Witam serdecznie!

Jestem nowym forumowiczem z bardzo małym doświadczeniem, ale wielkim zapałem modderskim. Czytając kilka miesięcy temu petycję Polskich graczy do Creative Assembly w sprawie Królestwa Polskiego (a konkretnie ahistorycznych jednostek Polski) w podstawowej wersji Medievala II i w dodatku Kingdoms, doszedłem do wniosku, że faktycznie frakcja "Polska" wymaga gruntownej przebudowy i ulepszenia kadry wojskowej. Dlatego gdzieś na początku Grudnia, zabrałem się do modyfikowania jednostek Polski w podstawowej wersji Medievala II i prace ukończyłem na początku Lutego.

Poniżej zamieszczam zdjęcia wszystkich nowych jednostek Polski (zrobionych przeze mnie) oraz istniejących, ale gruntownie przerobionych (oczywiście przeze mnie). Mam szczerą nadzieję, że jednostki te przypadną wszystkim graczom do gustu Na dzień dzisiejszy modyfikacja działa tylko z podstawową wersją gry Medieval II Total War. Jeśli mod się spodoba, wówczas zajmę się jego konwersją tak, aby działał również w dodatku Kingdoms - Kampania Krzyżacka.

Chciałbym także prosić o wyrozumiałość - jestem początkującym modderem i nad modyfikacją cały czas pracowałem sam. Wykorzystywałem istniejące w grze modele oraz tekstury, ponieważ jestem artystycznym kaleką i nie potrafię, tak jak inni, tworzyć nowych broni, pancerzy, ubrań, heraldyk, dodatków i wszystkiego co składa się na wygląd jednostki. Swoich sił co prawda, spróbowałem przy takich jednostkach, jak 'Jazda mazowiecka', 'Bracia dobrzyńscy', czy 'Rajtarzy'. W pierwszym przypadku stworzyłem nowe pancerze, ale na bazie już istniejących; w drugim mamy nowe pancerze, tarcze i miecze, ale również zrobiłem je wykorzystując to, co było już w grze; w trzecim zaś przypadku zmodyfikowałem lekko kirys oraz stworzyłem nową broń - rapier, jednak zmiany te są prawie niewidoczne. Dlatego jeśli ktoś miałby chęć stworzyć nowe, interesujące modele i tekstur, albo miałby do takowych dostęp, to chętnie zaimplementowałbym je do gry, czyniąc tym samym jednostki Polski dużo bardziej oryginalnymi i - co tu kryć - ładniejszymi dla oka.

Na koniec muszą dodać, że jednostka 'Husaria' jest tylko częściowo moim tworem. Wprowadziłem ją do gry, stworzyłem opisy, poprawiłem wygląd, dodałem tarczę, ale niestety to nie ja stworzyłem jej główne modele oraz tekstury. Nie wiem skąd pochodzą, kto ani kiedy je zrobił, a znalazłem je przypadkiem, przeszukując dział "Mody uzupełniające" w wątku "Polska - skrzydlata husaria" (na 3 stronie tego wątku zamieściłem właśnie mod dodający husarię do gry, ale że nikt go nie ściągał, to zostały tam tylko moje posty ).


Nowe i mocno poprawione jednostki dla Polski:

Bracia dobrzyńscy (wersja piesza nieaktualna - jest wersja konna i nowy pancerz) - to nowa, unikalna jednostka dla Polski. Około 1230 roku na ziemiach Mazowsza powołano do życia jedyny w pełni polski zakon rycerski - Zakon Kawalerów Jezusa Chrystusa. W grze Bracia dobrzyńscy (bo tak zwano członków zakonu) są wyborną jednostką ciężkiej piechoty, zdolną bardzo długo utrzymywać się na polu bitwy. Korzystają oni z mieczy półtoraręcznych oraz specyficznych tarcz. Postanowiłem, że Bracia dobrzyńscy będą jednostką piechoty, bowiem Polska dysponuje wystarczająco potężną i zróżnicowaną konnicą, a piechota ciągle wydawała mi się "wybrakowana". Dlatego Bracia zamiast być kolejną formacją ciężkiej jazdy, której i tak mamy całą masę, będą stanowić ciężką piechotę mieczniczą, która na pewno przyda się na polu walki.


Drużyna książęca - całkowicie nowa jednostka w grze. Drużyna książęca, to średniozbrojna konnica korzystająca z łuków oraz toporka i tarczy podczas walki w zwarciu. Jak wiemy, drużyny były w jedenastowiecznej Polsce formacjami dość ciężkiej jazdy, zaopatrzonej w miecze, topory, włócznie, łuki, pancerze, tarcze, oszczepy, kusze. Mojej Drużyny książęcej nie chciałem zaopatrywać w miecze, bo z tych korzysta już Polska szlachta, Jazda mazowiecka, Polscy rycerze i zbrojni oraz kilka innych jednostek piechoty. Dlatego dałem im do rąk dużo rzadziej wykorzystywaną broń zaczepną, czyli topór. Z oszczepów korzysta już Polska szlachta, z włóczni kawaleryjskich Jazda mazowiecka, z kusz Jazda strzelcza. Z łuków nie korzysta żadna Polska jazda, dlatego łuki także przypisałem dla Drużyny (w końcu drużyny pancernych często korzystały z łuków). Natomiast pancerz, choć początkowo skórzany, można ulepszyć do kolczugi (popularnej w Polsce), a potem do ciężkiej zbroi
lamelkowej (która ma pokazać spore związki Polski z Rusią). Istnieje spieszona i konna wersja Drużyny książęcej, obie są tak samo wyposażone.


Polska szlachta (nieaktualne - w jej miejsce jednostki 'Kmiecie' i 'Pancerni') - od tej pory Spieszona polska szlachta najpierw miota we wroga oszczepami, a potem walczy z nim w zawarciu mieczem. W podstawowej wersji szlachta od razu walczyła w zawarciu krótką włócznią, co było po prostu kpiną. Dodatkowo możemy też ulepszyć Polską szlachtę, czy tez jej spieszoną wersję, do częściowego pancerza płytowego. Wówczas szlachcice będą nosić ciężkie wzmacniane pancerze łuskowe i kolcze oraz nowsze hełmy, które mają pokazać, że na ziemiach Polskich często spotykano Normanów z którymi nasz kraj miał też i pewne związki (Dowodem na związki Polan i Normanów jest małżeństwo córki Mieszka Świętosławy-Sygrydy i władcy Szwecji Swena Widłobrodego. Ślub ten był zapewne nie tyle pierwszym kontaktem polsko-szwedzkim, co raczej efektem wcześniejszych związków i współpracy).


Jazda strzelcza (przemianowana na 'Strzelcy' oraz ich spieszoną wersją stanowią teraz 'Śląscy kusznicy') - w podstawowej wersji gry Jazda strzelcza była lekkozbrojną konnicą strzelecką, którą bardzo szybko mogliśmy najmować w zamkach. Teraz Jazda strzelcza, to średniozbrojna formacja, wyposażona w inne (cięższe) pancerze oraz korzystająca z lepszych kusz. W zwarciu ich bronią jest topór i pawęż litewska. Od tej chwili mamy też możliwość rekrutacji Spieszonej jazdy strzelczej, która jest chyba najlepszą Polską jednostką piechoty strzeleckiej.


Polscy rycerze (dodano dodatkowo gotycki pancerz) - rycerzy możemy już rekrutować na poziomie Fortecy (a nie Cytadeli jak to było w oryginale), lecz są oni nieco słabsi. Najważniejszą zmianą jest to, że ich podstawowym pancerzem jest od teraz ciężka kolczuga, a dopiero później można ich udoskonalić od częściowego pancerza płytowego do pełnego pancerza płytowego. Wydaje mi się więc, że dzięki temu, iż mamy Spieszoną polską szlachtę walczącą w zwarciu mieczem oraz Spieszonych polskich rycerzy w ciężkich kolczugach, dostępnych już na poziomie fortecy, to głód na "dobrego polskiego miecznika w kolczudze" został zaspokojony. Polscy rycerze, to silna ciężka konnica, a Spieszeni polscy rycerze, to mocna ciężka piechota.


Jazda mazowiecka - całkowicie nowa. Jazda ta jest lekką konnicą, która charakteryzuje się małym kosztem rekrutacji i utrzymania, szybkim ruchem na polu walki, a także niezłym wyposażeniem - skórzana zbroja (można ją udoskonalić do lekkiej kolczugi), pawęż litewska, włócznia w szarży i miecz do walki w zwarciu.


Polscy zbrojni (w nowej wersji zastąpieni podobną jednostką 'Kopijnicy') - wcześniej nazywano tę jednostkę Polscy pancerni. Zwiększyłem jej możliwości bojowe, dzięki czemu to teraz najlepsza rycerska konnica dostępna dla Polski. Dodałem jej także trzeci rodzaj pancerza - zaawansowany pancerz płytowy, który przypomina już ten nowoczesny, renesansowy pancerz zachodnioeuropejski.


Husaria (została połączona z jednostką 'Husarze') - nowa jednostka o której pisałem już wcześniej. Husaria, to najlepsza jazda w całej grze, ale i jedna z najdroższych i najtrudniej dostępnych (wyłącznie w miastach będących metropoliami, na najwyższym poziomie rozwoju koszar). Ktoś zaraz powie, że przecież Husaria to renesansowa jednostka. To prawda. Ale arkebuzerzy, muszkieterzy, rajtarzy, rycerze gotyccy, janczarzy to też raczej renesansowe jednostki. W moim modzie gramy aż do 1600 roku, czyli zahaczamy o jakieś 120 lat renesansu. A znana nam Husaria istnieje gdzieś od połowy XVI wieku. Więc rocznikowo wszystko się zgadza Aha, wiem, że Husaria nie miała na plecach tych pajacowatych, podwójnych skrzydeł. Ale cóż szkodzi zrobić taką skrzydlatą Husarię w grze komputerowej ?


Wieśniacy - połączenie chłopów i drwali. W grze korzystają oni w walce z różnych wideł, toporów, bill i kos. Takie mięso armatnie, słabe w walce, ale liczne i tanie.


Myśliwi - udoskonaleni Chłopscy łucznicy. Mają nowy wygląd, są ekspertami chowania się w lesie, są tani i szybko można ich rekrutować. Niestety zadają małe obrażenia (i mały jest też zasięg ich prostych łuków), a w zwarciu walczą nożami = śmierć po paru minutach. Mimo to przydatni jako prymitywna jednostka dystansowa.


Tarczownicy - czyli nieco poprawieni dawni Włócznicy. Mogą formować mur tarcz (a nie schiltrom), są dość szybko dostępni i na prawdę użyteczni jako piechota.


Łucznicy - nie chciałem ich nazywać Polscy łucznicy, bo tacy są już w dodatku "Kingdoms - Kampania krzyżacka" i wszystkim by się myliło. Nie są to też słowiańscy łucznicy Piastów. To raczej przykład typowego średniowiecznego łucznika, wyszkolonego i wyekwipowanego jak należy. Korzystają z dość dużych łuków, więc mają większy zasięg i obrażenia niż Myśliwi, czy Milicja wiejska, a w zwarciu walczą stalowymi mieczami, zatem mogą odeprzeć atak piechoty. Myślę, że to bardzo fajna jednostka, idealnie "komponuje się" na placu boju z tarczownikami.


Milicja miejska - oryginalna Milicja miejska wyglądała jak każda słowiańsko-wschodnia chłopska jednostka piechoty (te same ubrania, czy pancerze). Dlatego nadałem Milicji miejskiej bardziej miastowy wygląd. Reszta raczej pozostała bez zmian.


Milicja wiejska - nazywana była Milicją łuczniczą i dostępna była wyłącznie frakcji "Ruś". Teraz i my możemy utrzymywać darmowe oddziały łuczników we wsiach, miasteczkach i miastach.


Rajtarzy (w nowej wersji zastąpiono ich jednostką 'Dragoni') - stworzyłem nową jednostkę Konnych arkebuzerów (o której tutaj za dużo nie będę pisał), którą dałem kilku państwom europejskim. Chodziło mi o to, że w Medievalu niemal nie istniały jednostki konnych strzelców używających broni palnej. Byli właśnie Rajtarzy, ale przedstawieni bardzo nierealistycznie oraz jednostka Strzelcy wielbłądów, ale dostępna wyłącznie Maurom. Z tego względu, że w Polsce istniało bardzo niewiele oddziałów Konnych arkebuzerów, a więcej było właśnie Rajtarów, dlatego dodałem nam jednostkę "Rajtarzy", wcześniej dostępną wyłącznie dla Cesarstwa niemieckiego, poprawiłem ją (Rajtarzy walczą teraz w zwarciu przy użyciu rapierów, a nie włóczni) i zmodyfikowałem pancerze.



Zapraszam do pobierania modyfikacji. W razie problemów, uwag, czy pytań zachęcam do komentowania dodatku w tym wątku .

Stare wersje
Mod na podstawową wersję Medieval II Total War (ver. 1.04):
http://depositfiles.com/files/okfn3wa0f

Mod na dodatek Kingdoms - Teutonic (ver. 1.04):
http://dfiles.eu/files/0hbve0v7x
------------------------------------------------------------------------
Nowe wersje
Mod na podstawową wersję Medieval II Total War (ver. 1.05):
http://depositfiles.com/files/pzsks4ziv
Patch do wersji 1.05 na podstawkę: http://speedy.sh/wngrf/patch-pkm-1.05.rar (pobrany folder należy rozpakować/wkleić do folderu głównego, w którym zainstalowany jest Medieval II Total War, czyli do lokalizacji "...\Program Files\SEGA")

Mod na dodatek Kingdoms - Teutonic (ver. 1.05):
http://depositfiles.com/files/3ssqzau8s
Patch do wersji 1.05 na Teutonic, usprawniający AI komputera, autorstwa Piter'a (Wielkie Dzięki ): http://speedy.sh/474Jf/patch-pkm-teutonic-1.05.rar (pobrany folder należy rozpakować/wkleić do folderu głównego, w którym zainstalowany jest Medieval II Total War, czyli do lokalizacji "...\Program Files\SEGA")

Instalacja Starej wersji:
1. Ściągnij odpowiedni plik.
2. Uruchom plik dwukrotnie klikając na nim.
3. Gdy otworzy się okienko instalacji, należy odszukać wiersz 'Folder docelowy', gdzie wpisana jest domyślna lokalizacja w której zainstalowana jest gra, czyli C:\Program Files\SEGA\Medieval II Total War
a) jeżeli nasza gra jest zainstalowana w innej lokalizacji niż domyślna, wówczas należy ją zmienić na właściwą i nacisnąć przycisk 'Instaluj' (lub 'Dalej') aby przystąpić do instalacji modyfikacji (np. jeśli zainstalowaliśmy grę na partycji D, to ścieżka instalacji będzie wyglądać tak: D:\Program Files\SEGA\Medieval II Total War);
b) jeżeli nasza gra jest zainstalowana w domyślnej lokalizacji, wówczas od razu można nacisnąć przycisk 'Instaluj' (lub 'Dalej') aby zainstalować modyfikację.
4. Aby uruchomić grę z zainstalowanym modem, wystarczy kliknąć dwa razy w skrót, który powinien pojawić się na pulpicie po zakończeniu instalacji.

Instalacja Nowej wersji:
1. Ściągnij odpowiedni plik.
2. Wypakuj pliki do odpowiedniego folderu tam, gdzie zainstalowana jest Twoja gra Medieval II Total War.
3. Grę z modem odpalamy dwukrotnie klikając na plik wsadowy z rozszerzeniem '.bat', znajdujący się w folderze z zainstalowaną modyfikacją.