Strona 4 z 4 PierwszyPierwszy ... 234
Pokaż wyniki od 31 do 40 z 40

Wątek: Obalony Mit o Wiznie śmieszne ...

  1. #31
    Podkomorzy Awatar Herod
    Dołączył
    Aug 2009
    Postów
    1 889
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    5
    Otrzymał 5 podziękowań w 4 postach

    Re: Obalony Mit o Wiznie śmieszne ...

    Cytat Zamieszczone przez Idill`a (MZ)
    Prawda jest taka, że w praktyce to tylko 7TP mógł nawiązać walke z niemickimi czołgami Panzer typu 2 i 3 mając armate bofors 37 mm, przecietny pancerz i w miare mocny silnik 110 KM dzieki któremu prędkość maks. wynosila ok. 40km na drodze.......
    A może coś więcej? Bo o ile w przypadku Pz III mógłbym się zgodzić, to już jednak wkładanie do tej samej grupy tankietki Pz II jest moim zdaniem błędne. Czemuż to R35 i Vickers E nie dałyby mu rady? Konkretnie proszę... konkrety... Może mylisz Pz II z Pz IV?
    Aha - TKS z 20mm działkiem dawał radę nawet Pz 35 (t). A gdzie Panzerowi II do takiego wozu...

  2. #32
    Podkomorzy
    Dołączył
    Sep 2009
    Postów
    1 453
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    0
    Otrzymał 1 podziękowanie w 1 poście

    Re: Obalony Mit o Wiznie śmieszne ...

    KWidziu jeżeli chodzi o doktryny to w swojej wypowiedzi miałem na myśli doktryne z pierwszej wojny światowej, uderzenia fal pierchoty oraz wojna okopowa, polscy dowódcy i nie tylko bo ten problem dotyczył również państw alianckich
    myśleli, że wojna będzie wyglądać podobnie jak pierwsza, wojna okopowa o jakiej myśleli była całkowitym przeciwieństwem Bitzkriegu Niemiec to również przyczyniło sie do rychłej porażki Francji oraz Polski......
    Polacy myśleli kategoriami wojny manewrowej. Znajdziesz to we wszelkich materiałach z epoki od regulaminów poczynając.


    Prawda jest taka, że w praktyce to tylko 7TP mógł nawiązać walke z niemickimi czołgami Panzer typu 2 i 3 mając armate bofors 37 mm, przecietny pancerz i w miare mocny silnik 110 KM dzieki któremu prędkość maks. wynosila ok. 40km na drodze.......
    R-35 mógl spokojnie walczyć z PzKpfw II. Na odegłości 500mm dwójka R-35 nie mogła nic zrobić. Spotkanie trójki było mało prawdopodobne.

    Bitwa pod Wizną była bitwą obronną w której uczestniczyła 8 Kompania i wsparcie plutonu nie napisałem, że polacy atakowali!! Chodziło mi jedynie o sam pomyśł na akcje zaczepne.
    Podstawowa część operacji zaczepnej. Stanowi ją skupione w czasie i przestrzeni uderzenie sił głównych związków operacyjnych w celu rozbicia zasadniczych sił przeciwnika i opanowania zajmowane go przez nie obszaru. W bitwie zaczepnej wykorzystuje sie szybko przemieszczające wojska. Są to raczej jednostki patrolowe. Ich celem jest zaskoczenie pozycji wroga i zajęcie terytorium do czasu wsparcia silniejszych i wolniejszych jednostek.

    Moim zdaniem to mógł być pomysł na początkową wolno posuwających sie Niemców...
    Nie bitwa, a bój to raz. Po drugie napisałeś, cytuję:

    eżeli chodzi o bitwy to chodzi mi głównie o całą linie frontu, moim zdaniem takich bitew zaczepnych jak Wizna powinno być znacznie więcej, polskie dowódcto skazało nasze siły na całkowitą inicjatywe sił niemieckich...
    W takim wypadku mogę przypuszczać, że uważasz Wiznę za bój zaczepny.

    Wracając do meritum. Definicja operacji zaczepne to piękna sprawa, ale poza sama definicją to tam treści żadnej nie ma. Pomysły zwrotów zaczepnych były. Że Bzurę przypomnę.
    "Socjalizm świetnie nadaje się do fałszowania świadomości zbiorowej, gdyż jest intelektualną pokusą ćwierćinteligenta."

    "Walenie głową w mur to czynność o dużym znaczeniu poznawczym: uzmysławia ona walącemu siłę muru w sposób niezwykle dobitny i plastyczny – inaczej znałby ją tylko ze słyszenia."

    Stefan Kisielewski

  3. #33
    Stolnik Awatar Idill`a (MZ)
    Dołączył
    Jan 2010
    Postów
    1 156
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    60
    Otrzymał 81 podziękowań w 58 postach

    Re: Obalony Mit o Wiznie śmieszne ...

    Cytat Zamieszczone przez KWidziu
    Polacy myśleli kategoriami wojny manewrowej. Znajdziesz to we wszelkich materiałach z epoki od regulaminów poczynając.
    Prawda, że dominowała doktryna wojny manewrowej .
    Jednakże ta doktryna była mieszanką wojny okopoej z szybkimi, błyskawicznym atakami z użyciem lekkiego sprzętu....

    Wizna była nie udanym bojem zaczepnym.... Jednakże był to zwrot zaczepny, który miał służyć do taktycznego wycofania sie wojsk, być może nie użyłem odpowiedniego przykładu walki zaczepnej ale nie wątpliwie zwrot zaczepny należy do taktyki bitew zaczepnych

  4. #34
    Podkomorzy
    Dołączył
    Sep 2009
    Postów
    1 453
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    0
    Otrzymał 1 podziękowanie w 1 poście

    Re: Obalony Mit o Wiznie śmieszne ...

    Prawda, że dominowała doktryna wojny manewrowej .
    Jednakże ta doktryna była mieszanką wojny okopoej z szybkimi, błyskawicznym atakami z użyciem lekkiego sprzętu....
    Masz na to jakieś dowody? Na podstawie opracowań i źródeł takich jak S. Feret, Polska sztuka wojenna 1918-1939, Warszawa 1972, Ogólna Instrukcja Walki, Warszawa 1931, Regulamin Piechoty. Cz.1 Ogólne zasady walki piechoty, Warszawa 1933, J.R. Godlewski, Bitwa nad Bzurą. Historyczne Studium operacyjne, Warszawa 1973, J. S. Tym, Kawaleria w operacji i w walce, Warszawa 2006 itd. stwierdzam, że nie masz racji. Polska doktryna, jeżeli w ogóle można mówić o doktrynie w tym czasie, była oparta na manewrze operacyjnym z użyciem WJ. W tym czasie nie było w WP jednostek o charakterze lekkim. Nawet kawaleria dysponowała ciężkim sprzętem.

    Wizna była nie udanym bojem zaczepnym.... Jednakże był to zwrot zaczepny, który miał służyć do taktycznego wycofania sie wojsk, być może nie użyłem odpowiedniego przykładu walki zaczepnej ale nie wątpliwie zwrot zaczepny należy do taktyki bitew zaczepnych
    Gdzie masz tam zwrot zaczepny? Bój na przygotowanej pozycji obronnej, mający na celu odparcie przeciwnika i utrzymanie się na miejscu nie może być traktowany jako zwrot zaczepny. W żadnym wypadku.
    "Socjalizm świetnie nadaje się do fałszowania świadomości zbiorowej, gdyż jest intelektualną pokusą ćwierćinteligenta."

    "Walenie głową w mur to czynność o dużym znaczeniu poznawczym: uzmysławia ona walącemu siłę muru w sposób niezwykle dobitny i plastyczny – inaczej znałby ją tylko ze słyszenia."

    Stefan Kisielewski

  5. #35
    Chłop
    Dołączył
    Feb 2010
    Postów
    14
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    0
    Otrzymał 0 podziękowań w 0 postach

    Re: Obalony Mit o Wiznie śmieszne ...

    KWidziu - masz pełną rację ja pancerniak a taką gafę walnąłem z uzbrojeniem - kopiowałem i nawet nie sprawdziłem
    PzKpfw III - 37 mm KwK 35/36 L/45 , natomiast podany przeze mnie model KwK 38 L/42 miał tylko i wyłącznie PzKpfw III Ausf. H

    odnośnie stanów które sam wyliczyłem. sumowałem produkcję poszczególnych modeli (więc na pewno popełniłem błąd) inna sprawa nie wszystkie brały udział w inwazji , a w przypadku np 7 TP (60 sztuk tych czołgów podobno wyeksportowano) więc co innego produkcja co innego stany które brały udział w walkach ...również mój błąd zapomniałem o tak sporej ilości TK-3 - 1 karabin maszynowy Hotchkiss wz.25 wyprodukowano ok. 300

    pozdrawiam

  6. #36
    Podkomorzy
    Dołączył
    Sep 2009
    Postów
    1 453
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    0
    Otrzymał 1 podziękowanie w 1 poście

    Re: Obalony Mit o Wiznie śmieszne ...

    Skąd masz informacje o eksporcie 60 sztuk 7TP?
    "Socjalizm świetnie nadaje się do fałszowania świadomości zbiorowej, gdyż jest intelektualną pokusą ćwierćinteligenta."

    "Walenie głową w mur to czynność o dużym znaczeniu poznawczym: uzmysławia ona walącemu siłę muru w sposób niezwykle dobitny i plastyczny – inaczej znałby ją tylko ze słyszenia."

    Stefan Kisielewski

  7. #37
    Gość

    Re: Obalony Mit o Wiznie śmieszne ...

    Kwidzu ,gdzie mieszkasz bo może wbije na małe korepetycje .Z tą propagandą za zachodniej granicy ,chodziło mi raczej o coś innego.Tą propagandę Niemiecką z czasów wojny.Mit o kawalerii polskiej szarżującej z szablami na czołgi itp.Jednak posta pisałem z lekka po przeczytaniu tekstu.Jednak przypominam że temat był raczej o tym czy ten autor może się mylić.Mi te nieprzejezdne bagna nie pasują. Mjr. Jan Zawadzki(uczestnik tamtych wydarzeń),opisywał że lato (jak w wierszu),było suche.Wiele okolic bagiennych było przejezdnych dla wszelkiej maści pojazdów niemieckich.Czyżby Major kłamał albo się mylił.Mam nadzieje, że ten auto ma niezbite dowody, na to co pisze.W końcu podobno widział akta ewidencji,że tylko 9 niemieckich żołnierzy poległo.Jak wiemy stary obu stron są nieznane(chyba że się mylę to poprawić).Czyżby szykowała się sensacja.Ja do tego teksty podchodzę sceptycznie.Choć przyznam na początku emocjonalnie(dlatego ta zachodnia propaganda)Pozdrawiam

  8. #38
    Chłop
    Dołączył
    Sep 2009
    Lokalizacja
    Osie
    Postów
    43
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    0
    Otrzymał 0 podziękowań w 0 postach

    Re: Obalony Mit o Wiznie śmieszne ...

    Mi te nieprzejezdne bagna nie pasują. Mjr. Jan Zawadzki(uczestnik tamtych wydarzeń),opisywał że lato (jak w wierszu),było suche.Wiele okolic bagiennych było przejezdnych dla wszelkiej maści pojazdów niemieckich.
    W pełni się z tym zgadzam, w polskim planie obronnym ważne miejsce zajmowały bagna czy rozlewiska, które tworzono nawet sztucznie, aby wzmocnić obronnę, niestety z powodu wyjątkowo suchego i gorącego lata okazały się one całkowicie nieprzydatne.

  9. #39
    Podkomorzy
    Dołączył
    Sep 2009
    Postów
    1 453
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    0
    Otrzymał 1 podziękowanie w 1 poście

    Re: Obalony Mit o Wiznie śmieszne ...

    Wiele okolic bagiennych było przejezdnych dla wszelkiej maści pojazdów niemieckich.Czyżby Major kłamał albo się mylił.Mam nadzieje, że ten auto ma niezbite dowody, na to co pisze.W końcu podobno widział akta ewidencji,że tylko 9 niemieckich żołnierzy poległo.Jak wiemy stary obu stron są nieznane(chyba że się mylę to poprawić).Czyżby szykowała się sensacja.Ja do tego teksty podchodzę sceptycznie.Choć przyznam na początku emocjonalnie(dlatego ta zachodnia propaganda)Pozdrawiam
    Narew to duża rzeka jej wody nie musiały zbytnio opaść. Nie znam stanów rzeki z tamtego czasu, ale jej koryto nawet przy niższych stanach dalej powinno stanowić wystarczającą przeszkodę dla nacierających wojsk npla, w szczególności przeciwpancerną.

    W pełni się z tym zgadzam, w polskim planie obronnym ważne miejsce zajmowały bagna czy rozlewiska, które tworzono nawet sztucznie, aby wzmocnić obronnę, niestety z powodu wyjątkowo suchego i gorącego lata okazały się one całkowicie nieprzydatne.
    No z tą całkowitą nieprzydatnością bym nie przesadzał. Rzeki, a w szczególności ich doliny stanowiły ciągle przeszkody terenowe. Tyle, że teren nie broni się sam. Nawet Polesie czy Ardeny.
    "Socjalizm świetnie nadaje się do fałszowania świadomości zbiorowej, gdyż jest intelektualną pokusą ćwierćinteligenta."

    "Walenie głową w mur to czynność o dużym znaczeniu poznawczym: uzmysławia ona walącemu siłę muru w sposób niezwykle dobitny i plastyczny – inaczej znałby ją tylko ze słyszenia."

    Stefan Kisielewski

  10. #40
    Wojski
    Dołączył
    Sep 2009
    Postów
    74
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    0
    Otrzymał 0 podziękowań w 0 postach

    Re: Obalony Mit o Wiznie śmieszne ...

    Miałem gdzieś tygrysa "Bój pod Wizną" ale zgubiłem.. cóż, wiem, że to jest kontrowersyjne źródło ale zawsze coś. Wspominano tam (piszę z pamięci) o niekorzystnym brzegu rzeki, o wiele wyższym po stronie niemieckiej co ułatwiało im zwiad i vice versa. Stan Narwi był podobno naprawę bardzo niski co znajduje potwierdzenie we wspomnieniach gen. Maczka, który pisał że np. San wysechł wtedy niemal zupełnie.
    {G.Div.}
    Gdy życie Ci zbrzydnie,
    i stanie się piekłem,
    wsadź łeb do kibla,
    i przyp.. deklem.

Strona 4 z 4 PierwszyPierwszy ... 234

Podobne wątki

  1. Śmieszne propozycje dyplomatyczne
    By grattz in forum Barbarian Invasion
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 22-12-2012, 18:42

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •