Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 24

Wątek: Powiązania słowian i normanów

  1. #1
    Chłop
    Dołączył
    Jan 2010
    Postów
    20
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    0
    Otrzymał 0 podziękowań w 0 postach

    Powiązania słowian i normanów

    “Słowianom od początku nie wychodziła organizacja polityczna. Byli zaciekli w boju, natomiast by stworzyć podwaliny państwa, potrzebowali Awarów lub Germanów… Nasze państwo zorganizowali nam Skandynawowie, ale nie ci z północy. Według mnie była to ekspansja ze wschodu – dowody na to możemy znaleźć przede wszystkim w Lednicy”.

    Jest to jedna z wielu teorii przytaczana przez historyków nie wiem jak sie do tego ustosunkować słyszy się teoriie że Mieszko I był Normanem. Wiadomym jest że Wikingowie osiedlali się w Polsce jest to dziwna teoria ale chyba nie sc-fi. Prosze o wyrazenie opinii na ten temat

  2. #2
    Chłop
    Dołączył
    Jan 2010
    Postów
    15
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    0
    Otrzymał 0 podziękowań w 0 postach

    Re: Powiązania słowian i normanów

    Bardzo ciekawy temat. Faktycznie Normanowie(Wikingowie) mieli najprawdopodobniej spory wpływ na ustrojstwa we wschodniej i południowej Europie. Mieszko - wikingiem!?...Coś słyszałem o tym, ale nie ma chyba dużych dowodów na potwierdzenie tej teorii.

  3. #3
    Podkomorzy Awatar Dagorad
    Dołączył
    Aug 2009
    Postów
    1 877
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    5
    Otrzymał 87 podziękowań w 65 postach

    Re: Powiązania słowian i normanów

    Normanowie mieli chyba wpływ na "ustrojstwa" w całej Europie więc to raczej nie jest argument.

  4. #4
    Łowczy
    Dołączył
    Oct 2009
    Postów
    155
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    0
    Otrzymał 0 podziękowań w 0 postach

    Re: Powiązania słowian i normanów

    Znaczy się, kiedyś czytałem, że ci ze Skandynawii dzielili się na Normanów, Wikingów, Szwedów i kogoś tam jeszcze (nie pamiętam dokładnie). Również słyszałem, że Mieszko był Normanem (a zatem nie wikingiem), również słyszałem, że na zachodzie w szkołach podaje się tą teorię pochodzenia pierwszego Piasta. Ciekawa też sprawa, że Szwedzi tworzyli nad Wołgą szlaki handlowe i to oni mieli jakiś wkład w rozwoju państw ruskich. Skandynawowie walczyli również jako najemnicy u boku cesarza Bizantyjskiego przeciw Arabom. Nie wspomnę już o Sycylii, Anglii i Normandii. Ogólnie rzecz biorąc może wyjść tak, że 2/3 Europejczyków może mieć przodka właśnie ze Skandynawii.
    Życie jest jak pudełko czekoladek - nigdy nie wiesz co się trafi.

    1990. Prezydent ZSRR dostaje pokojową nagrodę Nobla.
    1991. Koniec ZSRR.
    2009. Prezydent USA dostaje pokojową nagrodę Nobla...
    2010. ...?

  5. #5
    Stolnik
    Dołączył
    Sep 2009
    Postów
    1 190
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    0
    Otrzymał 0 podziękowań w 0 postach

    Re: Powiązania słowian i normanów

    Końcówka mnie rozbiła teoretycznie, każdy europejczyk ma przodka Skandynawa, czemu? Bo przy idealnym założeniu - każdy ma jednego ojca i matkę, wychodzi, że w okolicach X wieku powinno zamieszkiwać ziemie polskie jakieś 100 mln ludzi taka mała dygresja

    kiedyś czytałem, że ci ze Skandynawii dzielili się na Normanów, Wikingów, Szwedów i kogoś tam jeszcze
    Plus ileś tam plemion i plemionek Normanowie to pierwotnie ludzie północy - więc jest to ogólne określenie na ludzi mieszkających na północy europy, od X wieku, może bardziej XI zaczyna być łączony jedynie z państwem na północy Francji

    Ciekawa też sprawa, że Szwedzi tworzyli nad Wołgą szlaki handlowe
    masz na myśli Wariagów cel Waregów?
    NIE ZAPOMNIJ CHULIGANIE, ZJEŚĆ TATARA NA ŚNIADANIE!

    Lektorat z łaciny
    Od czego pochodzi słowo studiować?
    Studeo, studere, starać się, zwłaszcza zdawać kolejne egzaminy

  6. #6
    Chłop
    Dołączył
    Jan 2010
    Postów
    20
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    0
    Otrzymał 0 podziękowań w 0 postach

    Re: Powiązania słowian i normanów

    Normanowie to odlam germanow a właściwie protoplaści germanów częśc ludów udała się na południe tworząc plemiona germańskie. Normanowie to lud wojowników i ich wyprawy łupieżcze były dość powszechne. Głównym argumentem za tym że Mieszko był normanem jest ,że W okresie międzywojennym w historiografii niemieckiej pojawiła się hipoteza, jakoby Mieszko I nosił imię Dagone wywodzące się od skandynawskiego Dagr. Tym samym miał on być wikingiem, który przejął władze w państwie Polan. Teoria ta udowadniała niezdolność Słowian do utworzenia własnego państwa. Nie miała ona jednak żadnych logicznych podstaw i rychło upadła śmiercią naturalną razem z ustrojem, który ją wyhodował. Tak właściwie pierwszym państwem słowiański były założone w 884 roku Czechy bo państwo Wielkomorawskie było założone przez Franków a ruś kijowska przez Normanów. Ta teoria jest zbyt przewrotna według mnie ze względu na to że Mieszko musiałbyć już wcześniej katolikiem wg mnie jeżeliby mial byc normanem to ze szwecji poniewaz ich glowne osadnictwo bylo na terenie polnocnej Polski

  7. #7
    Stolnik
    Dołączył
    Sep 2009
    Postów
    1 190
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    0
    Otrzymał 0 podziękowań w 0 postach

    Re: Powiązania słowian i normanów

    Normanowie to odlam germanow
    W XI wieku to może i tak wcześniej to była nazwa zbiorcza, coś jak Scytia dla starożytnych - jak chcieli określić, ze coś jest na wschodzie, jeździ na koniu i strzela z łuku to pisali/mówili Scytowie i już. Podobnie Normanowie, zbiorcza nazwa na ludy północy, to nie żaden odłam czy protoplaści germanów.

    według mnie ze względu na to że Mieszko musiałbyć już wcześniej katolikiem
    Czemu musiałby być?
    NIE ZAPOMNIJ CHULIGANIE, ZJEŚĆ TATARA NA ŚNIADANIE!

    Lektorat z łaciny
    Od czego pochodzi słowo studiować?
    Studeo, studere, starać się, zwłaszcza zdawać kolejne egzaminy

  8. #8
    Podczaszy
    Dołączył
    Aug 2009
    Lokalizacja
    Wolny Ślonsk
    Postów
    709
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    0
    Otrzymał 0 podziękowań w 0 postach

    Re: Powiązania słowian i normanów

    Dago - to z dokumentu "Dagome iudex". Jednak ta teoria została już raczej odrzucona - teraz proponuje sie interpretację "Ego Me (sko) Dux" - Ja Mieszko książe.

  9. #9
    Łowczy
    Dołączył
    Oct 2009
    Postów
    155
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    0
    Otrzymał 0 podziękowań w 0 postach

    Re: Powiązania słowian i normanów

    Cytat Zamieszczone przez Furiusz
    Końcówka mnie rozbiła teoretycznie, każdy europejczyk ma przodka Skandynawa, czemu? Bo przy idealnym założeniu - każdy ma jednego ojca i matkę, wychodzi, że w okolicach X wieku powinno zamieszkiwać ziemie polskie jakieś 100 mln ludzi taka mała dygresja

    kiedyś czytałem, że ci ze Skandynawii dzielili się na Normanów, Wikingów, Szwedów i kogoś tam jeszcze
    Plus ileś tam plemion i plemionek Normanowie to pierwotnie ludzie północy - więc jest to ogólne określenie na ludzi mieszkających na północy europy, od X wieku, może bardziej XI zaczyna być łączony jedynie z państwem na północy Francji

    [quote:3hxazw86]Ciekawa też sprawa, że Szwedzi tworzyli nad Wołgą szlaki handlowe
    masz na myśli Wariagów cel Waregów?[/quote:3hxazw86]

    Nie mam zielonego pojęcia. Kiedyś takie coś w necie wyczytałem i była mowa tylko o Szwedach.
    Życie jest jak pudełko czekoladek - nigdy nie wiesz co się trafi.

    1990. Prezydent ZSRR dostaje pokojową nagrodę Nobla.
    1991. Koniec ZSRR.
    2009. Prezydent USA dostaje pokojową nagrodę Nobla...
    2010. ...?

  10. #10
    Gość

    Re: Powiązania słowian i normanów

    Zaczynając od koncepcji Mieszka I jako rdzennego Wikinga, Normana, Warega czy Niemca - Jest to pogląd wymyślony na potrzeby aryjskiej propagandy III Rzeszy. Według niej Słowianie są za słabi by mieć wśród siebie zorganizowaną władzę, więc Mieszko był pochodzenia germańskiego. Taka teoria jest więc tylko stworzona przez nazistów i nie ma żadnego związku z rzeczywistością. Co więcej uwłaszcza ona Palakom, jak i wszystkim innym Słowianom, gdyż jest częścią polityki rasowej hitleryzmu. Tyle jeśli chodzi o samą ideę.

    Wracając do istoty tematu pochodzenia Mieszka prawda jest trochę bardziej skomplikowana. Otóż jak wiadomo wszystkie rdzenne ludy Europy to ludy indoeuropejskie. Podczas wędrówki ludów podzieliły się one - jedni poszli na północ, drudzy na południe, potrzebowali bardziej odpowiedniego ciała i narządów do swojego klimatu, co wpłynęło na języki, jedni mają więcej pigmentu, inni mniej. Kultura na wschodzie natomiast dopiero się rozwijała, na północy już w ogóle, podczas gdy na południu i na zachodzie wiele ludów miało już ukształtowaną swą kulturę. Ludy germańskie to nic innego jak Słowianie którzy powędrowali na północ. Kiedy jeszcze kultura jest niewykształcona nie ma wpływu za bardzo pochodzenie króla, jak i związku całego ludu z innymi. Sądzę, że Mieszko mógłby być równie dobrze wnikliwym Słowianinem, który bacznie obserwował Europę i wziął od niej to najlepsze, co miała do zaoferowania - kulturę, nie tracąc własnej, religię, adaptując odpowiednio, oraz organizację państwa, modyfikując ją sprawnie. Mógłby być także potomkiem Rosjan, czy Czechów, ewentualnie Niemców. Wtedy nie miało to takiego znaczenia, zresztą nie istniało pojęcie narodu, a przez całe średniowiecze dynastie były "ponadnarodowe".

    PS: Nacudjonasza - Następnym razem nie kopiuj z Wikipedii bo ich artykuły są strasznie napisane, nieprawdaż? Poza tym sami do końca nie wiedzą co piszą, minus encyklopedii otwartych.
    PS II: Furiusz ma rację z opisywaniem plemion, Normanowie są Germanami w tym samym stopniu co Anglicy. Miejsce Normanów jest w Normandii i to tam dzisiaj tworzą cząstkę Francuzów.

Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •