Strona 1 z 62 1231151 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 619

Wątek: Ruch Autonomii Slaska

  1. #1
    Podstoli
    Dołączył
    Aug 2009
    Postów
    414
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    0
    Otrzymał 0 podziękowań w 0 postach

    Ruch Autonomii Slaska

    Od kilku lat dosyc czesto mozna uslyszec o tej organizacji.Sam pochodze ze Slaska i jestem przeciwny temu tworowi.Czy nie wydaje Wam sie ze jest to problem?Wiem ze oni ubiegaja sie o zwrot autonomii w granicach Polski ale sam fakt,jacy ludzie dzialaja w tym srodowisku budzi kontrowersje...Wystarczy wejsc na ich forum zeby poczytac o ich antypolskim nastawieniu:
    http://www.rasopole.org/phpBB3/
    Druga sprawa jest to ze wiekszosc rodakow utozsamia wszystkich slazakow z nimi i to juz wielki problem bo czasem robi sie to zenujace kiedy musze tlumaczyc kazdem z osobna ze nie popieram tej organizacji...Oczywiscie slazakow-polakow jest duzo wiecej niz ich ale za ten syf co oni robia odpowiadamy wszyscy :? Kazdy wie jak rzadzi nasza Polska centrala ale czy pomysl na podzielenie kraju na autonomie jest trafiony?Moim zdaniem napewno nie jesli chodzi o Slask pod rzadami tych ludzi.Dodam jeszcze ze na Slasku istnieja inne organizacje takie jak:Ruch Obywatelski Polski Slask(ostatnio malo aktywny),Związek Ludności Narodowości Śląskiej(ludzie czesto myla ich z RAS a oni poprostu nie przepadaja za soba) i kilka innych.
    Otwarta rekrutacja do Sacred Company
    http://www.sacredcompany.byethost17.com/forum/
    Całe życie z wariatami!

  2. #2
    Cześnik
    Dołączył
    Aug 2009
    Lokalizacja
    Katowice
    Postów
    324
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    0
    Otrzymał 0 podziękowań w 0 postach

    Re: Ruch Autonomii Slaska

    Nie miałbym nic przeciwko autonomii dla Śląska (tak jak i innych regionów) ale stanowczo jestem przeciwny RAŚ-owi, który niestety jest organizacją opartą na pseudokibicach "jedynej słusznej drużyny" ( barwy niebiesko-białe) dla których brak poparcia dla tej idei jest kolejnym powodem do spuszczenia komuś wpier#$%%$ ( czytaj - rzeczowej dyskusji ). Kiedyś dwóch takich "autonomistów" chciało ze mną "podyskutować" ponieważ miałem ze sobą polską flagę ( akurat był wtedy mecz naszej reprezentacji) co bardzo im się nie podobało ;].

  3. #3
    Podkomorzy
    Dołączył
    Aug 2009
    Lokalizacja
    Poznań
    Postów
    1 309
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    0
    Otrzymał 0 podziękowań w 0 postach

    Re: Ruch Autonomii Slaska

    Żaden cywilizowany kraj nie zgodził się nigdy na autonomię regionu który jest bogaty w strategiczne dla państwa surowce. Śląsk nie ma szans na autonomię chyba że w drodze zamachu stanu. Polska potrzebuje jedności a nie rozdrobnienia. A na takich pseudokibiców to tylko jedno rozwiązanie przymusowy pobór do karnego wojska i tam się nauczą patriotyzmu a jak nie to droga wolna zrzec się obywatelstwa i do Niemiec tam jest dużo Volksdeuchów więc na pewno przyjmą następnych.

  4. #4
    Cześnik
    Dołączył
    Aug 2009
    Lokalizacja
    Katowice
    Postów
    324
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    0
    Otrzymał 0 podziękowań w 0 postach

    Re: Ruch Autonomii Slaska

    W Niemczech wszystkie Landy maja autonomie bez względu na posiadane surowce, podobnie jest w USA więc chyba "cywilizacja" nie ma tu nic do rzeczy.

  5. #5
    Gość

    Re: Ruch Autonomii Slaska

    Cytat Zamieszczone przez Limon
    W Niemczech wszystkie Landy maja autonomie bez względu na posiadane surowce, podobnie jest w USA więc chyba "cywilizacja" nie ma tu nic do rzeczy.
    a może to dlatego, że Republika Federalna Niemiec i USA to są państwa federalne

  6. #6
    Cześnik
    Dołączył
    Aug 2009
    Lokalizacja
    Katowice
    Postów
    324
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    0
    Otrzymał 0 podziękowań w 0 postach

    Re: Ruch Autonomii Slaska

    Cytat Zamieszczone przez Dariusz I Dracul
    a może to dlatego, że Republika Federalna Niemiec i USA to są państwa federalne
    Dobrze o tym wiem, stwierdzałem tylko fakt, że "państwa cywilizowane" mogą pozwolić sobie na autonomie poszczególnych podmiotów wchodzących w ich skład bez względu na posiadane surowce.

  7. #7
    Gość

    Re: Ruch Autonomii Slaska

    Cytat Zamieszczone przez Limon
    Cytat Zamieszczone przez Dariusz I Dracul
    a może to dlatego, że Republika Federalna Niemiec i USA to są państwa federalne
    Dobrze o tym wiem, stwierdzałem tylko fakt, że "państwa cywilizowane" mogą pozwolić sobie na autonomie poszczególnych podmiotów wchodzących w ich skład bez względu na posiadane surowce.

    autonomia to coś czego nawet bardzo cywilizowane kraje nie chcą nadawać, powód jest taki, że może to rozpieprzyć państwo z czasem, nie chodzi o surowce, a o całkiem polityczne sprawy

    Kraj Basków, nie ma tam nic, a mimo to Francja i Hiszpania walczą z ich dążeniami.

  8. #8
    Wojski
    Dołączył
    Aug 2009
    Lokalizacja
    Szczecin
    Postów
    79
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    0
    Otrzymał 0 podziękowań w 0 postach

    Re: Ruch Autonomii Slaska

    Jeśli dobrze pamiętam, to w II RP część Śląska, która przypadała Polsce miała pewną autonomię, jednak teraz, gdy zdarza się nadal słyszeć roszczenia róznych niemieckich oszołomów wobec tych terenów, nie powinnismy osłabiać więzi jakiejkolwiek części państwa z resztą. Ponadto, autonomia dla Śląska nie jest chyba potrzebna z tej prostej przyczyny, że Polska nie jest i raczej nie ma zamiaru być państwem federacyjnym. Jeśli chodzi o odrębność narodową Ślązaków to jest ona chyba żadna, a jeśli wziąć pod uwage, że nawet Kaszubi nie mają autonomii... no cóż
    "Jest jedna tylko rzecz w życiu ludzi, narodów i państw, która jest bezcenna. Tą rzeczą jest honor". - płk Józef Beck

  9. #9
    Pampa
    Gość

    Re: Ruch Autonomii Slaska

    I ilu tych ''ślązaków'' jest 2000? Również teraz mieszkam na śląsku i widzę że są tu POLACY.

  10. #10
    Chłop
    Dołączył
    Aug 2009
    Postów
    7
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    0
    Otrzymał 0 podziękowań w 0 postach

    Re: Ruch Autonomii Slaska

    I ilu tych ''ślązaków'' jest 2000?
    Według spisu z 2002 osób deklarujących narodowość Sląską jest ponad 170k.

    Jeśli dobrze pamiętam, to w II RP część Śląska, która przypadała Polsce miała pewną autonomię,
    Nie pewną ale ogromną! To Warszawy należały tylko sprawy zagraniczne i wojskowe oraz wyznaczenie wojewody. Śląsk miał nawet swoja odrębna policję.

    Ja się wcale nie dziwie ze wiele osób z regionu w którym mieszkam pozytywnie wyraża sie o autonomii. Przed wojną Autonomiczne Województwo Sląskie było najbogatszym rejonem Polski - wystarczy spojrzeć na budynki jakie powstały w tym okresie z Sejmem Śląskim na czele (notabene warszawska sala posiedzeń Sejmu jest wzorowana na naszej, śląskiej ). Do tego dochodziła niechęc do władzy centralnej reprezentowanej przez sanacje - sprawa traktowania Korfantego i w dużej części chadecki sympatie mieszkańców AWŚ czy wyznaczenie Grażyńskiego na wojewodę (choć ja go tam źle nie oceniam). Po wojnie to wiadomo - Ślązacy uważają ze to dzięki ich węglowi odbudowano Polskę a Warszawa uważa że to ona musiała i musi nadal dopłacać na utrzymanie śląskiej wiochy. Autonomia kojarzy się więc ze "starymi dobrymi czasami", byłaby szansą, w przekonaniu zwolenników, na pozostawienie ciężko wypracowanych pieniędzy w regionie a nie redystrybucje ich przez władze centralne.

    Sam jestem umiarkowanym zwolennikiem autonomii ale jest ona w moim przekonaniu nierealna - nie z powodu ideologicznego zagrożenia prze Niemców tylko dla tego że nie znajdzie sie większość w parlamencie gotowa na danie autonomii Śląskowi.

    a RAŚu nie lubię bo to głownie banda pseudokibiców kierowanych przez Gorzelika który swoimi wypowiedziami zraża do pomysłu autonomii wszystkich mieszkańców nie-śląska.

Strona 1 z 62 1231151 ... OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. Ruch Poparcia Palikota
    By Gaius Julius in forum Agora
    Odpowiedzi: 316
    Ostatni post / autor: 30-01-2015, 15:29
  2. [ROZWIĄZANE] Wieże obserwacyjne i ruch wojsk
    By mayo777 in forum Castra Romana (Rome: TW, BI - pomoc techniczna)
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 27-11-2010, 10:26
  3. [Poradnik] Jak zmienić punkty ruch dla kawalerii, piechoty!
    By in forum Poradniki do Medieval II: Total War
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 08-08-2010, 10:19

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •