Strona 8 z 9 PierwszyPierwszy ... 6789 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 71 do 80 z 82

Wątek: [DLC] Longbeards Culture Pack

  1. #71
    Chłop
    Dołączył
    Dec 2013
    Lokalizacja
    Gdańsk
    Postów
    39
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    29
    Otrzymał 10 podziękowań w 6 postach
    Cytat Zamieszczone przez Samick Zobacz posta
    Teraz rozbrajają mnie brygady... Wszystkie państwa w Attili mają brygady czegoś. W X wieku na ok. 1000 osobowe oddziały używano słowa legio, nie można było pogrzebać lepiej i coś podobnie klimatycznego wymyślić? Przecież pisze dla nich taki wielki spec, więc pewnie by coś im podsunął.
    Jeśli mówimy o brygadach to gdzie są pułki, dywizje, bataliony? A tak serio to już jak Samick proponuje użyć legio lub drużyna chociaż nie wiem czy nazwa adekwatna do wielkości oddziału.

  2. #72
    Comte de Barcelona Awatar Barsa
    Dołączył
    Aug 2009
    Postów
    1 882
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    89
    Otrzymał 101 podziękowań w 58 postach
    Brygada.... grupa, drużyna, gromada, nawet dla mnie wataha byłoby lepsze

    Visca el Barca!!!

  3. #73
    Krwawy Kardynał Awatar Samick
    Dołączył
    Oct 2010
    Postów
    5 767
    Tournaments Joined
    9
    Tournaments Won
    1
    Podziękował
    171
    Otrzymał 427 podziękowań w 262 postach
    Może setki? Może rody, klany. Nie wiem jak wyglądał podział u różnych barbarzyńców. Wiem za to, że brygada nie pasuje.



  4. #74
    Asuryan
    Gość
    Drużyny w zupełności wystarczy.

  5. #75
    Troublemaker Awatar Nezahualcoyotl
    Dołączył
    Aug 2009
    Lokalizacja
    Hidden Castle
    Postów
    6 637
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    373
    Otrzymał 893 podziękowań w 599 postach
    Nie jest tak tragicznie z tym tlumaczeniem.W ogolnym rozrachunku to mozna wiekszosc przetlumaczonych jednostek zaakceptowac.Chociaz mam pewne propozycje:

    Alamans:
    Bejewelled nobles-Zamozna szlachta
    Protectores defectors-Zdezerterowani obroncy(chociaz brzmi pokretnie)
    Captured cheiroballistra-reczna balista

    Langobards:
    Horse hewers-Konni gornicy("hewer" to fucha w gornictwie polegajaca na rozdzielaniu mineralow od skal)
    http://en.wikipedia.org/wiki/Hewer
    Horse slayers-Konni pogromcy


    In quexquichcauh maniz camanahuatl ayc pollihuiz yn iteno yn itauhca in Mexico-Tenochtitlan


    Jeśli avek to tylko z Indianką!
    *************************
    https://www.youtube.com/channel/UCo3...6M-C3c_Wc_57BQ

    *************************
    Był czas kiedy osobnika owego zwano @zajac.





  6. #76
    Wojski Awatar jmj06pl
    Dołączył
    Oct 2013
    Lokalizacja
    Poznań
    Postów
    71
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    8
    Otrzymał 21 podziękowań w 12 postach
    Cytat Zamieszczone przez Samick Zobacz posta
    Ciężko mówić o szlachcie w V, VII czy X wieku.
    W sumie to powinno się używać wyrazu arystokracja. Bo coś takiego istniało, tak określano elitę poszczególnych ludów.
    Mnie w sumie jeśli chodzi o czasy starożytne nieraz denerwuje używanie słowa kawaleria. W polskim światku wojskowości słowem kawaleria określa się formacje które powstawały od XVII w, były zunifikowane, jednolicie umundurowane, uzbrojone. Wszystko wcześniej określa się słowem jazda. Owszem wiem że nie chce się stale jednego wyrazu używać, się je wymiennie używa ale jak już czepliwi jesteśmy, to i na taki detal trza zwracać uwagę. Niestety tak jak mówisz jest to niedbalstwo jak również i to że do tłumaczenia często bierze się laików. tak to już jak robi ktoś coś, na czym się nie zna. To trochę jak u mnie w pracy gdzie centrala określa grupy rodzajowe książek (czyli że coś to fantastyka lub kryminał itd.) ale nie raz się zdarza że ktoś bezmyślnie sugeruje się tytułem i np. Stulecie chirurgów które jest powieścią, pakuje na dział medycyny a nie do literatury pięknej obcej, nic dodać, nic ująć
    "Czyż nie wydaje się wam, że mam powód do płaczu, jeżeli Aleksander będąc w moim wieku panował już nad tylu ludami, a ja nie dokonałem jeszcze ani jednego sławnego czynu?" - Gajusz Juliusz Cezar

  7. #77
    Chłop
    Dołączył
    Dec 2013
    Lokalizacja
    Gdańsk
    Postów
    39
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    29
    Otrzymał 10 podziękowań w 6 postach
    Cytat Zamieszczone przez zajac Zobacz posta
    Horse slayers-Konni pogromcy
    Konni wiąże się z jazda lub jeźdźcami a to tłumaczenie zabójcy koni moim zdaniem pasuje dobrze, sugerując że mamy do czynienia z piechotą uzbrojoną w włócznie bądź piki.

  8. #78
    Szambelan Awatar Gajusz Mariusz
    Dołączył
    Dec 2013
    Lokalizacja
    Łódź
    Postów
    4 841
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    1 048
    Otrzymał 1 042 podziękowań w 699 postach
    Czyli wpadka autora?

    "Będziemy walczyć na plażach, na polach, na ulicach. Będziemy walczyć na wzgórzach. Nigdy się nie poddamy!!!" Winston Churchill
    "Godna śmierć wystarczy za nagrodę."
    "Spartanie nie pytają ilu, tylko gdzie?" Agis II



  9. #79
    Łowczy Awatar WaregWenedyjski
    Dołączył
    Sep 2014
    Lokalizacja
    Czeremcha/B-stok
    Postów
    146
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    33
    Otrzymał 25 podziękowań w 14 postach
    Nie ciśnijcie aż tak po tłumaczu, znając realia branży dostał tekst z kawałkiem kodu i miał się domyślić reszty. Te jednostki to pewnie zobaczy dopiero w grze, ew. na trailerze.

  10. #80
    Wojski Awatar jmj06pl
    Dołączył
    Oct 2013
    Lokalizacja
    Poznań
    Postów
    71
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    8
    Otrzymał 21 podziękowań w 12 postach
    Cytat Zamieszczone przez Gajusz Mariusz Zobacz posta
    Czyli wpadka autora?
    Jest pewien problem bo tak naprawdę zależy w jakiej szkole człowiek ten został wyuczony. Moja Alma Mater a dokładniej wykładowcy z zakładu historii wojskowości dość mocno lansowali podział jaki podałem wcześniej. Również na kilku studenckich konferencjach raczej spotykałem się z tym tego typu typologią, sam zresztą zostałem zbesztany przez jednego z doktorów kiedy zbyt dużo w swym wykładzie użyłem słowa kawaleria (a był to mój pierwszy wykład na tego typu konferencji, właśnie z legionów rzymskich i nieco nerwy poniosły). Ponadto wyraz kawaleria jest dość mocno rozpowszechniony także nie jako automatycznie nasuwa się on przy nazywaniu jednostek konnych niezależnie od okresu historycznego. W sumie można tak naprawdę przyczepić się że jazda rzymska niejako jest zunifikowana, hierarchię dowódczą, żołnierze mniej więcej są jednakowo uzbrojeni w przeciwieństwie np do okresu średniowiecza gdzie rycerze ustawiali się na zasadzie kopii, regionów a także nie było dokładnej hierarchii dowódczej i tym samym można by wobec niej użyć hasła kawaleria. Może się nieco zagalopowałem z określeniem że cała Polska używa słowa jazda, raczej bym powiedział że są dwa obozy, żeby uściślić opis sytuacyjny.

    Cytat Zamieszczone przez WaregWenedyjski Zobacz posta
    Nie ciśnijcie aż tak po tłumaczu, znając realia branży dostał tekst z kawałkiem kodu i miał się domyślić reszty. Te jednostki to pewnie zobaczy dopiero w grze, ew. na trailerze.
    I dlatego niejako bawiłem się w advocatus diabolis tłumacza. Że właśnie facet wzięty z ulicy powiedzmy, zadanie w łapkę tłumacz i potem mamy takie kwiatki jak mamy. Wszak nie wszyscy są takimi zapaleńcami jak my tutaj obecni. Choć w przypadku tych oszczepników to ewidentnie pomylił słowa, mają one różną pisownię i tutaj można się naprawdę przyczepić.

    Edit: scaliłem te dwa posty, bo znów z rozpędu osobno jeden po drugim odpowiadałem zamiast w jednym i potem wyjdę jeszcze na spamera
    "Czyż nie wydaje się wam, że mam powód do płaczu, jeżeli Aleksander będąc w moim wieku panował już nad tylu ludami, a ja nie dokonałem jeszcze ani jednego sławnego czynu?" - Gajusz Juliusz Cezar

  11. Następujących 2 użytkowników podziękowało jmj06pl za ten post:


Strona 8 z 9 PierwszyPierwszy ... 6789 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •