Strona 4 z 4 PierwszyPierwszy ... 234
Pokaż wyniki od 31 do 34 z 34

Wątek: Najlepsza armia XVIII wieku

  1. #31
    Kapitan królów i król kapitanów. Awatar PaskudnyPludrak
    Dołączył
    Jan 2010
    Lokalizacja
    Kraków
    Postów
    1 603
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    149
    Otrzymał 237 podziękowań w 155 postach

    Re: Najlepsza armia XVIII wieku

    Cytat Zamieszczone przez Martin von Carstein

    I dlatego (przynajmniej zgodnie z informacjami z HBka "Połtawa 1709") dostawali baty od ruskich raz za razem?
    to polecam jeszcze raz dokładniej poczytać tego HBka (i może nie tylko to,polecam jeszcze np Połtawę Petera Englunda) ,bo tak się składa że do czasu bitwy pod Połtawą to Szwedzi równo tłukli Rosjan(Narwa,Dzwina,Gemauerthof,Wschowa,Hołowczyn , Smoleńsk.....)i dlatego Karolka tak poniosło że zapuścił się ze swoją już znacznie osłabioną armią tak daleko,był pewien zwycięstwa,pewny swoich żołnierzy,i pełen pogardy dla armii Rosyjskiej której już nie raz dał sromotnego łupnia ,i między innymi dlatego pod Połtawą , Szwedzi ulegli znacznie liczniejszej armii Rosyjskiej(która była ciągle reformowana i czerpała garściami z wzorców szwedzkich)
    ...a sławny generał Wit-tenberg poprzedza go tak ,jak jutrzenka poprzedza słońce.-W.Kochowski "Lata potopu"
    "Nie wykuwać tarcz utopii. I nie kruszyć o nie kopii "

  2. #32
    Podkomorzy Awatar Herod
    Dołączył
    Aug 2009
    Postów
    1 889
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    5
    Otrzymał 5 podziękowań w 4 postach

    Re: Najlepsza armia XVIII wieku

    No dobrze.
    Nie jestem najlepszy w tych czasach, być może to tylko pierwsze wrażenie było, dość mylne. Zapewne coś przeoczyłem.
    Od Narwy utkwiła mi tylko jedna wygrana przez Szwedów bitwa (na terenach "nierzeczpospolitowych")... pamiętam uczucie zdziwienia wielkiego, gdy strona po stronie, a tam "Rosjanie wygrali" i znów "Szwedzi zostali pokonani" itd... albo Szwedzi zamarzli, albo ich Ruska kawaleria gdzieś zmiotła... albo utracili okręty albo... ale były też chwile radości... chwila, jak natrafiłem na słowa "Szwedzkie wojsko wygrało". :shock:

    Kibicowałem Szwedom i trochę (?) się zawiodłem... w mej pamięci utkwił obraz rzezi Szwedów... ale przewertujemy jeszcze raz, od czytania tej pozycji trochę minęło, pewnie coś mieszam... a ty jak widać Szwedów chyba lubisz to pewnie wiesz co piszesz.

  3. #33
    Kapitan królów i król kapitanów. Awatar PaskudnyPludrak
    Dołączył
    Jan 2010
    Lokalizacja
    Kraków
    Postów
    1 603
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    149
    Otrzymał 237 podziękowań w 155 postach

    Re: Najlepsza armia XVIII wieku

    Cytat Zamieszczone przez Martin von Carstein
    No dobrze.
    Nie jestem najlepszy w tych czasach, być może to tylko pierwsze wrażenie było, dość mylne. Zapewne coś przeoczyłem.
    Od Narwy utkwiła mi tylko jedna wygrana przez Szwedów bitwa (na terenach "nierzeczpospolitowych")... pamiętam uczucie zdziwienia wielkiego, gdy strona po stronie, a tam "Rosjanie wygrali" i znów "Szwedzi zostali pokonani" itd... albo Szwedzi zamarzli, albo ich Ruska kawaleria gdzieś zmiotła... albo utracili okręty albo... ale były też chwile radości... chwila, jak natrafiłem na słowa "Szwedzkie wojsko wygrało". :shock:

    Kibicowałem Szwedom i trochę (?) się zawiodłem... w mej pamięci utkwił obraz rzezi Szwedów... ale przewertujemy jeszcze raz, od czytania tej pozycji trochę minęło, pewnie coś mieszam... a ty jak widać Szwedów chyba lubisz to pewnie wiesz co piszesz.
    Oczywiście Szwedzi ponosili znaczne straty ,największe zimą już na ziemiach Rosyjskich , ale to właśnie głównie od chorób, głodu, mrozu i ciągle byli skutecznie nękani wojną szarpaną (w tym jeszcze na ziemiach Rzeczpospolitej)ale w otwartym polu Rosjanie zazwyczaj dostawali od nich baty, owszem zdarzały się jeszcze pojedyncze zwycięstwa Rosjan np. pod Leśną ,ale generalnie górą byli raczej Szwedzi ,do czasu Połtawy oczywiście. Po bitwie Piotr Wielki wyprawił ucztę na którą zaproszono wysokich rangą jeńców szwedzkich ,car wzniósł za nich toast i podziękował im (Szwedom) że nauczyli go wojować
    Na usprawiedliwienie :roll: Szwedów mogę jeszcze dodać że pod Połtawą ok 7-10tyś(różne zródła różnie podają) rannych,chorych,ogólnie niezdolnych do walki żołnierzy szwedzkich leżało w obozie.
    ...a sławny generał Wit-tenberg poprzedza go tak ,jak jutrzenka poprzedza słońce.-W.Kochowski "Lata potopu"
    "Nie wykuwać tarcz utopii. I nie kruszyć o nie kopii "

  4. #34
    Łowczy
    Dołączył
    Aug 2009
    Postów
    192
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    0
    Otrzymał 2 podziękowań w 2 postach

    Re: Najlepsza armia XVIII wieku

    Zależy to przede wszystkim od okresu. Jeśli rozpatrujemy początek wieku to najlepszymi wojskami były oddziały francuskie. Wprowadzenie stałego podziału artylerii, większe nakłady na komunikację i cyrulików polowych, majstersztyk inżynieryjny czy porządne szkolenie żołnierzy i oficerów sprawiały, że armię tę stawiano wówczas za wzór nowoczesności. Zaryzykowałbym również stwierdzenie, że niemal dorównującą francuskiej armiami dysponowali również Holendrzy oraz Szwedzi. Do tego znakomite były również wojska brytyjskie (choć miały mniej okazji do samodzielnego popisu).

    Z czasem jednak przewaga militarna Francji stawała się coraz mniejsza i skończyła wraz z Fryderykiem II. Armia pruska uchodziła wówczas za prawdziwy ideał, choć z czasem, w opinii niektórych historyków i ówczesnych dowódców, przestała tak szybko się rozwijać i powoli popadała w stagnację (co pokazał chociażby Napoleon Bonaparte).

    Znakomite były również wojska rosyjskie, lecz one były na dobrą sprawę w większości kalką zachodu. Żołnierze Cara mieli również tendencję do odnoszenia niemal na przemian wielkich zwycięstw i sromotnych klęsk.

    Jeśli zaś mówimy o zupełnej końcówce wieku to najlepszą armią dysponowała Republika Francuska. Jej główną siłą był przede wszystkim olbrzymi duch walki o wolność, który jak się okazało umożliwił jej przetrwanie nawet wobec ciągłych wojen z największymi potęgami ówczesnego świata.
    "Życie bezmyślne nie jest warte życia." - Sokrates

    "Chcę iść do piekła, nie do nieba. W piekle będę miał towarzystwo papieży, królów i książąt, a w niebie są sami żebracy, mnisi, pustelnicy i apostołowie - Niccolò Machiavelli"

Strona 4 z 4 PierwszyPierwszy ... 234

Podobne wątki

  1. Najlepsza armia XVII wieku
    By Lwie Serce in forum Nowożytność od 1492 do 1914
    Odpowiedzi: 265
    Ostatni post / autor: 28-05-2015, 14:22
  2. Armia polska w XIV wieku (mod do M2TW)
    By Domen in forum Medieval 2 i Kingdoms
    Odpowiedzi: 21
    Ostatni post / autor: 13-02-2013, 03:34
  3. Armia hellenistyczna vs armia rzymska
    By in forum Starożytność do 476 roku
    Odpowiedzi: 129
    Ostatni post / autor: 23-06-2012, 22:07
  4. krainy historyczne RON, XVIII w.
    By Errichto in forum Nowożytność od 1492 do 1914
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 18-12-2011, 20:19
  5. Książki o wojskowości morskiej w XVI-XVIII wieku
    By Przemysł II in forum Książki historyczne
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 19-05-2010, 19:38

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •