Strona 4 z 6 PierwszyPierwszy ... 23456 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 31 do 40 z 57

Wątek: WKA - Ekonomia

  1. #31
    Podkomorzy
    Dołączył
    Aug 2009
    Postów
    1 335
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    85
    Otrzymał 287 podziękowań w 137 postach
    Robię w tej chwili plik Excel, w którym gracze mogliby wpisać kilka decyzji, a reszta byłaby przeliczana pokazując końcowy stan skarbca w każdej turze.
    Moja idea jest taka, żeby każdy gracz otrzymywał taki plik na początku tury, wpisywał w kilka sekcji "dla niego" swoje decyzje, po czym odsyłał plik do MG, który nanosiłby na pola nieedytowalne dla gracza skutki działań dyplomatycznych (umowy handlowe), rozwoju prowincji, rozbudowy czy uzupełnień armii, po czym przesyłałby w kolejnej turze zaktualizowany arkusz do wypełnienia.
    Swoją drogą nie jestem zbyt biegły w Excel, więc potrzebuję chętnego i znającego się na tym programie do ogarnięcia tematu, bo rozpisany arkusz mam już w 90% w sensie logiki jego działania, ale pewne rzeczy wymagają bardziej zaawansowanych myków. Później pozostałoby kopiuj wklej dla 32 nacji, bo formularz każdej wyglądałby identycznie.
    Arkusz jest jednym z najważniejszych elementów rozgrywki, więc chętny zapewniłby sobie podziw mój i społeczności

    Mam również nadzieję, że wbicie w kilka komórek swoich decyzji nie uznacie za zbyt wyczerpujące..... Reszta policzy się sama.....

  2. #32
    Moderatorzy Globalni
    Dołączył
    May 2010
    Postów
    3 568
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    734
    Otrzymał 726 podziękowań w 478 postach
    To by mocno uprościło proces decyzyjny i zarządzanie skarbcem. Niestety, ja jestem noga z programów. Także proszę jakąś ogarniętą informatycznie osobę o pomoc Niesowi.

  3. #33
    Podkomorzy
    Dołączył
    Aug 2009
    Postów
    1 335
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    85
    Otrzymał 287 podziękowań w 137 postach
    Panowie. Dzięki za tłumny odzew. To pozwala mi dobrze rozumieć wątpliwości Pirxa.

    Tym niemniej mogę się pochwalić, że dzięki skarbnicy wiedzy w internecie dzisiaj ok. 3 nad ranem pokonałem najcięższy problem w Arkuszu rozgrywki. Pozostałe rzeczy powinienem spokojnie obskoczyć już sam, ale proszę o cierpliwość.

    Arkusz ekonomii powinien powstać do końca weekendu, ale nie gwarantuję, że się obrobię przy dwójce wchodzących w nastoletniość dzieci.
    W rękach gracza będzie pozwalał na:
    1. Rozbudowę prowincji do kolejnego poziomu - za zwiększająca się wraz z poziomem prowincji kasę, która później zwróci się z nawiązką.
    2. Uzupełnienie skarbca handlem - stała wartość w dinarii dla handlu lądowego i morskiego (morski handel będzie generował 2 x zysk z lądowego).
    3. Tworzenie nowych armii - za kasę, dowolna wartość w dinarii 0 - 11.700.
    4. Podjęcie decyzji o uzupełnieniu WD armii, która poniosła straty w bitwie (WD = wartość w dinarii).
    5. Przekazanie decyzji o ruchach armii.

    W rękach MG arkusz będzie pozwalał na:

    1. Modyfikacje stanu posiadania prowincji i poziomu ich rozwoju.
    2. Umieszczanie nowych armii w prowincjach wskazanych przez gracza.
    3. Kary w dinarii za złamanie paktów i notoryczne łamanie zasad. ()
    4. Wpisywanie strat poszczególnych armii w bitwach w celu uzupełnienia stanu WD, jeżeli gracz podejmie decyzje, lub stan skarbca będzie pozwalał na uzupełnienie armii.
    5. Uwzględnienie w stanie skarbca gracza wartości daru od sojusznika - widoczne w kolejnej turze.

    Arkusz będzie automatycznie zliczał skutki wszelkich decyzji, pokazując końcowy stan skarbca na kolejną turę. Armie będą generowały koszt utrzymania (ten element jest do zbalansowania po stworzeniu arkusza).

    Gdy już powstanie, potrzebny będzie czas na symulowanie 5-6 tur przy różnych uwarunkowaniach i różnych sposobach gry, żeby dobrze zbalansować Skarbiec.

    Proponuję by dobrze wszystko przygotować i nawet wystartować od października, ale na dobrze ubitym gruncie, coby się miło walczyło.

    Podsumowanie idei:

    Gra na zasadach arkusza będzie skupiała się zarówno na wojnach, jak i na dyplomacji (bez handlu będzie ciężkawo), a do budowy potęgi potrzebny też będzie rozwój ekonomiczny. Moduł uzupełniania strat spowoduje dbałość o styl gry, żeby straty były jak najmniejsze.
    Na starcie będą nacje, które mają przes..ne, tego nie unikniemy przy rozdziale 3 prowincje na nację i kształcie mapy. Będą też nacje wyjątkowo uprzywilejowane ze względu na położenie geograficzne, a porty będą dostępne dla wszystkich nacji oprócz jednej dopiero po rozwoju, natomiast Icenów muszę zbalansować inaczej, poprzez ograniczenie ilości dinarii na starcie, lub ilości dostępnych armii, bo po prostu w ich przypadku dostęp do portu, który z założenia jest dostępny przy wysokim poziomie rozwoju prowincji, jest krytyczny.

    W kampanii będzie FoW i tylko po wynikach bitew i zmianach na mapie będzie się można domyślać kierunków działań, więc:

    zastanawiam się nad możliwością wprowadzenia:

    -szpiegów
    -kontrszpiegów,
    których każdy Gracz mógłby wysłać w określonym zasadami czasie, przed wydaniem rozkazów bojowych, podając rodzaj akcji i prowincję w tytule maila.

    Akcja ta skutkowałaby:
    -wydaniem określonej kwoty ze Skarbca,
    -poznaniem WD stacjonującej armii i garnizonu,
    -akcją kontrszpiega wysłanego przez przeciwnika, która uniemożliwiałaby poznanie informacji dotyczących prowincji

    Wprowadzenie tego elementu do rozgrywki to mała tabelka na arkuszu, w której zaznaczenie przez MG pola Szpieg, lub Kontrszpieg, będzie skutkowało odliczeniem kosztu akcji ze Skarbca.

  4. Następujących 4 użytkowników podziękowało Niesmiertelnik za ten post:


  5. #34
    Podkomorzy
    Dołączył
    Aug 2009
    Postów
    1 335
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    85
    Otrzymał 287 podziękowań w 137 postach
    A oto screen pierwszej wersji Arkusza. Pola szare do wypełnienia przez Gracza.


  6. Następujących 5 użytkowników podziękowało Niesmiertelnik za ten post:


  7. #35
    Moderatorzy Globalni
    Dołączył
    May 2010
    Postów
    3 568
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    734
    Otrzymał 726 podziękowań w 478 postach
    Przeanalizuję to na spokojnie na początku tygodnia i dam znać.


    Powiem tak Nies - jeżeli ten format zadziała, po 1 sezonie będę chciał zrobić to jako wydarzenie międzynarodowe. Także bardzo mi zależy, żeby to wyszło konkretnie.

  8. #36
    Podkomorzy
    Dołączył
    Aug 2009
    Postów
    1 335
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    85
    Otrzymał 287 podziękowań w 137 postach
    Jestem w tej chwili na etapie balansowania finansów. Jest to o tyle trudne, że spektrum kosztów w pierwszej turze jest bardzo szerokie. Gracz może przeprowadzić tylko jeden atak i nie zostać zaatakowanym, lub może przeprowadzić atak, ale jednocześnie być zaatakowanym przez 3 inne nacje. Odbudowa trzech armii, łącznie z pozostałymi kosztami, mocno drenuje skarbiec. Jednocześnie warto wydawać na rozbudowę prowincji, bo oznacza to większy garnizon, większe wpływy do skarbca, oraz możliwość dojścia do poziomu umożliwiającego desanty drogą morską.
    Zależy mi na tym, żeby gracze nie stanęli przed widmem braku kasy ok. 3-4 tury. Jedno jest pewne. Sojusze i umowy handlowe będą kluczowym elementem finansów i rzucając się jak pitbull na wszystkich dookoła Gracz stanie przed widmem bankructwa, bo handel będzie możliwy tylko w przypadku pokoju.

    Do ogłoszenia stanu gotowości muszę:
    -dorobić na mapę ok 20 znaków nacji, 7-10h pracy,
    -nazwać ok. 70 prowincji, bo mapa stanęła na etapie ośmiu nacji "Wakacyjnej", ok. 5h pracy,
    -spisać zasady w formie pliku, który będzie do pobrania przez zarejestrowanych, po ingliszu mogę wydżyżdżyć zasady jak się projekt przyjmie, ok. 2-3 h pracy,
    -stworzyć pliki Excel dla wszystkich nacji, 10-12h pracy, pomimo że wystarczy tylko zapisać go kilkadziesiąt razy po zmianie nazw prowincji i kolorów.

  9. #37
    Moderatorzy Globalni
    Dołączył
    May 2010
    Postów
    3 568
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    734
    Otrzymał 726 podziękowań w 478 postach
    To teraz podstawowe pytanie, nie tylko do Niesa - czy chcemy zrobić kampanię w międzynarodowym towarzystwie?

    Podstawowe minusy:
    - bariery językowe - będzie niezbędna komunikacja w języku angielskim. Może ona przybrać poziom bardzo podstawowy - wypowiedzenie wojny, PoN czy sojusz to raptem kilka wyrazów, ale żeby do tego doprowadzić trzeba się jednak jakoś komunikować,
    - problem z zachowaniem klimatu - Nies ma bardzo klimatyczne opisy, ale wątpię żeby chciało się to tłumaczyć przez całą kampanię,
    - nieznajomość graczy, którzy do nas dołączą, a więc też brak narzędzi nacisku, jeżeli ktoś poleci w kulki - tutaj mogę temu częściowo zaradzić, bo znam sporo graczy zagranicznych i mogę prowadzić kampanię marketingową jedynie do ograniczonego grona osób, które wiem że są aktywne i zajarane klimatem.

    Podstawowe plusy:
    - jak pokazały Krwawe Igrzyska - zagraniczni gracze, szczególnie Rosjanie, to są niemal profesjonaliści. Pełne zaangażowanie, świetna znajomość gry. Można się od nich mnóstwo nauczyć,
    - wchodzimy na wyższy poziom jako portal, bo organizujemy turniej, jakiego do tej pory nie było, dla zagranicznych również. To może nam pomóc w budowany trwałych relacji z różnymi ciekawymi podmiotami rynkowymi.

  10. #38
    Podkomorzy Awatar Remix
    Dołączył
    Aug 2014
    Lokalizacja
    Bydgoszcz
    Postów
    1 266
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    108
    Otrzymał 92 podziękowań w 75 postach
    Jestem za
    Jedyną przeszkodą w osiągnięciu sukcesu jesteśmy my sami

    Zapraszam osoby które lubią gry strategiczne na mój kanał na yt póki jest tam głównie total war ale również coś innego się będzie pojawiać
    https://www.youtube.com/user/MsRemix1992

  11. #39
    Cześnik Awatar Twój Mistrz
    Dołączył
    Mar 2016
    Lokalizacja
    Opolskie, Nysa
    Postów
    326
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    64
    Otrzymał 44 podziękowań w 36 postach
    Moim zdaniem powinniśmy najpierw przetestować ten turniej na własnym podwórku, a później się rozszerzać.
    Ale zaciekawiło mnie to ,,Jedno jest pewne. Sojusze i umowy handlowe będą kluczowym elementem finansów i rzucając się jak pitbull na wszystkich dookoła Gracz stanie przed widmem bankructwa, bo handel będzie możliwy tylko w przypadku pokoju."
    Właściwie dlaczego umowy handlowe mają być zawierane tylko w przypadku pokoju? Przecież to niemal uniemożliwi tą opcje.

  12. #40
    Podkomorzy
    Dołączył
    Aug 2009
    Postów
    1 335
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    85
    Otrzymał 287 podziękowań w 137 postach
    Też chciałbym, żeby to najpierw przetestować u nas, w 10-15 graczy. Jak będzie wyjątkowy odzew to w większej grupie.

    Handel w czasie pokoju nie jest niczym nadzwyczajnym. Taki mechanizm działa w grze. Taki mechanizm może działać tutaj. Na początku masz do dyspozycji jeden atak. Sąsiadów możesz mieć kilku. Handel będzie wspierać dyplomację i ekonomię. Dzięki temu ambasady nie będą ziały pustkami.
    Zanim kogoś zaatakujesz dobrze się zastanowisz czy to się opłaca i sprawdzisz stan skarbca.

    Osobiście nie wyobrażam sobie sytuacji że się przeciwnicy piorą, ale pod stołem generują sobie kasę do skarbca.
    Mogę jeszcze wprowadzić element rabunku. Wchodzi armia na prowincję, zdejmuje jej jeden poziom rozwoju. Kasuje 50% wartości poziomu i wraca na swoje tereny.

    Można tez wprowadzić oblężenia, ale to generowałoby całkowitą zmianę zasad. Trzeba by było odejść od limitu 11.700, jeżeli można ustawić duże armie - po 40 jednostek - to wprowadzić ten element, bo inaczej nikt nie pokonałby armią 11.700 atakującą obrońców w sile 11.700 + 4.000 garnizon + wieże.
    Mury występowałyby na ostatnich dwóch poziomach rozwoju prowincji - to wspierałoby ideę rozbudowy prowincji.

    Możliwości jest dużo. Nawet jest miejsce na drogi, których posiadanie przyspieszałoby przejście z jednego w drugi kraniec imperium (to przydatne by było dla graczy, którzy zostaną na mapie po wstępnej zawierusze). Drogi umożliwiałyby przesuwanie armii o 2 -3 prowincje na turę.

    W momencie gdy rozpisałem system rozwoju proponowany przez Zachara, arkusz zyskał podstawowy element. Teraz dodawanie kolejnych to pikuś. Można nawet dorzucić kopalnie.
    Pytanie jak bardzo chcecie sobie posłodzić zmagania.

Strona 4 z 6 PierwszyPierwszy ... 23456 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Możesz edytować swoje posty
  •