Strona 1 z 8 123 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 75

Wątek: Tolkien i Sapkowski czyli mistrzowie fantastyki.

  1. #1
    Łowczy
    Dołączył
    Dec 2009
    Postów
    138
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    0
    Otrzymał 0 podziękowań w 0 postach

    Tolkien i Sapkowski czyli mistrzowie fantastyki.

    Jest temat o fantastyce, ale wyjęto z pod niego Tolkiena i Sapkowskiego. Więc zakładam temat o obydwu. Piszcie co sądzicie o dziełach i czy znaleźliście jakieś błędy, ew. nie zrozumieliście czegoś. Obydwaj napisali wiele wspaniałych książek, z czego najbardziej znane to oczywiście "Wiedźmin" i "Władca Pierścieni". Mi osobiście spodobał się Silmarillion, i żadna książka nie przebije tego zbioru opowiadań z czasów chwały u upadków Ardy.
    "Si vis pacem para bellum"

    "Ceterum censeo Carthaginem esse delendam" - Kato Starszy

    "Experto crede" - Wergiliusz

    http://forum.totalwar.org.pl/viewtop...p=53256#p53256 - AAR Third Age

  2. #2
    Wojski
    Dołączył
    Sep 2009
    Postów
    82
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    0
    Otrzymał 0 podziękowań w 0 postach

    Re: Tolkien i Sapkowski czyli mistrzowie fantastyki.

    Mi właśnie Silmarillion nie przypadł aż tak bardzo do gustu jak Władca.Bardziej informacyjna niż opowiadająca.Również w Silmarillion nie ma takich fajnych postaci jak w LOTR.

  3. #3
    Łowczy
    Dołączył
    Aug 2009
    Postów
    166
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    0
    Otrzymał 0 podziękowań w 0 postach

    Re: Tolkien i Sapkowski czyli mistrzowie fantastyki.

    W Sillmarilionie nie ma takich "fajnych" postaci. A Feanor to co? Moim zdaniem najbardziej wyrazista postać w świecie Mistrza. A co do Sapkowskiego - cenię tylko jego opowiadania o Wiedźminie.

  4. #4
    Stolnik
    Dołączył
    Aug 2009
    Lokalizacja
    Wrocław
    Postów
    1 220
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    0
    Otrzymał 2 podziękowań w 2 postach

    Re: Tolkien i Sapkowski czyli mistrzowie fantastyki.

    Silmarillion i Władca... zawsze będą spory, które dzieło lepsze. Moim zdaniem obydwa były wspaniałe, choć skłaniam się bardziej ku Silowi. Być może dlatego, że nie był ekranizowany, nie wiedziałem co będzie dalej i wszystko wyobrażałem sobie sam... Z drugiej strony bez filmu PJ pewnie nie zacząłbym czytać dzieł Tolkiena. Scena, która wzbudziła we mnie najwięcej emocji wśród wszystkich przeczytanych książek ever, miała miejsce właśnie w Silmarillionie, gdy Turin zabił przypadkiem swojego przyjaciela Belega. Aż podskoczyłem... :?
    Sprawa wolności jest sprawą nazbyt poważną, aby oddawać ją w ręce wzburzonej gawiedzi.
    Złe uczynki zostają często przyspieszone dzięki nieostrożnym usiłowaniom zapobieżenia im.
    John Dickinson

  5. #5
    Łowczy
    Dołączył
    Dec 2009
    Postów
    138
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    0
    Otrzymał 0 podziękowań w 0 postach

    Re: Tolkien i Sapkowski czyli mistrzowie fantastyki.

    Tak, Turin to najlepsza postać jak dla mnie, ze wszystkich dzieł literackich. Wyjątkiem jest może Geralt z Rivii W każdym razie Silmarillion jest doskonały, Władca to też dobra powieść ale mi bardziej do gustu przypadł Sill.
    "Si vis pacem para bellum"

    "Ceterum censeo Carthaginem esse delendam" - Kato Starszy

    "Experto crede" - Wergiliusz

    http://forum.totalwar.org.pl/viewtop...p=53256#p53256 - AAR Third Age

  6. #6
    Podkomorzy Awatar Dagorad
    Dołączył
    Aug 2009
    Postów
    1 877
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    5
    Otrzymał 87 podziękowań w 65 postach

    Re: Tolkien i Sapkowski czyli mistrzowie fantastyki.

    Jest jakaś chronologia dzieł Tolkiena tych w uniwersum Władcy Pierścienia? Jak nie (a pewnie nie ma) ma to napiszcie w jakiej kolejności wy polecacie je czytać (i przy okazji wypiszcie), bo nie wiem czy czytać Dzieci Hurina czy czekać na zamówiony Silmarillion?

  7. #7
    Cześnik
    Dołączył
    Nov 2009
    Lokalizacja
    Kaer Morhen
    Postów
    292
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    0
    Otrzymał 0 podziękowań w 0 postach

    Re: Tolkien i Sapkowski czyli mistrzowie fantastyki.

    Cytat Zamieszczone przez Argaleb
    Piszcie co sądzicie o dziełach i czy znaleźliście jakieś błędy, ew. nie zrozumieliście czegoś..
    Tolkiena, znam tylko z filmu WP, a książek nie czytałem, więc nie będę się o nich wypowiadał.
    Co do Sapkowskiego: myślę, że wyszedł mu tylko Wiedźmin i ewentualnie Trylogia Husycka, ale jej też nie czytałem.
    Inne opowiadania np. "W leju po bombie", "Zdarzenie w Mischief Creek" itp. nie przypadły mi wcale do gustu.
    Według mnie najlepsze są opowiadania wiedźmińskie. Krótkie, treściwe, skupiające się na jednej postaci (Geralcie) i nierozdrabniające się w ukazywaniu akcji z perspektywy setek bohaterów, co mnie zawsze wkurzało w sadze
    A ja znalazłem taki błąd w moim wydaniu Ostatniego Życzenia (tomu, nie opowiadania)
    "Szybko chwycił klingę pod lewą pachę, a prawą, uniesioną do góry, w stronę strażników, nakreślił w powietrzu skomplikowany, szybki znak"
    Z czego możemy się dowiedzieć, że Geralt kreślił znaki pachą

  8. #8
    Stolnik
    Dołączył
    Aug 2009
    Lokalizacja
    Wrocław
    Postów
    1 220
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    0
    Otrzymał 2 podziękowań w 2 postach

    Re: Tolkien i Sapkowski czyli mistrzowie fantastyki.

    Cytat Zamieszczone przez Dominikus
    Jest jakaś chronologia dzieł Tolkiena tych w uniwersum Władcy Pierścienia? Jak nie (a pewnie nie ma) ma to napiszcie w jakiej kolejności wy polecacie je czytać (i przy okazji wypiszcie), bo nie wiem czy czytać Dzieci Hurina czy czekać na zamówiony Silmarillion?
    Oczywiście, jest chronologia. Silmarillion -> Dzieci Hurina -> Niedokończone Opowieści -> Hobbit -> WP

    Przy czym drugie dzieło czasowo w całości mieści się w Silu, a trzecie częściowo.

    Ja, na Twoim miejscu, bym czekał.
    Sprawa wolności jest sprawą nazbyt poważną, aby oddawać ją w ręce wzburzonej gawiedzi.
    Złe uczynki zostają często przyspieszone dzięki nieostrożnym usiłowaniom zapobieżenia im.
    John Dickinson

  9. #9
    Łowczy
    Dołączył
    Dec 2009
    Postów
    138
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    0
    Otrzymał 0 podziękowań w 0 postach

    Re: Tolkien i Sapkowski czyli mistrzowie fantastyki.

    Świat Ardy dzieli się na ery. Ery przed słońcem i księżycem, ery zawalenia się latarni, powstania i upadku dwóch drzew Valinoru to ery przed słońcem. Są one opisane w Silmarillionie. Potem następuje pierwsza era. Tutaj opisuje wszystko Silmarillion. Poszerzeniem są Dzieci Hurina i Niedokończone opowieści cz.1 i cz.2 ew. można skorzystać z "Zapomnianych Opowieści" Druga era, o której wiemy najmniej, era Numenoru, większość rzeczy jest Opisana również w Sillu i o ile pamiętam w Niedokończonych Opowieściach. I zaczyna się trzecia era. Jeden zaledwie rozdział poświęca tej erze Silmarillion. Za to o historiach tej ery traktują najbardziej znane książki Tolkiena "Hobbit" i "Władca Pierścieni". O czwartej erze nie ma wielu wzmianek. Książki którymi warto się wspomagać w poznawaniu tego świata to "Zapomniane Opowieści" "Atlas Śródziemia", listy Tolkiena i wiele ksiąg i książeczek stworzonych przez fanów, oraz rodzinę J. R. R Tolkiena. A dla znających angielski polecam "The History of Middle-earth". To dwanaście ksiąg o Śródziemiu. Niestety większości nie przetłumaczono na Polski. Tolkien rozpoczął też pisanie dzieła "New Shadow" ale go nie dokończył.

    To na tyle jeżeli chodzi o kolejność czytania
    "Si vis pacem para bellum"

    "Ceterum censeo Carthaginem esse delendam" - Kato Starszy

    "Experto crede" - Wergiliusz

    http://forum.totalwar.org.pl/viewtop...p=53256#p53256 - AAR Third Age

  10. #10
    Zagubiony Teoretyk / Stara Gwardia Awatar Ituriel32
    Dołączył
    Nov 2009
    Lokalizacja
    Za daleko
    Postów
    3 343
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    148
    Otrzymał 393 podziękowań w 292 postach

    Re: Tolkien i Sapkowski czyli mistrzowie fantastyki.

    Tolkiena przeczytałem: Silmarillion (nie podobał mi się), Hobita i władce (świetni)
    A co do Sapkowskiego to przeczytałem Wiedźmina (Opowiadania świetne, a pięcioksiąg jest już gorszy), 3 książki o Husytach (też świetne), i jakąś książkę o Anglii (beznadziejna).

    Śmierć to Twoje przeznaczenie.
    A poza tym sądzę, że Rzym należy zniszczyć.

    KABANOS to taka kiełbaska i zespół muzyczny, oba polecam.

    Jeśli nie musisz czegoś zrobić, to nie rób. Ale jeśli już musisz, to zrób to szybko.

Strona 1 z 8 123 ... OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. FAQ - Czyli o co nie pytać
    By Salvo in forum Empire
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 18-10-2010, 10:43
  2. Turniejowe co nieco czyli kto ,co i ile .
    By Markouno in forum Krwawe Igrzyska (turniej na Rome 2)
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 29-03-2010, 23:15

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •