Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 13

Wątek: Paweł Jasienica

  1. #1
    Podczaszy Awatar Mopek
    Dołączył
    Sep 2009
    Lokalizacja
    Turek
    Postów
    694
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    12
    Otrzymał 12 podziękowań w 10 postach

    Paweł Jasienica

    Zainteresowany jestem książkami tego autora jednak spotkałem się z teorią, że gościu jest bardziej bajkopisarzem niż historykiem.
    Osobiście podoba mi się jego styl bo gościu nie pisze tak encyklopedycznie. Jest to bardziej połączenie faktów i wspomnień.

    Co Wy sądzicie na ten temat? Czy warto? A może lepiej ktoś inny?
    Oczywiście interesuje mnie najbardziej okres średniowiecza.

  2. #2
    Comte de Barcelona Awatar Barsa
    Dołączył
    Aug 2009
    Postów
    1 882
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    89
    Otrzymał 101 podziękowań w 58 postach

    Re: Paweł Jasienica

    Cytat Zamieszczone przez Mopisłav
    gościu jest bardziej bajkopisarzem niż historykiem.
    Sam sobie odpowiedziałeś... ale lepiej czytać Jasienice niż nic.

    Visca el Barca!!!

  3. #3
    Podczaszy
    Dołączył
    Jun 2010
    Postów
    704
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    0
    Otrzymał 0 podziękowań w 0 postach

    Re: Paweł Jasienica

    Mam dostęp do 3 książek tego pana "Polska Jagiellonów"i "Polska Piastów" i jeszcze coś o wojnie domowej we Francji całkiem przyjemnie się czyta więc czemu nie

  4. #4
    Chłop
    Dołączył
    Sep 2010
    Postów
    2
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    0
    Otrzymał 0 podziękowań w 0 postach

    Re: Paweł Jasienica

    witam serdecznie,

    z całym szacunkiem, ale nie można równać dzieł i streści książek Jasienicy z... bajkopisarstwem,
    pamiętajmy w jakich latach On pisał,
    archeologia powojenna właśnie raczkowała, dostęp do źródeł też był jaki był,
    poza tym autorytety na jakie powoływał się pisarz też świadczą o czymś,
    ja dzięki niemu sięgnąłem po takie tytuły, o których pani bibliotekarka nie śniła i nie słyszała,
    za to pan z antykwariatu jak najbardziej....
    (mam na myśli końcówkę lat osiemdziesiątych)

    zresztą w przedmowie dzieł wznowionych niedawno, które posiadam, bardzo elegancko napisane jest:
    dzieła Pawła Jasienicy zawierają błędy merytoryczne, jednak wypływają one głównie z tego, że autor nie miał dostępu do pewnych naukowych odkryć... czy jakoś tak,

    to do czego można by się przyczepić, to to, że Jasienica pisząc o konkretnych postaciach, bardziej lub mniej je lubił,
    i wcale się nie szczypał nazywając rzeczy po imieniu,
    ale była to jego opinia,

    no i najważniejsze, że otwarcie mówił, iż jego książki nie są działami naukowymi, tylko zwyczajnymi esejami, które dopiero mają sprawić, że czytelnik sięgnie po literaturę naukową.....

    osobiście mam wszystkie książki Pawła Jasienicy,
    i polecam, mimo wszystko,

    jednocześnie witam na forum po chyba 4 latach nieobecności,

    Mestwin

  5. #5
    Comte de Barcelona Awatar Barsa
    Dołączył
    Aug 2009
    Postów
    1 882
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    89
    Otrzymał 101 podziękowań w 58 postach

    Re: Paweł Jasienica

    "esej historyczny" = bajkopisarstwo

    Nie pisz głupot, że nie miał dostępu do źródeł, bo np. jeśli chodzi o XVII wiek to historycy przedwojenni pisali czasem o wiele lepsze książki niż Ci teraz i nie chodzi tylko o dzieła naukowe.... a Jasienica tworzył głównie po wojnie.

    Mnie też Jasienica zainteresował historią, ale jego książki to gorsza odmiana powieści historycznej i jeżeli dana osoba po przeczytaniu Jasienicy zacznie drążyć temat to fajnie, ale jeżeli zostanie tylko przy Jasienicy to będzie miała spaczone pojęcie o historii, bo "zwykły Kowalski" uważa Jasienice za historyka, a jego książki za książki historyczne... lecz jak pisałem, lepiej czytać Jasienice niż wcale nie czytać.

    ps. na studiach wyższych profesorowie krzywo patrzą, gdy w bibliografii wyląduję Jasienica, mimo wszystko ja tam go jako "rarytas" podałem w bibliografii mgr, cóż jakiś tam wpływ na moje poglądy to jego pisanie miało....

    Visca el Barca!!!

  6. #6
    Chłop
    Dołączył
    Sep 2010
    Postów
    2
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    0
    Otrzymał 0 podziękowań w 0 postach

    Re: Paweł Jasienica

    esej=bajkopisarstwo,
    litości,
    bajka to morał,
    esej to opinia

    nie pisz głupot?
    po choinkę jątrzysz?

    Mopisłav nic nie stracisz na czytaniu Jasienicy,
    tylko zyskasz,

    czytaj,

    pozdrawiam
    Mestwin

  7. #7
    Stolnik
    Dołączył
    Aug 2009
    Postów
    867
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    0
    Otrzymał 1 podziękowanie w 1 poście

    Re: Paweł Jasienica

    Mnie najbardziej razi w Jasienicy nieskrywana niechec do Niemcow (Krzyzakow, Prus itd.) i w mniejszym stopniu wszystkiego co pochodzilo z zachodu oraz wybielanie Rosjan, coz moze dlatego ze pisal w czasach w jakich pisal :?

  8. #8
    Podkomorzy
    Dołączył
    Aug 2009
    Lokalizacja
    Śląsk/BB
    Postów
    1 357
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    0
    Otrzymał 0 podziękowań w 0 postach

    Re: Paweł Jasienica

    Racja, niedawno czytałem "Polske Piastów" to niechęć do Niemców jest bardzo wyczuwalna. I to prawda, ze jego książki są trochę jak bajka.

  9. #9
    Podczaszy
    Dołączył
    Aug 2009
    Lokalizacja
    Wolny Ślonsk
    Postów
    709
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    0
    Otrzymał 0 podziękowań w 0 postach

    Re: Paweł Jasienica

    esej to nie jest żadna bajka, Barsa, weź się w garść. Człowiek napisał, że to jego pierwszy post po 4 latach poza forum i od razu takie powitanie... wstyd.

    Jeśli chodzi o Jasienicę - to wielki popularyzator, bez takich ludzi wiekszość poprzednich pokoleń niekoniecznie znałaby najważniejsze postacie z historii Polski. Co do jego bazy źródłowej - niektórzy mogą się zdziwić jak wiele trzeba mieć informacji, jak wielką znajomość tematu, aby napisać coś lekkiego, coś pozornie dla laików. By pisać jak Jasienica, nie wystarczy solidna kwerenda źródeł, potrzebny jest także talent - jak z suchych danych bądź opracowań źródeł wycisnąć tekst, który zainteresuje powtarzam zainteresuje ludzi (nie tylko dotrze do już zainteresowanych)

  10. #10
    Comte de Barcelona Awatar Barsa
    Dołączył
    Aug 2009
    Postów
    1 882
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    89
    Otrzymał 101 podziękowań w 58 postach

    Re: Paweł Jasienica

    Dla mnie Jasienica i np. eseje Romańskiego to są bajki (oczywiście trzeba to wziąć w cudzysłów ale myślałem, że to jasne) nie wiele dodające do tematu niż Sienkiewicz.. i nie wiem kto przewrócił więcej źródeł na dany temat i kto napisał lepsze książki z punktu widzenia historyka oraz funkcji popularyzatorskiej.... Tylko, że Sienkiewicz ma tę przewagę, że on pisał książki w wiadomym celu, a Jasienica pisał pseudohistoryczne eseje... tyle. Jasienice dobrze się czyta, ale dla mnie to nic innego jak "bajka historyczna". Mając do wyboru Sienkiewicza i Jasienicę wybieram pierwszego....

    Żeby było śmieszniej miałem o to pytanie na egzaminie magisterskim - funkcja literatury w historii. Było o Szymborskiej i jej pochwałach dla Stalina, było o Sienkiewiczu, literaturze radzieckiej i historykach radzieckich oraz polskich piszących historię ruchu robotniczego oraz jeden z profesorów wyskoczył mi z Jasienicą No mimo wszystko to dla mnie tylko pseudohistoria ale widać dla niektórych profesorów to jest literatura...

    Sam zacząłem przygodę z historią od Ogniem i Mieczem oraz od Jasienicy ale cóż teraz nie wiem czy to było takie dobre, bo do dziś ten Jasienica rzuca się cieniem na moje poglądy odnośnie spraw, którymi się mniej interesuję... Lepiej było wziąć Sapkowskiego i jego trylogię husycką

    Można pisać dobre eseje historyczne, pisać bardziej "kwiecistym językiem" niż książki naukowe ale posługując się jednocześnie "warsztatem historyka"...

    ps. co ma do rzeczy, że kolesia nie było 4 lata na forum? :shock: Czy ja go gdzieś obraziłem czy coś

    Visca el Barca!!!

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •