Strona 3 z 6 PierwszyPierwszy 12345 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 21 do 30 z 52

Wątek: Rekonstrukcje oraz inscenizacje bitew i wydarzeń historycznych

  1. #21
    Troublemaker Awatar Nezahualcoyotl
    Dołączył
    Aug 2009
    Lokalizacja
    Hidden Castle
    Postów
    6 637
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    373
    Otrzymał 893 podziękowań w 599 postach
    Jak na razie jeno tylko dwa filmiki z tegorocznej mławskiej inscenizacji:

    Spoiler: 




    Miejmy nadzieję że niedługo ukażą się bardziej obszerniejsze relacje.


    In quexquichcauh maniz camanahuatl ayc pollihuiz yn iteno yn itauhca in Mexico-Tenochtitlan


    Jeśli avek to tylko z Indianką!
    *************************
    https://www.youtube.com/channel/UCo3...6M-C3c_Wc_57BQ

    *************************
    Był czas kiedy osobnika owego zwano @zajac.





  2. #22
    Krwawy Kardynał Awatar Samick
    Dołączył
    Oct 2010
    Postów
    5 767
    Tournaments Joined
    9
    Tournaments Won
    1
    Podziękował
    171
    Otrzymał 427 podziękowań w 262 postach
    3 pojazdy pancerne, 3 ppance Boforsa, armaty polowe, niemal każda ekipa wystawiła ckm i rkm, trzy samoloty, około 200 ludzi. Ciekawy charakter imprezy: każdy kto wyglądał jak żołnierz z epoki mógł wziąć udział. Nie zwracano nadmiernej uwagi na kurice w drelichowych mundurach, nieprzepisowe szelki czy okulary (choć kilka takich ukoszerniających innych widziałem), dowodzik, wypożyczenie broni, garść ślepaków i do boju!



    Niestety, jak zwykle w środowisku nawala próba porozumienia się z innymi i w rezultacie mieliśmy trzy imprezy 27 sierpnia: Mławę, Skierniewice 39 i walki o Wytwórnię Papierów Wartościowych w Warszawie (1944). W rezultacie na ponad 200 rekonstruktorów, większość była w mundurach polskich... i to tak z trzy razy tyle niż "Niemców". Dalszą konsekwencją była zmiana scenariusza na taki: Niemcy wychodzą z lasu i rozgniatają pierwszą linię obrony, przebijają się przez drugą, po czym zdobywają trzecią.



    Wtedy z boku uderza ze 20 chłopa, przychodzi drugie tyle posiłków i polski kontratak połączony z szarżą kawalerii (koło tuzina szabel). Tak na godzinę przed rekonstrukcją, gdy skończyliśmy przygotowywanie stanowisk, wszystko grało, jasny plan i ludzi wystarczająco (albo i za dużo), ale w chwili rozpoczęcia, nie miałem gdzie nogi ruszyć, by kogoś nie uderzyć, aż tak ciasno było w polskich transzejach.



    Rzecz jasna przed batalią trzeba pogadać z pozostałymi, znajomości nigdy za mało, a wypada wiedzieć z czym ganiają inni. Nie obyło się bez niespodzianek, ciekawych rozwiązań, paru nowych znajomości i wymiany doświadczeń.



    Cała impreza, razem z wystawą sprzętu wojskowego, placem dla defilady, trybunami, namiotami, parkiem z gastronomią, zabawkami i militariami, polem bitwy oraz nieużytkami mieściło się na 44 hektarowej działce. Pytanie powtarzane w tłumie: dlaczego wojskowy sprzęt znowu stoi. Tyle placu i żadnego dynamicznego pokazu? Chyba nasi wojacy potrafią coś więcej niż pierdzieć w stołki, chować się za L4 przed poligonami i przechwalać się jak to oni są ważni, co potrafią i jak bardzo cywile nie wiedzą o czym gadają.



    Po pierwszych godzinach w pełnym wyposażeniu, chadzając tu i tam, przyszła pora na kopanie pozycji, czyli dostosowanie swoich miejsc do bitwy. W rezultacie nikt nie wahał się chodzić w samej koszuli po terenie bitwy, szczególnie że pogoda też była koszerna i żar lał się na nas bez ustanku. Nie ważne czy było się w drelichach czy w "kocu", człek był zmordowany.





    Z bardziej ciekawych dla mnie rzeczy, "Niemcy" przywieźli trzy rowery, ale jakoś nie widziałem ich na polu bitwy.



    Niegdyś były one wyznacznikiem nowoczesnej armii, chętnie używane w całej Europie aż do końca wojny i dziś również. Ilość zebranych informacji o tym jak to wyglądało w armii niemieckiej jest zadowalająca.
    Jak to z naszą armią bywa, jak tylko przemaszerowali przed trybuną po raz ostatni, od razu zaczęli rozchodzić się do autokarów... tak z marszu rozeszli się. Przyjechali tuż przed swoimi uroczystościami i pojechali od razu po. Cóż... Jakoś mnie to nie zdziwiło, ale czemu mam dziwić się im? Pojechali w takim wielkim żarze, czasem daleki szmat drogi i to w wolną sobotę! Skandal!



    Rzecz jasna nasz wiceminister czy kto był z władz, pogadał na tle rekonstruktorów do mikrofonu i tyle go widziano. Do nas już nie podszedł, z nami nie porozmawiał. Może to i lepiej. Mógłby dołączyć do ludności cywilnej i dać się zmasakrować.



    Jak po raz pierwszy o tym usłyszałem to się zdziwiłem, jak zobaczyłem to zostałem urzeczony. Mławska grupa odtwarzająca ludność cywilną. Przekrój wszystkich postaci (może poza żydami), którzy występowali wtedy w tym rejonie. Od plebana, chłopów, po mieszczanki i cygan. Przekrój wiekowy: od dzieci po starców. Coś niesamowitego.



    Bitwę rozpoczął nalot. Pilot zachowywał się jak samobójca, latał nisko i miałem wrażenie że wystarczy podskoczyć, by go chwycić. Zalatywał z różnych stron, raz zza bunkra raz zza trybun, więc i widzowie mogli sobie popatrzeć na coś więcej niż panoramę 2D.



    Jak skończył swój pokaz, to zaczął robić beczki w oddali.



    Jak Niemcy ruszyli to poszli jak po maśle. Do tego stopnia że nie dałem rady spakować sprzętu, wystrzelić dwa razy (po drugim zaciął mi się zamek, potem zapiaszczyłem go i się męczyłem do końca), jak musieliśmy zbierać rzyci w troki i opuszczać pozycje. Cofaliśmy się gdy nad głową latały nam trzy samoloty, waliły ładunki i w sumie nie wiadomo co się działo. Scenariusz w wersji zmodyfikowanej zakładał eksplozje, które nie nastąpiły. Za to następowali na nas Niemcy to się cofaliśmy. Teraz tak myślę, że oni przeszli po polu z ładunkami wybuchowymi i dlatego dopiero na koniec walono z nich dla rozładowania całości. Już po całej akcji walnął bunkier, który miał trzasnąć w środku. Masakra. Końcówkę opisałem na początku, nie będę się powtarzał.

    Ogólnie oceniam ją pozytywnie. Miałem szansę zobaczyć coś w innej formie niż zazwyczaj, ze wszystkimi tego zaletami i wadami. Teraz muszę pomyśleć nad czymś nowym, czymś co pozwoli mi w spokoju robić zdjęcia.



  3. Następujących 6 użytkowników podziękowało Samick za ten post:


  4. #23
    Krwawy Kardynał Awatar Samick
    Dołączył
    Oct 2010
    Postów
    5 767
    Tournaments Joined
    9
    Tournaments Won
    1
    Podziękował
    171
    Otrzymał 427 podziękowań w 262 postach
    I film z bitwy:



  5. Użytkownicy którzy uznali post Samick za przydatny:


  6. #24
    Troublemaker Awatar Nezahualcoyotl
    Dołączył
    Aug 2009
    Lokalizacja
    Hidden Castle
    Postów
    6 637
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    373
    Otrzymał 893 podziękowań w 599 postach
    @Samick świetny materiał wrzuciłeś jeno szkoda że taki przykrótki i przyozdobiony tymi chórkami (klimaty Audiomachine lub Two steps from Hell,etc).Ciekawe czy w przyszłym roku zamontują kamery na samolotach?

    ***************************************
    Spoiler: 


    In quexquichcauh maniz camanahuatl ayc pollihuiz yn iteno yn itauhca in Mexico-Tenochtitlan


    Jeśli avek to tylko z Indianką!
    *************************
    https://www.youtube.com/channel/UCo3...6M-C3c_Wc_57BQ

    *************************
    Był czas kiedy osobnika owego zwano @zajac.





  7. #25
    Krwawy Kardynał Awatar Samick
    Dołączył
    Oct 2010
    Postów
    5 767
    Tournaments Joined
    9
    Tournaments Won
    1
    Podziękował
    171
    Otrzymał 427 podziękowań w 262 postach
    O tym samym rozmawialiśmy pewien czas temu z kolegami. Widok z góry mógłby być świetny. Swoją drogą, pod Mławą, ustawiłbym trybuny po drugiej stronie pola bitwy, ponieważ wtedy ludzie patrzyliby na stok, więc wszyscy byliby jak na dłoni i do obserwacji... a tak... Teren opadał i nie wiem co ludzie widzieli.



  8. #26
    Krwawy Kardynał Awatar Samick
    Dołączył
    Oct 2010
    Postów
    5 767
    Tournaments Joined
    9
    Tournaments Won
    1
    Podziękował
    171
    Otrzymał 427 podziękowań w 262 postach
    Tegoroczny Sochaczew. Co prawda bez samolotów, ale i tak klimatycznie.



    Następnego dnia były Łomianki, w tym roku połączono imprezy, biorąc udział w jednej, brało się od razu w niedzielę w następnej.



  9. #27
    Stara Gwardia / Ostatni Sprawiedliwy Awatar KLAssurbanipal
    Dołączył
    Aug 2009
    Lokalizacja
    Polska
    Postów
    4 420
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    873
    Otrzymał 948 podziękowań w 504 postach
    Ale czad z tym samolotem! Zawsze planuję się tam wybrać, a wrzesień to ciężko okres i nigdy się nie udaje. A jakoś daleko to nie jest.
    Darowizna dla mnie jako twórcy możliwa tutaj: https://www.paypal.me/klassurbanipal


  10. #28
    Podczaszy Awatar Mopek
    Dołączył
    Sep 2009
    Lokalizacja
    Turek
    Postów
    694
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    12
    Otrzymał 12 podziękowań w 10 postach
    Ja ze swojej strony polecam inscenizację Strońsko - Beleń.
    To między Sieradzem a Zduńską Wolą. Jestem tam praktycznie od kilku lat jako turysta i za każdym razem jestem mega zadowolony. Uważam, że z roku na rok jest coraz lepiej. Więcej pojazdów się pojawia. Swego czasu były dwa samoloty - polski i niemiecki - które oprócz bombardowania pozycji przeciwnika toczyły jakby bitwę powietrzną.
    Teraz przeważnie jest już tylko jeden niemiecki samolot, który jednak dodaje duużo do klimatu

    Spoiler: 

  11. #29
    Troublemaker Awatar Nezahualcoyotl
    Dołączył
    Aug 2009
    Lokalizacja
    Hidden Castle
    Postów
    6 637
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    373
    Otrzymał 893 podziękowań w 599 postach
    Twierdza Boyen:

    Spoiler: 


    In quexquichcauh maniz camanahuatl ayc pollihuiz yn iteno yn itauhca in Mexico-Tenochtitlan


    Jeśli avek to tylko z Indianką!
    *************************
    https://www.youtube.com/channel/UCo3...6M-C3c_Wc_57BQ

    *************************
    Był czas kiedy osobnika owego zwano @zajac.





  12. #30
    Kapitan królów i król kapitanów. Awatar PaskudnyPludrak
    Dołączył
    Jan 2010
    Lokalizacja
    Kraków
    Postów
    1 603
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    149
    Otrzymał 237 podziękowań w 155 postach
    Świetni Rzymianie i pierwszy raz widzę reko tak wczesnych republikańskich Rzymian, bo wszędzie latają wczesno imperialni.

    ...a sławny generał Wit-tenberg poprzedza go tak ,jak jutrzenka poprzedza słońce.-W.Kochowski "Lata potopu"
    "Nie wykuwać tarcz utopii. I nie kruszyć o nie kopii "

Strona 3 z 6 PierwszyPierwszy 12345 ... OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •