Strona 1 z 6 123 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 54

Wątek: Białoruś na rozdrożu

  1. #1
    Łowczy Awatar anachoreta
    Dołączył
    Sep 2019
    Lokalizacja
    Staszów PL
    Postów
    194
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    224
    Otrzymał 58 podziękowań w 51 postach

    Białoruś na rozdrożu

    A może trochę o sąsiadach. Tam gdzie rozgrywa się realna polityka i walka o demokratyczne zasady czyli Białoruś . Zauważyłem że polskie media i te rządowe i te prywatne dość skrótowo komentują te bardzo ważne również dla Polski wydarzenia , nie zauważyłem nalotu dziennikarzy na ten temat , inaczej to wyglądało w przypadku Ukrainy, czy nie czas już wyjść z klimatyzowanych pomieszczeń. Jedynym dziennikarzem który komentował na bieżąco marsz solidarności z protestującymi na Białorusi był dziennikarz z BT SAT. Nie ma reportaży na bieżąco , nie ma opinii polskiego społeczeństwa. Oczywiście to jest prawie wyłącznie w blogach internetowych, takie odnoszę wrażenie, reakcje naszych władz też dość mikre. Zapraszam do dyskusji na ten temat i oceny sytuacji. Chciałem zaznaczyć że sercem jestem za protestującymi. PS 2 naszych chłopaków w Mińsku chciało się wykazać, przeszli przez tortury Białoruskiego ,,Gestapo,, nie słyszałem zbyt wielu słów oburzenia od obrońców złotej wolności w Polsce. Czyżby podwójne standardy tak jak w Brukseli.Image-from-iOS-25-2.jpg Na foto działaczki Polskiego ZPNB z Grodna./ za Sviatłanu Aleksandrownu./
    Ostatnio edytowane przez anachoreta ; 16-08-2020 o 10:34 Powód: literówki

  2. #2
    Troublemaker Awatar Nezahualcoyotl
    Dołączył
    Aug 2009
    Lokalizacja
    Hidden Castle
    Postów
    6 637
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    373
    Otrzymał 893 podziękowań w 599 postach
    Chyba blisko ćwierć wieku Łukaszenka był "dobry" dla naszych politykierów i nagle zrobił się zły...?


    In quexquichcauh maniz camanahuatl ayc pollihuiz yn iteno yn itauhca in Mexico-Tenochtitlan


    Jeśli avek to tylko z Indianką!
    *************************
    https://www.youtube.com/channel/UCo3...6M-C3c_Wc_57BQ

    *************************
    Był czas kiedy osobnika owego zwano @zajac.





  3. Użytkownicy którzy uznali post Nezahualcoyotl za przydatny:


  4. #3
    Łowczy Awatar anachoreta
    Dołączył
    Sep 2019
    Lokalizacja
    Staszów PL
    Postów
    194
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    224
    Otrzymał 58 podziękowań w 51 postach
    Tak
    a nawet był uważany przez niektóre kręgi polityczne za gwaranta niepodległości Białorusi, mimo że to była zawsze marionetka Kremla, i kołchozowy żul. Przypomniał mi się Andrzej Lepper, w sumie dobrze że nie żyje, żul o podobnym pokroju. Ni chciałbym żyć w Polsce pod rządami takich ludzi.

  5. #4
    Wojski
    Dołączył
    Sep 2014
    Postów
    69
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    37
    Otrzymał 21 podziękowań w 15 postach
    Problem Białorusi niestety jest bardziej złożony. Jako mieszkaniec Podlasia o korzeniach białoruskich solidaryzuje się z protestującymi. Jednak nie jestem pewien czy Polskę stać na te przemiany. Po obaleniu Łukaszenki i przestawieniu się na kurs prozachodni Białoruś nie będzie mogła liczyć na pomoc Rosji która w dużej mierze sztucznie podtrzymuje jej gospodarkę. Jako najbliższy sąsiad i współinicjator przewrotu będziemy musieli zapewnić zbyt na białoruskie towary co uderzy w i tak kulejące polskie rolnictwo. Białostockie galerie handlowe prosperują głównie dzięki klientom za wschodniej granicy co też się urwie po przemianach. Na to wszystko nakłada się jeszcze kryzys gospodarczy związany z pandemią.

  6. Użytkownicy którzy uznali post szaman za przydatny:


  7. #5
    Łowczy Awatar anachoreta
    Dołączył
    Sep 2019
    Lokalizacja
    Staszów PL
    Postów
    194
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    224
    Otrzymał 58 podziękowań w 51 postach
    Myślenie typu Łukaszenka -kurs Rosyjski inny prezydent-kurs prozachodni jest dla mnie błędne.Oglądając TV Biełsat i relacje z protestów oraz wypowiedzi uczestników, nie zauważyłem, ani postulatów prozachodnich, ani socjalnych ci ludzie walczą o swoją godność , a nie o unijne dotacje. Nie zamierzają zrywać więzi z Rosją. Chcą innego prezydenta i więcej podmiotowości dla siebie. Wszyscy opozycyjni kandydaci deklarowali podtrzymanie dobrych relacji z Rosją niezależnie od tego kto nią rządzi, nie są głupcami, i rozumieją położenie i geopolitykę swojego kraju. Być może nie rozumieją tego niektórzy polscy politycy sugerujący coś innego. Polska nie jest inicjatorem żadnego przewrotu, tego typu sugestie to powtarzanie tez stawianych przez Łukaszenkę. Jest to fałszywe.Powiem więcej polskie władze robią mniej niż by wynikało z zasad dyplomacji,gdzie polski ambasador, nie słyszałem jego wypowiedzi, gdzie nota protestacyjna,w sprawie pobicia polskich obywateli, gdzie nota w sprawie swobodnego działania ZPNB na Białorusi tego nie ma albo się o tym nie mówi. Cedowanie wszystkich tych rzeczy na Brukselę , nie robi na mnie dobrego wrażenia. Ni można wszystkiego zwalać na kryzys pandemiczny. Zwłaszcza że indolencja elit zachodnich i opiniotwórczych jest porażająca, jak czytam w zachodnich mediach że Białoruś to maleńki kraj nie leżący w Europie to ręce i nogi opadają./Powierzchnia prawie jak Polska i ok.11MLN ludności, to jakim krajem jest Belgia. Jeśli chodzi o ekonomię to powiem tylko tyle że na granicach unijnych zewnętrznych jest cło i zawalenia polskiej gospodarki i rolnictwa pod ciężarem wschodnich towarów nie ma i nie będzie.Vide Ukraina. Nie mówię oczywiście o przemycie, nie oceniam tego tak jak cześć moich rodaków z perspektywy, przemycanego alkoholu i papierosów. Tak to widzę z perspektywy człowieka z rodziny wielokulturowej o wschodnich korzeniach.

  8. Użytkownicy którzy uznali post anachoreta za przydatny:


  9. #6
    Kapitan królów i król kapitanów. Awatar PaskudnyPludrak
    Dołączył
    Jan 2010
    Lokalizacja
    Kraków
    Postów
    1 603
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    149
    Otrzymał 237 podziękowań w 155 postach
    Cytat Zamieszczone przez anachoreta Zobacz posta
    Myślenie typu Łukaszenka -kurs Rosyjski inny prezydent-kurs prozachodni jest dla mnie błędne.Oglądając TV Biełsat i relacje z protestów oraz wypowiedzi uczestników, nie zauważyłem, ani postulatów prozachodnich, ani socjalnych ci ludzie walczą o swoją godność , a nie o unijne dotacje. Nie zamierzają zrywać więzi z Rosją. Chcą innego prezydenta i więcej podmiotowości dla siebie. Wszyscy opozycyjni kandydaci deklarowali podtrzymanie dobrych relacji z Rosją niezależnie od tego kto nią rządzi, nie są głupcami, i rozumieją położenie i geopolitykę swojego kraju.
    Nie do końca, białoruska opozycja na chwilę obecną zachowuję się na zasadzie "Zjeść ciastko i mieć ciastko" tzn z jednej strony są prorosyjscy, nawet proputinowscy, a z drugiej też prozachodni,proeuropejscy. Dlatego zresztą dla Putina ciągle bezpieczniejszą opcją jest jednak Łukaszenka, którego poparł i zapewnił ewentualną "pomoc".
    ...a sławny generał Wit-tenberg poprzedza go tak ,jak jutrzenka poprzedza słońce.-W.Kochowski "Lata potopu"
    "Nie wykuwać tarcz utopii. I nie kruszyć o nie kopii "

  10. #7
    Wojski
    Dołączył
    Sep 2014
    Postów
    69
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    37
    Otrzymał 21 podziękowań w 15 postach
    Moim zdaniem na białoruskim zamieszaniu skorzysta jedynie Putin. Rosja po tylu latach pompowania pieniędzy w ten kraj nie potrzebuje partnera do negocjacji a wasala. Łukaszenka ostatnio przekombinował (rola negocjatora w konflikcie na zachodzie Ukrainy, interesy z USA czy pokazówka z Wagnerowcami) czym rozsierdził swego pana. Kilka dni demonstracji wystarczyło by skarcić i jeszcze bardziej uzależnić niesfornego sługę. Bądźmy realistami Kreml po wydarzeniach na Ukrainie dąży do wchłonięcia Białorusi i nie będzie przychylnie patrzył na demokratyzację tego kraju. Putin skreśli Łukaszenkę dopiero gdy znajdzie mu godnego następcę, co nie wiele zmieni w tym kraju.

  11. #8
    Łowczy Awatar anachoreta
    Dołączył
    Sep 2019
    Lokalizacja
    Staszów PL
    Postów
    194
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    224
    Otrzymał 58 podziękowań w 51 postach
    Ja rozumiem geopolityczne szachy a mimo to kibicuję tym Białorusinom którzy podnieśli głowy wyżej niż by wynikało z przypisanej im roli, jest aspekt ludzki, pobicia, tortury, strzelanie do bezbronnych/ dzisiaj ujawniono że w Brześciu OMON używał ostrej amunicji i ofiar śmiertelnych w różnych częściach kraju może być kilkadziesiąt. Jeśli się tego nie zauważa i nie piętnuje to jest niedobrze. Tego nie da się przeliczyć na aspekt ekonomiczny i geopolityczny. Z zażenowaniem czytam niektóre opinie naszych rodaków, tego typu żeby nie ruszać tematu, albo wychwalające rządy Łukaszenki. Konsumpcjonizm niektórym naszym rodakom zżarł pewne cechy przypisane do przyzwoitego człowieka. Dla mnie to nie zamieszanie dla mnie to walka o godność człowieka, bez względu na uwarunkowania. Być może nowe pokolenie Polaków tego nie czuje, ale gdyby nie tacy ludzie jak ci co protestują na ulicach miast Białoruskich , w Polsce w latach 80 siedzieli w domu to my wszyscy teraz nie moglibyśmy poruszać swobodnie takich tematów, i wtedy też nas straszono geopolityką. I co z tego że wielu włodarzy Białegostoku ściskało się z Łukaszenkowską elitą władzy w imię lichych kontraktów i umów ekonomicznych jak ściskali się z bandytami i zbrodniarzami zza biurka ,nie wszystko da się przeliczyć na pieniądze.

  12. #9
    Wojski
    Dołączył
    Sep 2014
    Postów
    69
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    37
    Otrzymał 21 podziękowań w 15 postach
    Podczas wyborów na Białorusi w 2006 miałem podobne podejście do sprawy jak ty, wszędzie mówiono o końcu Łukaszenki były pierwsze duże demonstracje mnóstwo filmików i silna wykształcona opozycja. Niestety się nie udało. Później przez 5 lat działałem w BASie. byłem na demonstracjach pod białoruskim konsulatem 16 dnia każdego miesiąca. Poznałem białoruskich opozycjonistów ludzi z radia Swaboda i Racji białoruskich działaczy z Polski i Białorusi. Wybory w 2010 były podobne studenci robili dużo szumu było czuć moc. Jednak po latach w tym klimacie przez które poznałem mnóstwo Białorusinów o różnym statusie społecznym zacząłem postrzegać te sprawy inaczej nie z pryzmatu walki z reżimem. Mój sceptycyzm nie jest wywołany niechęcią do tych ludzi a wręcz odwrotnie. Syria, Irak, Ukraina to kraje w których ludzie też wyszli na ulice i palili opony. Jednak tam się nie skończyło jak w Polsce w 89. Rosja się nie wykrwawia w Afganistanie i nie pada ekonomicznie a wręcz odwrotnie. Zachód też jest bardziej podzielony i poza słowami dezaprobaty nic nie zrobi. Myślę że mając do wyboru szarą rzeczywistość a rosyjskie czołgi na ulicach wybiorą szarość, szczególnie że mają w pamięci powstanie Słuckie. Ukraina 6 lat po majdanie wciąż jest w rozsypce, młodzi Ukraińcy uciekają za granicę przed służbą wojskową by nie trafić na front.

  13. Następujących 2 użytkowników podziękowało szaman za ten post:


  14. #10
    Łowczy Awatar anachoreta
    Dołączył
    Sep 2019
    Lokalizacja
    Staszów PL
    Postów
    194
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    224
    Otrzymał 58 podziękowań w 51 postach
    Masz sporo racji, też nie jestem naiwny, a lat mi przybyło, Łukaszenka został trochę zaszachowany, ale nie dostał mata, zachował najlepsze figury i sporo pionów, zapewne większość ludzi na wsi i prowincji go popiera a nawet jak głosowali przeciw to nie będą chcieli się narażać, i ruszy do ataku przy błogosławieństwie i pomocy Putina. A będzie kogo prześladować bo ujawnili się liderzy. Wolałbym oglądać inny scenariusz.Cieszy mnie że na tym hobbystycznym forum są ludzie którzy interesują się tym tematem. To dobrze. /moje nazwisko Szumski-prawdziwe, wywodzi się z miejscowości Szumsk /Śumskas po Litewsku/ z pogranicza Litewsko-Bialoruskiego .

Strona 1 z 6 123 ... OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •