Strona 62 z 62 PierwszyPierwszy ... 1252606162
Pokaż wyniki od 611 do 619 z 619

Wątek: Ruch Autonomii Slaska

  1. #611
    Moderatorzy Lokalni Awatar Piter
    Dołączył
    Apr 2011
    Postów
    3 299
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    73
    Otrzymał 175 podziękowań w 142 postach

    Re: Ruch Autonomii Slaska

    Cytat Zamieszczone przez Witia
    Oczywiście, że jest Polakiem. Problem polega na tym, że dalej łączysz pojęcie pochodzenia i narodowości, a ja już podawałem definicjie PWN-u na każde z nich.
    To co napisałeś wcześniej wykluczało to, że jest Polakiem, więc twoje słowa są sprzeczne i nielogiczne. Ponoć podałeś najpierw definicje narodu, a nie narodowości, ja też podawałem definicje. Zresztą co do samego PWN-u to jeszcze o tym coś napisze poniżej.

    Cytat Zamieszczone przez Witia
    Taki noworodek jest na drodze pewnej umowy społecznej uznawany za osobę narodowości polskiej. Nie uznamy go przecież za Niemca. Narodowość zostanie mu w pewien sposób narzucona odgórnie, w zasadzie wbrew jego woli. Można powiedzieć, że istnieje pewna analogia tej sytuacji do procesu chrztu świętego. Małe dziecko jest odgórnie uznawane za katolika. Decydują za niego rodzice. Ale czy to oznacza, że jest katolikiem?
    Człowieku, porównujesz wiarę do narodowości? Co za bzdura! Aż nie mam ochoty odpisywać. Narodowość zostaje mu nadane ze względu na jego pochodzenie- po linii krwi, ze względu na rodziców, jest po prostu Polakiem i dziedziczy po rodzicach pewne cechy, oraz jest przez nich wychowany.

    Jeżeli przyjąć by taki punkt widzenia to wszyscy patrioci, żołnierze walczący o wolność w powstaniach to skrajni debile! Debile, bo walczyli za coś, co zostało im narzucone wbrew ich woli i za to co powinni sobie zmienić jak dorosną, bo dopiero wtedy wybierają kim są
    Pamiętaj, że ja pisze o Polsce, a nie USA.

    Cytat Zamieszczone przez Witia
    Podobnie z pochodzeniem i narodowością. Młodemu człowiekowi państwo przyznaje status Polaka, ale tak naprawdę to od niego, kiedy dorośnie, będzie zależało czy owym Polakiem będzie, czy będzie rozwijał swoją tożsamość narodową, czy też wybierze opcję 'obywatela świata', albo po prostu poczuje przynależność z innym narodem. Pochodzenie, według oficjalnych definicji, jest jest tożsame z narodowością.
    No właśnie, jeżeli dorośnie może sobie zostać Niemcem, murzynem, czy kim zapragnie? Może kiedyś tak będzie, ale póki co coś takiego nie istnieje i właśnie to co piszesz, to jest wymyślanie znaczenia tego słowa od nowa, bo jeżeli Polak wyjedzie do Anglii, to i tak będą go uznawać za Polaka, a nie za Anglika, nawet jeżeli będzie myślał tak jak Ty, może uważać, że już się "odpolaczył", ale jest Polakiem i tego nie zmieni. Narodowość to nie jest coś na co się ma ochotę i coś co można kupić, wybrać, po prostu jesteś sobą, jesteś Polakiem ze wszystkimi plusami i minusami tak samo jak jest człowiekiem, choć może wolałbyś być kosmitą.


    Cytat Zamieszczone przez Witia
    To otwóz sobie internet i znajdź pojęcie przynależności narodowej nie można przynależeć do danego narodu, jeżeli nie wyraża się takiej woli. No chyba, że uznasz, iż społeczeństwa, państwa, mają prawa narzucać innym swoje postanowienia.
    Możesz nie czuć się Polakiem, pierd... Polske i stąd wyjechać, nie być częścią tego narodu, ale dalej będziesz Polakiem. To nie jest narzucanie woli, bo jeżeli stąd uciekniesz, to to do niczego Cię nie zobowiązuje, to tak jakbyś mówił, że ludzkość narzuca człowiekowi to, że jest człowiekiem, choć chciałby być kosmitą

    Cytat Zamieszczone przez Witia
    Oczywiście, nie da się klasyfikować ludzi w sztywne ramy, ale w przypadku Polaka granicą jest pochodzenie. Są ludzie, którzy są na emigracji już kilka pokoleń i są tylko w części Polakami, mimo to ciągle kultywują polską tradycję- mają pełne prawo nazywać się Polakami, ale już na przykład człowiek, który miał babcię Polkę, ale mało co go to obchodzi, nie zna języka polskiego, polskiej kultury ani historii w najmniejszym stopniu Polakiem się nazwać raczej nie może.
    O to to to. Teraz odwróć sobie troszeczkę sytuację. Mamy człowieka, który pochodzi z innego kraju, ale utożsamia się z naszym narodem. Przyjął naszą kulturę, rozwija ją, w podobny sposób wychowuje swoje dzieci. Kim jest? Jest Polakiem, choć obcego pochodzenia.
    No właśnie, ja go nie nazwę Polakiem i wolno mi. Co nie zmienia faktu, że mogę się z nim przyjaźnić, czy coś w tym stylu, ale to będzie dla mnie dalej np. Włoch, choć zafascynowany Polską i czy to dla niego taka wielka ujma, że nie uznam go za Polaka i za pewne mało kto go dziś uzna za takowego?

    Cytat Zamieszczone przez Witia
    Oczywiście, że zaprzeczają. Już Ci wyjaśniłem w którym miejscu. Twoje teorie nie spełniają definicji, ponieważ istnieją przypadki osób, które je podważają. Według encyklopedycznych definicji, przygotowanych przez ludzi którzy wiedzą więcej i od Ciebie, i ode mnie, tożsamość narodowa nie jest jednoznaczna z pochodzeniem.
    Nie wyjaśniłeś, przypominam, ideologia narodowa- dzięki temu hasłu właśnie nie zaprzecza.

    "Podawałem już analogię. Sytuacja jest mniej więcej taka, jakbyś uznał, że mężczyźni mają jedynie czarne włosy. Wiesz dalczego to zdanie jest nieprawdą? Ponieważ istnieją mężczyźni o włosach innych niż czarne. Na takiej zasadzie obala się teorie, na identycznej zasadzie mżna obalić Twoją o związku narodowości z pochodzeniem."

    Rozumiem analogię, ale ona już została obalona.
    Wiesz dlaczego? Bo wszystkie twoje przykłady były teoretyczne, a nie znalazłeś potwierdzenia w praktyce dotyczącego Polaka.
    Podam inną analogię, to tak jakbyś powiedział: Sytuacja jest taka, jakbyś uznał, że wszystkie polskie jeże są jeżami, bo są np. brązowe. Wiesz dlaczego to nie prawda, bo są też jeże czerwone. Tylko gdzie są te czerwone jeże?



    Edit: Możliwe, że za Polaka za niedługo uzna się tego o kim mówisz, może słowo narodowość zyska w Polsce podwójne znaczenie? Ale póki co nie ma czegoś takiego jak etniczność (np. w spisach powszechnych), jest narodowość Polska, Kaszubska czy inna i to słowo oznacza w tym wypadku pochodzenie i gdy się używa słowa Polak to się ma na myśli pochodzenie.

  2. #612
    Witia
    Gość

    Re: Ruch Autonomii Slaska

    To co napisałeś wcześniej wykluczało to, że jest Polakiem, więc twoje słowa są sprzeczne i nielogiczne. Ponoć podałeś najpierw definicje narodu, a nie narodowości, ja też podawałem definicje. Zresztą co do samego PWN-u to jeszcze o tym coś napisze poniżej.
    Albo kłamiesz bezczelnie, albo nie umiesz czytać ( nie wiem co gorsze ). Zobacz sobie kolego stronę wcześniej na post w którym padają wszystkie definicje, których wymagasz. Naprawdę mam je przepisać jeszcze raz i pokazać Ci, że jesteś manipulantem?

    Człowieku, porównujesz wiarę do narodowości? Co za bzdura! Aż nie mam ochoty odpisywać. Narodowość zostaje mu nadane ze względu na jego pochodzenie- po linii krwi, ze względu na rodziców, jest po prostu Polakiem i dziedziczy po rodzicach pewne cechy, oraz jest przez nich wychowany.

    Jeżeli przyjąć by taki punkt widzenia to wszyscy patrioci, żołnierze walczący o wolność w powstaniach to skrajni debile! Debile, bo walczyli za coś, co zostało im narzucone wbrew ich woli i za to co powinni sobie zmienić jak dorosną, bo dopiero wtedy wybierają kim są
    Pamiętaj, że ja pisze o Polsce, a nie USA.
    Co to jest? Po pierwsze, czy w Polsce rodzą się ludzie z innymi chromosomami niż w USA? Może znowu się czegoś dowiem.
    Po drugie, żołnierze walczący i ginący za ojczyznę to nie debile, jak raczysz sugerować, tylko ludzie którzy są świadomi swojej narodowości, poczuwają przynależność narodową. Wyjaśniałem to, ale chyba nie załapałeś Czym innym jest prawne uznanie narodowości, a czym innym tożsamość narodowa.

    No właśnie, jeżeli dorośnie może sobie zostać Niemcem, murzynem, czy kim zapragnie? Może kiedyś tak będzie, ale póki co coś takiego nie istnieje i właśnie to co piszesz, to jest wymyślanie znaczenia tego słowa od nowa, bo jeżeli Polak wyjedzie do Anglii, to i tak będą go uznawać za Polaka, a nie za Anglika, nawet jeżeli będzie myślał tak jak Ty, może uważać, że już się "odpolaczył", ale jest Polakiem i tego nie zmieni. Narodowość to nie jest coś na co się ma ochotę i coś co można kupić, wybrać, po prostu jesteś sobą, jesteś Polakiem ze wszystkimi plusami i minusami tak samo jak jest człowiekiem, choć może wolałbyś być kosmitą.
    Nie. O mojej narodowości decyduje ja sam i nikt inny. Pochodzę z Polski, ale również czuje się Polakiem. Jak wyżej - dalej nie rozumiesz co wynika z encyklopedycznych definicji.

    Rozumiem analogię, ale ona już została obalona.
    Wiesz dlaczego? Bo wszystkie twoje przykłady były teoretyczne, a nie znalazłeś potwierdzenia w praktyce dotyczącego Polaka.
    Podam inną analogię, to tak jakbyś powiedział: Sytuacja jest taka, jakbyś uznał, że wszystkie polskie jeże są jeżami, bo są np. brązowe. Wiesz dlaczego to nie prawda, bo są też jeże czerwone. Tylko gdzie są te czerwone jeże?
    Nie została obalona, ponieważ istnieją osoby o narodowści polskiej i obcym pochodzeniu, tylko Ty po prostu boisz się z tym pogodzić. Przykłady podawane przez KWidzia. Polscy dowódcy, walczący za Polskę, mimo innego niż polskie pochodzenia. Skomentujesz to, czy teoria się sypie?

  3. #613
    Moderatorzy Lokalni Awatar Piter
    Dołączył
    Apr 2011
    Postów
    3 299
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    73
    Otrzymał 175 podziękowań w 142 postach

    Re: Ruch Autonomii Slaska

    Wita, nie mam ochoty się dalej kłócić, ale...
    To już nie moja wina, że sam nie pamiętasz co pisałeś. Mam wrażenie, że w wielu przypadkach to Ty nie potrafisz czytać ze zrozumieniem, a pamięć masz dobrą, ale krótką

    Powyżej został pokazany jedn oficer, a nie dowódcy, którego historii nie znam, więc ciężko mi się odnieść, ale od 99,(9)% reguł są wyjątki, a regułą jest dziś, że Polak to ktoś o polskim pochodzeniu i w znacznym stopniu na tym opierała się polska świadomość narodowa na przestrzeni wieków.

    Ps: Nie mam się czego bać, nie mierz innych swoją miarą Powodem do strachu ma być to, że ktoś mi udowodni, że nie mam racji? Ludzie się mylą, ale po pierwsze, póki co mi tego nie jesteś w stanie udowodnić, po drugie ja diametralnie się nie zgadzam z tym co piszesz i spora część twoich interpretacji to dla mnie jedna wielka bzdura, którą wyobraź sobie rozumiem, ale się z nią nie zgadzam. Niestety według Ciebie ten, kto się z tobą nie zgadza jest po prostu nierozgarnięty. Mnie to ani chłodzi, ani grzeje, a dowodzi tylko, że jesteś przewartościowany.

  4. #614
    Witia
    Gość

    Re: Ruch Autonomii Slaska

    A co mnie interesuje co uznasz, a czego nie? Przecież mi to ani nie poprawi nastroju, ani nie wpłynie na moje życie.

    Ale skoro już piszę...
    Powyżej został pokazany jedn oficer, a nie dowódcy, którego historii nie znam, więc ciężko mi się odnieść, ale od 99,(9)% reguł są wyjątki,
    1. Wyjątek w regule sprawia, że reguła przestaje być regułą i staje się tezą fałszywą. Fundamentalna logika.
    2. Padło kilka przykładów obrazująych, że ludzie pochodzenia innego niż polskie byli Polakami. Walczyli za ten kraj i naród, umierali za niego, kształtowali go. Twój upór nie zmieni rzeczywistości.

    Ps: Nie mam się czego bać, nie mierz innych swoją miarą Powodem do strachu ma być to, że ktoś mi udowodni, że nie mam racji? Ludzie się mylą, ale po pierwsze, póki co mi tego nie jesteś w stanie udowodnić, po drugie ja diametralnie się nie zgadzam z tym co piszesz i spora część twoich interpretacji to dla mnie jedna wielka bzdura, którą wyobraź sobie rozumiem, ale się z nią nie zgadzam.
    Nie zgadzasz nie tyle ze mną lecz z definicjami encyklopedycznymi, przygotowanymi przez ekspertów, co świadczy jedynie o Twojej arogancji i ignorancji - niczym więcej.

    Dziękuję.

  5. #615
    Chłop
    Dołączył
    May 2011
    Lokalizacja
    Łódź
    Postów
    24
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    0
    Otrzymał 0 podziękowań w 0 postach

    Re: Ruch Autonomii Slaska

    Cytat Zamieszczone przez Witia
    Co to jest? Po pierwsze, czy w Polsce rodzą się ludzie z innymi chromosomami niż w USA? Może znowu się czegoś dowiem.
    Najwyraźniej musisz.
    Każdy człowiek ma zupełnie inne chromosomy , bo w nich jest zawarta informacja genetyczna. Aby powstały chromosomy konieczne musi być zaistnienie wielu odzdziaływań DNA z białkami i pewn ilością RNA dzięki którym możliwe jest odpowiednie upchniecie materiału genetycznego.
    Identyczna jest tylko liczba chromosomów które posiadają ludzie.

    Natomiast rozumiem ze chodzilo ci pewnie o haplotypy chromosomów i haplogrupy które sa włąsnie ze względu na mozliwosc ustalenia pochodzenia danego czlowieka badane przez naukowców. A one takze sie róznia, sa natomiast cechą wspolna pewnych grup etnicznych.

    Polacy wedlug badań maja zupełnie inne haplogrupy niż ludzie w Europie Zachodniej - chodzi zwłaszcza o haplogrupe R1a1 która wystepuje włascieie tylko w Europie Wschodniej i wsród niektórych kast w Indiach , wiec wymieszane całkowicie ze wszystkimi rasami społeczeństwo USA genetycznie ma malo wspolnego z Polakami.





    To ze w USA sa ludzie rasy białej nie znaczy ze to ta sama pula genetyczna, bo genetycznie bliżej nam do nieraz zupelnie ciemnoskórych Indusów niż np. do blondwłosych Finów.

  6. #616
    Witia
    Gość

    Re: Ruch Autonomii Slaska

    Ekstra. Gdyby to był facebook dałbym ci 'lajka'.

  7. #617
    Moderatorzy Lokalni Awatar Piter
    Dołączył
    Apr 2011
    Postów
    3 299
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    73
    Otrzymał 175 podziękowań w 142 postach

    Re: Ruch Autonomii Slaska

    Co do samych ślązaków to III Rzesza w czasie wojny próbowała też utworzyć takie naród jak "górale" (Goralenvolk).

  8. #618
    Podkomorzy
    Dołączył
    Sep 2009
    Postów
    1 569
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    9
    Otrzymał 24 podziękowań w 19 postach

    Re: Ruch Autonomii Slaska

    Dla III Rzeszy mieszkańcy Śląska to byli albo Niemcy albo "materiał" na Niemców. O ile na terenach Wielkopolski i Pomorza przyłączonych do Rzeszy otrzymanie volkslisty (przynajmniej wyższych grup - od trzeciej) wymagało aktywności zainteresowanego (lub wcześniejszych jasnych deklaracji, że jest Niemcem) to na Ślasku można było grupę volkslisty dostać "z urzędu". Na Śląsku stworzono też V grupe volkslisty, której nie było gdzie indziej i która oznaczała w praktyce, że jej posiadacz jest Polakiem, tyle tylko, że od pokoleń mieszkającym na Śląsku. Ślązaków z posiadania volkslisty nikt po wojnie nie rozliczał, bo musiałby rozliczać WSZYSTKICH.To skomplikowany problem, który trudno omówić w poście.

  9. #619
    Moderatorzy Lokalni Awatar Piter
    Dołączył
    Apr 2011
    Postów
    3 299
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    73
    Otrzymał 175 podziękowań w 142 postach

    Re: Ruch Autonomii Slaska

    Co do obcokrajowców w polskiej armii ostatnio w radiu trafiłem na audycję o takim właśnie Gruzinie i mówiono o nim jako o przybranym Polaku.

Strona 62 z 62 PierwszyPierwszy ... 1252606162

Podobne wątki

  1. Ruch Poparcia Palikota
    By Gaius Julius in forum Agora
    Odpowiedzi: 316
    Ostatni post / autor: 30-01-2015, 15:29
  2. [ROZWIĄZANE] Wieże obserwacyjne i ruch wojsk
    By mayo777 in forum Castra Romana (Rome: TW, BI - pomoc techniczna)
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 27-11-2010, 10:26
  3. [Poradnik] Jak zmienić punkty ruch dla kawalerii, piechoty!
    By in forum Poradniki do Medieval II: Total War
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 08-08-2010, 10:19

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •