Strona 2 z 6 PierwszyPierwszy 1234 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 11 do 20 z 53

Wątek: Filozofia

  1. #11
    Witia
    Gość

    Re: Filozofia

    Tu masz Czulu mój stosunek do filozofii

    http://mateusz.pl/wdrodze/nr318/318-03-wlodek.htm

    Miłego czytania

  2. #12
    Gość

    Re: Filozofia

    Cytat Zamieszczone przez Witia
    Tu masz Czulu mój stosunek do filozofii

    http://mateusz.pl/wdrodze/nr318/318-03-wlodek.htm

    Miłego czytania

    dobre, i niestety prawdziwe, miałem kiedyś przyjemnosc za granica pracować i mieszkać ze studentem filozofii, miał zryty beret i bredził bez przerwy podobne rzeczy

  3. #13
    Cześnik
    Dołączył
    Aug 2009
    Lokalizacja
    Tajna baza w północnym Afganistanie
    Postów
    329
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    0
    Otrzymał 0 podziękowań w 0 postach

    Re: Filozofia

    Cytat Zamieszczone przez Witia
    Tu masz Czulu mój stosunek do filozofii

    http://mateusz.pl/wdrodze/nr318/318-03-wlodek.htm

    Miłego czytania
    Ależ ja się z tym tekstem zasadniczo zgadzam, zwróć wszakże uwagę że dotyczy on filozofii postmodernistycznej, która jest jedną z kilku uprawianych obecnie kierunków filozoficznych. Ocenianie całej dyscypliny na podstawie tego co głosi zaledwie część osób ją uprawiających, jest podobne do uznawania całego narodu za złodziei, tylko dlatego że okradło nas kilku jego członków.

    Cytat Zamieszczone przez Eutyches
    Ufff...ulżyło mi , ja nie napisałem żeby go czcić, czy tez że niby ty to robiłeś, czy też nie, on mi zwisa i powiewa, ale byłem ciekaw, czy ty, to Ty
    Tu jest miejsce na Twoją reklamę

  4. #14
    Podkomorzy
    Dołączył
    Aug 2009
    Lokalizacja
    Białystok/Warszawa
    Postów
    1 236
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    0
    Otrzymał 0 podziękowań w 0 postach

    Re: Filozofia

    Nie chciało mi się czytać tekstu który zapodał Witia, ale chciałbym się dowiedzieć do czego potrzebni są studenci filozofii w naszym społeczeństwie?
    Prosperity or egalitarianism - you have to choose. I favor freedom - you never achieve real equality anyway, you simply sacrifice prosperity for an illusion. - Mario Vargas Llosa

  5. #15
    Wojski
    Dołączył
    Sep 2009
    Postów
    71
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    0
    Otrzymał 0 podziękowań w 0 postach

    Re: Filozofia

    Jeśli idzie o filozofię, to ja chciałbym być prawdziwym filozofem, na kształt tego, co mówił o filozofii Grzegorz z Nazjansu w swoich mowach, nie wiem czy Czulu kojarzysz o co mi chodzi.
    Grzegorz z Nazjansu prowadził przez pewien czas u boku Bazylego Wielkiego życie mnisze i uważał, że droga poznania Boga jest prawdziwą, królewską ścieżką. Ja jestem tego samego zdania i najchętniej rzuciłbym to wszystko i w końcu chwycił się wąskiej i trudnej drogi.

    Swoją drogą, dzisiejsza konformistyczna i dziwna filozofia nie bardzo mi odpowiada, czuję wielki szacunek do starożytnych filozofów, szczególnie tych z prawdziwego, którzy prowadzili ascetyczne i proste życie, poświęcając się nauce.
    Obecnie jestem na poziomie ponownego zapoznawania się z filozofią, ażeby w końcu uważnie i ze zrozumieniem przeczytać Summę Teologiczną. Chciałbym też w miarę dokładnie poznać neoplatonizm. ALe na to mam czas.

    Swoją drogą Czulu, na ile ty interesując się tą wielką dziedziną próbujesz oprócz czytania wprowadzać ją w życie, co myślisz o ascezie, która moim zdaniem jest powiązana z filozofią, albo przynajmniej powinna być, tak jak przynajmniej pamiętam to ze starożytnych filozofów, czy może moralność względna i konformizm są i w twoim życiu? Nie mówię, że ja nie jestem konfromistą, ale nienawidzę swojego konformizmu i chciałbym zniszczyć tego starego człowieka, który we mnie siedzi.
    Ja sam nie wierzę ludziom, którzy tylko mówią, a nic nie robią.

    Czy można w ogóle uprawiać prawdziwą filozofię bez ascezy? Czy filozofia nie powinna być oddaniem się całkowitym najwyżej idei którą dany człowiek ma w życiu? Czy można zacząć się tym co na zewnątrz interesować, zanim nie pozna się przynajmniej częściowo własnego wnętrza?
    Wreszcie jaki sens ma studiowanie (osobiście uważam studia za stratę czasu i zło konieczne) filozofii, jeśli nie wiąże się to z budowaniem "nowego" życia. "Nowego" własnego życia?
    Bo jak można nauczyć kogoś czegoś nowego, jeśli nie własnym przykładem. Osobiście podchodzę z dużą rezerwą do nowożytnych myślicieli, których rozważania nie wiele nam dały, co najwyżej poszerzyły pustkę naszych serc. Ja z całej siły odrzucam wszelkie ateistyczne i deistyczne systemy, subiektywnie uznając za prawdziwy tylko chrześcijański model świata.

  6. #16
    Cześnik
    Dołączył
    Aug 2009
    Lokalizacja
    Tajna baza w północnym Afganistanie
    Postów
    329
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    0
    Otrzymał 0 podziękowań w 0 postach

    Re: Filozofia

    Cytat Zamieszczone przez Trias
    Jeśli idzie o filozofię, to ja chciałbym być prawdziwym filozofem, na kształt tego, co mówił o filozofii Grzegorz z Nazjansu w swoich mowach, nie wiem czy Czulu kojarzysz o co mi chodzi.
    Grzegorz z Nazjansu prowadził przez pewien czas u boku Bazylego Wielkiego życie mnisze i uważał, że droga poznania Boga jest prawdziwą, królewską ścieżką. Ja jestem tego samego zdania i najchętniej rzuciłbym to wszystko i w końcu chwycił się wąskiej i trudnej drogi.

    Swoją drogą, dzisiejsza konformistyczna i dziwna filozofia nie bardzo mi odpowiada, czuję wielki szacunek do starożytnych filozofów, szczególnie tych z prawdziwego, którzy prowadzili ascetyczne i proste życie, poświęcając się nauce.
    Obecnie jestem na poziomie ponownego zapoznawania się z filozofią, ażeby w końcu uważnie i ze zrozumieniem przeczytać Summę Teologiczną. Chciałbym też w miarę dokładnie poznać neoplatonizm. ALe na to mam czas.
    Etymologicznie rzecz biorąc "filozofia" to tyle co "umiłowanie mądrości", a mądrość nierozerwalnie związana jest z prawdą. Dlatego uznaję filozofię przede wszystkim za bezkompromisowe poszukiwanie prawdy, jakakolwiek by ona nie była. Jak komuś w tym asceza miałaby pomóc, to nich żyje w ascezie, ale nie sądzę żeby ona służyło wszystkim.

    Swoją drogą Czulu, na ile ty interesując się tą wielką dziedziną próbujesz oprócz czytania wprowadzać ją w życie, co myślisz o ascezie, która moim zdaniem jest powiązana z filozofią, albo przynajmniej powinna być, tak jak przynajmniej pamiętam to ze starożytnych filozofów, czy może moralność względna i konformizm są i w twoim życiu?
    Nie należy mylić filozofii z moralizowaniem. Etyka jest co prawda filozoficzną dyscypliną, ale przed zabraniem się za radosne formułowanie moralnych przykazań wypadałoby zbadać czy to jest w ogóle dziedzina prawdy czy tylko bardzo emocjonalnych przekonań. Ja dochodzę do wniosku że to drugie.

    Czy można w ogóle uprawiać prawdziwą filozofię bez ascezy?
    W wyżej wymienionym sensie, można.

    Czy filozofia nie powinna być oddaniem się całkowitym najwyżej idei którą dany człowiek ma w życiu?
    Nie mam pojęcia, jaką to ideę masz na myśli.

    Czy można zacząć się tym co na zewnątrz interesować, zanim nie pozna się przynajmniej częściowo własnego wnętrza?
    Można jedno i drugie realizować równolegle.

    Wreszcie jaki sens ma studiowanie (osobiście uważam studia za stratę czasu i zło konieczne) filozofii, jeśli nie wiąże się to z budowaniem "nowego" życia. "Nowego" własnego życia?
    Jak już mówiłem , filozofia nie jest moralizatorstwem, nie jest również religią, to po prostu pewną aktywność której uprawianie niekoniecznie zmusza do zmiany całego trybu życia.

    Bo jak można nauczyć kogoś czegoś nowego, jeśli nie własnym przykładem. Osobiście podchodzę z dużą rezerwą do nowożytnych myślicieli, których rozważania nie wiele nam dały, co najwyżej poszerzyły pustkę naszych serc. Ja z całej siły odrzucam wszelkie ateistyczne i deistyczne systemy, subiektywnie uznając za prawdziwy tylko chrześcijański model świata.
    No i tutaj dochodzimy do sedna. Jeśli subiektywnie odrzucasz jakieś tezy ze względów poza poznawczych, to to nie jest filozofia, tylko bajdurzenie. Jeśli prawda jest niewygodna, czy przykra, to trudno, filozof ją przyjmuje do wiadomości, tym jest esencja filozofii, a nie ascezą i odurzaniem się oparami życzeniowego myślenia. Uprawnianie filozofii to jak krok w ciemność, nie możesz mieć żadnej gwarancji że to co tam znajdziesz przypadnie ci do gustu. Zapewne dlatego większość "filozofów" nie uprawia filozofii, tylko forsuje własny światopogląd.

    Cytat Zamieszczone przez Furvus
    Nie chciało mi się czytać tekstu który zapodał Witia, ale chciałbym się dowiedzieć do czego potrzebni są studenci filozofii w naszym społeczeństwie?
    Żeby mogli z nich wyrosnąć duzi filozofowie. Uprzedzając pytanie : duzi filozofowie są potrzebni choćby dlatego, że wiele osób jest gotowych zapłacić za dowiedzenie się co duzi filozofowie mają do powiedzenia.
    Tu jest miejsce na Twoją reklamę

  7. #17
    Podkomorzy
    Dołączył
    Aug 2009
    Lokalizacja
    Białystok/Warszawa
    Postów
    1 236
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    0
    Otrzymał 0 podziękowań w 0 postach

    Re: Filozofia

    Cytat Zamieszczone przez Czulu
    Żeby mogli z nich wyrosnąć duzi filozofowie. Uprzedzając pytanie : duzi filozofowie są potrzebni choćby dlatego, że wiele osób jest gotowych zapłacić za dowiedzenie się co duzi filozofowie mają do powiedzenia.
    Chodzi o jakieś wykłady?
    Prosperity or egalitarianism - you have to choose. I favor freedom - you never achieve real equality anyway, you simply sacrifice prosperity for an illusion. - Mario Vargas Llosa

  8. #18
    Cześnik
    Dołączył
    Aug 2009
    Lokalizacja
    Tajna baza w północnym Afganistanie
    Postów
    329
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    0
    Otrzymał 0 podziękowań w 0 postach

    Re: Filozofia

    Chodzi o kierunek studiów, oraz, w mniejszym zakresie, o książki i artykuły prasowe.
    Tu jest miejsce na Twoją reklamę

  9. #19
    Lena
    Gość

    Re: Filozofia

    Cytat Zamieszczone przez Furvus
    Nie chciało mi się czytać tekstu który zapodał Witia, ale chciałbym się dowiedzieć do czego potrzebni są studenci filozofii w naszym społeczeństwie?
    Już Ci mówię... Na filozofię łatwo się dostać, ale trochę ciężej utrzymać... ale ja nie o tym. Osobiście poszłam na filozofię, bo żaden kierunek mnie nie interesował, a papier jako papier chciałam mieć. Tak więc studiuję, czytam co każą i łapię o co chodzi zauważając, że filozofia wcale taka nudna i głupia nie jest. Większość osób studiuje ten kierunek w taki sam sposób. Wyjątkiem są jednak ludzie, którzy na pierwszy rzut oka są nieco... hmm... inni. Na moim roku jest koleś z ogromną brodą, który 24/h czyta o filozofii i nawet kiedy jest przerwa, gnębi wszystkich dookoła filozofią. Kiedyś pokusiłam się na rozmowę z nim, w której opowiedział mi, że w poprzednim wcieleniu był Anaksymandrem i musiał iść na ten kierunek.
    Osobiście nie mam nic do takich ludzi, ale czasem denerwuje mnie fakt, że nie możemy normalnie i na czas zakończyć zajęć, gdyż tego typu osoby ciągle przerywają wykładowcom i wtrącają swoje 3 grosze.

    A odpowiadając na pytanie: Studenci filozofii pełnią taką samą funkcję co studenci administracji, teologii itp.

  10. #20
    Podkomorzy
    Dołączył
    Aug 2009
    Lokalizacja
    Białystok/Warszawa
    Postów
    1 236
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    0
    Otrzymał 0 podziękowań w 0 postach

    Re: Filozofia

    Dzięki za odpowiedzi i powodzenia po studiach w znalezieniu pracy
    Prosperity or egalitarianism - you have to choose. I favor freedom - you never achieve real equality anyway, you simply sacrifice prosperity for an illusion. - Mario Vargas Llosa

Strona 2 z 6 PierwszyPierwszy 1234 ... OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. Odpowiedzi: 508
    Ostatni post / autor: 04-02-2015, 10:09
  2. Filozofia Nauki (wydzielone)
    By Czulu in forum Agora
    Odpowiedzi: 35
    Ostatni post / autor: 25-09-2011, 16:56

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •