Pokaż wyniki od 1 do 5 z 5

Wątek: Fabularne RPG

  1. #1
    Łowczy
    Dołączył
    Aug 2009
    Postów
    192
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    0
    Otrzymał 2 podziękowań w 2 postach

    Fabularne RPG

    No właśnie, ilu mamy tutaj fanów fabularnych RPGów? Jakie systemy i postaci preferujecie? Czy wolicie rozbudowany świat i tajemnice czy może raczej epic fantasy i dziesiątkowanie armii wroga?

    Moje typy systemów:
    - Warhammer Fantasy - chyba mój ulubiony. Bardzo pasuje mi klimat świata, zawsze prowadząc sesję staram się podkreślić mroczność i niebezpieczność świata, nie przesadzając jednocześnie i dodając czasem elementy humorystyczne "na rozluźnienie". Niemniej jednak gracze wiedzą, że każda brawura może skończyć się śmiercią i lepiej kombinować niż z ułańską fantazją ruszyć na silniejszego wroga.

    - Monastyr - znakomity świat, sesje prowadzę zazwyczaj w Cynazji. Państwo spisków, balów, kłamstwa i nieszczerych uśmiechów. Moje sesje w tej grze prawie zawsze mają jakąś zawiłą tajemnicę do odkrycia i nie ma tutaj zbyt dużo walki. Więcej jest kombinowania, kojarzenia faktów i nade wszystko - odpowiedniego rozmawiania z ludźmi by wyciągnąć od nich odpowiednie informacje lub wciągnąć ich do swojej rozgrywki.

    - Dungeons & Dragons - epic fantasy, kiedyś grałem częściej, dziś preferuję raczej mroczne klimaty. Moje sesje w tym systemie odznaczają się dość luźnym klimatem, dowcipnymi nawiązaniami do popkultury, ostatnich wydarzeń czy literatury fantasy. Gracze ubijają wielu wrogów, często korzystają z magicznych przedmiotów i szybko podążają ścieżką "od zera do bohatera".

    - Dzikie Pola - sarmatyzm! Hajda na Moskwicina, Szweda czy Turka! Tutaj często pozwalam sobie na więcej brawury i graczom wybaczam typową dla naszego narodu ułańską fantazję. Do tego typowo polski klimat - piwo, szabelki i dzikie konie. Zawsze sporo się dzieje.

    - Neuroshima - ostatnio gram rzadziej, ale świat jaki kreuję zawsze jest bardzo nieprzyjazny graczom. W fabule dominuje akcja ale i tu często lepiej jest kombinować.

    - Modern d20 - chyba najrzadziej gram w tym systemie. Preferuję dość futurystyczne klimaty, a'la Cyberpunk. Na sesjach staram się wyważyć elementy śledztwa, walki i kombinowania. Zazwyczaj jednak głównym motywem jest śledztwo/wykradzenie czegoś.

    - Storytelling - tutaj popuszczam wodze fantazji - zdarzało mi się prowadzić sesję w której gracze byli oficerami na brytyjskiej, XIX wiecznej fregacie; kondotierami w XV wiecznej Italii; szpiegami napoleońskimi w Londynie; arystokratami prowadzącymi śledztwo w Moskwie w latach 40 XIX wieku oraz oficerami wojsk "białych" w czasie rewolucji październikowej.

    Świat jaki kreuję zawsze jest rozbudowany do granic możliwości. Rzadko który NPC czy wróg pojawia się znikąd, nie ma własnej osobowości i własnych ambicji (choć gdy wrogów jest więcej oczywiście bywa z tym różnie). Prawie nigdy nie ma również podziału dobro-zło. Gracze bliżej poznają swoich wrogów i widzą, że nie są tylko i wyłącznie źli, a zazwyczaj mają taki sam cel tylko inne metody.


    Jeśli zaś gram to najbardziej lubię postacie:
    - Nienagannego szlachcica, dobrze posługującego się bronią, nie stroniącego od dobrej zabawy ale zachowującym umiar (choć nie zawsze przy piciu).
    - Cichego maga, preferującego raczej stare księgi niż karczemne bójki (w które wdają się jego kompani).
    - Oficera Straży Miejskiej na tropie jakiejś większej sprawy.
    - Idealisty i romantycznego buntownika walczącego za wyższe ideały, ale wykazującego się zdrowym rozsądkiem dzięki czemu nie ginie przy pierwszej lepszej sposobności.
    "Życie bezmyślne nie jest warte życia." - Sokrates

    "Chcę iść do piekła, nie do nieba. W piekle będę miał towarzystwo papieży, królów i książąt, a w niebie są sami żebracy, mnisi, pustelnicy i apostołowie - Niccolò Machiavelli"

  2. #2
    Chłop
    Dołączył
    Jun 2010
    Postów
    21
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    0
    Otrzymał 0 podziękowań w 0 postach

    Re: Fabularne RPG

    Ja grywałem w fabularne RPG, ale te tradycyjne. Akcja osadzona w przyszłości czy współczesności nigdy mnie specjalnie nie pociągała.
    Z moich ulubionych pozycji wystawiłbym Śródziemie - być może mechanika gry jest nieco zbyt matematyczna, ale w końcu to uniwersum Mistrza... Przypadła mi do gustu mnogość klimatycznych miejsc, które powinne się spodobać nawet komuś kto z dziełami Tolkiena nie miał styczności, jak na przykład zniszczony Arnor, Ithilien czy pola Gladden.
    Przyznam jednak, że od dawna już nie grałem, a to ze względu na trudności organizacyjne (sesje przez internet to nie to samo).

  3. #3
    Chłop
    Dołączył
    Sep 2009
    Postów
    49
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    0
    Otrzymał 0 podziękowań w 0 postach

    Re: Fabularne RPG

    Ja praktycznie tylko gram "na żywo", takie forumowe to dla mnie całkowita nowość. Najczęściej grywałem w D&D, a także Wiedźmin i Legenda Pięciu Kręgów. Muszę przyznać, że wiele słyszałem o Dzikich Polach, chętnie bym w to spróbował zagrać. Jeśli chodzi o postacie, to prawie zawsze grywam łotrzykiem, który pakuje się wszędzie gdzie nie trzeba, ewentualnie magiem - alchemikiem
    Zdradę kocham, zdrajców nienawidzę!

  4. #4
    Podstoli
    Dołączył
    Aug 2009
    Postów
    367
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    0
    Otrzymał 0 podziękowań w 0 postach

    Re: Fabularne RPG

    Ja grałem tylko w Warhammera gdzieś na forum jest mój temat o nim później link do niego wrzuce 8-) Jak dobrze pamiętam opisywaliśmy tam swoje postacie
    "W Poroninie na leszczynie,
    wiszą jaja po Leninie.
    Kto chcę władzy posmakować
    musi jaja pocałować"

    Autora nie znam ale zasłyszane od wesoło usposobionego wujka

  5. #5
    Łowczy
    Dołączył
    Aug 2010
    Lokalizacja
    Białystok
    Postów
    116
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    0
    Otrzymał 0 podziękowań w 0 postach

    Re: Fabularne RPG

    Zdecydowanie Warhammer. Gdy prowadzę przygody są pełne zagadek, strachu iniespodziewanych rozwiązań, które jednak mieszczą się w ludzkim rozumowaniu. Staram się żeby to wyglądało jak klimatyczny fantasy horror. Kiedy zaś gram preferuję postaci z niższych stanów społecznych, bądź takie, które wyrzekły się swojej wysokiej pozycji, lub są wyżutkami swojego stanu. Przykładem może być bretoński błędny rycerz, 13 syn obrzydliwie bogatego magnata, wykluczony z dziedziczenia, szukający chwały poza granicami Bretonii jako najemny rycerz.
    Gdy cię mają wieszać, poproś o szklankę wody. Nigdy nie wiadomo, co się wydarzy, zanim przyniosą. — Andrzej Sapkowski

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •