Zobacz wyniki ankiety: Która z wymienionych wojen jest najbardziej interesująca?

Głosujących
20. Nie możesz głosować w tej sondzie
  • Pierwsza Wojna Światowa

    9 45.00%
  • Druga Wojna Światowa

    10 50.00%
  • Zimna Wojna

    1 5.00%
Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 25

Wątek: Pierwsza, druga czy zimna?

  1. #1
    Łowczy Awatar Hannibal Barkas
    Dołączył
    May 2014
    Postów
    189
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    39
    Otrzymał 8 podziękowań w 4 postach

    Pierwsza, druga czy zimna?

    Witam.

    Mam do was swego rodzaju pytanie i ankietę. Która z ww. wojen wydaje się wam najciekawsza jeśli chodzi o tło, wydarzenia, postaci?
    dobrze by było aby uzasadnić swój wybór.
    __________________________________________________ _

    Mój wybór:

    Pierwsza Wojna Światowa.
    Dlaczego?
    -wojna która wprowadziła Europę w XX wiek,
    -wojna która zmieniła oblicze starć(zaczęła się jak wojny w XIX wieku a skończyła jako wojna "nowoczesna"),
    -ostatnia wojna cesarzy,
    -wojna dżentelmenów,
    -okręty podwodne, samoloty, czołgi, gazy bojowe- wprowadzone do użytku,
    -zasięg,

    Nie pisz dwóch postów pod kolej w krótkim odstępie czasu, jest opcja edytuj.
    LS
    Ostatnio edytowane przez Hannibal Barkas ; 24-12-2014 o 21:35

  2. #2
    Chłop
    Dołączył
    Jun 2014
    Postów
    41
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    84
    Otrzymał 15 podziękowań w 10 postach
    Z tą wojną dżentelmenów to bym za bardzo nie przesadzał - ale faktycznie obyło się bez mordowania milionów w obozach co jest in plus

    Zgadzam się z powyższym i dorzucę jeszcze
    - jedna z niewielu wojen na której polacy coś ugrali :-D
    - atmosfera "epoki mocarstw" Europy na początku wojny i powolny zmierzch tej epoki

    -Mnie osobiscie zawsze się świetnie czyta pamiętniki, wspomnienia osadzone w tym okresie historycznym - obojetne czy to "Wspomnienia" Alfreda von Tirpitza, pamietnik czerwonego barona czy "Na zachodzie bez zmian" Ericha Marie Remarque aż po kultowego Szwejka :-D
    -wiele ciekawych i niespodziewanych wydarzeń chociażby mecz pilkarski pomiedzy okopami na zachodnim froncie w czasie krotkiego rozejmu czy 4letnia kampania niemieckiego generala bez wsparcia z metropolii i liczniejszych sil entanty (bodajże lettov- vorbeck owy waszmosc sie zwał)

  3. #3
    Szambelan Awatar adriankowaty
    Dołączył
    Jan 2012
    Lokalizacja
    Siemianowice Śląskie (k. Katowic)
    Postów
    2 909
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    375
    Otrzymał 39 podziękowań w 32 postach
    Z tym Lettow-Vorbeck'iem był ten problem, że on na swoim terenie tą wojnę wygrywał. Skapitulował dopiero, gdy się dowiedział o kapitulacji Niemiec.
    A co do tematu - zdecydowanie I WK. To było de facto preludium tego, co świat zastał 20 lat później - wojna totalna, ale nie aż tak jak ta II, ponadto wciąż opierano się jeszcze na przestarzałej taktyce ataku masowego piechurów (co kończyło się rzecz jasna impasem), do tego lotnictwo nie miało jeszcze aż takiego znaczenia. No i w wyniku I WK radykalnie zmieniła się mapa Europy (z wyjątkiem Skandynawii i Iberii).
    http://forum.totalwar.org.pl/image.php?type=sigpic&userid=5038&dateline=1420376  708
    "Wolność, Równość, Braterstwo lub Śmierć!"
    Hasło przewodnie rewolucjonistów z 1789.

  4. Następujących 3 użytkowników podziękowało adriankowaty za ten post:


  5. #4
    Szambelan Awatar Gajusz Mariusz
    Dołączył
    Dec 2013
    Lokalizacja
    Łódź
    Postów
    4 830
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    1 043
    Otrzymał 1 040 podziękowań w 697 postach
    Cytat Zamieszczone przez hamilkar96 Zobacz posta
    4letnia kampania niemieckiego generala bez wsparcia z metropolii i liczniejszych sil entanty (bodajże lettov- vorbeck owy waszmosc sie zwał)
    Mam świadomość że zaraz Romanrożyński zmiesza mnie z błotem, ale

    to jedna z najlepiej zachowanych w mojej pamięci książek z serii HB. Polecam wszystkim zainteresowanym WWI!
    Ostatnio edytowane przez Gajusz Mariusz ; 24-12-2014 o 22:01 Powód: literówka (alkohol)...

    "Będziemy walczyć na plażach, na polach, na ulicach. Będziemy walczyć na wzgórzach. Nigdy się nie poddamy!!!" Winston Churchill
    "Godna śmierć wystarczy za nagrodę."
    "Spartanie nie pytają ilu, tylko gdzie?" Agis II



  6. Następujących 3 użytkowników podziękowało Gajusz Mariusz za ten post:


  7. #5
    Łowczy Awatar Hannibal Barkas
    Dołączył
    May 2014
    Postów
    189
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    39
    Otrzymał 8 podziękowań w 4 postach
    Cytat Zamieszczone przez hamilkar96 Zobacz posta
    Z tą wojną dżentelmenów to bym za bardzo nie przesadzał - ale faktycznie obyło się bez mordowania milionów w obozach co jest in plus
    Dokładnie tak, poza tym nie bombardowano szpitali, nie eksterminowano ludności cywilnej, najbardziej "humanitarna" z 3 wojen które są do wyboru.

  8. #6
    Chłop
    Dołączył
    Jun 2014
    Postów
    41
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    84
    Otrzymał 15 podziękowań w 10 postach
    @Hannibal ( btw gratuluje gustu jeśli chodzi o dobór nicku :-D )

    W sumie też pasuje tu anegdota, że podobno po użyciu gazu bojowego po raz pierwszy na froncie wschodem, żołnierze niemieccy mieli za zadanie przeprowadzić atak na opustoszałe okopy, po czym przeć dalej.

    Plan dowódców nie wypalił jednak z powodu tego , że... żołnierze kajzera byli tak wstrząśnięci umierającymi Rosjanami iż przerwali atak i próbowali pomóc niedoszłym wrogom miedzy innymi zanosząc ich do szpitali... Oczywiście Rosjanom, umierającym w męczarniach wiele to nie pomogło ale pokazuje to szczątki człowieczeństwa - owe niejakie dżentelmeństwo ;-)

    @Gajusz - O ! Tytuł brzmi intrygująco - kolejny cel na nowy rok juz jest :-D

  9. Następujących 3 użytkowników podziękowało hamilkar96 za ten post:


  10. #7
    Łowczy Awatar Hannibal Barkas
    Dołączył
    May 2014
    Postów
    189
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    39
    Otrzymał 8 podziękowań w 4 postach
    Cytat Zamieszczone przez hamilkar96 Zobacz posta
    @Hannibal ( btw gratuluje gustu jeśli chodzi o dobór nicku :-D )
    Dziękuję
    _____________

    Można także zauważyć iż w I WŚ,a właściwie po niej zmieniło się społeczeństwo, kasy społeczne. I WŚ jest bardzo słabo omawiana w szkołach i jeśli np. uczeń po szkole średniej wie coś o II to o I powie tylko "okopy!". W ogóle panuje przekonanie że I WŚ jest nieciekawa,gdyż brak tu (na masową skale)czołgów, samolotów, rakiet etc. Nie można zapominać że II i Zimna Wojna wynikały z pierwszej, szczególnie II. Niemcy na prawdę zostały pokrzywdzone po I WŚ.

  11. #8
    Szambelan Awatar Gajusz Mariusz
    Dołączył
    Dec 2013
    Lokalizacja
    Łódź
    Postów
    4 830
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    1 043
    Otrzymał 1 040 podziękowań w 697 postach
    @Hamilkar. W numerze 4/2014 Militaria XXw Wydanie Specjalne jest artykuł: Fritz Haber-bohater czy zabójca. Twórca niemieckich nawozów i... gazów bojowych miał żonę-Clarę, która postawiła mu ultimatum-albo wycofa się z bycia pionierem wojny gazowej, albo popełni samobójstwo. Zlekceważył. W nocy z 1 na 2 maja 1915 stał się wdowcem... Co do pierwszego ataku. 31 maja 1915 o 2:45 (początek akcji) w nocy na 12 km odcinku frontu pomiędzy Wolą Szydłowską a Zakrzewem było pierwsze wypuszczanie chloru. Zginęło 1100 Rosjan, a zatrucia doznało 8000-90000. Mimo wszystko Rosjanie tak kontratakowali że pod koniec dnia przerwano ataki, ale szok był po obu stronach... Poruszający się w drugim rzucie Halber był pod opieką oficera wywiadu Maxa Wilda który wspominał: to co zobaczyłem idąc tamtędy, to pobojowisko będące rezultatem morderczej teorii-to była sama zgroza, która urągała wszelkiej ludzkiej fantazji. Ludzie zmagający się w śmiertelnej walce wlekli się na czworakach i jak w obłąkaniu rwali na siebie odzież. Jeden leżał, uczepiwszy palce w ziemię, drugi obok z szeroko rozwartymi źrenicami. W oczach jego tkwiło przerażenie przed niepojętym. Świszczące zatrute oddechy mówiły o niezmiernej męce konających. Niebieskie wargi, niebieskie to, co białym było w oku, w kątach ust żółta piana. I nieopisana groza na twarzach. Czy to była jeszcze wojna? Czy tez to było prawdziwe oblicze wojny? (...) Pan profesor zachowywał w tych chwilach nieprzenikniony obiektywizm nauki. Słuchałem półuchem, kiedy mi swoje uczone wywody o działaniach jadowitych teraz na obiektach wyjaśniał: Tu, patrz pan, ma zaniebieszczone białka oczu! Typowe ciężkie zatrucie. Niestety nie do uratowania. To pisał gościu przygotowany w jakimś tam stopniu co ujrzy....

    "Będziemy walczyć na plażach, na polach, na ulicach. Będziemy walczyć na wzgórzach. Nigdy się nie poddamy!!!" Winston Churchill
    "Godna śmierć wystarczy za nagrodę."
    "Spartanie nie pytają ilu, tylko gdzie?" Agis II



  12. Następujących 2 użytkowników podziękowało Gajusz Mariusz za ten post:


  13. #9
    Chłop
    Dołączył
    Jun 2014
    Postów
    41
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    84
    Otrzymał 15 podziękowań w 10 postach
    @Hannibal

    Edukacja - ja tu z perspektywy maturzysty powiem ze historia w szkolach ( w klasach scislych przynajmniej ) jest bezsensu - tak naprawde nikt nie slucha nauczycielki a jak juz musi cos umiec to wkuwa i zapomni ... i tak w sumie jest prawie przy we wszystkich okresach

    Obecnie niejako o powierzchownej znajomosci historii danego okresu przecietnego janusza mojego pokolenia decydują filmy i w sumie chyba nawet bardziej gry ; -) a te jak wiemy omijają ten okres jak najdalej :-( A szkoda wielka bo to w sumie bardzo ciekawy i niewyeksplatowany okres historyczny

    Oj z tymi pokrzywdzonymi Niemcami nie przesadzajmy - ekonomicznie w listopadzie '18 lezeli i trudno żeby ententa zawierała z nimi status quo - ja tam nawet się zgadzam z francuskim przedstawicielem generalicji co do pokoju( Foch bodajże ) " To nie pokój, tylko 20-letni rozejm!" I niemców powinno sie bardziej okroić - ale obiektywny nie jestem :-D

    @Gajusz - o własnie o tą sytuację mi chodziło... ciekawa Relacja ukazują świętnie charakter tej wojny... W sumie gdy się wspomni jeszcze o tym że zdarzały się przypadki gdy z powodu wiatru chmura gazu zamiast na pozycję wroga, udawała się na pozycję rozpylających jak ta broń była obosieczna

  14. #10
    Szambelan Awatar adriankowaty
    Dołączył
    Jan 2012
    Lokalizacja
    Siemianowice Śląskie (k. Katowic)
    Postów
    2 909
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    375
    Otrzymał 39 podziękowań w 32 postach
    Tylko wiesz, w efekcie traktatów powojennych Szwaby dostały Hitlera (nie dosłownie, ale niezadowolenie znacząco wpłynęło na jego późniejszy wybór na kanclerza). Włosi też byli wkurzeni, bo dostali "tylko" Tyrol i Istrię - więc poparli Mussoliniego. Jestem ciekaw, czy gdyby doszło do status quo (czyli gdyby poparli Wilsona) w ogóle by się ruchy faszystowskie narodziły. A teraz? Na Węgrzech Orban i jemu podobna hołota opierają swą propagandę właśnie na traktacie w Trianon.
    A co do edukacji - jestem hamilkar z tego samego rocznika i czarno to widzę. Nauczyciel produkuje się jak może, a co robią uczniowie (ok. 80% ich populacji)? Ignorują go i otwarcie ściągają na testach. Nie chodzę do złej szkoły, ale uważam to za hańbę, co siedzi w głowie przeciętnego ucznia!
    http://forum.totalwar.org.pl/image.php?type=sigpic&userid=5038&dateline=1420376  708
    "Wolność, Równość, Braterstwo lub Śmierć!"
    Hasło przewodnie rewolucjonistów z 1789.

Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •