Strona 1 z 4 123 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 37

Wątek: Najlepszy dowódca średniowiecza...

  1. #1
    Gość

    Najlepszy dowódca średniowiecza...

    Z racji tej, że lubię średniowiecze, a jest to tak ogromny okres to i wypowiedzi, będą zróżnicowane, i często kłócące się ze sobą
    podział, jaki proponuje, to:
    geograficzne:
    Azja, Europa, Afryka( )
    Wyznaniowe
    chrześcijaństwo, islam, religie hinduistyczne, konfucjanizm i inne...
    Jak widać kryteria pokrywają się, wystarczy wymienić, trzech, czterech, a może stwierdzić, że w tym czasie, nie było, takich indywidualności jak w starożytności , by mogły zapaść w pamięć, fajnie by to jeszcze uzasadnić.... Jak ktoś nie chce nie musi, ważne by podzielić się swoim widzeniem tamtych czasów
    Moje, są takie:
    Czyngis Chan, Roger de Flor ( Rutger von Blum) prawie że załatwił, ze swoimi wojskami Bizancjum, Symeon I, jako dowódca i władca lał sąsiadów jak chciał, Bułgarzy wspominają go z sentymentem do dzisiaj, i Bukka - twórca na terenie półwyspu Indyjskiego tzw.Imperium Vijayanagara, w pełnym tego słowa znaczeniu....

  2. #2
    Podstoli
    Dołączył
    Aug 2009
    Postów
    367
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    0
    Otrzymał 0 podziękowań w 0 postach

    Re: Najlepszy dowódca średniowiecza...

    Myślę że Salladyn też się nada ; ) chociaż jego zwycięstwa to raczej dzieło głupoty krzyżowców ale bez niego nie wiadomo jakby sie to potoczyło zresztą to tylko moje gdybanie ; )
    "W Poroninie na leszczynie,
    wiszą jaja po Leninie.
    Kto chcę władzy posmakować
    musi jaja pocałować"

    Autora nie znam ale zasłyszane od wesoło usposobionego wujka

  3. #3
    Podkomorzy Awatar Bronti
    Dołączył
    Aug 2009
    Lokalizacja
    Susz
    Postów
    1 529
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    257
    Otrzymał 118 podziękowań w 79 postach

    Re: Najlepszy dowódca średniowiecza...

    Większe wrażenie z kręgu wodzów islamu zrobił na mnie Bajbars za Ajn Dżalut niż Saladyn, który trzeba przyznać troszkę obrósł w mity i legendę aczkolwiek nie chcę ujmować mu jego talentów i zasług.

  4. #4
    Chłop
    Dołączył
    Aug 2009
    Lokalizacja
    Miasto Królów Polski
    Postów
    24
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    0
    Otrzymał 0 podziękowań w 0 postach

    Re: Najlepszy dowódca średniowiecza...

    Jak dla mnie Ryszard Lwie Serce- bardzo charyzmatyczny dowódca. A co do tego że ciężko wyłonić wyróżniających się dowódców, wynika ze sposobu prowadzenia bitew. Jak dla mnie w średniowieczu nie było zbyt wielkiej finezji taktycznej. Właściwie mógłbym stwierdzić iż dopiero w czasach nowożytnych powrócono do antycznego sposobu prowadzenia walki(ah ten renesans i odkopywanie dzieł starożytnych ).
    "Dopóki na świecie będzie istniał człowiek, będą też wojny." Albert Einstein

  5. #5
    Podstoli
    Dołączył
    Aug 2009
    Lokalizacja
    Katowice
    Postów
    454
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    0
    Otrzymał 0 podziękowań w 0 postach

    Re: Najlepszy dowódca średniowiecza...

    Zdecydowanie Czyngis Chan jest poza wszelką konkurencją, a na drugim miejscu Nur ad-Din.

  6. #6
    Chłop
    Dołączył
    Aug 2009
    Postów
    11
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    0
    Otrzymał 0 podziękowań w 0 postach

    Re: Najlepszy dowódca średniowiecza...

    Jan Žižka najlepszy wódz kacerski.
    "Macież wy odwagę Lenina, żeby wszcząć dzieło nieznane, zburzyć stare i wszcząć nowe? Umiecie tylko wymyślać, szkalować, plotkować."

    Religia jest westchnieniem uciśnionego stworzenia, sercem nieczułego świata, jest duszą bezdusznych stosunków. Religia jest opium ludu (K. Marks)

  7. #7
    Wojski
    Dołączył
    Aug 2009
    Postów
    82
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    0
    Otrzymał 0 podziękowań w 0 postach

    Re: Najlepszy dowódca średniowiecza...

    Hmmm... jeżeli tak:
    To Węgierski Bohater Narodowy, Jan Hunyady który faktycznie dowodził wojskami Polsko-Węgierskimi w wojnie z Turcją. To taki przykład zdolnego, acz nie docenionego....BTW najlepszym z najlepszych dowódcą wg. mnie nie był, ale swoje zrobił.

  8. #8
    Podstoli
    Dołączył
    Aug 2009
    Postów
    367
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    0
    Otrzymał 0 podziękowań w 0 postach

    Re: Najlepszy dowódca średniowiecza...

    A tak ogólnie to mi się wydaje że wtedy to nie było typowego dowodzenia podczas bitwy tylko tutaj to są znani dwódcy którzy sprawnie dowodzili przed bitwą bo już w jej trakcie to tylko dowódca prowadził szarżę na wroga i tyle dowodzenia było potem ; p każdy trzymał się sztandaru i tyle ;P
    "W Poroninie na leszczynie,
    wiszą jaja po Leninie.
    Kto chcę władzy posmakować
    musi jaja pocałować"

    Autora nie znam ale zasłyszane od wesoło usposobionego wujka

  9. #9
    Gość

    Re: Najlepszy dowódca średniowiecza...

    Cytat Zamieszczone przez ThorGal77
    A tak ogólnie to mi się wydaje że wtedy to nie było typowego dowodzenia podczas bitwy tylko tutaj to są znani dwódcy którzy sprawnie dowodzili przed bitwą bo już w jej trakcie to tylko dowódca prowadził szarżę na wroga i tyle dowodzenia było potem ; p każdy trzymał się sztandaru i tyle ;P
    Polemizowałbym Żaden przeze mnie wymienionych tego nie czynił, czasami Flore dawał się ponosić temperamentowi, ale bitwy, ich nakreślony, jak słusznie zauważyłeś plan, był jednak w zależności od rozwijania się sytuacji modyfikowany...Oczywiście nie działo się to jak w Medku, że klikasz i jazda nagle skręca, ale system dowodzenia, był rozwinięty....Oczywiście zdarzały się bitwy, jak również słusznie zauważyłeś , gdzie zasada kupą mości panowie, za mną, - była realizowana, ale o tych dowódcach, raczej się nie pamięta....Ale jak sam zauważyłem na początku tematu, takie opinie dot. tego okresu, nie są odosobnione, i każdy ma swoje zdanie przepraszam, ze tak krótko, ogólnie napisałem, ale postaram się, jeżeli będzie ku temu okazja, ochota i ktoś będzie dalej tym wątkiem zainteresowany.

  10. #10
    Gość

    Re: Najlepszy dowódca średniowiecza...

    Cytat Zamieszczone przez bloodraven
    Właściwie mógłbym stwierdzić iż dopiero w czasach nowożytnych powrócono do antycznego sposobu prowadzenia walki(ah ten renesans i odkopywanie dzieł starożytnych ).
    To nie takie proste - De re militari Flaviusa Renatusa Vegetiusa było Biblią większości najwybitniejszych dowódców chrześcijańskiego średniowiecza.

    Cytat Zamieszczone przez Bronti
    Większe wrażenie z kręgu wodzów islamu zrobił na mnie Bajbars za Ajn Dżalut niż Saladyn, który trzeba przyznać troszkę obrósł w mity i legendę aczkolwiek nie chcę ujmować mu jego talentów i zasług.
    Przy ogromnej przewadze Egipcjan Ajn Dżalut przegrać było raczej trudno

    Cytat Zamieszczone przez Pinotchet
    Zdecydowanie Czyngis Chan jest poza wszelką konkurencją, a na drugim miejscu Nur ad-Din.
    A co z Subudejem i Dżebe?

Strona 1 z 4 123 ... OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. Najlepszy dowódca
    By PlanB in forum Medieval II Kampanie
    Odpowiedzi: 12
    Ostatni post / autor: 18-01-2013, 19:44
  2. Najlepszy dowódca
    By Pop517 in forum Medieval II Kampanie
    Odpowiedzi: 13
    Ostatni post / autor: 16-01-2012, 20:02
  3. [Shogun 2] Wasz dowódca - rozwój cech
    By gombrowitch in forum Total War: Shogun 2
    Odpowiedzi: 47
    Ostatni post / autor: 18-07-2011, 21:49
  4. Najlepszy dowódca 2010
    By Joopiter in forum Medieval II Kampanie
    Odpowiedzi: 21
    Ostatni post / autor: 19-11-2010, 02:18
  5. Najlepszy dowódca
    By Marat in forum Medieval II Kampanie
    Odpowiedzi: 11
    Ostatni post / autor: 08-09-2009, 14:04

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •