Zobacz wyniki ankiety: Która z wymienionych wojen jest najbardziej interesująca?

Głosujących
20. Nie możesz głosować w tej sondzie
  • Pierwsza Wojna Światowa

    9 45.00%
  • Druga Wojna Światowa

    10 50.00%
  • Zimna Wojna

    1 5.00%
Strona 2 z 3 PierwszyPierwszy 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 11 do 20 z 25

Wątek: Pierwsza, druga czy zimna?

  1. #11
    Asuryan
    Gość
    Traktat w Tranton był tym dla Węgrów, czym dla nas pierwsze dwa rozbiory - więc nie bardzo jest się czemu dziwić.

  2. Następujących 3 użytkowników podziękowało Asuryan za ten post:


  3. #12
    Łowczy Awatar Hannibal Barkas
    Dołączył
    May 2014
    Postów
    189
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    39
    Otrzymał 8 podziękowań w 4 postach
    Cytat Zamieszczone przez hamilkar96 Zobacz posta
    @Hannibal

    Edukacja - ja tu z perspektywy maturzysty powiem ze historia w szkolach ( w klasach scislych przynajmniej ) jest bezsensu - tak naprawde nikt nie slucha nauczycielki a jak juz musi cos umiec to wkuwa i zapomni ... i tak w sumie jest prawie przy we wszystkich okresach

    Obecnie niejako o powierzchownej znajomosci historii danego okresu przecietnego janusza mojego pokolenia decydują filmy i w sumie chyba nawet bardziej gry ; -) a te jak wiemy omijają ten okres jak najdalej :-( A szkoda wielka bo to w sumie bardzo ciekawy i niewyeksplatowany okres historyczny

    Oj z tymi pokrzywdzonymi Niemcami nie przesadzajmy - ekonomicznie w listopadzie '18 lezeli i trudno żeby ententa zawierała z nimi status quo - ja tam nawet się zgadzam z francuskim przedstawicielem generalicji co do pokoju( Foch bodajże ) " To nie pokój, tylko 20-letni rozejm!" I niemców powinno sie bardziej okroić - ale obiektywny nie jestem :-D

    @Gajusz - o własnie o tą sytuację mi chodziło... ciekawa Relacja ukazują świętnie charakter tej wojny... W sumie gdy się wspomni jeszcze o tym że zdarzały się przypadki gdy z powodu wiatru chmura gazu zamiast na pozycję wroga, udawała się na pozycję rozpylających jak ta broń była obosieczna
    Dokładnie tak! Ja również mogę powiedzieć jak maturzysta kierunku ścisłego iż nasza historia (teraz to HIS) ograniczała się do przepisania tytułów podrozdziałów do zeszytu( i tak mało kto to robił), i kartkówek z dat Dlaczego? Większość ma w d..p historie może 10% klasy słuchało nauczycielki, która zła nie była, miała wiedzę. Najpierw chciała aby to jakoś wyglądało np. sprawdzian w pierwszej klasie z II wojny i pytania o noc długich noży, kryształową po której interweniowali rodzice że są tak słabe ocen z takiego niepotrzebnego przedmiotu
    Co do Niemców, ententa zrobiła błąd iż nie rozgromiła Niemców bardziej efektownie. No i genialne słowa Focha się sprawdziły.

  4. #13
    Szambelan Awatar adriankowaty
    Dołączył
    Jan 2012
    Lokalizacja
    Siemianowice Śląskie (k. Katowic)
    Postów
    2 909
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    375
    Otrzymał 39 podziękowań w 32 postach
    To jest efekt tego, że nikt tak naprawdę wśród młodzieży nie rozumie znaczenia tego przedmiotu. To nie ma znaczenia, czy nauczyciel (jak u mnie) stara się opisać temat przyjaznym językiem - i tak `5,9% klasy tylko go słucha. Co do kartkówek i testów - u mnie to są jednak fakty, a nie daty. Teraz omawiamy wiek XIX - triumf techniki, industrializację i powolne narodziny demokracji, o WL i WS nie wspominając - a klasa nawet nie wie, czym się różni wojna 1830/31 od powstania styczniowego! Litości!
    ---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
    A wracając do tematu, bo widzę, że dyskusja omawia dwa wątki - wbrew pozorom, dobicie Niemiec było awykonalne. To był zbyt rozwinięty i zaludniony kraj, ażeby go trwale spacyfikować przy użyciu siły, nawet biorąc pod uwagę ich kłopoty zaopatrzeniowe i "sojuszników" (szczególnie tu mam na myśli Turcję), na których musieli marnować swe siły. Zresztą zauważ - wyniszczenie ekonomiczne Niemiec i Włoch doprowadziło do wzrostu niezadowolenia społecznego i, w efekcie, narodzin faszyzmu. Pobita przez Niemców Rosja pogrążyła się w wojnie domowej i później przekształciła się w CCCP. Jaki był efekt - każdy wie. Na szczęście dla Europy po '45 Francuzi uznali, że lepiej uzależnić od siebie Niemców gospodarczo.
    http://forum.totalwar.org.pl/image.php?type=sigpic&userid=5038&dateline=1420376  708
    "Wolność, Równość, Braterstwo lub Śmierć!"
    Hasło przewodnie rewolucjonistów z 1789.

  5. #14
    Chłop
    Dołączył
    Jun 2014
    Postów
    41
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    84
    Otrzymał 15 podziękowań w 10 postach
    A skończyło się na tym że obecnie to Niemcy uzależnili gospodarczo Francje ;-)

    Nie jestem specjalistą ale klęska Niemców po fiasku ostatniej ofensywy na paryż musiała nastąpić - pojawienie się Usa-ńców we francji w coraz większych ilościach zmieniła dysproporcje sił za bardzo na korzysc Ententy by wyczerpane Niemcy mogły marzyć o zwycięstwo

    Co do wspierania II Rzeszy swoich sojuszników - fakt że Turcy jakiś wybitnych ofensyw w czasie tego konfliktu nie mieli, ale gdy nadarzyła się okazja by wykorzystać błedy przeciwnika - to to robili ( desant brytyjczyków na Galipoli ;-) ) ale zresztą nie byli osamotnieni - taka Ck armia też miała " kilka " słabych chwil ;-)
    Ostatnio edytowane przez hamilkar96 ; 25-12-2014 o 18:36

  6. #15
    Szambelan Awatar adriankowaty
    Dołączył
    Jan 2012
    Lokalizacja
    Siemianowice Śląskie (k. Katowic)
    Postów
    2 909
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    375
    Otrzymał 39 podziękowań w 32 postach
    Fakt, ale nie o to mi chodziło - w dłuższej perspektywie owa rywalizacja franko-germańska tylko Europie szkodziła. A to, że role się odwróciły po powołaniu UE - ot, historia lubi się powtarzać. A co do sojuszników - chodziło mi o to, że i Turcja, i Austria były dla Niemiec kulą u nogi, a nie pomocą.
    http://forum.totalwar.org.pl/image.php?type=sigpic&userid=5038&dateline=1420376  708
    "Wolność, Równość, Braterstwo lub Śmierć!"
    Hasło przewodnie rewolucjonistów z 1789.

  7. #16
    Łowczy Awatar Hannibal Barkas
    Dołączył
    May 2014
    Postów
    189
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    39
    Otrzymał 8 podziękowań w 4 postach
    Doprawdy zaskakujące są wyniki ankiety

  8. #17
    Wielki Kuń Awatar Lwie Serce
    Dołączył
    Mar 2012
    Lokalizacja
    Siodło rumaka
    Postów
    9 896
    Tournaments Joined
    2
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    452
    Otrzymał 326 podziękowań w 212 postach
    Czemuż?

    Ja tam nie lubię historii XX wieku i toczonych w nim wojen, ale z trojga złego wybrałem Iw.św. Chyba ze względu na to, że nie rozpowszechniło się jeszcze zbyt lotnictwo bojowe i broń pancerna.

    A to zdjęcie mnie urzekło, piękne ujęcie. Choć ciężka kawaleria już nie miała miejsca w bitwach XX wieku, to jak zwykle prezentowała się wspaniale.
    French_heavy_cavalry_Paris_August_1914.jpg

    Niech żyje Gwardia!

  9. Następujących 2 użytkowników podziękowało Lwie Serce za ten post:


  10. #18
    Chłop
    Dołączył
    Jun 2014
    Postów
    41
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    84
    Otrzymał 15 podziękowań w 10 postach
    @ adriankowaty Oj tam zależy jak na to patrzeć - długa rywalizacja wymusza odruchowo postęp, głównie chodzi mi o technologiczny ale także w wielu innych płaszczyznach- dla porównania takie Chiny w wiekach średnich nie miały godnych konkurentów więc i potrzeba rozwoju była pośrednio przytłumiona- później to się miało na nich zemscic ;-)
    Obecnie mamy zaniknięcie tej rywalizacji ma to bardzo duzo pozytywów ale czy to napewno bedzie długofalowo korzystne stwierdzieć ostatecznie można za jakies 100lat :-D

    Sojusznicy II Rzeszy - Cóż zawsze było troche więcej miesa do rzucenia na front. Ententa też miała swoje "kule u nogi" chociazby owych Włochów ;-) świetnie to podkreśla żart/stwierdzenie który opowiedział mi kiedyś nauczyciel historii
    "Po co bóg stworzył armię włoską? Po to żeby i nawet C.K. Armia mogła się wykazać zwycięstwami" ;-)

  11. Użytkownicy którzy uznali post hamilkar96 za przydatny:


  12. #19
    Szambelan Awatar chochlik20
    Dołączył
    Sep 2009
    Postów
    4 182
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    292
    Otrzymał 482 podziękowań w 340 postach
    Jeżeli mam uzasadnić wybór w ankiecie to odpowiedz jest prosta - niemieckie projekty i prototypy samolotów. Chociaż lubię ogólnie 2wś to najbardziej ostatnio interesuje mnie ten aspekt, zwłaszcza ostatnimi czasy 1wś jest ciekawa nie przeczę, zwłaszcza patrząc na rolę jaką odgrywało w niej lotnictwo.

    Cytat Zamieszczone przez adriankowaty Zobacz posta
    A co do sojuszników - chodziło mi o to, że i Turcja, i Austria były dla Niemiec kulą u nogi, a nie pomocą.
    Oj, czy do końca byli taką kulą u nogi to nie powiedziałbym - dzięki Turcji i Austro-Węgrom Ententa musiała rzucić część sił na inne fronty, nie mogąc ich użyć na froncie najważniejszym - europejskim.
    W przypadku Turcji weźmy pod uwagę choćby - http://pl.wikipedia.org/wiki/Bitwa_o_Gallipoli - spektakularną klęskę, która podcięła kilka "skrzydeł" ,a dla państw Centralnych stała się wodą na młyn propagandy.
    Przepis na idealną kawę:

    Grafik: Co to za lura!? Kawa powinna być czarna, mocna, ostra i aromatyczna. Zrób mi drugą.

    Tytus: Rozkaz! Kawa powinna być czarna… Carbo medicinalis, czyli węgiel drzewny powinien ją doczernić. …mocna… Czy może być coś mocniejszego od spirytusu 95%? …ostra i aromatyczna… Reszty dokona papryka, pieprz, jodyna i… dezodorant „Brutal”.
    Grafik: O, teraz to jest kawa! To mnie postawi na nogi!
    Tytus: Szkoda, że nie dodałem jeszcze dynamitu.


    Księga XVI

  13. #20
    Szambelan Awatar adriankowaty
    Dołączył
    Jan 2012
    Lokalizacja
    Siemianowice Śląskie (k. Katowic)
    Postów
    2 909
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    375
    Otrzymał 39 podziękowań w 32 postach
    Chodzi mi bardziej o front wschodni, niźli południowy. To, co wyrabiali Austriacy w Galicji przekracza granice absurdu. O sukcesach Turków niewiele wiem, tamten rejon kojarzę głównie z właśnie Gallipoli i z partyzantką w Arabii. Masz rację, że tworzyło to mnóstwo teatrów działań, co obniżało liczebność wojsk anglo-francuskich we Francji, jednak cierpiała na tym i Reichwehr'a - zwłaszcza ratując tyłki Austriakom na wschodzie.
    http://forum.totalwar.org.pl/image.php?type=sigpic&userid=5038&dateline=1420376  708
    "Wolność, Równość, Braterstwo lub Śmierć!"
    Hasło przewodnie rewolucjonistów z 1789.

Strona 2 z 3 PierwszyPierwszy 123 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •