Strona 2 z 8 PierwszyPierwszy 1234 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 11 do 20 z 75

Wątek: Tolkien i Sapkowski czyli mistrzowie fantastyki.

  1. #11
    Łowczy
    Dołączył
    Dec 2009
    Postów
    138
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    0
    Otrzymał 0 podziękowań w 0 postach

    Re: Tolkien i Sapkowski czyli mistrzowie fantastyki.

    Cytat Zamieszczone przez ituriel32
    Tolkiena przeczytałem: Silmarillion (nie podobał mi się), Hobita i władce (świetni)
    A co do Sapkowskiego to przeczytałem Wiedźmina (Opowiadania świetne, a pięcioksiąg jest już gorszy), 3 książki o Husytach (też świetne), i jakąś książkę o Anglii (beznadziejna).
    A mi akurat trylogia Husycka zupełnie nie przypadłą do gustu
    "Si vis pacem para bellum"

    "Ceterum censeo Carthaginem esse delendam" - Kato Starszy

    "Experto crede" - Wergiliusz

    http://forum.totalwar.org.pl/viewtop...p=53256#p53256 - AAR Third Age

  2. #12
    Łowczy
    Dołączył
    Sep 2009
    Postów
    138
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    0
    Otrzymał 0 podziękowań w 0 postach

    Re: Tolkien i Sapkowski czyli mistrzowie fantastyki.

    Sillmarillion był wg mnie wspaniały uważam, że lepszy od Władcy Pierścieni, może ze względu na to, że zepsułem sobie lekturę wcześniej obejrzanym filmem.

    Mnie najbardziej podobała się postać Fingolfina... Jakoś tak mam sentyment do tej postaci, może dlatego, że wydaje mi się być bardziej dojrzałą postacią od Feanora.



    Pojedynek Fingolfina z Morgothem. Śmierć tego pierwszego była poruszająca... (o ile dobrze pamiętam w tej walce tuż przed śmiercią Fingolfin zadał Melkorowi dotkliwą ranę w nogę, która towarzyszyła mu do końca)

    Jeśli chodzi o postacie z Władcy Pierścieni - ciężko mi tutaj wybrać ulubioną, głównie na wypaczenie związane z filmem, ale chyba Sam przez swoje poświęcenie i przyjaźń do Froda zostanie dla mnie jedną z tych, do których odnoszę się z sentymentem No i oczywiście tajemniczy Tom Bombadil - postać celowo wykreowana jako jedna z największych zagadek świata Tolkiena - jedna z bardzo niewielu postaci, na którą pierścień nie miał żadnego wpływu (!). Ponadto jest to też postać tak stara, jak cała Arda.

    Za jakiś czas będę się brać za Dzieci Hurina

    Jedyne co, w moim mniemaniu, nie podoba mi się we Władcy Pierścieni to zwięzłe opisy bitew. Przynajmniej ten Helmowy Jar tak jakoś szybko mi przeminął, że nie zdążyłem pobudzić wyobraźni do działania Gdyby Tolkien zastosował tu retardację, to bitwy mogłyby mieć naprawdę dużo większy rozmach (jak Homer w "Illiadzie" - dla przykładu pojedynek Achillesa z Hektorem, świetny opis).

    Jeśli chodzi o twórczość Sapkowskiego to poza Wiedźminem nie miałem wiele styczności. Aczkolwiek Wiedźmin bardzo mi się podobał

  3. #13
    Stolnik
    Dołączył
    Aug 2009
    Postów
    855
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    0
    Otrzymał 0 podziękowań w 0 postach

    Re: Tolkien i Sapkowski czyli mistrzowie fantastyki.

    Cytat Zamieszczone przez mateuszkl
    gdy Turin zabił przypadkiem swojego przyjaciela Belega. Aż podskoczyłem... :?
    No i zepsułeś mi niespodziankę
    "It's 106 miles to Chicago, we've got a full tank of gas, half a pack of cigarettes, it's dark and we're wearing sunglasses. Hit it." - The Blues Brothers

  4. #14
    Szambelan
    Dołączył
    Sep 2009
    Lokalizacja
    Poznań
    Postów
    2 396
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    0
    Otrzymał 0 podziękowań w 0 postach

    Re: Tolkien i Sapkowski czyli mistrzowie fantastyki.

    No więc tak :
    Od Tolkiena czytam Władcę Pierścieni, 2 i 3 już przeczytałem prawie ( nie wiem czemu ale czytam od końca :roll: ) Bardzo mi się to wszystko podoba, ale zgadzam się bitwy, strasznie krótko opisane, wszystko się dzieje tak szybko i jest opisane wszystko tak jakby ... no ... ogólnie
    Od Sapkowskiego czytałem Wiedźmina, moim zdaniem bardzo dobre, jednak nie przebije dzieła Tolkiena i to zdecydowanie .

  5. #15
    Szambelan Awatar OskarX
    Dołączył
    Aug 2009
    Lokalizacja
    Bydgoszcz
    Postów
    2 256
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    0
    Otrzymał 0 podziękowań w 0 postach

    Re: Tolkien i Sapkowski czyli mistrzowie fantastyki.

    Czytalem calego Tolkiena oprocz THOME wszystkie sa super. Arda rulez jedna z 2 moich najlepszych Fantasy. Juz niedlugo bedzie hobbit kinowym hitem pewnie pobije wp3. Polecam hobbita, ponieważ jest taki...wesoły

  6. #16
    Troublemaker Awatar Nezahualcoyotl
    Dołączył
    Aug 2009
    Lokalizacja
    Hidden Castle
    Postów
    6 637
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    373
    Otrzymał 893 podziękowań w 599 postach

    Re: Tolkien i Sapkowski czyli mistrzowie fantastyki.

    Silmarillion to piekna powiesc.Pomimo ze czytelnik ma przeswiadczenie ze zakonczenie bedzie smutne to jednak brnie przez stronice odnajdujac promyki nadziei.Dzieje Berena i Luthien sa moim skromnym zdaniem bardziej tragiczne anizeli Romea i Julji.Scena kiedy Beren podnosi okaleczone ramie przed Thingolem na dowod zdobycia jednego z silmarilli sprawila ze poczulem dreszcz na plecach...
    Piata Bitwa jakze tragiczna opisana jest genialnie.Szkoda tylko ze Szosta Bitwa i starcie Valarow z Melkorem oraz niezliczonych zastepow Dobra i Zla pozostawiona jest tylko wyobrazni czytelnika.Chcialbym chociaz pokrotce moc poczytac o walkach Elfow przeciwko smokom i Balrogom
    Ulubiony charakter tej powiesci?Zdecydowanie Feanor ze swym ognistym charakterem.
    Proze A.Sapkowskiego czytalem kiedys w miesieczniku "Fantastyka".Moim ulubionym opowiadaniem jest "Mniejsze zlo" lecz mimo wszystko styl polskiego pisarza fantasy niespecjalnie przypadl mi do gustu :?


    In quexquichcauh maniz camanahuatl ayc pollihuiz yn iteno yn itauhca in Mexico-Tenochtitlan


    Jeśli avek to tylko z Indianką!
    *************************
    https://www.youtube.com/channel/UCo3...6M-C3c_Wc_57BQ

    *************************
    Był czas kiedy osobnika owego zwano @zajac.





  7. #17
    Chłop
    Dołączył
    Jun 2010
    Postów
    21
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    0
    Otrzymał 0 podziękowań w 0 postach

    Re: Tolkien i Sapkowski czyli mistrzowie fantastyki.

    Władca Pierścieni jest według mnie jedną z najlepszych książek fantasy. Podziwiam Tolkiena i niepowtarzalny klimat jego dzieł. Jednak o Wiedźminie nie mam tak dobrej opinii. Po pierwsze nie wiem, dlaczego Sapkowski notorycznie ściągał nazwy dla poszczególnych osób i postaci, oraz krain geograficznych. Przykłady to np: Demawend - w Wiedźminie król jakiegoś państwa. W rzeczywistości jest to wygasły wulkan położony na terytorium obecnego Iranu. Maribor to miasto w Słowenii. Ściągnął także mnóstwo słów z gaelickiego. Zawsze ciekawiło mnie, po co przenosił do swoich opowiadań takie elementy, jak np. księżniczka i siedmiu gnomów (w opowiadaniu mniejsze zło). Dodatkowo irytowały mnie niektóre postacie, w szczególności Milva. Magia także przedstawiała się nieciekawie - np, kiedy Yennefer rzucała zaklęcia na pędzące wozy to ich koła robią się kwadratowe, albo całe stają się żółte. Z czymś mi się to kojarzy... Mam także zastrzeżenia co do fabuły. Nie przeczytałem całej sagi, ale kolega powiedział mi, że cały świat walczy o Ciri z różnych powodów, np. jeśli czarodziejki chcą tworzyć Imperium Północy, to po... co od razu pchają się z Ciri, zamiast rządzić tym samemu? Dlaczego Emhyr var Emreis ma się troszczyć o jakieś dziecko, skoro może utrzymać bez problemu spustoszoną Cintrę? Potężni nie dbają o prawa do sukcesji. Może jednak chodziło o jej specjalne moce? Zakupiłem wszystkie tomy, ale wymiękłem po Chrzcie Ognia.

  8. #18
    Cześnik
    Dołączył
    Nov 2009
    Lokalizacja
    Kaer Morhen
    Postów
    292
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    0
    Otrzymał 0 podziękowań w 0 postach

    Re: Tolkien i Sapkowski czyli mistrzowie fantastyki.

    Cytat Zamieszczone przez Annasz
    Władca Pierścieni jest według mnie jedną z najlepszych książek fantasy. Podziwiam Tolkiena i niepowtarzalny klimat jego dzieł. Jednak o Wiedźminie nie mam tak dobrej opinii. Po pierwsze nie wiem, dlaczego Sapkowski notorycznie ściągał nazwy dla poszczególnych osób i postaci, oraz krain geograficznych. Przykłady to np: Demawend - w Wiedźminie król jakiegoś państwa. W rzeczywistości jest to wygasły wulkan położony na terytorium obecnego Iranu. Maribor to miasto w Słowenii. Ściągnął także mnóstwo słów z gaelickiego. Zawsze ciekawiło mnie, po co przenosił do swoich opowiadań takie elementy, jak np. księżniczka i siedmiu gnomów (w opowiadaniu mniejsze zło). Dodatkowo irytowały mnie niektóre postacie, w szczególności Milva. Magia także przedstawiała się nieciekawie - np, kiedy Yennefer rzucała zaklęcia na pędzące wozy to ich koła robią się kwadratowe, albo całe stają się żółte. Z czymś mi się to kojarzy... Mam także zastrzeżenia co do fabuły. Nie przeczytałem całej sagi, ale kolega powiedział mi, że cały świat walczy o Ciri z różnych powodów, np. jeśli czarodziejki chcą tworzyć Imperium Północy, to po... co od razu pchają się z Ciri, zamiast rządzić tym samemu? Dlaczego Emhyr var Emreis ma się troszczyć o jakieś dziecko, skoro może utrzymać bez problemu spustoszoną Cintrę? Potężni nie dbają o prawa do sukcesji. Może jednak chodziło o jej specjalne moce? Zakupiłem wszystkie tomy, ale wymiękłem po Chrzcie Ognia.
    No cóż, ściąganie nazw może się nie podobać, ale elementy typu księżniczka i siedmiu gnomów to nawiązania do baśni, a Sapkowski sam przyznał, że on te bajki ciacha na kawałki, przekręca i tworzy swoje wersje, bardziej dorosłe, a co do fabuły, to widać twój kolega nie bardzo umie czytać ze zrozumieniem, Emhyrowi Ciri była potrzebna nie po to by władać jakąś tam Cintrą, tu chodziło o Przepowiednię Itliny i o to, że Ciri była dla niego... no nie powiem, bo to za duży spoiler. Loży też chodziło nie tyle o Ciri, ale bardziej o jej krew, Krew Elfów.

  9. #19
    Łowczy
    Dołączył
    Feb 2010
    Postów
    185
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    0
    Otrzymał 0 podziękowań w 0 postach

    Re: Tolkien i Sapkowski czyli mistrzowie fantastyki.

    Mi się pięcioksiąg akurat podobał, ale powiem szczerze, że były momenty, że chciałem przestać to czytać... Np. pokazywanie fabuły oczami setek bohaterów, jakby mnie obchodziło co o tej sprawie uważa przeciętny młynarz... Wkurzały mnie też niektóre postacie: Oczywiście Milva, Cirilla i szczury. Według mnie zrobienie z Ciri głównego elementu fabuły było złym pomysłem.

  10. #20
    Szambelan
    Dołączył
    Aug 2009
    Lokalizacja
    ביאַליסטאָק
    Postów
    2 238
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    2
    Otrzymał 2 podziękowań w 2 postach

    Re: Tolkien i Sapkowski czyli mistrzowie fantastyki.

    pozwolę się nie zgodzić- te elementy ratowały książkę przed staniem się kolejnym sztampowym heroic fantasy. Realizm to jedna własnie z mocnych zalet wiedźmucha.
    a narracja prowadzona przez kilka postaci, przy uzyciu odpowiedniego, odrębnego słownika to spore osiągnięcie

Strona 2 z 8 PierwszyPierwszy 1234 ... OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. FAQ - Czyli o co nie pytać
    By Salvo in forum Empire
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 18-10-2010, 10:43
  2. Turniejowe co nieco czyli kto ,co i ile .
    By Markouno in forum Krwawe Igrzyska (turniej na Rome 2)
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 29-03-2010, 23:15

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •