Strona 2 z 2 PierwszyPierwszy 12
Pokaż wyniki od 11 do 18 z 18

Wątek: Czy religia ma wpływ na tworzenie się imperiów? Czy też jej ideologizacja?

  1. #11
    Wielki Kuń Awatar Lwie Serce
    Dołączył
    Mar 2012
    Lokalizacja
    Siodło rumaka
    Postów
    9 896
    Tournaments Joined
    2
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    452
    Otrzymał 326 podziękowań w 212 postach
    Odpowiedź na pytanie postawione w temacie musi być twierdząca, chociażby z powodu faktu, że religia od początku znanej nam historii miała ogromny wpływ na cywilizacje, rozwój, no praktycznie na prawie wszystko. Czy to jako instrument czy jako rzeczywisty powód.

    Niech żyje Gwardia!

  2. #12
    Podstoli Awatar Wespazjan
    Dołączył
    Aug 2013
    Postów
    488
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    278
    Otrzymał 173 podziękowań w 111 postach
    Przypomina mi się proces tworzenia imperium hiszpańskiego. Po zakończeniu rekonkwisty, masy bezrobotnych wojaków znalazły zatrudnienie w nowo odkrytej Ameryce. Podbój tych terenów usprawiedliwiano niesieniem "słowa bożego" dzikusom. W praktyce naczelnym zadaniem był podbój tych ziem i łupy, w czym Kościół też uczestniczył. Ci którzy siłą nawracali pogan, mordowali i grabili chodzili w glorii i chwale. Budowali imperium w którym słońce nie zachodziło i przysparzali Kościołowi wiernych.

  3. #13
    Troublemaker Awatar Nezahualcoyotl
    Dołączył
    Aug 2009
    Lokalizacja
    Hidden Castle
    Postów
    6 637
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    373
    Otrzymał 893 podziękowań w 599 postach
    Podobnie się działo tuż pod naszym nosem gdzie Prusów poddano systematycznej eksterminacji a nastepnie zakres chtystianizacji rozszerzono na Litwę.Dość często się słyszało powiedzenie: "Jeśliś ochrzszczon bierzmuję cię mieczem".Co do szerzenia wiary w Nowym Świecie nie usprawiedliwiam metod jej wprowadzenia lecz patrząc z perspektywy czasu z pewnością położyło to kres bardziej barbarzyńskim praktykom które kosztowały życie dziesiątków tysięcy istnień ludzkich i to nie w skali roku.
    Można tak się bawić w najprzeróżniejsze zestawienia oraz porównania z dowolnego zakątka świata co tylko się zakończy zatoczeniem koła gdyż ostatecznie konkluzja jest taka,iż używano religii jako usprawiedliwienia zaspokojenia zwykłych doczesnych potrzeb oraz "uciech".


    In quexquichcauh maniz camanahuatl ayc pollihuiz yn iteno yn itauhca in Mexico-Tenochtitlan


    Jeśli avek to tylko z Indianką!
    *************************
    https://www.youtube.com/channel/UCo3...6M-C3c_Wc_57BQ

    *************************
    Był czas kiedy osobnika owego zwano @zajac.





  4. #14
    Podstoli Awatar Wespazjan
    Dołączył
    Aug 2013
    Postów
    488
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    278
    Otrzymał 173 podziękowań w 111 postach
    Zgadzam się z Panem. Jak popatrzymy na dzieje świata, we wszystkich religiach tworzy się kasta kapłańska, która dąży do przejęcia "rządu dusz" i zaspakajania własnych potrzeb.

  5. #15
    Stara Gwardia / Ostatni Sprawiedliwy Awatar KLAssurbanipal
    Dołączył
    Aug 2009
    Lokalizacja
    Polska
    Postów
    4 420
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    873
    Otrzymał 948 podziękowań w 504 postach
    Cytat Zamieszczone przez Cysorz Zobacz posta
    Ano nie demonizujmy, ani też nie wybielajmy i to jeszcze wątpliwej jakości argumentem "a u Was to murzynów biją".

    Nie wybielam, a jedynie twierdzę, że religia chrześcijańska jest jednych z 3. filarów cywilizacji europejskiej obok prawa rzymskiego i filozofii greckiej. Taki model został powszechnie przyjęty przed doktrynę i jest podstawowym elementem wykładu filozofii, teorii państwa i prawa.





    Sam Stary Testament, to nie chrześcijaństwo, a co najwyżej judaizm. Zresztą ciężko mówić o chrześcijaństwie przed narodzeniem się Jezusa i o jego wpływie na Europę przed staniem się religią państwową. Bo wcześniej to można mówić co najwyżej o dokarmianiu fauny na arenach, ale też raczej nie europejskiej.
    Biblia składa się ze Starego i Nowego Testamentu, zatem jak to nie chrześcijaństwo. Poza tym judaizm nie operuje takim pojęciem. Odpowiednikiem judaistycznym Starego Testamentu jest Tanach.
    Nie ma znaczenia to, że Stary Testament powstał przed Chrystusem i nie można mówić o chrześcijaństwie. Jest on częścią głównej księgi chrześcijaństwa, powołuje się na Stary Testament doktryna chrześcijańska, a przede wszystkim jest odczytywany podczas obrzędów chrześcijańskich.
    Darowizna dla mnie jako twórcy możliwa tutaj: https://www.paypal.me/klassurbanipal


  6. #16
    Moderatorzy Lokalni Awatar Asuryan
    Dołączył
    Apr 2019
    Lokalizacja
    Ulthuan
    Postów
    572
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    569
    Otrzymał 135 podziękowań w 94 postach
    Cytat Zamieszczone przez KLAssurbanipal Zobacz posta
    Biblia składa się ze Starego i Nowego Testamentu, zatem jak to nie chrześcijaństwo. Poza tym judaizm nie operuje takim pojęciem. Odpowiednikiem judaistycznym Starego Testamentu jest Tanach.
    Nie ma znaczenia to, że Stary Testament powstał przed Chrystusem i nie można mówić o chrześcijaństwie. Jest on częścią głównej księgi chrześcijaństwa, powołuje się na Stary Testament doktryna chrześcijańska, a przede wszystkim jest odczytywany podczas obrzędów chrześcijańskich.
    No ma i to bardzo duże znaczenie. Jak sam stwierdziłeś Stary Testament jest tylko częścią tej religii. Bez drugiej części zamiast miłosiernego Boga mieli byście mściwego. A to już chyba nie jest chrześcijaństwo?
    "A mówiłem, że to moja wyspa!"

    Znany tutaj także jako Cysorz.

  7. #17
    Stara Gwardia / Ostatni Sprawiedliwy Awatar KLAssurbanipal
    Dołączył
    Aug 2009
    Lokalizacja
    Polska
    Postów
    4 420
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    873
    Otrzymał 948 podziękowań w 504 postach
    Gdyż wspominałem analogicznie do Starego Testamentu co pisałeś o prawie rzymskim. To prawo rzymskie sprzed Chrystusa to jedynie mniejsza część tego prawa powstałego co - głównie po Chr., czego wykładają na uczelniach prawniczych i innych humanistycznych. Dlatego ciężko kłócić się co jest starsze. Jednak sam odnośnie "mocniejszych" filarów polemizowałbym, że w ogóle prawo rzymskie jest bliskie chrześcijaństwu, ponieważ przez bardzo dużo tych tysięcy lat naszej ery praktycznie większość tego prawa nie funkcjonowała. Odrodziło się to dopiero w epoce nowożytnej. Dlatego pisząc, że filary naszej cywilizacji europejskiej to prawo rzymskie i filozofia chrześcijańska z pominięciem chrześcijaństwa jest dużym naruszeniem. Przez większość czasu kształtowania się współczesnych państw to właśnie chrześcijaństwo było największe z nich.
    P.S. Skąd pomysł "waszego"? Czy ja kiedykolwiek powiedziałem, że jestem wierzącym? Może po prostu jestem dość wnikliwym obserwatorem dziejów starającym się w jakimś stopniu patrzeć na to obiektywnie, a właśnie sądzę że przez uprzedzenia do chrześcijaństwa (co widać po dyskusji i jest nieco dyskwalifikujące) nie możesz spojrzeć na pewne fakty ze strony neutralnej jak ja. Ja patrzę na te 3 aspekty całkiem neutralnie, jedynie pod względem historycznym.
    Darowizna dla mnie jako twórcy możliwa tutaj: https://www.paypal.me/klassurbanipal


  8. #18
    Moderatorzy Lokalni Awatar Asuryan
    Dołączył
    Apr 2019
    Lokalizacja
    Ulthuan
    Postów
    572
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    569
    Otrzymał 135 podziękowań w 94 postach
    "Waszego" w rozumieniu nie mojego. Jeśli mylnie zaliczyłem Cię do grona Jego wyznawców, to przepraszam.

    Wydaje się mi, że inaczej rozumiemy pojęcie "filar cywilizacji". Historycznie rzec biorąc masz absolutnie rację. Chrześcijaństwo miało olbrzymi wpływ na rozwój kultury europejskiej. Ciężko by było inaczej, skoro przez długi okres czasu legitymizowało władzę. Ja jednak przez filar rozumiem coś, bez czego dana konstrukcja się zawali. Twierdzę że współcześnie takim filarem chrześcijaństwo nie jest. Uważam że kultura muzułmańskiej Albanii, czy zlaicyzowanej Francji jest tak samo europejska jak kultura katolickiej Polski.
    "A mówiłem, że to moja wyspa!"

    Znany tutaj także jako Cysorz.

Strona 2 z 2 PierwszyPierwszy 12

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •