpływać na manipulację czytelnikiem. Wszystkie najbardziej szokujące informacje dotyczące zbrodni wojennych Brytyjczyków ma Włochach, szantażowaniu zbroją interwencją rządu Brazylii przez rząd USA, różne działania dyplomatyczne i prowokacyjne Ligi Narodów wymierzone we Włochy itp itd. są łatwo sprawdzalne, poparte przypisami i weryfikowalne. Największym zaskoczeniem dla mnie jako czytającego było poznanie nowych faktów, zupełnie pomijanych w innych publikacjach. Czyż to nie dziwne, że w całej masie podobnych publikacji nie znajdziesz ani słowa o faktach występujących w tej książce :?: Są to fakty sprawdzalne, prawdziwe i to właśnie najbardziej szokuje, że pomija się je w tego typu publikacjach i powiela "moralnie czystą" historię zwycięzców. Mnie książka również zaciekawiła, a natrafiłem na nią przypadkiem w bibliotece.

  4. #524
    Podkomorzy
    Dołączył
    Mar 2012
    Lokalizacja
    Zamek w Lotaryngii
    Postów
    1 540
    Tournaments Joined
    7
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    164
    Otrzymał 112 podziękowań w 68 postach

    Re: Co aktualnie czytacie?

    Zetknął ktoś się z was z książkami: ,,Broń wodzów i żołnierzy" Zdzisława Żygulskiego jun. oraz ,,250 rocznica bitwy pod Kijami- 23 lipca 1759" pod redakcją Marka Nowackiego ?

  5. #525
    Salvo
    Gość

    Re: Co aktualnie czytacie?

    Pinochet
    Dzięki za opinię, z pozycją postaram się zapoznać i wtedy szerzej wypowiedzieć. Pytanie czy te rewelacyjne fakty są pomijane dlatego, że są mało znaczące/ mało wiarygodne itp. Pytanie też czy gościu rzeczywiście chciał bronić niesłusznie osądzonej postaci, czy po prostu chciał wywołać sensację?

  6. #526
    Szambelan Awatar OskarX
    Dołączył
    Aug 2009
    Lokalizacja
    Bydgoszcz
    Postów
    2 256
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    0
    Otrzymał 0 podziękowań w 0 postach

    Re: Co aktualnie czytacie?

    Ja właśnie czytam pierwszą książkę [nie lekturę ] R.Kiyosaki "Bogaty ojciec, biedny ojciec" polecam szczególnie tym co jeszcze studiują

  7. #527
    Lena
    Gość

    Re: Co aktualnie czytacie?

    Dobrnęłam do trzeciej części sagi o Igrzyskach Śmierci i jestem w połowie "Kosogłosa". A jutro premiera ostatniej części "50 twarzy Greya" Tyle książek a tak mało czasu na nie...

  8. #528
    Podstoli
    Dołączył
    Aug 2009
    Lokalizacja
    Katowice
    Postów
    454
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    0
    Otrzymał 0 podziękowań w 0 postach

    Re: Co aktualnie czytacie?

    Właśnie skończyłem "I nie było już nikogo", znakomity kryminał Agathy Christie. 10 zwyczajnych, tylko pozornie nie związanych ze sobą osób przybywa do domu na przybrzeżnej wyspie, gdzie zaczyna się seria zabójstw. Genialna książka; znakomity, tajemniczy klimat oraz zaskakujące zakończenie. Pozycja na dwa wieczory, gęsia skórka gwarantowana, polecam!

  9. #529
    Pan Koala Awatar Shay Ruan
    Dołączył
    Dec 2012
    Lokalizacja
    Afryka, pierwsze drzewo z prawej
    Postów
    1 666
    Tournaments Joined
    1
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    189
    Otrzymał 126 podziękowań w 91 postach

    Re: Co aktualnie czytacie?

    W przerwach pomiędzy kodeksem cywilnym a procesem karnym czytam sobie teraz Drogę Cienia autorstwa Brenta Weeksa. Początkowo byłem sceptycznie nastawiony do niej ale coraz bardziej mi sie podoba.

    "Nie jest umarłym ten, który spoczywa wiekami, nawet śmierć może umrzeć wraz z dziwnymi eonami"


  10. #530
    Cześnik
    Dołączył
    Aug 2009
    Postów
    219
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    0
    Otrzymał 0 podziękowań w 0 postach

    Re: Co aktualnie czytacie?

    Ja ostatnio skończyłem książkę Neila Danielsa ,,Meatllica - wczesne lata i rozkwit metalu" a obecnie czytam ,,Rody magnackie Rzeczypospolitej" wydawnictwa PWN. Gdzieś w odchłani krąży ,,Europa" Normana Daviesa, której nieco ponad 200 stron przeczytałem, lecz nie mam zbytnio czasu by ją konstruktywnie kontynuować. A poza tym, zanim człowiek się w końcu z tą knigą usadowi...

Strona 53 z 203 PierwszyPierwszy ... 343515253545563103153 ... OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. Aktualnie gracie w ????
    By Wezo in forum Archiwum Tawerny
    Odpowiedzi: 28
    Ostatni post / autor: 01-10-2009, 21:00

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •