Pokaż wyniki od 1 do 3 z 3

Wątek: Wojna peloponeska

  1. #1
    Łowczy Awatar Veritimus
    Dołączył
    Oct 2010
    Lokalizacja
    Silesia
    Postów
    180
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    26
    Otrzymał 13 podziękowań w 8 postach

    Wojna peloponeska



    Zacząłem wczoraj czytać Księgę Pierwszą i mam do Was pytanie. Otóż Tukidydes pisze: "Od tej daty, kiedy Amejnokles przybył na Samos, do końca obecnej wojny minęło mniej więcej trzysta lat. Najstarszą bitwę morską, o której wiemy, stoczyli Koryntyjczycy i Korkirejczycy; od tej bitwy do końca obecnej wojny upłynęło około dwustu sześćdziesięciu lat.", a przecież wiemy, że autor nie dożył końca wojny. W odniesieniu do którego momentu należałoby zatem liczyć daty wymienionych wydarzeń? Czy Tukidydes poprzez "koniec obecnej wojny" rozumiał zawarcie pokoju w 421 roku p.n.e.?

    PS Skopiowane z działu "co aktualnie czytacie?", myślę, że temat godny osobnego wątku na forum.
    "Łatwiej jest zginąć z bronią w dłoni w imię wzniosłych idei, niż mądrze się ukorzyć i w cichości pozwolić im przetrwać, by w odpowiednim czasie rozbłysły swym blaskiem." - ja
    "Niech wam ziemia lekką będzie... by psy mogły was łatwiej wykopać." - Marcjalis

  2. #2
    Wojski
    Dołączył
    Sep 2009
    Lokalizacja
    Poznań
    Postów
    94
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    0
    Otrzymał 0 podziękowań w 0 postach
    Cytat Zamieszczone przez Veritimus
    a przecież wiemy, że autor nie dożył końca wojny
    Wręcz przeciwnie, wiemy że dożył.
    Zacznij od przedmowy tłumacza, jeśli dobrze pamiętam jest tam wyjaśnione

    PS Skopiowane z działu "co aktualnie czytacie?", myślę, że temat godny osobnego wątku na forum.
    Nope...
    "Nieudolność karze się sama" - Avshar, "Miecze legionu"

  3. #3
    Łowczy Awatar Veritimus
    Dołączył
    Oct 2010
    Lokalizacja
    Silesia
    Postów
    180
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    26
    Otrzymał 13 podziękowań w 8 postach
    Aaa, rzeczywiście, mój błąd. Zmylił mnie fragment z innej książki, gdzie było napisane, że "Wojna peloponeska" urywa się na roku 411 p.n.e.
    "Łatwiej jest zginąć z bronią w dłoni w imię wzniosłych idei, niż mądrze się ukorzyć i w cichości pozwolić im przetrwać, by w odpowiednim czasie rozbłysły swym blaskiem." - ja
    "Niech wam ziemia lekką będzie... by psy mogły was łatwiej wykopać." - Marcjalis

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •