Strona 4 z 4 PierwszyPierwszy ... 234
Pokaż wyniki od 31 do 32 z 32

Wątek: Najlepszy dowódca XVIII

  1. #31
    Szambelan Awatar adriankowaty
    Dołączył
    Jan 2012
    Lokalizacja
    Siemianowice Śląskie (k. Katowic)
    Postów
    2 909
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    375
    Otrzymał 39 podziękowań w 32 postach
    Jeśli o mnie chodzi, Karl XII popełnił poważny błąd nie dobijając Rosjan po Narwie. Wybaczcie, ale armie przeciwnika już leżały pokotem, kraj był pełen surowców potrzebnych Szwecji, ponadto nie miał jeszcze wtedy infrastruktury na takim poziomie, co bardziej zaludniony RON. Po prostu idealny moment do wyeliminowania odwiecznego rywala.
    Co do Karola X Gustawa, palatyna Zweibrucken i króla Szwecji, walka z państwem tego typu co RON była dość trudna. Gdyby Szwecja miała większy potencjał ekonomiczny to jeszcze miałoby to sens, ale w obliczu tego, że była bankrutem na utrzymaniu Francji, co nawet Englund przyznaje?
    http://forum.totalwar.org.pl/image.php?type=sigpic&userid=5038&dateline=1420376  708
    "Wolność, Równość, Braterstwo lub Śmierć!"
    Hasło przewodnie rewolucjonistów z 1789.

  2. #32
    Chłop
    Dołączył
    Jun 2014
    Postów
    33
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    3
    Otrzymał 2 podziękowań w 2 postach
    Cytat Zamieszczone przez adriankowaty Zobacz posta
    Jeśli o mnie chodzi, Karl XII popełnił poważny błąd nie dobijając Rosjan po Narwie. Wybaczcie, ale armie przeciwnika już leżały pokotem, kraj był pełen surowców potrzebnych Szwecji, ponadto nie miał jeszcze wtedy infrastruktury na takim poziomie, co bardziej zaludniony RON. Po prostu idealny moment do wyeliminowania odwiecznego rywala.
    Szwecja (sama) nie miała nigdy szansy na zajęcie Rosji, a nawet samej stolicy-Moskwy. Szwecja dysponowała zbyt małym potencjałem ludnościowych, militarnym. Należy przewidywac, że gdyby Karol był na tyle głupi by pujść po Narwie na Moskwe, to już w 1701-1702 skończyłyby się podoboje Szwedzkie. Tylko państwa dysponujące wschodnim modelem logistyki mogły zagrozić Rosji, czy wczesniej Wielkiemu Księstwo Moskiewskiemu.
    W zasięgu Szwedzkim po Narwie było zaś zdobycie Nowowgrodu Wielkiego.
    Czy Szwedzi mogli zakończyć III wojne północna podobnie jak II bez strat a nawet z zyskami? Moim zdaniem nie. Musiałby tak jak pisał wcześniej Barsa zawrzeć pokój z Augustem i Piotrem, co w mojej opini było niemożliwe. Pokonać równocześnie obydwu się nie dało.

Strona 4 z 4 PierwszyPierwszy ... 234

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •