Strona 3 z 3 PierwszyPierwszy 123
Pokaż wyniki od 21 do 24 z 24

Wątek: Powiązania słowian i normanów

  1. #21
    Chłop
    Dołączył
    Apr 2010
    Postów
    3
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    0
    Otrzymał 0 podziękowań w 0 postach

    Re: Powiązania słowian i normanów

    Jedna kwestia mnie nurtuje - skoro Mieszko nie był wikingiem, ale Ruryk był to czy znaczy to, iż to Słowianie wschodni nie byli wstanie stworzyć własnego państwa, ale my już tak? Ah, jaka duma rozpiera mi pierś (To nie jest ironia )
    Nie do końca. W "Powieści dorocznej" lud Nowogrodu mówi do Ruryka coś w stylu, że u nas władza słaba i nietrwała, porządku przez to brak (nie pamiętam jak to dokładnie brzmiało). Mogło to znaczyć, że utworzone tam było własne państwo, ale żaden przywódca nie miał takiej siły lub autorytetu, aby się mógł dłużej utrzymać.

    Pozdrawiam.

  2. #22
    Wojski Awatar jedynytakisebek
    Dołączył
    Oct 2010
    Postów
    65
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    2
    Otrzymał 1 podziękowanie w 1 poście

    Re: Powiązania słowian i normanów

    Jeśli mogę wtrącić to faktycznie kwestia pochodzenia Mieszka i jego drużyny jest bardzo skomplikowana i trudna to jednoznacznego rozstrzygnięcia.
    Natomiast czytając ową dyskusję zauważyłem, że ktoś chciał uprościć iż normanowie to Ci którzy pochodzą z Normandii!! Auuu!! Toć właśnie Normadnia wzięła swoją nazwę od Normanów a nie na odwrót!! I ogólnie nazwa "normanowie" jest dużo poprawniejszą nawet niż wikingowie i dotyczy wszystkich ludów pochodzących z Płw. Skandynawskiego. Nor czy north - północ, man - człowiek więc wychodzi nam nazwa człowieka północy. Wikingami określano ich rzadziej i to ze względu na ich wyprawy łupieżcze które nosiły właśnie miano "vikingu" - polski odpowiednik "na viking" to "na zbój" (mniej więcej oczywiście). Tak samo nazwa Norwegii znaczy "droga północna" (Norway, Nor-Way). Wtrąciłem swoje 5 zł

  3. #23
    Chłop
    Dołączył
    Oct 2010
    Postów
    20
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    0
    Otrzymał 0 podziękowań w 0 postach

    Re: Powiązania słowian i normanów

    Przez długie lata wikingowie rządzili rosją więc jakiś tam wpływ na Europe mieli.

  4. #24
    Łowczy
    Dołączył
    Aug 2009
    Postów
    192
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    0
    Otrzymał 2 podziękowań w 2 postach

    Re: Powiązania słowian i normanów

    Jest pewne, że Normanowie mieli znaczne powiązania za Słowianami. Przede wszystkim z kilku powodów:

    - Bliskie stosunki handlowe - Normanowie prowadzili ożywione kontakty handlowe ze Słowianami oraz zakładali swoje kolonie bardzo blisko nas. Trudno zaprzeczyć, że doprowadzało to do wymiany kulturowej i zapewne także powodowało osiedlanie się Normanów blisko Słowian.

    - Trasy podróży Normanów przecinają wielokrotnie ziemie Słowian.

    - Przeludnienie Skandynawii powodowało ich emigrację co sprzyja w oczywisty sposób powiązaniom.

    - Normanowie zakładali państwa w Europie wschodniej.

    - I na koniec: oba ludy mieszkały bardzo blisko siebie.

    Jak widać powiązania musiały być znaczne.
    "Życie bezmyślne nie jest warte życia." - Sokrates

    "Chcę iść do piekła, nie do nieba. W piekle będę miał towarzystwo papieży, królów i książąt, a w niebie są sami żebracy, mnisi, pustelnicy i apostołowie - Niccolò Machiavelli"

Strona 3 z 3 PierwszyPierwszy 123

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •