Pokaż wyniki od 1 do 10 z 26

Wątek: Husaria

Mieszany widok

Poprzedni post Poprzedni post   Następny post Następny post
  1. #1
    Tribunus Plebis Awatar Maximus XI
    Dołączył
    Aug 2009
    Postów
    259
    Tournaments Joined
    1
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    1
    Otrzymał 0 podziękowań w 0 postach

    Husaria

    Zauważyłem, że jest deficyt książek o tej jakże interesującej formacji. Zachęcam do podawania publikacji zarówno popularnonaukowych jak i naukowych.

    "Husaria" Cichowski, Szulczyński wyd. Bellona, 2004
    SZCZERE POLECAM. Znakomita omówienie formacji od koni, uzbrojenia po taktykę. Dobry dobór ilustracji. Napisane ciekawym językiem, mnie w żadnym wypadku nie nudziła. Jest to wspaniałe kompendium na temat husarii zwłaszcza dla początkujących. Ciężko dostępne wydanie.

    "Fenomen husarii" Sikora wyd. Mado, 2007
    W trakcie czytania. Autor obala tezę o dużej skuteczności broni palnej od "porażki" pod Gniewem w 1626 roku. Dużo danych opartych także na doświadczeniach rekonstruktorów. Resztę napiszę, kiedy dokończę czytanie.


    Słyszałem, że mają się pojawić nowe książki z okazji 400. rocznicy Kłuszyna i uroczystości w stolicy. Ponadto jest sporo tytułów, gdzie niejako przy okazji omawia się husarię. Warto wspomnieć o tytułach z serii Historyczne Bitwy m.in. znakomity "Kłuszyn 1610".

    Zachęcam do dyskusji . Jeśli wskazujecie tytuły naukowe, to mile widziane jest podanie jego dostępności.
    "Dimidium facti, qui coepit, habet - kto zaczął, już zrobił połowę" - Horacy

  2. #2
    Krwawy Kardynał Awatar Samick
    Dołączył
    Oct 2010
    Postów
    5 767
    Tournaments Joined
    9
    Tournaments Won
    1
    Podziękował
    171
    Otrzymał 427 podziękowań w 262 postach
    Mogę pochwalić się posiadaniem albumu Szulczyńskiego i Sikory, który ukazał się w zeszłym roku na Targach Książki Historycznej w Warszawie. Nie jest to tania rzecz, aczkolwiek warta wzięcia jeśli ma się nadmiar gotówki. Szanse na wzrost antykwarycznej wartości bardzo duża, ponieważ napisy w trzech językach.

    W księgarniach dostępna nowość Sikory: Chwała Polskiego Oręża. Husaria w walce. I tu moje pytania: miał ktoś w rękach? Kupił? Przeczytał? Oglądał? Jak to się prezentuje? Kolejna powtórka z rozrywki? Gros to kopia pierwszej książki (która pojawia się jako integralny człon każdej następnej)? Warta tych 35zł?



Podobne wątki

  1. Husaria
    By Centurio in forum Empire
    Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 10-11-2012, 21:10
  2. Husaria z Szablami
    By Gustaw in forum Empire
    Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 29-10-2011, 13:38
  3. Jak grac Husarią?
    By Vornar in forum Empire: Total War
    Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 22-07-2011, 15:47
  4. Husaria
    By Chlebak in forum Empire
    Odpowiedzi: 18
    Ostatni post / autor: 21-02-2011, 18:30

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •