Strona 20 z 20 PierwszyPierwszy ... 10181920
Pokaż wyniki od 191 do 196 z 196

Wątek: Husaria-Dlaczego upadła??

  1. #191
    Krwawy Kardynał Awatar Samick
    Dołączył
    Oct 2010
    Postów
    5 767
    Tournaments Joined
    9
    Tournaments Won
    1
    Podziękował
    171
    Otrzymał 427 podziękowań w 262 postach

    Re: Husaria-Dlaczego upadła??

    Cytat Zamieszczone przez Domen
    A Tatarzy pod Hodowem walczyli konno czy spieszeni?
    Myślę, że natura nie pozwoliła im zejść z koni.

    Cytat Zamieszczone przez PaskudnyPludrak
    Dziwi mnie trochę ,że Tatarzy nie próbowali wioski puścić z dymem.
    Być może próbowali i mogło to im wyjść, ale na nieszczęście musieli dotrzeć do płonących zabudowań, a wiemy, że konie jak i ludzie nie przepadają za zbyt bliskim kontaktem z ogniem. W sytuacji gdy budynki płoną mogli przeprowadzić pieszo szturm, ale co mogli ordyńcy uzbrojeni w co popadnie, a z naciskiem na masłaki, dziryty, włócznie, rzadziej szable (ordynki ), łuk również nie był częstym widokiem, za to każdy ordyniec miał ok. 20 strzał. Zebranie 3 wozów strzał to raczej wymysł ludzki. Rzadko ochraniani przez coś porządniejszego niż grube skóry, nie mieli za dużo szans w starciu z husarzami czy pancernymi i to nie tylko na koniu.



  2. #192
    Kapitan królów i król kapitanów. Awatar PaskudnyPludrak
    Dołączył
    Jan 2010
    Lokalizacja
    Kraków
    Postów
    1 603
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    149
    Otrzymał 237 podziękowań w 155 postach

    Re: Husaria-Dlaczego upadła??

    Cytat Zamieszczone przez romanrozynski
    Tekst tego pana niestety nie grzeszy fachowością,
    Jeśli idzie o Zbaraż to prawdopodobnie masz rację jednak niektóre tezy autora co do metodyki badań,weryfikacji źródeł,obliczeń wojsk ,wydają mi się dość trafne.
    Cytat Zamieszczone przez romanrozynski
    , o wiele lepszy artykuł z tegoż tomu ale w części pierwsze od str. 121 niejakiego Kuczyńskiego.
    Tekst już znalazłem ,zaraz czytam.
    Swoją drogą to witam na forum nie lada znawce tegoż okresu naszej historii.
    Cytat Zamieszczone przez romanrozynski
    Najprawdopodobniej koło połowy, tak przynajmniej wynika ze źródłę dotyczących liczebności ordy wspierającej naszych w 1660 roku, liczby uchwycił Ł. Ossoliński w swojej książce na ten temat.
    Tylko z tego co kojarzę to wtedy wspierało nas trochę mniej Tatarów ok 15- 20 tyś wg Romualda Romańskiego "Cudnów 1660"
    Cytat Zamieszczone przez Samick
    , ale co mogli ordyńcy uzbrojeni w co popadnie, a z naciskiem na masłaki, dziryty, włócznie, rzadziej szable (ordynki ), łuk również nie był częstym widokiem,
    To właśnie zależy czy więcej tam było wojowników tatarskich z prawdziwego zdarzenia (ci bez wątpienia byli dobrze wyposażeni) czy wszelakiej maści hołoty tatarskiej.
    Wszak tak na chłopski rozum to mogli zasypać wioskę podpalonymi strzałami ,skoro było ich tam aż tylu to nie wielki problem ,żeby taką wioskę podpalić.
    ...a sławny generał Wit-tenberg poprzedza go tak ,jak jutrzenka poprzedza słońce.-W.Kochowski "Lata potopu"
    "Nie wykuwać tarcz utopii. I nie kruszyć o nie kopii "

  3. #193
    Krwawy Kardynał Awatar Samick
    Dołączył
    Oct 2010
    Postów
    5 767
    Tournaments Joined
    9
    Tournaments Won
    1
    Podziękował
    171
    Otrzymał 427 podziękowań w 262 postach

    Re: Husaria-Dlaczego upadła??

    Cytat Zamieszczone przez PaskudnyPludrak
    To właśnie zależy czy więcej tam było wojowników tatarskich z prawdziwego zdarzenia (ci bez wątpienia byli dobrze wyposażeni) czy wszelakiej maści hołoty tatarskiej.
    Myślę, że było jak zwykle: na tysiąc, ledwie kilkunastu jako-tako wyposażonych.


    Cytat Zamieszczone przez PaskudnyPludrak
    Wszak tak na chłopski rozum to mogli zasypać wioskę podpalonymi strzałami ,skoro było ich tam aż tylu to nie dużo trzeba było żeby taką wioskę podpalić.
    Mogli zapomnieć hubki i krzesiwa. W teorii nie było im potrzebna, ponieważ ciągle musieli być w ruchu i dodatkowo być niepostrzeżonymi przez jak najdłuższy czas, a ognie umieją być zdradliwe na stepie.

    A teraz bardziej poważnie: sprawa z płonącymi strzałami nie jest taka prosta jak się wydaje, potrzeba odpowiedniej konstrukcji groty, tudzież czegoś, co będzie się paliło w locie i nie zgaśnie całkowicie. Obawiam się, że taka technologia było poza zasięgiem większości tej czerni.
    Poza tym powątpiewam, by ordyńcy przewidywali że będą musieli zdobywać jakąś wiochę, tudzież spopielać ich za pomocą strzał. O wiele skuteczniejsze były żagwie.



  4. #194
    Kapitan królów i król kapitanów. Awatar PaskudnyPludrak
    Dołączył
    Jan 2010
    Lokalizacja
    Kraków
    Postów
    1 603
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    149
    Otrzymał 237 podziękowań w 155 postach

    Re: Husaria-Dlaczego upadła??

    Cytat Zamieszczone przez Samick
    A teraz bardziej poważnie: sprawa z płonącymi strzałami nie jest taka prosta jak się wydaje, potrzeba odpowiedniej konstrukcji groty, tudzież czegoś, co będzie się paliło w locie i nie zgaśnie całkowicie. Obawiam się, że taka technologia było poza zasięgiem większości tej czerni.
    Poza tym powątpiewam, by ordyńcy przewidywali że będą musieli zdobywać jakąś wiochę, tudzież spopielać ich za pomocą strzał. O wiele skuteczniejsze były żagwie.
    Ok nie znam się na płonących strzałach poniosło mnie ,aczkolwiek do palenia wiosek byli bez wątpienia przygotowani ,wszak nie jedną z dymem puścili w swojej karierze
    ...a sławny generał Wit-tenberg poprzedza go tak ,jak jutrzenka poprzedza słońce.-W.Kochowski "Lata potopu"
    "Nie wykuwać tarcz utopii. I nie kruszyć o nie kopii "

  5. #195
    Krwawy Kardynał Awatar Samick
    Dołączył
    Oct 2010
    Postów
    5 767
    Tournaments Joined
    9
    Tournaments Won
    1
    Podziękował
    171
    Otrzymał 427 podziękowań w 262 postach

    Re: Husaria-Dlaczego upadła??

    Cytat Zamieszczone przez PaskudnyPludrak
    aczkolwiek do palenia wiosek byli bez wątpienia przygotowani ,wszak nie jedną z dymem puścili w swojej karierze
    Zacytuję sam siebie:

    Cytat Zamieszczone przez Samick
    O wiele skuteczniejsze były żagwie.



  6. #196
    Zbanowany
    Dołączył
    Apr 2012
    Postów
    293
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Podziękował
    2
    Otrzymał 19 podziękowań w 15 postach

    Re: Husaria-Dlaczego upadła??

    jednak niektóre tezy autora co do metodyki badań,weryfikacji źródeł,obliczeń wojsk ,wydają mi się dość trafne.
    Tezy odnośnie metodyki owszem-gorzej już z ich zastosowaniem.
    Zresztą odnośnie Tatarów to akurat brak zwykle jakichkolwiek materiałów tatarskich odnośnie liczebności własnych wojsk.
    Co do liczebności poszczególnych ord to najlepszym źródłem wydaje się "Potęga wszystka...",a także Beauplan który uzupełnia liczebność ordy budziackiej, jest co prawda Czelebi-podróżnik turecki, który miał okazję osobiście zapoznać się z ordami ale liczebność jaką podaje jest za dużo w prównaniu do tej podanej przez polskich wywiadowców, np. z samego Krymu podaje 129 tys. , choć moim zdaniem łatwo to wyjaśnić, wystarczy przyjąć że mówił o wszystkich mężczyznach , w wyprawach brało udział co najwyżej 30 tys. choć kilka źródeł świadczy o tym że Krym nie wystawiał wiele ponad 20 tys., max do 24-25 tys (ta druga liczba z artykułu Kuczyńskiego).
    W ogóle to jeden rozdział mojego Zbaraża traktuje o liczebności ord, gdzie wszystko jest podane razem z przypisami niestety na wydanie trzeba jeszcze trochę poczekać, jeszcze nie zacząłem pisać kroniki samych walk.
    Górka, zapewne przypadkowo, gdyż źródeł nie podał, dobrze ujął liczebność samej ordy krymskiej, ale orda krymska to zaledwie część ord podległych chanowi.
    Myślę, że było jak zwykle: na tysiąc, ledwie kilkunastu jako-tako wyposażonych.
    Pierwsze słyszę o aż tak podłym wyposażeniu wojska tatarskiego.
    Z tego co mi wiadomo blisko połowa a przynajmniej 1/3 ordyńców biorąca udział w wyprawach była uzbrojona w broń pozwalającą na walkę w polu-tak było pod Cudnowem gdzie na 20000 Tatarów około 10000 było do boju, pod Cecorą na 25-30000 (możliwe że liczby nieco przesadzone) Tatarów blisko 10000 miało brać udział w walce, pod Ochmatowem z 20000 co najmniej 6000 wzięło udział w boju(co nie znaczy że tylko tyle mogło ale co najmniej te 6 na 20 miało odpowiednie do walki uzbrojenie).

Strona 20 z 20 PierwszyPierwszy ... 10181920

Podobne wątki

  1. Husaria
    By Centurio in forum Empire
    Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 10-11-2012, 21:10
  2. [ROZWIĄZANE] Bankructwo. Dlaczego?
    By RysiuGromowładny in forum Podzamcze (MTW II, Kingdoms - pomoc techniczna)
    Odpowiedzi: 9
    Ostatni post / autor: 12-10-2012, 21:35
  3. WKO-Upadła
    By PlanB in forum Medieval II Kampanie
    Odpowiedzi: 16
    Ostatni post / autor: 02-04-2012, 14:31
  4. Husaria
    By Chlebak in forum Empire
    Odpowiedzi: 18
    Ostatni post / autor: 21-02-2011, 18:30

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •