Strona 3 z 8 PierwszyPierwszy 12345 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 21 do 30 z 73

Wątek: Przyczyny kryzysów gospodarczych - jak ten obecny

  1. #21
    Wojski
    Dołączył
    Aug 2009
    Lokalizacja
    Szczecin
    Postów
    79
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    0
    Otrzymał 0 podziękowań w 0 postach

    Re: Przyczyny kryzysów gospodarczych - jak ten obecny

    Powiedzmy sobie szczerze, państwowa pomoc dla np. bankrutujących banków tylko pogarsza sprawę, bo pokazuję, że prezesi banków mogą robić co dusza zapragnie, a gdy będą mieć kłopoty to dobre państwo okradnie podatników i uratuje im tyłki.
    Życie ludzi na kredyt także jest problemem, głównie dlatego, że ludzie nawet nie pożyczają pieniędzy na inwestycje (co można by zrozumieć) ale są to w ogromnej części kredyty konsumpcyjne. Reklamowane z resztą bardzo szeroko i hałaśliwie w telewizji, radiu etc.
    "Jest jedna tylko rzecz w życiu ludzi, narodów i państw, która jest bezcenna. Tą rzeczą jest honor". - płk Józef Beck

  2. #22
    Wojski
    Dołączył
    Aug 2009
    Postów
    81
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    0
    Otrzymał 0 podziękowań w 0 postach

    Re: Przyczyny kryzysów gospodarczych - jak ten obecny

    Cytat Zamieszczone przez rhey
    A w jakiż to sposób można dzielić się wolnością?
    Jeśli część ludzi ma pewne prawa a reszta nie to rozszerzenie tych praw na całe społeczeństwo jest dzieleniem się wolnością.

    Cytat Zamieszczone przez Dariusz I Dracul
    to odpowiedz mi dlaczego w Polsce gdzie jest socjalistyczne "darmowe" nauczanie, to dzieci z biednych rodzin nie moga sie załapać na "darmowe" studia, a na "darmowe" głównie łapią się dzieci z miast i z bogatszych domów, za to biedne i z wsi muszą płacić za studia? Zaraz sie dowiem, że to brednia, ale zanim to mi zarzucisz radzę sobie sprawdzić te dany, to się przekonasz jak to jest, dziwnym trafem to tam gdzie szkolnictwo jest płatne, dzieci z biednych rodzin mają większe szanse na wykształcenie, a co za tym idzie na lepsze zarobki, to są fakty.
    Na poprzednim forum pisałem, że system w Polsce jest wypaczony, nie chce mi się rozpisywać więc, napisze tylko, że to tak jak byś napisał, że wszystkie samochody są do kitu na podstawie syrenki. Pamiętaj, że indukcja bez odpowiednich założeń prowadzi do błędnych wniosków. Nigdy ci nie zarzuciłem, że piszesz brednie , szanuje twoje zdanie i twoje wypowiedzi, z częścią (głównie na tematy gospodarcze) się nie zgadzam ale dzięki temu możemy prowadzić dyskusję

    Cytat Zamieszczone przez Dariusz I Dracul
    bla bla, typowa gadka, gadasz o wolności a jednocześnie ją wszystkim zabierasz

    Czy wolnością jest to, że się komuś zabiera prawie cały zarobek? a w ten sposób czyni się go niewolnikiem tych co dzierżą kasę?

    Prosty przykład, biedny robol ma trójkę dzieci, mieszka na wsi, zarabia minimum krajowe, w podatkach zabiera mu się kasę, m.in. na "darmowe" szkolnictwo, jego dzieci chodzą do wiejskiej szkoły, nie stać go na korepetycje, dzieciaki trafiają do zawodówki, lub liceum takiego sobie w małym miasteczku, i nie dostają się na wymarzone studia prawnicze bo przegrały z dzieckiem prawnika z dużego miasta, który był wysyłany do najlepszych szkół, miał korepetycje, najlepsze liceum, i bez problemu się dostał na studia prawnicze, tym bardziej, że jako dzieciak prawnika miał fory, i dzieci robola trafiają na studia zaoczne, za które muszą płacić, mimo, że ojciec w podatkach płaci całe życie na "darmowe" szkolnictwo, dzieciaki studiują zaocznie i pracują, przy okazji płacą podatki na "darmowe" szkolnictwo by dzieciak bogatego prawnika mógł studiowac za darmo.

    to jest wolnosć i fakt w tym kraju.

    Jakby była wolnosć to chociaż by zapytano co zrobić z tymi pieniędzmi.
    Jak by była „wolność” to ten robol albo umarł by z głodu bo nie starczało by mu do pierwszego, ewentualnie w przypadku wypadku na budowie zmarł by jeszcze szybciej bo nie miał by ubezpieczenia, ani pieniędzy na służbę zdrowia. Jego dzieci w wieku jakiś 14 lat (pewnie wcześniej), bez wykształcenia w płatnych szkołach również stały by się robolami i skończyły by podobnie jak ojciec.
    Piszesz po raz kolejny o systemie panującym w Polsce, uważam, że trzeba ten system zmienić bo jest patologiczny, właśnie dlatego, że to szkolnictwo nie jest darmowe i równie dostępne dla wszystkich, patologii jest znacznie więcej, ale są one chyba powszechnie znane i nie chce mi się ich opisywać.
    Krańcowa wolność prowadzi narody i jednostki do skrajnego niewolnictwa.
    - Cyceron

    Dulce et decorum est pro patria mori.
    - Horacy

  3. #23
    Wojski
    Dołączył
    Aug 2009
    Postów
    71
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    0
    Otrzymał 0 podziękowań w 0 postach

    Re: Przyczyny kryzysów gospodarczych - jak ten obecny

    Jeśli część ludzi ma pewne prawa a reszta nie to rozszerzenie tych praw na całe społeczeństwo jest dzieleniem się wolnością.
    Opierasz się na fałszywym założenie, że z wolnością da się coś zrobić poza jej ograniczeniem.

    Jak by była „wolność” to ten robol albo umarł by z głodu bo nie starczało by mu do pierwszego, ewentualnie w przypadku wypadku na budowie zmarł by jeszcze szybciej bo nie miał by ubezpieczenia, ani pieniędzy na służbę zdrowia.
    Czyli uważasz, że obniżenie podatków i zwiększenie efektywności gospodarki wpłynie na zmniejszenie dobrobytu statystycznego robotnika? Co więcej będzie on mniejszy niż dobrobyt robotnika w XIXw. kiedy poziom technologiczny był odrobinę niższy? Ryzykowne założenie, może czas ostrożniej dobierać słowa (powiedzmy w mniej populistyczny sposób).

  4. #24
    Gość

    Re: Przyczyny kryzysów gospodarczych - jak ten obecny

    Cytat Zamieszczone przez Czulu
    Ja bym chciał żeby ktoś wyjaśnił dlaczego kryzysowi są winne władze państwowe, a nie prywatne przedsiębiorstwa, które (o ile mi wiadomo) udzielały bezmyślnie kredytów komu popadnie, względnie inwestowały swój kapitał w pakiety inwestycyjne składające się z takich wierzytelności.
    pierwszy powód to śmieciowy pieniądz, bez pokrycia w czymkolwiek, a po to, bo taki można sobie drukować ile się chce, ile papieru starczy, a sam chyba się domyślasz czym się to kończy, ale politykom jest to wygodne bo moga wydać więcej niż mają, a po drugie drukując pieniądze nakręcają inflację, a to zysk dla budżetu państwa, bo wyższa inflacja to wyższe wpływy z podatków.
    Bank Centralny to nie jest prywatna instytucja.

    Politycy wymyślili sobie, ze pokrycie pieniądza w złocie jest szkodliwe, i teraz jak tego nie ma, bank co ma 10 mld zł, może dać kredyty na 100 mld zł, przy czym te pieniądze jak pewnie sie domyślasz drukuje, a właściwie nawet już nie, tylko tworzy ich wirtualny zapis.
    Przykład, w zeszłym roku w Polsce przybyło 80 mld zł w obiegu, fizycznie istniało ok 70 mld, w obiegu było ok 700, a wzrost gospodarczy wynosił ok 6-7 %, wiec skąd u diabła się to pojawiło? wzrost gospodarczy masz 6-7% a wzrost złotówek to już prawie 15 %, skąd to? z dodruku, z dawania kredytów, a ile tak można?

    Kolejna sprawa to to, że nie zaczęło sie od prywatnych przedsiębiorstw a pół państwowych, założonych przez państwo, przez Roosvelta, to one padły, i to one głównie sa odpowiedzialne za tą piramidę, czy bańkę.

    Poza tym sam odpowiedz jak prywatny biznes może być winny, jeśli politycy przez lata zmuszali ich do takiej polityki, zarówno Demokraci jak i Republikanie się chwalili, że przeforsowali to i tamto, i teraz więcej ludzi dostanie kredyty i kupi sobie domy, to politycy zmuszali banki do dawania kredytów każdemu.

    Jak by była „wolność” to ten robol albo umarł by z głodu bo nie starczało by mu do pierwszego, ewentualnie w przypadku wypadku na budowie zmarł by jeszcze szybciej bo nie miał by ubezpieczenia, ani pieniędzy na służbę zdrowia. Jego dzieci w wieku jakiś 14 lat (pewnie wcześniej), bez wykształcenia w płatnych szkołach również stały by się robolami i skończyły by podobnie jak ojciec.
    a w socjalistycznym raju jak by było?

    tylko nie pisz, ze w Szwecji jest tak a tak, bo oni przejadają to co wcześniej w dzikim kapitalizmie wytworzono, weźmy taki ZSRR, który gospodarkę budował od "zera" socjalistycznymi metodami.
    więc ten robol ma mieć jak w ZSRR w latach 20 XX w.? hmm bo ja wiem, że Lenin musiał wprowadzić NEP, bo inaczej tam by nic nie przeżyło.

    Nie bierz pod uwagę państwa, które przez dziesiątki lat dorobiło się na kapitalizmie, a potem zaczyna przeżerać te owoce.

  5. #25
    Wojski
    Dołączył
    Aug 2009
    Postów
    81
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    0
    Otrzymał 0 podziękowań w 0 postach

    Re: Przyczyny kryzysów gospodarczych - jak ten obecny

    Cytat Zamieszczone przez rhey
    Czyli uważasz, że obniżenie podatków i zwiększenie efektywności gospodarki wpłynie na zmniejszenie dobrobytu statystycznego robotnika? Co więcej będzie on mniejszy niż dobrobyt robotnika w XIXw. kiedy poziom technologiczny był odrobinę niższy? Ryzykowne założenie, może czas ostrożniej dobierać słowa (powiedzmy w mniej populistyczny sposób).
    Tak, (z wyjątkiem efektywności gospodarki, tylko, że ten wzrost gospodarczy ma służyć możliwie dużej części społeczeństwa (czytaj również pracownikom nie tylko pracodawcom)). Nie mniejszy niż w XIX wieku ale bardzo do tego poziomu zbliżony. Biorąc pod uwagę to, że dzisiejszy rozwój technologiczny, jak sam napisałeś jest dużo wyższy niż w XIX wieku zatrudnienie było by niższe (spadek zatrudnienia dzięki nowym technologią, postępującej mechanizacji itp.) co spowodowało by większą konkurencje na rynku pracy, co spowodowało by niższe zarobki i spadek znaczenia pracownika. Dodając do tego brak praw pracowniczych i oczywiście brak związków zawodowych (które przecież są szkodliwe) darmowej edukacji i służby zdrowia. Dochodzimy do systemu w którym człowiek biedny ma naprawdę świetlane perspektywy na godziwy zarobek i awans w drabinie społecznej.
    Krańcowa wolność prowadzi narody i jednostki do skrajnego niewolnictwa.
    - Cyceron

    Dulce et decorum est pro patria mori.
    - Horacy

  6. #26
    Wojski
    Dołączył
    Aug 2009
    Postów
    81
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    0
    Otrzymał 0 podziękowań w 0 postach

    Re: Przyczyny kryzysów gospodarczych - jak ten obecny

    Cytat Zamieszczone przez Dariusz I Dracul
    Cytat Zamieszczone przez Czulu

    a w socjalistycznym raju jak by było?

    tylko nie pisz, ze w Szwecji jest tak a tak, bo oni przejadają to co wcześniej w dzikim kapitalizmie wytworzono, weźmy taki ZSRR, który gospodarkę budował od "zera" socjalistycznymi metodami.
    więc ten robol ma mieć jak w ZSRR w latach 20 XX w.? hmm bo ja wiem, że Lenin musiał wprowadzić NEP, bo inaczej tam by nic nie przeżyło.

    Nie bierz pod uwagę państwa, które przez dziesiątki lat dorobiło się na kapitalizmie, a potem zaczyna przeżerać te owoce.
    W Szwecji przez ostatnie sto lat rządziła z małymi przerwami lewica.
    Dobrze wiesz, że jestem zdecydowanym przeciwnikiem komunizmu i skrajnego lewactwa, zarówno jeśli chodzi o ideologie i gospodarkę. Jestem zwolennikiem wolnego rynku i kapitalizmu, jednak, państwo powinno wyrównywać szanse ludzi, których pochodzenie, wypadek uniemożliwiło godziwe rzycie.
    Krańcowa wolność prowadzi narody i jednostki do skrajnego niewolnictwa.
    - Cyceron

    Dulce et decorum est pro patria mori.
    - Horacy

  7. #27
    Wojski
    Dołączył
    Aug 2009
    Postów
    71
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    0
    Otrzymał 0 podziękowań w 0 postach

    Re: Przyczyny kryzysów gospodarczych - jak ten obecny

    Wybacz ale gdyby zagrożenie, że strony maszyn byłoby faktycznie tak poważne to ani Chiny nie korzystały by w żaden sposób z taniej siły roboczej ani nasi przedsiębiorcy nie przejmowali by się w żaden sposób związkami zawodowymi. Na razie mamy ciągle to samo zawodzenie powtarzane w kółko od wynalezienia mechanicznej przędzarki w dalszym ciągu jesteśmy dalecy od katastrofy (ciekawe czy futuryści, którzy przewidywali, że każdą prace za człowieka będą wykonywać roboty zdawali sobie sprawę, że ich wizje w istocie były katastroficzne ? ) jedne zawody znikają w mrokach dziejów a inne pojawiają się w ich miejsce tyle.

    oczywiście brak związków zawodowych (które przecież są szkodliwe)
    Kolejna dziwna teza ale na twoje szczęście związkowcy funkcjonujący w europejskich państwach opiekuńczych coraz bardziej upodabniają się do organizacji terrorystycznych (widać zabawia w mafie im się znudziła) więc mogę ci przyznać racje ale tylko w obecnym systemie.

    służby zdrowia
    Obawiam się, że zachwalanie dobrodziejstw darmowej służby zdrowia (na którą wszyscy płacimy składki - ciekawa definicja słowa "darmo" nam się utarła) w kraju w, którym lekarze w mordowali pacjentów w karetkach, na operacje czeka się po kilka lat, a ludzie umierają w poczekalniach tylko dlatego, że nie mają przy sobie jakichś papierów może nie być zbyt rozsądne. Choć z drugiej strony Szwedzi masowo przyjeżdżają do nas by załatwić swoje problemy z uzębieniem - widać w niektórych aspektach inni mają gorzej

  8. #28
    Gość

    Re: Przyczyny kryzysów gospodarczych - jak ten obecny

    Cytat Zamieszczone przez rhey
    Choć z drugiej strony Szwedzi masowo przyjeżdżają do nas by załatwić swoje problemy z uzębieniem - widać w niektórych aspektach inni mają gorzej
    Tacy Duńczycy to całymi masami przyjeżdzają do polskich gabinetów stomatologicznych - u nas taniej.

  9. #29
    Chłop
    Dołączył
    Aug 2009
    Postów
    25
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    0
    Otrzymał 0 podziękowań w 0 postach

    Re: Przyczyny kryzysów gospodarczych - jak ten obecny

    Cytat Zamieszczone przez Mateusz91
    Tak, (z wyjątkiem efektywności gospodarki, tylko, że ten wzrost gospodarczy ma służyć możliwie dużej części społeczeństwa (czytaj również pracownikom nie tylko pracodawcom)). Nie mniejszy niż w XIX wieku ale bardzo do tego poziomu zbliżony. Biorąc pod uwagę to, że dzisiejszy rozwój technologiczny, jak sam napisałeś jest dużo wyższy niż w XIX wieku zatrudnienie było by niższe (spadek zatrudnienia dzięki nowym technologią, postępującej mechanizacji itp.) co spowodowało by większą konkurencje na rynku pracy, co spowodowało by niższe zarobki i spadek znaczenia pracownika. Dodając do tego brak praw pracowniczych i oczywiście brak związków zawodowych (które przecież są szkodliwe) darmowej edukacji i służby zdrowia. Dochodzimy do systemu w którym człowiek biedny ma naprawdę świetlane perspektywy na godziwy zarobek i awans w drabinie społecznej.
    Problem polega na tym,że w socjalizmie pracodawca jest nie tyle zainteresowany wyzyskiem pracownika,co częściej w ogóle nie jest zainteresowany jego zatrudnieniem.No i wtedy mamy tą słynną heroiczną walkę z bezrobociem w wykonaniu socjalistów.W której efekcie ludzie zatrudniani są w zakładach zorganizowanych na zasadzie kołchozu i traktowani jak bydło.Bo rentowność i konkurencyjność uzyskuje się nie poprzez profesjonalizm i zdrową chęć do pracy ze strony dobrze opłaconego i traktowanego jak człowiek pracownika.Tylko dzięki temu,że firma tworząc odpowiednią ilość miejsc pracy uzyskała na przykład zwolnienie z VAT-u.Po 2-3 latach firme się likwiduje i otwiera w nowym miejscu,a ludzie dostają kopa w dupe i lądują na bruku.Szczerze dziękuje za społeczną sprawiedliwość w takim wydaniu.Chociaż socjalistom oczywiście w to graj.Mogą dzielnie wymachiwać w mediach wskaźnikami,które mają świadczyć o tym jak to oni dzielnie walczą z bezrobociem.

    Ja wiem,że was socjalistów ogromnie drażni iż na przykład nastoletnia Meksykanka pracuje jako sprzątaczka w USA za głodową pensje i jestem w stanie to zrozumieć,ale przede wszystkim potrafie również docenić fakt,że ten wstrętny pełen wyzyskujących kapitalistów kraj dał jej alternatywe dla zostania dziwką w wieku lat nastu i skończeniu w wieku lat dwudziestu kilku z AIDS,albo twarzą pociętą przez alfonsa.

    A co do Szwecji masz racje.Choć warto byłoby wspomnieć,że te drobne przerwy bardzo ściśle wiążą się z finansowymi kłopotami w utrzymaniu tamtejszego modelu opiekuńczego państwa.A dochodzący wtedy do władzy liberalni moderaci praktycznie zawsze musieli ciąć socjal,żeby ratować gospodarke.

  10. #30
    Wojski
    Dołączył
    Aug 2009
    Postów
    81
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    0
    Otrzymał 0 podziękowań w 0 postach

    Re: Przyczyny kryzysów gospodarczych - jak ten obecny

    Cytat Zamieszczone przez rhey
    Wybacz ale gdyby zagrożenie, że strony maszyn byłoby faktycznie tak poważne to ani Chiny nie korzystały by w żaden sposób z taniej siły roboczej ani nasi przedsiębiorcy nie przejmowali by się w żaden sposób związkami zawodowymi. Na razie mamy ciągle to samo zawodzenie powtarzane w kółko od wynalezienia mechanicznej przędzarki w dalszym ciągu jesteśmy dalecy od katastrofy (ciekawe czy futuryści, którzy przewidywali, że każdą prace za człowieka będą wykonywać roboty zdawali sobie sprawę, że ich wizje w istocie były katastroficzne ? ) jedne zawody znikają w mrokach dziejów a inne pojawiają się w ich miejsce tyle.
    Czyli wracamy do tezy, że robotnicy w kapitalizmie dzisiejszym mieli by podobne perspektywy, jak ci w XIX wieku.
    Cytat Zamieszczone przez rhey
    Obawiam się, że zachwalanie dobrodziejstw darmowej służby zdrowia (na którą wszyscy płacimy składki - ciekawa definicja słowa "darmo" nam się utarła) w kraju w, którym lekarze w mordowali pacjentów w karetkach, na operacje czeka się po kilka lat, a ludzie umierają w poczekalniach tylko dlatego, że nie mają przy sobie jakichś papierów może nie być zbyt rozsądne. Choć z drugiej strony Szwedzi masowo przyjeżdżają do nas by załatwić swoje problemy z uzębieniem - widać w niektórych aspektach inni mają gorzej
    Pisałem, że nie mam ochoty bronić patologicznego systemu w Polsce

    Cytat Zamieszczone przez Pułkownik_Lisowski
    Problem polega na tym, że w socjalizmie pracodawca jest nie tyle zainteresowany wyzyskiem pracownika, co częściej w ogóle nie jest zainteresowany jego zatrudnieniem. No i wtedy mamy tą słynną heroiczną walkę z bezrobociem w wykonaniu socjalistów. W której efekcie ludzie zatrudniani są w zakładach zorganizowanych na zasadzie kołchozu i traktowani jak bydło. Bo rentowność i konkurencyjność uzyskuje się nie poprzez profesjonalizm i zdrową chęć do pracy ze strony dobrze opłaconego i traktowanego jak człowiek pracownika. Tylko dzięki temu, że firma tworząc odpowiednią ilość miejsc pracy uzyskała na przykład zwolnienie z VAT-u.Po 2-3 latach firme się likwiduje i otwiera w nowym miejscu, a ludzie dostają kopa w dupe i lądują na bruku.Szczerze dziękuje za społeczną sprawiedliwość w takim wydaniu.Chociaż socjalistom oczywiście w to graj.Mogą dzielnie wymachiwać w mediach wskaźnikami,które mają świadczyć o tym jak to oni dzielnie walczą z bezrobociem.
    Pisałem, że nie jestem socjalistom, a w zdobywaniu pracy można pomóc ludziom, na inne sposoby, miejsca pracy są tworzone przez prywatnych przedsiębiorców, państwo może pomóc bezrobotnym, zwiększając ich mobilność lub organizują darmowe szkolenia, sposobów jest wiele i wcale nie muszą godzić w prywatne przedsiębiorstwa.
    Cytat Zamieszczone przez Pułkownik_Lisowski
    Ja wiem,że was socjalistów ogromnie drażni iż na przykład nastoletnia Meksykanka pracuje jako sprzątaczka w USA za głodową pensje i jestem w stanie to zrozumieć, ale przede wszystkim potrafie również docenić fakt, że ten wstrętny pełen wyzyskujących kapitalistów kraj dał jej alternatywe dla zostania dziwką w wieku lat nastu i skończeniu w wieku lat dwudziestu kilku z AIDS,albo twarzą pociętą przez alfonsa.
    To denerwuje większość ludzi nie tylko „socjalistów”
    Cytat Zamieszczone przez Pułkownik_Lisowski
    A co do Szwecji masz racje. Choć warto byłoby wspomnieć, że te drobne przerwy bardzo ściśle wiążą się z finansowymi kłopotami w utrzymaniu tamtejszego modelu opiekuńczego państwa. A dochodzący wtedy do władzy liberalni moderaci praktycznie zawsze musieli ciąć socjal, żeby ratować gospodarkę.
    Żeby była jasność w Szwecji najbliższa moim poglądom partia to Ludowa partia liberałów, uważam SAP za zbyt skrajną w poglądach, jednak z braku lepszych przykładów, liberałowie w Szwecji władze uzyskali w latach (76-80, 91-95, 94-98) można więc wysnuć wniosek, że partia istniejąca od końca XIX wieku, a rządząca od 1932 nie doprowadziła do upadku gospodarki tego kraju.
    Krańcowa wolność prowadzi narody i jednostki do skrajnego niewolnictwa.
    - Cyceron

    Dulce et decorum est pro patria mori.
    - Horacy

Strona 3 z 8 PierwszyPierwszy 12345 ... OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. Przyczyny upadku Cesarstwa Rzymskiego
    By Baal-Melkart in forum Starożytność do 476 roku
    Odpowiedzi: 63
    Ostatni post / autor: 27-08-2011, 11:42
  2. Przyczyny upadku Cesarstwa Bizantyńskiego
    By Dagorad in forum Średniowiecze od 476 do 1492
    Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 05-07-2011, 22:31

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •