Strona 2 z 4 PierwszyPierwszy 1234 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 11 do 20 z 31

Wątek: Propozycje książek - temat ogólny

  1. #11
    Administrator Awatar Eutyches
    Dołączył
    Aug 2009
    Postów
    1 389
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    513
    Otrzymał 481 podziękowań w 343 postach
    Cytat Zamieszczone przez Wespazjan Zobacz posta
    Racibor, książę pomorski, to taki 12-wieczny Ragnar. Można by o nim nakręcić dobry film lub serial. Mają Skandynawowie swoich wikingów, my też nie gorsi. Przed Raciborem drżała Dania i Szwecja. Panie Szwejk, dzięki bo nie znałem tej pozycji. Ale poszukam. Opócz tego Szrejter napisał Pod pogańskim sztandarem. Dzieje tysiąca wojen Słowian połabskich od VII do XII wieku
    Sz. Panie Szwejk. Znalazłem jeszcze coś takiego, na co powołuje się też Szrejter. Przyznaję, że ta pozycja nie jest mi znana. Tą pozycję którą Pan pokazał mam i czytam.
    Spoiler: 



    Mam coś dla pasjonatów wojny 30-letniej. Monumentalne dzieło z mapami, planami bitew itp.
    Spoiler: 


    Polecam Ci to.
    To tak w opozycji do tezy o pitoleniu o Odzyskanych Ziemiach, piastowskich itp...Fabularyzowana historia, wzorem Karola Bunscha

    https://lubimyczytac.pl/ksiazka/161933/mlody-ksiaze
    "Gdyby można było skrzyżować człowieka z kotem, poprawiłoby człowieka, ale pogorszyłoby kota" — Mark Twain.

  2. Użytkownicy którzy uznali post Eutyches za przydatny:


  3. #12
    Podstoli Awatar Wespazjan
    Dołączył
    Aug 2013
    Postów
    488
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    278
    Otrzymał 173 podziękowań w 111 postach
    Panie Eutyches. Jak uda mi się zdobyc tą książkę to przeczytam. Mam coś dla Pana. Wprawdzie nie jest to Parnicki ze swymi "Srebrnymi orłami" lecz warto to przeczytać.



    Bolesław Chrobry to trzydziestotrzyletni mężczyzna. Świadomy siebie, rozgrywający sojusze. Kocha kobiety, seks, szaleńcze polowania, przyjaciół, mocne wrażenia. Pragnie korony i dla niej gotów jest na wszystko.

    Europa wchodzi w rok tysięczny. Dwubiegunowa konstrukcja "Gry w kości" poprzez osobne sekwencje dworu piastowskiego, cesarskiego i papieskiego – świata Bolesława Chrobrego i świata Ottona III – wiedzie do spotkania w Gnieźnie w marcu 1000 roku. Każdy z władców zagra wtedy o wszystko.

    Ta powieść unika monumentu, koturnu, przerysowania. Jest współczesna do szpiku: wojna wywiadów, polityka, racje stanu, manipulacja informacją, średniowieczny public relation. A jednocześnie doskonale oddaje realia historyczne, szczegół, detal i to, co w średniowieczu najgłębsze: mentalność epoki, w której religijna ekstaza i okrucieństwo graniczą ze sobą. Z każdego grzechu można się wyspowiadać. Wszystko dzieje się szybko, bardzo szybko. "Gra w kości" chociaż może zdawać się brawurowa historycznie – opiera się na faktach. Tych, które można wyczytać ze źródeł. Tych, których szukamy między ich wierszami.

  4. Następujących 3 użytkowników podziękowało Wespazjan za ten post:


  5. #13
    Podstoli Awatar Wespazjan
    Dołączył
    Aug 2013
    Postów
    488
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    278
    Otrzymał 173 podziękowań w 111 postach
    Chciałbym tutaj pokazać jedną ciekawą historię. Mianowicie trylogię Zbigniewa Zielonki o próbach jednoczenia ziem polskich podczas rozbicia dzielnicowego. Są to

    • Orły na sarkofagu (1964)
    • Klucz ziemi (1965)
    • Ziemia wschodząca (1973)


    Dlaczego o tej trylogii piszę. Jest to dobra powieść historyczna raczej nieznana czytelnikom. Wszyscy znają cykl Cherezińskiej o tej samej tematyce, natomiast ta trylogia jest zapomniana, a szkoda. Nie ma w niej wątku fantastycznego, jest natomiast napisana przez autora bardzo dobrze znającego ten okres w naszej historii. Zaznaczam, że jest to trudna i przeznaczona dla wrobionych czytelników rzecz. Jednak jej przeczytanie da każdemu wielką satysfakcję. A zwłaszcza tym, którzy czytali Cherezińską i interesują się tym okresem. Mnie się bardzo podobała, Czytałem ją dawno temu i uważam, że jest świetna.

  6. Użytkownicy którzy uznali post Wespazjan za przydatny:


  7. #14
    Administrator Awatar Eutyches
    Dołączył
    Aug 2009
    Postów
    1 389
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    513
    Otrzymał 481 podziękowań w 343 postach
    Jest promocja i są ebooki, zaraz kupuję o Macedonii. To rozumiem, link do wydawnictwa Napoleona, daję to tutaj, jakby co to proszę przenieść

    https://virtualo.pl/napoleon-v-p1179...aign=Ads4books



    edit:

    Kupiłem, choć z promocji mało, ale mam na lata czytania...
    Część znałem, ale nie mam ich na stanie, to teraz są jako ebooki
    Ostatnio edytowane przez Eutyches ; 16-05-2020 o 18:11
    "Gdyby można było skrzyżować człowieka z kotem, poprawiłoby człowieka, ale pogorszyłoby kota" — Mark Twain.

  8. #15
    Podstoli Awatar Wespazjan
    Dołączył
    Aug 2013
    Postów
    488
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    278
    Otrzymał 173 podziękowań w 111 postach
    Zauważyłem przed chwilą taką pozycję.


    Przyznaję, że jej nie czytałem lecz postaram się i przeczytam. Myślałem, że jest to wznowienie lecz ta pozycja jest z 1992 r.
    Książka przedstawia wszystkie większe lub ciekawsze bitwy, o których mówią źródła antyczne, w takim zakresie, na jaki pozwala materiał źródłowy. Opisy poszczególnych bitew morskich zostały oparte przede wszystkim na źródłach. One stanowią główną podstawę narracji całej książki. Centralne miejsce w każdym rozdziale książki zajmują bitwy morskie głównie epoki starożytnej. Zakres chronologiczny pracy obejmuje w zasadzie całą epokę starożytną.
    Ostatnio edytowane przez Wespazjan ; 22-05-2020 o 10:34

  9. Następujących 2 użytkowników podziękowało Wespazjan za ten post:


  10. #16
    Stara Gwardia / Ostatni Sprawiedliwy Awatar KLAssurbanipal
    Dołączył
    Aug 2009
    Lokalizacja
    Polska
    Postów
    4 420
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    873
    Otrzymał 948 podziękowań w 504 postach
    Nie czytałem, ale znam pozycję i zawsze błędnie sądziłem, że jest z okresu PRL. Okładka jest bardzo archaiczna jak na 1992 rok.
    Darowizna dla mnie jako twórcy możliwa tutaj: https://www.paypal.me/klassurbanipal


  11. #17
    Podstoli Awatar Wespazjan
    Dołączył
    Aug 2013
    Postów
    488
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    278
    Otrzymał 173 podziękowań w 111 postach
    Cytat Zamieszczone przez KLAssurbanipal Zobacz posta
    Nie czytałem, ale znam pozycję i zawsze błędnie sądziłem, że jest z okresu PRL. Okładka jest bardzo archaiczna jak na 1992 rok.
    W podobnym stylu jest też okładka książki Łoposzki "Tajemnice starożytnej żeglugi" z !977 roku. Widocznie Wydawnictwo Morskie utrzymało ten styl.

  12. Użytkownicy którzy uznali post Wespazjan za przydatny:


  13. #18
    Chłop Awatar Zolwer
    Dołączył
    May 2020
    Postów
    6
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    9
    Otrzymał 5 podziękowań w 4 postach
    Cytat Zamieszczone przez Wespazjan Zobacz posta
    Zauważyłem przed chwilą taką pozycję.


    Przyznaję, że jej nie czytałem lecz postaram się i przeczytam. Myślałem, że jest to wznowienie lecz ta pozycja jest z 1992 r.
    Książka przedstawia wszystkie większe lub ciekawsze bitwy, o których mówią źródła antyczne, w takim zakresie, na jaki pozwala materiał źródłowy. Opisy poszczególnych bitew morskich zostały oparte przede wszystkim na źródłach. One stanowią główną podstawę narracji całej książki. Centralne miejsce w każdym rozdziale książki zajmują bitwy morskie głównie epoki starożytnej. Zakres chronologiczny pracy obejmuje w zasadzie całą epokę starożytną.
    Dobrze opisałeś tą książkę, niedawno ją przeczytałem i polecam. Początek jest trochę nudnawy, ale później się rozkręca za sprawą Greków, a w czasach Rzymian jest już całkiem ciekawie. Ja lubię ten okres historii, ale nigdy nie miałem okazji przeczytać czegoś z tej materii. Po tej książce, można już mieć jakąś ogólną wizję Starożytności.
    "Parmenion: Gdybym był Aleksandrem, przyjąłbym.
    Aleksander Macedoński: Ja również, gdybym był Parmenionem."
    Zolwer YT

  14. Użytkownicy którzy uznali post Zolwer za przydatny:


  15. #19
    Podstoli Awatar Wespazjan
    Dołączył
    Aug 2013
    Postów
    488
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    278
    Otrzymał 173 podziękowań w 111 postach


    Sekstus Juliusz Frontynus to polityk i żołnierz żyjący w czasach Domicjana. Ta pozycja jest wyjątkowa. Przeglądałem ją bo jest na strnie Biblioteki Antycznej. Autor zgromadził w niej masę epizodów z wojen które toczyli Rzymianie. Opisuje w nich podstępy wojenne jakie stosowali i jakie stosowano przeciw nim. Analizuje też inne bitwy bez udziału Rzymian. Książkę można pobrać na stronie http://biblioteka.antyczna.uni.wroc....py_wojenne.pdf

  16. Użytkownicy którzy uznali post Wespazjan za przydatny:


  17. #20
    Administrator Awatar Eutyches
    Dołączył
    Aug 2009
    Postów
    1 389
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    513
    Otrzymał 481 podziękowań w 343 postach
    Muszę ją mieć, w końcu coś dobrego; w czasach gdy USA to dobrodzieje światowego postępu i demokracji, to swoisty ewenement.
    To jedna z tych książek, które naprawdę powinien przeczytać każdy. Ta wyjątkowa historia Stanów Zjednoczonych opowiedziana jest z perspektywy jej ofiar: rdzennych Amerykanów, czarnych, robotników, kobiet, imigrantów i biednych. Howard Zinn ze skrupulatnością i swadą opisał wszystko to, o czym Amerykanie czasem woleliby nie pamiętać, ale o czym zapomnieć nie powinniśmy nigdy. Ludową historię Stanów Zjednoczonych czyta się jak kryminał.
    Ponad dwa miliony sprzedanych egzemplarzy! Jedna z ulubionych książek Davida Bowiego i Matta Damona.

    Jakiś czas temu chwaliłem się na fejsie w grupie z książkami historycznymi, znowu po kilku latach przerwy załapałem fazę na Bizancjum i Macedonię...
    Nie mam ich obecnie w papierze, to sobie ebooki sprezentowałem, do emerytury mam co robić^^...
    "Gdyby można było skrzyżować człowieka z kotem, poprawiłoby człowieka, ale pogorszyłoby kota" — Mark Twain.

  18. Użytkownicy którzy uznali post Eutyches za przydatny:


Strona 2 z 4 PierwszyPierwszy 1234 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •