Strona 1 z 4 123 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 36

Wątek: Samobójstwo 1941 ?

  1. #1
    Łowczy
    Dołączył
    Nov 2012
    Postów
    132
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    0
    Otrzymał 3 podziękowań w 3 postach

    Samobójstwo 1941 ?

    Witam
    Właśnie jestem po przeczytaniu książki pana Wiktora Suworowa "Samobójstwo" autor rzuca ciekawą teorie ,że Niemcy nie miały szans podbić ZSRR.Temat uważam za bardzo ciekawy dlatego jestem ciekaw waszej opini na ten temat czy się zgadzacie z panem suworowem czy też nie.

  2. #2
    Stolnik Awatar HellVard
    Dołączył
    Jul 2010
    Postów
    1 156
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    95
    Otrzymał 158 podziękowań w 102 postach
    Zgadzam się ze stwierdzeniem pana Suworowa (czytałem inną jego książkę, pt. "Akwarium", traktującą o GRU, czyli radzieckim wywiadzie wojskowym, polecam!). ZSRR zresztą tak jak i dzisiejsza Rosja to ogromny moloch, w razie agresji mogą się cofać i cofać niemalże w nieskończoność, bardzo wydłużając wraże linie zaopatrzeniowe i zmuszając agresora do walki w trudnych warunkach rosyjskiej zimy, właśnie te czynniki były głównymi przyczynami nazistowskiej klęski. Gdyby Niemcy zaczęli wojnę nie w czerwcu, a w marcu, to może nawet zdobyliby przed zimą Moskwę i Stalingrad, ale zbyt długo by ich nie utrzymali, moskale przecież wiele fabryk zbrojeniowych po prostu rozebrali i wywieźli na wschód, pozostawiając za sobą spaloną ziemię. No i dochodzi jeszcze sprawa pomocy ze strony zachodnich aliantów. Skoordynowany atak kilku państw mógłby rzucić ZSRR na kolana, ale sama III Rzesza nie miała szans na zwycięstwo, przynajmniej nie na długotrwałe

  3. #3
    Szambelan Awatar chochlik20
    Dołączył
    Sep 2009
    Postów
    4 182
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    292
    Otrzymał 482 podziękowań w 340 postach
    A ja się zgodzę tylko częściowo z Wami. Czemu? Niemcy miały szansę nie tyle podbić, co zniszczyć od środka ZSRR. Wystarczyło, że Niemcami nie rządził by fanatyk czystości rasowej - Hitler, nie było by SS i Himmlera a inwazja potoczyłaby się inaczej. Niemcy atakując ZSRR powinni głosić, że są wyzwolicielami spod jarzma sowieckiego, że zniszczą komunizm i wyzwolą narody. Ogromna Armia Czerwona w ciągu kilku pierwszych dni inwazji straciła masę sprzętu, i o dziwo były to straty niebojowe - w raportach pisano, że występowały dość często uszkodzenia, zabrakło paliwa itd, ilość Czerwonoarmistów, którzy się podawali przekroczyła nawet najśmielsze oczekiwana generałów. Zdarzało się, że nikt nie eskortował nawet jeńców, którzy sami pokornie szli do niewoli. Ludzie zwłaszcza na terenach Ukrainy czy państw bałtyckich witali Niemców jak wyzwolicieli. Stalin w późniejszych latach nakazał deportacje całych narodów, na które padło podejrzenie kolaboracji z Niemcami. Sołonin (polecam jego książki, które lepiej ukazują pierwsze dni inwazji i przyczynę klęski Armii Czerwonej) w swoich książkach pisze, że wzięci do niewoli oficerowie mówili, że chcą utworzyć przy boku Niemców Armię Białych Rosjan, która wyzwoli Rosję spod jarzma komunistów. Jak to się skończyło to wiadomo.
    Zaskakująca jest jednak liczba Rosjan służących w Wehrmachcie:
    http://pl.wikipedia.org/wiki/Hilfswillige
    Nie pamiętam książki, ale czytałem, że Stalin stworzył specjalne grupy spadochroniarzy, którzy byli zrzucani na tyły wojsk niemieckich tylko po to by podszywały się pod niemieckich żołnierzy i dokonywali mordów na ludności cywilnej. A wszystko dla tego, że partyzantka, nie kwitła tak jak chciał tego Stalin.
    Należy też pamiętaj rozpatrując inwazję na ZSRR, że Niemcy nie mieli wyboru, bo miał się zbliżać termin inwazji radzieckiej. Jest to jednak temat do dłuższych badań.
    Przepis na idealną kawę:

    Grafik: Co to za lura!? Kawa powinna być czarna, mocna, ostra i aromatyczna. Zrób mi drugą.

    Tytus: Rozkaz! Kawa powinna być czarna… Carbo medicinalis, czyli węgiel drzewny powinien ją doczernić. …mocna… Czy może być coś mocniejszego od spirytusu 95%? …ostra i aromatyczna… Reszty dokona papryka, pieprz, jodyna i… dezodorant „Brutal”.
    Grafik: O, teraz to jest kawa! To mnie postawi na nogi!
    Tytus: Szkoda, że nie dodałem jeszcze dynamitu.


    Księga XVI

  4. #4
    Stolnik Awatar HellVard
    Dołączył
    Jul 2010
    Postów
    1 156
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    95
    Otrzymał 158 podziękowań w 102 postach
    W takiej sytuacji historia faktycznie mogłaby się potoczyć inaczej, ale Fuhrer zbyt mądrym człowiekiem nie był i Niemcy wyzwolone od czerwonych narody sami brali za przeproszeniem za mordę Mogli też zawrzeć więcej sojuszy z państwami graniczącymi od południa z ZSRR, żadnych wielkich potęg raczej tam nie było, ale zawsze narobiliby trochę zamieszania i odciągnęli część radzieckich sił od Niemców.

  5. #5
    Szambelan Awatar chochlik20
    Dołączył
    Sep 2009
    Postów
    4 182
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    292
    Otrzymał 482 podziękowań w 340 postach
    Cytat Zamieszczone przez HellVard Zobacz posta
    Mogli też zawrzeć więcej sojuszy z państwami graniczącymi od południa z ZSRR, żadnych wielkich potęg raczej tam nie było, ale zawsze narobiliby trochę zamieszania i odciągnęli część radzieckich sił od Niemców.
    Chyba zapomniałeś:
    http://pl.wikipedia.org/wiki/Operacja_Y
    Dalej pozostawały już tylko - Turcja, która kuszona przez Niemców przez cały czas wojny postanowiła pozostać neutralna pamiętając czym skończyła się dla niej Iwś, Afganistan, dalej pozostały już tylko Nacjonalistyczne Chiny, które uwikłane były w wojnę z Japonią. Nawet, gdyby podpisano by pokój, to i tak pozostała kwestia komunistów, którzy w przypadku wojny z ZSRR staliby się naturalnymi ich sprzymierzeńcami. Nawet jeżeli weźmiemy pod uwagę Japonię, to dotychczasowe wojny z ZSRR pokazały, że wojska japońskie są nieprzygotowane do wojny. Zresztą ZSRR i tak trzymał na płd. garnizony, które miały odeprzeć uderzenie w plecy, a nawet biorąc pod uwagę taki atak należałoby wziąć pod uwagę, że skoro Niemcy miały problemy z zaopatrzeniem w europejskiej części Rosji, to co miałby powiedzieć tamte państwa?
    Jedyną szansą na zwycięstwo była zmiana polityki wobec podbitych terenów.
    Przepis na idealną kawę:

    Grafik: Co to za lura!? Kawa powinna być czarna, mocna, ostra i aromatyczna. Zrób mi drugą.

    Tytus: Rozkaz! Kawa powinna być czarna… Carbo medicinalis, czyli węgiel drzewny powinien ją doczernić. …mocna… Czy może być coś mocniejszego od spirytusu 95%? …ostra i aromatyczna… Reszty dokona papryka, pieprz, jodyna i… dezodorant „Brutal”.
    Grafik: O, teraz to jest kawa! To mnie postawi na nogi!
    Tytus: Szkoda, że nie dodałem jeszcze dynamitu.


    Księga XVI

  6. Użytkownicy którzy uznali post chochlik20 za przydatny:


  7. #6
    Stolnik Awatar HellVard
    Dołączył
    Jul 2010
    Postów
    1 156
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    95
    Otrzymał 158 podziękowań w 102 postach
    Nie tyle zapomniałem, ile po prostu nie wiedziałem Dzięki, fajnie dowiedzieć się czegoś nowego.

  8. #7
    Szambelan Awatar chochlik20
    Dołączył
    Sep 2009
    Postów
    4 182
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    292
    Otrzymał 482 podziękowań w 340 postach
    Jeżeli chcesz się dowiedzieć czegoś więcej na temat pierwszych dni inwazji i przyczyn sukcesów Niemiec polecam Sołonina, który jest "wyklętym" pisarzem w Rosji ponieważ to co on ukazuje jest odmienne od ogólnych przyczyn klęsk w 1941r. Zwłaszcza, że obala on mit na temat czołgów niemieckich, która liczba miała iść w tysiące.
    http://pl.wikipedia.org/wiki/Mark_So%C5%82onin
    Nawet Suworow się na niego powołuje w swoich książkach, zresztą to co znajdziesz u Suworowa - czyli takie trochę pisanie po łebkach u Sołonina jest znacznie bardziej rozbudowane.
    Przepis na idealną kawę:

    Grafik: Co to za lura!? Kawa powinna być czarna, mocna, ostra i aromatyczna. Zrób mi drugą.

    Tytus: Rozkaz! Kawa powinna być czarna… Carbo medicinalis, czyli węgiel drzewny powinien ją doczernić. …mocna… Czy może być coś mocniejszego od spirytusu 95%? …ostra i aromatyczna… Reszty dokona papryka, pieprz, jodyna i… dezodorant „Brutal”.
    Grafik: O, teraz to jest kawa! To mnie postawi na nogi!
    Tytus: Szkoda, że nie dodałem jeszcze dynamitu.


    Księga XVI

  9. #8
    Szambelan Awatar Gajusz Mariusz
    Dołączył
    Dec 2013
    Lokalizacja
    Łódź
    Postów
    4 829
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    1 043
    Otrzymał 1 040 podziękowań w 697 postach
    Cytat Zamieszczone przez chochlik20 Zobacz posta
    Zwłaszcza, że obala on mit na temat czołgów niemieckich, która liczba miała iść w tysiące.
    No w tysiące jednak idą. Niektóre dane podają tylko czołgi w dywizjach idących na ZSRR, inne też te w naprawach, szkołach, rezerwie i w krajach okupowanych. Np w

    mamy dane : 180 Pz.Kpfw I

    746 Pz.Kpfw II

    772 Pz.Kpfw 38(t)

    106 Pz.Kpfw 35(t)

    965 Pz.Kpfw III

    439 Pz.Kpfw IV

    oraz 230 Pz.Bf.Wag. na podwoziu Pz.Kpfw III

    do tego należy dodać 246 dział szturmowych Stug III

    oraz 116 Pz.Kpfw II miotaczy ognia czyli Flammpanzer II (tych ostatnich trochę za dużo, sprawdzę to).

    Łącznie 3800.

    Ja zaś polecam Władimira Bieszanowa:

    "Będziemy walczyć na plażach, na polach, na ulicach. Będziemy walczyć na wzgórzach. Nigdy się nie poddamy!!!" Winston Churchill
    "Godna śmierć wystarczy za nagrodę."
    "Spartanie nie pytają ilu, tylko gdzie?" Agis II



  10. #9
    Szambelan Awatar chochlik20
    Dołączył
    Sep 2009
    Postów
    4 182
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    292
    Otrzymał 482 podziękowań w 340 postach
    Cytat Zamieszczone przez Gajusz Mariusz Zobacz posta
    No w tysiące jednak idą. Niektóre dane podają tylko czołgi w dywizjach idących na ZSRR, inne też te w naprawach, szkołach, rezerwie i w krajach okupowanych.
    Trochę źle sprecyzowałem myśl, chodziło mi, że Sołonin obalił mit na temat ilości czołgów niemieckich w dywizjach pancernych, które miały uderzyć na ZSRR. Pokazał on, że w radzieckich dywizjach pancernych było o wiele więcej czołgów, znacznie lepszych lub na tym samym poziomie niż w dywizjach hitlerowskich oraz, że radzieckie dywizje strzeleckie w przeciwieństwie do dywizji piechoty niemieckiej czołgów nie posiadały. I w ogólnych rozrachunku w broni pancernym korzyść była po stronie broniącego czyli ZSRR.
    Ostatnio edytowane przez chochlik20 ; 31-12-2014 o 13:33
    Przepis na idealną kawę:

    Grafik: Co to za lura!? Kawa powinna być czarna, mocna, ostra i aromatyczna. Zrób mi drugą.

    Tytus: Rozkaz! Kawa powinna być czarna… Carbo medicinalis, czyli węgiel drzewny powinien ją doczernić. …mocna… Czy może być coś mocniejszego od spirytusu 95%? …ostra i aromatyczna… Reszty dokona papryka, pieprz, jodyna i… dezodorant „Brutal”.
    Grafik: O, teraz to jest kawa! To mnie postawi na nogi!
    Tytus: Szkoda, że nie dodałem jeszcze dynamitu.


    Księga XVI

  11. #10
    Szambelan Awatar Gajusz Mariusz
    Dołączył
    Dec 2013
    Lokalizacja
    Łódź
    Postów
    4 829
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    1 043
    Otrzymał 1 040 podziękowań w 697 postach
    Ba! I to jaka! Mogę odgrzebać dane strony rosyjskiej.

    "Będziemy walczyć na plażach, na polach, na ulicach. Będziemy walczyć na wzgórzach. Nigdy się nie poddamy!!!" Winston Churchill
    "Godna śmierć wystarczy za nagrodę."
    "Spartanie nie pytają ilu, tylko gdzie?" Agis II



Strona 1 z 4 123 ... OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •