Strona 1 z 6 123 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 53

Wątek: Filozofia

  1. #1
    Cześnik
    Dołączył
    Aug 2009
    Lokalizacja
    Tajna baza w północnym Afganistanie
    Postów
    329
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    0
    Otrzymał 0 podziękowań w 0 postach

    Filozofia

    Choć odbywają się tutaj dyskusje na tematy historyczne, ekonomiczne, religijne, polityczne, a nawet, choć rzadziej, przyrodniczo-naukowe, to filozofia pozostaje tematem praktycznie nie poruszonym. W ramach ponownego rozkręcenia forum, postanowiłem więc założyć na próbę ten temat, aby wysondować czy i ewentualnie, w jakiej formie, ktokolwiek zechciałby o filozofii podyskutować. W razie potrzeby można by ograniczyć się do tego tematu, albo kontynuować rozpoczęte wątki w nowych. Zapraszam do zabrania głosu.
    Tu jest miejsce na Twoją reklamę

  2. #2
    Gość

    Re: Filozofia

    Mam pytanie, czy ty jesteś tym Czulu, który gawędził z Vithalem? Jako, że mnie podejrzliwość ogarnia jak czytam posty niektórych userów, nie mając daru jasnowidzenia, pozwolę sobie na takie coś, czy był filozof, którego poglądy ukształtowały widzenie dziejów świata? Do dzisiaj niektórzy historycy wyrażają opinię, powtarzając za nim, ze pewne procesy zachodzące w historii są podporządkowane, takim samym prawom, jak wszystko co znajduje się w naturze(przyrodzie), z tą róznicą że jest to działanie rozumne, celowe Dzieje ludzkości przechodzą ze stanu np.niewolnictwa, do wolności, teza->antyteza. Wynikiem jest stan zastany synteza, a dalej idąc staje się sama tezą. Ten proces jest jednak rozumny... Cykliczność pór roku, dzień noc, starość i śmierć, narodziny i dojrzewanie. Zbiorowisko ludzi, którzy na polu socjologicznym oddziaływają na siebie itd.......Wybacz, alem nieufny żem ogromnie.....

  3. #3
    Stolnik Awatar Baal-Melkart
    Dołączył
    Aug 2009
    Postów
    1 178
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    1
    Otrzymał 14 podziękowań w 12 postach

    Re: Filozofia

    Osobiście interesuje się raczaczej historią filozofii (niestety dość pobieżnie), zwłaszcza starożytną. Niemniej jednak swego czasu zaintrygowała mnie teoria monad Leibnitza. Dokładniej to odniosłem wrażenie pewnej niekonsekwencji. Leibnitz założył, jeśli dobrze zrozumiałem, że monady są od siebie niezależne i nie wpływają na siebie. Uznał również za monadę Boga. Nadał jej jednak rangę szczególną, bo swego rodzaju nadrzędną, jako przyczynę i cel pozostałych monad. Czy w takim razie nie jest to jednak rodzaj wpływu i zależności, a więc wyłom w założeniach początkowych?
    Żeś Jeden Święty jest, uznałem ciebie, Mazda-Ahuro,
    Gdy Dobra Myśl zeszła raz ku mnie,
    Bym głośno wyrzekł, co Myśl mówi Cicha, Najlepsza:
    u Kłamców licznych nie szukaj pochwały,
    Bo każdą Cnotę wrogiem ci uczynią.

  4. #4
    Lena
    Gość

    Re: Filozofia

    Studiuję filozofię, więc ten temat jest mi bliski. Chętnie o niej podsykutuję i pomysł popieram.

  5. #5
    Gość

    Re: Filozofia

    Cytat Zamieszczone przez Lena
    Studiuję filozofię, więc ten temat jest mi bliski. Chętnie o niej podsykutuję i pomysł popieram.
    Mam w takim razie pytanie, bom ciekaw, czy męczą ciebie z fenomenologii?

  6. #6
    Lena
    Gość

    Re: Filozofia

    Cytat Zamieszczone przez Eutyches
    Cytat Zamieszczone przez Lena
    Studiuję filozofię, więc ten temat jest mi bliski. Chętnie o niej podsykutuję i pomysł popieram.
    Mam w takim razie pytanie, bom ciekaw, czy męczą ciebie z fenomenologii?
    Nie... Póki co jeszcze nie, ale ja dopiero idę na drugi rok, więc kto wie...
    Dotychczas zajmowaliśmy się filozofią starożytną, średniowieczną i ogólnymi zagadnieniami z zakresu filozofii.

  7. #7
    Cześnik
    Dołączył
    Aug 2009
    Lokalizacja
    Tajna baza w północnym Afganistanie
    Postów
    329
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    0
    Otrzymał 0 podziękowań w 0 postach

    Re: Filozofia

    Cytat Zamieszczone przez Eutyches
    czy był filozof, którego poglądy ukształtowały widzenie dziejów świata?
    Nie, i dobrze, bo od tego są badania empiryczne.

    Cytat Zamieszczone przez Baal-Melkart
    Osobiście interesuje się raczaczej historią filozofii (niestety dość pobieżnie), zwłaszcza starożytną. Niemniej jednak swego czasu zaintrygowała mnie teoria monad Leibnitza. Dokładniej to odniosłem wrażenie pewnej niekonsekwencji. Leibnitz założył, jeśli dobrze zrozumiałem, że monady są od siebie niezależne i nie wpływają na siebie. Uznał również za monadę Boga. Nadał jej jednak rangę szczególną, bo swego rodzaju nadrzędną, jako przyczynę i cel pozostałych monad. Czy w takim razie nie jest to jednak rodzaj wpływu i zależności, a więc wyłom w założeniach początkowych?
    Nie, ponieważ Bóg po akcie kreacji nie ingeruje w bieg wydarzeń na świecie. Nie musi, bo wszystko i tak dzieje się tak jak on chce dzięki harmonii wprzódy ustanowionej.
    Tu jest miejsce na Twoją reklamę

  8. #8
    Gość

    Re: Filozofia

    Cytat Zamieszczone przez Czulu
    Cytat Zamieszczone przez Eutyches
    czy był filozof, którego poglądy ukształtowały widzenie dziejów świata?
    Nie, i dobrze, bo od tego są badania empiryczne.
    To, ty nie jesteś Czulu Sorry, filozof znany jak Bolek i Lolek....

  9. #9
    Cześnik
    Dołączył
    Aug 2009
    Lokalizacja
    Tajna baza w północnym Afganistanie
    Postów
    329
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    0
    Otrzymał 0 podziękowań w 0 postach

    Re: Filozofia

    Cytat Zamieszczone przez Eutyches
    To, ty nie jesteś Czulu Sorry, filozof znany jak Bolek i Lolek....
    Bo nie czczę Hegla ? A kiedy niby to robiłem na starym forum ?! Czytałem trochę książek historycznych w życiu i jakoś nie zauważyłem żeby się autorzy do Hegla odwoływali, i nic w tym dziwnego, skoro ta filozofia to życzeniowa paplanina schizofrenika. Wiesz co ten "filozof" odpowiedział jak mu zwrócono uwagę że a priori postawione tezy astronomiczne z jego dysertacji doktorskiej nie zgadzają się ze stanem faktycznym ? "Tym gorzej dla przyrody !"
    Tu jest miejsce na Twoją reklamę

  10. #10
    Gość

    Re: Filozofia

    Cytat Zamieszczone przez Czulu
    Cytat Zamieszczone przez Eutyches
    To, ty nie jesteś Czulu Sorry, filozof znany jak Bolek i Lolek....
    Bo nie czczę Hegla ? A kiedy niby to robiłem na starym forum ?! Czytałem trochę książek historycznych w życiu i jakoś nie zauważyłem żeby się autorzy do Hegla odwoływali, i nic w tym dziwnego, skoro ta filozofia to życzeniowa paplanina schizofrenika. Wiesz co ten "filozof" odpowiedział jak mu zwrócono uwagę że a priori postawione tezy astronomiczne z jego dysertacji doktorskiej nie zgadzają się ze stanem faktycznym ? "Tym gorzej dla przyrody !"

    Ufff...ulżyło mi , ja nie napisałem żeby go czcić, czy tez że niby ty to robiłeś, czy też nie, on mi zwisa i powiewa, ale byłem ciekaw, czy ty, to Ty
    A, byli tacy, którym wizja Heglowska trochę namieszała Ale, nie chcę offtpować.....
    pozdrawiam

Strona 1 z 6 123 ... OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. Odpowiedzi: 508
    Ostatni post / autor: 04-02-2015, 10:09
  2. Filozofia Nauki (wydzielone)
    By Czulu in forum Agora
    Odpowiedzi: 35
    Ostatni post / autor: 25-09-2011, 16:56

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •