Strona 2 z 4 PierwszyPierwszy 1234 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 11 do 20 z 31

Wątek: kilka pytanek :) ck2

  1. #11
    Szambelan Awatar Il Duce
    Dołączył
    Jul 2012
    Postów
    7 688
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    163
    Otrzymał 384 podziękowań w 264 postach
    Cytat Zamieszczone przez Ponury Joe Zobacz posta
    Owszem, ale osoba ta siedzi w naszym lochu. Gdy do władzy dojdzie prawowity następca, ona nadal tam siedzi, a my mamy już możliwość założenia na niego intrygi. A jak nasz władca jest już naprawdę stary i wiemy że niedługo zejdzie, to możemy nie przejmować się relacjami i go po prostu zlikwidować. Z tym że to opcja ryzykowna, bo czasami staruchy żyją zaskakująco długo. Acha, i jeszcze jedno mi się przypomniało. Niekoniecznie trzeba zabijać. Daj mu/im za żonę lesbijkę lub podeszłą w wieku matronę. Brak dzieci, brak problemu. Po ich śmierci tytuły wrócą do Ciebie lub Twoich spadkobierców.

    O ile dobrze pamięta, to trzeba mieć odpowiedni typ dziedziczenia w obu królestwach. Jeśli masz gdzieś gavelkind, to następuje rozdział. Teoretycznie ustanowienie senioratu w obu królestwach sprawi, że oba przejmie jedna osoba, ale będzie to staruch. Można jednak próbować i jak się dobrze ułoży, to po pewnym czasie uda się w obu ustanowić primogeniturę. Tworzenie tytułu cesarskiego na pewno uniemożliwia uniezależnienie się królestw po sukcesji.
    Miałem primogeniturę ale to niestety nic nie dało bo i tak po śmierci mojego władcy jeden z synów odziedziczył drugie królestwo wchodzące w skład mojego kraju i utworzył niezależne państwo :/. A co do skaczącego poziomu wojska wasali dużo zależy od naszych stosunków z nimi, im bardziej nas lubią tym więcej ludzi wystawią i odwrotnie.

  2. #12
    Cześnik Awatar Ponury Joe
    Dołączył
    Oct 2009
    Lokalizacja
    Little Poland
    Postów
    204
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    22
    Otrzymał 112 podziękowań w 54 postach
    Agnatic, Agnatic-Cognatic i Absolute Cognatic są prawami odnoszącymi się do płci dziecka, które ma być następcą tronu. Pierwsze oznacza, że dziedziczą tylko męscy potomkowie, drugie że dziedziczą najpierw męscy potomkowie, a jeśli ich nie ma, to dopiero tytuły przejmuje kobieta. Ostatni zaś oznacza, że nie ma żadnej różnicy w dziedziczeniu wynikającej z płci dziecka. Czyli najstarsza córka będzie dziedziczyć tytuły, mimo iż może mieć męskie rodzeństwo.

    Jeśli chcesz, aby wszystkie tytuły otrzymywał najstarszy syn, to musisz dążyć do ustanowienia w państwie primogenitury. Ewentualnie można też ustanowić ultimogeniturę, wtedy będzie dziedziczyć najmłodszy syn władcy.

    Żeby uniemożliwić wasalom wzajemne okładanie się cepami, konieczne jest podnoszenie autorytetu korony. Poziom średni odbiera możliwość prowadzenia wojen między wasalami wewnątrz państwa, a aby wprowadzić primogeniturę musisz mieć wysoki autorytet korony. Absolutny poziom natomiast w ogóle rozbraja Twoich wasali, ale bardzo trudno go utrzymać na dłuższą metę.

    Nie dziwię się, że brakuje Ci wojska, jak pomieszałeś typ holdingów. Hrabstwa, czyli prowincję z zamkiem jako głównym holdingiem, dostarczają najwięcej żołnierzy dobrej jakości, teokracje dostarczają mniej wojsk i słabszej jakości, a republiki dają jakieś ochłapy. Sprawa wygląda identycznie z holdingami - zamek oznacza skupienie się na dostarczaniu zbrojnych, biskupstwo to kompromis między zbrojnymi a podatkami, natomiast miasta to dojne krowy, które dają nam błyszczącą monetę, ale w zamian za to podsyłają nam bardzo mało wojska. I tak jak pisze _yourself_, musisz dbać o relacje z wasalami, a w swojej stolicy nakaż marszałkowi szkolenie wojsk. Zwiększysz tym samym liczbę własnych zbrojnych. Jak masz kupę kasy, to możesz zaciągnąć retinues (po polsku będzie to chyba oznaczać poczet, świtę). No i przede wszystkim rozbuduj zamki w swoich dobrach, a przede wszystkim zamki w stolicy. Stolicę zawsze będziesz dziedziczyć, więc to musi być podstawa Twojej siły.

    @_yourself_
    Nie możliwe, musiałeś mieć primogeniturę tylko w jednym z królestw. Każde królestwo ma osobne prawa. Jeśli w obu miałbyś primogeniturę, to najstarsze dziecko musiało otrzymać oba tytuły. W zakładce praw Twojego królestwa powinny być dwie tarcze herbowe. Pierwsza tarcza to prawa Twojego głównego królestwa. Obok są tarcze kolejnych królestw, które dzierżysz. Klikasz na nie i sprawdzasz, jakie aktualnie prawa tam obowiązują, a z reguły domyślnie jest gavelkind.

  3. #13
    Szambelan Awatar Il Duce
    Dołączył
    Jul 2012
    Postów
    7 688
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    163
    Otrzymał 384 podziękowań w 264 postach
    Joe, wielkie dzięki, teraz wszystko jasne. Faktycznie wprowadziłem ją tylko w jednym z nich. Ehh chyba trzeba będzie jakimś innym państwem od nowa zagrać bo mam dość gry Kastylią na baaaardzo długo. Jakieś typy godne polecenia? Chodzi mi o jakieś łatwe i przyjemne państwo. Dodam że z większych dodatków mam tylko sword of islam.

  4. #14
    Cześnik
    Dołączył
    Aug 2012
    Postów
    317
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    1
    Otrzymał 3 podziękowań w 3 postach
    A to nie jest tak, że agnatyczny to tylko męski potomek, agnatyczno-kognatyczny to męski, chyba że nie ma męskiego to żeński a kognatyczny to tylko kobiety/bez względu na wiek?

  5. #15
    Cześnik Awatar Ponury Joe
    Dołączył
    Oct 2009
    Lokalizacja
    Little Poland
    Postów
    204
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    22
    Otrzymał 112 podziękowań w 54 postach
    @_yourself_
    Zawsze przyjemnie gra się jakimś państewkiem irlandzkim. Zjednoczenie wyspy, podgryzanie Szkocji i Anglii, sama przyjemność, o ile dasz radę wytrzymać okres najazdów Wikingów.

    @Mizutsu
    Nie, ogólnie terminologia wywodzi się tutaj z prawa anglosaskiego. Agnat to pokrewieństwo po mieczu, czyli po mężczyźnie, enat to pokrewieństwo po kądzieli, czyli po kobiecie. Kognatyczny system dziedziczenia z prawa anglosaskiego dopuszcza do dziedziczenia kobiety, ale nie oznacza to, że tylko one mają prawo do dziedzicznia. Pełen system wygląda tak:
    Agnatic - dziedziczą tylko mężczyźni
    Agnatic-Cognatic - w pierwszej kolejności dziedziczą mężczyźni, gdy brak męskiego potomka, dopuszcza się dziedziczenie kobiet
    Absolute Cognatic - prawo dziedziczenia nie rozróżnia płci, więc może dziedziczyć zarówno mężczyzna jak i kobieta
    Enatic-Cognatic - w pierwszej kolejności dziedziczą kobiety, gdy brak żeńskiego potomka, dopuszcza się dziedziczenie mężczyzn
    Enatic - dziedziczą tylko kobiety

    Natomiast kolejność dziedziczenia określają już inne prawa, najczęściej związane z kolejnością urodzenia (primogenitura, ultimogenitura), wiekiem (seniorat) lub poparcie możnych (monarchia elekcyjna).
    Ostatnio edytowane przez Ponury Joe ; 14-03-2015 o 12:26

  6. #16
    Łowczy
    Dołączył
    Oct 2012
    Postów
    131
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    0
    Otrzymał 0 podziękowań w 0 postach
    Ok, dzięki za radę , postaram się coś tam pozmieniać, ale aktualnie zmienił się władca i poziom wojsk do zwerbowania od wasali spadł do 14 tyś chłopa ratuje mnie tylko orszak i gwardia wareska (choć jest ich trochę mało)

  7. #17
    Szambelan Awatar Il Duce
    Dołączył
    Jul 2012
    Postów
    7 688
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    163
    Otrzymał 384 podziękowań w 264 postach
    Nie uśmiecha mi się gra jakimś mały irlandzkim księstewkiem :/. Żadne z większych nie jest godne polecenia?

  8. #18
    Cześnik Awatar Ponury Joe
    Dołączył
    Oct 2009
    Lokalizacja
    Little Poland
    Postów
    204
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    22
    Otrzymał 112 podziękowań w 54 postach
    Wiesz, to zależy od tego, jakie dlc posiadasz, w którym roku chcesz zacząć i jakiego poziomu trudności oczekujesz. Teoretycznie większość królestw pozwala na komfortową rozgrywkę, gdyż wiele rzeczy jest już załatwionych. Granie mniejszymi państwami, jak księstwa czy nawet hrabstwa, to już o wiele większe wyzwanie, ale dające dużo satysfakcji, gdy z małego państewka przeistoczysz się na końcu w wielkie cesarstwo.

    Możesz zasugerować się tym, co podpowiada gra, lub samemu przyjrzeć się mapie i zdecydować, który regiony najbardziej Ci odpowiada. Moje typy z reguły obejmują małe księstwa, czyli drogę od zera do bohatera, więc trudno mi tutaj coś doradzić w sytuacji, gdy nie uśmiecha Ci się taka rozgrywka.

    Najciekawsza gra jest wtedy, gdy samemu ustanawiasz sobie cele. Na przykład:
    - grając Danią opanuj jak najwięcej prowincji leżących nad Bałtykiem
    - zjednocz Ruś grając jednym z tamtejszych państw
    - zjednocz południowe Włochy, zajmij Sycylię i spróbuj wydrzeć Grecję z Konstantynopolem od Bizancjum, lub zorganizuj wyprawę krzyżową do Ziemi świętej i stwórz Królestwo Jerozolimskie
    - zagraj republiką i zdobądź wszystkie wyspy na morzu Śródziemnym
    - grając Polską odtwórz granice RON
    - grając państwem islamskim najedź i zdobądź Rzym
    i tak dalej. Ogólnie im lepiej znasz historię średniowiecza, tym więcej celów możesz sobie wyznaczyć.

  9. #19
    Szambelan Awatar Il Duce
    Dołączył
    Jul 2012
    Postów
    7 688
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    163
    Otrzymał 384 podziękowań w 264 postach
    Hmm, oczekuję łatwego poziomu trudności , a najwyżej umiarkowanego. Rok gry najchętniej 1066, jak już mówiłem z większych dlc mam tylko sword of islam. Co do celów to też zawsze tak robię, więc to akurat już mam obcykane

  10. #20
    Podkomorzy Awatar szwejk
    Dołączył
    Aug 2009
    Lokalizacja
    Lasy Północy
    Postów
    1 803
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    210
    Otrzymał 361 podziękowań w 266 postach
    Cytat Zamieszczone przez _yourself_ Zobacz posta
    Hmm, oczekuję łatwego poziomu trudności , a najwyżej umiarkowanego. Rok gry najchętniej 1066, jak już mówiłem z większych dlc mam tylko sword of islam. Co do celów to też zawsze tak robię, więc to akurat już mam obcykane
    Też polecam Danię. Gra nią, wymaga jednak oględności w relacjach z Cesarstwem Niemieckim. Na początku, trzeba je atakować, gdy walczy na innych frontach. Walka z nim, gdy ma wszędzie pokój, grozi zgnieceniem germańską nawałą. Jednak, jak już się zaczepisz w Północnych Niemczech, to zaczynasz być POWAŻNYM królestwem... Skandynawia jest łatwa do podboju, z uwagi na podziały... Grałem na poziomie normalnym z ustrojem elekcyjnym i było fajnie.
    "A teraz słuchajcie wy, ludzie z NATO! Bombardujecie ścianę, co nie przepuszczała potoku afrykańskiej migracji do Europy, ścianę, co stopuje terrorystów . Tą ścianą była Libia. Rujnujecie ją. Wy - idioci. Za tysiące migrantów z Afryki, za wsparcie terrorystów będziecie płonąć w piekle. I tak będzie".

    Mu'ammar al - Kaddafi

Strona 2 z 4 PierwszyPierwszy 1234 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •