Strona 1 z 4 123 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 33

Wątek: Budowanie, rozbudowa prowincji

  1. #1
    Łowczy Awatar hummels
    Dołączył
    Sep 2013
    Postów
    113
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    1
    Otrzymał 2 podziękowań w 1 poście

    Budowanie, rozbudowa prowincji

    Nie wiem jak przy innych frakcjach bo drugi raz sprawdzać nie zamierzam, ale podejrzewam, że tak samo bądź podobnie.

    Spędziłem dziś od cholery czasu rozpisując na kartce prowincje i budynki i próbując najefektywniej wszystko ułożyć w całość. Od początku narzekałem na ten system budowania, teraz poświęciłem tyle czasu i mam chociaż dowód. Oczywiście mogę się mylić bo mistrzem nie jestem lub coś przeoczyć, ale lepiej chyba tego nie umiem zrobić a nawet jeśli, to już po tym mam dość ;d Chcę się podzielić skoro już czas poświęciłem i może ktoś na coś wpadnie albo zauważy, że coś pominąłem. Wynik końcowy mocno mnie zdziwił, otóż niemal w każdej prowincji muszę stawiać te same budynki jeśli chcę utrzymać wszystkie czynniki (żywność, ład, higiena, religia) na plusie a każda inna kombinacja oznacza albo niedobory żywności albo higieny albo jeszcze czego innego. Nie wiem czy coś pomijam i nie dostrzegam czy to jest na prawdę aż tak ograniczone. W ŻADNEJ prowincji nie mogę mieć innego portu niż rybackiego bo nie wyrobię z żywnością. Wszystko przez to, że nie możemy budować w 1 osadzie, kilku budynków tego samego typu np. 2-3 farmy - trzeba rozkładać po jednej na osadę (wyjątek to cywilne, ale to nie ważne tutaj).

    A jak u was to wygląda? Większość nie zwraca na to uwagi i buduje budynki na daną chwilę (i wtedy faktycznie można wszystko utrzymać na poziomie, ale do czasu. Problem pojawia się gdy rozbudujecie prowincję na max - są większe kary). Ja od razu sumuję bonusy i kary budynków najwyższego stopnia i obliczam wszystko pod tzw. "endgame" czyli jakie będą bonusy/kary po ulepszeniu prowincji na max. aby nie było zaskoczenia. Doliczam do tego nawet bonus z technologii +2 do higieny co jest ważne i robi sporą różnicę przy końcowym stanie prowincji. Wynik jest na prawdę przerażający bo ledwo idzie wyrobić, chyba trochę przesadzili z tymi minusami do żywności, ładu i brudem. Nie wiem czy przy innych frakcjach ja akurat gram Frankami i praktycznie żadna kombinacja nie daje nam dobrego rezultatu. Zależy też od prowincji, jeśli w osadzie 4 slotowej trafi się port + surowiec to jest chyba najgorsze z możliwych bo wtedy mamy 3 sloty zajęte i zostaje tylko jeden, przez co cała prowincja będzie miała problem z jednym z czynników. Jest tylko jedna kombinacja, która daje nam pozytywny stan wszystkich statystyk pod koniec. Co za tym idzie, niektórych budynków nie można mieć, ja np. nie mogę mieć ani jednego portu innego niż rybacki, bo inaczej zabraknie mi żywności (mimo, iż mam w każdej osadzie kozy + spichlerz). Z budynku zabierającego żywność typu długi dom też zrezygnować nie można, bo rozwiąże on problem z żywnością, ale będzie nowy problem - z ładem publicznym.

    Olanie tych czynników = minus do ładu, zarazy (straty), -25% do przychodu ze wszystkich budynków - i to jest najważniejsze bo jeśli chcemy mieć stabilną gospodarkę i stały przychód to musimy zadbać o wszystkie czynniki.
    Poświęciłem kilka godzin na różne moje prowincje próbując różnych budynków, jakoś je poukładać i jedna kombinacja to zdecydowanie za mało, praktycznie wszędzie trzeba mieć to samo. Zaś port + surowiec w 4 slotowej osadzie oznacza duży problem, bo tego już się nie da prawidłowo rozbudować w żaden sposób. Jak dla mnie nie postarali się z tym budowaniem. Powinni zmniejszyć kary niektórych budynków lub pozwolić wybudować np. 2 farmy czy 2 spichlerze itd. w jednej osadzie.

    @ Niżej zamieszczam grafikę dot. prowincji bez surowca lub z surowcem nie w osadzie z portem (ppm i otwórz w nowej karcie najlepiej).

    Załącznik 742Prowincja bez surowca.jpg

    Grafika przedstawia prowincję bez surowca, ale dotyczy także tej z jednym surowcem w osadzie głównej lub mniejszej, ale bez portu - wtedy budynek surowcowy wchodzi w miejsce rzemieślnika/targu.

    1. Jak widać budynki generują -440 żywności. Każdy budynek produkujący żywność daje w zaokrągleniu 100 żywności, więc potrzebujemy ich 5 aby przebić niedobór 440. Nie można budować kilku budynków prod. żywność w jednej osadzie, więc w każdej musimy walnąć po jednym i MUSIMY zrobić port rybacki oraz MUSIMY zrobić spichlerz gdyż z samych kóz dostaniemy te 300 a potrzeba 440.

    2. Budynki z punktu 1 dają kary brudu i ładu. Trzeba więc postawić na higienę stąd spichlerz, który również da potrzebną żywność oraz x2 kanały bo inaczej nie da rady (ewentualnie można kurhany, ale to bez sensu bo i tak w 6 slotowej osadzie musimy wybudować budynek religijny a po co nam 2).

    3. Główna osada czyli 6 slotowa, zmusza nas do wybudowania budynku każdego typu gdyż nie można mieć np. 2 spichlerzy czy x2 kozy. Jedynie budynki cywilne takie jak targ, długi dom możemy wybudować więcej niż jeden. Tak więc budowanie budynku cywilnego lub religijnego w osadach mniejszych jest bez sensu, bo musimy i tak je wybudować w głównej bo inaczej zostaną nam puste sloty.

    Dla prowincji z budynkiem surowcowym do złoża znajdującego się w 6 slotowej osadzie bądź w 4 slotowej lecz bez portu: Budujemy go zamiast rzemieślnika lub targu. Dla osady z portem kolejna grafika na samym dole.

    Podsumowanie:
    - Po zliczeniu mamy -440 żywności i +450 żywności, więc wychodzimy o mniej więcej 10 na plus. Uff, żywność mamy z głowy.
    - Brud w 6 slotowej osadzie wynosi 19 a higiena po dodaniu jej z osad obok oraz z perka technologii (+2) to również 19, więc wychodzimy na równe.
    - Ład publiczny -33 oraz +33 tak więc znów na równi. Do tego dojdą jakieś cechy zarządców itd. także będzie dobrze.

    @ Grafika dla osady 4 slotowej z surowcem i portem:

    Załącznik 743Prowincja surowiec i port.jpg

    1. Nie daliśmy rady zrobić x3 kozy gdyż osada 4 slotowa zabiera nam slot na wioskę, port i surowiec. Zostaje jeden slot, który musimy wykorzystać na kanały bo inaczej będzie problem z brudem. Trzeba więc postawić na plac targowy, który da nam chociaż te 60 żywności.

    2. -440 żywności oraz +420. Jak widać brak trzeciej zagrody kóz już zrobił różnicę i nawet targ nie pomoże. Tutaj jedyna opcja wstawić gubernatorowi perk do żywności (+ 10 od postaci) oraz przedmiot (+10 z rezerw). I to jedyny sposób aby wyjść na czysto.

    Jak widać mimo, że udało się wyjść na plus lub równe to i tak ledwo ledwo. Większość graczy nie spędza raczej więcej niż nawet kilku minut na zastanawianiu co mają budować tylko stawiają budynek potrzebny im w danym momencie, więc według mnie CA grubo przesadziło. Popatrzcie jeszcze raz na te grafiki i wstawcie za port rybacki jakiś inny, albo za jakikolwiek budynek coś innego. Od razu będzie problem albo z żywnością albo czymś innym. Wyższe poziomy budynków dają takie kary, że po ulepszeniu całej prowincji nie jesteśmy w stanie tego ogarnąć bo brakuje nam slotów a dodatkowo sprawę utrudnia brak możliwości stawiania po kilka budynków tej samej kategorii w jednej osadzie. Jeśli o przychód chodzi, jak liczyłem średnio 6-8k z prowincji.. całkiem nieźle.

    Ps. To wyszło z tego co próbowałem dzisiaj wymyślić. Mogę się mylić, mogłem coś przeoczyć itd. więc może to nie być pewne na 100%. Nie chciałem po prostu tego kasować i pozostawiać bez odpowiedzi, więc skoro już robiłem to postanowiłem wrzucić i przedyskutować gdyż jest to dość ważny temat. Zapraszam więc do dyskusji, może ktoś będzie miał jakieś sugestie czy inną wizję
    Ostatnio edytowane przez hummels ; 07-03-2015 o 14:31

  2. Następujących 2 użytkowników podziękowało hummels za ten post:


  3. #2
    Stolnik Awatar ( ͡º ͜ʖ ͡º)
    Dołączył
    Oct 2013
    Postów
    813
    Tournaments Joined
    1
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    96
    Otrzymał 47 podziękowań w 34 postach
    Nie chcę mi się wszystkiego czytać, ale jak olejesz higienę to tragedii nie będzie, a zostaną ci 3 dodatkowe sloty do wykorzystania na ład, żarcie i przychód. Poza tym jeżeli przeszkadzają ci surowce w prowincjach to możesz wyburzyć budynki "specjalne" i przeznaczyć sloty na coś innego.

  4. #3
    Łowczy Awatar hummels
    Dołączył
    Sep 2013
    Postów
    113
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    1
    Otrzymał 2 podziękowań w 1 poście
    Wiem, że tak można, ale idąc tym tokiem myślenia to można równie dobrze nie ulepszać budynków do maxa. Tak czy inaczej jest to bez sensu bo samo CA w grze na każdym kroku daje nam info o tym, że musimy zachować odpowiedni poziom tego i tamtego, że musimy to wszystko kontrolować a okazuje się, że się tak nie da albo jest to ledwo możliwe i trzeba stosować jakieś kombinacje czy omijanie. A olewanie takich rzeczy no to mija się trochę z celem i zamierzeniami bo to tak jakbyśmy olewali no nie wiem.. rekrutację i wszystko co związane z wojskiem i grali tylko najemnikami i tak dalej. Trochę zaprzeczyli sami sobie, ja chciałem to sprawdzić bardzo dokładnie temu tyle aż tego wyszło.

  5. #4
    Comte de Barcelona Awatar Barsa
    Dołączył
    Aug 2009
    Postów
    1 882
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    89
    Otrzymał 101 podziękowań w 58 postach
    Po pierwsze, przez takich jak Ty CA może zrobić znów nudną gierkę w budowaniu (coś jak RTW2 po którymś patchu, gdzie wszystko zostało "wygładzone" i nie trzeba było kombinować... oj ludzie sobie nie radzili, jak mi przykro), gdzie wszystko będzie cacy, będzie stawiało się jak w dawnych TW.... czy nie możesz zrozumieć, że w życiu nie wszystko jest cacy, i czasem trzeba coś poświęcić nawet kosztem jakiegoś minusa. Tak w TW trzeba zrobić z higieną w odleglejszych prowincjach od granicy oraz z żywnością w niektórych prowincjach, albo jak pisze Wyborak z surowcami, szczególnie jak nikt z nami nie chce handlować.... Także człecze, mimo Twojego fajnego awatara nie lubię Cie

    Po drugie nie działają załączniki...

    Visca el Barca!!!

  6. Następujących 4 użytkowników podziękowało Barsa za ten post:


  7. #5
    Asuryan
    Gość
    Pochwaliłem poprzednika, szkoda że nie mogę tego uczynić z 10 razy. Klimat R2 został zniszczony przez te ułatwienia i ujednolicenia. Oby nawet nie próbowali zrobić tego samego Attyli.

  8. #6
    Dowódca 101. Powietrznodesantowej Awatar Arroyo
    Dołączył
    Mar 2013
    Lokalizacja
    Oko Terroru
    Postów
    7 759
    Tournaments Joined
    1
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    1 490
    Otrzymał 1 041 podziękowań w 702 postach
    Popieram również zdanie Barsy. Po 15'stym patchu Rome II stało się nudne (patrząc okiem single'a) przez te głupie ułatwienia w budowie budynków. W Attyli natomiast boję się, że te amerykańskie dzieci będą po prostu chciały mieć znowu tak ułatwioną grę, przez co znowu singleplayer stanie się niegrywalny. A co do higieny - bardzo mi się te rozwiązanie podoba, w końcu musimy zwracać uwagę i na ten czynnik - tego mi w Rome II brakowało.

    Chcesz się czegoś dowiedzieć na temat Warhammer Fantasy, gdy wychodzi Total War: Warhammer, a nie znasz uniwersum? Zajrzyj TUTAJ.
    II Miejsce w turnieju Jesień Średniowiecza IV, uczestnik fazy pucharowej w Mistrzostwach Polski Rome II 1vs1.
    "Braki w Total War'ach to pół biedy. Gorzej, jeśli ktoś uważa taki stan gry za pełną wersję" ~ Arroyo

  9. #7
    Zagubiony Teoretyk / Stara Gwardia Awatar Ituriel32
    Dołączył
    Nov 2009
    Lokalizacja
    Za daleko
    Postów
    3 343
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    148
    Otrzymał 393 podziękowań w 292 postach
    A ja jestem po środku (w rome2 podobało mi się początkowe budowanie, tylko kary były za wysokie).
    Denerwują mnie głównie świątynie, za to nawet podobają mi się te budynki surowcowe (żeby tylko było z kim handlować).

    W zdewastowanej prowincji, znowu trzeba zdobywać rozwój. Choć przywrócenie jej do użyteczności idzie to dużo wolniej.

    Ja tam najczęściej olewam higienę i religię (tą załatwiam edyktami).

    Śmierć to Twoje przeznaczenie.
    A poza tym sądzę, że Rzym należy zniszczyć.

    KABANOS to taka kiełbaska i zespół muzyczny, oba polecam.

    Jeśli nie musisz czegoś zrobić, to nie rób. Ale jeśli już musisz, to zrób to szybko.

  10. #8
    Stolnik Awatar ( ͡º ͜ʖ ͡º)
    Dołączył
    Oct 2013
    Postów
    813
    Tournaments Joined
    1
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    96
    Otrzymał 47 podziękowań w 34 postach
    Ogólnie zgadzam się z hummelsem, co do tego, że system rozbudowy jest bez sensu i wymaga pewnych zmian. CA dało nam wiele opcji rozwoju z których większość jest całkowicie nieopłacalna, więc według mnie to obecny system jest prosty i monotonny dla graczy którzy potrafią to dostrzec. Niemniej dopóki CA tego systemu nie zmieni to trzeba se jakoś radzić, więc jak już chcesz narzekać to narzekaj na oficjalnym forum, może dotrze to do CA.

  11. #9
    Krwawy Kardynał Awatar Samick
    Dołączył
    Oct 2010
    Postów
    5 767
    Tournaments Joined
    9
    Tournaments Won
    1
    Podziękował
    171
    Otrzymał 427 podziękowań w 262 postach
    To co już kiedyś pisałem i wyżej wspomniano: skończyło się budowanie na pałę jak to było wcześniej. Nikt (naprawdę) nie każe Tobie budować każdego budynku, w każdej prowincji na maksymalnym poziomie. Zresztą, sam do tego doszedłeś:

    Cytat Zamieszczone przez hummels
    Wiem, że tak można, ale idąc tym tokiem myślenia to można równie dobrze nie ulepszać budynków do maxa.
    Trzeba myśleć, a niemal każdy budynek ma dwie (albo więcej) ścieżek rozwoju.

    Cytat Zamieszczone przez hummels
    A olewanie takich rzeczy no to mija się trochę z celem i zamierzeniami bo to tak jakbyśmy olewali no nie wiem.. rekrutację i wszystko co związane z wojskiem i grali tylko najemnikami i tak dalej.
    Przypomnę Kartaginę z R2.


    Podpiszę się pod poprzednikami, spłycili Romka od patcha nr 15 i od razu było mniej uroku z gry. Oczywiście można się z tą opinią nie zgadzać, ale to już nie mój problem.

    Bez screenów traci to sens.



  12. #10
    Wojski Awatar moochaPL
    Dołączył
    Oct 2013
    Postów
    62
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    26
    Otrzymał 8 podziękowań w 6 postach
    Dokładnie - obecny stan wymusza kompromisy. Nie uwzględniłeś hummels jeszcze jednej istotnej kwestii. Palety możliwych do powołania jednostek w danej prowincji. Przy zaproponowanym przez Ciebie ujednoliceniu budynków mógłbyś stale tworzyć tylko część oddziałów z pełnej ich gamy. A co z resztą? Odpuszczamy? To samo tyczy się budynków wydających na świat agentów.
    Poza tym nie zawsze mamy we władaniu wszystkie regiony prowincji.
    Wniosek jest taki, że przy ich rozbudowie gra wymusza na nas elastyczność. I chwała jej za to.
    Mimo to podoba mi się Twoja wnikliwa analiza. Dzięki za włożoną w nią pracę i podanie szczegółowych wyników.

Strona 1 z 4 123 ... OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •