Pokaż wyniki od 1 do 7 z 7

Wątek: Szabla

  1. #1
    Chłop
    Dołączył
    Sep 2009
    Postów
    26
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    0
    Otrzymał 0 podziękowań w 0 postach

    Szabla

    Ostatnio przez analizę ilustracji z "Galerii wojowników" dręczy mnie pytanie- kiedy właściwie pojawiła się ona w wojskach muzułmańskich?
    Zły? - być może. Dobry? - a czemu?
    Nie tak wiele znów pychy we mnie.
    Dajcie żyć po swojemu - grzesznemu,
    A i świętym żyć będzie przyjemniej!

    Jacek Kaczmarski, Warchoł

  2. #2
    Podkomorzy Awatar Avasil
    Dołączył
    Sep 2010
    Lokalizacja
    Kraków
    Postów
    1 993
    Tournaments Joined
    1
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    8
    Otrzymał 61 podziękowań w 33 postach

    Re: Szabla

    Mógłbyś pokazać konkretną ilustrację?
    Sama szabla znana była już w starożytności(do Europy przybyła ze wschodu już we wczesnym średniowieczu), ale domyślam się, że chodzi Ci również o konkretny jej typ.

  3. #3
    Chłop
    Dołączył
    Sep 2009
    Postów
    26
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    0
    Otrzymał 0 podziękowań w 0 postach

    Re: Szabla

    Z tego co mi wiadomo pierwowzór szabli powstał w bardzo wczesnym średniowieczu w Chinach, to, co było w starożytności na Bliskim Wschodzie to jedynie rodzaje zakrzywionych mieczy.
    W galerii jest za dużo obrazków bym teraz znalazł, w zasadzie na prawie wszystkich tam wrzuconych Ospreyach Arabowie i inni muzułmanie mają miecze proste... Nawet jacyś Maurowie z XIV wieku takowe posiadali (na ilustracji). Cóż, być może to jest licencia poetica rysowników, ale że wiem, że szabla i tak nie była od początku na wyposażeniu np. Arabów i dlatego chcę wiedzieć, kiedy to się zmieniło. Według anglojęzycznej Wikipedii zaczęli je używać Persowie z regionu Khurasan w X wieku- tak dokładnie chodziło o scimitars, ale z tego co mi wiadomo w angielskim perski szamszir, arabski saif czy indyjski talwar to scimitar albo po prostu sword, nie zaś sabre (jak np. szabla polska).
    Zły? - być może. Dobry? - a czemu?
    Nie tak wiele znów pychy we mnie.
    Dajcie żyć po swojemu - grzesznemu,
    A i świętym żyć będzie przyjemniej!

    Jacek Kaczmarski, Warchoł

  4. #4
    Podkomorzy Awatar Avasil
    Dołączył
    Sep 2010
    Lokalizacja
    Kraków
    Postów
    1 993
    Tournaments Joined
    1
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    8
    Otrzymał 61 podziękowań w 33 postach

    Re: Szabla

    Jeżeli kierować się wikipedią, coś takiego: http://www.google.pl/images?hl=pl&q=...w=1440&bih=773 pojawiło się w wojskach tureckich ok. XVw.

  5. #5
    Stolnik
    Dołączył
    Aug 2009
    Postów
    855
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    0
    Otrzymał 0 podziękowań w 0 postach
    "It's 106 miles to Chicago, we've got a full tank of gas, half a pack of cigarettes, it's dark and we're wearing sunglasses. Hit it." - The Blues Brothers

  6. #6
    Podkomorzy Awatar Avasil
    Dołączył
    Sep 2010
    Lokalizacja
    Kraków
    Postów
    1 993
    Tournaments Joined
    1
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    8
    Otrzymał 61 podziękowań w 33 postach

    Re: Szabla

    Cytat Zamieszczone przez Matatjahu
    Ale to zostało wprowadzone późno, dopiero w XVIIIw.

  7. #7
    Chłop
    Dołączył
    Jan 2011
    Postów
    8
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    0
    Otrzymał 0 podziękowań w 0 postach

    Re: Szabla

    Cytat Zamieszczone przez Hasharin
    Z tego co mi wiadomo pierwowzór szabli powstał w bardzo wczesnym średniowieczu w Chinach, to, co było w starożytności na Bliskim Wschodzie to jedynie rodzaje zakrzywionych mieczy.
    W galerii jest za dużo obrazków bym teraz znalazł, w zasadzie na prawie wszystkich tam wrzuconych Ospreyach Arabowie i inni muzułmanie mają miecze proste... Nawet jacyś Maurowie z XIV wieku takowe posiadali (na ilustracji). Cóż, być może to jest licencia poetica rysowników, ale że wiem, że szabla i tak nie była od początku na wyposażeniu np. Arabów i dlatego chcę wiedzieć, kiedy to się zmieniło. Według anglojęzycznej Wikipedii zaczęli je używać Persowie z regionu Khurasan w X wieku- tak dokładnie chodziło o scimitars, ale z tego co mi wiadomo w angielskim perski szamszir, arabski saif czy indyjski talwar to scimitar albo po prostu sword, nie zaś sabre (jak np. szabla polska).
    Moze po kolei ...

    Szabla na Bliskim Wschodzie pojawia się wraz z okresem pierwszej inwazji Seldżuków najpewniej w XI wieku. Generalnie w tym okresie szabla jest bronia używaną głównie przez koczowników, a Seldżucy nawet po zdominowaniu kalifatu Abbasydzkiego zachowali swoje zwyczaje militarne i dalej używali szabli, która to zostaje zaadoptowana do niektórych muzułmańskich formacji (między innymi do ghulamów i później mameluków). Przed tym okresem w swiecie Islamu dominuje miecz, który także później jest często używany również przez różne formacje a w szczególności arabską szlachtę (Farisów), o czym na przykład wspomina muzułmański Faris, wojownik, poeta i w końcu kronikarz - Usama ibn Munkidh.

    Poza tym za bardzo bym wikipedii nie ufał, ponieważ jak wiadomo ona często sie myli. Z kolei Szamszir, to perska szabla a nie miecz. Najpiekniejsze jej przykłady pochodzą z XVIII wieku a ich część znajduje się w polskich zbiorach (zbiory po odsieczy wiedeńskiej). Indyjski Talwar to również szabla a nie miecz.

    cukiereczki i ciasteczka

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •